Green Card Çekilişi

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan Diversity Immigrant Visa Program (Çeşitlilik Göçmen Vizesi Programı) çekilişinde Green Card başvurusu için hak kazanmanız neticesinde Amerika’da çalışabilir ve kalıcı ikamet sahibi olabilirsiniz.

Amerika Green Card çekilişi ile her yıl 50.000 kişiye göçmen vizesi sunmaktadır. Amerika'ya göç eden insan nüfusunu ve nüfus sayısındaki çeşitliliği arttırma amacıyla düzenlenen çekiliş Amerikan Göçmen Bürosu tarafından düzenlenir ve çekilişin sonuçları sadece resmi web sitesi üzerinden açıklanır.

Green Card başvurusunda herkes eşit haklara sahiptir. Yapılan çekilişte talihliler bilgisayar ortamında tamamen dijital bir sistemle belirlenmektedir. Çekilişe katılmak için en az lise mezunu olmak veya en az iki yıllık iş tecrübesine sahip olmak gerekmektedir. Türkiye’den her yıl yaklaşık 2500 kişi çekilişi kazanarak mülakata katılmaya hak kazanmaktadır.

Green Card’a sahip olan kişi ABD’de dilediği gibi çalışma, iş kurma, oturma ve eğitim hakkı kazanmaktadır. Devlet veya özel sektör farketmeden istediğiniz yerde çalışma hakkı ve dilediğiniz kadar oturma izni veren Green Card, istediğiniz sektörde kendi işinizi kurma hakkını da sağlamaktadır.

Green Card sahibi öğrenciler devlet üniversitelerindeki indirimli ücretlerden yararlanabilirler. Ayrıca Green Card sahiplerinin Amerikan hükümetinden burs veya kredi alma şansı daha yüksektir.

Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her yıl Ekim ile Kasım ayları arasında resmi web sitesinden Green Card çekilişi için başvuru yapabilirsiniz. Çekiliş sonuçları başvuru yaptığınız yılı takip eden yıl Mayıs ayı içinde yine aynı resmi web sitesi olan Amerika Resmi Göçmen Bürosu’nun web sitesinden açıklanıyor.

Green Card çekiliş başvurusunu dikkatli yapmalı ve yazdığınız bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Yapacağınız en ufak bir hata çekilişe dâhil olmamanıza sebep olacaktır. Bu nedenle Green Card çekilişi için başvurunuzu kesinlikle uzman ekibimizin danışmanlığında yapmanızı tavsiye ediyoruz. İletişim numaralarımızdan veya online@vizemerkezi.com adresinden e-posta yoluyla vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Green Card Başvuru Formu İçin Tıklayınız

Kimlik bilgileriniz, eğitim durumunuz ve evlilik durumunuz gibi bilgileri yazmanız gereken 14 adımı tamamlayıp onayladıktan sonra sistem tarafından bir "Confirmation Number" verilecektir. Bu “Confirmation Number” çekiliş sonucunu öğrenmek için gerekli olacaktır. Bu nedenle sistem tarafından verilen Confirmation Number'ı saklamalısınız. Sistem sadece 1 defa giriş izni vermektedir. Tekrardan düzenleme şansınız olmayacaktır.

Green Card çekiliş başvurusunu tamamlamak için gereken 14 adım

 1. İsim (Pasaportunuzda geçtiği şekliyle yazılmalı)
 2. Cinsiyet
 3. Doğum Tarihi
 4. Doğduğunuz Şehir (Pasaportunuzda geçtiği şekliyle yazılmalı. Örneğin, "Şişli" gibi ilçe, semt vs. ismi yazıyorsa siz de sisteme aynısını yazmalısınız)
 5. Doğduğunuz Ülke (Doğum yerinizin bulunduğu ülkeyi yazmalısınız)
 6. DV programına katılım için uygun olduğunuz ülke (Doğduğunuz ülke Türkiye ise bu seçeneği "evet" olarak işaretleyeceksiniz. İstisnai ülkeler ile ilgili uygunluk durumu için detaylı bilgiyi açıklamaktadır)
 7. Fotoğraf (Sisteme yükleyeceğiniz fotoğrafınız güncel ve biyometrik verilere uygun olmalıdır)
 8. Posta Adresi (Ev veya iş adresini yazınız)
 9. Şu anda yaşadığınız ülke
 10. Telefon numarası
 11. E-posta adresi (Doğrudan erişiminiz olan ve gelecek sene Mayıs ayında kazananların açıklanmasından sonra da erişiminizin olacağı bir e-posta adresi veriniz. Bu mail adresi, Confirmation Number'ı kaybetmeniz durumunda "Forgot Confirmation Number" linkine tıklayarak çekiliş sonucunuzu öğrenmeniz için de gereklidir)
 12. Eğitim Seviyesi (Tamamlamış olduğunuz statüyü seçmelisiniz. Üniversite öğrenciliği devam eden bir kişi son eğitim seviyesini "Lise Diploması" olarak seçmelidir)
 13. Medeni Hal
 14. Çocukların Sayısı (Sizinle birlikte ikamet etmiyor veya DV programı ile göçmenlik hakkı almak istemiyor olsalar bile 21 yaşından küçük ve evli olmayan tüm çocuklarınızın isimlerini, doğum tarihlerini, cinsiyetlerini ve doğdukları şehir ve ülke bilgilerini başvuru formunuza eklemeniz gerekmektedir. Her çocuğunuz için aynı teknik özelliklere sahip fotoğrafları da yüklemeniz gerekmektedir)

Green Card çekiliş başvurusunu dikkatli yapmalı ve yazdığınız bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Yapacağınız en ufak bir hata çekilişe dâhil olmamanıza sebep olacaktır. Bu nedenle Green Card çekilişi için başvurunuzu kesinlikle uzman ekibimizin danışmanlığında yapmanızı tavsiye ediyoruz. İletişim numaralarımızdan veya online@vizemerkezi.com adresinden e-posta yoluyla vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Amerika vizesi ücretleri

Green Card Başvurusuna Katılmak için İstenen Şartlar Nelerdir?

Green Card çekilişine Türkiye'den katılabilmek için en az lise mezunu olmanız veya lise mezunu olmamanız durumunda en az 2 yıllık iş tecrübesine sahip olmanız ön koşul olarak belirlenmiştir. Çekilişe katılmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır ancak 18 yaşını doldurmuş olmalısınız. İngilizce bilme şartı da aranmaktadır. Evli eşlerden birinin başvurusunun olumlu sonuçlanması ile eşi ve çocukları da kazanmış olur. Evli eşlerin ikisi de ayrı ayrı başvuru yapabilir.

**Amerika Büyükelçiliği, çekiliş sonrası Green Card alma şansını kazanmış olan kişinin, ABD Büyükelçiliği’nde gerçekleşen mülakatlarının olumlu sonuçlanmasından sonra dahi Green Card almak için tüm şartları yerine getirememesi nedeniyle vize vermeme hakkını saklı tutmaktadır.

Green Card Çekilişi Başvurusu İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Green Card başvurusuna eğitim veya iş tecrübesi şartları nelerdir?

Amerikan yasa ve yönetmelikleri, katılımcıların "lise veya dengi bir eğitim görmüş" olmasını veya son beş yıl içinde eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az iki yıllık bir iş tecrübesine sahip olmalarını şart koşmuştur. Burada bahsedilen “Lise veya dengi” eğitim, kendi ülkenizdeki eğitim seviyesinin Amerika'da ilk, orta ve lise eğitimine denk olarak tamamlanmış olmasını ifade eder. Sadece resmi eğitimler kabul edilir. Hizmet içi eğitimler veya denklik sertifikaları kabul edilmez. Eğitim ve iş tecrübesiyle ilgili belgeler vize görüşmesi sırasında konsolosluk yetkilisine ibraz edilmelidir. Vize görüşmeniz esnasında sizden istenen eğitimle ilgili belgeleri ibraz etmez veya eğitim seviyeniz - iş tecrübeniz beklenenin altında kalırsa görüşmeniz sonrası red cevabı alacak ve Green Card sahibi olamayacaksınız.

Green Card'a başvurabilmek için bir alt yaş sınırı var mıdır?

Kuraya katılım için bir alt yaş sınırı yoktur. Ancak Green Card başvurusu için en az lise mezunu olmak veya iki yıllık iş tecrübesi sahibi olmak gibi şartlar aranması nedeniyle 18 yaşın altında olmanız durumunda çekilişi kazansanız dahi gereklilik şartlarını sağlayamadığınızdan Green Card sahibi olamazsınız.

Green Card başvuruları ne zaman yapılıyor?

Green Card başvuruları Ekim-Kasım ayları arasında yapılabilmektedir. Her yıl milyonlarca kişi başvuru yapmaktadır. Kayıt döneminin bu tarihler olarak belirlenmesi kazananların zamanında bilgilendirilmesini sağlayacak ve hem vize alacak kişilere hem de Büyükelçiliğimize dosyaların vize basımına hazırlanmasında yeterli zamanı tanıyacaktır. Başvurunuzu kayıt döneminin başlarında yapmanızı kuvvetle tavsiye ederiz. Kayıt döneminin sonlarında oluşan yoğun talebin sistemi yavaşlatabilme ihtimaline karşın başvurunuzu son güne bırakmayınız.

Green Card'a birden fazla başvuru yapabilir miyim?

Hayır. Yasa, kayıt döneminde her şahsın sadece bir başvuru yapmasına izin vermektedir. Birden fazla başvuru yapan kişiler diskalifiye olacaktır.

Evliyim, Green Card çekilişi için başvuru yaparsam eşimin başvuru hakkı sona erer mi?

Hayır. Başvuru koşullarını sağladığı takdirde her iki eş de başvuru yapabilir. Bu durum şansınızı artıracaktır. Ayrıca eşlerden birinin kurayı kazanması diğer eşin de Green Card sahibi olma şansı elde ettiği anlamına gelir. Kurayı kazanan kişinin eş ve çocukları da Green Card sahibi olabilir.

Green Card başvurusu sırasında aile fertlerimi eklemeli miyim?

Eşiniz için - Yasal olarak evli iseniz, birlikte yaşamıyor olsanız bile eşinizin bilgilerini eklemelisiniz. Eğer Eşiniz hali hazırda Amerikan Vatandaşı veya Green Card sahibi ise medeni durumunuzu işaretlerken “evli ve eşim Amerikan Vatandaşı veya Green Card sahibi” (married and my spouse is a U.S. Citizen or U.S. LPR) seçeneğinizi seçtiğiniz zaman eşiniz hakkında bilgi seçeneği otomatik olarak kapanacaktır.

Çocuklar için - sizinle birlikte ikamet etmiyor olsa bile 21 yaşından küçük, hayatta olan, evli olmayan tüm çocuklarınızın (evlat edindiğiniz çocuklarınız da dâhil olmak üzere) isimlerini, doğum tarihlerini, cinsiyetlerini ve doğdukları şehir ve ülke bilgilerini başvuru formunuza eklemelisiniz.

Green Card başvuru sonucumu nasıl öğrenebilirim?

"Confirmation Number" ile resmi web sitesinden Mayıs-Eylül ayları arasında öğrenebilirsiniz.

Konfirmasyon numaramı kaybedersem ne olur?

Green Card başvuru sonucunuzu öğrenmek için konfirmasyon numarası gereklidir. konfirmasyon numarasını kaybetmeniz durumunda "Forgot Confirmation Number" sekmesine tıklayarak e-posta adresiniz ve bazı kişisel bilgilerinizi girerek konfirmasyon numaranıza tekrar ulaşabilirsiniz.

Green Card başvuru ücreti var mıdır?

Green Card başvurusu için Green Card Başvuru formunu bireysel olarak doldurmak ve başvurmak ücretsizdir. Ancak Green Card çekiliş başvurusunu dikkatli yapmalı ve yazdığınız bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Yapacağınız en ufak bir hata çekilişe dâhil olmamanıza sebep olacaktır. Bu nedenle Green Card çekilişi için başvurunuzu kesinlikle uzman ekibimizin danışmanlığında yapmanızı tavsiye ediyoruz. İletişim numaralarımızdan veya online@vizemerkezi.com adresinden e-posta yoluyla vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Green Card Lottery’i kazandığınız takdirde vize mülakat randevunuz için gideceğiniz Amerika Büyükelçiliğine ya da konsolosluğa bizzat bir ödeme yapmanız gerekir. ABD hükümeti sizden asla çek, posta ya da banka havalesi ile ön ödeme yapmanızı talep etmez.

Green Card çekilişi başvurusunda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar:

 • Green Card çekilişi sadece Ekim ile Kasım ayları arasında bir ay süresince yapılmaktadır.
 • Green Card çekiliş sonuçları çekiliş tarihini takip eden yıl içinde Mayıs ayında yine aynı resmi web sitesinden açıklanmaktadır.
 • Green Card çekilişi için kayıt ücreti alınmaz. Green Card alma şansını kazanmış olduğunuzda ödemeyi Amerika Büyükelçiliğine bizzat yapmanız gerekir. ABD hükümeti sizden asla çek, posta ya da banka havalesi ile ön ödeme yapmanızı talep etmez.
 • Yoğunluktan dolayı web sitesinde oluşabilecek gecikmeler nedeniyle başvurunuzu son haftaya ertelemeyin.
 • Green Card çekiliş başvurusunu dikkatli yapmalı ve yazdığınız bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Sistem sadece 1 defa giriş izni vermektedir. Tekrardan düzenleme şansınız olmayacaktır. Hatalı bilgiler sebebiyle Türkiye'de yapılan yaklaşık 100 bin başvurudan sadece 20 bin kadarı kabul edilmektedir. Bu tip şanssızlıklar yaşamamanız için Green Card uzmanlarımıza başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Yapacağınız en ufak yanlışlık çekilişi kazansanız bile daha sonrasına Green Card almanızı engeleyebilmektedir.

Amerika vize merkezi ofisleri

Yükleniyor...
ALT MENÜ
× Green Card Çekilişi
Green Card Başvuru
Akrabalık Yoluyla Green Card
K Nişanlı Vizesi Yoluyla Green Card
Çalışma Yoluyla Green Card
Amerika'da Doğum Yoluyla Vatandaşlık
EB-5 Göçmen Yatırımcı Programı Yoluyla Green Card
Diğer Kategoriler Yoluyla Green Card
Telefon
x