Green Card Çekilişi

Green Card Çekilişi

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan Green Card Çekilişi “Diversity Immigrant Visa Program” (Çeşitlilik Göçmen Vizesi Programı) çekilişinde Green Card başvurusu için hak kazanmanız neticesinde Amerika’da çalışabilir ve kalıcı ikamet sahibi olabilirsiniz.

Amerika Green Card çekilişi ile her yıl 50.000 kişiye göçmen vizesi sunmaktadır. Amerika'ya göç eden insan nüfusunu ve nüfus sayısındaki çeşitliliği arttırma amacıyla düzenlenen çekiliş Amerikan Göçmen Bürosu tarafından düzenlenir ve çekilişin sonuçları sadece resmi web sitesi üzerinden açıklanır.

Vizeler, altı coğrafi bölge arasında eşit olarak paylaştırılmaktadır. Bu bölgelerde bulunan hiçbir ülke, ilgili sene içinde verilecek olan vizelerin toplamının yüzde yedisini aşamaz. Aşağıda bulunan ülkelerde doğmuş olanlar; son beş yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri’ne toplam 50,000’den fazla göçmen Amerika’ya gelmiş olması nedeniyle, 2022 çekilişine katılamamıştır.

Kanada, Meksika, Hindistan, Güney Kore, Brezilya, Bangladeş, Çin (ana kıta doğumlu), Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Guetamala, Haiti, , Jamaika, , Nijerya, Pakistan, Vietnam, Filipinler, Birleşik Krallık (Kuzey İrlanda hariç) ve bağlı devletler.

Green Card çekilişi için başvuruya uygun bir ülkede doğmadıysanız, başvuruya uygun olabilmek için;

 • Eğer eşiniz başvuruya uygun olan ülkelerden birinde doğduysa, eşinizin doğum yerine göre değerlendirilmeyi talep edebilirsiniz. Ancak bu durumda, her iki eşin de isimlerinin ilk yaptıkları başvuru sırasında belirtilmiş olması ve aynı zamanda vizelerini aldıktan sonra yine aynı anda Amerika’ya giriş yapmaları durumunda geçerlidir.
 • Çekilişe katılmaya uygun olmayan ülkelerden birinde doğduysanız, fakat anne veya babanız o ülkede doğmamışsa veya doğduğunuz sırada o ülkede yasal olarak yerleşik olarak kalmıyorlarsa, ebeveynlerinizin doğum ülkesine göre değerlendirilmeyi talep edebilirsiniz. Ancak anne veya babanızın doğum yeri olan ülkenin Green Card çekiliş programına katılmaya uygun ülkeler listesinde yer alması gerekir.

Green Card başvurusunda herkes eşit haklara sahiptir. Yapılan çekilişte talihliler bilgisayar ortamında tamamen dijital bir sistemle belirlenmektedir. Çekilişe katılmak için en az lise mezunu olmak veya en az iki yıllık iş tecrübesine sahip olmak gerekmektedir. Amerika’ya göçmen olarak gitmek isteyenlerin tanımlanması ve katılım şartları her yıl değişiklik gösterebilmektedir. Bu konuda güncel olan bilgiyi çekilişe 1 ay kala, Amerika vize uzmanlarımızı arayarak, öğrenebilirsiniz. Türkiye’den her yıl yaklaşık 2500 kişi çekilişi kazanarak mülakata katılmaya hak kazanmaktadır.

Green Card’a sahip olan kişi Amerika’da dilediği gibi çalışma, iş kurma, oturma ve eğitim hakkı kazanmaktadır. Devlet veya özel sektörde çalışabildiğiniz gibi isterseniz kendi işinizi kurma hakkını da sağlamaktadır.

Green Card sahibi öğrenciler Devlet üniversitelerindeki indirimli ücretlerden yararlanabilirler. Ayrıca Green Card sahiplerinin Amerikan Hükümeti’nden burs veya kredi alma şansı daha yüksektir.

Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her yıl Ekim ile Kasım ayları arasında resmi web sitesinden Green Card çekilişi için başvuru yapabilirsiniz. Çekiliş sonuçları başvuru yaptığınız yılın sonrasını takip eden yıl Mayıs ayı içinde yine aynı resmi web sitesi olan Amerika Resmi Göçmen Bürosu’nun web sitesinden açıklanıyor.

Green Card çekiliş başvuru formunu dikkatli doldurmalı ve yazdığınız bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Yapacağınız en ufak bir hata çekilişe dâhil olamamanıza sebep olacaktır. Bu nedenle Green Card çekilişi için başvurunuzu kesinlikle uzman ekibimize danışarak yapmalısınız. Size en yakın şubelerimizin İletişim numaralarından veya [email protected] adresinden e-posta yoluyla Amerika vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Green Card Başvuru Formu İçin Tıklayınız

Green Card başvuru formunda yer alan kişisel bilgileri yazdıktan sonra gerekli olan 14 adımı tamamlayıp, formu onayladığınızda size sistem tarafından bir "Confirmation Number" verilecektir. Bu numara çekiliş sonucunu öğrenmek için gerekli olacağından, mutlaka kolay ulaşabileceğiniz bir yere not edin. Sistem sadece 1 defa giriş izni vermektedir. Tekrardan düzenleme şansınız olmayacağı için bilgilerin tamamını girdikten sonra formu onaylamadan kontrol etmeniz gerekir.

Green Card Çekiliş Başvurusunu Tamamlamak İçin Gereken 14 Adım

 1. İsim (Pasaportunuzda geçtiği şekliyle yazılmalı)
 2. Cinsiyet
 3. Doğum Tarihi
 4. Doğduğunuz Şehir (Pasaportunuzda geçtiği şekliyle yazılmalı. Örneğin, "Şişli" gibi ilçe, semt vs. ismi yazıyorsa siz de sisteme aynısını yazmalısınız)
 5. Doğduğunuz Ülke (Doğum yerinizin bulunduğu ülkeyi yazmalısınız)
 6. DV programına katılım için uygun olduğunuz ülke (Doğduğunuz ülke Türkiye ise bu seçeneği "evet" olarak işaretleyeceksiniz. İstisnai ülkeler ile ilgili uygunluk durumu için detaylı bilgiyi açıklamaktadır)
 7. Fotoğraf (Sisteme yükleyeceğiniz fotoğrafınız 50 x 50 mm boyutlarında, güncel ve biyometrik verilere uygun olmalıdır)
 8. Posta Adresi (Ev veya iş adresini yazınız)
 9. Şu anda yaşadığınız ülke
 10. Telefon numarası
 11. E-posta adresi (Doğrudan erişiminiz olan ve gelecek sene Mayıs ayında kazananların açıklanmasından sonra da erişiminizin olacağı bir e-posta adresi veriniz. Bu mail adresi, onay numaranızı kaybetmeniz durumunda "Forgot Confirmation Number" linkine tıklayarak çekiliş sonucunuzu öğrenmeniz için de gereklidir)
 12. Eğitim Seviyesi (Tamamlamış olduğunuz statüyü seçmelisiniz. Üniversite öğrenciliği devam eden bir kişi son eğitim seviyesini "Lise Diploması" olarak seçmelidir)
 13. Medeni Hal
 14. Çocukların Sayısı (Sizinle birlikte ikamet etmiyor veya DV programı ile göçmenlik hakkı almak istemiyor olsalar bile 21 yaşından küçük ve evli olmayan tüm çocuklarınızın isimlerini, doğum tarihlerini, cinsiyetlerini, doğdukları şehir, ülke bilgilerini eklemeli ve fotoğraflarını başvuru formuna yüklemeniz gerekir.)

Oturduğunuz yere en yakın Vize Merkezi ofisimize gelerek ya da arayarak detaylı bilgi alabilir ya da iletişim yoluyla Amerika vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Green Card Başvurusuna Katılmak için İstenen Şartlar Nelerdir?

Green Card çekilişine Türkiye'den katılabilmek için en az lise mezunu olmanız gerekiyor. Lise mezunu değilseniz son 5 yıl içinde en az 2 yıllık bir eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir iş tecrübesine sahip olmanız ön koşul olarak belirlenmiştir. Çekilişe katılmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır ancak 18 yaşını doldurmuş olmalısınız. İngilizce bilme şartı da aranmaktadır. Evli eşlerden birinin başvurusunun olumlu sonuçlanması ile eşi ve çocukları da kazanmış olur. Şanslarını arttırmak için evli eşlerin ikisi de ayrı ayrı başvuru yapabilir.

**Amerika Büyükelçiliği, çekiliş sonrası Green Card alma şansını kazanmış olan kişinin, Amerika Büyükelçiliği’nde gerçekleşen mülakatlarının olumlu sonuçlanmasından sonra dahi Green Card almak için tüm şartları yerine getirememesi nedeniyle vize vermeme hakkını saklı tutmaktadır.

Green Card Çekilişi Başvurusu İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Green Card başvurusuna eğitim veya iş tecrübesi şartları nelerdir?

Amerikan yasa ve yönetmelikleri, katılımcıların "lise veya dengi bir eğitim görmüş" olmasını veya son beş yıl içinde eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az iki yıllık bir iş tecrübesine sahip olmalarını şart koşmuştur. Burada bahsedilen “Lise veya dengi” eğitim, kendi ülkenizdeki eğitim seviyesinin Amerika'da ilk, orta ve lise eğitimine denk olarak tamamlanmış olmasını ifade eder. Sadece resmi eğitimler kabul edilir. Hizmet içi eğitimler veya denklik sertifikaları kabul edilmez. Eğitim ve iş tecrübesiyle ilgili belgeler vize görüşmesi sırasında konsolosluk yetkilisine ibraz edilmelidir. Vize görüşmeniz esnasında sizden istenen eğitimle ilgili belgeleri ibraz edemez ya da eğitim seviyeniz - iş tecrübeniz beklenenin altında kalırsa mülakat sonrası ret cevabı alabilirsiniz. Amerika Dışişleri Bakanlığı iş deneyiminin yeterliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı’nın veri tabanını kullanacaktır.

Green Card'a başvurabilmek için bir alt yaş sınırı var mıdır?

Kuraya katılım için bir alt yaş sınırı yoktur. Ancak Green Card başvurusu için en az lise mezunu olmak veya iki yıllık iş tecrübesi sahibi olmak gibi şartlar aranması nedeniyle 18 yaşın altında olmanız durumunda çekilişi kazansanız dahi gereklilik şartlarını sağlayamadığınızdan Green Card sahibi olamazsınız.

Green Card başvuruları ne zaman yapılıyor?

Green Card başvuruları Ekim-Kasım ayları arasında yapılabilmektedir. Her yıl milyonlarca kişi başvuru yapmaktadır Başvurunuzu kayıt döneminin başlarında yapmanızı ve işlemlerinizi son günlere kalmamasına dikkat etmenizde fayda vardır. Kayıt döneminin sonlarında oluşan yoğun talebin sistemi yavaşlatabilme ihtimalini düşünerek başvurunuzu son güne bırakmayın!

Green Card'a birden fazla başvuru yapabilir miyim?

Hayır. Yasa, kayıt döneminde her şahsın sadece bir başvuru yapmasına izin vermektedir. Birden fazla başvuru yapan kişiler diskalifiye olacaktır.

Evliyim, Green Card çekilişi için başvuru yaparsam eşimin başvuru hakkı sona erer mi?

Hayır. Başvuru koşullarını sağladığı takdirde her iki eş de başvuru yapabilir. Bu durum şansınızı artıracaktır. Ayrıca eşlerden birinin kurayı kazanması diğer eşin de Green Card sahibi olma şansı elde ettiği anlamına gelir. Kurayı kazanan kişinin eş ve çocukları da Green Card sahibi olabilir.

Green Card başvurusu sırasında aile fertlerimi eklemeli miyim?

Eşiniz için (Yasal olarak evli iseniz)yapılacak başvuruda, birlikte yaşamıyor olsanız bile eşinizin bilgilerini eklemelisiniz. Eğer eşiniz hali hazırda Amerikan Vatandaşı veya Green Card sahibi ise medeni durumunuzu işaretlerken “evli ve eşim Amerikan Vatandaşı veya Green Card sahibi” (married and my spouse is a U.S. Citizen or U.S. LPR) seçeneğinizi seçtiğiniz zaman eşiniz hakkında bilgi seçeneği otomatik olarak kapanacaktır.

Çocuklar için yapılacak başvuruda, sizinle birlikte ikamet etmiyor olsa bile 21 yaşından küçük, hayatta olan, evli olmayan tüm çocuklarınızın (evlat edindiğiniz çocuklarınız da dâhil olmak üzere) isimlerini, doğum tarihlerini, cinsiyetlerini ve doğdukları şehir ve ülke bilgilerini başvuru formunuza eklemelisiniz.

Green Card başvuru sonucumu nasıl öğrenebilirim?

"Confirmation Number" ile resmi web sitesinden Mayıs-Eylül ayları arasında öğrenebilirsiniz.

Konfirmasyon numaramı kaybedersem ne olur?

Green Card başvuru sonucunuzu öğrenmek için onay numarası gereklidir. Onay numarasını kaybetmeniz durumunda "Forgot Confirmation Number" sekmesine tıklayarak e-posta adresiniz ve bazı kişisel bilgilerinizi girerek onay numaranıza tekrar ulaşabilirsiniz.

Green Card başvuru ücreti var mıdır?

Green Card başvuru formunu bireysel olarak doldurmak ve başvurmak ücretsizdir. Ancak Green Card çekiliş başvurusunu dikkatli yapmalı ve yazdığınız bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Yapacağınız en ufak bir harf hatası bile çekilişe dâhil olmamanıza sebep olacaktır. Bu nedenle Green Card çekilişi için başvurunuzu kesinlikle uzman ekibimizin danışmanlığında yapmanızı tavsiye ediyoruz. İletişim numaralarımızdan vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Green Card Lottery kazandığınız takdirde vize mülakat randevunuz için gideceğiniz Amerika Büyükelçiliği’ne gerekli olan ödemeyi yapmış olmanız gerekir.

Green Card çekilişi başvurusunda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar:

 • Green Card çekilişi sadece Ekim ile Kasım ayları arasında bir ay süresince yapılmaktadır.
 • Green Card çekiliş sonuçları çekiliş tarihini takip eden yıl içinde Mayıs ayında yine aynı resmi web sitesinden açıklanmaktadır.
 • Green Card çekilişi için kayıt ücreti alınmaz. Green Card alma şansını kazanmış olduğunuzda ödemeyi Amerika Büyükelçiliği’ne bizzat yapmanız gerekir. ABD hükümeti sizden asla çek, posta ya da banka havalesi ile ön ödeme yapmanızı talep etmez.
 • Yoğunluktan dolayı problem yaşamamak için başvurunuzu son haftaya ertelemeyin.
 • Green Card çekiliş başvurusunu dikkatli yapmalı ve yazdığınız bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Sistem sadece 1 defa giriş izni vermektedir. Tekrardan düzenleme şansınız olmamaktadır. Hatalı bilgiler sebebiyle Türkiye'de yapılan yaklaşık 100 bin başvurudan sadece 20 bin kadarı kabul edilmektedir. Bu tarz şanssızlıklar yaşamamanız için Amerika vize uzmanlarımızla birlikte başvurunuzu yapmanızı öneriyoruz. Yapılacak en ufak yanlışlık, çekilişi kazansanız bile Green Card alamamanıza sebep olabilir.

Green Card çekilişi başvuruları için gerekli duyuruları Vize Merkezi sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. Başvuru için arayınız. 0212 970 05 02

Amerika Vizesi Ön Başvuru Formu

Amerika ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Green Card Çekiliş Başvurusu
  hasan, 17 Eyl 2020, 16:52

  Green card çekiliş başvurusu yapmak istiyorum. Son 5 yıldır kendim başvuru yapıyorum. Bu sene profesyonel aracı bir kurum vasıtasıyla yapmak istiyorum. Bazı sorularım olacak telefon açıyorum sürekli kapanıyor. Başvuru ücretiniz ne kadar? Başvurunun doğru şekilde yapıldığını nasıl garanti ediyorsunuz? Malum hatalı başvurudan elenen çok oluyor. En son hangi tarihe kadar başvuru yapmak gerekiyor? Başvurumu online değil gelip ofisinizde yapmak istiyorum mümkün mü? Saygılarımla.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Green Card konusunda eğitim önemli mi?
  b. k., 19 May 2018, 19:32

  Merhaba, ben 2019 Green Card talihlisiyim ancak ortaokul mezunuyum. 8 senedir esnaflık yapıyorum ve son 3 yıla ait ödenmiş Bağkur dökümüm var. Eğitim konusunda sorun yaşar mıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim? Green Card konusunda eğitim önemli mi? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Amerika için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp