Çalışma Yoluyla Green Card

Çalışma Yoluyla Green Card

Çalışma Yoluyla Green Card bilgi sayfamıza hoş geldiniz.

Green Card başvurusu yaparak Amerika’da geçici ya da kalıcı yaşama şansını yakalamanın yollarından biri de çeşitli kriterlere bağlanmış istihdam yollarından biriyle çalışmak üzere Amerika’ya gitmektir. Amerika’ya H1-B başvurusu yaparak çalışmak için gidenler, işvereni talep ettiği takdirde ülkede kalıcı olarak işe alınabilir. H1 –B çalışma vizesi ile Amerika’da en fazla 6 yıl çalışma imkânınız vardır. Eğer kalıcı olarak çalışmak isterseniz Green Card başvurusu yaparak bunu sağlayabilirsiniz. İşvereniniz sizinle birlikte uzun süre çalışmak istiyorsa, Çalışma Bakanlığı’ndan bir Çalışma İzni (Labor Certification) alması gerekmektedir. Daha sonra ise Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’na (USCIS) Göçmen dilekçesi (I-140 Formu) için başvuru yapması gerekir.

Çalışma yoluyla Green Card alacak olan başvuru sahiplerinin eşi ve 21 yaşın altında olan çocukları da Green Card başvurusu yapabilmektedir. Bu tarz Göçmenlik başvuruları için Amerika’nın uyguladığı kotalar bulunmaktadır. Kotanın çok fazla üzerinde başvuru yapıldığında göçmen vize numarası almak için çok uzun süre beklenebilmektedir. Göçmenlik başvurunuzun kabul edilmiş olması hemen vizenizi alabileceğiniz anlamına gelmemektedir.

Peki, tercih edilen göçmenlik kategorileri nelerdir?

Göçmen Bir İşçi Olarak Green Card Başvurusu Kategorileri

 • İlk tercih EB-1 göçmen işçiler

- Bilim, sanat, eğitim, iş veya atletizmde olağanüstü yeteneklere sahip olmak

- Olağanüstü bir profesör veya araştırmacı olmak

- Belirli ölçütleri karşılayan çok uluslu bir şirkette yönetici olmak

 • İkinci tercih EB-2 göçmen işçiler

- İleri derecede uzmanlık gerektiren bir meslek mensubu olmak

- Bilim, sanat veya iş hayatında başarılı bir kariyere sahip olmak

- Ulusal bir faiz feragat hakkına sahip olmak

 • Üçüncü tercih EB-3 göçmen işçiler

- Vasıflı bir işçi olmak (İşinde en az 2 yıl eğitim veya iş deneyimi gerektirir)

- Profesyonel olmak (en az bir Amerika lisans derecesi veya yabancı eşitini gerektiren bir mesleğin mensubu olmayı gerektirir)

- Vasıfsız bir çalışan (2 yıldan az eğitim ve deneyim gerektiren bir işte çalışmayı gerektirir)

 • Dördüncü tercih EB-4 göçmen işçiler
 • Kalıcı işçiler ve özel göçmenler; Din görevlileri, Yayıncılar, Doktorlar ve diğer özel durumu olan göçmenler.

Uzman bir doktor olarak Green Card Başvurusu

Belli bir zaman zarfında (genellikle 5 yıl) ve klinik bir alanda tam zamanlı olarak çalışmayı kabul ederek Amerika’ya çalışmak üzere giden ve diğer tüm gereklilikleri de yerine getiren doktorların yaptığı Green Card başvuru kategorisidir.

Yukarıda belirtilen Geçici istihdam yolları ile Amerika’ya giderek belli bir süre çalışan ve gerekli koşulları sağlayan kişiler Green Card başvurusunda bulunabilirler.

Çalışma Yoluyla Green Card Başvurumu Nasıl Yapabilirim?

Çalışmak amaçlı Green Card başvurusu yapmak için önce Amerika’daki işveren, davet ettiği kişinin Amerika’daki Çalışma Bakanlığı’na bağlı olan iş alanına bakan İş Kurumuna, çalışma İzni başvurusunu yapmalıdır. 

Amerika’da çalışma İzni başvurusu iki farklı şekilde olabilir. 

 1. Normal çalışma izni
 2. İhtiyaçtan dolayı verilen çalışma izni 

Amerika’daki işveren çalışmak istediği başvuru sahibi adına Çalışma İzni aldıktan sonra Göçmenlik Bürosu’na göçmenlik işlemlerini tamamlamak üzere I-140 formunu doldurduktan sonra başvuru yapar. I-140 formunda başvuru sahibinin eşi ve çocukları da mutlaka belirtilmelidir. 

Yapılan başvurunuz Göçmenlik Bürosu tarafından onaylanırsa sonraki aşama Amerika’daki kalış statünüzü değiştirmektir. Bütün işlemler bittiğinde Çalışma İzni başvurusu yapabilir ve en fazla 90 gün içinde çalışma izninizi alabilirsiniz. Başvurunuzun son aşaması mülakata katılmaktır. Mülakatınız başarılı geçerse, size göçmen vize numarası vereceklerdir. Bu aşamadan sonra artık sizin de bir Green Card’ınız olur ve artık kalıcı olarak Amerika’da çalışabilir, yaşayabilirsiniz.

Çalışma Yoluyla Green Card için daha fazla bilgi almak için 0212 970 05 02 arayarak Amerika vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

AMERİKA ÇALIŞMA VİZESİ BAŞVURUSU İÇİN ÖNCELİKLE AŞAĞIDA YER ALAN FORMU DOLDURMALISINIZ!

Amerika ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Çalışma Yoluyla Green Card
  G. SAYDAM, 28 Tem 2020, 14:59

  Merhaba ben psikoloji konusunda uzman bir doktorum. Amerika’da bir hastane ile görüşmeler yapıyorum. Muhtemelen de görüşme sonucumuz olumlu olacak ve çalışmak için yakın zamanda Amerika’ya gideceğim. Çalışma yoluyla green card konusunda bilgi almak istiyorum. Şartlar nasıl oluyor? Konuyla alakalı uzmanlığınıza güvendiğim için bu konuda sizden destek almak istiyorum. Yarımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Amerika için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp