Amerika O Olağanüstü Yetenek Vizesi

Amerika O Olağanüstü Yetenek Vizesi

Amerika O Vizesi bilim, sanat, eğitim, iş dünyası ve atletizm gibi alanlarda olağanüstü yetenek veya başarı öyküleri olan kişilerin ve hem ulusal hem de uluslararası nitelikte başarıya ulaşmış sinema ve televizyon alanında uzman kişilerin başvurabileceği bir vize türüdür. Bahsi geçen olağanüstü yetenek veya başarıya sahip kişileri desteklemek ve yardımda bulunmak için yanında olması gereken kişiler de Amerika O Vizesine başvurabilir.

Amerika O Vizesi Kategorileri

 • O-1A Vizesi: Bilim, eğitim, iş veya atletizm alanlarında (sanat, sinema veya televizyon endüstrisi hariç) olağanüstü bir yeteneğe veya olağanüstü bir başarıya sahip olan kişiler
 • O-1B Vizesi: Hareketli resim veya televizyon endüstrisinde ve sanatta olağanüstü bir yeteneğe veya olağanüstü bir başarıya sahip olan kişiler
 • O-2 Vizesi: Bir O-1'e, sanatçıya veya atlete belirli bir olay veya performansa yardımcı olacak eşlik edecek kişilerdir. Bir O-1A için, O-2'nin yardımı O-1A'nın faaliyetinin "ayrılmaz bir parçası" olmalıdır. Bir O-1B için, O-2'nin yardımı O-1B'nin üretiminin tamamlanması için "gerekli" olmalıdır. O-2 çalışanı, bir ABD'li çalışan tarafından kolaylıkla yapılamayacak ve O-1'in başarılı olması için gerekli olan kritik becerilere ve tecrübeye sahip olmalıdır.
 • O-3 Vizesi: O-1 ve O-2'nin eşi veya çocukları olan bireyler. Amerika O Vizesi ile olağanüstü yetenek veya başarıya sahip kişiler ile onların yardımcıları ve eş ve çocukları 3 yıla kadar ABD’de kalabilirler. USCIS bu süreyi 1 yıl daha artırmaya yetkilidir.

Amerika O (Olağanüstü Yetenek veya Başarıya Sahip Kişiler) Vizesine başvurmak için Amerika uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Başvuru sürecinde (özellikle online doldurulması gereken formlarda) herhangi bir sorun yaşamamak ve başvurunuz sonucunda Amerikan Konsolosluğu'ndan Amerika vize reddi cevabı almamanız için alanlarında profesyonel Amerika vize uzmanlarımıza danışabilir ve hızlı bir şekilde vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Lütfen iletişim numaralarımızdan veya [email protected] adresinden e-posta yoluyla ulaşınız.

Amerika vizesi için gerekli evraklar sayfamıza göz atmanızı öneriyoruz.

Amerika Vize Ücretleri

Uygunluk

Başvuru sahibi, sürekli ulusal veya uluslararası ün ile bilim, sanat, eğitim, iş veya atletizmde olağanüstü becerileri olduğunu kanıtlamalıdır ve olağanüstü beceri alanında çalışmaya devam etmek üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne geçici olarak gidiyor olmalıdır. Sanat alanında olağanüstü beceri, bu kişinin sanat alanında ünlü, öncü veya normalde karşılaşılandan ciddi anlamda çok daha fazla becerilere sahip, belli bir tanınırlık derecesine ulaşmış ve alanında yüksek seviyede başarı elde etmiş biri olduğu anlamına gelir.

Bilim, eğitim, iş veya atletizm alanlarında olağanüstü beceri; başvuru sahibinin uğraş alanının zirvesine çıkmış sayılı kişilerden biri olduğunu gösteren bir uzmanlık derecesi anlamına gelir.

Sinema veya televizyon endüstrisinde O-1B Amerika vizesine hak kazanmak için başvuru sahibinin sinema ve/veya televizyon alanında seçkin, saygın ve önder olarak tanınması ölçütünde normalde karşılaşılandan ciddi anlamda üst bir beceri ve tanınırlık derecesine ulaşmış ve olağanüstü başarısını bu şekilde kanıtlamış olması gerekmektedir.

EB1 Vizesi 

Olağanüstü Yetenekli Kişilerin Green Card Alması - Bu vize türü olağanüstü yeteneklere sahip bilim, sanat, eğitim ve iş alanlarında ulusal veya uluslararası başarılar elde etmiş kişilere uygulanan Green Card alma yöntemidir. EB1 vizesine sahip olmak için bir işverenle anlaşmanız gerekmez. Başvuru için belirlenmiş 10 adet şart vardır ve başvuranın bu şartlardan en az 3 tanesini yerine getirmesi gerekmektedir. Başvuru sahibinde özel nitelikli ödül veya ödüller kazanması dâhil 10 şarttan 3'üne sahip olması aranır. Fakat 5 tane tatmin edici şarta sahip olması genellikle tavsiye edilir. Bu şartlara örnek olarak uluslararası kabul gören bir ödül sahibi olmak, jüri üyeliği yapmak, kitap yayınlamak, başvuranın çalışmalarının ticari bir takım getirileri olduğunu kanıtlayan belgeler ibraz etmek gibi koşullar aranmaktadır.

Eş ve Çocuklar

 Amerika O vizesi ile ABD’ye geçici olarak çalışmaya giden kişinin (O-1A, O-1B) veya yardımcısının (O2) eşi ve 21 yaşın altındaki çocukları O-1 / O-2 göçmen olmayan kimseyle aynı kabul ve kısıtlamalara tabi olarak, O-3 göçmen olmayan vize başvurusunda bulunabilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde bu sınıflandırma altında çalışamazlar, ancak bir O-3 vizesi için tam veya yarı zamanlı olarak eğitim görebilirler.

O Vizesi İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 • Şahsi Vize Talep Dilekçesi (Tüm masrafları kendisinin karşılayacağını belirten Konsolosluğa hitaben)
 • DS 160 Formu (Online doldurulacak)
 • I-129 Dilekçesi (Gelecekteki işveren veya temsilci tarafından doldurulur)
 • Daha önceki vizeleri veya önceki Amerika vizelerini içeren eski pasaportlar
 • Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (En az 35.000TL bakiyesi olan, Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

 • Amerika vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.
 • Amerika vize başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yaptığınız taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün sonra randevunuz kesinleşecektir.
 • Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz. 
 • Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.
 • 14 yaş ve üstü Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.
 • Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.
 • Amerika vizeniz olumlu sonuçlanırsa vizeniz basılmış olarak pasaportunuzu 3 iş günü içinde; İstanbul’daki Başkonsolosluktan başvuru yapanlar LEVENT PTT Merkezinden, Ankara’daki Büyükelçilikten başvuru yapanlar ÇANKAYA PTT Merkezinden alabilirler. Size en yakın PTT Merkezinden veya bulunduğunuz ofise ya da eve gelmesini istiyorsanız ekstra ödeme yapmanız gerekir.
 • Amerika vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri sitemizden temin edebilirsiniz.
 • Amerika vizesi ile ilgili her türlü soru ve görüşlerinizle ilgili Vize Merkezi temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

Amerika Vizesi Ön Başvuru Formu

Amerika ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Amerika O Olağanüstü Yetenek Vizesi
  B. KORKUT, 26 Tem 2020, 13:31

  İyi günler. Amerika O Olağanüstü Yetenek Vizesi başvurusunda bulunmak istiyorum. Bu vize türüne başvuruda bulunmak için ne yapmam gerekir? Ben Türkiye’de satranç hocasıyım. Uluslararası platformda birçok yarışma başarılarım da bulunmaktadır. Santrac konusunda sertifikalarım ve belgelerim bulunmaktadır. Bunlarla birlikte başvuruda bulunabiliyor muyum? Konuyla alakalı detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetiniz konusunda desteğinizi rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Amerika için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp