Amerika Göçmen Vizeleri

Amerika Göçmen Vizeleri

Amerika göçmen vizesi türleri ve göçmen vizesi başvuru şartları nelerdir? Amerika göçmen vizeleri nasıl alınır? Amerika göçmenlik şartları nelerdir? Amerika göçmenlik başvurusu hakkında merak ettiğiniz her şeyin yanıtı için makalemizi dikkatle okuyunuz.

Amerika Göçmen Vizeleri Nasıl Alınır?

“Amerika göçmen vizeleri, herhangi bir nedenle Amerika’ya kalıcı olarak yerleşmek isteyen kişilerin oradaki yaşam sigortasıdır,” diyebiliriz. Öyle ki Amerika’da yaşamaya karar verdiyseniz, burada çalışmaya niyetiniz olmasa bile seyahatinizi göçmen vizesiyle yapmalısınız. Göçmen vizesi almak isteyen ve başka bir ülkenin vatandaşı olan kişiye; bir Amerika vatandaşı, yasal göçmen statüsündeki bir kişi ya da bir işveren sponsor olmalıdır. Bununla birlikte bu istekte bulunan kişi adına, Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu tarafından onaylanmış bir başvurusunun olması gerekir. 

Konunun detaylarına geçmeden önce önemli bir konuya değinmek isteriz: Göçmen vizesi başvurusu için aşı şartı. Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezi (CDC), 1 Ekim 2021 itibarıyla tüm göçmen vize başvuruları için Covid 19 aşılarının tamamını yaptırmış olmalarını şart koşmuştur. Aksi takdirde vizeler onaylanmamaktadır. 

Amerika göçmen vizesine şu dört kategoride başvurabilirsiniz:

 • Aile dayanaklı göçmen vizesi

Birleşmiş Milletler Göçmen Kanunu’na göre aile dayanaklı göçmen vizesi iki gruba ayrılır:

 1. Birinci dereceden akrabalar 
 2. Aile birleşimi 
 • Nişanlılık vizesi 
 • İşveren dayanaklı göçmen vizesi 

Amerikan Göçmenlik Yasası, Amerikan ekonomisinde yeni iş fırsatları oluşturacak işletmeler için yatırımda bulunmak amacıyla buraya gelmek isteyen kişilere vize imkânı sunar. 

 • Green Card programı 

Her sene düzenlenen ve kura sistemiyle sonuçlanan bu programdan, görünürde basit ancak içeriği katı kurallarla sınırlandırılmış yeterlilik şartlarına uyan kişiler yararlanabilir. 

 • Geri dönen yerleşik yabancı vize başvuruları 

Bu vize kategorisi, Amerika’ya giriş yapamamış kişilerin, tekrar Amerika’ya dönebilmelerini ve ikametlerini yeniden oluşturabilmelerini sağlar. 

Kimler Amerika’ya Göç Edebilir? 

Amerika, göç alan ülkeler arasında kuşkusuz en çok ilgi görenlerden biri. Hâl böyle olunca son dönemlerde Amerika göçmenlik yasalarına ciddi kısıtlamalar getirilmiştir. Önceden kolaylıkla alınabilen Amerika göçmenliği için bugün daha teferruatlı prosedürler söz konusudur. Elbette her başvurunun kabul edilmesi söz konusu değildir. Eğitim düzeyi yüksek ve ülkenin ekonomisine katkı sağlayabilecek olan kişiler, Amerika göçmen vizesi alma konusunda önceliklidir. 

En çok Amerika göçmenlik vizesi başvurusunda bulunan kişiler, beş maddede gruplandırılabilir: 

 • Daha iyi eğitim almak isteyenler, 
 • Amerika’daki bir şirkette çalışmak isteyenler,
 • Belirli bir alanda uzmanlaşmış kişiler,
 • Ticari faaliyetlerini uluslararası alana taşımak isteyenler, 
 • Amerika vatandaşı ya da burada göçmen olan biriyle evlenmek isteyenler…

Amerika Göçmen Vize Türleri 

Amerika göçmen vizesi türlerini maddeler halinde açıklayalım.

Amerika Geçici Çalışma Vizesi 

Amerika geçici çalışma vizeleri, H-1B, H-2B, H-3 ve L1 vizeleri olarak adlandırılır. Amerikan firmalar yurtdışından sağlayacakları iş gücüne ihtiyaç duyabilirler. Bu firmalarla anlaşarak Amerika’da yaşama fırsatını yakalayabilirsiniz. Tabii geçici çalışma vizesini hazırlamak için de pek çok evrak hazırlamalısınız. Üstelik hem kişinin hem de şirketin hazırlaması gereken bu evraklar için oldukça karmaşık bir prosedür söz konusudur. 
Firmalar, çalışanları için her yılın nisan ayının ilk zamanlarında geçici çalışma vizesi başvurularını başlatır. Ancak başvurular için belirli bir kota vardır. Başvurular çok fazla olduğu takdirde vize verilecekler çekilişle belirlenir. Amerika göçmen vizeleri başvuruları arasında nitelikli başvurular, genellikle çalışma ya da yatırım vizesinden sağlanmaktadır. 

Amerika Yatırımcı vizesi (E1/ E2)

Amerika’da yaşamak istiyorsanız seçeneklerinizden biri de burada yatırımcı olarak bulunmak olabilir. Kişiler başvurularını E1/ E2 tipi vizelerle yapmaktadır. Şirket satın alabilir ya da sıfırdan bir işletme kurabilirsiniz. Tabii bu yöntem de basit değil. Sağlamanız gereken çok önemli iki şarttan biri hesabınızda en az 1 milyon Dolar’ınızın olması; diğeri ise işletmenizde en az 10 Amerika vatandaşını çalıştırabilmenizdir. 

Green Card Başvurusu

Amerika’ya göçmen olarak yerleşmenin en basit yolu Green Card başvurusu olabilir. 1990 yılı itibarıyla başlatılan bu çekilişle her yıl 50 bine yakın kişi, göçmen olma şansını yakalamaktadır. Dediğimiz gibi, şartlar diğer yöntemlere göre daha kolaydır. En az lise mezunu olan 18 yaşından büyük, son 5 yıl içinde uzmanlık isteyen bir alanda 2 sene çalışmış herkes, web üzerinden Green Card başvurusunda bulunabilir. Üstelik İngilizce yeterliliği aranmamaktadır ve başvuru ücreti yoktur.
Çekilişi kazanarak Amerika’ya yerleşen kişi, ilk 5 yıl seçme ve seçilme hakkı dışında ülkenin sağladığı tüm haklardan yararlanabilir. Kişi 5 yılın sonunda gerekli koşulları sağladığı takdirde Amerika vatandaşlığı kazanabilir. 

Amerika Sponsorluk Yöntemi Vizesi 

Amerika’da yaşayan biriyle nişanlanarak ya da evlenerek de Amerika vatandaşı olabilirsiniz; oldukça hızlı ve kolay bir yöntemdir. Bununla birlikte bazen şirketler de kişilerin göçmenlik hakkı alabilmesi için onlara sponsor olabilir. Amerika’da yaşamak ve çalışmak için bu yönteme de başvurabilirsiniz. Buradaki handikap Amerikan Çalışma Bakanlığı’nın zaman zaman firmaların sponsorluğuna müdahalesiyle olabilir. Ancak bunlar aşılmayacak sorunlar değildir. 

Amerika Göçmen Vizeleri Başvuru Şartları

Amerika göçmen vizesi başvuru şartlarını da yine maddeler halinde inceleyelim.

 • Tüm başvurular web üzerinden yapılmalıdır. 
 • Kişi, göçmen vizesi başvurusu yapabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. 
 • En az lise mezunu olma şartının yanında, son 5 yıl içinde uzmanlık isteyen bir alanda kişinin en az 2 yıl çalışmış olması gerekmektedir. 
 • Evraklarda istenen fotoğrafın kriterlere uygun olmasına dikkat edilmelidir. 
 • Başvuru formunu doldurduktan sonra verilen konfirmasyon numarasının ikinci bir kez verilmeyeceğini unutmamalı; dikkatli saklamalısınız. 
 • İngilizce bilmeniz şart değildir ve bir ücret ödemeniz gerekmez. 
 • Eğer evliyseniz bu durum şansınızı artırır. Eşlerden biri vize hakkını kazandığında diğer eş ve çocuklar da göçmen olarak kabul edilebilir. 
 • Yatırımcı ya da bir firmada çalışan olarak başvuranlar önceliklidir. 

Amerika ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • 12 Yaşındaki Çocuğa Amerika Turist Vizesi
  Z.E., 16 Şub 2023, 12:32

  Merhaba, benim Amerika turist vizem var. Oğlum için de Amerika vizesi almak istiyorum. Oğlum 12 yaşında işlemlerle ilgili sizden destek rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Amerika için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp