DS 160 Formu

DS 160 Formu

DS 160 Formu, Amerika vizesi almak isteyen T.C. pasaport sahiplerinin Amerikan Konsolosluğunun resmi internet sitesi üzerinden online olarak doldurmaları gereken vize başvuru formudur.  DS 160 Formunun dikkatle doldurulması gerekir. Amerika Dış İşleri Bakanlığının resmi sitesi olan https://ceac.state.gov/ceac/ adresindeki online DS-160 Formu İngilizce dilindedir ve Türkçe versiyonu bulunmamaktadır. DS 160 Formu Göçmen olmayanlar için vize uygulaması kapsamındadır. Amerika’ya hangi amaçla seyahat ederseniz edin DS-160 Formunu doldurarak başvuru yapmanız gerekir.

**Eğer öğrenci ve değişim programı veya geçici çalışma vizesi için başvuruda bulunuyorsanız başka online ek formları da doldurmanız gerekir.

DS-160 Formunda size ve ailenize ait kişisel bilgiler, pasaport bilgileriniz, seyahat amacınız, yolculuğunuzda size kimin eşlik edeceği, daha önceden Amerika vizesi alıp almadığınız, Amerika’da konaklayacağınız adres bilgileri, iş ve eğitim durumunuz ve güvenlikle ilgili bilgileri belirtmelisiniz. Vize işlem sürecinde gecikme yaşamamak için DS-160 Formunda yer alan bütün sorulara, diğer vize başvuru evraklarınızdaki bilgilerle çelişki yaratmayacak şekilde, doğru biçimde cevap vermelisiniz. DS 160 Formu oldukça ayrıntılı bir formdur.

Vize Merkezinin deneyimli müşteri temsilcileri bu formun en doğru şekilde doldurulması konusunda size danışmanlık verir ve gerektiğinde tavsiyelerde bulunur. Karmaşık form doldurma sürecinde alacağınız danışmanlık yardımı vize sürecinizin pozitif yönde ilerlemesine önemli katkılarda bulunur.

Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır. DS-160 Formunda vereceğiniz bilgiler vize mülakatı açısından önemlidir. DS 160 formunda verdiğiniz ayrıntılı bilgilerin Amerika vizesi için Konsoloslukta gireceğiniz mülakatta vereceğiniz bilgilerle çelişkili olmaması gerekir.  DS-160 formu, vize başvurusundan en geç 3 iş günü önceden doldurulup, online başvurunun yapılmış olması gerekir. Elektronik bir vize başvuru formu olan DS-160 formuna Amerikan konsolosluğunun belirlediği standartlarda dijital bir fotoğrafınızı yüklemeniz gerekmektedir. Fotoğrafın güncel olması ve son 6 aylık dönemde çektirilmiş olması önemlidir. Eski ve içerik bakımında kriterleri karşılamayan fotoğrafların kullanılması vize başvuru süresinin uzamasına sebep olur. Vize Merkezinin deneyimli danışmanları, bu tip ve benzeri sorunlarla karşılaşmamanız için Amerika vize başvuru sürecini profesyonelce yöneterek, arzu ettiğiniz vizeyi almanızda size yardımcı olacaklardır.

DS-160 formu içerisindeki bilgiler elektronik olarak onayladığınız anda Konsolosluğa girdiğiniz tüm bilgiler aktarılır. Amerika vizelerinde DS 160 formunun doğru doldurulması çok önemlidir. Amerika Konsolosluğu’nun sizin için vereceği vizenin onay alması bu bilgilerin doğru olması ile mümkün olacaktır. Konsolosluktaki vize görüşmenize girebilmeniz için, gelirken mutlaka DS-160 onay sayfanızın çıktısını getirmeniz gerekmektedir.

Amerika DS-160 Formu Nasıl Doldurulur?

Amerika vizesi almak için öncelikle "ceac.state.gov" web sitesi üzerinden DS-160 formunu doldurmanız gerekmektedir. DS-160 formunu doldurmaya başlamadan önce Internet Explorer veya Firefox internet tarayıcısını kullanmanız formu doldururken sıkıntı yaşamamanızı sağlar.

Vize için çektirmeniz gereken fotoğraf 50 x 50 mm formatında olmalıdır. Fotoğrafınızı, DS-160 formunu doldururken sisteme yüklemeniz gerektiğinden formu doldurmaya başlamadan önce resminizi scan edip ".jpg" formatında masa üstüne kaydetmelisiniz.

DS-160 formunu doldurmaya başladığınızda bir güvenlik sorusu seçip cevapladıktan sonra size özel bir başvuru (ID) numarası verilir. AA ile başlayan ID numarasını aldıktan ve güvenlik sorusunu seçip cevapladıktan sonra doldurmakta olduğunuz DS 160 formundan çıkıp aynı forma tekrar geri dönebilmenizi sağlar. Bu yüzden ID numaranızı verince mutlaka bir yere bu numarayı kaydetmeyi unutmayın!

DS-160 formunu doldurmaya başlarken önce hangi ilin Konsolosluğundan başvuru yapacaksanız o şehri seçerek başlamalısınız. (TURKEY-ISTANBUL ya da TURKEY-ANKARA) Daha sonra “Start An Application” butonuna basarak bilgilerinizi girmeye başlayabilirsiniz.

DS-160 formunuzu Konsolosluk Elektronik Başvuru Merkezi internet sitesine kaydetmek için bitirdiğiniz her sayfanın sonundaki “Next” (Sonraki) butonuna basmanız gerekir. Tam doldurulmamış bir forma 30 gün içinde geri dönebilirsiniz.

Formunuzu bilgisayarın sabit veya harici belleğine kaydetmeniz, formunuza 30 günden sonra ulaşmanızı sağlar. Formunuzu daimi olarak bilgisayarın sabit veya harici belleğine kaydetmek için “Save Application to File” (Formu Dosyaya Kaydet) butonuna basın. Sonra dosya indirme penceresinde “Save” (Kaydet) butonuna basarak masa üstünüze kaydedebilirsiniz. Daha sonra tekrar forma ulaşmak isterseniz  “Getting Started”  (Başlangıç) kısmında “Import Application Date” (Başvuru Tarihini Belirt) seçeneğini kullanarak daha önce girdiğiniz bilgilere erişebilirsiniz.

Aile veya grup başvurusu yapmak istiyorsanız kendi bilgilerinizin girişi bitiminde  “Thank You” (Teşekkür) sayfasında aile veya grup başvurusu oluşturma seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneği işaretlediğinizde sizin başvurunuzdaki bazı bilgiler,  gideceğiniz yer gibi, otomatik olarak yeni bir başvuru formuna aktarılır. Bu seçeneği işaretlediğinizde her aile bireyi veya her grup elemanı için ayrı ayrı başvuru formu yaratabilirsiniz.

DS-160 formu içerisindeki bütün sorulara doğru ve eksiksiz cevap vermelisiniz. Aksi takdirde başvurunuz reddedilebilir ve yeni vize randevusu almak zorunda kalabilirsiniz. Tam isminizi kendi alfabenizde yazmanızı isteyen soru haricinde bütün cevaplar İngilizce olarak İngilizce karakter kullanılarak doldurulmalıdır. İngilizce dışında herhangi bir dilde yapılan başvurular reddedilecek ve yeni bir başvuru yapmanız gerekecektir. DS-160 Formu doldururken İngilizce yazan soruların üstüne fare ile geldiğinizde sağ üst köşesinde açılan açıklamada Türkçe dilde tercümesi mevcuttur.  Bu tercümeler formu İngilizce doldurmanıza yardımcı olacaktır.

Sorunun cevabını vermeniz için ayrılan kutucuklara İngilizce cevap yazılması zorunludur. Yanında “optional” (‘isteğe bağlı) yazan soruları boş bırakabilirsiniz. Size uygun olmayan sorulara  “Does Not Apply” yazarak cevap yazabilirsiniz. DS-160 formu doldururken cevap zorunluluğu olan bir soruyu yanıtlamazsanız sistem başvurunuzu sonuçlandırmanıza izin vermeyecektir. Eğer durumunuza veya seyahat amacınıza uygun sorulara doğru cevaplar vermezseniz mülakat günü zorluklar yaşayabilir ret alabilirsiniz.

DS-160 formunu dolduran kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil ise “Does not apply” (Geçerli Değil) seçmeniz gerekir. Türk vatandaşları bu soruya  cevap olarak T.C. Kimlik numaralarını yazmaları yeterlidir. Amerika’da çalışmış başvuru sahiplerinin herkes gibi sosyal güvenlik veya vergi mükellef numarası vardır. Eğer bu numaralara sahip değilseniz “Does not apply” (Geçerli Değil) seçmeniz gerekir.

Amerika da şahsen tanıdığınız biri yoksa ve ticari bir kuruluşu, firmayı veya organizasyonu ziyaret için gidiyorsanız o ticari kuruluşun, firmanın veya organizasyonun adını belirtmeniz gerekmektedir.  Yoksa “Does not apply” (Geçerli Değil) seçmeniz gerekir.

DS-160 başvuru formunuzda yanlış vize türünü seçmeniz halinde başvurunuzu değerlendirmeye alınmayabilir. Amerika’ya hangi amaçla gidiyorsanız ona uygun vize türünü form içeriğinde seçmeniz gerekir. Doğru vize türünü seçmezseniz başvuru sonucunuzun ret olması problemi yaşayabilirsiniz.

DS-160 formu doldurulduktan sonra sizden en son sayfada fotoğrafınızı yüklemenizi isteyecektir. Yüklenecek fotoğrafın istedikleri boyutlarda ya da net çekilmiş olmaması durumunda fotoğraf hata verecektir. Fotoğrafınızı yüklemeden diğer sayfaya geçmeniz mümkün olamayacaktır. Fotoğraf yükleme işlemi onaylandıktan sonra size tüm doldurduğunuz sayfaları tek tek gösterecektir. Bu aşamada yazdığınız bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. DS-160 formu içine girdiğiniz bütün bilgiler doğru ise en son aşamada yer alan “Sign Application” (Formu İmzalayın) butonuna basarak elektronik olarak imzalamanız gerekir. Başvuru formunda yapılan tüm beyanlar “yalan beyan cezası” kapsamında yemin edilmemiş beyan olarak kabul edilir. O yüzden verdiğiniz cevapların doğru olduğuna emin olmalısınız.

Eğer başvuran kişi okuma yazma bilmiyorsa veya formu dolduramayacak kadar küçükse başka bir kişiden yardım alabilir. Yardımcı olan kişinin adı soyadı ya da danışmanlık aldığı firma ismi “Sign and Submit” (İmzala ve Gönder) sayfasında belirtilmelidir. Bütün işlemler bittikten sonra Sağ üstteki yazdır(print) kısmına basarak bunun bir çıktısını almalı, buruşturup katlamadan korumalı ve randevuya giderken götürmelisiniz.

**14 yaş altı ve 80 yaş üstü olanlar parmak izi vermeye gitmelerine gerek yoktur. Evraklarını randevu almadan PTT aracılığı ile gönderebilirler. Şahsen başvuru yapmaktan muaf değilseniz parmak iziniz görüşme yapacağınız gün elektronik olarak alınmaktadır.

Parmak izinizi verdiğinizde yine DS-160 formu içerisindeki tüm sorulara bilginiz dâhilinde doğru cevap verdiğinizi ve vize görüşmesinde de doğruyu söyleyeceğinizi tasdik etmiş olursunuz. Amerika Konsolosluğuna mülakat için gittiğinizde parmak izinizi vermeden önce aşağıdaki beyanatı okumanız istenecektir:

“Yalan beyanın cezalandırılacağının bilincinde, parmak izimi vererek, vize başvuru formumdaki her soruyu okuduğumu ve anladığımı ve vize başvuru formumda yer alan tüm beyanların tarafımdan yapıldığını ve bunların bilgi ve inançlarıma göre tam ve doğru olduğunu kabul ederim.  Buna ek olarak, yalan beyanın cezalandırılacağının bilincinde, bu mülakatta vereceğim tüm beyanların bilgi ve inançlarıma göre tam ve doğru olacağını kabul ederim.”

Yanlış veya yanıltıcı bilgi içeren başvuru formları vizenizin veya Amerika’ ya girişinizin daimi olarak reddedilmesine sebep olabilir. Bu nedenle DS-160 formu bir vize uzmanından danışmanlık hizmeti alarak yapmanız sizin için daha olumlu sonuç almanız açısından önemlidir.

Amerika Vize Mülakatı Ücretini İnternetten Ödeme

"usvisa-info.com/tr-tr" web adresine girip, Amerika vizesi mülakat randevunuzu alabilirsiniz. Siteye girdiğinizde İngilizce dilinde açıldıysa Türkçesini görüntülemek için sağ üstten "Turkish" seçeneğini seçmeniz yeterlidir. Hesap Oluştur butonuna basarak açılan sayfada kişisel bilgilerinizi yazmalı ve sonra yine "Hesap oluştur" seçeneğini tıklamanız yeterlidir.

Bu sitede kredi kart bilgilerinizi girerek randevu oluşturmanız gerekmektedir. Size uygun tarih ve saati seçerek randevu oluşturma işlemi tamamlanmalıdır. Onay ekranından sonra randevunuz oluşturulmuş olacaktır. Randevu sayfasının çıktısını alıp dosyanıza eklemeyi unutmayın!

Bu işlemler sonrasında yapmanız gereken tek şey randevu tarihini beklemek ve randevu günü evrak dosyanızla birlikte Konsolosluğa gitmektir. DS 160 formu doldurma süreçlerinde zaman kaybetmek ve başvurunuzu riske atmamak için size en yakın şube ofisimize uğrayabilir ya da 0212 970 05 02 telefon numaramızı arayarak Amerika vizesi uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Amerika Vizesi Ön Başvuru Formu

Amerika ile ilgili sizden gelen sorular

8 sorudan en popüler 8 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Amerika DS 160 formu
  M. Beyhan, 11 Ara 2023, 05:20

  Merhaba, Amerika DS 160 formu içeriği ile ilgili bilgi alabilir miyiz? İlk kez başvuru yapacağız yanlışlık yapmak istemiyoruz. Nasıl doldurmalıyız? Nelere dikkat etmemiz gerekmektedir.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Amerika Vize Başvuru Formu
  C. Yanak, 13 Tem 2020, 17:53

  Selamlar Mart ayında Amerika seyahat planım var. Bir arkadaşım orada yaşıyor onu ziyarete gideceğim. Kendisi bana davetiye de gönderecek. Daha önce Amerika’ya hiç gitmedim. Biraz araştırdım ama internette birçok bilgi var hangisi doğru tam olarak anlayamıyorum. Amerika vize başvuru formu diye bir şey varmış fakat bu forma nereden ulaşacağımı anlamadım. Bir de İngilizce dolduruluyormuş sanırım. Başlangıç seviyesinde İngilizce biliyorum ama bu formu doldurmak için yeterli mi bilemedim. Herhangi bir yanlış yapmak istemiyorum. Hayatımda hiç yurtdışına çıkmadım. O yüzden sizden profesyonel destek almak daha iyi olur gibi geliyor. Ücretleriniz ve danışmanlık hizmetinizle ilgili bilgi verir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • DS-160 belgemin onay formunu alamıyorum
  B.P., 21 Oca 2019, 10:08

  DS-160 belgemin onay formunu alamıyorum. Vize için randevum var gerekli belgeleri topluyorum ama ds-160 belgemin onay formunu alamıyorum formu önceden telefondan doldurdum ve kaydını alamadım ne yapmam lazım.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • DS 160 Formu nasıl doldurulur?
  C.D., 18 Oca 2019, 01:11

  Merhaba DS 160 Formu nasıl doldurulur? Konu ile ilgili bir cevap verebilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • DS-160 formu doldurma koşulları nelerdir?
  S. T., 06 Tem 2018, 17:11

  DS-160 formu doldurma koşulları nelerdir? Eşim ve ben Amerika’da yaşayan oğlumuz ve ailesini ziyarete gideceğiz. Bunun için tek bir DS-160 formu mu dolduracağız? Ayrıca konsolosluğa ikimiz adına tek ücret mi ödeteceğiz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Randevu yeri değişince, ABD DS-160 Formunu tekrar doldurmalı mıyım?
  N.E., 23 Ağu 2016, 13:33

  Amerika Vize başvuru formunu İstanbul için doldurduk onay aldık. Randevu tarihi çok uzak olduğu için Ankara'dan yeni tarih aldık. DS-160 Formunu tekrar doldurmak mı gerekiyor?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çocuklar için DS-160 Formu doldurulur mu?
  H.G., 22 Ağu 2016, 15:12

  Ailecek Amerika'ya gitmeyi planlıyoruz. Çocuklar için DS-160 Formu doldurulur mu?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Amerika DS 160 Formu doldurma
  N.G., 02 Tem 2016, 03:44

  Amerika DS 160 Formu doldurma nasıl? Vize Merkezinizden DS-160 formunu temin edebilir miyim? Bazı alanlara ne yazmam gerektiğini bilmiyorum. Fotoğrafımı sisteme nasıl yükleyeceğim? E-posta onayı alamıyorum. Onay sayfasını yazdıramıyorum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Amerika için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp