DS 160 Formu

DS 160 Formu, Amerika vizesi almak isteyen T.C. pasaport sahiplerinin Amerikan Konsolosluğunun resmi internet sitesi üzerinden online olarak doldurmaları gereken vize başvuru formudur.  DS 160 Formunun dikkatle doldurulması gerekir. Amerika Dış İşleri Bakanlığının resmi sitesi olan https://ceac.state.gov/ceac/ adresindeki online DS 160 Formu İngilizce dilindedir ve Türkçe versiyonu bulunmamaktadır. DS 160 Formu Göçmen Olmayanlar için Vize uygulaması kapsamındadır. Amerika’ya hangi amaçla seyahat ederseniz edin DS 160 Formunu doldurarak başvuru yapmanız gerekir.

**Eğer öğrenci ve değişim programı veya geçici çalışma vizesi için başvuruda bulunuyorsanız başka online ek formları da doldurmanız gerekmelidir. 

DS 160 Formunda size ve ailenize ait kişisel bilgiler, pasaport bilgileriniz, seyahat amacınız, yolculuğunuzda size kimin eşlik edeceği, daha önceden Amerika vizesi alıp almadığınız, Amerika’da konaklayacağınız adres bilgileri, iş ve eğitim durumunuz ve güvenlikle ilgili bilgileri belirtmelisiniz. Vize işlem sürecinde gecikme yaşamamak için DS 160 Formunda yer alan bütün sorulara, diğer vize başvuru evraklarınızdaki bilgilerle çelişki yaratmayacak şekilde, doğru biçimde cevap vermelisiniz. DS 160 Formu oldukça ayrıntılı bir formdur.

Vize Merkezinin deneyimli müşteri temsilcileri bu formun en doğru şekilde doldurulması konusunda size danışmanlık verir ve gerektiğinde tavsiyelerde bulunur. Karmaşık form doldurma sürecinde alacağınız danışmanlık yardımı vize sürecinizin pozitif yönde ilerlemesine önemli katkılarda bulunur.

Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır. DS 160 Formunda vereceğiniz bilgiler vize mülakatı açısından önemlidir. DS 160 formunda verdiğiniz ayrıntılı bilgilerin Amerika vizesi için konsoloslukta gireceğiniz mülakatta vereceğiniz bilgilerle çelişkili olmaması gerekir.  DS 160 formu, vize başvurusundan en geç 3 iş günü önceden doldurulup, online başvurunun yapılmış olması gerekir. Elektronik bir vize başvuru formu olan DS 160 formuna Amerikan konsolosluğunun belirlediği standartlarda dijital bir fotoğrafınızı yüklemeniz gerekmektedir. Fotoğrafın güncel olması ve son 6 aylık dönemde çektirilmiş olması önemlidir. Eski ve içerik bakımında kriterleri karşılamayan fotoğrafların kullanılması vize başvuru süresinin uzamasına sebep olur. Vize Merkezinin deneyimli danışmanları, bu tip ve benzeri sorunlarla karşılaşmamanız için Amerika vize başvuru sürecini profesyonelce yöneterek, arzu ettiğiniz vizeyi almanızda size yardımcı olacaklardır.

Göçmen olmayan Amerika vizeleri için  elektronik DS-160 başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. DS-160 formundaki bilgiler elektronik olarak onayladığınız anda konsolosluğa girdiğiniz tüm bilgiler aktarılır. Amerika vizelerinde DS-160 formunun doğru doldurulması çok önemlidir. Amerika Konsolsoluğunun sizin için vereceği vizenin onay alması bu bilgilerin doğru olması ile mümkün olacaktır. Konsolosluktaki vize görüşmenize girebilmeniz için, gelirken mutlaka DS-160 onay sayfanızın çıktısını getirmeniz gerekmektedir.

AMERİKA DS-160 FORMU NASIL DOLDURULUR?

Amerika vizesi almak için öncelikle "ceac.state.gov" web sitesi üzerinden DS-160 formunu doldurmanız gerekmektedir. DS-160 formunu doldurmaya başlamadan önce Internet Explorer veya Firefox internet tarayıcısını kullanmanız formu doldururken sıkıntı yaşamamanızı sağlar.

Vize için çektirmeniz gereken fotoğraf 5*5 formatında olmalıdır.ve bu resmi, DS-160  formunu doldururken sisteme yüklemeniz gerektiğinden formu doldurmaya başlamadan önce resminizi scan edip ".jpg" formatında masa üstüne kaydedin. Örnek Fotoğraf Formatı

DS-160 formunu doldurmaya başladığınızda bir güvenlik sorusu seçip cevapladıktan sonra size özel bir başvuru (ID) numarası verilir. Bu ID numarasını aldıktan ve güvenlik sorusunu seçip cevapladıktan sonra doldurmakta olduğunuz DS-160 formundan çıkıp aynı forma tekrar geri dönebilmenizi sağlar. Bu yüzden ID numaranızı verince mutlaka bir yere bu numarayı kaydetmeyi unutmayın.

DS-160 formunu doldurmaya başlarken önce hangi ilin konsolsoluğundan başvuracaksanız o şehri seçerek başlamalısınız. (TURKEY-ISTANBUL ya da TURKEY-ANKARA) Daha sonra “Start An Application” butonuna basarak bilgilerinizi girmeye başlayabilirsiniz.

DS-160 formunuzu Konsolosluk Elektronik Başvuru Merkezi internet sitesine kaydetmek için bitirdiğiniz her sayfanın sonundaki “Next” (Sonraki) butonuna basmanız gerekir. Tam doldurulmamış bir forma 30 gün içinde geri dönebilirsiniz.

Formunuzu bilgisayarın sabit veya harici belleğine kaydetmeniz, formunuza 30 günden sonra ulaşmanızı sağlar. Formunuzu daimi olarak bilgisayarın sabit veya harici belleğine kaydetmek için “Save Application to File” (Formu Dosyaya Kaydet) butonuna basın. Sonra dosya indirme penceresinde “Save” (Kaydet) butonuna basarak masa üstünüze kaydedebilirsiniz.Daha sonra tekrar forma ulaşmak isterseniz  “Getting Started”  (Başlangıç) kısmında “Import Application Date” (Başvuru Tarihini Belirt) opsiyonunu kullanarak daha önce girdiğiniz bilgilere erişebilirsiniz.

Aile veya grup başvurusu yapmak istiyorsanız kendi bilgilerinizin girişi bitiminde  “Thank You” (Teşekkür) sayfasında aile veya grup başvurusu oluşturma seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneği işaretlediğinizde  sizin başvurunuzdaki bazı bilgiler,  gideceğiniz yer gibi, otomatik olarak yeni bir başvuru formuna aktarılır. Bu seçeneği işaretlediğinizde her aile bireyi veya her grup elemanı için  ayrı ayrı başvuru formu yaratabilirsiniz.

DS-160 fomunda bütün sorulara doğru ve eksiksiz cevap vermelisiniz.

 

Aksi takdirde başvurunuz reddedilebilir ve yeni vize randevusu almak zorunda kalabilirsiniz. Tam isminizi kendi alfabenizde yazmanızı isteyen soru haricinde bütün cevaplar İngilizce olarak İngilizce karakter kullanılarak doldurulmalıdır. İngilizce dışında herhangi bir dilde yapılan  başvurular reddedilecek  ve yeni bir  başvuru yapmanız gerekecektir. DS-160 Formunu doldururken İngilizce yazan soruların üstüne fare ile geldiğinizde sağ üst köşesinde açılan açıklamada  Türkçe dilde tercümesi mevcuttur.  Bu tercümeler formu İngilizce doldurmanıza yardımcı olacaktır.

Sorunun cevabını vermeniz için ayrılan kutucuklara ingilizce cevap yazılması zorunludur. Yanında “optional” (‘istege bağlı) yazan soruları boş bırakabilirsiniz. Size uygun olmayan sorulara  “Does Not Apply” yazarak cevap yazabilirsiniz. DS-160 formunu doldururken cevap zorunluluğu olan bir  soruyu yanıtlamazsanız sistem başvurunuzu sonuçlandırmanıza izin vermeyecektir. Eğer durumunuza veya seyahat amacınıza uygun  sorulara  doğru cevaplar vermezseniz mülakat günü zorluklar yaşayabilir red alabilirsiniz.

DS-160 formunu dolduran kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil ise   “Does not apply” (Geçerli Değil) seçmeniz gerekir. Türk vatandaşları bu soruya  cevap olarak T.C. Kimlik numaralarını yazmaları yeterlidir. Amerika’da çalışmış başvuru sahiplerinin herkes gibi sosyal güvenlik veya vergi mükellef numarası vardır. Eğer bu numaralara sahip değilseniz “Does not apply” (Geçerli Değil) seçmeniz gerekir.

Amerika da şahsen tanıdığınız biri yoksa ve ticari bir kuruluşu, firmayı veya organizasyonu ziyaret için gidiyorsanız o ticari kuruluşun, firmanın veya organizasyonun adını belirtmeniz gerekmektedir.  Yoksa “Does not apply” (Geçerli Değil) seçmeniz gerekir.

Eğer siz veya aile fertleriniz B-1, B-2, veya B1/B2 vizesine başvuruyorsanız  o kutucuğu işaretlemelisiniz. F, H, I, J, L, M, O, P, veya R vize kategorilerinde hem asıl başvuru sahibi hem de kendisine eşlik edecek olan yakın aile bireyleri bulunabilir. Yakın aile bireyleri çalışma (E, H, I, L, O, P, R) vizesi, değişim (J) vizesi veya öğrenci vizesine (F, M) başvuru yapan asıl başvuru sahibine eşlik edecek olan eş veya 21 yaşın altındaki çocukları kapsar. Seyahat amacınıza uygun vize türünü seçmeniz ve doğru vize ücretini ödemeniz çok büyük önem taşımaktadır.  DS-160 başvuru formunuzda yanlış vize türünü seçmeniz halinde başvurunuzu değerlendirmeye alınmaz. DS-160 formunda yanlış vize türünü seçilmiş ise  Amerika Konsolosluğu başvuruyu geri çevirecektir . Sizden DS-160 formunuzu düzeltip Konsolosluktan yeni bir randevu almanız istenir.

DS-160 formunu doldurduktan sonra sizden fotoğraf yüklemenizi isteyecek, çektirmiş olduğunuz biyometrik resminizi daha önce Masa üstünüze yükledi iseniz yükleme butonuna basarak fotoğrafınızı sisteme yükleyebilirsiniz. Bu işlem sonunda size sayfa sayfa yazdıklarınızı gösterip onaylanmanızı isteyecektir.DS-160 formunuzu girdiğiniz bütün bilgileri kontrol edip en son aşamada yer alan “Sign Application” (Formu İmzalayın) butonuna basarak elektronik olarak imzalarsınız. Başvuru formunda yapılan tüm beyanlar yalan beyan cezası kapsamında yemin edilmemiş beyan olarak kabul edilir. O yüzden verdiğiniz cevapların doğru olduğuna emin olmalısınız.

Eğer başvuran kişi okuma yazma bilmiyorsa veya formu dolduramayacak kadar küçükse başka bir kişiden yardım alabilir. Yardımcı olan kişinin adı soyadı ya da danışmanlık aldığı firma ismi “Sign and Submit” (İmzala ve Gönder) sayfasında belirtilmelidir. Bütün işlemler bittikten sonra Sağ üstteki yazdır/print kısmına basarak bunun bir çıktısını almalı, buruşturup katlamadan korumalı ve randevuya giderken götürmelisiniz.

**14 yaş altı ve 80 yaş üstü olanlar parmak izi vermeye gitmelerine gerek yoktur. Evraklarını randevu almadan Ptt aracılığı ile gönderebilirler Şahsen başvuru yapmaktan muaf değilseniz  parmak iziniz görüşme yaptığınız gün elektronik olarak alınmaktadır.

 

Parmak izinizi verdiğinizde yine DS-160 formundaki tüm sorulara bilginiz dahilinde doğru cevap verdiğinizi ve vize görüşmesinde de doğruyu söyleyeceğinizi tasdik etmiş olursunuz. Amerika Konsolosluğuna mülakat için gittiğinizde parmak izinizi vermeden önce aşağıdaki beyanatı okumanız istenecektir:

“Yalan beyanın cezalandırılacağının bilincinde, parmak izimi vererek, vize başvuru formumdaki her soruyu okuduğumu ve anladığımı ve vize başvuru formumda yer alan tüm beyanların tarafımdan yapıldığını ve bunların bilgi ve inançlarıma göre tam ve doğru olduğunu kabul ederim.  Buna ek olarak, yalan beyanın cezalandırılacağının bilincinde, bu mülakatta vereceğim tüm beyanların bilgi ve inançlarıma göre tam ve doğru olacağını kabul ederim.”

Yanlış veya yanıltıcı bilgi içeren başvuru formları vizenizin veya Amerika’ ya girişinizin daimi olarak reddedilmesine sebep olabilir. Bu sebeble DS-160 formunun bir vize uzmanından danışmanlık hizmeti alarak yapmanız sizin için daha olumlu sonuç almanız açısından önemlidir.

Vize mülakatı ücretini internetten ödeme

"usvisa-info.com/tr-tr" web adresine girip, Amerika vizesi mülakat randevunuzu alabilirsiniz. Siteye girdiğinizde İngilizce dilinde açıldıysa Türkçesini görüntülemek için sağ üstten "Turkish" seçeneğini seçmeniz yeterlidir. Hesap Oluştur butonuna  basarak açılan sayfada kişisel bilgilerinizi yazmalı ve sonra yine "Hesap oluştur"a basmanız yeterlidir.

Bu siteyi kullanmak oldukça basit, yönergeleri izleyip kredi kartı bilgilerinizi girerek size uygun olan tarihi ve saati seçtikten sonra onay verin, bu sitede de en son bir onay sayfası çıkar. Bu sayfanın çıktısını alıp, mülakatta götürmeniz gereken evrakları tamamlayıp mülakat randevu gününüzü bekleyin.

Yükleniyor...
Telefon