Amerika L Şirket İçi Transfer Vizesi

Amerika L Şirket İçi Transfer Vizesi

Amerika L1 Vizesi İçin Merak Edilenler

Amerika L1 vize başvuruları açık mı? Başvuru süreci ne kadar zamanda tamamlanıyor sonuç ne zaman belli oluyor?

L1 Şirket içi transfer Vizesi için Süreç ilk adım olarak Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosuna I-129 Formu doldurup verilmesi ile başlar ve şirketler arası bağlantını ispatı vs. çeşitli araştırmalar ile birlikte 1- 2 ayda sonuçlanabilir.

Amerika L1 vizesi kaç çeşittir bunlar nelerdir?

L1 vizesi için L1A ve L1B olmak üzere 2 çeşit kategori bulunmaktadır. Şirketin üst düzey idarecileri ve yöneticileri için L1A, şirketin hizmet, ürün ve uzmanlık bilgileri gerektiren bölümde çalışanlar için L1B vize kategorileri bulunmaktadır.

Amerika L1 vizesi başvuru şartları nelerdir?

Amerika L1 vizesi başvuru şartlarının başında son 3 yıl içerisinde başvurusu yapılacak olan kişinin Türkiye’de bir şirkette yönetici pozisyonunda müdür veya uzman olması ve son 1 yıldır kesintisiz çalışması gerekmektedir. ABD’de geçirilen süreler aralıksız çalışma süresine dahil edilemez.

Amerika L1 vizesi ücreti

L1 Şirket içi transfer Vizesi başvuru ücretleri konsolosluk harcı 190 dolardır. Dosya değerlendirilmesi evrak yoğunluğuna göre danışmanlık ücreti belirlenecektir. Amerika’daki şirket evrakları ve Türkiye’deki şirket evrakları ve şahsi evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanıp dosyalandıktan sonra dosya için danışmanlık bedeli belirlenebilmektedir.

L 1 Şirket içi transfer vizesi ücretleri tarafımızca konsolosluğa online olarak yatırılmaktadır. Tüm başvurularda olduğu gibi dosya hazırlık sürecinden önce randevu aşamasında harçlar tahsil edilip online olarak ödenmektedir.

Amerika L1 vize başvurusu için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bu vize kategorisine başvuru sırasında hali hazırda çalıştığınız şirketin Amerikalı bir işverenin temsilcisi ortağı veya şubesi olması gerekmektedir.

Amerika L1 vizesine Türkiye’den mi yoksa Amerika’dan mı başvurmak gerekmekte?

Bu vize kategorisinde başvurular öncelikle Amerika göçmenlik merkezi yetkilileri tarafından onaylanır, kişinin onayı tamamlandıktan sonra vize başvurusu yapılabilir. Eğer Göçmenlik bürosu daha fazla bilgiye ihtiyaç duyar ya da araştırmak isterse Amerika L1 vizesini geciktirme veya reddetme hakkına sahiptir.

Amerika L1 vizesinde eşler ve çocuklarda aynı haklara sahip oluyorlar mı?

Amerika L1 vizesi ile eşler ve 21 yaşından küçük çocukları da L1 vizesine bağlı olarak Amerika L2 vizesi için başvuru yapabilirler. Eğer onaylanırsa L1 vize süresi ile aynı kalma süresinde Amerika’da yaşama hakkına sahip olurlar.

Amerika L1 vizesi ne kadar süre geçerlidir?

Amerika L 1 vizesinde tüm çalışanlar için başlangıçta süreç en az 3 yıl olarak belirtilmiştir. Bu süreyi uzatmak mümkündür. Süre uzatmak mümkün olmakla beraber bu süre 2 yıl kadar uzatılabilmektedir. En az ikamet süresi L 1A kategorisi için 7 yıldır, L 1B kategorisi için 5 yıldır.

Amerika L-1 vizesi için başvuru koşulları

 • Amerika L vizesi sahip olabilmenin ilk koşulu son üç yıl içerisinde Amerika dışında, yurtdışında nitelikli bir kuruluşta aralıksız olarak bir yıl çalışmış olması gerekir. Amerika’da geçen süreler hiçbir şekilde bu bir yıla dâhil edilemez.
 • İkinci koşul, Amerika dışındaki işveren ile Amerika şirketi arasında nitelikli bir hisse yapılanması ilişkisinin olması gerekir. Nitelikli ilişkiden kasıt ortaklık veya kanunlarda öngörülen gerekli hisse sahiplenmesidir.
 • Üçüncü koşul ise L vizesi ile Amerika’da geçici olarak çalışacak olan kişinin, şirketinin Türkiye şubesinde yönetici, müdür veya uzman olarak vize başvurusundan önceki üç yıl içinde bir yıl çalışmış olması ve Amerika’daki şirkete de aynı pozisyonda transfer olmasıdır.

Bu koşullardan birindeki eksiklik Amerika L-1 vizesi başvurusunun reddedilmesiyle sonuçlanabilir. Bu vize türüne şirket yöneticisi (L-1A) ya da uzmanlık bilgisine sahip profesyonel çalışan (L-1B) başvuru yapabilir.

Amerika’ya şirketin yeni bir şubesini açmak üzere giden kişiler Amerika L-1 vizesi statüsü ile sadece 1 yıl çalışabilirler. İlk bir yılın sonunda Amerika Göçmenlik Merkezi yeni kurulan şirketi veya ofisi detaylı bir incelemeden geçirdikten sonra vizeyi uzatabilir.

Amerika L-1 vizesi başvuruları ilk önce ABD göçmenlik merkezi tarafından onaylanmalıdır. Şirket içi transfer vizesi alacak olan kişi ancak bu onayı aldıktan sonra konsolosluğa başvurmalıdır. Göçmenlik bürosunun gerekli bilgileri toplayamamış olması halinde veya daha detaylı soruşturma gerekmesi hallerinde konsolosluk Amerika L-1vizesi başvurusunu reddetme veya geciktirme hakkını saklı tutmaktadır.

Yöneticiler ve müdürlerin alacağı vize L-1A vizesi ile yedi yıla kadar Amerika’da çalışabilirler. Bir uzman pozisyonunda çalışmak üzere alınan L-1B vizesi ile en fazla 5 yıl Amerika’da çalışılabilmektedir. Vizeler üçer yıllık sürelerle verilirler ve ikişer yıllık sürelerle uzatılırlar. H ve L vizesine sahip bir kişi 1 yıl ABD dışında kalmış ise, H veya L vizesini almadan önce geçirdiği süre, vize süresinin içinden çıkarılarak hesaplanır.

Amerika L Şirket İçi Transfer Vizesi başvurusunda için Amerika uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Başvuru sürecinde (özellikle online doldurulması gereken formlarda) herhangi bir sorun yaşamamak ve başvurunuz sonucunda Amerikan Konsolosluğu'ndan ret cevabı almamanız için alanlarında profesyonel Amerika vize uzmanlarımıza danışabilir ve hızlı bir şekilde vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Lütfen iletişim numaralarımızdan veya [email protected] adresinden e-posta yoluyla ulaşınız.

Önemli Not - Şirket içi transfer vizeleri, geçici işçi vizesi kategorisinde değerlendirmeye alınır ve I-129 Çalışma İzni başvurusuna, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından onay verildikten sonra işleme alınır.

Eş ve Çocuklar - Amerika L Şirket içi transfer vizesi ile Amerika’da geçici olarak çalışmaya başlayan kişinin eşi ve 21 yaşını aşmamış evli olmayan çocukları kendisine eşlik edebilir. Bu tür aile üyeleri L-2 göçmen olmayan vize türüne başvurmalıdır. L-2 vizeleri onaylandığı takdirde aile üyeleri de genel olarak çalışan ile aynı kalış süresini kazanmaktadırlar.

Amerika L-1 Şirket İçi Transfer Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi (Yabancı uyruklu kişiler başvuruda Ulusal kimlik kartlarının fotokopisini sunması gerekir.)
 • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli olmalı, varsa eski pasaportlarını da sunmalıdır.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz) 
 • Amerika vize başvuru formu- DS 160 Formu (Online, İngilizce doldurulacak)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Adres, aile, anne ve baba bilgilerini içermelidir.)
 • I-129S (Nonimmigrant Petition Based on Blanket L Petition) Formu
 • Daha önceki vizeleri veya önceki Amerika vizelerini içeren eski pasaportlar
 • Antetli kâğıda İngilizce vize talep dilekçesi(Konsolosluğa hitaben şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından kaşelenip imzalanmış seyahat amacını içeren yazı)
 • Güncel faaliyet belgesi (Kaşeli orijinal belgeler 3 ay, e imzalı belgeler 1 ay geçerlidir.)
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Şirketin imza sirküleri fotokopisi
 • Son tarihli vergi levhası fotokopisi       
 • Amerika L-1 vizesi için Barkotlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devlet şifreniz ile alabilirsiniz)
 • Şahsi vadesiz Banka hesap dökümü (En az 35.000TL bakiyeli, Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)
 • Kira gelirleri, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (Varsa)

Amerika Vize Başvurusu Hakkında Önemli Notlar

 • Amerika vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.
 • Amerika vizesi başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yaptığınız takdirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün sonra randevunuz kesinleşecektir.
 • Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz. (Yaşanılan salgın ya da politik sebeplerden dolayı randevu alma ve vize alma süreleri uzayabilmektedir.)
 • Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.
 • 14 yaş ve üstü Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.
 • Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.
 • Amerika vizeniz olumlu sonuçlanırsa vizeniz basılmış olarak pasaportunuzu 3 iş günü içinde; İstanbul’daki Başkonsolosluktan başvuru yapanlar LEVENT PTT Merkezinden, Ankara’daki Büyükelçilikten başvuru yapanlar ÇANKAYA PTT Merkezinden alabilirler. Size en yakın PTT Merkezinden ya da bulunduğunuz ofise veya eve gelmesini istiyorsanız ekstra ödeme yapmanız gerekir.
 • Amerika vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri sitemizden temin edebilirsiniz.
 • Amerika L-1 vizesi ile ilgili her türlü soru ve görüşlerinizle ilgili Vize Merkezi temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

Amerika L şirket içi transfer vizesi uzman ülke temsilcilerimiz ile iletişim kurabilirsiniz.  0212 970 05 02

Amerika Vizesi Ön Başvuru Formu

Amerika ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • L-1 vizesi için en az 1 yıl çalışmış olma koşulu var mı?
  A. O., 29 May 2018, 16:49

  Merhaba, şu anda çalışmakta olduğum firma beni Amerika'daki şubesinde görevlendirmek istiyor. L-1 kategorisi vize en uygun vize türü gibi duruyor. Ancak bu firmada 10/07/2017 tarihinde işe başladım yani bir yılım daha dolmadı. Bu vize türüne başvurabilir miyim? Ya da 10/07/2018 tarihini mi beklemem gerekiyor? L-1 vizesi için en az 1 yıl çalışmış olma koşulu var mı? Saygılarımla.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Amerika için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp