Amerika L Şirket İçi Transfer Vizesi

Bazı uluslararası şirketlerin Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni açılacak olan şubelerinde çalışacak uzmanlar, yönetici veya müdürlerin bunun için L-1 vizesi alması gerekmektedir. Yürürlükte olan yasalara göre L-1 vizesi sahiplerinin eşleri ABD’ye girdikten sonra ayrıca bir çalışma izni alabilirler. L-1 vizesi sahipleri diledikleri takdirde belirtilmiş olan şartları sağlarlarsa Green Card sahibi de olabilirler.

Amerika L Vizesi İçin Başvuru Koşulları

 • L-1 vizesine sahip olabilmenin ilk koşulu son üç yıl içerisinde bir ABD’li işverenin ortağı, temsilcisi veya şubesinde, ancak ABD dışında bir şirkette bir yıl aralıksız çalışmış olmaktır. ABD’de geçen süreler hiçbir şekilde bu bir yıla dâhil edilemez.
 • İkinci koşul, ABD dışındaki işveren ile ABD şirketi arasında nitelikli bir hisse yapılanması ilişkisinin olmasıdır. Nitelikli ilişkiden kasıt ortaklık veya kanunlarda öngörülen gerekli hisse sahiplenmesidir. Bu koşullardan birindeki eksiklik L-1 vize başvurusunun reddedilmesiyle sonuçlanabilir.
 • Üçüncü koşul ise L-1 vizesi ile Amerika’da geçici olarak çalışacak olan kişinin, şirketinin Türkiye şubesinde yönetici, müdür veya uzman olarak vize başvurusundan önceki üç yıl içinde bir yıl çalışmış olması ve ABD’deki şirkete de aynı pozisyonda transfer olmasıdır.

ABD’ye şirketin yeni bir şubesini açmak üzere giden kişiler L-1 statüsünde sadece 1 yıl çalışabilirler. İlk bir yılın sonunda ABD Göçmenlik Merkezi yeni kurulan şirketi veya ofisi dikkatli bir incelemeden geçirdikten sonra vizeyi uzatabilir.

L-1 vizesi başvuruları ilk önce ABD göçmenlik merkezi tarafından onaylanmalıdır. L-1 vizesi alacak olan kişi ancak bu onayı aldıktan sonra konsolosluğa başvurmalıdır. Göçmenlik bürosunun gerekli bilgileri toplayamamış olması halinde veya daha detaylı soruşturma gerekmesi hallerinde konsolosluk L-1 vize başvurusunu reddetme veya geciktirme hakkını saklı tutar.

Yöneticiler ve müdürlerin alacağı vize L-1A vizesidir. Bu pozisyonda çalışanlar yedi yıla kadar ABD’de çalışabilirler. Bir uzman pozisyonunda çalışmak üzere alınan L-1B vizesi ile en fazla 5 yıl ABD’de çalışılabilmektedir. Vizeler üçer yıllık sürelerle verilirler ve ikişer yıllık sürelerle uzatılırlar. H ve L vizesine sahip bir kişi 1 yıl ABD dışında kalmış ise, H veya L vizesini almadan önce geçirdiği zaman 7 veya 5 yıldan çıkarılır.

L Şirket İçi Transfer Vizesine başvurmak için Amerika uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Başvuru sürecinde (özellikle online doldurulması gereken formlarda) herhangi bir sorun yaşamamak ve başvurunuz sonucunda Amerikan Konsolosluğu'ndan red cevabı almamanız için alanlarında profesyonel Amerika vize uzmanlarımıza danışabilir ve hızlı bir şekilde vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Lütfen iletişim numaralarımızdan veya online@vizemerkezi.com adresinden e-posta yoluyla ulaşınız.

Amerika vizesi için gerekli evraklar, Amerika vize ücretleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Amerika Vize Ücreti İcin Tiklayiniz

Önemli Not - Şirket içi transfer vizeleri, geçici işçi vizesi kategorisinde değerlendirmeye alınır ve I-129 Çalışma İzni başvurusuna, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından onay verildikten sonra işleme alınır.

Eş ve Çocuklar - Amerika L Şirket içi transfer vizesi ile ABD’de geçici olarak çalışmaya başlayan kişinin eşi ve 21 yaşını aşmamış evli olmayan çocukları kendisine eşlik edebilir. Bu tür aile üyeleri L-2 göçmen olmayan vize türüne başvurmalıdır. L-2 vizeleri onaylandığı takdirde aile üyeleri de genel olarak çalışan ile aynı kalış süresini kazanmaktadırlar.

L Şirket İçi Transfer Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 • Şahsi Vize Talep Dilekçesi (Tüm masrafları kendisinin karşılayacağını belirten Konsolosluğa hitaben)
 • DS 160 Formu (Online doldurulacak)
 • I-129S (Nonimmigrant Petition Based on Blanket L Petition) Formu
 • Daha önceki vizeleri veya önceki Amerika vizelerini içeren eski pasaportlar
 • Antetli Kâğıda İngilizce Vize Talep Dilekçesi(Konsolosluğa hitaben şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından kaşelenip imzalanmış seyahat amacını içeren yazı)
 • Faaliyet Belgesi fotokopisi (Son 3 aylık)
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Şirketin İmza Sirküleri fotokopisi
 • Son tarihli Vergi Levhası fotokopisi        
 • SGK (4b)Hizmet dökümü
 • Şahsi Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (En az 5000TL bakiyesi olan, Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)
 • Kira gelirleri, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (Varsa)


Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar


►Amerika vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.

Amerika vize başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yaptığınız taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün sonra randevunuz kesinleşecektir.

►Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz. 

►Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.

►14 yaş ve üstü Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.

►Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.

►Amerika vizenizin sonuçlandıktan sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.

►Amerika vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri sitemizden temin edebilirsiniz.

►Amerika vizesi ile ilgili her türlü soru ve görüşlerinizle ilgili Vize Merkezi temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon