Amerika L Şirket İçi Transfer Vizesi

Bazı uluslararası şirketlerin Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni açılacak olan şubelerinde çalışacak uzmanlar, yöneticiler veya müdürlerin Amerika L şirket içi transfer vizesi alması gerekmektedir. Yürürlükte olan yasalara göre Amerika L vizesi sahiplerinin eşleri Amerika Birleşik Devletleri’ne girdikten sonra ayrıca bir çalışma izni alabilirler. Amerika L vizesi alan başvuru sahipleri diledikleri takdirde belirtilmiş olan şartları sağlarlarsa Green Card sahibi de olabilirler.

Amerika L-1 Vizesi İçin Başvuru Koşulları

 • Amerika L vizesi sahip olabilmenin ilk koşulu son üç yıl içerisinde Amerika dışında, yurtdışında nitelikli bir kuruluşta aralıksız olarak bir yıl çalışmış olması gerekir. Amerika’da geçen süreler hiçbir şekilde bu bir yıla dâhil edilemez.
 • İkinci koşul, Amerika dışındaki işveren ile Amerika şirketi arasında nitelikli bir hisse yapılanması ilişkisinin olması gerekir. Nitelikli ilişkiden kasıt ortaklık veya kanunlarda öngörülen gerekli hisse sahiplenmesidir.
 • Üçüncü koşul ise L vizesi ile Amerika’da geçici olarak çalışacak olan kişinin, şirketinin Türkiye şubesinde yönetici, müdür veya uzman olarak vize başvurusundan önceki üç yıl içinde bir yıl çalışmış olması ve Amerika’daki şirkete de aynı pozisyonda transfer olmasıdır.

Bu koşullardan birindeki eksiklik Amerika L-1 vizesi başvurusunun reddedilmesiyle sonuçlanabilir. Bu vize türüne şirket yöneticisi (L-1A) ya da uzmanlık bilgisine sahip profesyonel çalışan (L-1B) başvuru yapabilir.

Amerika’ya şirketin yeni bir şubesini açmak üzere giden kişiler Amerika L-1 vizesi statüsü ile sadece 1 yıl çalışabilirler. İlk bir yılın sonunda Amerika Göçmenlik Merkezi yeni kurulan şirketi veya ofisi detaylı bir incelemeden geçirdikten sonra vizeyi uzatabilir.

Amerika L-1 vizesi başvuruları ilk önce ABD göçmenlik merkezi tarafından onaylanmalıdır. Şirket içi transfer vizesi alacak olan kişi ancak bu onayı aldıktan sonra konsolosluğa başvurmalıdır. Göçmenlik bürosunun gerekli bilgileri toplayamamış olması halinde veya daha detaylı soruşturma gerekmesi hallerinde konsolosluk Amerika L-1vizesi başvurusunu reddetme veya geciktirme hakkını saklı tutmaktadır.

Yöneticiler ve müdürlerin alacağı vize L-1A vizesi ile yedi yıla kadar Amerika’da çalışabilirler. Bir uzman pozisyonunda çalışmak üzere alınan L-1B vizesi ile en fazla 5 yıl Amerika’da çalışılabilmektedir. Vizeler üçer yıllık sürelerle verilirler ve ikişer yıllık sürelerle uzatılırlar. H ve L vizesine sahip bir kişi 1 yıl ABD dışında kalmış ise, H veya L vizesini almadan önce geçirdiği süre, vize süresinin içinden çıkarılarak hesaplanır.

Amerika L Şirket İçi Transfer Vizesi başvurusunda için Amerika uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Başvuru sürecinde (özellikle online doldurulması gereken formlarda) herhangi bir sorun yaşamamak ve başvurunuz sonucunda Amerikan Konsolosluğu'ndan ret cevabı almamanız için alanlarında profesyonel Amerika vize uzmanlarımıza danışabilir ve hızlı bir şekilde vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Lütfen iletişim numaralarımızdan veya online@vizemerkezi.com adresinden e-posta yoluyla ulaşınız.

Önemli Not - Şirket içi transfer vizeleri, geçici işçi vizesi kategorisinde değerlendirmeye alınır ve I-129 Çalışma İzni başvurusuna, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından onay verildikten sonra işleme alınır.

Eş ve Çocuklar - Amerika L Şirket içi transfer vizesi ile Amerika’da geçici olarak çalışmaya başlayan kişinin eşi ve 21 yaşını aşmamış evli olmayan çocukları kendisine eşlik edebilir. Bu tür aile üyeleri L-2 göçmen olmayan vize türüne başvurmalıdır. L-2 vizeleri onaylandığı takdirde aile üyeleri de genel olarak çalışan ile aynı kalış süresini kazanmaktadırlar.

Amerika L-1 Şirket İçi Transfer Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi (Yabancı uyruklu kişiler başvuruda Ulusal kimlik kartlarının fotokopisini sunması gerekir.)
 • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli olmalı, varsa eski pasaportlarını da sunmalıdır.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz) 
 • Amerika vize başvuru formu- DS 160 Formu (Online, İngilizce doldurulacak)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Adres, aile, anne ve baba bilgilerini içermelidir.)
 • I-129S (Nonimmigrant Petition Based on Blanket L Petition) Formu
 • Daha önceki vizeleri veya önceki Amerika vizelerini içeren eski pasaportlar
 • Antetli kâğıda İngilizce vize talep dilekçesi(Konsolosluğa hitaben şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından kaşelenip imzalanmış seyahat amacını içeren yazı)
 • Güncel faaliyet belgesi (Kaşeli orijinal belgeler 3 ay, e imzalı belgeler 1 ay geçerlidir.)
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Şirketin imza sirküleri fotokopisi
 • Son tarihli vergi levhası fotokopisi       
 • Amerika L-1 vizesi için Barkotlu SGK tescil ve hizmet dökümü (e-devlet şifreniz ile alabilirsiniz)
 • Şahsi vadesiz Banka hesap dökümü (En az 10.000TL bakiyeli, Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)
 • Kira gelirleri, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (Varsa)

Amerika Vize Başvurusu Hakkında Önemli Notlar

 • Amerika vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.
 • Amerika vize başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yaptığınız takdirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün sonra randevunuz kesinleşecektir.
 • Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz. (Yaşanılan salgın ya da politik sebeplerden dolayı randevu alma ve vize alma süreleri uzayabilmektedir.)
 • Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.
 • 14 yaş ve üstü Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.
 • Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.
 • Amerika vizeniz olumlu sonuçlanırsa vizeniz basılmış olarak pasaportunuzu 3 iş günü içinde; İstanbul’daki Başkonsolosluktan başvuru yapanlar LEVENT PTT Merkezinden, Ankara’daki Büyükelçilikten başvuru yapanlar ÇANKAYA PTT Merkezinden alabilirler. Size en yakın PTT Merkezinden pasaportunuzu almak istiyorsanız 51 Türk Lirası, bulunduğunuz ofise ya da eve gelmesini istiyorsanız 60 Türk Lirası ekstra ödeme yapmanız gerekir.
 • Amerika vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri sitemizden temin edebilirsiniz.
 • Amerika L-1 vizesi ile ilgili her türlü soru ve görüşlerinizle ilgili Vize Merkezi temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

Amerika L şirket içi transfer vizesi uzman ülke temsilcilerimiz ile iletişim kurabilirsiniz.  0212 970 05 02

Amerika vizesi başvuru formu

Yükleniyor...