Amerika ESTA Vizesi VWP

Amerika ESTA Vizesi VWP

Amerika ESTA Vizesi VWP yani Amerika ESTA Vizesi (Vize Muafiyet Programı VWP) katılımcı ülkelerin vatandaşlarının gerekli tüm şartları yerine getirdiklerinde vize almalarına gerek kalmadan, 90 gün veya daha kısa süreli konaklamalar için Amerika’ya turizm veya iş seyahatleri yapabilme imkânı sunmaktadır. Yolcuların seyahat etmeden önce “Electronic System for Travel Authorization” (ESTA) başvurusu yapıp onay almış olmaları gerekir. VWP ülkeleri vatandaşları dilerseler (B) tipi vize başvurusu da yapabilirler.

AB ülkeleri veya katılımcı diğer ülkelerin vatandaşları için ESTA başvuruları vize uzmanlarımız tarafından yapılabilmektedir. Başvurularınızın hızlı ve doğru bir şekilde sonuçlanması için Amerika ESTA Vizesi VWP alanındaki vize uzmanlarımıza 0212 970 05 02 telefon numaralarımız veya [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Vize Muafiyet Programı VWP kapsamında Amerika’ya seyahat edebilmeniz için aşağıda listelenmiş olan ülkelerin vatandaşı olmanız gerekir:

Almanya, Andorra, Avusturya, Avustralya, Belçika, Birleşik Krallık, Brunei, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Güney Kore, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İrlanda, İzlanda, Japonya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, San Marino, Singapur, Slovakya, Slovenya, Şili, Tayvan, Yeni Zelanda, Yunanistan.

Amerika ESTA Vizesi VWP İçin Yerine Getirilmesi Gereken Şartlar

Vize Muafiyet Programı VWP kapsamında Amerika’ya seyahat edebilmek için aşağıdaki şartların hepsini yerine getirmeniz gerekmektedir.

1. Seyahat amacı (B) tipi ziyaretçi vizelerine uygun olmalıdır. Aşağıda Vize Muafiyet Programı VWP için uygun olan seyahat amaçları sıralanmıştır:

Ticari Amaçlar:

 • Bilimsel, eğitsel, mesleki veya ticari konferanslara katılmak
 • Kısa süreli eğitimlere katılmak
 • Bir sözleşme müzakere etmek

Turistik Amaçlar:

 • Turistik
 • Arkadaş veya akraba ziyareti
 • Tıbbi tedavi
 • Sosyal hizmet kuruluşlarının düzenlediği etkinliklere katılmak
 • Müzik, spor veya benzeri etkinlik veya yarışmalara amatörlerin katılımı
 • Kısa süreli kurslara kayıt (Bir derece elde etme amacı taşımamalıdır. Örneğin, tatil sırasında iki günlük bir yemek dersi gibi)

Vize Muafiyet Programı (VWP) için uygun olmayan seyahat amaçları:

 • Kredili bir eğitim kursuna katılmak
 • Çalışmak
 • Yabancı basın, radyo, film, gazete veya diğer bilgi medyası için çalışmak
 • ABD’de sürekli ikamet

2. Seyahat edecek kişi Vize Muafiyet Programı ülkeleri listesinde belirtilen ülkelerden herhangi birinin vatandaşı olmalıdır. Kişi aşağıdaki listede belirtilen ülkelerden birinin vatandaşlığı yanında aynı zamanda Irak, İran, Suriye veya Sudan vatandaşı olmadığı sürece Vize Muafiyet Programı (VWP) kapsamında Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat etmek için uygundur.

 • Vize Muafiyet Programı (VWP) kapsamında seyahat edebilmek için İngiliz vatandaşlarının İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda, Kanal Adaları ve Man Adası’nda sınırsız ikamet hakkı bulunmalıdır.

3. Vize Muafiyet Programı (VWP) ile seyahat edecek kişi ESTA kapsamında yetkilendirilmiş olmalıdır.

 • Vize Muafiyet Programı VWP yani Vize Muafiyeti Programı (VWP) ile vizesiz seyahat edebilmek için, Amerika'ya bağlı bir hava veya denizyolu taşıtına binmeden önce, Seyahat İzin Belgesi - Electronic System for Travel Authorization (ESTA) ile yetkilendirilmiş olmanız gerekmektedir. ESTA, Amerika Birleşik Devletleri'ne turizm veya iş amaçlı vizesiz seyahat etme hakkını belirlemek için Vatan Güvenliği Departmanı (DHS) ile Gümrük ve Sınır Güvenliği Departmanı’nın (CBP) otomatik web tabanlı sistemidir.
 • Vize Muafiyet Programı (VWP) kapsamında Amerika'ya seyahat etmek isteyenlerin ESTA başvuruları vize uzmanlarımız tarafından yapılabilmektedir. Başvurularınızın hızlı ve doğru bir şekilde sonuçlanması için Amerika ESTA Vizesi alanındaki vize uzmanlarımıza danışmanızı tavsiye ederiz.

4. Aşağıdaki kategorideki yolcular, Vize Muafiyet Programı (VWP) kapsamında Amerika'ya seyahat etmeye ya da kabul edilmeye uygun değildir:

 • 1 Mart 2011'de veya sonrasında İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye veya Yemen'e seyahat eden veya bu ülkelerde bulunanlar (VWP ülkelerinin hizmetinde diplomatik veya askeri amaçlı yolculuklar istisnası dışında)
 • Aynı zamanda İran, Irak, Sudan veya Suriye vatandaşı olan VWP ülkelerinin vatandaşları.
 • Bu kişilerin, ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu'ndaki düzenli randevu işlemini kullanarak vize başvurusunda bulunma hakları saklıdır. Bu ülkelerden birindeki diplomatik veya askeri görevi nedeniyle yasadan muaf olması gereken bir kişinin ESTA'sı reddedilirse, Gümrük ve Sınır Güvenliği Departmanı’yla iletişime geçmesi gerekmektedir. Kişi aynı zamanda göçmen olmayan bir vize için Amerika Büyükelçiliği veya Amerika Başkonsolosluğu’na da başvurabilir.

5. Vize Muafiyet Programı (VWP) ile seyahat edecek kişi doğru pasaport türüne sahip olmalıdır.

 • ABD’den ayrılış planından sonra en az 6 ay geçerli bir pasaportunuz olmalıdır. Aileler için ailenin her üyesi (bebekler ve çocuklar da dâhil olmak üzere) kendi pasaportuna sahip olmalıdır.
 • Buna ek olarak, (1 Nisan 2016 tarihinden itibaren) Vize Muafiyet Programı (VWP) kullanmak için bir e-pasaportunuzun olması gerekmektedir. Bir e-Pasaport, elektronik çip yerleştirilmiş, geliştirilmiş güvenli bir pasaporttur. Çip, yolcunun kimliğini pasaportla eşleştirmek için taranabilir. Pasaportun biyografik sayfada makine tarafından okunabilen bir bölgesinin olması gerekir. E-pasaportlar, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından belirlenen standartlara uygun olmalıdır. Kapağı üzerinde benzersiz bir uluslararası simgeye sahip olduğu için geçerli bir e-pasaportu kolaylıkla tanımlayabilirsiniz.
 • Amerika Birleşik Devletleri'ne Vize Muafiyet Programı (VWP) ile girmek için acil veya geçici bir pasaport kullanırsanız, pasaportunuz bir e-pasaport olmalıdır. Bu, Amerika Birleşik Devletleri'nden transit geçiş yapan Vize Muafiyet Programı (VWP) yolcuları için de geçerlidir.

Sık Sorulan Sorular

Vize Muafiyet Programı (VWP) kullanmak yerine vizeye başvurabilir miyim?

Vize Muafiyet Programı (VWP) uygun olan yolcular, tercih ettikleri takdirde (B) ziyaretçi vizesi başvurusunda bulunabilirler. Yukarıda açıklanan kriterlere uymuyorsanız bu durumda vizeye başvurmanız şarttır. Buna ek olarak, özel bir uçakta veya VWP tarafından onaylanmamış hava veya deniz taşıtları ile seyahat ediyorsanız, vizeye başvurmanız gerekmektedir. Ayrıca, ABD’de 90 günden fazla kalmak veya ABD’deki statünüzü bir kereliğine değiştirmek istiyorsanız (örneğin öğrenci statüsünden geçici görevli statüsüne geçmeyi talep etmek gibi) bir vize için başvurmanız şarttır.

214 (b) maddesi uyarınca vize başvurum reddedildi. Vize Muafiyet Programı (VWP) kullanabilir miyim?

Herhangi bir nedenden dolayı bir vize reddi, ESTA'nın yetkisi talebinin reddedilmesine, giriş limanında ek incelemeye veya ABD'ye giriş reddine neden olabilir. Vize Muafiyet Programı (VWP) seyahati için uygun olup olmadığınızdan emin değilseniz, bir vize için başvurmayı seçebilirsiniz.

Kanada, Meksika ya da yakınındaki adalara seyahat edebilir miyim?

Vize Muafiyet Programı VWP yani Vize Muafiyet Programı (VWP) uyarınca Amerika Birleşik Devletleri’ne kabul edilirseniz, Kanada, Meksika ya da yakındaki bir adaya kısa bir yolculuk yapabilir ve ilk başta verilen 90 günün geri kalan kısmı için Vize Muafiyet Programı (VWP) uyarınca ABD'ye tekrar kabul edilebilirsiniz. Bu nedenle, kısa seyahatiniz de dâhil toplam kalış süreniz 90 gün veya daha az olmalıdır.

Onaylı bir ESTA’ya sahibim, Amerika Birleşik Devletleri'ne girerken herhangi bir sorun yaşar mıyım?

Onaylanmış bir ESTA (Elektronik Seyahat Yetkilendirme Sistemi), Vize Muafiyet Programı’na (VWP) katılan ülkenin vatandaşına bir Amerika limanına (genellikle bir hava limanı) gitme ve Amerika’ya girme izni talep etme hakkını verir. Onaylı bir ESTA, Amerika Birleşik Devletleri'ne girmeyi garanti etmez. Vatan Güvenliği Departmanı (DHS), Amerika Gümrük ve Sınır Güvenliği (CBP) yetkilileri, giriş limanında Amerika’ya giriş izni vermek veya reddetmek yetkisine sahiptir. Amerika’ya girme izniniz varsa, CBP yetkilisi pasaportunuza bir giriş pulu koyacaktır.

Amerika’daki konaklama süremi uzatabilir miyim?

Vize Muafiyet Programı (VWP) kapsamında kabul edilen kişilerin Amerika’daki kalış sürelerini uzatmalarına izin verilmemektedir. Amerika Birleşik Devletleri'ne girdiğinizde pasaportunuza vurulan kabul damgası üzerinde bulunan tarihte veya öncesinde ülkeden ayrılmalısınız.

Amerika’daki statümü değiştirebilir miyim?

Vize Muafiyet Programı (VWP) kapsamında kabul edilen kişilerin ABD'deki statüsünü değiştirmesine izin verilmemektedir.

Vize Muafiyet Programı (VWP) kapsamında ABD'ye seyahat etmek ve Amerika ESTA Vizesi VWP başvurusu ile ilgili güncel evrak listesi için [email protected] adresine e-posta göndererek Amerika vizesi uzmanlarımıza ulaşabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Amerika Vizesi Ön Başvuru Formu

Amerika ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • ESTA vizesi kaç günde çıkar?
  M. ARMAN SARAÇER, 20 Ara 2017, 09:46

  1. ESTA VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR? 2. VİZE CEVABI KAÇ GÜNDE GELMEKTEDİR ?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Amerika için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp