Amerika Göçmen Olmayan Vize

Amerika Göçmen Olmayan Vize

Amerika göçmen olmayan vize başvurusu B1/B2 turistik vize için gerekli evraklar nelerdir? Amerika Konsolosluğu göçmen olmayan vize başvurusu hakkında bilmemiz gereken önemli hususlar nelerdir? Turistik Amerika vizesi B1 / B2 vizesi göçmen olmayanlar için Amerika vizesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi makalemizde bulabilirsiniz.

Amerika göçmen olmayan vize için başvuruda bulunmak istiyorsanız Amerika Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olan evraklarınızı hazırlamanız gerekmektedir. Bu evraklar, başvuruda bulunan kişinin hakkında detaylı bilgi edinme amaçlıdır ve Amerika göçmen olmayan vize için gerekli evraklar, kişinin mesleki bilgilerine, iş pozisyonuna ve seyahat amacına göre farklılık gösterebilir. 

Amerika Konsolosluğu Göçmen Olmayan Vize Başvurusu Hakkında Önemli Hususlar

Amerika göçmen olmayan vize için gerekli evraklardan söz etmeye geçmeden önce önemli bir bilgiyi paylaşmakta fayda var. Amerika Göçmenlik ve Vatandaşlık Kanunu kapsamında; Amerika göçmen olmayan vize başvurusunda bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının, Amerika dışında bir ikameti olmalı ve ülkesine karşı ailevi, sosyal ve ekonomik yönden güçlü bağlarla bağlı olduğunu kanıtlamalıdır. Bu sebepten Amerika Konsolosluğu, birazdan yer vereceğimiz zorunlu evraklara ek olarak, Amerika’ya yapacağı bu kısa ziyaretinden sonra ülkesine döneceğini garantileyen bir kanıt olması adına, ziyaretinin amacını gösteren belgeler ile ailevi, sosyal ve ekonomik bağlarını gösteren belgeleri de istemektedir. Vize süreci kurallara uyulduğu takdirde sorunsuz geçecektir. Ancak bu teferruatlı evrakları sabırla hazırlamanız gerekmektedir.

Peki, Amerika Göçmen Olmayan Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika göçmen olmayan vize başvurusu için gerekli evrakları birkaç maddede açıklayarak anlatalım…

 • Öncelikle her türlü Amerika vizesi başvurusunda değişmez evraklardan olan DS-160 formunun doldurulması gerekir. Amerika Konsolosluğu’nun resmi internet sitesi üzerinden eksiksiz ve doğru bilgilerle İngilizce olarak dolduracağınız bu formu, Amerika göçmen olmayan vize başvuru randevunuzdan en az 3 iş günü önce, internet üzerinden göndermelisiniz. DS-160 formuna e-imza atmadan önce girdiğiniz tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca mülakat sürecinizde de formun bir kopyasını yanınızda bulundurmalısınız.
 • Fotokopisiyle birlikte kimliğiniz ve evliyseniz evlilik cüzdanınızın fotokopisi, Amerika vizesi randevu gününde yanınızda olmalıdır.
 • Amerika vizenizin işleneceği 10 yıldan eski olmayan pasaport, gereken evraklardan biridir. Varsa eski pasaportlarınızı sunmanız gerektiği gibi, pasaportunuzun da seyahatinizin sonlanma tarihinden itibaren hâlâ 6 ay geçerliliği ve en az 2 boş sayfası olmalıdır.
 • Amerikan Konsolosluğu’nun belirlediği standartlara göre, 5 cm x 5 cm biyometrik fotoğraf da istenilen evraklar arasındadır. Bu fotoğrafın daha önce herhangi bir vize başvurusunda kullanılmamış olması gerekir.
 • Seyahat masrafının kimin tarafından karşılanacağını gösterir belge, özellikle dikkat edilmesi gerekilen önemli belgelerdendir. Amerika vizesi başvuru evraklarına, öğrencilerin ve ev hanımlarının masraflarına sponsor olacak kişinin kişisel ve banka hesap bilgileri ile sponsorluk yazısının da eklenmesi gerekir.
 • Amerika turist vizesi başvurusunda bulunmak istiyorsanız Amerika Konsolosluğu’na hitaben ve şahsen Amerika vize talep dilekçesi yazmalısınız. Ancak bir şirkete bağlı çalışıyorsanız, bu kez şirket yetkilisi, şirketin antetli kâğıdına Amerika vizesi başvuru sahibinin şirketteki pozisyonunu, şirkette izinli olduğu tarihleri, maaş bilgisini ve seyahatin kim tarafından karşılanacağını da bildirir dilekçeyi, Amerika Konsolosluğu’na hitaben ve İngilizce yazmalıdır. Amerika turist vizesine başvuracak kişi şirket sahibiyse yine şirketin antetli kâğıdına ve Amerika Konsolosluğu’na hitaben seyahatin tarihlerini ve amacını içeren bir dilekçe hazırlar.
 • Amerika turist vizesine başvuracak kişi emekliyse, emekli maaşının son 3 aylık hesap özeti ile emeklilik kartının önlü arkalı fotokopisi başvuru dosyasında bulunmalıdır.
 • Amerika B1/ B2 vizesi başvuru ücretinin bankaya ödendiğine dair dekontun orijinal müşteri nüshası da kişinin dosyasında olmalıdır.
 • Unutulmamalıdır ki, Amerika Konsolosluğu gerek gördüğü takdirde ek evrak talep edebilir. Bunun için hazırlıklara erken başlamak yerinde olacaktır. Aslında sadece ek evrak için değil, en yakın Amerika vize randevu tarihinin konsolosluğun yoğunluğuna göre değişebileceğini unutmamalısınız. Burada erken diye belirttiğimiz süreyi seyahat tarihinizden 6-8 hafta öncesi olarak düşünebilirsiniz.

Amerika Göçmen Olmayan Vize Kategorileri

Amerika ziyaretçi vize kategorilerini üç maddede gruplandırabiliriz.

 • B1 vizesi

Mesleki toplantılar, seminer veya konferanslara katılım gibi durumlar dahil olmak üzere iş seyahatleri, B1 vizesini kapsar.

 • B2 vizesi

Aile ziyareti, tedavi amaçlı ziyaret, turistik ve kültürel amaçlı tatil seyahati, B2 vizesini kapsar.

 • B1/ B2 vizesi

Her iki kategoriye dahil amaçlara da hitap eden ticari veya ziyaret amaçlı ziyaretçi vizesi, B1/ B2 vizesini kapsar. 

Amerika Göçmen Olmayan Kategorileri Hakkında Önemli Hususlar

Burada dikkat çekmemiz gereken iki önemli husus bulunmaktadır:

 • Amerika göçmen olmayan vize, (Turistik Amerikan vizesi (B1/ B2 vizesi)) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına çoğunlukla “multiple” yani 10 yıllık çok girişli olarak verilmektedir. Ancak burada şöyle bir husus vardır: Amerika vizesiyle seyahat eden kişinin yıl içinde Amerika’da konaklama izni maksimum 6 aydır. Bununla birlikte gümrük girişindeki memurlar, kişinin Amerika ikamet izin süresini belirleme hakkına sahiptir.

 • Kişi vize başvurusu için mesleki durumuna uygun olarak evraklarını hazır bulundurmalıdır. Amerika vize mülakatı sırasında kişinin sözlü olarak beyan ettiği tüm bilgileri yazılı olarak da ibraz etmesi istenebilir. Bu durumda ilgili evrakları sunabilmelidir. Bu bilgiler; çalışma durumu, ikamet bilgileri ve Amerika’daki konaklama tipinin yanı sıra gerek görülmesi halinde neden Amerika’ya seyahat etmek istediğini açıklayan tüm şahsi evrakları da içermektedir.

Amerika Göçmen Olmayan Vize Başvurusu için Randevu Almada İzlenecek Yollar

Bu başlığı da yine maddeler halinde açıklayalım…

 • Tüm Amerika göçmen olmayan vize başvuruları için (Amerikan ziyaretçi vizesi, Amerika tedavi amaçlı ziyaret vizesi, Amerika öğrenci ve değişim vizesi, Amerika turistik vize, Amerika ticari vize ve Amerika transit vize dahil) İstanbul’da Amerikan Başkonsolosluğu’ndan, Ankara’da ise Amerikan Büyükelçiliği’nden randevu alınır. Yukarıda bilgilerini paylaştığımız gibi, her türlü vize kategorisi için uygun evrakların teslimi en önemli kriterdir. Evrak teslimiyle birlikte parmak izi alınır ve konsolosluğun vize yetkilisiyle mülakat gerçekleşir.
 • Burada dikkat etmeniz gerekecek bir diğer madde, daha önceden bir Amerika vizesi almış olabilirsiniz. Eğer kimlik bilgilerinizde bir değişiklik olduysa ve Amerika vizenizin yer aldığı pasaporttaki bilgileriniz, kimlik bilgilerinizle uyuşmuyorsa yeni bir vize başvurusunda bulunmanız sağlıklı bir adım olacaktır.
 • 14 yaş altı bireylerin ebeveynlerinden birinin geçerli bir Amerikan pasaportu varsa ve Türkiye’de ikamet eden 80 yaş üstü bireyler daha önceden Amerika vizesi almışsa, bu kişilerin randevu almalarına gerek olmayabilir.

Amerika ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Amerika için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp