İtalya vize başvurularınızda, durumunuza uygun ve en güncel evrak listesini size en yakın İtalya Vize Merkezi’ni +90 (212) 970 05 60'dan arayarak isteyiniz. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla ücretsiz olarak sizlere gönderecektir.

İtalya Vizesi

Vize Merkezi İtalya'ya Hoşgeldiniz;

Vize Merkezi çeyrek yüzyıla yakın tecrübesiyle tüm vize prosedürlerini sizler için kolaylaştırmaktadır. Vize Merkezi İtalya vize başvurularında kategorisine göre vize başvuru dosyanızı hızlı, doğru ve eksiksiz şekilde hazırlamanıza yardımcı olur. Vize Merkezi'nde föy (vize takip belgesi) açtırdığınız takdirde, vize danışmanınız ilgili birimden adınıza randevu alarak evraklarınız ile vize başvurunuzu en doğru biçimde başlatır ve başvuru sürecinizi bilginiz dahilinde başlangıcından sonuna kadar takip eder. İtalya vizesi işlemlerinizi kolay ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek için Vize Merkezi İtalya Vize İşlemleri departmanı daima yanınızdadır.

İtalya Schengen vize başvurularınızda, durumunuza uygun ve en güncel evrak listesini size en yakın Vize Merkezi’ni +90 (212) 970 05 60  numaralı telefondan arayarak isteyiniz. Vize Temsilcilerimiz, ihtiyacınız olan 2020 güncel evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla size gönderecektir.

italya vize türleri

İtalya Schengen Vizesi

İtalya Shengen vizesi ile Schengen bölgesi kapsamındaki 26 ülkeye giriş yapabilirsiniz. Eğer Schengen vizesini ilk olarak İtalya Konsolosluğu'ndan aldıysanız, seyahatinizin ilk durağı İtalya olmalıdır ve eğer İtalya’dan sonra gitmeyi planladığınız başka Schengen ülkeleri varsa, bu ve benzeri ayrıntıları vize başvuru dilekçesinde belirtmeniz doğru olur. İtalya Schengen vizesi ile Schengen bölgesine ilk girişinizi başka bir Schengen ülkesi üzerinden yaptığınız taktirde, İtalya dışındaki Schengen ülkesinin sınır kapılarındaki yetkililerin inisiyatifi de söz konusu olabilmektedir. Ayrıca İtalya vizesi ile başka bir Schengen üye devletine giriş yaptığınızda bu durum bir sonraki İtalya Schengen vizesi başvurularınızın akıbetini olumsuz yönde etkileyebilir. İlk girişinizi İtalya’da yaptıktan sonra vizeniz bitmeden diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilirsiniz. Eğer başka bir Schengen ülkesi üzerinden Türkiye’ye geri dönüş yapacaksanız bunun bilgilerini dilekçe de paylaşmanız gerekmektedir. Bir başka Schengen ülkesinden alacağınız davetiye ile o ülkeye İtalya üzerinden gidecek olsanız bile, o davetiyeyi İtalya başvuru evrakları arasına koymanızı tavsiye etmiyoruz. Bu tarz başvurular, genellikle ret kararı ile sonuçlanmaktadır.

İtalya Vize Başvurusu

İtalya, Avrupa Birliği üye devletlerinden biri olduğundan, T.C. vatandaşları İtalya'ya kısa süreli yapılacak ziyaretlerde ülkede 6 ay içinde 90 gün kalma imkanı veren İtalya Schengen vizesi için başvuruda bulunmalıdırlar.T.C. Bordo pasaport ya da diğer bir adıyla Umuma Mahsus pasaport sahipleri için geçerli olan Schengen vizesi, vize sahibine 180 gün içinde 90 gün konaklama imkanı sunar.

İtalya vize başvurusu yapacak kişiler öncelikle seyahat amaçlarının kapsamında güncel vize başvuru evraklarını hazırlamalıdırlar.  Meslek ve sosyal statü de evrakların içeriğiyle yakından ilgilidir. İtalya vize başvurusu için gereken evraklar meslek tipine ve çalıştığınız iş yerindeki pozisyonunuza göre değişiklik gösterebilir. İtalya için herkesten talep edilen genel vize evraklarına meslek ve sosyal durumunuza (Şirket sahipleri, şirket çalışanları, doktorlar, avukatlar, ev hanımı vb.) göre ek evraklarla başvurmanız gerekir. Bu konuyla ilgili bilgi ve evrak listesini Vize Merkezi İtalya sayfamızda “Vize İşlemleri” başlığı altında görebilirsiniz.

İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya vize başvuru formunda doldururken verdiğinizi bilgilerin vize başvuru belgelerinde yer alan verilerle tutarlı olmasına dikkat etmek gerekiyor. Nüfus cüzdanınızdaki bilgilerin aynı şekilde gerektirdiği yerlerde yer alması gerekiyor. Aynı zamanda pasaport numaranızı ve T.C. kimlik numaranızı doğru yazdığınızdan emin olun. Resmi evrakların içerdiğinden farklı olarak formda yapılacak ufak bir harf veya rakam hatası, vize başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına neden olabilir.

Daha önceden alınan Schengen vizelerinin vize başvuru formunda belirtilmesi gerekmektedir. Eğer daha önceki seyahatleriniz için aldığınız Schengen vizelerini içeren eski pasaportlarınız varsa, o pasaportların fotokopilerini de ibraz etmeniz gerekecektir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya vizesinin çıkış süresi 3 ila 15 iş günüdür. Ancak bu süre vize randevusunu müteakiben geçerli olan süredir. İtalya vizesi için gereken belgelerle başvurunuzu yaptıktan sonra biyometri işlemlerinin gerçekleştirilmesi için randevuya şahsen gitmeniz gerekmektedir. Parmak izi verme işlemiyle birlikte gerçekleşen vize randevusundan sonra 3 ile 15 gün arasında değişen bir sürede vizeniz sonuçlanmaktadır.

Başvurunuzu seyahat tarihinizden 1 ay önce yapılmasını tavsiye ederiz. İtalya Konsolosluğu'nun yoğunluğu ve tatil günleri veya münferit nedenlerden ötürü kapalı olduğu tarihlerin de başvuru öncesinde dikkate alınması gerekmektedir. Bunlara ek olarak Konsolosluk, sizden ek evrak talebinde bulunabilir. Ek evrakın temini ve sunulması ve değerlendirme süresi de vizenin çıkışını geciktirebilen faktörler olduğundan, vize başvurunuzu seyahatinizden 4 hafta öncesinden yapmanız başvuru sürecinde sorun yaşamamanızı sağlar. 

italya vize ücretleri

İtalya D Tipi Vize

İtalya Schengen vizesi kısa süreli bir vize türü olup size ülkede 180 günlük bir süre zarfında 90 gün konaklama olanağı sunar. Schengen vizesini ilk kez alıyorsanız; bu süreden daha uzun süreli vize talebinde bulunmak ve uzun süreli vize almak, istisnai durumlar dışında mümkün olmamaktadır. Uzun süreli yani İtalya D tipi vize başvuruları, doğrudan İtalya Konsolosluklarına yapılmaktadır. Başvurunun mahiyeti ve İtalya uzun süreli vize talebi için gereken belgeler, İtalya’da uzun süreli kalma amacınıza göre değişiklik gösterecektir. Örneğin çalışmak için gidiyorsanız genellikle İtalya’daki işverenle koordineli şekilde hareket etmeniz gerekirken, öğrenci olarak İtalya’da uzun süre kalacaksanız İtalya’da eğitim alacağınız okuldan kabul yazısı gibi dokümanları almanız ve başvuru evrakları arasına eklemeniz gerekecektir. Uzun süreli vizeler, İtalya’da oturum ve çalışma izni konularıyla ilgili bilgilere Vize Merkezi İtalya sayfamızın “Oturum” bölümü başlığından ulaşabilirsiniz. 

İtalya Acil Vize

İtalya’ya acilen gitmek isteyen kişiler randevu tarihinden 48 saat sonra vizelerini alabiliyorlar. Acil İtalya vizesi seyahat amacı ve vize türünün içerdiği gerekli belgelerin normal vize prosedüründeki hazırlanması gerekiyor. Ancak acil İtalya vize taleplerinde, vize randevu tarihi hızlı bir şekilde alındığından ve acil bir durum söz konusu olduğundan vizenin sonuçlanması daha hızlı şekilde olabiliyor. İtalya acil vize talepleriniz için Vize Merkezi İtalya temsilcimizle iletişime geçerek gerekli evrakları e-mail yoluyla talep edin. Evraklarınızı kargo ve kurye ile bize ulaştırdıktan sonra İtalya acil vize talebiniz işleme konur. Acil İtalya vizesi durumunda vize harcına ek olarak ekstra maliyetler söz konusu olabilmektedir.

Not: İlk kez Schengen vizesi alacak kişiler İtalya VIP (Acil) vize için başvuruda bulunamıyor. Daha önceden Schengen vizesi alıp, yanlış kullanım yapanlar ve Schengen vizesinde red almış kişiler da acil vize başvurusunda bulunamıyor.

İtalya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

2 Yorum İtalya Vize Başvurusu 2020
S.L 08/04/20, 18:10
2 Yorum İtalya Vize Ücreti 2020
S.A 07/04/20, 17:17
2 Yorum İtalya Vize Reddi 2020
Berke 13/04/20, 21:08
2 Yorum İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar
T.K 07/04/20, 17:32
2 Yorum İtalya vizesi nasıl alınır?
M.T 04/05/18, 10:48
Telefon
x