İtalya vize başvurularınızda, durumunuza uygun ve en güncel evrak listesini size en yakın İtalya Vize Merkezi’ni +90 (212) 970 05 60'dan arayarak isteyiniz. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla ücretsiz olarak sizlere gönderecektir.

İtalya Vizesi

Vize Merkezi tarafından İtalya Schengen vize başvurularına dair gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı sayafamıza hoş geldiniz.

İtalya Schengen vize başvurularına dair yetkililerimiz ile irtibata geçmek ve size en yakın şubemizin adresini öğrenebilmek için ‘İletişim’ kısmına tıklayabilirsiniz.

İtalya Vizesi Kimlere Gerekir?

İtalya Schengen vize uygulamasında yer alan 26 ülkeden birisidir. Bu nedenle İtalya vizesi almanız halinde Schengen vize uygulamasında bulunan diğer ülkelere de seyahat edebilirsiniz. Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahibi iseniz İtalya ziyaretinizden önce mutlaka vize almanız gerekmektedir. Siyah (Diplomatik), Gri (Hizmet) ya da Yeşil (Hususi) pasaport sahibi olan vatandaşların 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek seyahatleri için vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Daha önceki tarihlerde alınan bir Schengen vizesi bulunan vatandaşların vizelerinde konaklama gün sayısı yeterliyse ve hala güncelse yeniden vize almalarına gerek yoktur.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

İtalya vize işlemleri için talep edilen belgeler seyahat amacınıza göre, konaklama gün sayınıza göre ve meslek bilgilerinize göre değişmektedir. Seyahat amaçlarına göre ise farklı vize kategorileri mevcuttur. Vize merkezi aracılığı ile hizmet verdiğimiz çeşitli İtalya vize türleri aşağıda belirtilmiştir.

İtalya konsolosluk yetkililerinin seyahat amacınıza göre sizden isteyeceği belgelerin listesine ilgili vize başlığına tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Yukarıda listelenen vize kategorilerinde seyahat amacınıza uygun bir vize kategorisi yer almıyorsa ya da seyahat amacınızın hangi vize türü ile eşleştiğini bilmiyorsanız, aklınıza takılan tüm soruları ‘İletişim’ kısmına tıklayarak yetkililerimiz ile paylaşabilirsiniz.

İtalya Vize Başvuru Formu

Seyahatiniz için en gerekli belge olan ve doldurulması zorunlu olan İtalya vize başvuru formu, sayfamızdan rahatlıkla bularak çevrimiçi olarak doldurabilirsiniz. Başvurunuzda iptal söz konusu olmaması için ya da seyahatinizde herhangi bir sorunla karşılaşmamak için vize başvuru formunuzu dikkatli doldurmanız gerekmektedir. Dilerseniz form için istenen bilgilerinizi bu konuda uzman olan yetkililerimiz ile paylaşarak formunun doldurulmasını talep edebilirsiniz.
İtalya vize başvuru formunuzu buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz

.İtalya Vizesi Kaç Gün İçerisinde Çıkar?

Belgelerinizi hatasız ve eksiksiz hazırlamanız halinde İtalya vize başvurularının sonuçlanma süresi 10 iş gününü geçmemektedir. Yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin vize başvurularının süresi daha uzun sürebileceğini unutmayınız. Bu duruma istinaden İtalya resmi tatilleri, konsolosluk görevlileri tarafından istenebilecek ek belge talebi ya da konsolosluk dönemsel yoğunlukları gibi nedenlerle vize başvurunuz uzayabilmektedir. Bu gibi sebepler nedeniyle seyahatlerinde bir sorunla karşılaşmak istemeyen ziyaretçilerin seyahatlerinden en az 30 gün önce yetkililerimiz ile görüşmelerini tavsiye etmekteyiz.
İletişim’ butonuna tıklayarak yetkililerimiz ile görüşebilirsiniz.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya Schengen vizesi almak için İtalyan hükümetinin yerine getirilmesini istediği bazı aşamalar söz konusudur. İstenen bu aşamaları kurumumuz aracılığı ile aşağıda listeledik.

 • İtalya Vizesi İçin Gerekli Olan Belgelerin Hazırlanması: İtalya vize başvuruları için sizden talep edilecek evrakların listesi ve bu evraklara nasıl ve nereden ulaşacağını hakkındaki bilgileri yetkililerimiz sizinle paylaşır. Bu belgeleri hazırlamanızın ardından isterseniz size en yakın adresimize gelerek kendiniz teslim edebilirsiniz ya da isterseniz kargo ile bize gönderebilirsiniz.
 • İtalya Vize Başvuru Ücretinin Ödenmesi: Başvurunuzun konsolosluk tarafından değerlendirilmeye alınması için yapılması gereken ilk aşama İtalya vize başvuru ücretinin ödenmesidir. Vize başvuru ücreti ise kurumumuzun size sunacağı danışmanlık hizmet bedelinden, tüm harç ödemelerinden ve diğer giderlerden oluşmaktadır. Vize başvuru ücretini EFT / havale ile, ofisimize uğrayıp kendiniz ödeyerek ya da yetkililerimize göndereceğiniz evrakların arasında gönderebilirsiniz.
 • Randevunuzun Alınması: İtalya vize başvuruları randevu sistemine göre planlanmaktadır. Size uygun zamanı görevlilerimiz ile paylaşmanız halinde randevunuz konsolosluktan alınır.
 • Biyometrik Verilerinizin ve Dosyanızın Sunulması: Schengen vize uygulamasında yer alması sebebiyle İtalya vize başvuruları için parmak izi vermeniz gerekmektedir. Parmak izi verme şartını yerine getirmenizin ardından hazırladığınız dosyalarınızı saha çalışanlarımız konsolosluk yetkililerine zaman kaybetmeden teslim eder.
 • Pasaportunuzun Size Teslim Edilmesi: İtalya konsolosluk yetkililerinin vize işlemlerinizi sonlandırması ile pasaportunuz konsolosluk yetkililerinden teslim alınır ve görevlilerimiz arayarak size haber verir. Pasaportunuzu isterseniz teslim ettiğiniz ofisimize gelerek kendiniz teslim alabilirsiniz ya da paylaştığınız adresinize kargo ile gönderilmesini talep edebilirsiniz.

İtalya Vizesi İçin Şahsen Bulunmak Gerekir Mi?

İtalya vize başvurusu yapacak olan 12 yaşını dolduran çocukların ve daha önce herhangi bir Schengen vizesi için parmak izi vermeyenlerin şahsen başvuru merkezine gelerek parmak izi vermeleri gerekmektedir. Kurumumuzun size sağlayacağı danışmanlık hizmeti kapsamında sizi bir yetkilimiz karşılar ve size rehberlik yapar. Son 3 yıl içerisinde herhangi bir Schengen vizesi aldıysanız vermiş olduğunuz parmak iziniz VIS adı verilen ortak bilgi sistemine tanımlı olduğundan İtalya vizesi için yeniden parmak izi vermeden vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.
İtalya konsolosluk görevlilerinin gerek görmeleri halinde başvuru sahibini konsolosluğa davet etme yetkileri bulunmaktadır. Bu İtalya konsolosluk yetkililerinin sürekli yapmış olduğu bir uygulama olmayıp nadiren de olsa yaptığı bir uygulamadır.

Bölge Ayrımına Göre İtalya Vize İşlemleri Nereden Yapılır?

İtalya vize başvuruları her ilden kabul edilmemektedir. Ancak nerede yaşadığınız ayrımına Vize Merkezi olarak fark gözetmeden sizinle paylaşacağımız evrak listesini hazırlayıp bize göndermeniz halinde İtalya konsolosluk yetkililerine evraklarınızı ulaştırarak başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmekteyiz. 
İtalya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlilik, boşanma ya da soyadı değişikliği gibi nedenlerle soyadını değiştiren başvuru sahiplerinin aynı değişikliği pasaport bilgilerinde de yapması gerekmektedir.

İtalya Konsolosluğunun Tatil Olacağı Günler ve İtalya Resmi Tatilleri

 • 1 Ocak Yılbaşı
 • 22 Nisan Paskalya Bayramı
 • 23 Nisan Çocuk Bayramı
 • 1 Mayıs İşçi Bayramı
 • 2 Haziran İtalya Cumhuriyet Bayramı
 • 4 - 6 Haziran Ramazan Bayramı
 • 11 - 14 Ağustos Kurban Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 25 Aralık Noel Bayramı
 • 26 Aralık Aziz Stefano


Türkiye'de Bulunan İtalya Konsoloslukları ve Büyükelçilikleri

İtalya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
N. Yağanoğlu 13/03/17, 12:29
Merhaba
29 nisan 2 mayıs tarihlerinde 7 yaşındaki oğlum ve gezi grubuyla Venedikte olacağız.
-Turistik vize evraklarına eklememiz gereken bir evrak var mı
-Vize harcı -yetişkin ve 7 yaş için -ve danışmanlık ücretinizi ayrıntılı olarak belirtir misiniz?
-Tüm evrakları toparlayıp ofisinize gelmemiz durumunda işleme alınacak mı ayrıca randevu almamız gerekiyor mu?
Teşekkürler
Cevabı Görüntüle
z. yerlikaya 07/03/17, 00:14
merhabalar italya ya turizm amaçlı vize almak istiyorum. öğrenci için gerekli belgeleri tarafıma mail yoluyla bildirebilirseniz sevinirim.
Cevabı Görüntüle
h. dincer 28/02/17, 13:52
merhabalar ben 4-5 kez almanya konsolosluğundan 1 kez de fransa konsolosluktan vize aldım.moda sektörüyle ilgileniyorum.son aldığım almanyadan shengen vizesi 4 yıllık.ama 2 yıldır aldığımdan beri almanyaya fırsat bulup gidemedim.şimdi 14-21 mart arasında italyaya gideceğim.hem oğlum okuyor onu göreceğim hemde mesleğimle ilgili gezeceğim.vizede bir sorun olmaz sanıyorum.sizden de ögrenebilirmiyim.
Cevabı Görüntüle
H. EYİDEMİR 06/10/16, 19:37
Merhaba Vize Merkezi Yetkilisi, Ben özel bir şirkette çalışıyorum, turistik amaçlı olarak İtalya'ya seyahatte bulunmak istiyorum, gerekli belgelerin listesini nasıl temin edebilirim?

Teşekkür ederim.
Cevabı Görüntüle
H. Bozkurt 25/07/16, 20:26
Merhaba Vize Merkezi yetkilisi,
Ben İtalya turistik vize istiyorum, daha önce hiç gitmedim. İtalya Vize danışmanlık firması olarak, bana bu konuda bilgi verebilir misiniz lütfen? Teşekkür ederim.
Telefon
x