İtalya D Tipi (Uzun Süreli) Vize

İtalya D Tipi (Uzun Süreli) Vize

İtalya ulusal vize ya da diğer adıyla İtalya D tipi (uzun Süreli) vize İtalya’da 90 günden uzun süre kalabilme hakkı tanıyan bir vize türüdür. İtalya D tipi vize başvuruları İtalya Konsolosluklarında gerçekleştirilmektedir. Seyahat amacına göre vize için gerekli belgeler değişiklik göstermektedir. Vize Merkezi İtalya sayfamızda yer alan Oturum bölümünden İtalya’da çalışma izni ve oturum konuları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İtalya D tipi (Uzun Süreli) Vize Nedir Nasıl Alınır?

İtalya’da 90 gün ve üzerinde konaklamak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının başvuru yaptığı bir vizedir. İtalya’da eğitim almak, çalışmak ya da İtalya’da oturum iznine sahip olan bir aile üyesinin yanına taşınmak isteyen kişilerin İtalya D tipi vizesine başvuru yapması lazımdır. İtalya D tipi vize seyahat amacına ve konaklama süresine göre farklı türleri bulunan bir vizedir.

İtalya D tipi Vize Nedir?

90 günden uzun süren İtalya seyahatlerinde alınması gereken bir vizedir. İtalya D tipi vizesi ile ülkeye giriş yapan vize başvuru sahiplerinin oturum izni alabilmeleri için resmî kurumlar aracılığıyla başvuru yapması gerekmektedir.

İtalya Uzun Süreli Vize Başvurusu Hangi Durumlarda Yapılır?

İtalya D tipi vize başvurusu İtalya’da 90 günden uzun süren seyahat planlayan yabancı ülke vatandaşları yapmaktadır. Vize başvuruları seyahatin nedenine göre değişmektedir. Vize başvurusunda neden İtalya D tipi vize başvurusunun yapıldığı detaylı bir şekilde belirtilmelidir.

İtalya D tipi vize türleri şunlardır:

 • Eğitim vizesi
 • Çalışma vizesi
 • Aile birleşimi vizesi

İtalya D Tipi Vize İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İtalya D tipi vize için istenen gerekli evraklar başvuru yapılan vize türüne göre farklı olabilmektedir. Eğitim amacıyla vize başvurusu yapacak kişilerin öğrenim bilgileri ile İtalya’da öğrenim görecekleri eğitim kurumu ile ilgiler ek belgeler talep edilebilmektedir. İtalya işçi vizesi başvurusu için İtalya’da çalışılacak işin tanımı ve görevinin ne olduğu ile ilgili bilgiler istenebilmektedir.

İtalya D tipi vizesi için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Vize başvuru sahibi tarafından imzalanan ve doldurulmuş olan İtalya D tipi vize başvuru formu
 • Schengen standartlarına göre 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Seyahat bitiminden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği bulunan ve en az 2 sayfası boş olması gereken pasaport
 • En az 30.000 Euro teminatı bulunan seyahat sağlık sigortası
 • Doğum belgesi, evlilik sertifikası, ikamet belgesi gibi vatandaşlık belgeleri

İtalya D Tipi Vizeye Kimler Başvurabilir?

Türkiye’de turizm amacıyla kısa süreli oturum iznine sahip olan kişiler, İtalya D tipi bir diğer adıyla İtalya ulusal vizesi için kendi ülkelerinden başvuru yapmaları lazımdır. İtalya ulusal vizesine şu kriterlere sahip kişiler başvuru yapabilmektedir:

 • İtalya’da lisans, yüksek lisans eğitimi alacak ya da doktora yapacak kişiler
 • İtalya’da 24 hafta dil okuluna gidecek kişiler
 • Aile birleşiminde bulunacak kişiler
 • İtalya’da uzun süreli değişim programlarına katılacak kişiler

İtalya D tipi vize randevusu nasıl alınır?

İtalya D tipi vize randevusu vize başvurusunda bulunacak kişinin ikamet ettiği şehre göre iData İstanbul ofisi ya da VFS Global firmasının İzmir, Ankara, Antalya veya Gaziantep ofisleri üzerinden yapılmaktadır.

İtalya DTipi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya D tipi vize başvurusu için gerekli adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Vize için gerekli belgelerin hazırlanması
 • İkamet edilen şehre göre iDATA ya da VFS Global üzerinden online veya çağrı merkezi aracılığı ile vize randevusu alınması
 • Tüm belgeler ile vize başvuru formuyla beraber randevu alınan gün ve saatte vize başvuru merkezine bizzat gidilmesi

İtalya DTipi Vize Kaç Günde Çıkar?

İtalya D tipi vize başvuru süresi ortalama olarak 4 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Konsoloslukların yoğunluk durumu, seyahatin amacı, evrakların onaylanma işlemi ve eksiksiz olarak teslim edilip edilmediğine göre vize başvurularının sonuçlanma süresi değişmektedir.

İtalya D Tipi Vizesi İle Oturum İzni Nasıl Alınır?

Ülkeye giriş yapıldıktan sonra 8 gün içinde İtalyan yetkili mercilerine başvuruda bulunularak oturum izni için başvuru talebi yapılabilmektedir. Oturum izninin alınmasının ardından İtalya’da uzun süre kalınabilmektedir. Oturum izninin süresi, sahip olunan İtalya D tipi vizesinin türüne göre farklı olabilmektedir.

İtalya Vize Reddi

İtalya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği uygun görmesi durumunda kişilerin İtalya vize başvurusunu reddedebilmektedir. İtalya vizesi ret sebepleri birçok nedenden olabilmektedir. İtalya Konsolosluğu’nun istediği şartların yerine getirilmemesi, vize için gerekli olan belgelerin hatalı ya da eksik olması durumunda, vize başvurusunun reddedilme olasılığı yüksek olmaktadır.

İtalya vize başvurunuzun reddedilmesi İtalya’ya seyahatinizin engellendiği anlamına gelmemektedir. Vize başvurusu reddedilen kişiler ret kararına itiraz edebilme ve yeniden vize başvurusu yapabilme haklarına sahiptir. Vize reddi alan kişiler itirazlarını yazılı müracaatla İtalya Konsolosluğu’na yapabilmektedir. İtalya Konsolosluğu’nun vize başvuru sayısı konusunda herhangi bir sınırlaması bulunmamaktadır. Vize başvurusu reddedilen kişiler yeniden vize başvurusu yapmadan önce neden vize reddi aldıklarını tespit etmeli ve buna göre vize başvurusu yapmaları tavsiye edilmektedir.

İtalya vize reddi alan kişiler yeniden vize başvurusu yapmadan önce Vize Merkezi danışmanlarımızla iletişime geçerek sorunsuz bir şekilde vize başvurusu yapabilme imkanını yakalayabilirler.

İtalya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

İtalya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp