Bursa

Adres

Kükürtlü Mahallesi Kükürtlü Caddesi No:3 Osmangazi/BURSA

Telefon/Faks

0 224 322 21 48

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 10.00 - 14.00

Eposta

bursa@vizemerkezi.com

İtalya Vize Merkezi, Bursa

Bursa Vize Merkezi Ofisimize Hoş geldiniz.

Bursa’nın tüm merkez ilçeleri ile çevre illerinden, İtalya vizesi almak isteyen kişilere  Bursa Vize merkezimiz, konusunda deneyimli çalışanları ile hizmet vermektedir. İtalya vizesi için gerekli olan güncel evrak listesini vize merkezi çalışanlarımızdan öğrenebilir, çağrı merkezimizi arayarak ya da e-mail ile ihtiyacınız olan İtalyan vize ücreti için teklif alabilirsiniz.

İtalya seyahatiniz için gerekli olan İtalya schengen vizesi ile alakalı yapılması gereken işlemler ve istenen belgelerin neler olduğu, sizler için hazırlanan web sayfamızda detaylı olarak anlatılmaktadır. İtalya vize başvurusu yapmadan önce, anlatılanları ön bilgi olarak okumanızı öneriyoruz.

Bursa Vize merkezimiz, doğrudan görüşme yaparak daha detaylı bilgiler alabilmeniz için, hafta içi her gün sizlerin ziyaretlerine açıktır. Vize Merkezimizi ziyaret imkânından yoksun olanlar iletişim bilgilerimizi kullanarak çağrı merkezimizi arayabilirler veya bursa@vizemerkezi.com e-mail hesabımıza yazabilirler. Bizler için değerli olan öneri ve şikâyetlerinizi destek@vizemerkezi.com a yazarak düşüncelerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Bursa’dan Beş Adımda Kolay İtalya Vizesi

 1. Adım: Çağrı Merkezimizi arayın.
 2. Adım: Bilgi mailinde belirttiğimiz evrakları hazırlayın.
 3. Adım: Hazırlamış olduğunuz evrakları ofisimize kargo, kurye veya şahsen ulaştırın.
 4. Adım: Onaylamış olduğunuz randevu saati ve tarihinde biometrik verileriniz beyan edin.
 5. Adım: Temsilcilerimizi arayarak başvurunuz hakkında son durumu öğrenin ve pasaportunuzu teslim alın.

Bursa’dan İtalya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Bursa’nın merkeze bağlı ilçeleri ile çevre illerinden yapacağınız İtalya vize başvurularında, seyahat amacına uygun başvuru yapmak, son on yıl içerisinde alınmış, geçerlilik süresi yeterli pasaporta sahip olmak ve seyahatinizi maddi olarak nasıl finanse edeceğinizi belgelemek önemli hususlardır.
 • Bursa İtalya vize başvurularında en temel evrak olan İtalya vize başvuru formunu incelemelisiniz. Biçimini ve içeriğini İtalya Konsolosluğunun belirlediği başvuru formu ile kişisel kimlik bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır. Başvuru formunda beyan edilen bilgiler güncel ve doğru bilgilerden oluşmalı, bilgiler arasında çelişkili ifadeler olmamalıdır.
 • Web sayfamızın vize işlemleri başlığı altında İtalya vizesi için istenen evraklar maddeler halinde listelenmiştir. Seyahat amacınıza uygun İtalya vize kategorisini belirleyerek, başvurunuz için gereken evrakları tespit edebilirsiniz. İtalya vize başvuru hazırlığının yapılarak Konsolosluk vize randevusunun alınması, vize merkezimizin görevleri arasındadır.
 • İtalya schengen vize başvurunuzu  Bursa Vize Merkezimiz ile yaparak, işlemlerinizin takibini vize işlem takip formu ile yapabilirsiniz.
 • Lütfen dikkat! Eksik, hatalı ya da çelişkili bilgiler içeren belgelerle İtalya vize başvurusu yapmak, başvurunuzun reddine sebep olabilir. Bu sebeple evraklarınız tam olmalı, form ve dilekçelerde beyan edilen bilgi ve tarihler birbiri ile uyumlu olmalıdır. Bursa Vize Merkezimizin rehberliğinde, tüm evrakları İtalya vize kurallarına göre hazırlanmış,  doğru bir başvuru ile İtalya vizenize kolayca ulaşabilirsiniz.
 • İtalya vize başvurularınız için ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.
 • Bursa’nın merkez ilçeleri ile çevre illerinden İtalya schengen vize başvuru yapacak kişiler, mesai saatleri içerisinde kendileri için uygun zamanda Bursa vize ofisimizi ziyaret edebilirler. Ziyaret konusunda imkânı olmayan başvuru sahipleri için çağrı merkezimiz aracılığıyla bizlere ulaşabilirler.

Vize Merkezi – Bursa ofisimizi;

Pazartesi, Cuma: 09.00 / 19.00 saatleri arasında,

Cumartesi günü 09.00 / 14.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

İtalya vizesi başvurularınız için Ofisimize yapacağınız ziyaretlerde randevu almanız zorunlu değildir.

İtalya Vizesine Bursa’dan Yapılacak Başvurularda Önemli Hususlar

Vize başvurusu, zamanın iyi planlanması gerektiren önemli bir faaliyettir.

İtalyan Konsolosluğu doğrudan vize başvurularını kabul etmemektedir. Vize başvurularını İtalya Büyükelçiliğinin yetki verdiği vize merkezleri aracılığıyla ve randevu ile kabul etmektedir. İtalya Konsolosluğunun 3 ay öncesinden vize başvurularını kabul etmesi, İtalya vizesi için evrak hazırlık sürecinde zaman açısından önemli bir esneklik sağlamaktadır.

Bursa’ya bağlı merkez ilçeleri ile çevre illerinden İtalyan schengen vizesine başvuru yapanların, bu imkândan faydalanarak bir ay öncesinden hazırlık sürecini başlatmaları kendileri açısından daha doğru bir hareket olur.

İtalya Vizesi Bursa Başvuruları için Randevu Gerekli Mi?

 • Evet. İtalya Konsolosluğu schengen vize başvuruları için randevu alınmasını zorunlu kılmıştır.
 • İtalyan Konsolosluğu yoğunluktan dolayı sıkışmaları önlemek ve yapılan işlemleri koordine etmek için diğer ülke konsolosluklarında olduğu gibi randevu sistemi ile çalışmakta, randevusuz başvuru kabul etmemektedir.
 • İtalya Bursa Vize Ofisimizin deneyimli personelleri sizlerin adına vize randevunuzu almaktadır. İtalya’ya yapacağınız seyahatinizin amacını ve tarihlerini bizimle paylaşarak, zaman kaybı yaşamadan kolaylıkla randevunuzu aldırabilirsiniz.
 • Bursa İtalya vize başvurunuz seyahat amacınıza uygun olmalıdır.
 • İtalya Büyükelçiliği, ülkesine yönelik vize başvuru taleplerini kısa süreli ve uzun süreli vize olmak üzere iki başlık altında değerlendirmektedir.
 • İtalya Konsolosluğu İtalya’ya yapılacak turistik, ticari, akraba ve arkadaş ziyareti gibi kısa süreli ziyaretler için 180 gün içinde 90 günlük konaklama imkânı veren İtalya schengen vizesi vermektedir. İtalya schengen vizesi sizlere, ilk girişi İtalya üzerinden yapmak kaydı ile schengen bölgesine dâhil tüm ülkeleri serbestçe dolaşma hakkına vermektedir.
 • İtalya’da çalışma ve eğitim gibi uzun süreli oturum gereken konularda İtalya D tipi vizesine başvuru yapılması gerekmektedir. İtalya D tipi uzun süreli vize başvuruları doğrudan İtalya Konsolosluklarına yapılmaktadır. Başvurulan oturum tipine göre evraklar farklılık göstermektedir.
 • İtalya’ya çalışma için gidenler İtalya’daki işverenden talep mektubu alarak başvuru evrakları arasına koymalıdır. Öğrenci olarak İtalya’ya gidenler eğitim alacakları kurumdan eğitime kabul edildiklerine dair yazıyı vize başvuru dosyasına dâhil etmelidirler.
 • İtalya’nın tarihi ve doğal güzelliklerini görmek için turistik bir gezi yapacaksanız İtalya turistik vize başvurusu yapmalı ve ona uygun evrak hazırlığı yapmalısınız. Eğer İtalya’da fuar veya müşteri ziyareti yapacak, ya da iş toplantısına katılacaksanız İtalya ticari vizesine başvurmalısınız.
 • Ayrıca İtalya’da bulunan aile, akraba ya da arkadaşınızdan alacağınız davet mektubu ile İtalya aile, akraba, arkadaş ziyareti vize kategorisine başvuru yapabilirsiniz.
 • Seyahat amacınıza göre şekillenecek vize başvurunuzun hazırlığını yaparken hangi vize kategorisinde başvurmak gerektiği konusunda Vize merkezi çalışanlarımızdan rehberlik hizmeti alabilirsiniz.
 • Hotel ve uçak bileti rezervasyonları ile vize başvurunuzu gerçekleştirin.
 • Vize başvurusundan sürecin sonlanmasına kadar geçen sürede olabilecek, öngörülmeyen gecikmelerden dolayı sıkıntı yaşamamanız için satın alınmış hotel ve uçak bileti ile İtalya vize başvurusu yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine üzerinde adınız ve soyadınız gibi şahsi bilgilerinizin yazıldığı ön rezervasyon evraklarını kullanmak daha doğru bir hareket tarzı olacaktır. Satın alınmış hotel ve uçak bileti ile yapılacak vize başvurularında Bursa Vize Merkezimizin sorumluluk kabul etmediğini bilmelisiniz
 • İtalya Konsolosluğu vizenizi, vize talep dilekçenizde yazılan tarihte başlatacağından dolayı, otel ve uçak bileti rezervasyonlarında belirtilen tarihlerin birbiri ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Dikkat! Çok ender rastlanan bazı hallerde Konsolosluk vize departmanı çalışanları, gidiş-dönüş uçak bileti satın almanızı isteyebilir. Bu istisnai durum yalnızca Konsolosluğun belirlediği başvuru sahipleri için geçerli olup geneli ilgilendirmemektedir.

İtalya Vize Başvuru Ücreti

İtalyan’ında dâhil olduğu schengen bölgesinde, Euro ortak para birimi olarak kullanıldığından dolayı, İtalyan vize ücretleri Euro olarak hesaplanmaktadır. Genel olarak vize ücretleri konsolosluk vize harcı ile koordinasyon ücretlerinden oluşmaktadır. Vize harcının ücretini İtalyan Konsolosluğu belirlemektedir.

Vize başvuru formu doldurma, vize randevusu alma, seyahat sağlık sigortası yapma gibi işlemler koordinasyon hizmetleri kapsamında değerlendirilmektedir. Ayrıca vize danışmanlık merkezleri ile acenteler alınan hizmet karşılığı ücret talep edebilirler.

Başvurulan vizenin türü ve süresi, başvuran kişinin yaşı vize ücretini etkileyen hususlardır. Yetişkinlere göre 12 yaş altı çocuklardan daha az ücret talep edilmektedir.

Bursa Vize Merkezimizle iletişime geçerek, vize başvurunuza göre hesaplanacak İtalya vize ücretinizi öğrenebilirsiniz.

Bursa İtalya vizesi için Biometrik verilerinizi beyan etmelisiniz.

Bursa’nın Orhangazi, Mudanya, Yıldırım, Gemlik, İnegöl, Yenişehir,  Mustafakemalpaşa, Harmancık, İznik, Kestel, Keles, Büyükorhan, Gürsü, Orhaneli, Karacabey, Osmangazi ve Nilüfer  gibi merkez ilçeleri ile Kütahya, Bilecik, Yalova, Çanakkale ve Balıkesir gibi çevre illerinden İtalya vizesi için başvuru yapan kişiler, İtalya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru merkezlerine, önceden almış oldukları randevu gününde gelerek, biometrik verilerini ve parmak izi bilgilerini, elektronik ortamda Vize Bilgi Sistemine (VIS) kayıt yaptırmaları gerekir. Bu işlem vize alımı için zorunlu bir uygulamadır.

Schengen bölgesine dâhil tüm ülkelerin ortak güvenlik mevzuatı olarak uyguladığı vize bilgi sisteminde (VIS) veriler beş yıl süre ile saklanmaktadır.

Vize Başvurunuz Kaç Günde Sonuçlanır?

İtalya’ya vize talebi için Bursa’dan yapacağınız başvurular, yaklaşık 15 günlük bir zamanda sonlanmaktadır. Vizenin çıkış zamanı birazda başvurunun içeriğine göre değişmektedir. Ek evrak talep edildiği durumlarda vizenin çıkış süreci uzamaktadır. Ayrıca yabancı pasaportlar ile yapılan başvurular öngörülen süreden daha uzun zamanda neticelenebilir.

Vize başvuru süresinde öngörülemeyen gecikmelerden dolayı oluşabilecek sıkıntıların önüne geçmek için, başvuru sürecini seyahat tarihinizden bir ay öncesinden başlatmak en doğru karar olacaktır. Vize başvurunuz reddedilebilir.

Bütün gayretlere rağmen İtalya vize başvurunuz ret edilebilir. Böyle bir durumda size, İtalya Konsolosluğu tarafından, başvurunuzun neden ret edildiğini anlatan bir mektup gönderilecektir. Mektupta anlatılan, Konsolosluk tarafından belirtilmiş ret sebeplerini inceleyerek vize başvurunuzun ne sebeple ret edildiğini öğrenebilirsiniz.

İtalya vize başvurunuzun olumsuz ( ret ) sonuçlanması halinde herhangi bir başvuru işlem ücreti iadesi yapılmamaktadır.

Temsilcilerimizin vize başvurularınız hakkında verilecek kararlara, vize başvurularınızın sonuçlanma süresine müdahale etme yetkisi yoktur.

Vize Merkezi Bursa ofisimizden aldığınız hizmet MCT Turizm tarafından verilmektedir. Danışmanlık ve hizmetler MCT Turizm sorumluluğunda olduğu için tüm öneri ve şikayetlerin kendilerine bildirilmesini rica ederiz.

Vize Merkezi Bursa Ofisi

Vize Merkezi Personel

İtalya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Panodaki Son Yazılar Tümünü Görüntüle Soru/Yorum Yaz

2 Yorum İtalya Vizesi Bursa A. Koca 23/06/21, 22:55
İtalya turistik vize başvurumu Bursa’da yapabiliyor muyum? Öğretmenim burada yaşıyorum, sonbahara doğru vizeye ihtiyacım olacak, daha önce de İtalya’dan almıştım vize 2017 sonlarına doğru, şimdi yine çok sevdiğim için İtalya’ya gideceğim. İtalya vizesi Bursa şubeniz olması halinde sizinle çalışabiliriz. Aydan Koca
Cevabı Görüntüle