İtalya Vizesi Reddi

İtalya Vizesi Reddi

İtalya vize başvurunuz İtalya Konsolosluğu tarafından ret kararıyla sonuçlandıysa, bu karara karşı temyize gidebilirsiniz. İtalya Konsolosluğu tarafından verilen İtalya Schengen vize başvurusu ret kararı ve ret nedenleri standart bir form ile bildirilir. Ret bildiriminde ret kararının nedenleri ve temyiz için son başvuru tarihi yer almalıdır. Ancak, yeni bir başvuruda bulunmadan önce, bir önceki Schengen vize reddinin sebeplerini inceleyerek gerekli yerlerde düzeltmeler yapmanız tavsiye edilir. Vize başvurusu reddedilirse vize ücreti iade edilmez.

İtalya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği egemenlik yetkisini kendi iradesiyle sınırlama, ülkeye hangi yabancının hangi koşulda girebileceklerini belirleme hakkına sahiptir. Bu sebeple İtalya Konsolosluğu kişinin İtalya vizesi başvurusunu uygun görmemesi halinde reddedebilir. İtalya vizesi başvurularında İtalya Konsolosluğu’nun talep ettiği şartlardan bir veya birkaçının yerine getirilmemesi, belgelerin eksik veya hatalı olması, başvurunun ret alma olasılığını doğrudan etkilemektedir. İtalya vizeniz reddedilme durumu, İtalya’ya olan seyahatinizin engellendiği anlamını taşımamaktadır. İtalya vize talebi reddedilen kişi İtalya vize başvurusunun reddine itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz İtalya Konsolosluğu’na yazılı müracaatla yapılmaktadır. İtalya Konsolosluğu vize başvuru sayısına sınırlama koymamaktadır. İtalya vizesi başvurusu reddedilen kişi yeniden başvuru yapmadan önce belgelerinin tutarlılığını denetlemelidir. İtalya vizesi başvurusunda bulunan kişi gerekli hazırlıklarını tamamlaması halinde tekrar vize başvurusunda bulunabilir. Vize Merkezi, başvuru sahibinin aynı zaman ve para kaybını yaşamaması için alanında uzman vize danışmanlarıyla yeni bir başvuruyu gerçekleştirmesine yardımcı olur. İtalya Vizesi başvurlarınızda doğru ve eksiksiz bir danışmanlık desteği almak için Vize Merkezi müşteri temsilcilerine telefondan ulaşabilirsiniz.

italya vize evrakları

İtalya Vizesi Red Sebepleri

1- Eksik Evrak

Vize reddinin en önemli sebeplerinden biri eksik evrak verilmesidir. Vize alacağınız ülkenin hangi evrakları istediğine çok iyi hakim olmalısınız. Seyahat sigortası, maddi evraklar, önceki vizeler ve pasaportlar, vereceğiniz fotoğrafın gerekli şartlara uygun olması tahmin ettiğinizden çok daha önemlidir. Bunca eziyete katlanmışken vize başvurusunda eksik evrak yüzünden vize başvurusuna red almayın.

2- Otel Uçak Rezervasyonları

Başvurduğunuz ülke için gideceğiniz tarihlerde yapılmış otel uçak rezervasyonlarınız mutlaka tam olmalıdır. Bir aksilik ihtimaline karşı iadesiz satın almamış olsanız bile rezervasyon dökümanlarınızı mutlaka vize müracaatı dosyanıza eklemelisiniz. 

3- Gelir Beyanı 

Vize başvurusu için kişisel banka hesabınızda  en az 5-6 bin TL rarası bir bakiye olmalıdır. Gittiğiniz ülkede kalacağınız sürede masraflarınızı karşılayabileceğinizden emin olmak vize başvuru yetkilileri için oldukça önemlidir. Eğer banka hesabıız yeterli bakiye yok ise ebeveyn, işveren, eş gibi bir sponsor bulmanız gereklidir. Böyle bir durumda en garantisi çalıştığınız firmanın size garantör olmasıdır. Öğrenci iseniz okulunuza devam ettiğinize dair tüm evrakları eksiksiz vermelisiniz.

4- Garantör Firma Uyarıları

Bir iş yerinde 5- 6 ay çalışmadan yapılan vize başvuruları da ret alabilmektedir. Mümkünse işyerinizde en az 5-6 ay çalışmadan vize başvurusunda bulunmayın. Muhakkak vize başvurusunda bulunmanız gerekiyorsa fuar, toplantı vb. sebeplerle ‘ticari vize’ başvurusu yapmalısınız. Bu durumda karşı firmadan davetiye mektubu, organizasyon evrakları ve şirkette olmazsa olmaz pozisyonunuzu belirten evrakları hazır etmelisiniz.

5- İlk gideceğiniz ülkeye başvuru

Shengen vizesi ile Avrupa’da birçok ülke gezebilirsiniz ancak ilk giriş yapacağınız ülke vize başvurusu yaptığınız ülke olmalı. Bir sonraki vize başvurusunda bu olumsuz bir sebep olarak karşınıza çıkabilir. İlk başvurular genellikle kısa süreli ve tek girişli verilmektedir. Vizelerinize uymak, devamlı aynı ülkeye başvurup düzen oluşturmak daha uzun vize alabilmenin en önemli şartlarındandır.

7- Geçmişe Dikkat

Başvurduğunuz ülkeye daha önce gitmiş ve dönmemiş akraba, eş, dost da Konsolosluk yetkililerin olumsuz baktığı bir durumdur.

8- Pasaportta bamlanmış ülkeler

Kesinlik olmamakla birlikte kimi ülkeler bazı yerlere gidilmesi durumunda vize vermeyebilirler. İtalya vize başvurunuzu yaparken İtalya'nın bu gözle baktığı ülkeler var mı dikkat etmelisiniz.

9- Önceki vize reddi

Pasaportunuzda daha evvel aldığınız vize ret cevapları da büyük olumsuzluk yaratabilmektedir. Daha evvel aldığınız ve halen geçerliliğini sürdüren vizeleriniz için seyhatiniz esnasında eski pasaportunuzu da yanınızda bulundurup kullanabilirsiniz. Pasaport değişse bile süresi devam eden vizeler geçerlidir.

10- Ülkeler arası ikili ilişkiler

Bütün şartlarınız ve evraklarınız eksiksiz ve doğru olsa bile vize alamamak mümkün. İki ülke arasındaki dönemsel ilişkiler de vize reddi yaşamasına sebep olabilmektedir. Bu durumda vize reddinize bir dilekçeyle itiraz edebilir, kimi zaman yapılan bu yanlışlığı düzelttirebilirsiniz.

Yükleniyor...
Telefon