İtalya Vizesi Reddi

İtalya Vizesi Reddi

İtalya vize reddi, vize başvuru onayı gibi olası bir durumdur. Dosyanız eksiksiz teslim edilmediyse, evraklarınızda şüphe uyandıran bir durum oluştuysa, önceki seyahatlerinizle ilgili olumsuz bir durum tespit edildi ise vize başvurunuz ret ile sonuçlanabilir. İtalya vizsi ret cevabına ilşkin süreçleri ve olsı ret sebeplerini yazımızda özetledik.

İtalya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği egemenlik yetkisini kendi iradesiyle sınırlama, ülkeye hangi yabancının hangi koşulda girebileceklerini belirleme hakkına sahiptir. Bu sebeple İtalya Konsolosluğu kişinin İtalya vizesi başvurusunu uygun görmemesi halinde reddedebilir. İtalya vizesi başvurularında İtalya Konsolosluğu’nun talep ettiği şartlardan bir veya birkaçının yerine getirilmemesi, belgelerin eksik veya hatalı olması, başvurunun ret alma olasılığını doğrudan etkilemektedir. İtalya vizeniz reddedilme durumu, İtalya’ya olan seyahatinizin engellendiği anlamını taşımamaktadır. İtalya vize talebi reddedilen kişi İtalya vize başvurusunun reddine itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz İtalya Konsolosluğu’na yazılı müracaatla yapılmaktadır. İtalya Konsolosluğu vize başvuru sayısına sınırlama koymamaktadır. İtalya vizesi başvurusu reddedilen kişi yeniden başvuru yapmadan önce belgelerinin tutarlılığını denetlemelidir. İtalya vizesi başvurusunda bulunan kişi gerekli hazırlıklarını tamamlaması halinde tekrar vize başvurusunda bulunabilir. Vize Merkezi, başvuru sahibinin aynı zaman ve para kaybını yaşamaması için alanında uzman vize danışmanlarıyla yeni bir başvuruyu gerçekleştirmesine yardımcı olur. İtalya Vizesi başvurlarınızda doğru ve eksiksiz bir danışmanlık desteği almak için Vize Merkezi müşteri temsilcilerine telefondan ulaşabilirsiniz.

İtalya Vizesi Ret Sebepleri

1- Eksik Evrak
Vize reddinin en önemli sebeplerinden biri eksik evrak verilmesidir. Vize alacağınız ülkenin hangi evrakları istediğine çok iyi hakim olmalısınız. Seyahat sigortası, maddi evraklar, önceki vizeler ve pasaportlar, vereceğiniz fotoğrafın gerekli şartlara uygun olması tahmin ettiğinizden çok daha önemlidir. Bunca eziyete katlanmışken vize başvurusunda eksik evrak yüzünden vize başvurusuna red almayın.

2- Otel Uçak Rezervasyonları
Başvurduğunuz ülke için gideceğiniz tarihlerde yapılmış otel uçak rezervasyonlarınız mutlaka tam olmalıdır. Bir aksilik ihtimaline karşı iadesiz satın almamış olsanız bile rezervasyon dökümanlarınızı mutlaka vize müracaatı dosyanıza eklemelisiniz.

3- Gelir Beyanı
Vize başvurusu için kişisel banka hesabınızda en az 35.000 TL rarası bir bakiye olmalıdır. Gittiğiniz ülkede kalacağınız sürede masraflarınızı karşılayabileceğinizden emin olmak vize başvuru yetkilileri için oldukça önemlidir. Eğer banka hesabıız yeterli bakiye yok ise ebeveyn, işveren, eş gibi bir sponsor bulmanız gereklidir. Böyle bir durumda en garantisi çalıştığınız firmanın size garantör olmasıdır. Öğrenci iseniz okulunuza devam ettiğinize dair tüm evrakları eksiksiz vermelisiniz.

4- Garantör Firma Uyarıları
Bir iş yerinde 5- 6 ay çalışmadan yapılan vize başvuruları da ret alabilmektedir. Mümkünse işyerinizde en az 5-6 ay çalışmadan vize başvurusunda bulunmayın. Muhakkak vize başvurusunda bulunmanız gerekiyorsa fuar, toplantı vb. sebeplerle ‘ticari vize’ başvurusu yapmalısınız. Bu durumda karşı firmadan davetiye mektubu, organizasyon evrakları ve şirkette olmazsa olmaz pozisyonunuzu belirten evrakları hazır etmelisiniz.

5- İlk gideceğiniz ülkeye başvuru
Shengen vizesi ile Avrupa’da birçok ülke gezebilirsiniz ancak ilk giriş yapacağınız ülke vize başvurusu yaptığınız ülke olmalı. Bir sonraki vize başvurusunda bu olumsuz bir sebep olarak karşınıza çıkabilir. İlk başvurular genellikle kısa süreli ve tek girişli verilmektedir. Vizelerinize uymak, devamlı aynı ülkeye başvurup düzen oluşturmak daha uzun vize alabilmenin en önemli şartlarındandır.

7- Geçmişe Dikkat
Başvurduğunuz ülkeye daha önce gitmiş ve dönmemiş akraba, eş, dost da Konsolosluk yetkililerin olumsuz baktığı bir durumdur.

8- Pasaportta banlanmış ülkeler
Kesinlik olmamakla birlikte kimi ülkeler bazı yerlere gidilmesi durumunda vize vermeyebilirler. İtalya vize başvurunuzu yaparken İtalya'nın bu gözle baktığı ülkeler var mı dikkat etmelisiniz.

9- Önceki vize reddi
Pasaportunuzda daha evvel aldığınız vize ret cevapları da büyük olumsuzluk yaratabilmektedir. Daha evvel aldığınız ve halen geçerliliğini sürdüren vizeleriniz için seyhatiniz esnasında eski pasaportunuzu da yanınızda bulundurup kullanabilirsiniz. Pasaport değişse bile süresi devam eden vizeler geçerlidir.

10- Ülkeler arası ikili ilişkiler
Bütün şartlarınız ve evraklarınız eksiksiz ve doğru olsa bile vize alamamak mümkün. İki ülke arasındaki dönemsel ilişkiler de vize reddi yaşamasına sebep olabilmektedir. Bu durumda vize reddinize bir dilekçeyle itiraz edebilir, kimi zaman yapılan bu yanlışlığı düzelttirebilirsiniz.

İtalya Vize Merkezi Ofisleri İletişim

İtalya ile ilgili sizden gelen sorular

8 sorudan en popüler 8 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İtalya'ya Turla Gitmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
  S.N., 27 Oca 2023, 13:21

  Merhabalar, ben 2 yıldır aynı şirkette çalışıyorum ancak şu an eşim çalışmıyor. Tur ile İtalya'ya gitmek istiyoruz. İtalya'ya turla gitmek için gerekli evraklar nelerdir? Eşime ben sponsor olacağım ancak ret olma ihtimali yüksek midir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya vizesi reddi 2022
  Y.K, 17 Şub 2022, 15:12

  Merhabalar, İtalya’ya ticari amaçla 2 şirket ortağı olarak başvuruda bulunduk lakin vize başvurularımız reddedildi. Sebebi ise gidiş amacımız inandırıcı gelmemesiydi. Tekrar başvuru yapmak istiyoruz. İtalya vizesi reddi 2022 yılında çok sık veriliyor mu? Genel anlamda ret sebebimiz neler olabilir? Redde itiraz hakkı kaç gün içerisinde vardır? Bilgi alabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim, Güzel çalışmalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Vize Ret İtiraz
  u.elmas, 23 Haz 2021, 01:45

  İtalya vize başvuruları olumsuz olarak gelebiliyor mu? Vize reddi almamak için ne yapmak gerekir aile ziyareti için başvuruda bulunacağım açıkçası biraz endişeleniyorum ilk vize başvurum olacak İtalya vize ret itiraz hakkım bulunuyor mu eğer alamazsam.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Vize Reddi
  F. yılmaz, 18 Haz 2021, 19:49

  Merhaba Feriha ben, İzmir’de bir holdingde finans uzmanıyım, 2019 yaz aylarında İzmir’de İtalya vize başvurusunda bulundum ancak bankada vadesiz hesabım olduğu halde ve otel rezervasyonum satın alınmış olarak sunmama rağmen ret aldım. Benimle birlikte iş arkadaşımda başvuruda bulundu oda ret aldı. Biz İzmir’de bilindik bir acenteye yaptırmıştık ancak vize reddi ile ilgilenmediler. İtalya vize reddi almamak için nelere dikkat etmeliyiz. Yeni başvurumuzda yardımcı olmanızı isterim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Vizesi Reddi 2021
  s. c., 09 Nis 2021, 10:43

  İyi günler, daha önce hiç vize başvurusunda bulunmadım, özel sektör çalışanıyım ara vermeden 3 yıldır sigortam bulunmaktadır. Vize başvurumun sonucun olumsuz olarak tarafıma verilmesi halinde İtalya vizesi reddi 2021 için itiraz hakkım bulunuyor mu? Hangi işlemleri yapmam gerekir. Suzan.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Vizesi Ret İtiraz
  A.N, 15 Nis 2020, 17:03

  Bir tekstil firmasında modelist olarak çalışmaktayım. Şuanda çalıştığım firmada yaklaşık 2 aydır çalışmaktayım. İtalya Milano’da düzenlenen tekstil fuarına katılmak için vize başvurusunda bulundum. Ama maalesef İtalya Konsolosluğu vize başvurumu ret ile sonuçlandırdı. Sizlere birkaç sorum olacak öncelikle İtalya vizesi ret itiraz var mı? Ret itirazı nasıl yapabilirim. İtiraz yaptığımda süreç ne kadar uzar? Yeni vize başvurusu yapsam sizden yardım alabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Vize Reddi 2020
  Berke, 13 Nis 2020, 21:08

  İstanbul Üniversitesi 2. sınıf öğrencisiyim. Arkadaşlarımla birlikte İtalya‘ya turistik vize başvurusunda bulundum. Arkadaşlarıma vize çıktı fakat ben İtalya vize reddi 2020 yılında aldım. Satın alınmış otel ve uçak rezervasyonlarım vardı. İtalya reddi için itiraz edebilir miyim? Seyahatim Temmuz ayında. Ne yapmam gerekir? Tekrar başvuru yapmak istersem nasıl yapmam gerekir. Vize reddi aldığım için korkuyorum tekrar ret alırım diye. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya'dan ret aldım İtalya vizesine başvuru yapabilir miyim?
  D. TERZİ, 25 Haz 2018, 13:00

  Merhaba; Almanya vize başvurum iki kez reddedildi. Bunun üzerine itiraz etmedim ve fakat italya'ya vize başvurusu yapmak istiyorum. İlk vize başvurumda iki kez almanya'dan ret almamın italya vize başvuruma etkisi ne olur? Üzerime kayıtlı şirket sahibiyim. Almanya vize başvurumda vergi levhası ticaret sicil kayıtları vs tüm belgelerin hepsi tamdı. Ülkeye geri döneceğime kanaat getiremediklerinden vize başvurumu ret ettiklerini açıkladılar. Bu süreçten sonra hangi ülkeye nasıl bir başvuru yapmam gerekir. Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İtalya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp