İtalya C Tipi (Kısa Süreli) Vize

İtalya C Tipi (Kısa Süreli) Vize

İtalya C Tipi (Kısa Süreli) Vize grubuna dahil olan kısa süreli vizeler, adından da anlaşılabileceği üzere hamiline kısa süreli seyahat imkanı tanıyan vizelerdir. İtalya kısa süreli vizeler arasında gösterilebilecek tüm vizeler, hamillerine 180 günlük bir periyot içerisinde en fazla 90 günlük giriş hakkı tanımaktadırlar. 

Bu yazı içerisinde ise İtalya kısa süreli vize türleri nelerdir ve İtalya C tipi vize başvurusu nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını öğrenebileceksiniz. Eş zamanlı olarak, bu kategorideki tüm vize tiplerinin ayrıntılarına da değinmiş olacağız. Yanı sıra İtalya C tipi vize için gerekli evraklar nelerdir ve İtalya C tipi vize kaç günde çıkar gibi başvuruya ve sonrasına ilişkin soruları da ele alacağız.

Tüm bunların yanında merak edebileceğiniz diğer öznel sorular için ise internet sitemizde yer alan, iletişim sayfasındaki formu doldurabilirsiniz. Temsilcilerimiz en kısa sürede tarafınıza ulaşarak, sorularınızı yanıtlayacaktır. Fakat eğer yalnızca İtalya vizeleri ile ilgili bilgi almak istiyorsanız; yine internet sitemizde yer alan İtalya vizesi sayfasına göz atabilirsiniz. İlgili sayfa üzerinden; vize işlemleri, oturum, vatandaşlık, form ve dilekçeler hakkındaki tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Hepsi ve daha fazlası için yazının devamını okumayı unutmayın! Yazımızın başlıkları:

İtalya C Tipi (Kısa Süreli) Vize Türleri Nelerdir?

İtalya kısa süreli vize türleri arasında gösterilebilecek tüm alt kategoriler, esasen C tipi vize grubuna dahildir. Bu vize tiplerinin her birinin süresi, kendi içlerinde nedenlerine bağlı olarak değişebilmektedir. Bu alt kategoriler ise şu şekilde listelenebilir:

 • İtalya aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • İtalya turist vizesi
 • İtalya transit vize
 • İtalya ticari vize
 • İtalya tır şoförü vizesi
 • İtalya kısa süreli eğitim / dil kursu vizesi

İtalya Turist Vizesi

İtalya turistik vize ya da İtalya turist vizesi, adından da anlaşılabileceği üzere yalnızca turistik amaçla seyahat etmeyi planlayan kişilerin başvurabileceği bir vize tipidir. Bu vize hamilleri İtalya içerisindeki turistik aktivitelere katılım sağlayabilir ve Schengen bölgeleri arasında geçiş yapabilir.

İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

İtalya aile ziyareti vizesi, İtalya’da yaşayan bir akrabası veya arkadaşı olan kimselerin başvurabilecekleri vize tipidir. Bu vize tipine başvuracak olan kimselerin ise İtalya’da yaşayan yakınları tarafından davetiye almış olması gerekmektedir.

İtalya Tır Şoförü Vizesi

İtalya tır şoförü vizesi özellikle nakliye firmaları için çalışan tır şoförlerini kapsamaktadır. Bu kişilerin hem İtalya hem de diğer Schengen bölgelerinde seyahat edebilmesi için vize alması gerekmektedir. Tır şoförlüğü vizesinin 5 yıllık bir süresi olsa da tıpkı diğer vize tipleri gibi hamiline, 180 gün içerisinde en fazla 90 günlük izin tanımaktadır.

İtalya Transit Vize

İtalya transit vize C tipi vizelerden farklı olarak, hamiline yalnızca 24 saatlik izin tanıyan bir vize türüdür. Ayrıca transit vize hamillerinin havalimanından çıkış yapma izni bulunmamaktadır.

İtalya Kısa Süreli Eğitim / Dil Kursu Vizesi

İtalya kısa süreli eğitim vizesi, İtalya öğrenci vizesinden farklı olarak; D yerine C tipi vize grubuna dahildir. Nedeni ise İtalya’da dil eğitimi, sertifika programı veya araştırma programı gibi kısa sürecek eğitim programlarını kapsamasıdır.

İtalya Ticari Vize

Kendi iş alanı üzerinde, İtalya içeresinde düzenlenecek herhangi bir konferans, proje, kongre veya seminer organizasyonlarına katılan olan kimselerin başvurabilecekleri vize tipidir. Ancak İtalya ticari vize başvurusu esnasında, katılım sağlanacak etkinliğin davetiyesini, ibraz etmek gerekmektedir.

İtalya C Tipi Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya C tipi vize için gerekli evraklar diğer vize gruplarından çok da farksız değildir. Talep edilen birçok belge, esasen vize başvurularının temel taşını oluşturan ve ulaşılabilirliği olan evraklardır. Bu evrakları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Pasaport
 • Vize başvuru formu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Adli sicil kaydı
 • Konaklama ve rezervasyon bilgileri
 • 6 aylık Banka hesap dökümü
 • Ek gelir belgeleri
 • Davetiye
 • Dilekçe (gerekli durumlarda)
 • Vergi levhası
 • İmza sirküleri
 • Ticaret sicil gazetesi

Yine de başvuracağınız vize tipine göre bu evraklarda değişim söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle konu hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz; internet sitemizde yer alan, İtalya vizesi evrakları sayfasına göz atabilirsiniz.

İtalya C Tipi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüm İtalya C tipi vize kategorilerinde başvuru yapmanın en kolay yolu, aracı kurumun desteğini almaktır. Çünkü yalnızca aracı kurumlar eşliğinde konsolosluklara başvuruda bulunabilirsiniz. Benzer şekilde süreci kolaylaştırmanız ve doğru bir yönlendirme almanız da yine sizin adınıza çok önemli olmalıdır.

İlk aşamada İtalya C tipi vize başvurusu kategorisinde dahil olduğunuz vize türünü seçmeli ve ilgili başvuru formunu doldurmalısınız. Bu noktada vize uzmanlarımızın desteğinden faydalanabilirsiniz. Daha sonra ise gerekli evrakların toparlanması ve ibraz edilmesi gerekecektir. Ki bu noktada evrak eksikliklerinin ve / veya yanlışlarının tespiti tarafımızca yapılacak, daha denk ve uyumlu bir başvuru yapılacaktır.

Akabinde ise konsolosluktan gelen sonuç doğrultusunda bilgilendirilerek, süreci tamamlamış olacaksınız.

İtalya C Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

En çok merak edilenlerden biri de İtalya kısa süreli vize kaç günde çıkar sorusudur. Esasen bu süreç tamamıyla konsolosluğun inisiyatifindedir. Resmi tatiller, yoğunluklar, ek belge talepleri gibi nedenler başvuru sonucunun açıklanması noktasında süreyi uzatabilmektedir. Ancak genellikle İtalya kısa süreli vizeler 30 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Yine de başvuru sahiplerinin, seyahatlerinde aksama yaşamamaları adına en az 1 ay önce başvuru yapmaları gerekmektedir.

C Tipi Vize İtalya Randevusu Nasıl Alınır?

Kısa süreli İtalya vizelerinde randevu almanız gerekmektedir. Alınan randevulardan sonra ise randevu günü ve saatine uygun olacak şekilde, evraklarınız ile konsolosluğa giderek başvuru sürecinizi tamamlamanız beklenmektedir. Peki ya C tipi vize İtalya randevusu nasıl alınır? İşte bu noktada da İtalya C tipi vize randevusu almak için yine aracı kurumlardan destek almalısınız. Başvuracağınız aracı kurum sizi bu konuda yönlendirecek ve online sistem üzerinden randevu gününüzün ve saatinizin belirlenmesinde yardımcı olacaktır.

İtalya C Tipi Vize Ücreti Ne Kadardır?

İtalya C tipi vize ücreti ne kadardır sorusuna ne yazık ki kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü vize ücretleri, vize türlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca bu ücretler konsolosluklar tarafından harç bedelleri olarak temin edilmektedir ve yıllara göre güncellenebilmektedir. Fakat yine de ortalama rakamlara ulaşmak adına; internet sitemizde yer alan İtalya vize ücretlerini sayfasına göz atabilir veya aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz. 

Vize TürüHarç BedeliDanışmanlık Ücreti
İtalya turistik vize135 Euro100 Euro
İtalya aile ziyareti vizesi135 Euro100 Euro
İtalya ticari vize135 Euro100 Euro

Diğer vize türleri için lütfen temsilcimizle irtibata geçin.

Seyahat sağlık sigortaları ve diğer ek hizmetler, fiyat içeriklerine dahil değildir. Bu nedenle daha net ve güncel ücret bilgileri için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın. Vize Merkezi olarak, her daim sizlere kaliteli ve güvenli bir hizmet sunmak adına burada olacağız!

İtalya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

İtalya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp