İtalya Özel Ziyaret Vizesi

İtalya Özel Ziyaret Vizesi

Sayın ziyaretçimiz okuyacağınız bu makalede İtalya özel ziyaret vizesi ile ilgili her soruyu açıkça cevaplamaya özen gösterdik. Yazımızda İtalya özel ziyaret vizesi başvurusu nasıl yapılır?, gerekli evraklar nelerdir? sorularına da rahatlıkla yanıt bulabilirsiniz.

Akdeniz’deki konumu seebi ile yüzyıllar boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan İtalya Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da bir ülkedir. Schengen ülkelerinden biridir. Bu nedenle İtalya ziyaretlerinizi Schengen vizesi ile de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak Schengen vizesinin bazı şartları vardır. Bunlardan biri Schengen vizesi ile ziyaret edeceğiniz ilk ülkenin İtalya olması gerekmektedir. Schengen vizesi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz. İtalya seyahtiniz ziyaret amaçlı ise İtalya özel ziyaret vizesine başvurmanız gerekmektedir.

İtalya Özel Ziyaret Vizesi Başvurusu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya’ya seyahat etmesi için vize gereklidir. Schengen uygulamalı bir ülke olan İtalya için Umuma mahsus (bordo) pasaport hamili olan kişiler Schengen vizesi de almalıdır. İtalya vize işlemleri ile ilgili daha çok bilgi öğrenmek istiyorsanız Vize Merkezi olarak internet sayfamızda bulunan İtalya vizesi adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya özel ziyaret vizesi; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, İtalya’ya ziyaret amaçlı yolculuklarından dolayı alması gereken vize türüdür. İtalya özel ziyaret vizesi başvurusu için öncelikle ziyaret edeceğiniz kişinin size davetiye göndermesi gerekmektedir. Gönderilecek bu davetiye, gönderen kişinin ikamet ettiği yerdeki belediye tarafından onaylanması şarttır.

Davetiyede gönderen kişinin yaşadığı yerdeki kurum tarafından onay belirten kaşe ya da imza bulunmazsa geçerliliği de yoktur. Davetiye hazır formatta doldurulur. Doldurulan bu formda ne kadar süre İtalya’da kalacağınız, davet eden kişinin yerleşim bilgisi de yer almalıdır. Size gönderilen bu davetiye bir vize değildir. Vize yerine kullanılmaz.

İtalya özel ziyaret vizesi için gerekli evrakları hazırladıktan sonra başvurunuzun onaylanmasını bekleyeceksiniz. Ziyaret vizesi; Öğrenci özel ziyaret vizesi, bordolu özel ziyaret vizesi, işveren özel ziyaret vizesi, çalışmayan özel ziyaret vizesi ,emekli özel ziyaret vizesi gibi kişisel durumunuza göre çeşitlenmektedir. İstenen evraklar ortalama aynı olsa da duruma göre sizden istenilen belgelerde değişiklik olabilir. İtalya özel ziyaret vize başvurusu için hangi evrakları hazırlayacağınızdan emin değilseniz mail yolu ile ya da telefon numarası ile bize ulaşabilirsiniz.

İtalya Özel Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Özel ziyaret vizesi, İtalya’da yaşayan akraba ya da aileyi ziyaret etmek isteyen kişiler tarafından alınmaktadır. Bu vizeye başvuruda bulunan kişiler, vize onay süresinin uzamaması için gerekli evrakları eksiksiz hazırlamalıdır. Vize evraklarının eksik olması halinde vizenizin onay sürecinde de uzama olur. Vize başvurularına seyahat tarihi de hesap edilerek başlanmalıdır. İtalya özel ziyaret vizesi için gereken evrakların güncel tarihli olması zorunludur.

Gerekli evraklar aşağıda belirttiğimiz gibidir. Ancak İtalya özel ziyaret vizesine başvuracak kişilerin durumuna göre istenilen belgeler değişiklik göstermelidir. Başvuru sürecinde eksik belge teslim etmemek için Vize Merkezi olarak bize +90 (212) 970 05 60 numara ile ulaşabilir ya da [email protected] mail adresine yazabilirsiniz. Alanında deneyimli profesyonel personellerimizden yardım alabilirsiniz.

İtalya özel ziyaret vize başvuru formu

İtalya özel ziyaret vizesi, başvurusu yapan kişiye ait ıslak imzalı belgelerdir. Bu belgedeki bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması gerekmektedir. 18 yaşından küçük olan kişilerin vize başvurularını velisi doldurarak yine velisinin imzalaması gerekir.

Pasaport

Vize işlemleri için kullanacağınız pasaportun 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekir. Ziyaret sonrasında ülkeye dönüşün ardından 3 ay geçerliliği olmalıdır. Ayrıca pasaportunuzda 2 boş sayfanın da bulunması gerekmektedir.

T.C. Nüfus Cüzdanı

Özel ziyaret vizesi müracaatında bulunmak isteyen kişiler renkli kimlik fotokopisini de başvuru evraklarına eklemelidir.

Davetiye

İtalya’da ikamet eden kişinin size gönderilen imzalı kaşeli belgedir. Davette bulunan kişinin kimlik bilgileri ve AB vatandaşı değilse ikamet bilgilerinin fotokopisi gerekmektedir.

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

İstenilen belgenin fotokopisi okunaklı olmalıdır. Aile fertleri ve ikamet yeri açıkla görülmelidir. Eğer size davetiye gönderen kişi aileden biri ise Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinde görünmelidir.

Biyometrik fotoğraf

Vize başvuru sürecinde kullanacağınız fotoğraf 35 mm ve 45 mm yükseklik ölçülerine sahip olmalı ve beyaz arka planlı olmalıdır.

Finansal durum (maddi gelir) gösteren belgeler

Vize başvurusu başlatacak kişinin, bağlı olduğu kurum tarafından kaşeli halde, son 3 aylık maaş bordrosu dökümü gerekir.

Hesap özeti

İtalya özel ziyaret vizesi için başvuru yapacak kişi, aktif kullandığı banka hesabının son 6 aylık hesap dökümü almalıdır. Banka hesap dökümü, bankadaki yetkili kişilerce ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Ek gelir belgeleri

Başvuru yapacak kişinin üzerine kayıtlı araç ruhsatı, tapu, kira giderleri gibi belgeler varsa onlar da vize başvuru evraklarına eklenmelidir.

Bu belgelerin yanı sıra;

İtalya özel ziyaret vize başvurusu yapacak bordrolu çalışanlar için

Çalışma ve izin yazısı: Vize başvurusu yapacak kişinin çalıştığı şirketin yetkilisi tarafından İtalya Konsolosluğuna bir dilekçe yazılmalıdır. Dilekçenin yazıldığı kağıt şirkete ait antetli kağıt olmalıdır. Antetli dilekçe kağıdına şirketin kaşesi basılmalı ve yetkili kişi imzasını atmalıdır. Dilekçenin içeriğinde; kişinin işe başladığı tarih, net maaşı, şirketteki mevkiine de yer verilmelidir.

Vergi levhası: İtalya özel ziyaret vizesi başvurusundan bir yıl öncesine ait güncel barkodlu şirketin vergi levhası fotokopisi gerekmektedir.

Faaliyet belgesi: Vize başvurusu yapacak kişinin çalıştığı şirketin bağlı bulunduğu kurumdan alınan imzalı ibraz gerekir.

İmza Sirküleri: Çalıştığınız şirketin sahibinin noter tarafından onaylı imza sirküleri fotokopisini de başvuru evraklarına eklenmelisiniz.

Çalıştığınız şirketin ticaret sicil gazetesi: Şirketle ilgili neredeyse her bilginin bulunduğu ticari sicil gazetesinin fotokopisi de alınmalıdır.

İtalya özel ziyaret vize başvurusu yapacak kişi işveren ise

Yukarıdaki belirtilen evrakları hazırlamalıdır. Çalışma ve izin yazısını şirketin antetli kağıdına kendisi yazmalıdır.

İtalya özel ziyaret vize başvurusu yapacak emekli kişiler için

Emekli belgesi: E- Devlet üzerinden ya da SGK kurumlarından emekli belgesinin alınıp vize evraklarının arasına eklenmelidir.
İtalya özel ziyaret vize başvurusu yapacak öğrenciler için

Muvaffakiyet belgesi: 18 yaşını doldurmamış çocuklar için veli tarafından son 6 ay içerisinde alınmış muvaffakiyet belgesi gerekir.

Öğrenci belgesi: Vize başvurusu yapacak kişi öğrenim gördüğü okuldan öğrenci belgesinin aslını almalıdır.

İtalya özel ziyaret vize başvurusu yapacak memurlar için

Dilekçe: çalıştınız şirketin yetkilisi tarafından antetli kağıdına İtalya Konsolosluğuna hitaben yazılmış dilekçe gerekmektedir. Dilekçenin içeriğinde; işe giriş tarihiniz, maaşınız ve seyahat süresini kapsayan izin süresi belirtilmelidir. Antet kağıdına yazılmış dilekçede şirket yetkilisinin imzası ve şirket kaşesi de olmalıdır.
Bordro: Kurum tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş son üç aylık maaş bordrosu vize evraklarına eklenmelidir.

Özel ziyaret vize başvurusu yapacak çiftçiler için

Çiftçilik belgesi: İtalya özel ziyaret vize başvurusu yapacak kişinin bağlı bulunduğu ziraat odasından alınacak güncel çiftçilik kazancını gösteren belge gerekmektedir.

İtalya Özel Ziyaret Vizesi Ücreti

Yapacağınız vize türüne ve vize başvurusu yapan kişinin durumuna göre İtalya özel ziyaret vizesi ücretinde değişiklik görülebilir. Vize ücretleri İtalya Başkonsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği tarafından belirlenir. Güncel İtalya özel ziyaret vizesi ücreti 150 EURO’ dur.

İtalya Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

Başvuru işlemi bittikten sonra ortalama 5 gün içerisinde vizenizin onaylanıp onaylanmadığı mail yoluyla size iletilir. Resmi tatiller ve özel günler, vizenizin sonuçlanma süresinde uzamaya neden olabilir. Bunun yanı sıra başvuru evraklarınızda eksiklik olması da sonuçlanma süresinde uzamaya neden olur.

İtalya Vize Ücretleri

İtalya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

İtalya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp