İtalya Vizesi Evrakları

İtalya Vizesi Evrakları

İtalya Vizesi için gerekli olan evraklar kişisel, finansal ve mesleki evraklardan oluşmaktadır. Kişisel evrakları her başvuru sahibinin şahsen hazırlaması gerekirken, mesleki evraklar ise her meslek grubuna göre farklılık göstermektedir. Vize Merkezi, İtalya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak Türkiye'nin her şehrinden yapılacak başvurular için doğru evrakları toparlama, form doldurma, dilekçe hazırlama ve randevu alma desteği verir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir. İtalya vizesi için gerekli vize evrakları (kişisel, mesleki, finansal) başvuran durumuna göre ve döneme göre değişebilmektedir.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Ortak Evraklar

 • PASAPORT : Talep edilen vize bitiş tarihinden sonra en az 90 gün geçerliği olan pasaport. Pasaportun ve varsa eski pasaportların (kişisel bilgilerin ve diğer bütün vize ve damgaların bulunduğu sayfaların) fotokopisi.
 • KİMLİK FOTOKOPİSİ: Üzerinde TC kimlik no bulunan TC nüfus cüzdanının fotokopisi. Yabancı uyruklular için TC makamları tarafından verilmiş oturma izninin fotokopisi.
 • BAŞVURU FORMU: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş, 37. maddesi ve son sayfadaki imza kutucuğu imzalanmış, tarih atılmış Schengen vizesi başvuru formu. Shengen vize başvuru formu (90 güne kadar olan konaklamalarda) - Ulusal vize başvuru formu (90 günü aşan konaklamalarda)
 • BİYOMETRİK FOTOĞRAF : Açık renk fonlu 35 x 45 mm ebatlarında 2 adet biyometrik fotoğraf. Bilgi için tıklayınız.
 • SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI: Öngürülen yolculuk ve Schengen ülkelerinde kalınacak süreyi kapsayan, sağlık sorunları, acil tedavi, hastanede yatış, hastalık ya da vefata bağlı yurda dönüş masraflarını karşılayabilecek, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası. Seyahat sağlık sigortası belgelenmiş seyahat tarihlerinin önceki ve sonraki günlerini kapsamalıdır (yani gidiş tarihinden bir gün önce ve dönüş tarihinden bir gün sonra) Teminat bedeli Euro olarak belirtilmiş olmalıdır.
 • VİZE HARCI: Vize harç bedeli nakit olarak ödenecektir.

Vize Merkezi İtalya sitesinde İtalya vizesi almak için gerekli evrakları sayfa devamında bulacaksınız. İtalya turistik vizesi, İtalya ticari vizesi, İtalya aile ziyareti vizesi için gereken evrakların yanında vize alırken dikkat etmeniz gereken hususlar da bu bölümlerde yer almaktadır. İtalya vizesi için gerekli evrakların en güncel listesini talep etmek için Vize Merkezi temsilcileri ile iletişime geçiniz ve İtalya vize işlemlerinizi hızla başlatınız.

İtalya Schengen vizesi almak için gerekli belgelerin içinde yer alan İtalya vizesi dilekçe örneğini Form Dilekçe bölümünde görebilir ve arzu ederseniz, bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İtalya vizesi dilekçenizde seyahat amacınızın, gidiş-dönüş tarihlerinizin, seyahat masraflarınızın kim tarafından karşılanacağına dair bilgilere yer vermeniz gerekmektedir. Eksik bilgiler ve seyahat amacına uygun olmayan bilgilerle yapılan İtalya vize başvurularının, İtalya Konsolosluğu tarafından verilen ret kararı ile sonuçlanması muhtemeldir. İtalya vizesinin sonucuyla ilgili karar mercileri, İtalya Konsolosluğu, İtalya Başkonsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği'dir.

İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği, İtalya vizesi için gereken evrakların yanında, gerekli gördüğü koşullarda vize başvuru sahiplerinden ek evrak talebinde bulunabilir. Durumunuza, uygun güncel evrak listesini temsilcilerimizden talep edebilirsiniz. İtalya vizesi için gereken evrakları Vize Merkezi ofisine kargo ve kurye yoluyla ulaştırmanız, vize işlemlerinizin hızla gerçekleşmesine ve zaman kazanmanıza yardımcı olur. Vize Merkezi olarak telefonla randevu alma hizmeti vermediğimizi ve bu konuda dikkatli olarak dolandırıcılara fırsat vermemeniz gerektiğini belirtiriz.

Vize için gereken evrakları ayrıca sitemizin iletişim bölümünde yer alan ikametinize yakın şubelerimizi arayarak veya e-posta yoluyla ücretsiz olarak talep edebilirsiniz. İtalya Vizesi İstanbul Vize Merkezi departmanının yanında İtalya Vizesi Antalya, İtalya Vizesi Bursa, İtalya Vizesi Edirne, İtalya Vizesi İzmir ve Gaziantep şubelerimizden evrak talebinde bulunarak vize işlemlerinizin sorunsuz şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. İtalya Schengen vize başvuru formu için tıklayın.

İtalya Turistik Vizesi Başvuru Evrakları

*Değerli Ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğundan emin olunuz!

 • Pasaport (İtalya seyahatinizin dönüş tarihi sonrası en az 3 ay geçerli olmalı)
 • Başvuru Formu: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş, 37. maddesi ve son sayfadaki imza kutucuğu imzalanmış, tarih atılmış Schengen vizesi başvuru formu. Shengen vize başvuru formu (90 güne kadar olan konaklamalarda) - Ulusal vize başvuru formu (90 günü aşan konaklamalarda)
 • 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5x4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzeri)
 • Ek gelir belgeleri: Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Aile ve adres bilgileri içeren / evli bayanlar kızlık soyadlarını içeren belgelerini de temin etmeyi unutmamalıdır.
 • Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi
 • Kişi yabancı uyruklu ise; En az 6 ay geçerli TC ikamet izni ve çalışma izni fotokopisi
 • Schengen vize başvuru formu: Vize başvuru formunuzu eksiksiz bir şekilde doldurarak ıslak imzalı olacak şekilde beyan ediniz. Başvuru formunda ''Schengen alanına ön gördüğünüz giriş tarihi'' bölümüne yazılacak tarihler vizenizin başlangıç tarihini oluşturmaktadır. Lütfen bu bölümü dikkatli bir şekilde doldurunuz.
 • Seyahat Sağlık Sigortası - Orjinal belge: 30.000 € teminatlı Uluslararası geçerli poliçe seyahat tarihinizden bir gün önce başlayıp, bir gün sonra sona ermelidir. Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçelerinizi kurumumuzdan temin edebilirsiniz. Sigorta işlemleriniz için Çağrı Merkezimizi arayın.
 • Hotel ve Uçak bileti ön rezervasyonları: Satın alımı yapılmış otel ve uçak bileti konusunda Kurumumuzun bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Başvuru öncesinde herhangi bir ön rezervasyon yapmanız durumunda temsilcilerimizi bilgilendirmenizi rica ederiz. Lütfen vize başvuru işlemleriniz sonuçlanmadan satın alma işlemlerinde bulunmayınız
 • Güncel banka hesap dökümü: (Maaşınızın yattığı, son 6 aylık hesap hareketliliğinizi içeren, en az 35.000 TL bakiyesi bulunan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle birlikte sunulmalı) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.

Kişi Serbest meslek sahibi veya bir şirkete danışmanlık hizmeti veriyorsa;

 • Noter onaylı iş sözleşmesi (Orjinal belge sunulmalı)

Kişi Şirket Sahibi İse:

 • Güncel tarihli şirket evrakları: Şirketin bağlı bulunduğu Ticaret Odası’ndan alınmış orjinal faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri
 • SGK / Bağ-Kur 4 B detaylı hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.)
 • Şirketin banka hesap özeti: (Maaşınızın yattığı, son 6 aylık hesap hareketliliğinizi içeren, en az 35.000 TL bakiyesi bulunan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle birlikte sunulmalı) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.

Kişi Şirket Çalışanı İse:

 • Güncel tarihli şirket evrakları: Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK 4 A detaylı hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imza ve kaşeli)
 • Şirket yazısı - Orjinal belge: Şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede başvuru sahibinin bu işyerinde çalıştığı ve izinli olduğu tarihler belirtilmelidir. Belge, şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak temin edilmelidir.

Kişi Devlet Memuru İse:

 • Çalışma belgesi - Orjinal belge: Bağlı bulunulan kurumdan alınmış mühür ve ıslak imzalı orjinal belge
 • Görev kimlik kartı ön ve arka yüz fotokopisi
 • Maaş bordroları: Maaşınızın yatmakta olduğu bankadan alınmış son 6 aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş döküm
 • Resmi izin yazısı - Orjinal belge: Bağlı bulunulan kurumdan alınmış mühür ve ıslak imzalı belge

Kişi Öğrenci İse:

 • İngilizce öğrenci belgesi (Güncel tarihli, orjinal belge)
 • Yeni mezun başvuru sahipleri için diploma fotokopisi
 • Orjinal muvafakatname belgesi: 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için, anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı orjinal belge

NOT: Anne, baba ve tüm aile fertlerinin İtalya vize başvurusunda bulunacak olması halinde muvafakatname belgesine gerek bulunmaktadır.
Ebeveynler ayrılmış ve 18 yaşından küçük başvuru sahibinin yasal velayeti sadece bir ebeveynde ise velayeti olmayan ebeveynden noter onaylı muvafakatname belgesinin alınması zorunludur. (Lütfen bu bilgiyi teyit ediniz.)

Kişi Ev Hanımı İse:

 • Banka hesap özeti (Maaşınızın yattığı, son 6 aylık hesap hareketliliğinizi içeren, en az 35.000 TL bakiyesi bulunan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle birlikte sunulmalı) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.

İtalya Ticari Vize Başvuru Evrakları

 • Pasaport (Seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olmalı)
 • Başvuru Formu: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş, 37. maddesi ve son sayfadaki imza kutucuğu imzalanmış, tarih atılmış Schengen vizesi başvuru formu. Shengen vize başvuru formu (90 güne kadar olan konaklamalarda) - Ulusal vize başvuru formu (90 günü aşan konaklamalarda)
 • 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (Güncel, beyaz fon üzeri, 3,5x4,5 cm ölçülerinde)
 • Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Aile ve adres bilgilerini içeren belgeye ek olarak evli bayanların kızlık soyadını içeren diğer belgeyi de temin etmeleri gerekmektedir.
 • Davet yazısı – e-mail veya Faks yoluyla temin edilebilir. Davetiye, İtalya Konsolosluğunun istediği formatta ve davet eden şirket yetkilisinin kimlik kartı fotokopisi ile birlikte temin edilmelidir. Örnek format için Müşteri temsilcilerimizi arayabilirsiniz.
 • Visura Camerale: İtalyan şirketinin Ticaret sicil belgesi
 • Şirketin güncel banka hesap özeti: (Maaşınızın yattığı, son 6 aylık hesap hareketliliğinizi içeren, en az 35.000 TL bakiyesi bulunan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle birlikte sunulmalı) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.
 • Kişi Yabancı uyruklu ise: En az 6 ay geçerli TC ikamet izni ve Çalışma izni fotokopisi
 • Güncel tarihli şirket evrakları: Orjinal faaliyet belgesi, ticaret sicil gazete, vergi levhası, imza sirküsü fotokopileri

NOT: Şahıs şirketi sahibi başvuru sahipleri şirketlerinin sadece imza beyannamelerini ve Vergi levhası fotokopilerini sunmaları yeterli olacaktır.

Kişi Şirket Çalışanı İse;

 • İngilizce şirket yazısı – Orjinal belge: Şirket yetkilisi tarafından antetli kağıda Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede; başvuru sahibinin şirketteki görevi, maaşı, şirkette görev aldığı süre, seyahat tarihleri, amacı ve geri dönüş taahhütü belirtilmeli, belge kaşe ve ıslak imzalı hazırlanmalıdır.
 • SGK işe giriş bildirgesi
 • 4 A detaylı hizmet dökümü: e-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.
 • Maaş bordroları: Son 3 aylık, ıslak imza ve kaşeli olarak temin edilmelidir.

Kişi Şirket Sahibi İse;

 • İngilizce Vize talep dilekçesi – Orjinal belge: Şirketin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede seyahat tarihleri, amacı, geri dönüş taahhütü verilmeli, belge kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlanmalıdır. 4 B Detaylı hizmet dökümü veya BAĞ-KUR ödeme dökümü (e-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.)

İtalya Aile-Arkadaş-Akraba Ziyareti Vizesi Başvuru Evrakları

 • Pasaport (Seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olmalı)
 • Başvuru Formu: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş, 37. maddesi ve son sayfadaki imza kutucuğu imzalanmış, tarih atılmış Schengen vizesi başvuru formu. Shengen vize başvuru formu (90 güne kadar olan konaklamalarda) - Ulusal vize başvuru formu (90 günü aşan konaklamalarda)
 • 2 adet biometrik yeni fotoğraf (Güncel, beyaz fon üzeri, 3,5x4,5 cm ölçülerinde)
 • Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Aile ve adres bilgilerini içeren belgeye ek olarak evli bayanların kızlık soyadını içeren diğer belgeyi de temin etmeleri gerekmektedir.
 • Davet yazısı – e-mail veya faks yoluyla temin edilebilir: Davetiye, İtalya Konsolosluğu’nun istediği formatta ve davet eden İtalyan vatandaşının kimlik kartı veya oturum izni kartı fotokopisi ile birlikte temin edilmelidir. Örnek format için linki tıklayınız.
 • Güncel banka hesap özeti: (Maaşınızın yattığı, son 6 aylık hesap hareketliliğinizi içeren, en az 35.000 TL bakiyesi bulunan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle birlikte sunulmalı) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.
 • Kişi Yabancı uyruklu ise; En az 6 ay geçerli TC ikamet izni ve Çalışma izni fotokopisi
 • Ek gelir belgeleri; Başvuru sahibinin üzerine kayıtlı varsa tapu, araç ruhsatı ve kira gelirine dair fotokopiler,
 • Kişi Free Lance çalışıyor veya Danışmanlık hizmeti veriyorsa; Noter onaylı Orijinal iş sözleşmesi

Kişi Şirket çalışanı ise:

 • Şirket yazısı – Orijinal belge: Şirket yetkilisi tarafından antetli kağıda Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede; başvuru sahibinin şirketteki görevi, izinli olduğu tarihler ve seyahat sonrası işyerindeki görevine devam edeceği belirtilmeli, belge kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde beyan edilmelidir.
 • SGK işe giriş bildirgesi
 • SGK 4 A detaylı hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.)
 • Maaş bordroları: Son 3 aylık ıslak imza ve kaşeli belgeler.
 • Güncel tarihli şirket evrakları: Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri. Şahıs şirketi sahibi başvuru sahipleri şirketlerinin sadece İmza beyannamelerini ve vergi levhası fotokopilerini sunmaları yeterli olacaktır.

Kişi Şirket sahibi ise;

 • Vize talep dilekçesi – Orijinal belge: Şirketin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede seyahat tarihleri, amacı, geri dönüş taahhütü verilmeli belge kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlanmalıdır.
 • 4 B Detaylı hizmet dökümü veya BAĞ-KUR ödeme dökümü: E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.
 • Güncel tarihli şirket evrakları: Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri: Şahıs şirketinde görevli başvuru sahipleri şirketlerinin sadece İmza beyannamelerini ve Vergi levhası fotokopilerini sunmaları yeterli olacaktır.

Kişi Emekli ise:

 • Emeklilik kartı fotokopisi veya Emekli olunan kurumdan alınmış ıslak imzalı orijinal yazı
 • Maaş dökümü: Maaş ödemelerinizin yattığı bankadan kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş belge. Maaşın PTT’den alınmış olması halinde PTT’den alınmış son 3 aylık mühür ve ıslak imzalı döküm

Kişi Öğrenci ise:

 • İngilizce Öğrenci belgesi: Güncel tarihli orijinal belge
 • Sponsor ebeveynin mesleki durumuna yönelik evraklar,
 • Sponsor yazısı: Öğrenci için sponsor olacak ebeveynin hazırlaması gereken bir evraktır.
 • Muvafakatname belgesi: Başvuru sahibi 18 yaşında küçük ise anne ve baba tarafından imzalanmış, noter onaylı orjinal belge. Anne ve baba ile birlikte seyahat edecek 18 yaşında küçük tüm başvuru sahipleri için Muvafakatname belgesinin aslının sunulması zorunludur.

Kişi Ev Hanımı ise:

 • Sponsor ebeveynin mesleki durumuna yönelik evraklar,
 • Sponsor yazısı: Ev Hanımı için sponsor olacak kişinin hazırlaması gereken bir evraktır. Belgede sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmelidir.

Kişi Devlet Memuru ise;

 • İzin belgesi: Bağlı bulunduğunuz kurumdan mühür ve ıslak imzalı orijinal belge olarak temin ediniz.
 • Çalışma belgesi: Bağlı bulunduğunuz kurumdan mühür ve ıslak imzalı orijinal belge olarak temin ediniz.
 • Maaş dökümü: Son 6 aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmelidir
 • Görev kimlik kartı ön ve arka yüz fotokopisi

Kişi Çiftçi ise:

 • Çiftçilik belgesi

İtalya Eğitim Vizesi Başvuru Evrakları

 • Pasaport (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli)
 • Başvuru Formu: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş, 37. maddesi ve son sayfadaki imza kutucuğu imzalanmış, tarih atılmış Schengen vizesi başvuru formu. Shengen vize başvuru formu (90 güne kadar olan konaklamalarda) - Ulusal vize başvuru formu (90 günü aşan konaklamalarda)
 • Öğrenci belgesi (Güncel, imza ve kaşesi olan)
 • 2 adet biometrik yeni fotoğraf (35x45 ölçülerinde, beyaz fon arkalı, güncel)
 • Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Aile ve adres bilgilerini içeren)
 • Muvafakatname (Kişi 18 yaşından küçük olması halinde, anne, baba imzalı, orjinal belge)
 • Öğrencinin başvurusunu gerçekleştirdiği okuldan aldığı kayıt kabul belgesi.

Öğrenciler için sponsor olacak velilerin hazırlaması gereken evraklar:
İşveren ise:

 • Sponsor yazısı (Şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş kaşe ve imzalı)
 • SGK hizmet dökümü
 • Güncel şirket evrakları (Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Banka hesap dökümü (Maaşınızın yattığı, son 6 aylık hesap hareketliliğinizi içeren, en az 35.000 TL bakiyesi bulunan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle birlikte sunulmalı) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.

Çalışan ise:

 • İşveren yazısı (İşveren tarafından, şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben, kişinin bu iş yerinde çalıştığını belirten kaşe ve imzalı)
 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı)
 • Güncel tarihli şirket evraklarınız (Orjinal faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazete fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü (kaşeli ve imzalı)
 • Maaş bordrosu (Son 3 aylık, imza ve kaşeli)
 • Banka hesap özeti (Maaşınızın yattığı, son 6 aylık hesap hareketliliğinizi içeren, en az 35.000 TL bakiyesi bulunan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle birlikte sunulmalı) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.

Devlet Memuru ise:

 • Çalışma ve resmi izin belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (Ön ve arka yüz)
 • Maaş bordrosu (Son 3 aylık, imza ve kaşeli)
 • Banka hesap özeti (Maaşınızın yattığı, son 6 aylık hesap hareketliliğinizi içeren, en az 35.000 TL bakiyesi bulunan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle birlikte sunulmalı) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.
 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı)

Emekli ise:

 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı)
 • Maaş bordrosu (Son 3 aylık, imza ve kaşeli)
 • Banka hesap özeti (Maaşınızın yattığı, son 6 aylık hesap hareketliliğinizi içeren, en az 35.000 TL bakiyesi bulunan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle birlikte sunulmalı) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.
 • Emeklilik kartı fotokopisi

İtalya Şoför ve Nakliye Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Schengen vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş, 37. maddesi ve son sayfadaki imza kutucuğu imzalanmış, tarih atılmış
 • 2 adet vesikalık fotoğraf: Açık renk fonlu 35 x 45 mm ebatlarında
 • Pasaport: Talep edilen vize bitiş tarihinden sonra en az 90 gün geçerliği olan. Pasaportun ve varsa eski pasaportların (kişisel bilgilerin ve diğer bütün vize ve damgaların bulunduğu sayfaların) fotokopisi.
 • TC nüfus cüzdanının fotokopisi: Üzerinde TC kimlik no bulunan Yabancı uyruklular için TC makamları tarafından verilmiş oturma izninin fotokopisi.
 • Seyahat sağlık sigortası: Başvuru tarihinden itibaren altı ay süreyle geçerli Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde kalınacak süreyi kapsayan, sağlık sorunları, acil tedavi, hastanede yatış, hastalık ya da vefata bağlı yurda dönüş masraflarını karşılayabilecek, en az 30.000 Euro teminatlı
 • Vize harç bedeli: Nakit olarak ödenecektir
 • Ehliyet / uluslararası sürücü belgesi
 • C2 / L2 belgesi (ihracat lisansı)
 • CMR formu üzerine düzenlenmiş uluslararası nakliye sertifikaları
 • Vize talep dilekçesinin aslı: Şirket tarafından antetli kağıda İngilizce veya İtalyanca olarak hazırlanmış, nereye seyahat edileceğini, seyahat amacını, kalınacak süreyi ve her türlü masrafın karşılanacağını belirten, altında şirket yetkilisinin adı, soyadı, ıslak imzası ve şirket kaşesi bulunan dilekçe.
 • İşe giriş bildirgesi ve hizmet geçmişini gösterir hizmet dökümü: (Barkodlu 4A hizmet dökümü)
 • Maaş bordroları: İşveren tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş son üç aya ait
 • Noter onaylı iş sözleşmesi: Herhangi bir sosyal kuruma bağlı çalışmayanlar için
 • Şirkete ait faaliyet belgesi ve ticaret odası kaydı
 • Vergi levhası fotokopisi.
 • Şirkete ait imza sirkülerinin, şahıs şirketlerinde imza beyannamesinin fotokopisi.
 • Varsa destekleyici mahiyetteki U.N.D yazısı.
 • Şoförün Avrupa Birliği topraklarına giriş/çıkışını beyan eder evrak (şoförün giriş/çıkış beyanına Türk polisinden alınan bu kayıt ilave edilecek).
 • Araca ait dolaşım belgeleri
 • Davet mektubu: İtalyan şirketten şirketin yasal temsilcisi tarafından imzalanmış, davet sebebinin ve kalış sürelerinin belirtildiği mektup. Bunu imzalayan kişiye ait kimlik fotokopisi de davet et mektubu. Bunu imzalayan kişiye ait kimlik fotokopisi de davet mektubuna eklenmelidir.

İtalya Vize Merkezi Ofisleri İletişim

İtalya ile ilgili sizden gelen sorular

20 sorudan en popüler 20 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İtalya Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar
  K. L, 13 Ara 2023, 18:04

  Merhaba önümüzdeki İtalya için başvuru yapmak istiyorum fakat evrak bilgisine ulaşamadım nasıl ulaşabilirim. İtalya aile arkadaş ziyaret vizesi için gerekli evraklar nelerdir? Devlet memuru olarak çalışmaktayım neler hazırlamam gerekir? Bilgi rica edeceğim iyi günler dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Vizesi Sponsorlu
  t. denizli, 23 Haz 2021, 14:23

  Kızım 17 yaşında annesi ile İtalya’ya gidecekler her ikisinin masrafını ben karşılayacağım, şirket sahibiyim İtalya vizesi sponsorlu olması halinde benden isteyeceğiniz belgeler ile çocuğum ve eşimden istediğiniz belgeler nelerdir acaba?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar
  a.kandemir, 23 Haz 2021, 01:01

  Merhaba, şirket çalışanları için İtalya turist vizesi için gerekli evraklar nelerdir? 2012 yılında Almanya aile ziyareti için vize almıştır çok eski olduğu için vize işlemlerini hatırlamıyorum muhtemelen İtalya vize başvuru işlemleri farklı olmaktadır. Hazırlamam gereken evrakları belirtir misiniz, evrakları topladıktan sonra benim yerime başvuru yapmanızı rica edeceğim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • italya vize başvuru belgeleri
  S.candan, 16 Eki 2020, 14:02

  İtalya’ya yaz döneminde bir haftalık seyahat etmek istiyoruz. Ben şirket sahibiyim ve kız arkadaşım devlet memuru İtalya vize başvuru belgeleri hazırlarken kız arkadaşıma ben sponsor olabilir miyim? Hangi belgeleri almamız gerekir. Yardımcı olmanızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar
  S.YAPICI, 23 Eyl 2020, 14:54

  İtalya’daki üniversiteden 4 yıllık kabul belgesi aldım. İtalya tıp eğitimi üzerine üniversite de eğitim göreceğim. Davetiyem geldi İtalya öğrenci vizesi için gerekli evraklar nelerdir? Şahsen mi başvuru yapacağız. Hangi evrakları hazırlamamız gerekir. Vizenin çıkma süresi nedir? Vize ücreti ne kadar ödemem gerekir. Bilgilendirme yapmanızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Vizesi İçin Gerekenler
  N.YILDIRIM, 22 Eyl 2020, 16:02

  İtalya’da iş ortaklığı yaptığımız bir firmadan davet mektubu aldık. Şirket ortağımız İtalya’daki firmaya ziyarette bulunması gerekmektedir. İtalya vizesi için gerekenler nelerdir. Şirketimiz Kocaeli’nde vize başvurusunu nerden yapmamız gerekir? Şahsen başvuruya gelmesi gerekir mi? Evrak ve ücret bilgilendirmesi yapmanızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar
  T.KARTAS, 21 Eyl 2020, 16:07

  İtalya’ya başta olmak üzere İtalya ve Fransa ziyaretlerim olacak. İtalya’da 5 gün Fransa’da 2 gün kalacağım. Türkiye’de şirketim var. İtalya Schengen vizesi için gerekli evraklar nelerdir. Her iki ülke seyahati için hangi belgeleri sunmam gerekir? Geçen sene İspanya seyahatim olmuştu tekrar başvuruya gelmeden sizin aracılığınızla başvuru yapabilir miyiz? Bilgilendirme yapmanızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalyan Vizesi İçin Gerekli Evraklar
  N.ATEŞ, 19 Eyl 2020, 12:47

  Kızım İtalya’da üniversite 3. sınıfta okuyor. Eşim ve ben kızımızı ziyarette bulunmak istiyoruz. İkimizde emekliyiz kızımızın yanına 15 günlüğüne gitmek istiyoruz. İtalyan vizesi için gerekli evraklar nelerdir. Geçen sene de gitmiştik vize evraklarında değişiklik var mı? Vize başvurusunu bizim adımıza siz yapabilir misiniz? İtalya vize ücreti ve başvuru hakkında bilgilendirme yapmanızı rica ederiz.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Vize Başvurusu Gerekli Evraklar
  H.ALTUNTAŞ, 18 Eyl 2020, 15:16

  İtalya’da yapılacak olan müzik festivaline katılmak istiyorum. Özel bir şirkette finans sorumlusu olarak çalışmaktayım. İtalya vize başvurusu gerekli evraklar nelerdir? Hangi evrakları hazırlamalıyım. Şahsen mi başvuru yapmalıyım. Vize ücreti ne kadar ödeme yapmalıyım. Bilgilendirme yapmanızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya vize belgeleri
  S.Çetin, 11 Eyl 2020, 14:19

  İtalya’ya şirketimiz fuar katılımında bulunacağız. Fuara katılacağımıza dair davetiyemiz, fuar krokimiz, katılım belgelerimiz mevcuttur. İtalya vize belgeleri nelerdir? Ne zaman başvuru yapmamız gerekiyor. Vize başvurusu için neler yapmamız gerekir? Bilgilendirme yapmanızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İdata İtalya gerekli belgeler
  H.ALTIN, 11 Eyl 2020, 09:33

  Üniversite’de eğitim görevlisi olarak çalışmaktayım. İtalya Milano’da bulunan bir konferansa katılacağım davet mektubumu mail ortamında aldım. İdata italya gerekli belgeler hangileridir. İtalya Konferans vizesi için hangi vize türüne başvuru yapmam gerekir? Vize evrakları nelerdir? Bilgilendirme yapmanızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İdata İtalya gerekli evraklar
  M.AKYOL, 09 Eyl 2020, 16:00

  Şirket yetkilimiz İtalya’da çalıştığımız firmaya ziyarette bulunmak için seyahat etmek istemektedir. İdata İtalya gerekli evraklar nelerdir? İtalya’daki firmadan isteyeceğimiz evraklar nelerdir. Sizden başvuru yaparsak nasıl işlem yapıyorsunuz. Bilgilendirme yapmanızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya vizesi belgeleri
  D.GUNEŞ, 05 Eyl 2020, 11:00

  İtalya’ya kız arkadaşım ile birlikte turistik vize başvurusunda bulunmak istiyoruz. Ben devlet memuruyum kız arkadaşım özel bir üniversitede öğretim görevlisi. Vize başvurumuz için gerekli olan İtalya vizesi belgeleri nelerdir. Hangi tür evrakları hazırlamamız gerekiyor. Vize sürecimizle ilgili bilgi vermenizi rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Vize Evrakları
  M. Seyhan, 10 Kas 2018, 11:39

  Merhaba, Banka hesabıma maaşım yatmıyor. Red almamak için ne yapmalıyım ?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Turistik Vize İçin Evraklar
  T. T., 13 May 2018, 16:16

  Merhaba, turistik vize için gerekli güncel evrak listesini gönderebilir misiniz? Randevu almak için e-mail göndermemiz yeterli olur mu? İlginize teşekkür ederiz.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Turistik Vize Gerekli Evraklar
  G.A., 08 May 2018, 12:01

  İtalya turistik vizesi güncel evrak listesini mailime gönderebilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya vizesi için hangi evrakları hazırlamalıyım?
  S.M., 10 Nis 2018, 14:39

  Sayın yetkili, Öğrenciyim ve İtalya Roma'yı görmek istiyorum. 1 haftalık İtalya Schengen Vizesi almak istiyorum. İtalya vizesine nereden, nasıl başvurabilirim? Gerekli evraklar nelerdir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Vizesi Belgeleri Nelerdir?
  E.Ş., 25 Oca 2018, 09:15

  Merhaba 20-27 Şubat tarihleri arasında İtalya'ya seyahat planım var. İtalya Turistik Vizesine başvurmak istiyorum. Vize başvurusu için gerekli evraklar nelerdir, en yakın tarihe nasıl randevu alabilirim? İtalya Schengen Vize başvuru ücreti nedir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya öğrenci vizesi için okuldan izin belgesi şart mı?
  Pervin, 14 Mar 2017, 20:06

  Merhabalar ben İtalya vizesi için başvuracağım ancak aracı şirketim bana okuldan izin belgesinin zorunlu olduğunu söylüyor. Okulda böyle bir belge vermediğini söylüyor ne kadar ısrar etsem de vermiyorlar. Öğrenci belgemi verdim sadece o yeterli olur mu yoksa okuldan izinli olduğuma dair belge şart mı?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Turistik Schengen Vize Evrakları Nelerdir?
  H. EYİDEMİR, 06 Eki 2016, 19:37

  Merhaba Vize Merkezi Yetkilisi, Ben özel bir şirkette çalışıyorum, turistik amaçlı olarak İtalya'ya seyahatte bulunmak istiyorum, gerekli belgelerin listesini nasıl temin edebilirim? Teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İtalya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp