İtalya Staj Vizesi

İtalya Staj Vizesi

İtalya’da staj yapmak isteyen kişilerin İtalya staj vizesi için başvuru yapması gerekmektedir. Bu vize türü İtalya’da 90 gün ya da daha fazla süre staj yapmak isteyen kişilerin başvuru yaptığı bir programdır.

İtalya Staj Vizesi Nedir?

İtalya staj vizesi, kısa süreli bir vizedir. Vize başvuru sahiplerinin 90 günlük bir süre için İtalya’da staj yapmalarına imkân tanımaktadır. İtalya’ya staj için gidecek kişilerin alması gereken vize İtalya D tipi vizesidir. D tipi vizeye başvurmak için, 18 yaşından büyük olan lise, yüksekokul ya da üniversite öğrencileri, 14-18 yaşları arasında olan araştırma geliştirme amacıyla ya da sanatsal faaliyetlere katılmak isteyen öğrenciler, İtalyan Hükümetinin uyguladığı programların geliştirilmesi ve iş birliği faaliyetlerinde bulunmak isteyen kişiler ile 18 yaşından büyük olan ve staj eğitimine katılmak isteyen kişiler başvuru yapabilmektedir.

İtalya staj vizesine başvuru yapabilmek için staj yapılacak firmanın staj/eğitim taslağı hazırlaması lazımdır. İtalya staj başvurusu yapılmadan önce eğitimin yapılacağı bölgenin staj taslağını onaylaması gerekmektedir. Staj taslağının onaylanması sonrasında staj yapacak kişi vize başvurusunda bulunabilmektedir.

İtalya Staj Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya staj vizesini alabilmek için öncelikle stajı sağlayan firmanın proje taslağını hazırlaması sonrasında ise eğitimin yapılacağı bölgenin staj taslağını onaylaması gerekmektedir. Taslağın onaylanmasından sonra staj yapacak kişinin Konsolosluğa ya da kendi ülkesinde bulunan Büyükelçiliğe staj vizesi başvurusu yapması lazımdır.

İtalya Staj Vizesi Türleri Nelerdir?

Staj vizesi türleri stajın süresine göre ikiye ayrılmaktadır:

 • Kısa süreli staj vizesi (Schengen vizesi): 90 günden kısa
 • Uzun süreli staj vizesi (Ulusal vize): 90 günden uzun (Çalışma vizesi içerisinde sayılmaktadır)

İtalya Staj Vizesi Başvuru Şartları

İtalya staj vizesi başvurusu yapacak kişinin İtalya’daki ilgili kurumdan davet alması ve onay belgesi ile başvuru yapması lazımdır. Staj görülecek süre zarfında kalınacak yere ait konaklama belgelerinin de ibraz edilmesi gerekmektedir. Staj yapılacak süre içerisinde hibe ya da ödeme belgesine ait makbuzla vize başvurusu yapılmalıdır. İtalya staj vizesinin başvuru şartları aşağıdaki gibidir:

 • Vize başvurusu yapacak kişilerin kendi ülkelerindeki eğitimleri, İtalya’daki staj görecekleri üniversitedeki eğitimle örtüşmesi ve 18 yaşında olmak
 • 18 yaşından büyük öğrencilerin, bir üniversitede ya da yüksek teknik eğitim enstitüsünde eğitim kursuna kabul edilmesi
 • Vize başvurusu yapacak 14-18 yaş arasındaki öğrencilerin Dışişleri ve Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen değişim programları (Erasmus) ya da kültürel girişimlere katılmış olmaları gerekmektedir.
 • İtalyan hükümetinin uyguladığı programların geliştirilmesi ve iş birliği konusunda faaliyetlerde bulunmak istenmesi
 • Sanatsal faaliyetlerde ya da araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmak istenmesi
 • Staj başvurusunda bulunmak istenmesi ve 18 yaşından büyük olunması
 • 18 yaşından büyük olan ve mesleki eğitim kurslarına katılmak isteyen kişiler
 • 18 yaşından büyük öğrenci olan ve vize başvurusu yapacak kişinin vatandaşı olduğu ülkesinde almış olduğu önceki eğitim ile örtüşen üniversite eğitimine devam etmek istemesi

İtalya Staj Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya staj vizesine başvuruda bulunabilmek için bazı evraklara ihtiyaç duyulmaktadır. Staj vizesi için gerekli evraklar şunlardır:

 • Vize bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği bulunan ve en az iki sayfası boş olan pasaport (eğer varsa eski pasaportların kişisel bilgileri içeren ve diğer tüm vize ve damgaların yer aldığı sayfaların fotokopisi)
 • T.C. kimlik fotokopisi
 • Vize başvuru sahibi tarafından doldurulan İtalya vizesi başvuru formu
 • 35 mm genişliğe ve 40 mm uzunluğa sahip açık renk fonlu 2 adet biyometrik fotoğraf
 • En az 30.000 Euro teminatı bulunan seyahat sağlık sigortası
 • Vize başvuru ücretinin ödendiğini gösteren belge

Staj Vizesi Sigortalama İşlemi Nasıl Yapılır?

Staj vizesi sigortalama işlemi için tüm Schengen ülkelerini kapsaması ve en az 30.000 Euro teminatının bulunması gerekmektedir. İtalya’da seyahat edilecek sürede tıbbi nedenler, acil sağlık yardımı, acil hastane tedavisi ya da ölü nakli işlemlerinin oluşması durumunda tüm masrafların karşılanması lazımdır.

İtalya Konsolosluğuna Staj Vizesi Başvurusu Yapılabilir mi?

İtalya Konsolosluğuna staj vizesi için başvuru yapılamamaktadır. Vize başvuruları İdata, VFS Global veya akredite olan acenteler aracılığıyla yapılmaktadır.

Staj Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

İtalya’da staj yapmak isteyen kişilerin İdata ve VFS Global aracılığıyla İtalya staj vizesi randevusu alması lazımdır. İdata, yalnızca İstanbul İtalya Başkonsolosluğunun yetki alanı içerisinde bulunan illerdeki vize başvurularını kabul edebilmektedir. VFS Global ise İzmir, Ankara, Antalya ile Gaziantep’teki vize başvuru merkezleri üzerinden yapılan başvuruları kabul edebilmektedir. Vize randevusu için sizden talep edilen bilgilerin eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurulması son derece önemlidir. Vize randevusu alındıktan sonra gerekli belgeleri teslim ederek vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya vizesi başvurularının seyahat başlangıç tarihinden en az 15 gün önce yapılması tavsiye edilmektedir. Vize başvurularının değerlendirilme süresi ortalama olarak 4-5 iş gününü bulabilmektedir. Ancak başvuru yapılan vize türü, Konsolosluğun yoğunluk durumuna göre bu süre değişiklik gösterebilmektedir.

İtalya Staj Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Staj vizesi takip ve sorgulama işlemi İdata ve VFS Global internet adresleri üzerinden başvuru takip bölümüne pasaport ve barkod numarası yazılıp sorgulama yaparak vizenizin durumunu öğrenebilirsiniz.

İtalya Vizesi Başvuru Ücreti

İtalya staj vizesi başvuru ücretleri kısa süreli vize için ortalama olarak 235 Euro’yu bulurken, uzun süreli vize için ise değişmektedir. İtalya vizesi başvurularınızı Vize Merkezi uzmanlarımızla irtibata geçerek sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda İtalya vize ret sebepleri bölümüne göz atarak yeniden vize başvurusu yapmadan önce bilgi sahibi olabilirsiniz.

İtalya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

İtalya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp