İtalya Vize İstiyor mu?

İtalya Vize İstiyor mu?

İtalya seyahat etmek isteyen kişilerin vize almaları gerekmektedir. İtalya vize istiyor mu? İtalya vizesi için gerekli belgeler, İtalya vizesi başvuru şartları gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İtalya’ya seyahat gerçekleştirecek Umuma mahsus (bordo) pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaport ve hususi (yeşil) pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 gün İtalya’da kalabilme koşuluyla vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır.

İtalya Vizesi Almak Kolay mı?

İtalya vizesi alabilmek için gerekli olan belgelerin eksiksiz ve doğru bir biçimde sunulması halinde vize almak kolay olmaktadır. İtalya’ya ziyaret gerçekleştirecek kişilerin vize başvurusunu seyahatten 6 ay öncesine kadar yapması tavsiye edilmektedir.

İtalya Vize Başvurusu

İtalya vize başvurusu için gerekli olan evrakların hazırlanması sonrasında akredite acenteler ve vize başvuru merkezleri üzerinden İtalya vize başvurusu yapılmaktadır. Vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için Konsolosluk tarafından istenen tüm şartların eksiksiz olarak yerine getirilmesi lazımdır. İtalya Schengen vize başvuruları vize başvuru merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. İtalya Ulusal vize başvurularının ise İtalya Konsolosluğu’na şahsen yapılması gerekmektedir.

İtalya Vize Çeşitleri

İtalya vize türleri sürelerine ve giriş sayılarına göre ayrılmaktadır.
Sürelerine göre İtalya vize çeşitleri:

 • C tipi vizesi
 • D tipi vizesi

Giriş sayılarına göre İtalya vize çeşitleri:

 • Tek girişli
 • Çift girişli
 • Multi (çok) girişli

İtalya Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

İtalya vize başvurusu için bazı evraklara ihtiyaç duyulmaktadır. İtalya vizesi için gerekli evraklar şunlardır:

 • Vize bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli ve 2 sayfası boş olan pasaport ile fotokopisi
 • T.C. kimlik kartının fotokopisi
 • İtalya vize başvuru formu
 • 35 mm genişliğe ve 45 mm yüksekliğe sahip 2 adet biyometrik fotoğraf
 • En az 30.000 Euro teminatı bulunan seyahat sağlık sigortası
 • Otel ve uçak rezervasyonu belgeleri

İtalya Vize Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İtalya vize başvuru dilekçesinin Konsolosluğa hitaben resmi bir dille yazılması lazımdır. Vize başvuru dilekçesinde konaklama bilgileri, ulaşım bilgileri ve İtalya’da kalınacak sürenin belirtilmesi lazımdır.

İtalya Vizesi İçin Otel Rezervasyonu Gerekli midir?

Kültürel ve turistik amaçlarla İtalya’ya yapılan seyahatlerde otel rezervasyonu yaptırmak zorunlu olmaktadır. Otel rezervasyonlarının kalış süresi, otel adı ve adresi gibi bilgileri göstermesi gerekmektedir.

İtalya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İtalya vize başvurusu ikamet edilmekte olan şehre göre iDATA İstanbul başvuru merkezi, VFS Global Ankara, İzmir, Gaziantep, Antalya vize başvuru merkezleri üzerinden yapılmaktadır. İtalya vize başvurunuzu sorunsuz bir şekilde yapmak için Vize Merkezi uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vize istiyor mu? sorumuzun cevabını verdiğimize göre; vizenin nasıl alınacağı konusunu aktaralım. İtalya vizesi, gerekli olan belgeler hazırlanarak yetkili başvuru merkezlerinin web sitesi üzerinden online vize randevusu alınmaktadır. Vize randevu merkezine randevu alınan saatte bizzat gidilmesi gerekmektedir.

Vize için gerekli evrakların sunulmasının ardından vize başvuru formu doldurulmalıdır. Pasaport ve parmak izi işlemlerinin tamamlanmasının ardından vize başvuru ücretinin ödenmesi lazımdır. Vize başvuru işlemlerinin ardından yetkili vize başvuru merkezine vize için gerekli olan evraklar ile beraber vize başvuru formu İtalya dış temsilciliğine iletilmelidir.

İtalya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İtalya vize randevusu ikamet edilen ile göre iDATA ve VFS Global başvuru merkezleri üzerinden online olarak alınmaktadır.

İtalya Vize Randevusu Kaç Günde Verilir?

İtalya vize randevusu başvuru merkezinin yoğunluğuna göre ortalama olarak 12 gün içinde verilmektedir.

İtalya Vize Randevu İptali Nereden Yapılır?

İtalya vize randevusunu iDATA başvuru merkezinin web sitesi üzerinden iptal etmeniz mümkündür. İdata web sitesinde randevu düzenle kısmından doğum tarihi ve randevu PNR numarası bilgileri girilerek vize randevusu iptal edilebilmektedir. Vize randevu iptalini randevu alınan tarihten en geç 24 saat öncesinde mümkün olmaktadır.

İtalya vize mülakatında sorulan sorular nelerdir?

İtalya vizesi için alınacak vize türüne göre vize başvurusu yapan kişiye seyahat amacının uygun olup olmadığını kontrol etmek için mülakat yapılmaktadır. İtalya vize mülakatında soruların sorulardan bazıları şunlardır:

 • İtalya’ya seyahat nedeniniz nedir?
 • İtalya seyahatiniz süresince nerede kalacaksınız?
 • Hangi tarihte evlendiniz? (Aile birleşimi vizesi için)
 • İtalyanca biliyor musunuz? (D tipi vizesi için)

İtalya Vizesi Kaç Günde Sonuçlanmaktadır?

İtalya vizesi başvuruları vize için gerekli olan evraklar İDATA Konsolosluğuna teslim edildikten sonra 15 gün içerisinde başvuru sonucu belli olmaktadır. İtalya vizesi başvurularının olumlu ya da olumsuz sonuçlanması ile ilgili kararları sadece dış temsilcilikler verebilmektedir.

İtalya Vizesi Kaç Aylık Çıkar?

İtalya vizesi, pasaport süresi, seyahat sağlık sigortası, otel rezervasyonu sürelerine bağlı olarak 10 gün ila 5 yıl arasında çıkar. Daha önceden Schengen vizesi ya da İtalya vizesi alınıp alınmaması İtalya vize süresini etkileyebilmektedir.

İtalya Vize Sorgulama Nasıl Yapılır?

İtalya vizesi için sorgulama işlemleri vize başvurusu yapan kişinin pasaport ve barkod numaraları ile İdata web sitesine giriş yapması ile öğrenilebilmektedir.

İtalya Vize Reddi

İtalya vizesi başvuruları bazı durumlarda reddedilebilmektedir. İtalya vizesi ret sebepleri şunlardır:

 • Seyahat belgesinin sahte olması
 • Seyahat amacının bildirilmemesi
 • Seyahat için gerekli olan mali belgelerin sunulamaması
 • Vize başvuru sahibinin seyahat bitiminde ülkesine geri döneceğini net bir şekilde belirtememesi
 • Hatalı veya eksik başvuru belgeleri

İtalya vizesi başvuru sonucunun olumlu olması için vize için gerekli olan evrakların hatasız ve doğru bir biçimde doldurulması son derece önemli olmaktadır. İtalya vizesi başvuruları reddedilen kişiler vize itiraz dilekçesi yazabilme hakkına sahiptir.

İtalya Vize İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İtalya vize itiraz dilekçesi standart dilekçe kuralları ile yazılacak olup vizenin reddedilmesine neden olan belgeler ile birlikte vize reddi alındıktan 1 ay sonrasına kadar İtalya dış temsilciliğine teslim edilmesi gerekmektedir.

İtalya Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

İtalya vize uzatma işleminde bulunmak için güçlü ve yeterli insani sebeplere sahip olunmalıdır. Vize uzatma işlemi için başvurular İtalya Göçmen Bürosu’na yapılmaktadır. Uzatma başvurusunun kabul edilmesi durumunda vize süresi birkaç hafta uzayabilmektedir.

Vip İtalya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya Vip vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezleri ve akredite olan acenteler aracılığıyla yapılabilmektedir. İtalya Vip vizesine sahip olan kişilere vize başvuru merkezlerinde özel hizmet ve ayrıcalıklar sunulmaktadır.

İtalya Vizesiyle Diğer Avrupa Ülkelerine Gidebilmek Mümkün mü?

İtalya vizesi ile diğer Avrupa ülkelerinde gidilebilmektedir. İtalya vizesi ile Hollanda’ya giriş yapılabilmektedir.

İtalya Vize Ücretleri

İtalya vizesi ücretlerini inceleyerek seyahat amacınıza uygun vize kategorisinin fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Vize başvurunuzu sorunsuz bir şekilde Vize Merkezi ile irtibata geçerek gerçekleştirebilirsiniz. İtalya vize istiyor mu? sorusunun cevabını böylelikle verdik. Seyahat amacınıza uygun vize kategorsini ise vize işlemleri sayfamızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

İtalya Vize Ücretleri

İtalya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

İtalya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp