İtalya Çalışma İzni

İtalya çalışma izni prosedürü hakkında

İtalyan mevzuatına göre AB vatandaşı olmayan milliyete sahip kişilerin İtalya’da çalışabilmesi için  çalışma vizesi, iş ve oturma izni almaları gerekir.  Çalışma müsaadesi için başvurular Bölge idareleri nezdindeki çalışma ofislerine yapılmalıdır.Çalışma müsaadeleri İtalya’daki aynı iş sektöründeki istihdam durumu ve her yıl belirlenen yabancı işçi kotaları dikkate alınarak hazırlanmaktadır. 


İtalya çalışma izni nasıl alınır?

Çalışma müsaadesi alabilmek için ilk aşamada Italya'daki işveren firma tarafından başvuru formu doldurulmakta ve   bölge  çalışma ofisleri (Uffıcıo Provıncıale del Lavoro) ve Polis merkezinden(questura)  ön müsade (nulla Osta provissorio) alınmaktadır. Bunu müteakip, ilgili kişi bulunduğu ülkedeki Italyan konsolosluğuna çalışma ve oturma vizesi için başvurmaktadır. Bu çerçevede ülkeye giriş vizesi alındıktan sonra 30 gün içerisinde Oturum izni için (permesso di soggiorno) İçişleri Bakanlığının ilgili birimlerine başvurulması gerekmektedir. Aynı zamanda, işe başlanılmasını müteakip 5 gün içerisinde Çalışma Bakanlığı bölge çalışma ofislerine sürekli çalışma izni (liberta di lavoro)için başvuru yapılması gerekmektedir.  

 

İtalya çalışma izni başvurusu nasıl yapılır?

İtalya’ya iş amaçlı gelerek oturum izni başvurusunda bulunanlar, İtalya yasaları gereği otomatik olarak İtalya çalışma iznine de sahip olurlar. İtalya’da çalışma amacıyla 3 aydan fazla kalacak olanların çalışma izni için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. AB, Avrupa Ekonomik bölgesi ve İsviçre vatandaşları çalışma vizesinden muaf olup, İtalya’ya bir iş yerinde çalışmak amacıyla üçüncü ülkelerden gelen vatandaşlar İtalya oturma ve çalışma izni başvurusunda bulunmakla yükümlüdür. İtalya çalışma vizesi uzun süreli bir vize olup İtalya’da çalışacağınız iş yerinin ilgili İtalyan makamlarına sizi istihdam edeceğine dair başvuru formlarıyla müracaat etmesiyle start alır. Muhtemel işvereniniz Valilik birimlerinden biri olan Göçmenlik İçin Tek Gişe ( Sportello Unico Immigrazione) ofisine başvuruda bulunmalıdır. Buradan verilen onayla Türkiye’deki İtalyan konsolosluklarına çalışma vizesi için başvuru yapılabilmektedir. İtalyan konsolosluğuna iş akdinin bir örneği mutlak surette sunulmalıdır. Türkiye’deki İtalyan konsolosluğundan vizeye verilen onayla, İtalya’ya gittikten sonra 8 gün içinde Göçmenlik İçin Tek Gişe ( Sportello Unico Immigrazione) ofisine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Yine aynı süre içinde İtalya’da bulunduğunuz bölgedeki emniyete giderek oturum izni için gereken evrakları sunmanız gerekmektedir.

 

İtalya çalışma için İtalya’daki işverenin başvuruda sunması gereken evraklar nelerdir?

 • Personelin kimlik, pozisyon mesleki eğitim gibi bilgilerini detaylı şekilde içeren başvuru formu
   
 • Personelin pasaport fotokopisi
   
 • Personel ile imzalanan iş sözleşmesi
   
 • İşten çıkarma durumunda çalışanın kendi ülkesine dönüş masraflarının işveren tarafından karşılanacağına dair bildirim.

   

İtalya Çalışma vizesi için gereken evraklar nelerdir?

 

 • Uzun süreli vize başvuru formu
   
 • Vize talep dilekçesi
   
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
   
 • Pasaport
   
 • T.C. Kimlik fotokopisi
   
 • Seyahat sağlık sigortası- 30.000 Euro teminatlı olmalı
   
 • İtalya’daki işverenle yapılan İş sözleşmesi
   
 • Finansa durumu gösteren belgeler – Son 3 aya ait banka hesap özeti, banka cüzdanlarının aslı ve fotokopileri
   
 • Mal varlığı belgeleri - Tapu, araç ruhsatı, kira sözleşmesi vb.
   
 • İtalya’daki işverenin Çalışma Bakanlığı Bölge Müdürlüğüne verdiği “sorumluluk beyanı” fotokopisi
   
 • İtalya’da çalışacak kişinin işin gereklerini yerine getirecek yetkinlikte olduğunu gösteren belgeler (diploma, kurs sertifikaları veya ilgili iş alnına dair önceki iş deneyimlerini gösteren belgeler)
   
 • Personel ve İtalya’daki işveren arasında yapılan İş sözleşmesi fotokopisi
   
 • İtalya çalışma bakanlığından alınan çalışma izni belgesi.

 

 

 

 

 

 

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
Tel :+90 (212) 970 05 60
Faks : +90 (212) 287 72 44
avrupa2@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 60
ankara@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 05 60
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 23 65
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
Tel: + 90 (242) 255 5510
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com