Oturum

İtalya Oturum İzni nasıl alınır?

Schengen vizesi sahipleri İtalya’da 90 gün kalma hakkına sahip olurlar, 90 günü aşan bir zaman zarfında İtalya’da kalacaksanız oturma izni almanız gerekmektedir. Çalışma, iş yeri açma veya öğrenim amaçlı olmak kaydıyla İtalyan Konsolosluklarına ve Büyükelçiliğine uzun süreli vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgedeki postaneye gerekli harçları ödedikten sonra Valilikteki Göç İçin Tek Vize ofisine başvuruda bulunarak oturma izni talep edebilirsiniz. Çalışma amacıyla gidenlerin çalışma izni başvurusunu işverenle birlikte yürütülmektedir. Çalışma izni başvurusu yapılıp kabul aldıktan sonra oturma izni verilebilmektedir.

İtalya Oturum Vizesi için gereken belgeler nelerdir?

İtalya oturma izni ve çalışma için gereken ve İtalya konsolosluğuna başvuruda sunulacak evrakları aşağıda görebilirsiniz.

 • Uzun süreli vize başvuru formu
 • Vize talep dilekçesi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Pasaport – Son 10 yıl içinde alınmış, seyahat sonrası en az 3 ay geçerli, en az 2 sayfası boş. Eski pasaportlarda Schengen vizesi varsa, eski pasaportun fotokopisi.
 • T.C. Kimlik fotokopisi
 • Seyahat sağlık sigortası- 30.000 Euro teminatlı olmalı
 • SGK işe giriş bildirgesi okunaklı fotokopisi.
 • SGK 4A Hizmet Dökümü Cetveli.
 • Maaş bordrosu-  3 aya ait kaşeli-imzalı fotokopileri.
 • İtalya’daki işverenle yapılan İş sözleşmesi
 • Finansa durumu gösteren belgeler – Son 3 aya ait banka hesap özeti, banka cüzdanlarının aslı ve fotokopileri
 • Mal varlığı belgeleri - Tapu, araç ruhsatı, kira sözleşmesi vb.
 • Gidiş – dönüş uçak ve hotel rezervasyonları.

 

İtalya Oturma İznini Uzatma

İtalya oturum izniniz süresi dolmadan önceki 60 gün içinde uzatma başvurusunun yapılması gerekmektedir. Oturum izni uzatma müracaatından yaklaşık 7 ay sonra başvuru sahibi bir mektupla parmak izi verme işlemi için çağrılır. Parmak izi verme işleminden en fazla 60 gün içinde oturum kartı teslim edilmektedir.

Eğer oturum izniniz 1 yıllıksa 60 gün önceden, eğer 2 yıllık oturum izniniz varsa 90 gün önceden başvuru yapmalısınız. Eğer daha kısa sürekli bir oturum izniniz varsa ve oturum uzatma talebinde bulunacaksanız oturum izni süresi dolmadan önceki 30 gün içinde başvuru yapmanız gerekir.

Oturma izninizin geçerliliği vizenizse belirtilen süre ile aynıdır.

Belirli sektörlerde 6 ila 9 aylık süreyle dönemsel çalışanların oturum izni uzatma başvurusunda bulunması gerekmektedir.

İtalya’da oturum izni işlemleri nasıl yapılıyor?

İtalyan yetkili makamlarından aldığınız evrak listesi ile birlikte size en yakın Emniyet Müdürlüğüne başvurarak parmak izi verme işlemini yapmanız gerekiyor. İtalya’ya vardıktan sonra 8 gün içinde oturma izni işlemlerinizin sizin üzerinize düşen bölümün gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İkamet almak istediğiniz bölgedeki Valilikte Göç için Tek Gişe ofisine başvurarak evraklarınızı teslim ediyorsunuz. İtalya’daki işvereniniz de aynı ofise sizi istihdam edeceğine dair, ilgili evraklarla birlikte başvurmalı. 

daha fazla göster

Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
Tel :+90 (212) 970 05 60
Faks : +90 (212) 287 72 44
avrupa2@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 60
ankara@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 05 60
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 23 65
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
Tel: + 90 (242) 255 5510
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 58 21
gaziantep@vizemerkezi.com