İtalya Kısa Süreli Eğitim Vizesi

İtalya Kısa Süreli Eğitim Vizesi

Değerli ziyaretçimiz, İtalya kısa süreli eğitim vizesi başlıklı yazımızda güncelvizebaşvurusu hakkında açıklayıcı bilgiler vermeye özen gösterdik. Okuyacağınız yazının içeriğinde kısa süreli eğitim vizesi hakkında bilmeniz gereken her şeyin yanı sıra İtalya kısa süreli eğitim vizesi için gerekli evrakları da özenle açıkladık.

Akdeniz’in kalbinde yer alan İtalya bir Güney Avrupa ülkesidir. Uzun yıllar boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan İtalya halen birçok kültürden ve uygarlıktan izler taşımaktadır. Sokaklarında tarih, sanat, mimari ve müzikle denk gelebileceğiniz ülke, size burada eğitim alma fırsatı da sunuyor. Lisans Yüksek Lisans, Doktora, eğitimlerinin yanı sıra dil eğitimleri de alabilirsiniz. Eğitim için gittiğiniz ülkede bizzat yaşayarak o ülkenin dilini ve kültürünü de öğrenme fırsatı elde etmiş oluyorsunuz.

İtalya eğitim vizesi; üniversiteler ya da eğitim kurumları tarafından düzenlenen eğitimlere katılmak amacıyla almanız gereken vize türüdür. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden gelen öğrenciler İtalya'ya geçerli bir pasaport veya AB kimlik kartı ile girebilir. Bu kimlik kartları ile eğitimleri süresince İtalya'da vizesiz kalabilirler. Türkiye Cumhuriyeti, Avrupa Birliğine üye ülkelerden biri değildir. Bu nedenden dolayı vizeye tabidir. İtalya vize işlemleri ile ilgili detaylar için bağlantıdaki yazımıza da bakabilirsiniz. İtalya Schengen vizesine üye ülkelerden biridir. Kısa süreli eğitim vizesi için Schengen vizesi de alabilirsiniz.

İtalya Kısa Süreli Eğitim Vizesi Başvurusu

İtalya’da eğitim almak istiyorsanız ve alacağınız eğitim, kısa süreli yani 90 günü aşmıyorsa başvurmanız gereken vize, İtalya kısa süreli eğitim vizesidir. Kısa süreli vize alma için İtalya konsolosluklarına ya da büyükelçiliklere gitmenize gerek yoktur. Konsoloslukların veya büyükelçiliğin anlaştığı seyahat acenteleri ile İtalya kısa süreli eğitim vizenizin başvurusunu başlatabilirsiniz.

İtalya eğitim vizesi başvurusu için öncelikle yardım aldığınız acenteniz ile beraber sizden istenen evrakları eksiksiz ve hatasız hazırlamanız gerekmektedir. Vize merkezi olarak alanında tecrübeli, profesyonel ekibimizle birlikte size bu yolculukta yardım edebiliriz. Bunun yanı sıra İtalya’daki eğitim almak istediğiniz kursları ya da üniversiteleri araştırmalısınız.

Gitmek istediğiniz üniversite veya kursun başvuru tarihlerini takip etmeli ve eğitim başvurusu için üniversite ya da kursun sizden istediği evrakları hazırlamalısınız. Size gönderilecek kabul mektubundan sonra vize alma işlemlerine başlayabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki kabul mektubu bir vize değildir.

Başvurularınızda Schengen vizesi koşullarını da yerine getirmelisiniz. İtalya Schengen vizesi ile ilgili ayrıntıları sayfamızda bulabilirsiniz. Schengen vizesi formundaki bilgileri de eksiksiz doldurmalısınız. Eğer İtalya kısa süreli eğitim vizesi için başvuru yapacak kişi 18 yaşını doldurmamış ise onun yerine anne ya da babası gerekli imzaları atmalıdır.

İtalya Kısa Süreli Eğitim Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

İtalya kısa süreli eğitim başvurusu için gerekli evraklar İtalya Konsolosluğunun internet sayfası ile paralellik göstererek hazırlanmıştır. İtalya kısa süreli eğitim vizesi için gerekli evrakları hazırlamakta zorluk çekiyorsanız yardım almak için bize ulaşabilirsiniz. Gerekli evraklar aşağıda belirtildiği gibidir. Ancak vize başvurusu yapacak kişinin durumuna göre vize belgelerinde değişiklik olabilir. Vizenizin onayını belirleyecek olan konsolosluk çalışanları ek belge de isteyebilirler.

Eğitim Vizesi Genel Evraklar

Pasaport: Vize işlemleri için kullanacağınız pasaportun en az 6 ay geçerliliği bulunmalıdır. Pasaportunuzun minimum 2 boş sayfası olmalıdır. Pasaportunuz yıpranmış, yırtık veya hasarlı olmamalıdır. Bu durumda vize işleminiz onaylanmayabilir.

 • T.C. Nüfus Cüzdanı: İtalya kısa dönem eğitim vizesi başvurularında renkli kimlik fotokopisi de gerekmektedir. kimliğiniz yeni kimlik olmalıdır.
 • İtalya Vize Başvuru Formu: İtalya Konsolosluk sayfasından bulabileceğiniz başvuru formunu eksiksiz ve hatasız dikkatlice doldurmanız gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış kişilerin vize işlemleri için anne ya da babanın vize başvuru formunu doldurması ve imzalaması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Vize başvurusunda bulunacak kişinin yüz hatlarının net bir şekilde belli olan biyometrik fotoğraf gerekir. 35 mm ve 45 mm ölçülerine sahip 2 adet aynı fotoğraf beyaz arka fonlu olmalıdır.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin okunaklı olması şarttır. Belgede aile fertleri ve kişinin ikamet adresi açıkça görülmelidir.
 • Sağlık Sigortası: Alacağınız yurtdışı sağlık sigortası tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Sağlık sigortanızın limiti 30.000 £ olmalı ve 1 yıl geçerliliği bulunmalıdır.
 • Kabul Belgesi: İtalya’da başvurduğunuz üniversite ya da eğitim kurumların gelen kabul belgesi vize başvuru evraklarına eklenmelidir.
 • Ulaşım Bilgileri: İtalya’ya seyahatinizi gerçekleştireceğiniz ulaşım aracının bilgileri. Örneğin eğer uçakla yolculuk yapacaksanız gidiş dönüş uçak biletini de belgelerinizin arasına eklemeniz gerekir. Aldığınız uçak biletlerinde PNR kodu okunaklı olmalıdır.
 • Konaklama Bilgileri: İtalya’da kalacağınız yerin bilgileri gerekmektedir.
 • Banka Hesap Dökümü: Bizzat sizin adınıza açılmış banka hesabınızın son 6 aylık hesap hareketlerinin dökümü. Banka hesap dökümünün, banka yetkilileri tarafından imzalanıp kaşelenmesi gerekmektedir.
 • İtalya Vize ve Sponsor Dilekçesi: İtalya Büyükçeliğine ya da konsolosluklara hitaben yazılacak olan yazı. Size maddi destekte bulunacak 1. derece yakın ya da akraba tarafından yazılabilir.
 • Yukarıdaki belgeler herkesten istenen gerekli belgelerdir. Bunun dışında vize başvurusunda bulunacak kişinin durumuna göre istenilen belgelerde değişiklik olabilir.

Eğitim vizesi için başvuran kişi öğrenci ise

 • Öğrenci belgesinin fotokopisini alması gerekmektedir.

Eğitim vizesi için başvuran kişi çalışan ya da memursa

 • Çalıştığı şirketin antetli kağıdına yetkili kişinin yazısı ve imzasıyla dilekçe yazmalıdır. Dilekçede; başvuru yapacak kişinin işe başladığı tarih, net maaşı ve şirketteki mevkisi de bulunmalıdır.
 • Son üç aya ait maaş dökümü gerekir.

Eğitim vizesi için başvuran kişi işveren ise

 • Şirketin antetli kağıdına bizzat kendisi dilekçe yazarak imzalayabilir.

Eğitim vizesi için başvuran kişi emekli ise

 • İnternet üzerinden ya da SGK kurumundan emeklilik belgesinin fotokopisini almalıdır.

Yukarıda vize işlemleri için birçok durumda gerekli belgeleri vermeye çalıştık. Eğer sizin durumunuz bunlardan biri değilse bize ulaşabilir ve yardım alabilirsiniz.

Kısa Süreli Eğitim Vizesine Kimler Başvurabilir?

İtalya’da eğitim alıp o kültürü ve dili öğrenmek isteyen ve gerekli şartları yerine getiren herkes İtalya Eğitim Vizesine başvurabilir. Yapmanız gereken İtalya’da eğitim veren bir kurs ya da üniversite bulmak ve kabul mektubu almak.

İtalya Eğitim Vizesi Ücreti

İtalya eğitim vizesi ücretlerini İtalya Konsoloslukları belirlemelidir. Vize ücretleri başvuru sahibinin yaşına ve durumuna göre değişiklik göstermelidir. güncel İtalya kısa süreli eğitim vizesi ücreti 80£ ile 150£ arasındadır.

İtalya Kısa Süreli Eğitim Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurusu işleminiz tamamlandıktan sonra ortalama 5 iş günü içinde vize sonucunuz size iletilir. Resmi tatiller ve özel günlerde konsolosluklar ve büyükelçilikler kapalıdır. bu durumlarda vizenizin sonuçlanması da uzayabilir. Ayrıca başvuru evraklarının eksik olması ya da ek belgeler istenmesi de vize onayınızı uzatabilir. Yazımızda kısa süreli eğitim vizesi için gerekli olan her bilgiyi sizinle paylaşmaya özen gösterdik. Aklınıza takılan herhangi bir soru varsa ya da daha fazla bilgi almak istiyorsanız bize +90 (212) 970 05 60 telefon numarasından ulaşabilir veya [email protected] mail adresinden yapabilirsiniz.

İtalya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

İtalya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp