Konya

Telefon

+90 (332) 225 43 91

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 08.30 - 18.00 Cumartesi: 10.00 - 14.00

italya Vize Merkezi, Konya

İtalya vize merkezi Konya şubesi olarak hizmet veren ofisimiz, Konya tarafından İtalya vizesi başvurusu yapacak olanlara destek sağlamaktadır. Başvuru sürecinde gereken tüm işlemler sizin adınıza tarafımızca yapılır. Ayrıca vize işlemleri sonuçlanıncaya kadar sürecin yakından takipçisi olmaktayız. Çünkü her ülkenin olduğu gibi İtalya'nın vize işlemleri de profesyonel takip gerektirmektedir.

İtalya vize başvurusu yapacak olan ve Konya'da ikamet eden vatandaşlarımız, ihtiyaç duydukları bilgiyi edinmek ve hizmet desteği almak için bizimle iletişime geçebilirler.

Konya İtalya Vizesi Başvuru İşlemleri

Konya İtalya vize merkezi, Konya merkez ve çevre illerden vize başvurularını kabul etmektedir. İtalya, özellikle turistik amaca yönelik olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından sıklıkla ziyaret edilen ülkelerden biridir. Edirne sınır kapımızda bulunan ülke, ziyaret için vatandaşlarımızdan vize talep etmektedir. Gri, Siyah ve Yeşil pasaportlu kişiler, vize işlemlerinden muaftır. Bu pasaport sahiplerinin, ülkeye 90 güne kadar yapacakları seyahatler için vize almalarına gerek yoktur. Ancak 90 günü aşan seyahatler için kendilerinden vize alması talep edilebilir.

Bordo pasaport sahipleri ise, İtalya'da kısa ya da uzun süreli seyahat yapacak olmaları farketmeksizin vize almak zorundadır. Vize Merkezi Konya şubesi olarak İtalya vize başvurusunu en kolay şekilde yapmanızı ve vizenizi hızlıca almanızı sağlıyoruz.

İtalya Vize Türleri Konya

İtalya vize işlemleri Konya ve civarı için diğer illerdeki prosedürlerle aynıdır. Burada dikkat edilmesi gereken, kişilerin seyahat amacına yönelik olarak uygun vize türüne başvuru yapmasıdır. Çünkü vize türleri, kişilerin amacına göre kategorilendirilmiştir. İtalya vizesi için başvuruda bulunacak olanlar;

türlerinden hangisini almak istediğini belirlemelidir. Çünkü hazırlaması gereken evraklar, vize türüne göre şekillenecektir. Her vize türü için alınması gereken sabit evraklar haricinde, kategorilere göre konsolosluk tarafından farklı evraklar da istenmektedir.

Ayrıca, Konya İtalya vizesi başvurusu yapacak kişiler kısa ya da uzun süreli seyahatlerine göre alacağı vize tipini bilmelidir. 90 günü geçmeyecek seyahatler kısa süreli (C Tipi), 90 günü aşacak seyahatler ise uzun süreli (D Tipi) vize türü prosedürlerine tabidir.

D Tipi İtalya vize başvurusu, uzun süreli seyahatler için yapılır. Bu vize türüne başvuru yapacak olanların, İtalya vatandaşlarının aile üyesi olması şartı vardır. İtalya'da iş sahibi olmak, orada eğitim görmek, Erasmus projeleri ve ticari faaliyetler de, D Tipi vize başvuru kriterleridir.

İtalya Vizesi Konya Başvuru Evrakları

Konya İtalya vizesi başvuru evrakları, vize başvurusunda bulunulabilmesi için eksiksiz olarak konsolosluğa sunulması gereken belgelerden oluşur. Evraklarda istenen bilgilerin birbirleriyle tutarlı olması, başvurunun olumlu şekilde sonuçlanması için en önemli kriterdir. Kısa süreli ya da uzun süreli vize başvuruları için hazırlanması gereken evraklar değişiklik gösterebilir. Ayrıca, seyahat amacına göre alınacak vize türüne göre evraklar arasında farklılıklar olabilmektedir. Ancak genel anlamıyla her vize türü için talep edilen evraklar şu şekildedir:

Geçerlilik süresi seyahat bitiminden üç ay sonra biten ve iki sayfası boş olan, yıpranmamış, yırtılmamış pasaport,

  • Vize Başvuru formu,
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Seyahat sağlık sigortası,
  • Biometrik fotoğraf,
  • Banka hesap dökümü,
  • Uçuş ve konaklama rezervasyon bilgileri,

Çalışanlar için mesleki evraklardır.

Konya İtalya Vize Başvuru Formu

Konya'dan İtalya vize başvurusu yapacak kişilerin alacağı vize türü hangisi olursa olsun başvuru formu doldurulmak zorundadır. Bu formda kişinin özellikleri, mesleki durumu ve seyahat detayları yer almaktadır. Konsolosluk, başvuru formunda verilecek bilgilerle başvuru sahibini tanımaya çalışacaktır. Eğer bu formdaki bilgilerle diğer evraklardaki bilgilerde tutarsızlık olduğu belirlenirse, vize reddi ile karşılaşılabilir. Bu tür olumsuz durumlarla karşılaşmamak için başvurularınızı Konya Vize Merkezi aracılığıyla yapabilirsiniz.

İtalya Vizesi Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

Konsolosluğun yoğunluğuna ve tatil günlerine göre değişen vize başvurularının onay süresi ortalama 15 gündür. Turistik vize başvuruları 5 günde sonuçlanabilir. D Tipi başvurularda ise değerlendirme süreci daha uzun sürdüğü için sonuç uzayabilir. Konsolosluk gerekli gördüğü hallerde kişiyi mülakata da çağırabilmektedir. Bu gibi durumlarda vize çıkış süresi 45 günü de bulmaktadır.

Konya İtalya vize başvuruları, seyahat tarihinden 3 ay öncesine kadar yapılabilir. Başvuruların erken bir tarihte başlatılması, seyahat planlarında aksama yaşanmasını da engelleyecektir. Vize Merkezi Konya şubesi desteği ile yapacağınız başvurularda, yetkili danışmanımız başvurunuzun yakından takipçisi olacaktır. Vize randevu alımı, evrak teslimi ve süreç takibi tarafımızca yapılır. Başvuru sonuçlandıktan sonra vizeniz adresinize yine başvuru merkezi danışmanlarımız tarafından gönderilir.

İtalya Vize Reddi Konya

İtalya Konsolosluğuna teslim ettiğiniz evraklarınız incelendikten sonra yetkili merciden ret kararı çıkması da olasılıklar arasındadır. Evraklarınızda eksiklik ya da hata tespit edilmiş olabilir, pasaportunuz yıpranmış ya da eski olabilir. Bununla birlikte maddi durumunuz da İtalya seyahati için yeterli olmayabilir. Bunlardan dolayı vize başvurunuz reddedilir. Ancak bu duruma itiraz etme hakkınız tabi ki var. Vize sonucunuz konsolosluk tarafından size bildirildikten sonra 15 gün içinde itiraz etme hakkınız bulunuyor. İtalya vize başvurusu Konya şubemizle [email protected] mail adresimden yazarak ya da +90 332 225 43 91 telefon numaramızdan arayarak iletişime geçebilir, vize reddi ve itiraz dilekçesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

İtalya vize merkezi Konya

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp