İtalya Vize Türleri

İtalya Vize Türleri

Yalnızca Avrupa’nın değil dünyanın da en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında yer alan İtalya’ya giriş yaparken doğru vize türüne başvurmanız için gereken tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. İtalya vize türleri hakkında en güncel başlıklara yer verdiğimiz makalemizde aynı zamanda “En çok tercih edilen İtalya vize türleri nelerdir?”, “İtalya vizesi almak kolay mı?”, “İtalya turist vizesi kaç günde çıkar?”veya “İtalya ticari vizesi için kimler başvuru yapabilir?” gibi merak edilen soruların yanıtlarını da bulabilirsiniz. İşte Avrupa Birliği ülkesi olduğu için Schengen vize prosedürlerine tabi olan İtalya’ya yolculuk edebilmek için başvurabileceğiniz İtalya vize çeşitleri

 • İtalya turist vizesi
 • İtalya ticari vize
 • İtalya çalışma vizesi
 • İtalya öğrenci vizesi
 • İtalya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi
 • İtalya kültürel, sportif ve bilimsel faaliyet vizesi
 • İtalya şoför vizesi
 • İtalya transit vize

İtalya Vizesi Almak Kolay mı?

Güney Avrupa’nın turizm, sanat ve kültür merkezlerinden olan İtalya, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti topraklarında ağırlar. Avrupa Birliği’ne katılım sağlayan devletlerin oluşturduğu Schengen Bölgesi ülkelerinden olan İtalya’ya giriş yapacak kişilerden bu vize türüne dair var olan başvuru süreçlerini yürütmeleri istenir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye yönelik yapacakları ziyaretin süresi 180 gün içerisinde 90 günü geçmiyorsa kısa süreli C tipi Schengen İtalya vizesi için başvuruda bulunabilirler. Ancak bunun yanı sıra İtalya’ya daha uzun süreli bir faaliyet için giriş yapmak istiyorlarsa İtalya vize türlerinden Schengen uzun süreli D tipi vize için işlem yapmaları gerekir.

Ülke üzerinden aktarmalı bir uçak yolculuğu ile başka bir ülkeye geçiş yapacaksanız da İtalya transit vize başvurusunda bulunmalısınız. A tipi Schengen vize olarak adlandırılan bu İtalya vize çeşidi ile yalnızca iniş yaptığınız havalimanında bekleyerek diğer uçağınıza geçiş yapabilirsiniz.

Kısa süreli İtalya vize başvuruları ilgili ülke konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezlerine yapılmaktadır. Ancak D tipi uzun süreli İtalya vizesi için gerçekleştirilecek başvuru aşamaları bizzat İtalya konsoloslukları üzerinden yürütülür. Tüm bu sürelerine göre değişiklik gösteren İtalya vize türlerinin yanı sıra ülkeye yapacağınız yolculuğun amacına göre de farklılık taşıyan vize çeşitleri mevcuttur. Herkes tarafından merak konusu olan İtalya vizesi almak kolay mı? sorusunun net bir yanıtı yoktur.

Schengen İtalya vize türleri arasında yer aldığı için titiz bir inceleme sürecinden geçen İtalya vize başvuruları için doğru vize çeşidine, uygun evraklarla başvuru yaptıysanız süreciniz olumlu sonuçlanabilir. Tüm bu başvuru değerlendirme aşamalarında tek yetkili kurum İtalya Başkonsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği’dir. İtalya vize işlemleri ile ilgili başvuru sürecine ve güncel evrak listelerine Vize Merkezi İtalya sayfalarından dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Öne çıkan İtalya vize türleri hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İtalya Turist Vizesi

İtalya’da yer alan eşsiz mimarinin en özel örneklerini yakından görmek, Akdeniz’in turkuaz sularında yüzmek veya sanat eserleri ile dolu müzeleri gezmek için bu ülkeye giriş yapmak istiyorsanız almanız gereken vize türü İtalya turist vizesi olmalıdır. Eğer ülkeye yapacağınız seyahatin süresi 180 gün içinde 90 günü aşmayacaksa kısa süreli Schengen C tipi İtalya turist vizesi başvuru işlemlerini takip edebilirsiniz.

Mesleki durumunuza, statünüze veya yaşınıza göre değişiklik gösteren İtalya turist vizesi başvuru evrakları hakkında en güncel bilgileri Vize Merkezi İtalya temsilcilerimizle irtibata geçerek elde edebilirsiniz. Size ait tüm evrakları eksiksiz olarak bir araya getirdikten sonra başvuru amacınıza uygun İtalya turist vizesi başvuru formunu da hatasız ve istenilen formatta doldurmanız gerekir.

Yetkili İtalya vize merkezi acentalarına yapacağınız turistik İtalya vize başvurusunda son adım ise belirtilen vize ücretini yatırarak dekontu paylaşmaktır. Daha sonra evraklarınızı yetkili vize acentasına teslim ederek size verilen biyometrik veri tarama randevusunun tarihini beklemeye başlayabilirsiniz. Eğer son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen vizesi almak için parmak izi taramasından geçtiyseniz bu işlemi tekrarlamanıza gerek kalmaz. Bu adımı da tamamlayarak İtalya vize türlerin arasında en çok tercih edilenlerden biri olan turist vizesi başvurunuzun sonuçlanmasını beklemeye başlayabilirsiniz.

Peki “İtalya turist vizesi başvuruları kaç günde sonuçlanır?” sorusunun yanıtını merak ediyor musunuz? Dönemsel yoğunlukları yaşanmadığı durumlarda İtalya turistik vize başvuruları ortalama 15 ile 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. İtalya turistik vize ile ilgili tüm bilgileri Vize Merkezi üzerinden öğrenebilirsiniz.

İtalya Ticari Vize

İtalya’nın farklı şehirlerinde gerçekleştireceğiniz iş gezileriniz varsa, yeni iş sahaları edinmek için çeşitli fuarlara katılım sağlayacaksanız veya mesleğiniz ile ilgili bir eğitime davet edildiyseniz almanız gereken vize çeşidi İtalya ticari vizesidir. Ülkede geçireceğiniz süre 180 gün içinde 3 ayı geçmeyecekse kısa süreli ticari İtalya vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Schengen İtalya vizesi için gerekli evrakları toplayarak ilgili vize merkezine ticari, fuar vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

İtalya ticari vizesi başvuru formunu detaylı bir biçimde, ülkede geçireceğiniz sürede yapacağınız tüm etkinliklere yer vererek, eksiksiz doldurmalısınız. İş yoğunluğunuzun arasında detaylı vize evrakları veya form doldurma işlemleri ile vakit kaybetmek istemezseniz Vize Merkezi’mizin uzman İtalya temsilcileri tüm bu adımları sizin yerinize titizlikle yerine getirir. İtalya ticari vizesinde standart Schengen İtalya vizesi başvuru evraklarının yanı sıra ülkede katılacağınız organizasyon, etkinlik, fuar veya konferansa ait giriş biletlerinin veya katılım davetiyelerinin de belgelerinizin arasında yer alması gerekir.

Yine iş amacıyla bir ziyaret gerçekleştireceğiniz için çalıştığınız kuruma ait güncel resmî belgeler de İtalya ticari vize evrakları arasında bulunmalıdır. Mesleki durumunuz ve statünüze uygun evrakları da ekleyerek ticari İtalya vizesi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Güncel İtalya kısa süreli ticari vize ücretini de ödeyerek işleminizi tamamlamış olursunuz. İtalya ticari vizesi için güncel evrak listesini Vize Merkezi’mizi arayarak talep edebilirsiniz. Ticari faaliyetlerinizin olumsuz etkilenmemesi için ülkeye gerçekleştireceğiniz ziyaret süresinden en az 4 hafta önce vize başvuru işlemlerinize başlamanız tavsiye edilir.

İtalya Çalışma Vizesi

İtalya’da uzun süreli çalışmak, meslek edinmek ve para kazanmak istiyorsanız farklı vize prosedürleri devreye girer. Ülkede kalacağınız süre 90 günü aşacağı için ve İtalya’da çalışmaya bağlayacağınız için İtalya vize türleri arasında uzun süreli D tipi İtalya vizesine başvurmanız gerekir. İtalya çalışma izni vizesine sahip olarak ülkede hem ikamet etme hem de meslek edinme hakkı elde edebilirsiniz.

Başvuru sürecinin sonuçlanması daha uzun süren ve oldukça detaylı bir evrak süreci bulunan İtalya çalışma vizesi ülkede yapılacak işin içeriğine bağlı olarak 6 ay ile 2 yıl arasında değişen sürelerde verilmektedir. Oturum izni de içeren bir vize türü olan İtalya çalışma izni hakkında daha detaylı bilgilere sayfalarımızda gezinti yaparak ulaşabilirsiniz. D tipi Schengen uzun süreli İtalya vizesi için gerekli adımları uygulayarak çalışma vizesi için başvurunuzu yapabilirsiniz.

İtalya Öğrenci Vizesi

İtalya’nın köklü okullarında eğitim görmek amacıyla ülkeye giriş yapmak istiyorsanız İtalya vize türleri arasından İtalya öğrenci vizesine başvurmanız gerekir. Eğer ülkede alacağınız eğitimin süresi 90 günü aşıyorsa uzun süreli D tipi İtalya vizesine, 90 gündez azsa Schengen C tipi kısa süreli İtalya eğitim vizesine başvuru yapabilirsiniz.

Erasmus öğrenci değişim programı ile İtalya’daki yüksek okullarda eğitim görmek için de başvurmanız gereken vize çeşidi ulusal vize kategorisinde değerlendirilen uzun süreli D tipi İtalya öğrenci vizesi olmalıdır. Eğer 18 yaşından küçükseniz size bu yolculuğunuzda sponsor olacak kişiye ait tüm bilgilerin ve hesap dökümlerinin de İtalya öğrenci vizesi evrakları arasında yer alması şarttır.

Ülkede geçiminizi sağlamanıza yardım edecek olan sponsor, gelirlerini açık bir biçimde beyan edecek resmî onaylı belgeleri başvuru esnasında sunmalıdır. Yine İtalya öğrenci vizesi başvuru formunu doldururken ülkede eğitim göreceğiniz okula ait bilgilere ve öğrenim sürecinizin detaylarına açıkca yer vermelisiniz. Hatalı veya eksik bildirimler İtalya vize reddine sebep olabileceği için öğrenim hayatınızın sekteye uğramaması adına İtalya eğitim vizesi başvuru sürecinde büyük bir titizlik içerisinde hareket etmeniz önerilir.

Dilerseniz Vize Merkezi’mizi ziyaret edip İtalya vize uzmanlarımızla bizzat görüşerek İtalya Erasmus vizesi ve öğrenci vizesi başvuru sürece dair tüm bilgileri alabilir, profesyonel danışmanlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.

İtalya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Avrupa ülkesi İtalya’da ikamet eden akrabalarınızı, birinci dereceden aile üyelerinizi, arkadaşlarınızı veya yakınlarınızı ziyaret etmek istiyorsanız İtalya ziyaret vizesine başvuru yapabilirsiniz. Kısa süreli İtalya vize türleri arasında yer alan aile ve akraba ziyareti vizesine sahip olarak ülkede 180 içinde toplam 90 gün dolaşım hakkı elde edebilirsiniz.

Bu vize türünde belirleyici olan İtalya’da ziyaret edeceğiniz yakınınız tarafından adınıza gönderilecek ve resmî kurumlardan alınmış olan onaylı davetiyedir. Bu belgeye İtalya aile, arkadaş ziyareti vize evrakları arasında yer vermeniz gerekir. İtalya konsoloslukları tarafından yetkilendirilen akredite vize merkezleri üzerinden yürütülen İtalya aile ziyareti vizesi başvuru sürecinde eksiksiz olarak yerine getirmeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Yetkili vize merkezine teslim etmek üzere tüm başvuru evraklarını toplamak.
 • İtalya aile ziyareti vizesi başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmak.
 • İtalya aile, akraba ziyareti vize harç ücretini ödemek.
 • Parmak izi taraması için biyometrik veri randevusuna katılım göstermek.
 • Vize başvuru sonucunuzun tarafınıza ulaştırılmasını beklemek.
 • İkamet ettiğiniz bölgeye en yakın yetkili İtalya vize merkezine başvuru yaparak İtalya vizesi alma sürecinizi başlatabilirsiniz. Kısa süreli İtalya aile, arkadaş ve akraba ziyareti vizesi başvuru işlemleri ortalama 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Tüm başvurular konsolosluk yetkilileri tarafından incelenir ve bu süreç sonunda vize almaya hak kazanıp kazanmadığınız tarafınıza bildirilir.
 • Resmî tatil günleri veya dönemsel yoğunluklar başvurunuzun sonuçlanma süresini uzatabilir. Yine İtalya konsolosluk çalışanlarının ek evrak talebinde bulunma hakları da mevcuttur. Bu gibi durumlarda İtalya vize reddi ile karşı karşıya kalmamak için sizden istenen tüm belgeleri ilgili yetkililere en kısa sürede ulaştırmalısınız.

İtalya Kültürel, Sportif ve Bilimsel Faaliyet Vizesi

İtalya’da gerçekleşecek her türlü kültürel organizasyona, bienale, sergiye veya tiyatro, opera sinema gösterilerine katılım sağlamak için İtalya kültürel amaçlı ziyaret vizesine başvuru yapabilirsiniz. Sportif bir etkinliğe katılım göstermek için İtalya’ya yolculuk yapacaksanız da aynı kategoride değerlendirilen İtalya sportif faaliyet vizesi için başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Öte yandan ülkede düzenlenecek bilimsel sempozyumlar, konferanslar, konuşmalar veya özel oturumlar gibi farklı amaçlarla da İtalya’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız yine İtalya bilimsel faaliyet vizesi başvuru adımlarını takip edebilirsiniz. Tüm bu sebeplerle başvuru yapabileceğiniz İtalya kültürel, sportif ve bilimsel faaliyet vizesi ile ülkeye 90 günü aşmayan ziyaretlerde bulunabilirsiniz.

Kısa süreli Schengen C tipi vize prosedürleri gerçekleştirilen İtalya kültürel, sportif vizesi için yetkili vize merkezine başvurarak randevu talep ettikten sonra evrak hazırlama sürecine başlayabilirsiniz. Ülkede katılacağınız aktiviye dair tüm detaylara İtalya vizesi başvuru formunda açıklayıcı biçimde yer vermelisiniz.

Yine varsa organizasyona katılım göstereceğinize dair giriş biletlerini veya adınıza düzenlenmiş katılım davetiyelerini de standart Schengen İtalya vizesi evraklarının yanında destekleyici belge olarak eklemelisiniz. Bu vize türüne başvurmak, uygun şartları öğrenmek için 0 212 970 05 60 telefon hattı üzerinden Vize Merkezi uzmanlarına bağlanabilirsiniz.

Tek bir eksik belgenin veya başvuru formunda yapacağınız harf hatasının İtalya vizesi reddi sebebi olabileceğini unutmadan titizlikle işlemlerinizi gerçekleştirmeniz tavsiye edilir. Kısa süreli Schengen İtalya kültürel, sportif, bilimsel amaçlı faaliyet vize başvuruları ortalama 30 gün sürelerde sonuçlanır.

İtalya Şoför Vizesi

Yük ve yolcu taşımacılığı sebebi ile kara yolu üzerinden İtalya topraklarına giriş yapmak isteyen sürücülerin alması gereken vize türü İtalya şoför vizesi olmalıdır. İtalya şoför vizesi başvuru sürecinde hem başvuru sahibi hem de İtalya’ya şoför olarak giriş yapacak kişinin çalıştığı kurumla ilgili pek çok evrak talep edilir.

Bu vize türü ile 180 gün içerisinde 3 ay ülkede dolaşım olanağı bulabilirsiniz. Detaylı bir evrak hazırlama süreci bulunan İtalya şoför vizesi başvurularını Vize Merkezi’miz aracılığı ile hızlı ve pratik bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. İtalya vize türleri arasında Schengen kısa süreli vize tiplerinden olan şoför vizesi için istenen belgeler arasında şunlar yer alır:

 • Uygun biçimde doldurulmuş ve gerekli yerleri imzalanmış Schengen İtalya şoför vizesi başvuru formu.
 • Şirket antetli kağıdına İtalyanca ve İngilizce olarak yazılan, seyahatin tüm detaylarının yer aldığı, gidilecek yerleri ve süresini içeren ıslak imzalı ve kaşeli vize talep dilekçesi.
 • 2 adet beyaz fon önünde uygun standartlarda çekilmiş biyometrik fotoğraf.
 • İtalya’ya yapılacak ziyaretin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan pasaport. Ve pasaportun kimlik bilgileri ve resim olan sayfasının fotokopisi.
 • Varsa eski pasaport ve Schengen vizelerinin fotokopisi.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • 30 bin Euro teminatlı, tüm Schengen Bölgesi’nde geçerli olan seyahat sağlık sigortası. Yolculuk tarihinize uygun olarak düzenlenmesi gereken seyahat sigortası poliçesini Vize Merkezi’miz aracılığı ile edinebilirsiniz.
 • İtalya şoför vizesi harç bedeli.
 • Uluslararası sürücü belgesi.
 • İhracat lisansını gösteren C2/L2 belgesi.
 • Barkodlu 4A SGK hizmet dökümü.
 • Son 3 aya ait kaşeli imzalı maaş bordroları.
 • Serbest çalışan şoförler için noter onaylı iş sözleşmesi.
 • Sigortalı çalışanlar için çalıştığı kuruma ait güncel tarihli evraklar. (Vergi levhası, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi)
 • Varsa İtalya’daki şirket tarafından şoför adına gönderilen davet mektubu.
 • Araca ait uluslararası dolaşım evrakları.
 • Türk polis yetkililerinden alınacak kayıt ve şoförün Avrupa Birliği ülkelerine giriş çıkış yapacağını beyan eder evrak.
 • Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND)’nden alınan yazı.

İtalya Transit Vize

İtalya üzerinden aktarmalı olarak başka bir ülkeye uçacaksanız İtalya transit vizesi edinmeniz gerekir. Üç ayaklı uçak biletiniz varsa ve herhangi bir İtalya havalimanında inerek diğer uçağınıza binmeniz gerekiryorsa transit geçiş yapabilmek için bu vize türüne sahip olmanız şarttır.

Yalnızca iniş yapacağınız havaalanının sınırları içerisinde geçerli olan transit İtalya vizesi ile ülke topraklarına giriş yapamaz, turistik amaçlı gezi düzenleyemezsiniz. Oldukça kısa süreli olarak verilen bu vize türü için Schengen transit vize başvuru işlemleri uygulanır. Standart Schengen İtalya vize evraklarının yanı sıra bu vize türünde üç ayaklı uçak biletinizi de ibraz etmeniz zorunludur.

Transit İtalya vizesi ile havalimanında yalnızca size belirtilen bekleme alanında diğer uçuşunuzu bekleyebilirsiniz. Ancak geçerli bir Schengen vizeniz varsa İtalya üzerinden gerçekleştireceğiniz aktarmalı hava yolu seyahatleriniz için ayrıca transit vize almanıza gerek kalmaz. İtalya transit vize koşulları ve ücretleri ile ilgili güncel bilgileri öğrenmek için Vize Merkezi iletişim kanalları üzerinden danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz. İtalya vize türlerine ve başvuru prosedürlerine yer verdiğimiz makalemiz umarız sizin için yol gösterici olmuştur.

İtalya Vize Ücretleri

İtalya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

İtalya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp