İtalya Aile Ziyareti Vizesi

İtalya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi için gerekli olan evraklar kişisel, finansal ve mesleki evraklardan oluşmaktadır. Kişisel evrakları her başvuru sahibinin şahsen hazırlaması gerekirken, mesleki evraklar ise her meslek grubuna göre farklılık göstermektedir. Vize Merkezi, İtalya Aile Arkadaş Ziyareti vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak Türkiye'nin her şehrinden yapılacak başvurular için doğru evrakları toparlama, form doldurma, dilekçe hazırlama ve randevu alma desteği verir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir. İtalya vizesi başvuru için gerekli vize evrakları (kişisel, mesleki, finansal) başvuran durumuna göre ve döneme göre değişebilmektedir.

İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu

İtalya Schengen Vize başvuruları direkt olarak Konsolosluğa gerçekleştirilemezken başvuru merkezleri veya akredite seyahat acenteleri üzerinde başvuru hizmeti alabilirsiniz.  

İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize başvuru evraklarınızın güncel tarihli olması zorunludur. Başvuru işlemlerinizin sorunsuz bir şekilde tamamlanması vize alışınızı garanti etmemektedir. İtalya Vize başvuruları hakkında verilecek kararlar İtalya Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır. Kurumumuzun, vize başvurularının değerlendirme süresine, verilecek olan vize süresine müdahalesi söz konusu olamaz.

İtalya Vize başvurularında bölge sınırlaması bulunmaktadır. Başvuru sahibi ikamet etmekte olduğu şehre hizmet veren ilgili İtalya Vize başvuru merkezine müracaat gerçekleştirmesi gerekecektir. İstanbul, Edirne, Sakarya, Tekirdağ Amasya, Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Ordu, , Samsun, Sinop, Sivas, , Yalova, Yozgat, Zonguldak  illerinden yapılacak İtalya Ticari vize başvuruları İtalya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılır.

Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Nevşehir illerinden yapılan İtalya vize başvuruları İtalya Ankara Konsolosluğu tarafından değerlendirilir. Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bitlis, Burdur, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İçel, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kilis, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Niğde, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Uşak, Van illerinden yapılan başvuruların kararı İtalya vizesi İzmir Konsolosluğunun inisiyatifindedir. İtalya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği İtalya vize başvurularını akredite vize ve seyahat acenteleri üzerinden kabul etmektedir. Ancak İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesinin sonuçlanmasındaki tek yetkili kurum, ikamet ettiğiniz şehri görev alanı içinde bulunduran İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliğidir.

İtalya’ya aile ve arkadaş ziyaretinde bulunacak kişiler İtalya Aile Arkadaş Ziyareti vizesi almak için İtalya’daki yakınlarından davetiye almalıdırlar. Davetiye hazır bir formatta olup, davet eden kişi tarafından davet edilen kişinin (Türkiye’den Aile ve Arkadaş ziyareti için başvuruda bulunan kişinin) ne kadar süreyle İtalya’da kalacağını, İtalya’daki ikamet adresini bildirmelidir. Eğer davet eden kişi İtalya’da yaşayan T.C. asıllı biriyse oturma izni belgesi veya vatandaş ise kimlik belgesinin fotokopisi, İtalya Aile Arkadaş Ziyareti vizesi evrakları arasında olmalıdır. İtalya’dan gönderilen davetiye, davet eden kişinin ikamet ettiği şehirdeki belediyeden imzalı veya İtalya’daki yabancılar şubesinden imzalı ve onaylı olmalıdır. Davetiyenin e-posta olarak gönderilmesinde bir sakınca yoktur.

İtalya Aile-Arkadaş-Akraba Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Schengen başvuru formu 90 gün ve altı imzalarınızın ve seyahat amacınızın doğru beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Biometric fotoğraf 6 ayı geçmemiş olması gerekmektedir.
 • Seyahatinizden bir gün önce ve bir gün sonra yapılmış kaşeli imzalı sağlık sigortası. Teminatların 30.000 Euro olması tıbbı nakil, tıbbı tedavi, cenaze nakli gibi teminatları içeriyor olması gerekmektedir.
 • İtalya’daki yakınınız tarafınızdan (konsolosluğun onaylamış olduğu formatta olması koşuluyla) adınıza düzenlemiş imzalı davetiye. Davet eden kişinin İtalya kimlik ya da pasaport fotokopisi gereklidir.
 • Ulaşım bilgilerini sunmanız istenmektedir;
 •  Araç ile olacaksa araç ruhsatı, güzergah yazısı, aracı kullanacak kişinin ehliyeti, yeşil sigorta sunulmalıdır.
 • Uçak ile olacaksa; uçak rezervasyonu yolcu adınızın görünmesi gerekmektedir.
 • Çalışanlardan çalışma ve izin belgesi kaşeli ve imzalı olmalıdır.
 • Çalışan işveren fark etmeksizin hazırlanması gereken evraklar;
 • İmza sirküleri (izin belgenizi imzalayanın sirkülerde imza örneği bulunması gerekmektedir)
 • Faaliyet belgesi (e-imzalı ya da orijinal ıslak imzalı belge)
 • Vergi levhası (son vergi yılının bilgilerinin olması gerekir)
 • Sicil gazetesi (okunaklı şirket bilgilerinin tamamının yer aldığı sayfalar)
 • İşe giriş bildirgesi ve SGK tescil dökümü barkodlu olmalıdır.
 • Son 3 aylık şirket tarafından kaşeli ve imzalı alınmış maaş bordrosu.
 • Son 3 aylık kaşeli imzalı banka hesap dökümü (Maaşınızın yattığı, son 3 aylık hesap hareketliliğinizi içeren, en az 15.000 TL bakiyesi bulunan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle birlikte dunulmalı)iz.
 •  Varsa tapu, araç ruhsatı gibi evraklarınızın da fotokopisini de eklemelisiniz.
 •  Çiftçi olarak başvuracaklardan çiftçi kayıt belgesi istenmektedir.
 •  Serbest meslek sahibinden vergi levhası ve kayıtlı olduğu odaya ait oda kayıt belgesi sunmalıdır.
 • Devlet memurlarında çalışma ve izin belgesi istenmektedir.
 • 3 aylık bordro ve 3 aylık banka dökümünüzü de dosyanızda sunmanız gerekmektedir.
 • Güncel pasaportunuzun işlem görmüş tüm sayfalarının fotokopisi gerekmektedir.

İtalya aile akraba ziyaretine kapalı sadece birinci dereceden yakınınızın size davetiye göndermesi durumunda başvuru yapmanıza izin veriliyor. ( Anne-baba- sevgili- nişanlılık gibi durumlar ve uzun süredir birlikteliğin kanıtlandığı durumlarda başvuru için izin verilmektedir)

*Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlaması gereken belgelere Vize Merkezi ofisleriyle iletişim kurarak ulaşabilirsiniz.

Akrabam tarafından davetiye geldi başvuru yapabiliyor muyum?

İtalya Pandemi’nin başından beri geçirdiği zorlu süreç neticesinde halen turistiğe ve akraba ziyaretine kapalıdır. Sadece 1. Derece yakın ve duygusal birlikteliği olan kişilerin başvurularını kabul etmektedir.

Yükleniyor...
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2022 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 6366