İtalya Aile Ziyareti Vizesi

İtalya aile ziyareti vizesi diğer bilinen adı ile İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi davetiye odaklıdır. Kısa süreli olarak tanımlanan bu ziyaret vizesi türünde kişinin aile bireyi ya da arkadaşı aracılığıyla davetiye temin etmesi zaruridir.

İtalya Ziyareti Vizesi için gerekli olan evraklar ise kişisel, mali ve mesleki evraklardan oluşmaktadır. Kişisel evraklar her başvuru sahibinin şahsen hazırlaması gerekirken evraklardan oluşur. Mesleki evraklar ise her meslek grubuna ya da bir işte faaliyet gösterilip gösterilmediğine göre farklılık göstermektedir. Aynı durum işsiz ya da öğrenci veya emekli olunması durumunda da geçerli olacaktır. Vize Merkezi, İtalya Aile Ziyareti vizesi başvuruları için de danışmanlık hizmeti vermektedir. Sayfamızdan bu vize türüne dair detayları inceleyebilir, danışmanlık hizmeti için uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İtalya Aile Ziyareti Vizesi Başvurusu

İtalya aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusu kısa süreli vize kapsamında olmasından dolayı başvuruları vize işlem merkezleri aracılığıyla alınmaktadır. Akredite olan bu acenteler dosyanızı Konsolosluk yetkililerine iletir ve işlemleriniz böylelikle başlatılır. İtalya Aile Ziyareti Vizesi Başvurusu için hazırlanacak evrakların güncel tarihli olması gerekir. Başvuru işlemlerinizin eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması vize onayınızı garanti etmeyecektir. Ancak tüm süreç profesyonel olarak ele alınarak yürütülmelidir. 

İtalya’ya arkadaş veya aile ziyaretinde bulunacak başvuru sahipleri İtalya Aile Ziyareti vizesi almak için İtalya’daki yakınlarından davetiye temin etmelidir. Davetiye hazır bir formattadır. Sizi İtalya’ya davet eden aile bireyi ya da arkadaşınız davet edilen kişinin yani sizin ne kadar süreyle İtalya’da kalacağını belirtmelidir. Ayrıca ülkede ne kadar konaklanacağı da açıkça ifade edilmelidir.

Eğer davet eden kişi İtalya’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise İtalya oturma izni belgesi ya da ülkede vatandaşlık kazandı ise kimlik belgesinin fotokopisi de dosyada bulunmalıdır. İtalya’dan gönderilen davetiye, davet eden aile bireyi ya da arkadaşınız olan kişinin ikamet ettiği şehirdeki belediyeden ya da İtalya’daki yabancılar şubesinden imzalı ve onaylı olmalıdır. Davetiyenin e-posta aracılığıyla gönderilmesinde ise bir sakınca yoktur.

İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Yukarıda kısaca aktardığımız davetiye dışında kalan İtalya aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evraklar da söz konusudur. Tüm vize işlemlerinde belirttiğimiz üzere bu evraklar kişiye özgü hazırlanır kişiye göre hazırlanan evrak listenizi uzmanlarımızdan edinebilirsiniz. Aşağıda sunacağımız evraklar ise her başvuruda talep edilebilen genel evraklardır.

İtalya Schengen başvuru formu

Form açık bir dille yazılmalı ve tüm alanlar doldurulmalıdır. Formda belirttiğiniz tüm bilgiler teyit edilebilir olmalıdır. Aynı zamanda form imzalı olarak teslim edilmelidir.

Biyometrik fotoğraf 

Son altı ay içerisinde çektirilen fotoğraf biyometrik fotoğraf özelliklerini karşılamalıdır.

Seyahat Sağlık Sigorta Poliçesi

Seyahatinizin tarih aralıklarını kapsayan ve minimum 30 Bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası poliçesi İtalya aile ziyareti vizesi başvuru dosyasına eklenmelidir.

Davetiye

İtalya’daki aile bireyi ya da arkadaşınız tarafından Konsolosluk tarafından talep edilen içerik ve şekil ile düzenlemiş imzalı davetiye talep edilen diğer evraklarla beraber teslim edilmelidir. (Davet eden kişinin İtalyan kimliği, oturum belgesi ve pasaport fotokopisi gibi)

Seyahat Evrakları

Eğer İtalya’ya özel araç ile gidilecekse araç ruhsatı, güzergah yazısı, aracı kullanacak kişinin ehliyeti ve yeşil sigorta İtalya aile ziyareti vizesi doyasına eklenmelidir. Uçak ya da diğer toplu taşıma araçları ile seyahat gerçekleştirilecekse seyahat rezervasyon bilgileri de dosyada bulundurulmalıdır.

Mesleki ve Mali Evraklar

Ücretli çalışanlardan çalışma ve seyahat izin belgesi kaşeli ve imzalı olarak temin edilmelidir. Çalışan işveren fark etmeksizin hazırlanması gereken evraklar ise;

  • İmza sirküleri, Faaliyet belgesi (e-imzalı ya da orijinal ıslak imzalı belge)
  • Son vergi yılına dair vergi levhası
  • Ticaret Sicil Gazetesi 
  • İşe giriş bildirgesi ve SGK tescil dökümü (barkodlu) olmalıdır.
  • Son 3 aylık şirket tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş maaş bordrosu.
  • Son 3 aylık kaşeli ve imzalı banka hesap dökümü 
  • Varsa tapu, araç ruhsatı gibi evraklarınızın da fotokopisini de eklemelisiniz.

Tüm bu evrakların dışında emekli olanlardan emeklilik belgesi, Kamu kurumunda çalışanlardan kimlik kartı ve izin belgesi, çiftçilerden çiftçilik yaptığına dair resmi kurumdan alınan evrak, çocuklar için muvafakat name, öğrenciler için eğitim evrakları gibi belgeler de talep edilecektir. Ayrıca alındığı tarih 10 yılını doldurmamış pasaport ve kimlik, tam vukuatlı nüfus belgesi gibi ek evraklar da dosyaya eklenmelidir.

İtalya Vizesi Ücreti

İtalya Vizesi Ücreti seyahat sürenize göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca vize işlem merkezine dair hizmet ücretleri vize harcına dahil değildir. Bu ücretler seyahat iptali ya da olası vize reddi durumunda iade edilmemektedir. Ücretlendirmelere dair tam detaylandırma için Vize Merkezi uzmanlarından bilgi alabilirisiniz.

İtalya aile ziyareti vizesi başvurusunun işlem süreci de hemen hemen kısa süreli diğer vize türleri ile aynıdır. Ortalama olarak 15 gün içerisinde başvurular cevaplanır. Ancak Konsolosluk ya da vize işlem merkezlerindeki yoğunluk, resmi tatiller ya da mevsimsel akış belirleyici olacaktır. Bu nedenle bu vize için de en az 1 ay öncesinden başvuru işlemlerini başlatmanız önerilir.

Yükleniyor...