İtalya Vizesi

Değerli ziyaretçimiz,

Vize Merkezi, İtalya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir. İtalya Vize başvurularınız için, Vize Merkezi olarak vize başvuru prosedürlerine en uygun şekilde başvuru formunuzu doldurup, gerekli evrakları sıralayıp dosyanızı hazırlıyor ve randevu tarihinizin en hızlı şekilde alınmasını sağlıyoruz. Bu hizmetle sizi evrak karmaşası ve yorucu prosedür detaylardan kurtarıyoruz. Gerektiği durumlarda talebiniz üzerine uçak ve konaklama rezervasyonlarınızı, seyahat & sağlık sigortanızı da yaparak vize başvurunuzu eksiksiz evraklarla doğru şekilde ilgili Konsolosluğun akredite ettiği aracı kuruma, çıkarlarınızı koruma koşuluyla seçilen firmalar aracılığıyla yönlendiriyoruz.

İtalya’ya kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, vize başvuru kabulü için yetkilendirilmiş başvuru merkezleri aracılığıyla kabul edilmektedir. İtalya Schengen vize başvuruları, istisnai durumlar dışında direkt olarak Konsolosluğa gerçekleştirilememektedir. Schengen vize başvurularınız için İtalya vize başvuru merkezlerine ve seyahat acentelerine müracaatlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İtalya Schengen vize başvurularınızda, durumunuza uygun ve en güncel evrak listesini size en yakın İtalya Vize Merkezi’ni arayarak isteyiniz. İtalya Vize Temsilcilerimiz, ihtiyacınız olan 2019 güncel evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi size e-posta yoluyla gönderecektir.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının İtalya Vizesi Almaları Zorunlu mu?

İtalya, bir Avrupa Birliği üyesi olup Schengen sınırları içinde yer alır. İtalya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti Bordo pasaportuna sahip kişilerin İtalya vizesi alarak bu ülkeye giriş yapmaları zorunludur. İtalya ile Türkiye Cumhuriyeti devleti arasında vize muafiyeti anlaşması sadece resmi pasaport sahipleri için sınırlı bulunurken, Umuma mahsus pasaport sahipleri İtalya vize işlemlerine tabidir. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen anlaşması gereğince her 6 ay içerisinde 90 gün konaklama süresini ihlal etmeme koşuluyla İtalya seyahatlerinde vizeden muaftırlar. 
Umuma mahsus (Bordo) pasaporta sahip Türkiye vatandaşlarının İtalya'ya giriş yapabilmeleri için İtalya Vizesi almaları ise zorunludur. 
İtalya vize randevularınız yetkililerimizin çalışma alanı içerisinde olacaktır. Randevu prosedürleri ile zaman kaybı yaşamamak için randevu saati ve tarihi konusunda önceliklerinizi yetkililerimizle paylaşın. İtalya vizesi için gerekeli evrakların en güncel haline ulaşmak için temsilcimizle iletişime geçin. 

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya vizesi başvuruları için gereken evraklar, başvuru sahibinin seyahat amacına ve mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. İtalya Turistik Vize, İtalya Ticari Vize, İtalya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi, İtalya Transit Vize dahil tüm vize kategorilerinde 90 güne kadar kısa süreli seyahat için vize başvurusu gerçekleştirilir.
İtalya vize başvuru sahibi, İtalya seyahatinin amacını belirlemesi sonrası meslek durumuna ve seyahat amacına yönelik başvuru evraklarını web sayfamızın SOL bölümünde bulunan Menüyü ziyaret ederek öğrenebileceklerdir. Başvuru sahibinin mesleki pozisyonunda ve seyahatinin amacıyla ilgili spesifik durumlar ise İtalya vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evraklara ek olarak yeni evrakların dahil olmasına neden olabilecektir. Bu sebeple; değerli ziyaretçilerimiz mevcut durumunuzu, seyahat tarihlerinizi, çalışma koşullarınızı ve medeni durumunuza yönelik bilgileri lütfen temsilcilerimizle paylaşmayı unutmayınız. 

Vize Merkezi - İtalya Schengen Vize Departmanı Müşteri Temsilcisini +90 (212) 970 05 60 numaralı telefondan arayarak İtalya Schengen vize (90 güne kadar konaklamalı) başvuru evraklarını Temsilcilerimizden bir ''bilgi e-maili'' olarak talep edebilirsiniz. Vize Merkezi - İtalya Vize Departmanı hazırlanması gereken evrakların güncel halini sizlerle e-posta olarak paylaşacaktır. Durumunuza uygun İtalya vizesi başvuru evraklarınızı e-posta hesabınızda bulabilirsiniz. Durumunuza uygun ve vize başvurunuzu yakından ilgilendiren evrakları sizlerle paylaşabilmemiz için Müşteri Temsilcilerimizin, tarafınıza yönlendirdiği sorulara doğru yanıtlar verilmesi gerektiğini hatırlatırız.

Seyahat amacının belirlenmesiyle ilgili olarak bir hatırlatma yapmayı faydalı buluyoruz; İtalya'da bulunan aile, akraba veya arkadaşını ziyaret edecek kişiler İtalya aile/akraba/arkadaş ziyareti vizesi için başvuru gerçekleştirmeleri gerekmektedir. İtalya'da bulunan yakınını ziyaret edecek kişiler İtalya turistik vize başvurularında bulunmaları doğru vize başvurusu değildir. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşılması halinde vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 

İtalya vizesi başvurunuz için hazırlanması gereken evraklar tarafınıza yönlendirmiş olduğumuz bilgi malinde veya web sayfamızda belirtilen evrakların listesi ile sınırlı değildir. Konsolosluk vize bölümünce tarafınızdan yeni evraklar talep edilebilir, beyan etmiş olduğunuz evrakların orijinal halini paylaşmanız istenebilir veya sunmuş olduğunuzun evrakların yeniden güncel tarihli halini sunmanız söz konusu olabilir. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşılması halinde talep edilen evrakları yeniden sunmak zorunda olduğunuzu unutmayınız.

İtalya vizesi için gerekli evraklar, seyahat gerçekleştirecek kişinin seyahat amacına, meslek bilgilerine ve iş yerinde ki pozisyonuna göre değişiklik gösterebilirken, seyahat amacınızın netleştirilmesinin ardından İtalya vizesi için gerekli güncel evrakları Vize Merkezi temsilcimizden talep ediniz.

İtalya vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi Yetkilileri ile iletişime geçin!

italya vize türleriİtalya Vize İşlemleri

İtalya vizesi için başvuru gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşları veya Türkiye devletinde ikamet eden yabancı uyruklu kişiler İtalya Schengen vizesi için başvuru gerçekleştirmek istemeleri halinde vize başvurularını doğrudan Konsolosluğa gerçekleştiremeyeceklerdir. İtalya Konsolosluğu, İtalya vizesi başvurularını (istisnai durumlar dışında) anlaşmalı kurum akreditasyonu bulunan seyahat acenteleri ve vize merkezleri üzerinden kabul etmektedir. İtalya D Tipi (Ulusal) vize için başvurusu gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkiye ikamet izni sahibi yabancı uyruklu kişiler ise vize müracaatlarını doğrudan İtalya Konsolosluğuna veya Büyükelçiliğine yaparak gerçekleştirebileceklerdir. 

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vizesi işlemlerinde bulunacak vatandaşlarımızın İtalya vizelerini nasıl alabileceklerine yönelik kapsamlı bilgileri aşağıda dikkatinize sunuyoruz, İtalya vizesi alacak vatandaşlarımızın öncelikle bu ülkeye olan seyahat amaçlarını/içeriklerini netleştirmeleri gerekmektedir. İtalya’da maksimum 90 güne kadar konaklama yapacak vatandaşlarımız İtalya Schengen vizesi için başvuru gerçekleştirmeleri gerekecektir.
İtalya Schengen vize başvurusu gerçekleştirecek vatandaşlarımız ise başvurularını direkt olarak İtalya Konsolosluğuna yapamazlar. İtalya Schengen vizesi başvurularınız için lütfen İtalya vize başvuru merkezleri ile iletişime geçiniz.

Tüm başvuru sahiplerinin İtalya’ya ne amaçlı gittiği çok önemlidir. Diğer Schengen üye devletlerinde oturum izni olan ve ikamet ettiği Schengen ülkesinde oturum iznini uzatmayan şahısların Türkiye’den yapacakları vize başvuruları reddedilmektedir. Bu durumlara örnek olarak başvuru sahipleri veya birinci derece yakınları herhangi bir Schengen üye devletinden oturum izni veya vatandaşlık hakkına sahip olanlar belirtilebilir. Örneğin İspanya’da oturum izni varken süresini uzatmayıp Türkiye’ye dönen bir kişi İtalya’dan turistik amaçlı Schengen vizesi alamaz. Bir diğer örnek oğlu Almanya oturum iznine sahip bir kişi Almanya’dan davetiyeli başvuruyla vize almak dururken İtalya’ya turistik amaçlı başvuru yapamaz. Her durumda bu başvurular reddedilmektedir.

İtalya’da 90 günden daha fazla bir süre konaklama yapılması halinde ise İtalya Ulusal Vizeleri olarak kabul edilen İtalya Konsolosluğunun D Tipi vize kategorilerine başvuru yapılmalıdır. İtalya D Tipi vize kategorisine başvuru gerçekleştirecek vatandaşlarımızın İtalya Konsolosluğuna başvuru yapmaları gerekmektedir. İtalya Erasmus vizesi, İtalya eğitim vizeleri için başvuruda bulunacak vatandaşlarımız ise bu bilginin güncelliğini kontrol ederek başvurularını İtalya Konsolosluğu ya da İtalya vize başvuru merkezlerine yapmaları gerekebilir.

İtalya vize başvurularında bölge sınırlaması bulunurken İtalya Konsolosluğu, görev alanında bulunan il ve ilçelere hizmet vermektedir. İtalya vizesi için İstanbul’dan başvuru yapabilecek şehirler; Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, İstanbul, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova, Yozgat ve Zonguldak’tır.

* İkamet adresi Başkonsolosluk görev alanında bulunmayan yolcularımız Müşteri Temsilcimizi arayarak, yetkilerimizden konu hakkında destek alabilir. 

İtalya Vize Randevusu

İtalya'ya gitmek isteyen kişilerin, İtalya vizesi başvurularını gerçekleştirebilmeleri için randevu almaları gerekmektedir. İtalya Konsolosluğu ve İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezleri vize randevusu bulunmayan kişilerin vize başvurularını istisnai durumlar dışında kabul etmemektedir. İtalya vize başvurusu için randevular Konsolosluk sisteminin yoğunluğuna göre ileri bir tarihe verilebilirken vize başvurularınızı ülkeye olan seyahat tarihinizden en az 1 ay, en fazla 3 ay önceden yapmaya özen gösteriniz. 
İtalya vize başvurularınız için almış olduğunuz randevu saatiniz ve tarihiniz, sadece o tarih ve saatte vize başvurunuzu gerçekleştirmek üzere verilen bir randevudur. Randevu saatinde vize başvurusunu gerçekleştirememiş kişilerin yeni bir vize randevusu almaları gerekmektedir. 
İtalya vize başvurularınız için durumunuza uygun randevu saati ve tarihi konusunda temsilcilerimizden destek alabilirsiniz. İtalya vize randevusu işlemleri temsilcilerimizin çalışma alanı içerisindedir. Temsilcilerimiz, seyahat tarihinize ve durumunuza uygun önceliklerinizi göz önünde bulundurarak uygun olan ilk iş gününde vize randevusu onayınızı alacaktır. 

İtalya Schengen vize randevularında biyometrik verileri ibraz etme zorunluluğu vardır.
Schengen vize başvuru işlemlerinde 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Parmak İzi Uygulamasına (VIS) başlanmıştır. Schengen kuralları gereğince İtalya vize başvurusunda bulunan yolcularımızın randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde biyometrik verilerini beyan etmek üzere hazır bulunmaları gerekmektedir. Randevu gün ve saatinizde, başvuru asistanımız sizlere eşlik ederek İtalya vize başvuru işlemlerinizin sorunsuz biçimde gerçekleşmesi için yardımcı olacaktır.
Pasaport işlemleri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi Türkiye Cumhuriyeti Devleti makamları içindir ve İtalya Konsolosluğu tarafından tanınmamaktadır.

İtalya vize başvurunuz için beyan ettiğiniz tüm bilgileriniz Vize Bilgi Sisteminde (VIS) 5 seneliğine kayıtlı kalacaktır. Son 5 yıl (59 ay) içinde parmak izi vermiş olan yolcularımızın bir sonraki vize başvurularında bazı istisnalar dışında parmak izi beyan etmesine gerek yoktur. Parmak izleriniz henüz kayıt altına alınmadıysa, sizleri parmak izi beyanında bulunmaya davet edeceğiz. 12 yaş ve altı başvuru sahiplerinin parmak izi beyanında hazır bulunmalarına gerek yoktur.
İtalya vize başvurunuz için parmak izi beyanında bulunan yolcularımız, verilerinin okunamaması halinde parmak izini yeniden beyan etmek durumunda kalabilirler. Vize işlemlerinizle ilgili her türlü adım tarafımızdan takip edilecek olup parmak izi beyanı dışında bizzat bulunmanız gereken başka bir işlem bulunmamaktadır.

Sağlık sebebi nedeniyle parmak izinde tüm parmaklarını kullanamayan kişiler bunu konsolosluğa bildirir ve sağlıklı parmaklarıyla bu işlemi sonlandırırlar. Biyometrik fotoğraf çektirdiğinizde inanç sebebiyle başınızı örtme ihtiyacı duyuyorsanız biyometrik fotoğrafınız başınızın üst kısmı, alnınız ve çeneniz açık bir şekilde olmalıdır.

İtalya Vizesi için Ekspres İtalya Vize uygulaması bulunmaktadır. ''Ekspres İtalya Vize'' uygulaması için İtalya Vizelerinizi daha kısa sürede alabilirsiniz. ''Ekspres İtalya Vizesi'' için başvuru gerçekleştirilmek istenmesi halinde; Lütfen yetkililerimizi iletişime geçin.

italya vizesi evrakları

İtalya Vize Başvurusu

İtalya Schengen Vize başvurunuza uygun hazırlanması gereken evrakların detaylı listesine ve İtalya vize başvuru işlemleri hakkında en güncel bilgilendirmeye ulaşabilmek için sitemizdeki ‘vize tipi’, ‘meslek’ seçimini yapmanız halinde, seyahat amacına uygun kategorideki sayfaya yönlendirilirsiniz.
Başvurunuz ile ilgili gereken evraklar hakkında bilgiye ulaştıysanız, lütfen hazırlamış olduğunuz evrakları adresimize kargo veya kurye aracılığı ile postalayınız.
İtalya vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasının ardından pasaportunuz, isteğiniz doğrultusunda size kargo/kurye aracılığı ile ulaştırılacaktır.
Pasaportunda geçerli Schengen vizesi bulunan vatandaşlarımız ise geçerli Schengen vizeleri ile İtalya’ya giriş yapabileceklerdir.
İtalya’da 90 günden fazla konaklama gerçekleştirecek vatandaşlarımızın başvuru yapması gereken vize kategorisi İtalya Konsolosluğunun D tipi vize kategorisidir.
İtalya vize başvuru işlemleriniz için uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçelerinin beyanı zorunludur. 30.000 € teminatlı uluslararası geçerli sigorta poliçeleriniz için Kurumumuzdan destek alabilirsiniz.   
İtalya vize başvuru işlemleriniz için ön rezervasyon halinde bulunan otel ve uçak bileti rezervasyonları kullanınız. Satın alımı yapılmış otel ve uçak bileti ile yapılacak vize başvurularınız konusunda kurumumuzu bağlayan bir sorumluluğun olmadığını bilgilerinize sunarız.

İtalya Schengen vize başvurularında diğer üye devletlerden farklı olarak bazı bilgi ve belgelerde değişiklikler gözlemlenmektedir. Aşağıdaki bilgileri dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.
İtalya İstanbul Başkonsolosluğu, sponsorlukla yapılacak olan öğrenci başvurularından, başvuru sahibine ait banka hesap dökümlerinin ibrazını zorunlu kılmakta olup, İzmir Konsolosluğu buna ek olarak işveren sponsorluğunda ticari amaçlı giden başvuru sahiplerinden de şahsi banka hesap dökümünü talep etmektedir.
İtalya schengen vize başvurularında tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ibrazı – kişi aile sponsorluğu ile seyahat etmeyecekse – zorunlu değildir.
İtalya Schengen vize başvurularında 18 yaş altı başvuru sahipleri için – seyahati ve başvuruyu ebeveynleriyle birlikte gerçekleştirecek olsalar bile – ebeveynlerden alınmış noter onaylı muvaffakatnamenin ibrazı zorunludur.
Yukarıda söz edilen ayrıntılara dair bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak Vize Merkezi müşteri temsilcimizle iletişime geçerek güncel evrak talebinde bulunabilirsiniz. Vize Merkezi İtalya Vize İşlemleri Departmanı başvurunuzu sizi adınıza titizlikle gerçekleştirecek yetkinliğe sahip bir kurumdur.

İtalya’ya ticari amaçlı olarak yapılacak seyahatlerde, davetiye gönderen İtalyan şirketine ait ticaret odası kaydı mutlaka eklenmelidir. Ayrıca davet amaçlı olarak gönderilen mektuplar standart formatlara uygun olmalı (Lettero Di Invito Per Affari) ve imza atan yetkilinin İtalyan oturum kartı veya kimlik fotokopisi de eklenmelidir.
İtalya Schengen vize başvuru sahiplerinden istenen fotoğraflarda kulaklar görünecek şekilde ve gözlüksüz olma şartı vardır. Yalnız İzmir konsolosluğu gözlükle çekilen fotoğrafı kabul etmektedir. Fotoğrafların güncellik kriteri 3 ay olup daha önceki vizelerde kullanılmamış olması çok önemlidir. Başvuru merkezi gerekli gördüğü durumlarda yeniden fotoğraf talep edebilmekte ve bu hizmeti de sunmaktadır.
İzmir Konsolosluğu ayrıca, SGK hizmet dökümlerini de barkodlu olarak istemekte, sayfa çıktılarını kabul etmemektedir.
Ayrıca turistik amaçlı yapılan seyahatlerde işverenlerden de sigorta evrakları talep edilmemektedir. İtalya da tıpkı diğer Schengen üye devletlerinin birçoğunda olduğu gibi güncel şirket evrakları ve özellikle orijinal faaliyet belgesi talep etmektedir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya Schengen vize başvurularında öngörülen vize başvuru sonuçlanma süreleri; 3 ila 10 iş günü arasında değişmektedir. İtalya VIP vize başvuruları ise başvuru tarihi sonrası 48 ila 72 saat arasında sonuçlanabilmektedir. Vize sonuçlanma süreleri konsolosluk resmi tatil günlerini, yabancı pasaportları ve konsolosluğun yoğunluğa bağlı olarak ek değerlendirme sürelerini kapsamaz. Başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak Konsolosluk Vize Bölümünce yeni evraklar talep edilebilir. İtalya vize başvuru işlemlerinize bu ülkeye olan seyahat tarihinizden en az 4 hafta önce başlayınız. Vizenizin seyahat tarihinize yetişebilmesi için vakitlice vize başvurusunda bulunmayı unutmayınız. Belirtilen süre; hafta sonlarını, resmi tatil günlerini, ek evrak talep edilmesi sırasında yaşanan zaman kayıplarını kapmamaktadır. 

İtalya Konsolosluğu ayrıca vize başvuru sahibinin dosyasını inceleme aşamasında ek süreye ihtiyaç duyabilirken bu ve benzeri durumlarda da yukarıda belirtilen süreler geçerli sayılmayacaktır. Konsolosluk vize bölümü yoğun bir çalışma döneminde bulunması halinde ise İtalya vize başvuruları başvuru sahibinin seyahat tarihine yakın bir sürede sonuçlanacaktır. İtalya vize başvurusu işlem değerlendirme süresi sizler için uzun bir süreye tekabül etmesi halinde veya bir başka ülkeye seyahat edebilmek için pasaportunuza ihtiyacınız olması halinde lütfen söz konusu durumunuzu ispat eden seyahat detaylarınızı belirten ek dilekçe, seyahat edilecek diğer ülke için yapılan konaklama ve uçuş bilgilerinizin rezervasyonlarını başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayınız. 

İtalya vizesi için Büyükelçilik, Başkonsolosluk ve diğer İtalya Konsolosluklarının görev bölgesinde ikamet eden kişiler ilgili Konsolosluklarının çalışma programlarına bağlı olarak vize başvuruları yine daha uzun sürede veya daha kısa sürede sonuçlanabilecektir. İtalya vizenize onay veya ret verecek tek yetkili kurum sadece İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliğidir.

İtalya Vizesi Başvuru Dilekçesi

İtalya vize başvurusunda bulunan kişilerin vize talep dilekçesi kaleme almaları zorunludur. Kişinin şahsi durumuna uygun olarak kaleme alınan dilekçe; konsolosluğa hitaben yazılmalı ve seyahatin amacı açık biçimde belirtilmelidir. Vize talep dilekçesinde seyahat tarih aralıkları ve öngörülen seyahatin masraflarının kimin tarafından karşılanacağı açıkça belirtilmelidir. Seyahatin masrafları, seyahat edecek kişi tarafından karşılanacaksa vize talep dilekçesi konsolosluğa hitaben şahsen yazılmalıdır.

İtalya vize başvurusunda bulunacak kişi şirket sahibi ise vize talep dilekçesi şirketin antetli kağıdına, kaşeli ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlanmalıdır. Şirket sahiplerinin İtalya ticari vize başvurularında seyahatin masrafları şirket tarafından karşılanacaksa vize talep dilekçesinde masrafların şirket tarafından karşılanacağı açıkça belirtilmelidir.
Ev hanımları ve öğrencilerin turistik, ticari veya aile ziyareti vize başvurularında ise seyahat edecek kişiye sponsor olan birinci dereceden akraba, eş veya yakın tarafından sponsor dilekçesi kaleme alınmalıdır. Sponsor dilekçelerinde seyahat edecek kişinin masraflarının karşılanacağı beyan edilmelidir.

İtalya Vizesi Başvuru İşlemleri Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

  • İtalya Schengen vizesi için başvuru gerçekleştirecek kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar aşağıda belirtilmektedir. İtalya vize başvuru işlemleriniz öncesi aşağıda bulunan bilgileri göz önünde bulundurmanızı, durumunuza yönelik bilgiler konusunda temsilcilerimizi bilgilendirmeyi unutmayınız.
  • İtalya Schengen vize başvuruları direk olarak İtalya Konsolosluklarına yapılmamaktadır. İtalya Schengen vize müracatları, İtalya vizesi işlemleri üzerine yetkili kılınmış başvuru merkezlerine veya İtalya vize işlemleri üzerine hizmet veren başvuru merkezi akreditasyonu bulunan seyahat acentelerine yapılmalıdır.
  • İtalya vize başvuruları için hazırlanması gereken evraklar başvuru sahibinin seyahat amacına ve mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Temsilcilerimizden bir bilgi e-maili talep etmeden önce tarafınıza yönlendirilecek soruları doğru bir şekilde yanıtlamaya özen gösteriniz ve durumunuza uygun evrakları eksiksiz olarak hazırlayınız. Eksik evraklarla yapılacak vize başvurularınız kabul edilmeyecektir. 
  • İtalya vize başvurularınız için hazırlamış olduğunuz evrakların güncel tarihli olmasına özen gösterin. Orijinal ve fotokopi olarak sunulacak belgelerin bilgisine sahip olmayı unutmayın.
  • İtalya vize başvurularınız için randevu almanız zorunludur. Randevu onayınız olmaksızın vize müracaatlarınızı gerçekleştiremezsiniz. İtalya vizesi randevularına dair tüm sorularınız için Temsilcilerimizi mesai saatleri içerisinde arayabilirsiniz.
  • İtalya vize başvurularınız için hazırlamış olduğunuz vize evraklarınızın eksiksiz ve hatasız olmasına dikkat ediniz. Eksik veya hatalı belge ile yapılacak müracaatlar kabul edilmemektedir. İtalya vize başvuru işlemleriniz devam ederken durumunuza bağlı olarak Konsolosluk vize bölümünce yeni evrak, ek evraklar talep edilebilir. Bu durumda tarafınıza gönderilen İtalya vize başvurusu evraklarının bilgisi değişiklik gösterebilir.
  • İtalya vize başvurularınız için eksiksiz bir şekilde sunmuş olduğunuz evraklar vize almanızı garanti etmemektedir. İtalya vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar ilgili İtalya Konsolosluklarının çalışma alanı içerisinde olacaktır. Kurumumuz İtalya vize başvurularınızın sonuçlanma süresi, vize başvurunuz hakkında verilecek kararlar ve alacak olduğunuz vize süresi konusunda yetkisi bulunmaz.
  • İtalya vize başvurularınız olumsuzlukla sonuçlanmış olabilir bu durumda ücret iadesi yapılmamaktadır. İtalya vize başvurunuzun olumsuz bir sonuçla neticelenmemesi için lütfen İtalya vize uyum koşullarınızı eksiksiz olarak tamamlamaya özen gösterin. 
  • İtalya vize başvuru işlemleriniz sonuçlanmadan hotel ve uçak bileti satın alması yapmayınız. Kurumumuz, satın alınmış hotel ve uçak bileti ile yapılacak vize müracaatları konusunda sorumluluk sahibi değildir. İtalya vize başvurularınız için gerekli olan hotel ve uçak biletlerinizi ön rezervasyon olarak beyan ediniz.
  • İtalya vizesi için grup vize başvurusu gerçekleştirecek kişiler grup halinde seyahat edeceklerinin bilgisini Temsilcilerimizle paylaşmalıdır. İtalya vizesine grup halinde başvuru gerçekleştirecek kişilerin hazırlaması gereken evraklar şahsi müracaatlara göre değişiklik gösterecektir.

Vize Merkezi aracılığıyla İtalya Turistik Vizenizi Nasıl Alabilirsiniz?

1.Adım – Müşteri Temsilcilerimizi arayınız.

Vize Merkezi- İtalya Vize Departmanı Müşteri Temsilcilerimizi arayarak, Yetkililerimizden durumunuza uygun olarak hazırlayacakları evrakların içeren bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin tarafınıza yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar, doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayınız.
Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak vize başvuruları işlem sürenizin uzamasına hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı kargo yapınız.

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı tarafından durumunuza yönelik yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın Şubemize kargo yapın. Kargo takip numaranızı temin ediniz. Kargonuzun Merkezimize ulaşımı sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilecek olan e-mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız bildirilecek, Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda onayları alınacaktır.

5. Adım – Biyometri bilgi beyanı

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen Üye Ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Yetkililerimiz biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.
Lütfen Dikkat! Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘’VIS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

6. Adım – Pasaport teslimi

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. İtalya vize başvuru işlemleri 7 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, Konsolosluk resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontol edilecek olup, işlemlerinizin tamamlanması sonrası Pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya Merkezimizde şahsi teslim alınarak sağlanacaktır. 

İtalya Vizesi İletişim

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon