İtalya Ticari Vize

İtalya Ticari Vize

İtalya'ya ticari, iş, toplantı, fuar ve benzeri faaliyetler için seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ve Türkiye'de oturum izni olan diğer ülke vatandaşları İtalya ticari vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Ticari vize kapsamı sebebi ile turistik vizeden farklı evrak listesine sahip olacaktır. Bu nedenle seyahat sebebinizi kanıtlayan evraklarla başvuru yapmanız gerekir. Yazımızın devamında hem evraklara hem de başvuru işlemlerine dair bilgilere erişebilirsiniz.

İtalya vizesine dair diğer sorularınız için ise uzmanlarımızla iletişime geçerek bilgi edinebilirsiniz.

İtalya Ticari VizeBaşvurusu

İtalya Schengen Vize başvuruları Pandemi sonrası direkt olarak Konsolosluğa gerçekleştirilemezken başvuru merkezleri veya akredite seyahat acenteleri üzerinde başvuru hizmeti alabilirsiniz.

İtalya Ticari Vizebaşvuru evraklarınızın güncel tarihli olması zorunludur. Eksik evraklarla yapılacak vize başvurularınız olumsuz değerlendirilebilir. Vize uyum koşullarını eksiksiz olarak tamamlamanızı tavsiye ediyoruz. Başvuru işlemlerinizin sorunsuz bir şekilde tamamlanması vize alışınızı garanti etmemektedir. İtalya Vize başvuruları hakkında verilecek kararlar İtalya Konsolosluğunun insiyatifi altındadır.

İtalya Vizesibaşvurularında bölge sınırlaması bulunmaktadır. Başvuru sahibi ikamet etmekte olduğu şehre hizmet veren ilgili İtalya Vize başvuru merkezine müracaat gerçekleştirmesi gerekecektir. İstanbul, Edirne, Sakarya, Tekirdağ Amasya, Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Ordu, , Samsun, Sinop, Sivas, , Yalova, Yozgat, Zonguldak illerinden yapılacak İtalya Ticari vize başvuruları İtalya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılır.

Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Nevşehir, illerinden yapılan İtalya vize başvuruları İtalya Ankara Konsolosluğu tarafından değerlendirilir.Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bitlis, Burdur, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İçel, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kilis, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Niğde, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Uşak, Van illerinden yapılan başvuruların kararı İtalya vizesi İzmir Konsolosluğunun inisiyatifindedir. İtalya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği İtalya vize başvurularını akredite vize ve seyahat acenteleri üzerinden kabul etmektedir. Ancak İtalya Ticari vizesinin sonuçlanmasındaki tek yetkili kurum, ikamet ettiğiniz şehri görev alanı içinde bulunduran İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği'dir.

İtalya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • İtalya Schengen Başvuru formu
 • Pasaport (yurda dönüş sonrası 3 ay daha geçerliliği olmalıdır)
 • Biyometrik fotoğraf (tüm yüzün görünür olması, gözlüksüz ve 6 aydan eski olmamalı)
 • Seyahat sağlık sigortası (seyahatten önce ve sonra olacak halde düzenlenmiş olmalı ıslak imza ve kaşeli olması gerekli)
 • Ulaşım rezervasyonu (uçak rezervasyonu ya da araçla seyahat edilecekse araç bilgileri)
 • Davetiye (İtalya’da ilgili kurumdan gelmiş olmalı imzalayan kurum yetkilisinin imza örneği sunulmalıdır)
 • Davetiyenizde konaklama bulunmuyorsa konaklama bilgilerinizi sunmanız gerekmektedir.
 • Visura Camerale mecburi olmamakla birlikte dosyada bulunması artı bir durumdur.
 • Şirket yazısı ( çalışan ya da işveren fark etmeksizin İngilizce olarak hazırlanmalı)
 • İmza sirküleri
 • E-imzalı ya da orijinal Faaliyet belgesi
 • Vergi levhası
 • Ticari Sicil Gazetesi

Çalışan başvurularında yukarıdaki evraklara ek olarak

 • İşe Giriş Bildirgesi
 • 4A Hizmet Dökümü
 • 3 Aylık Maaş bordrosu
 • Çalışan ve işveren fark etmeksizin Türkiye’deki kuruma ait 6 aylık bakiyeli banka dökümü
 • Varsa ek gelir belgelerinizi sunabilirsiniz (tapu kira sözleşmesi gibi)
 • Güncel pasaportunuzun fotokopileri

*Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlaması gereken belgelere Vize Merkezi ofisleriyle iletişim kurarak ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Fuar alanında Stand kuracaklar için ek evraklar;

 • Fuar sözleşmesi
 • Ödeme dekontu
 • Stand kurulacak alanın krokisi

Yukarıda bulunan evraklar İtalya’da Stand kuracak şirketlerden istenen evraklardır.

İtalya’da fuar gezme amaçlı seyahat edecekler;

 • Fuar giriş kartı
 • Fuarda katılımcı olan şirketten- kurumdan gönderilmiş ticari davetiye ve davetiyeyi imzalayan kişinin imza örneği

Yukarıda bulunan iki belge fuar ziyareti yapacak kişilerden istenen belgelerdir işveren- çalışan durumunuza göre evraklarınızı eksiksiz ve güncel hazırlamanız büyük önem arz etmektedir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya Konsolosluğu, İtalya Schengen vizesini başvuru yapıldıktan sonra 3 ila 15 iş günü arasında değişen süre aralığında sonuçlandırmaktadır. Söz konusu süreler ön görülen sürelerdir ve Konsolosluk çalışma programına göre uzayabilmektedir. Türkiye ikamet iznine sahip yabancı uyruklu kişilerinvize başvurularıyukarda belirtilen ön görülen işlem sonuçlanma sürelerine dâhil değildir. İtalya Konsolosluğunun yoğunluğu ve tatil günleri de (bayram ve kutlamadan dolayı kapalı olduğu günler) çıkış süresini etkilemektedir. Ayrıca konsolosluk bazı durumlarda başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunabilir bu durum ek süre gerektirebilir. Bu sebepten sunduğunuz vize evraklarının tam ve eksiksiz olduğundan ve eksik evrak talebi durumlarda hazırlıklı olduğunuzdan emin olunuz. Yabancı pasaporta sahip kişilerin işlemleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına göre daha uzun sürede sonuçlanacaktır. Azerbaycan pasaportuna sahip kişilerin İtalya vize başvuruları ise diğer yabancı ülke vatandaşlarına oranla daha kısa sürede sonuçlanabilmektedir.

Vize Merkezi sizin adınıza İtalya vize işlemlerinizin takibinde yetkin bir kurumdur. Müşteri temsilcilerimize sol menüde şehirlere göre düzenlenen iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

İtalya Ticari VizesiVize Merkezi Aracılığıyla Nasıl Alınır?

1. Adım – Müşteri Temsilcilerimizi arayınız.

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı Müşteri Temsilcilerimizi arayarak Yetkililerimizden, durumunuza uygun olarak hazırlanacak evrak listesini içeren bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin, size yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı yetkililerimizin, tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

Unutmayın!Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak başvurular vize işlem sürenizin uzamasına hatta vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı Kargo yapın.

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı tarafından durumunuza uygun olarak yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın Şubemize kargo yapın. Kargonuzun takip numarasını talep ediniz. Kargonuzun tarafımıza ulaşması sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilmiş olan mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız paylaşılacaktır. Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda bilgilendirilecek ve onayınız alınacaktır.

5. Adım – Biyometri bilgi beyanı

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı son 59 ay içinde herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biyometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Vize Merkezi yetkilileri biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat!Pasaportunda son 5 yıl içinde alınmış Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

6. Adım – Pasaport teslimi

Vize Merkezi – İtalya Vize Departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır.İtalya Ticari Vize başvuru işlemleri30 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin uzun işlem sürelerini, Konsolosluk resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek sürelerini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontrol edilecektir. Pasaportların teslimatı ise başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya şahsen teslimatla olacaktır.

İtalya Vize Merkezi Ofisleri İletişim

İtalya ile ilgili sizden gelen sorular

9 sorudan en popüler 9 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İtalya Ticari Vize Başvurusu
  E. N, 13 Ara 2023, 14:00

  Merhabalar benim adım Elif. İstanbul’da özel bir giyim firmasında moda tasarımcısı olarak çalışmaktayım. Mart ayında İtalya’da düzenlenecek bir moda fuarına katılmak üzere firmamıza adıma davetiye gönderildi. Bu sebepten dolayı İtalya ticari vize başvurusu yapmak istiyorum. Yapacağımız bu başvuru için sizden danışmanlık almak istediğimizde bize ne gibi yardımlarda bulunuyorsunuz? 2021 yılında İspanya vizesi için parmak izi vermeye gitmiştim. Bu başvuruda da gitmem gerekiyor mu? Bu konularda yardımlarınızı rica ediyorum. İyi çalışmalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?
  y. y, 13 Ara 2023, 11:26

  Merhaba başvuru işlemim için sizle ilerlemek istemekteyim başvuru yaptık diyelim İtalya ticari vize kaç günde çıkar bana bilgi vermeniz mümkün müdür? Sürekli değişkenlik mi gösterir yoksa azami bir süre var mıdır? Bilgi rica edeceğim sizden desteğiniz için teşekkürler kolaylıklar dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Ticari Vize Randevusu
  g. g, 13 Ara 2023, 11:21

  İtalya ticari vize randevusu işlemi nereden alınıyor randevu almasam direk konsolosluğa gitsem başvuru işlemi kabul edilir mi? Sizinle çalışmamız halinde randevu siz alabiliyor musunuz? Randevu işlemleri konusunda bilgi rica edeceğim bana destek olursanız çok memnun olurum kolay gelsin.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar
  d. s, 13 Ara 2023, 11:01

  Merhaba ismim Murat. Bursa’da özel bir şirkette üretim mühendisi olarak çalışıyorum. İtalya’dan iş ortaklığımızın olduğu bir firmadan şirketimize davetiye geldi. Şubat ayında görüşmeler yapmak üzere İtalya’ya gitmem gerekiyor. İtalya ticari vizesi için gerekli evraklar konusunda herhangi bir bilgim yok ve danışmanlık alarak vize başvurusu yapmak istiyorum. Bundan dolayı İtalya ticari vizesi evrakları nelerdir? Evraklar ve süreç hakkında yardımlarınızı rica ediyorum. İyi çalışmalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Ticari Davetiye
  Semih, 13 Nis 2020, 15:30

  Bir tekstil firmasında satın alma müdürü olarak çalışmaktayım. Firma yetkilimiz ve ben İtalya’da bulunan iş ortaklarımızı ziyarette bulunmak istiyoruz. İtalya’daki firma bize davetiye gönderdi. Davetiyede şirket yetkilimizin ve benim ismim yazıyor. İkimizin ayrı ayrı davetiyemi almamız lazımdı. Haziran ayı içerisinde seyahat edeceğiz ne zaman başvuru yapalım. Davetiyede kalış süresi belirtilmemiş, ne kadarlık vize alabiliriz. İtalya ticari davetiye ve evrak listesi detayları için bilgilendirme yapmanızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya ticari vize
  C. Batık, 13 Nis 2020, 15:22

  Bir tekstil firmasında satın alma müdürü olarak çalışmaktayım. İtalya‘da iş ortaklarımızı ve birkaç firmayı ziyarette bulunmak istiyoruz. Öncelikle ilk ziyaret ettiğimiz firmadan davet mektubu aldım. Bütün gideceğim firmalardan davet mektubu istemeli miyim? Davetiyenin orijinal mi olması gerekir? İtalya ticari vize için hangi evrakları hazırlamam gerekir? Vize süreciyle ilgili bilgilendirme yapmanızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Ticari Vizesi Almak İçin Gerekenler Nelerdir?
  A. Ç., 05 Şub 2019, 09:16

  Patronumuz italyada bulunan iş ortaklarımızdan birisiyle görüşmek üzere Romaya gitmeyi planlıyor. Bu seyahat için tam olarak neler yapmamız gerekir ?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Ticari Vize Evrakları
  D. baykal suna, 10 Kas 2018, 11:52

  Merhaba , Ticari başvuru yapacağım gelen davetiye yeterli olacak mı ? Ek evrak talep edilir mi ?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Ticari Vizesi En Hızlı Nasıl Alınır?
  A.F.A., 10 Oca 2018, 16:52

  Merhaba, bir firmanın davetlisi olarak İtalya'ya seyahat planlıyorum, bu sebeple iş amaçlı vize almam gerekiyor. Vize başvuru işlemlerini İzmir'de nasıl yapabilirim? Randevu almam gerekiyor mu yoksa direkt başvuru yapabilir miyim? İtalya ticari vizesi en hızlı nasıl alınır? Hızlı vize alabilmek için tavsiyeleriniz nelerdir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İtalya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp