İtalya Vize İşlem Süresi

İtalya Vize İşlem Süresi

İtalya vize işlem süresi Konsoloslukların ve vize işlem merkezlerinin çalışma yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir. İtalya Schengen vize başvurularında öngörülen sonuçlanma süreleri; 30 gün içerisinde açıklanmaktadır.

Vize sonuçlanma süreleri konsolosluk resmi tatil günlerini, yabancı pasaportları ve konsolosluğun yoğunluğa bağlı olarak ek değerlendirme sürelerini kapsamaz. Başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak Konsolosluk Vize Bölümünce yeni evraklar talep edilebilir. İtalya vize işlemlerinize bu ülkeye olan seyahat tarihinizden en az 4 hafta önce başlayınız. Vizenizin seyahat tarihinize yetişebilmesi için vakitlice vize başvurusunda bulunmayı unutmayınız. Belirtilen süre; hafta sonlarını, resmi tatil günlerini, ek evrak talep edilmesi sırasında yaşanan zaman kayıplarını kapmamaktadır.

İtalya Konsolosluğu ayrıca başvuru sahibinin dosyasını inceleme aşamasında ek süreye ihtiyaç duyabilirken bu ve benzeri durumlarda da yukarıda belirtilen süreler geçerli sayılmayacaktır. Konsolosluk vize bölümü yoğun bir çalışma döneminde bulunması halinde ise İtalya vize başvuruları başvuru sahibinin seyahat tarihine yakın bir sürede sonuçlanacaktır. İtalya vize işlem değerlendirme süresi sizler için uzun bir süreye tekabül etmesi halinde veya bir başka ülkeye seyahat edebilmek için pasaportunuza ihtiyacınız olması halinde lütfen söz konusu durumunuzu ispat eden seyahat detaylarınızı belirten ek dilekçe, seyahat edilecek diğer ülke için yapılan konaklama ve uçuş bilgilerinizin rezervasyonlarını başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayınız.

İtalya Vize İşlem Süresi ve İşlem Adımları

İtalya vizesi başvuru süresini sadece Konsolosluk yetkililerine dosyanın ulaştırılması ile kıyaslamak aslında yanlış bir algıdır. Vize başvuru süreciniz seyahat tarihinizi belirlediğiniz ve plan yapmaya başladığınız an başlar. Şimdi bu aşamaları kısaca sıralayalım.

Online vize başvuru formunun doldurulması ve randevu tarihinin belirlenmesi

Bu süreçte online başvuru yaptığınız kategori bazında talep edilen evraklar hazırlanmalıdır. Bu süreç hayli zor bir süreçtir. Mali, mesleki, kişisel ve seyahat evrakları güncel tarihli olarak dosyalanmalıdır. Bu noktada online formda verdiğiniz tüm bilgilerle evraklarınız örtüşür olmalıdır.

Randevu ve VIS Kaydı

Eğer son beş yıl içerisinde parmak izinizi VIS kaydına aldırmadıysanız bu işlemi de gerçekleştirmeniz gerekecektir. Dosyanıza eklenecek bu belge önem arz eder. Eğer parmak izi veremeyecek durumda iseniz bunu kanıtlar nitelikteki evrakta (doktor raporu gibi) dosyaya eklenecektir.

İtalya vize işlem merkezinin dosyanızı teslim alması

Eğer dosyanız eksiksiz bir şekilde düzenlendi ise artık vize işlem merkezine dosyanızı teslim edebilirsiniz. Burada şunu da hemen belirtmek gerekir ki eğer bulunduğunuz bölgede Konsolosluk yok ise vize işlem merkezinin dosyanızı Konsolosluk yetkililerine ulaştırması da birkaç gün sürecektir.

Konsolosluk Değerlendirme süreci

Dosyanız vize işlem merkezinden Konsolosluğa iletildikten sonra ortalama 30 gün içerisinde cevaplanacaktır. Ancak Konsolosluk resmi tatilde ise ya da sistem arızası söz konusu olduysa veya dosyanıza dair alternatif evrak ya da ek bilgilendirme talep ediliyorsa süreç uzayacaktır. Bunun yanında işlem yükü yoğunluğunu da hesaba katarak seyahatinizden en az 1 ay öncesinde başvurunuzu yapmanızı öneriyoruz.

İtalya Vize Merkezi İletişim

İtalya ile ilgili sizden gelen sorular

5 sorudan en popüler 5 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İtalya vizesi kaç günde çıkıyor?
  Can, 04 Nis 2018, 13:07

  İtalya vizesi kaç günde çıkar? Acil bilgi verebilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya ticari vizesini en hızlı nasıl alabilirim?
  Sami, 14 Mar 2018, 14:53

  İtalya ticari vizesini en hızlı nasıl alabilirim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?
  G.G., 25 Oca 2018, 01:10

  Merhaba; İtalya vizesi kaç günde çıkar acaba? İtalya Schengen Vizesi almak istiyorum. Gerekli belgeleri topladım fakat İtalya Büyükelçiliği üzerinden randevumu alamıyorum. Sitenizi inceledim ve 48 saatte vize bölümü dikkatimi çekti. 48 saatte İtalya Schengen vizesi başvurusu detaylı bilgi ve fiyat öğrenmek istiyorum. Eğer şartlar uyarsa belgelerimi hemen kargoya verebilirim. Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar 2019
  Gulin, 25 Eki 2017, 05:35

  Merhaba ben İtalya için vize almak istiyorum. Başvurumu İstanbul'dan yapmak istiyorum. Ne kadar sürede sonuçlanacağını öğrenebilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İtalya vizesi kaç günde çıkar?
  s. akgun, 24 Ağu 2017, 22:22

  merhaba italya vizesi kaç günde çıkar tesekkürler

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İtalya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp