Bulgaristan Vizesi başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Bulgaristan Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan ile ilgili vize, oturum, vatandaşlık ve diğer her türlü mevzuat danışmanlığı hizmetlerini  Bulgaristan vizesi işlemleri ve Bulgaristan Vizesinin tüm vize işlemlerini kurumumuz aracılığı ile yapabilirsiniz. 

Bürokrasi bizim işimiz, Bulgaristan vizesi bizim işimiz! Vize Merkezi Bulgaristan vize işlemleri ve ülke ile ilgili hemen hemen her konuda hizmet veriyor. Uzun yılların tecrübesi ve biriken binlerce deneyimin sonucu edinilen güvenli ve geniş hizmet yelpazemizi sizlere gururla sunuyoruz.

Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenmiş Bulgaristan 2019 yılı güncel vize evrak listesine, Bulgaristan vizesi kategorileri, Bulgaristan vizesi kaç günde çıkar, bulgaristan vize süreci hakkında en güncel bilgilere, Bulgaristan vizesi nasıl alınır 2019 yılı güncel bilgilerine sitemizden ulaşabilirsiniz.  Bulgaristan vizesi başvurusuna dair tüm soru ve sorunlarınızın karşılığını bulabileceğiniz tek adres vize danışmanlığında uzman bir kadroya sahip olan Vize Merkezi'dir

Bulgaristan Vize Merkezi aracılığıyla 90 güne kadar olan kısa süreli Bulgaristan vize işlemlerinizi ve vize başvurularınızı Ankara, Bursa, İzmir, İstanbul ofislerimizden gerçekleştirebilir, Bulgaristan vizesi için gereken evrakları öğrenebilir, Bulgaristan vize ücretlerine ve Bulgaristan Konsolosluğu vize başvuru formlarını web sitemizden temin edebilirsiniz. Bulgaristan Oturum, Çalışma İzni ve Vatandaşlık konularında ve Bulgaristan’a dair her konuda bilgiye ulaşabilirsiniz. Zaman kayıplarını önlemek amacıyla ofisimize gelmeden en güncel evrak listesini Vize Merkezi temsilcilerimizden e-posta yoluyla temin ettikten sonra evraklarınızı ofisimize gönderin. Bulgaristan vizesi işlemlerinde parmak izi uygulaması ve konsolosluğa şahsi başvuru olmadığından, kargo ve kurye yoluyla evraklarınızı bize yollayabilir, istediğiniz her konuda Vize Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz.


Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan, Türkiye’nin komşusu olması, gelişen ekonomik yapısı ve ülkede yaşayan yoğun Türk nüfusu nedeniyle sıkça yaz ve kış tatili, yatırım amaçlı veya aile ziyareti için seyahat için tercih edilen bir ülke konumunda. Avrupa Birliği’ne (AB) üye olan ülkelerden olan Bulgaristan, sınırları içerisine girmek isteyen farklı yabancı ülkelerin vatandaşlarına farklı vize politikası uyguluyor. Türkiye'de bu ülkelerden biri. Bulgaristan’a gitmek isteyen Türkler, seyahatleri öncesinde bu ülke için bulgaristan vizesi almaları gerekir. Seyahat amacına göre vize veren Bulgaristan Vize başvurusu yaparken önce ne için vize istendiğini belirleyip bu karara göre vize başvurusu yapılmalı. Zira Bulgaristan vizesi başvuru süreci buna göre devam edecek. Dosya için toplanması gereken belgeler bu karara göre hazırlanacak. Aksi takdirde başvurunun olumsuz sonuçlanma veya uzama ihtimali bulunuyor.

Bulgaristan Vize İşlemleri

Vize Merkezi olarak Bulgaristan vize işlemlerinde uzun yıllara dayanan tecrübemizle aşağıdaki hizmetleri sunuyoruz. Bulgaristan vize işlemleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçin. Randevu alarak Vize Merkezi ofislerimizi ziyaret ederek, ilgilendiğiniz konu hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bulgaristan vizesi 2019 yılı güncel bilgileri, Bulgaristan vize süresi 2019’da kaç günde çıkar, 2019 yılı Bulgaristan vize evrakları, 2019 yılı Bulgaristan vize fiyatları, 2019 yılı Bulgaristan vizesi ve vatandaşlık işlemleriyle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. İsterseniz sitemizi inceleyerek bulgaristan vizesi 2019 yılı bilglerine ulaşabilir ya da bizleri telefonla arayabilirsiniz. Bulgaristan vizesi 2019 yılı güncel bilgileri, Bulgaristan vize süresi 2019’da kaç günde çıkar, 2019 yılı Bulgaristan vize evrakları, 2019 yılı Bulgaristan vize fiyatları, 2019 yılı Bulgaristan vizesi ve vatandaşlık işlemleriyle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. İsterseniz sitemizi inceleyerek bulgaristan vizesi 2019 yılı bilglerine ulaşabilir ya da bizleri telefonla arayabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır

Bulgaristan Vize başvurularınızın gerçekleşmesi için tüm işlemlerin kusursuz bir şekilde sürmesini sağlıyoruz. Bulgaristan tarafından verilen tüm Bulgaristan vize çeşitleri için başvuru dosyasını hazırlıyoruz ve Bulgaristan Vizenizde aksiliklerin oluşmaması için başvuru sahiplerini en ince ayrıntısına kadar yönlendiriyoruz. Ziyaret amacına göre Bulgaristan’a gitmek için ihtiyaç duyulan Bulgaristan Turistik Vizesi, Bulgaristan Ticari Vizesi, Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi, Bulgaristan Öğrenci Vizesi, Bulgaristan Şoför Vizesi ve Bulgaristan Transit vizelerin alınması için hizmet veriyoruz. Bulgaristan vize türleriyle ilgili ayntılı bilgiye Bulgaristan Vize Merkezi sayfasındaki "Bulgaristan Vize İşlemleri" bölümü ve alt menüden ulaşabilirsiniz.Bulgaristan vizeniz almak için öncelikle bulgaristan vize işlemleri sayfamızı seçerek bulgaristan vize katagorinizi aşağıdan seçin.

bulgaristan vizesi

Bulgaristan Vize Ücreti 2019

Bulgaristan vize ücretleri, vize türünüze göre değişiklikler göstermektedir. Size en uygun Bulgaristan vize ücretleri hakkında detaylı bilgiyi temsilcilerimiz arayarak öğrenebiliriniz. Anlık olarak değişen 2019 yılı Bulgaristan vizesi evrakları, 2019 yılı Bulgaristan vize ücretlerini öğrenip vize başvurunuz başlatmak için hemen uzman temsilcimizi arayın. 

Bulgaristan Vizesi Gerekli Evrak Ücretleri 2019

Bulgaristan Vize Danışmanlığı

Her ne ile ilgili olursa olsun Bulgaristan seyahatiniz öncesi müşteri temsilcilerimiz size hizmet vermekten mutluluk duyacaktır. Bulgaristan için talep edilen farklı vize türleri ile ilgili sorular oluştuğunda Vize Merkezinde yardım etmek için hazır olan mutlaka bir uzmanımız olacaktır. Bulgaristan vizeleri hakkındaki tecrübemiz cevap oranımızı da yükseltiyor. Bulgaristan vizesiyle ilgili pek çok konuda çözüm üretiyoruz.

Bulgaristan Vizesi Mevzuat Danışmanlığı

Bulgaristan’da ve Türkiye’de bulunan pek çok hukuk ve mali müşavir danışmanlarımız hangi yasal konu olursa olsun size hizmet vermekten mutluluk duyacaktır. İki ülkede karşı karşıya gelinen bu tür sorunların çözümlerini bulmak, konuyu daha iyi anlamak veya sadece danışmak amacıyla da olsa yardım etmeye hazırız. 

Yatırımcılara Bulgaristan Vatandaşlığı

Bulgaristan, ülkeye yatırım yapan kişilere belirli şartlar karşılandığında vatandaşlık veriyor. Bulgaristan Pasaportu aracılığıyla Avrupa Birliği ülkelerinin tamamına, toplamda ise tüm dünyada 153 ülkeye vize gerekmeden seyahat edilebiliyor. Bu durum ise Bulgaristan vatandaşlığını daha da cazip kılıyor. Vize Merkezi olarak yatırımcılar için sunulan Bulgaristan Vatandaşlığı programının gerçekleştirilmesinde aracılık ediyoruz. Vatandaşlık başvuru sürecinde gerçekleştirilmesi gereken Tahvil Bonosu alımından Yatırımcı Sertifikası çıkarılmasına, Oturum İzni başvurusundan Vatandaşlık başvurusu gerçekleştirmeye kadar tüm sürecin en başından sonuna kadar kusursuz bir şekilde takibini ve tamamlamasını sağlıyoruz.

Bulgaristan’da Temsilcilik Açmak

Bulgaristan hem Avrupa Birliği üyesi olması hem de ekonomik açıdan hızla gelişmekte olan bir ülke olması nedeniyle ticari büyüme için de uygun bir bölge. Vize Merkezi olarak şirketinizin Bulgaristan’da temsilciliğinin kurulmasını sağlıyoruz. Ayrıca temsilcilik üzerinden Oturma İzni almak isteyenlere de anahtar teslim VİP hizmeti veriyoruz.

Bulgaristan’da Şirket Kurmak ve Yatırım Yapmak

Hızla gelişen bir ülke olan Bulgaristan Avrupa ve Asya arasında bağlantıyı sağlayan önemli bir konumda bulunuyor. Ayrıca Avrupa Birliği destekli gelişim stratejisi ülkeyi ticari yatırımlar için de cazip kılıyor. Vize Merkezine başvurduğunuz zaman ülkeye gitmeden verilecek vekâletname ile istenen vasıflarda şirket kuruyoruz. Bu hizmete ek olarak istenen bankada hesap açıyoruz ve fatura işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

Askerlik Tecili

Askerliğini henüz yapmayan şirket sahipleri ve yöneticileri Bulgaristan’da Oturum İzinleri olması durumunda, Türkiye’deki Askerlik Tecili işlemleri için askerlik dosyası hizmeti verilir. Türkiye’de faaliyette olan şirketin Bulgaristan temsilciliğinin kurulması ile başlayan süreç, Bulgaristan Konsolosluğu’ndan alınan ve Oturum Vizesi olarak da bilinen uzun süreli D vize alınması ile devam eder. Bu vize ile Bulgaristan’da alınan Oturum İzni sonrasında Türkiye’de Askerlik Tecil işlemleri için başvuru dosyası hazırlanır.

Bulgaristan’da Emeklilik Oturum İzni

Emekli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları talep ettiklerinde Bulgaristan’da yaşamak için Oturma İzni alabiliyor. Emekli olan her vatandaşın Bulgaristan’da oturma ve yaşama hakkı bulunuyor. Vize Merkezi olarak tüm bu hizmetleri iki ayda veriyoruz. Bulgaristan Emekli Oturma İzni almak isteyenler için talep edilen belgelerin hazırlanmasında ve sürecin ilerletilmesinde yardımcı oluyoruz.

Bulgarca Tercüme

Bulgaristan ve Türkiye arasında yapılan resmi işlerde pek çok belgenin bir ülkeden diğerine iletilmesi ve sunulması gerekiyor. Bu ise doğru çeviri yapılmasını mecburi kılıyor. Vize Merkezi’nin sunduğu Bulgarca/Türkçe ve Türkçe/Bulgarca Yeminli Tercümanlık çeviri hizmeti ile bu ihtiyaç en hızlı ve hatasız şekilde sunuluyor. Teknik, bilimsel, tıbbi, mühendislik ve bürokratik terimlerin iki dile aktarılması gerektiği durumlarda çeviri hizmetiyle Türkiye’de ve Bulgaristan’da hizmet veriyoruz.

BULGARİSTAN VİZESİ SIK SORULAN SORULAR

Bulgaristan Schengen Vizesi Veriyor mu?

Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülke olsa da Bulgaristan henüz Schengen Anlaşması olarak bilinen sözleşmeye kısmi olarak iştirak ediyor. Bulgaristan Schengen vizesi vermez, ülkenin sunduğu Bulgar vizesi sadece ülkeye giriş için kullanılabiliyor. Ancak alınan Bulgaristan vizesi çok girişli ise Türkiye vatandaşları sadece Bulgaristan üzerinden Romanya, Ukrayna ve Hırvatistan’a gidilebiliyor. Bu ülkelerde ise verilen Bulgaristan Vizesinin süresi kadar kalınabiliyor.

Schengen Anlaşması’na dâhil olunmasa da Bulgaristan pasaportuna sahip olanların Avrupa Birliği ülkelerinde vizesiz giriş ve oturma hakları bulunuyor. Aynı şekilde AB üyesi ülkelerin vatandaşları da Bulgaristan’a vizeye ihtiyaçları olmadan giriş yapabiliyor. Ancak Herhangi bir Schengen ülkesinden vize alan bir Türk vatandaşının Bulgaristan’a girişine izin verilmiyor.
Bulgaristan’ın ne zaman Schengen anlaşmasına dâhil olması uzun bir süredir bekleniyor. Yapılan tahminlere göre 2017 yılının ortalarında ülkenin artık Schengen Vizesi olacağı düşünülüyor.

Bulgaristan Vize Çeşitleri Nedir?

Temelde iki tür Bulgaristan vizesi bulunuyor. Kısa olanların süresi 90 güne kadar, uzun vize türleri ise bu sürenin üstündeki ülkeye giriş izinlerini kapsıyor. C tipi olarak da adlandırılan kısa süreli vizelerden ilki Turistik amaçlarla veriliyor. Ticari amaçlı bir buluşma, iş görüşmesi, fuar, toplantı veya konferansa katılacak olanlar ise Bulgaristan Ticari Vize başvurusu yapması gerekir. Ülkede yaşayan bir arkadaş, akraba veya aile üyesinin davetiyle Bulgaristan’a seyahat edilecekse de Bulgaristan Ziyaret Vizesi talep etmesi gerekir.
Uzun süreli D tipi vizeler arasında ise Bulgaristan Oturum İzni almak isteyenler, bu ülkede eğitim görecek olanlar veya çalışmaya gidecek olanlar tarafından alınması gerekir.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan’a yapılan vize başvuruları ortalama bir (1) haftada sonuçlanıyor. Schengen Bölgesine dahil olan ülkelerin vatandaşları Bulgaristan’a giderken vize almalarına gerek yoktur. Bu süreyi kapsayan vize türleri ise Turistik, Ticari, Transit, Ziyaret ve Resmi vizelerdir. Bu vizeler ayrıca “kısa süreli C vize” olarak da adlandırılır. Aralarında en hızlı çıkan ise Bulgaristan Turistik vizesidir. Ülkenin turizm potansiyelini değerlendirmek isteyen Bulgaristan, ziyaretçi sayısını artırmayı amaçladığı için bu vize türünü daha hızlı veriyor. Otel rezervasyonu ve Banka Hesap Cüzdanı, Bulgaristan vizesi almanız için yeterlidir.

Bulgaristan Vize İstiyor mu?

Devlet çalışanlarına verilen Yeşil Pasaport ve Schngen vizesi olanlar, Bulgaristan vizesi almaları gerekmiyor. Ayrıca Romanya ve Hırvatistan’a çok girişli vizesi olanlar da Bulgaristan vizesi almaları gerekmez. Bu şartları karşılayanlar vize olmadan Bulgaristan’a giriş yapabilirler ve vize geçerlilik süreleri kadar Bulgaristan sınırlarında kalabilirler.

Bulgaristan Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan’a gitmek için vize başvuruları bu ülkenin Türkiye’deki resmi temsilcilikleri aracılığıyla yapılır. Her temsilciliğin kendi görev alanı vardır ve kapsama alanı dışında yaşayan kişilerin başvurularını kabul edilmez. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği sadece uzun süreli vize başvurularını kabul ederken daha çok ülkelerarası diplomasi konusunda görev yapıyor. Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu ise her türlü vize başvurularıyla ilgileniyor. Ülkenin Bursa Konsolosluğu ise Türkiye’deki son temsilciliği. Temsilciliklerin çalışma saatleri bellidir ve resmi tatillerde çalışmazlar. Vize başvuru saatleri, pasaport teslim saatleri Bulgar vatandaşlarını kabul etme saatleri bellidir. Fahri Konsolosluk ismi verilen temsilcilikler ise ülkeyi temsil etmekle birlikte görev alanları kısıtlıdır.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Bulgaristan’a gitmek için hazırlanan belgeler Vize Başvuru Formu ile bir anlamda biraraya geliyor. Bulgaristan Başkonsolosluğu tarafından hazırlanan bu belge üzerinde vize başvurusu yapan kişi ile ilgili tüm bilgiler yer alır ve ülkeye ne sebeple gidileceği ve ne kadar kalınacağı gibi bilgiler de bulunması gerekiyor. Bulgaristan Vize Başvuru Formu olmadan hiçbir talep kabul edilmez. Bulgaristan Konsolosluğu'nun vize isteğinde bulunan kişiler hakkında bilgi edinebilmesi için hazırlanan formdaki bilgiler, sunulacak olan diğer talep edilen evraklarla eşleşmesi gerekir. Aynı şekilde doğru olmayan bilgilerin yazılması da başvurunun reddedilme sebepleri arasında yer alacaktır. Form vize talebinde bulunan kişi tarafından imzalanmalı. Türkiye vatandaşları, formu Türkçe ve büyük harflerle doldurmalı.

Bulgaristan Vizesi Almak İçin Gerekli Belgeler Neler?

Bulgaristan vizesi almak istendiğinde hazırlanıp başvuru dosyasına eklenmesi gereken belgeler vardır. Kimlik Örneği veya İkametgâh gibi her vize türünde toplanması istenen evraklar dışında kendilerine özel belgeler de temin edilmesi gerekir. Örneğin, Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi için başvuru yapılacaksa bu ülkenin vatandaşı olan veya oturum hakkı verilen birinin davetiye göndermesi gerekir. Öğrenci olarak Bulgaristan’a gidecek olan ise bu durumunu iki ülkede de kanıtlaması isteniyor. Seyahat masraflarını karşılayan biri olduğunda bu kişinin geliri ilgili yerlerden alınan belgelerle gösterilmeli veya ülkeye ticari bir görüşme için gitmek isteyenler için çalıştığı şirket verdiği görevi antetli kağıdında anlatmalı, işyeri bilgilerini paylaşmalı. Emekli belgesi, 18 yaşından küçükler için ailesi tarafından verilecek muvafakatname,  Seyahat Sağlık Sigortası, konaklama yapılacak otel ile ilgili rezervasyon ve yolculuk biletinin gidiş-geliş bilgileri ise diğer istenen bazı evraklar arasında yer alıyor.
Vize başvuruları için hazırlanan belgelerin doğru yerlerden toplanarak, yetkili kişiler tarafından imzalanmaları ve kaşe ile onaylanmaları gerekir. Yanlış hazırlanan evraklar vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olur.  

Bulgaristan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Bulgaristan vize başvuruları ülkenin Türkiye’deki resmi temsilciliklerine yapılıyor. Konsoloslukların çalışma saatleri ve dinlenme günleri belirli olduğu için başvuru öncesinde randevu alınması gerekiyor. Ancak ülkeyle ilgili vize veya pasaport için işlemler şahısların doğrudan buralara başvurmasına izin verilmiyor. Bunun için önce resmi acenteler veya vize hizmeti veren kurumlara başvurmak gerekiyor. Başvurunun içeriği her ne olursa olsun ret cevabı verildiği durumlarda tekrar randevu almak için başvurulması gerekir. Gerekli görüldüğü zaman Bulgaristan’ın Türkiye’deki temsilcilikleri başvuruyu sahibini yüzyüze görüşme için çağırma hakları da bulunuyor. Belgeler veya pasaport ile ilgili işlemler tamamlandığında kişiye veya çalıştığı aracı kuruma bilgisi iletiliyor. Böyle durumlarda randevuya gerek kalmadan belgeler teslim alınabiliyor. Bulgaristan vize randevunuzun alınması Bulgaristan Vize Merkezi temsilcilerinin görev alanı içersindedir.

Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a Giriş Yapılabilir mi?

Schengen vizesi geniş bir kullanım alanına sahip olsa da öncelikle Schengen vizesi alınan ülkeye gidilmesi tavsiye edilmektedir..  Yine de belirli kurallara uyulduktan sonra diğer Schengen ülkelerine geçiş yapılabiliyor. Ancak bu durum suistimal edilmemeli. Örneğin, Yunanistan’a alınan üç (3) aylık vize ile bu ülkeye girilince, bir gece veya hiç konaklamadan Bulgaristan’a giriş yapılırsa alınan vize doğru kullanılmamış olur. Bu ise sonraki vize başvurularında talebin geri çevrilmesine veya sürecin uzamasına neden olabilir. Bu uygulama resmi yazılarda geçmese de Schengen Kanununun iç yönetmeliğinde, sistem vizelerin bu şekilde kullanılmasına müsaade etmez. Pratikte sorun olmasa da bir ülkeden alınan Schengen vizesi ile birden fazla ülkeye seyahat edilecekse bu duruma dikkat edilmeli.

Bulgaristan Vize Ücreti ne Kadar?

Bulgaristan vize ücretinin ortalama miktarı yaklaşık 150 Euro civarında olabiliyor. Bu bedelin içerisinde bankaya yatırılan harç bedeli 60 Euro’dur. Bulgaristan Konsolosluğu bazı yabancı ülke vatandaşlarından ise 35 Euro alıyor. Bulgaristan’ın vize işlemleri ile ilgili yetkilendirdiği resmi aracı acente olan VFS de ortalama 25 Euro hizmet bedeli alıyor. Seyahat Sigorta bedelinin bir aylık ücreti 18 Euro. Rezervasyon veya davetiyeye 20 ile 40 Euro arasında bir miktar talep ediliyor. Kargo veya kurye bedeli ile acil ve ekstrem durumlarda da önemsiz büyüklükte ücret ve hizmet bedeli talep edilebiliyor. Tüm kısa vize türleri için aynı bedel alınıyor. Ancak uzun süreli vize türü olan D vize için belirlenen miktar daha fazladır. Vizenin reddedilmesi halinde vize ücreti iadesi yapılmıyor. Ayrıca acente dışında vize danışmanlık hizmeti alınan bir kurum varsa, bu hizmetin karşılığında da belirlenen bir miktarda ödeme yapılacağı da unutulmamalı.

Bulgaristan Vizesi Aldıktan Sonra Sınırdan Geçmek İçin Nelerin Yapılması Gerekir?

Otel Rezervasyonu: Seyahate çıkılacağı gün otel rezervasyonun alınması tavsiye ediliyor. Zira sınırda geçiş izni vermek için yapılan kontrollerde bu bilgi yolcudan isteniyor. Hatta bazı durumlarda kayıt olunan otel dahi aranarak verilen bilginin doğruluğu kontrol edilebiliyor.

Bulgaristan Sağlık Sigortası: Balkan ülkesine giderken alınması gereken bir diğer belge de Seyahat Sigortası…  Sigortanın bu ülkede kalınacak süreyi kapsamsı gerekiyor. Aksi durumlarda geçerli sayılmaz.
Yanınızda Euro Bulundurun: Bulgaristan Avrupa Birliği (AB) üyesi olsa da ülke içinde Hala Bulgar Leva’sı kullanılıyor. Yani AB ortak para birimi olan Euro ülkenin resmi para birimi olarak kabul edilmiyor. Ancak elbette Bulgaristan’da Euro kullanılabiliyor. Hatta Türk Lirası’na göre daha avantajlı olacaktır. Bulgaristan’da döviz bürolarında Türk Lirası bozdururken karşılık olarak alınan Bulgar Levası miktarı kur farkı nedeniyle değerinden ucuza verilebilir.

Araç ile Gidecekler: Bulgaristan’a araç ile gidilecekse dikkat edilmesi gereken birkaç durum bulunuyor. Bunlardan biri ise kullanılan otomobil bir şirket adına veya başkasının adına kayıtlıysa Bulgaristan’a gidecek olan kişi aracı sadece vekâlet ile kullanma hakkı olur. Tabii bu vekâlet ayrıca tercüme de edilmeli. Araç ile seyahat edenler bir de Bulgaristan Yeşil Sigortası yaptırmalı.  Yeni uluslararası Türk ehliyeti olmayan ise bu belgeyi yenilemiş olması gerekir. Bulgaristan sınırından otomobil ile geçenler ayrıca otoyolları kullanabilmek için “vignette” ismi verilen taşıt pulu da alması gerekir. Benzincilerden satın alınabiliyor. Bu pullar otoyolları kullanma hakkı verir. Olmadığında ise ceza verilebilir. Yolculuktan Türkiye’ye geri dönerken taşıt pulu olmadan ülkeye giriş yapılamıyor.Bulgaristan’a Otobüs ile Gidecekler: Ülkeye Otobüs ile gidecek olan Bulgaristan Vizesi olan Türkiye vatandaşları yanlarında seyahat sigortası ve otel rezervasyonu veya davetiye bulundurmalı.
Bulgaristan’a Giden Otobüs Firmaları: Türkiye’den Bulgaristan’a veya geri dönüşte Avar Turizm, İstanbul Seyahat, Metro Bulgaristan, Has Tur, Nişikli Turizm ve Alpar Turizm şirketlerinden biri tercih edilebilir. Her biri ülkeye düzenli seferler düzenliyor. 

daha fazla göster

Bulgaristan ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
M. Aslan 19/12/18, 12:30
Eşim Bulgar vatandaşı. Ben de eşim üzerinden Bulgaristan d vizeye başvurmak istiyorum. Evlilik tanıtma işlemlerini Bulgaristan’da yaptırdık ve geldik. Burada bizden 2 tane taahhütname yapmamız gerektiğini söylediler ancak Bulgaristan'daki görevliler böyle bir belgeden bahsetmemişlerdi. Bu evraklar olmadan başvuru yapamaz mıyız?
Cevabı Görüntüle
M. Güney 13/12/18, 01:56
Ben 89 göçmeniyim. Eşim de 78 göçmeni. Çocuklarım T.C. doğumlu ve benim gibi çifte vatandaşlıkları var. Eşim için de vatandaşlık işlemleri başlattık ve D vizesi çıktı. Oturma izni aldıktan sonra (2 ay sonra) alacağı liçna kartıyla avrupa ülkesine giriş yapabilir mi?
Cevabı Görüntüle
f. konca 12/12/18, 17:16
ben 1969 bulgaristan doğumluyum ve bulgaristanda oturum iznim var, düzenli giriş çıkış yapıyorum. 20 yaşında, üniversite öğrencisi kızımla bansko'ya turistik seyahat yapmak istiyorum. bunun için kızım vize alacak. vize ücreti ne kadar olur.
Cevabı Görüntüle
İ.Ö. 05/10/18, 15:03
Merhaba,
Sırbistan'a araba ile gitmeyi planlıyoruz. Bulgaristan' dan geçeceğimiz için Transit vize mi almalıyım yoksa Bulgaristan vizesi mi almam gerekli ? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Cevabı Görüntüle
Ö.F.G. 04/10/18, 15:49
Kütahya 'da yaşıyorum. Eş üzerinden Bulgaristan oturumu alacağım, İsviçre'ye yerleşmeyi düşünüyoruz.Bu oturum ile başka ülkelere seyahat edebilir miyim ?Alacağım Bulgaristan oturumu ile çalışabilir miyim ?


Telefon