Bulgaristan Vizesi başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Bulgaristan Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi bizim işimiz! Vize Merkezi Bulgaristan vize işlemleri ve ülke ile ilgili hemen hemen her konuda hizmet veriyor. Uzun yılların tecrübesi ve biriken binlerce deneyimin sonucu edinilen güvenli ve geniş hizmet yelpazemizi sizlere gururla sunuyoruz.

Bulgaristan ile ilgili vize, oturum izni, vatandaşlık ve diğer her türlü mevzuat danışmanlığı hizmetlerini  Bulgaristan vize başvurusunu kurumumuz aracılığı ile yapabilirsiniz. Bulgaristan için 90 güne kadar olan vize ve oturum iznine (D Vize) dair her şeyi İstanbul merkez ofisimize başta olmak üzere ikamet ettiğiniz ile göre Ankara, Bursa, İzmir, Edirne ofislerimizden de yürütebilirsiniz.  Bulgaristan için mesleksel durumunuza göre evrak listesi ve güncel vize ücretini içerir ücretsiz bilgilendirme e-maili için +90 (212) 970 05 22  numaralı destek hattımıza bağlanabilirsiniz. 

Ziyaret etmekte olduğunuz web sayfamızda Bulgaristan vize istiyor mu, Bulgaristan vize başvurusu nasıl yapılır?, Bulgaristan Konsolosluğu randevusu nasıl alınır, Bulgaristan vize ücreti nedir gibi soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.  Vize için gereken evrakları öğrenebilir, vize ücreti detaylarına ve Bulgaristan Konsolosluğu randevu ve vize başvuru formları ve Bulgaristan vizesi dilekçe örneklerine ziyaret etmekte olduğunuz sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Tüm bu bilgilere sayfamızın devamındaki "devamını gör" butonunu tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Zaman kayıplarını önlemek amacıyla ofisimize gelmeden en güncel evrak listesini Vize Merkezi temsilcilerimizden ücretsiz e-posta yoluyla temin ettikten sonra evraklarınızı ofisimize gönderebilirsiniz. Bulgar vize işlemlerinde parmak izi uygulaması ve konsolosluğa şahsi başvuru zorunluluğu bulunmadığından, kargo ve kurye yoluyla evraklarınızı bize yollayabilir, Bulgaristan’a dair her konuda Vize Merkezi'ni şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

 

Bulgaristan Vize İstiyor mu?

Bulgaristan’a gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, seyahatleri öncesinde bu ülke için vize almaları gerekmektedir. Vize başvurusu yaparken önce ne için vize istendiğini belirleyip bu karara göre vize başvurusu yapılmalıdır. Dosya için toplanması gereken belgeler bu karara göre hazırlanacaktır. Aksi takdirde başvurunun olumsuz sonuçlanma veya uzama ihtimali bulunmaktadır.

Bulgaristan’ın, Türkiye’nin komşusu olması, gelişen ekonomik yapısı ve ülkede yaşayan yoğun Türk nüfusu nedeniyle sıkça yaz ve kış tatili, yatırım amaçlı veya aile ziyareti için seyahat için tercih edilen bir ülke konumundadır. Avrupa Birliği’ne (AB) üye olan ülkelerden olan Bulgaristan, sınırları içerisine girmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almaları gerekir.

Bulgaristan vize ücreti ise; vize türünüze göre ve seyahat sürenize göre değişiklikler göstermektedir. Anlık olarak değişen 2019 yılı Bulgaristan vizesi evrakları, 2019 yılı vize ücretlerini öğrenip vize başvurunuz başlatmak için hemen uzman temsilcimizi arayın. 

Bulgaristan Vizesi İle Avrupa'ya Gidilir Mi?

Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan Avrupa Birliği (EU) üyeleri olmalarına rağmen, henüz Schengen bölgesine kabul edilmediler. Bulgaristan Turist Vizesi ile Schengen Bölgesi’ne geçiş yapılamaz. Ancak Bulgaristan vizeniz çok girişli ise Romanya, Hırvatistan ve Karadağ ülkelerine seyahat edilebilirsiniz. Romanya ve Hırvatistan Bordo pasaport sahiplerinden vize talep eden ülkelerdir. Çok girişli Bulgaristan vizenizle, ilk ülke girişinizi Bulgaristan'dan yaptıktan sonra bu ülkelere vizesiz seyahat edebilirsiniz. 

bulgaristan vize ücreti

 

Bulgar vize başvurusu ülkenin Türkiye’deki resmi temsilciliklerine yapılıyor. Konsoloslukların çalışma saatleri ve dinlenme günleri belirli olduğu için başvuru öncesinde randevu alınması gerekiyor. Ancak ülkeyle ilgili vize veya pasaport için işlemler şahısların doğrudan buralara başvurmasına izin verilmiyor. Bunun için önce resmi acenteler veya vize hizmeti veren kurumlara başvurmak gerekiyor. Başvurunun içeriği her ne olursa olsun ret cevabı verildiği durumlarda tekrar randevu almak için başvurulması gerekir. Gerekli görüldüğü zaman Bulgaristan’ın Türkiye’deki temsilcilikleri başvuruyu sahibini yüz yüze görüşme için çağırma hakları da bulunuyor. Belgeler veya pasaport ile ilgili işlemler tamamlandığında kişiye veya çalıştığı aracı kuruma bilgisi iletiliyor. Böyle durumlarda randevuya gerek kalmadan belgeler teslim alınabiliyor. Bulgaristan Konsolosluğu randevunuzun alınması Vize Merkezi temsilcilerinin görev alanı içerisindedir.

Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a Giriş Yapılabilir mi?

Schengen vizesi geniş bir kullanım alanına sahip olsa da öncelikle Schengen vizesi alınan ülkeye gidilmesi tavsiye edilmektedir. Yine de belirli kurallara uyulduktan sonra diğer Schengen ülkelerine geçiş yapılabiliyor. Ancak bu durum suistimal edilmemeli. Örneğin, Yunanistan’a alınan üç (3) aylık vize ile bu ülkeye girilince, bir gece veya hiç konaklamadan Bulgaristan’a giriş yapılırsa alınan vize doğru kullanılmamış olur. Bu ise sonraki vize başvurularında talebin geri çevrilmesine veya sürecin uzamasına neden olabilir. Bu uygulama resmi yazılarda geçmese de Schengen Kanununun iç yönetmeliğinde, sistem vizelerin bu şekilde kullanılmasına müsaade etmez. Pratikte sorun olmasa da bir ülkeden alınan Schengen vizesi ile birden fazla ülkeye seyahat edilecekse bu duruma dikkat edilmeli.

Bulgaristan Konsolosluğuna Vize Başvurusu İçin Randevu

Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunabilmek için (eğer başvurunuzu Konsolosluktan yapmayı planlıyorsanız) kesinlikle randevu almak zorundasınız. Randevusu olmayan kişiler Konsolosluk tarafından işlem için kabul edilmemektedir. Ayrıca Bulgaristan Konsolosluğu 1 Ocak 2015 tarihli kararı itibari ile turistik vize başvurularında şahsi başvuru kabul etmediği, başvuruları akredite kurumlar aracılığı ile gerçekleştireceğine dair kararını açıklamıştır. Bulgaristan Konsolosluğu parmak izi uygulamasına henüz geçiş yapmadığı için Vize Merkezi olarak başvurularınızı sizler adına "akredite acente" olarak gerçekleştiriyoruz.

Bulgaristan vize başvurunuzu gerçekleştirmeden önce vize uzmanlarımızla irtibata geçerek güncel evrak listesini talep edin. Sorularınızla ilgili bizleri aramaktan lütfen çekinmeyin. Evraklarınızı bize şahsen, kargoyla ya da üçüncü bir kişi aracılığı ile gönderebilirsiniz. Önemle dikkat etmeniz gereken husus belgelerin evrak listesine sadık kalarak eksiksiz tarafımıza ulaşmasıdır. Süreç boyunca tecrübelerimiz ve sağladığı öngörü sayesinde, koşullarınız doğrultusunda yönlendirileceğiniz danışmanlık hizmetimizden, evraklar ve bürokratik süreçlerin yönetimi, sizin adınıza gerçekleştireceğimiz Bulgaristan vize başvurusu ve akabinde süreç sonuçlanana kadar sizin adınıza yürüteceğimiz tüm hizmetlerden faydalanmak için bizi aramanız yeterlidir.

Bulgaristan Vize Başvurularında Sağladığımız Hizmetler

Bulgaristan Vize başvurularınızın gerçekleşmesi için tüm işlemlerin kusursuz bir şekilde sürmesini sağlıyoruz. Bulgaristan Konsolosluğu tarafından verilen tüm vize çeşitleri için başvuru dosyasını hazırlıyoruz ve başvuru sürecinizde aksiliklerin oluşmaması için başvuru sahiplerini en ince ayrıntısına kadar yönlendiriyoruz. Evraklarınızı kontrol ediyor, Bulgaristan Konsolosluğunun güncel vize başvuru şartlarına uygun hale getiriyoruz. Ziyaret amacına göre Bulgaristan’a gitmek için ihtiyaç duyulan Bulgaristan Turist Vizesi, Ticari Vize, Aile Ziyareti Vizesi, Öğrenci Vizesi, Şoför Vizesi ve Transit vizelerin alınması için hizmet veriyoruz. Bulgar vizesi türleriyle ilgili ayrıntılı bilgiye Bulgaristan Vize Merkezi sayfasındaki "Bulgaristan Vize İşlemleri" bölümü ve alt menüden ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Danışmanlığı

Her ne ile ilgili olursa olsun Bulgaristan seyahatiniz öncesi müşteri temsilcilerimiz size hizmet vermekten mutluluk duyacaktır. Bulgaristan için talep edilen farklı vize türleri ile ilgili sorular oluştuğunda Vize Merkezinde yardım etmek için hazır olan mutlaka bir uzmanımız olacaktır. Bulgaristan vizeleri hakkındaki tecrübemiz cevap oranımızı da yükseltiyor, Bulgaristan ile ilgili pek çok konuda çözüm üretiyoruz.

Bulgaristan Vizesi Mevzuat Danışmanlığı

Bulgaristan’da ve Türkiye’de bulunan pek çok hukuk ve mali müşavir danışmanlarımız hangi yasal konu olursa olsun size hizmet vermekten mutluluk duyacaktır. İki ülkede karşı karşıya gelinen bu tür sorunların çözümlerini bulmak, konuyu daha iyi anlamak veya sadece danışmak amacıyla da olsa yardım etmeye hazırız. 

bulgaristan vizesi

Yatırımcılara Bulgaristan Vatandaşlığı

Bulgaristan, ülkeye yatırım yapan kişilere belirli şartlar karşılandığında vatandaşlık veriyor. Bulgaristan Pasaportu aracılığıyla Avrupa Birliği ülkelerinin tamamına, toplamda ise tüm dünyada 153 ülkeye vize gerekmeden seyahat edilebiliyor. Bu durum ise Bulgaristan vatandaşlığını daha da cazip kılıyor. Vize Merkezi olarak yatırımcılar için sunulan Bulgaristan Vatandaşlığı programının gerçekleştirilmesinde aracılık ediyoruz. Vatandaşlık başvuru sürecinde gerçekleştirilmesi gereken Tahvil Bonosu alımından Yatırımcı Sertifikası çıkarılmasına, Oturum İzni başvurusundan Vatandaşlık başvurusu gerçekleştirmeye kadar tüm sürecin en başından sonuna kadar kusursuz bir şekilde takibini ve tamamlamasını sağlıyoruz.

Bulgaristan’da Temsilcilik Açmak

Bulgaristan hem Avrupa Birliği üyesi olması hem de ekonomik açıdan hızla gelişmekte olan bir ülke olması nedeniyle ticari büyüme için de uygun bir bölge. Vize Merkezi olarak şirketinizin Bulgaristan’da temsilciliğinin kurulmasını sağlıyoruz. Ayrıca temsilcilik üzerinden Oturma İzni almak isteyenlere de anahtar teslim VİP hizmeti veriyoruz.

Bulgaristan’da Şirket Kurmak ve Yatırım Yapmak

Hızla gelişen bir ülke olan Bulgaristan Avrupa ve Asya arasında bağlantıyı sağlayan önemli bir konumda bulunuyor. Ayrıca Avrupa Birliği destekli gelişim stratejisi ülkeyi ticari yatırımlar için de cazip kılıyor. Vize Merkezine başvurduğunuz zaman ülkeye gitmeden verilecek vekâletname ile istenen vasıflarda şirket kuruyoruz. Bu hizmete ek olarak istenen bankada hesap açıyoruz ve fatura işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

Bulgarca Tercüme

Bulgaristan ve Türkiye arasında yapılan resmi işlerde pek çok belgenin bir ülkeden diğerine iletilmesi ve sunulması gerekiyor. Bu ise doğru çeviri yapılmasını mecburi kılıyor. Vize Merkezi’nin sunduğu Bulgarca/Türkçe ve Türkçe/Bulgarca Yeminli Tercümanlık çeviri hizmeti ile bu ihtiyaç en hızlı ve hatasız şekilde sunuluyor. Teknik, bilimsel, tıbbi, mühendislik ve bürokratik terimlerin iki dile aktarılması gerektiği durumlarda çeviri hizmetiyle Türkiye’de ve Bulgaristan’da hizmet veriyoruz.

Bulgaristan Oturum İzni Olanlara Askerlik Tecili

Askerliğini henüz yapmayan şirket sahipleri ve yöneticileri Bulgaristan’da Oturum İzinleri olması durumunda, Türkiye’deki Askerlik Tecili işlemleri için askerlik dosyası hizmeti verilir. Türkiye’de faaliyette olan şirketin Bulgaristan temsilciliğinin kurulması ile başlayan süreç, Bulgaristan Konsolosluğu’ndan alınan ve Oturum Vizesi olarak da bilinen uzun süreli D vize alınması ile devam eder. Bu vize ile Bulgaristan’da alınan Oturum İzni sonrasında Türkiye’de Askerlik Tecil işlemleri için başvuru dosyası hazırlanır.

Bulgaristan’da Emeklilik Oturum İzni

Emekli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları talep ettiklerinde Bulgaristan’da yaşamak için Oturma İzni alabiliyor. Emekli olan her vatandaşın Bulgaristan’da oturma ve yaşama hakkı bulunuyor. Vize Merkezi olarak tüm bu hizmetleri iki ayda veriyoruz. Bulgaristan Emekli Oturma İzni almak isteyenler için talep edilen belgelerin hazırlanmasında ve sürecin ilerletilmesinde yardımcı oluyoruz.

Bulgaristan vizesi almak için öncelikle vize kategorinizi aşağıya tıklayarak seçebilirsiniz.

bulgaristan vize işlemleri

BULGARİSTAN VİZESİ SIK SORULAN SORULAR

Bulgaristan Schengen Vizesi Veriyor mu?

Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülke olsa da Bulgaristan henüz Schengen Anlaşması olarak bilinen sözleşmeye kısmi olarak iştirak ediyor. Bulgaristan Schengen vizesi vermez, ülkenin sunduğu Bulgar vizesi sadece ülkeye giriş için kullanılabiliyor.Bulgaristan vize başvurusu için Bulgaristan Konsolosluğundan randevu alınmalıdır. Başvuru vize danışmanlı firması ile gerçekleştiriliyorsa, Bulgaristan Konsolosluğu randevusunu vize hizmet merkezi başvurusu sahibine almaktadır. Bulgaristan C vize ve Bulgaristan D vize başvurularınızda Bulgaristan Konsolosluğu randevunuzu sizin adınıza almaktayız. Ancak alınan vize çok girişli ise Türkiye vatandaşları sadece Bulgaristan üzerinden Romanya, Ukrayna ve Hırvatistan’a gidilebiliyor. Bu ülkelerde ise verilen vizenin süresi kadar kalınabiliyor. Schengen Anlaşması’na dâhil olunmasa da Bulgaristan pasaportuna sahip olanların Avrupa Birliği ülkelerinde vizesiz giriş ve oturma hakları bulunuyor. Aynı şekilde AB üyesi ülkelerin vatandaşları da Bulgaristan’a vizeye ihtiyaçları olmadan giriş yapabiliyor. Ancak Herhangi bir Schengen ülkesinden vize alan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Bulgaristan’a girişine izin verilmiyor.

Bulgaristan Vize Çeşitleri Nedir?

Temelde iki tür Bulgaristan vizesi bulunuyor. Kısa olanların süresi 90 güne kadar, D vize denilen uzun vize türleri ise bu sürenin üstündeki ülkeye giriş izinlerini kapsıyor. C tipi olarak da adlandırılan kısa süreli vizelerden ilki Turistik amaçlarla veriliyor. Ticari amaçlı bir buluşma, iş görüşmesi, fuar, toplantı veya konferansa katılacak olanlar ise Bulgaristan Ticari Vize başvurusu yapması gerekir. Ülkede yaşayan bir arkadaş, akraba veya aile üyesinin davetiyle Bulgaristan’a seyahat edilecekse de Bulgaristan Ziyaret Vizesi talep etmesi gerekir.
Uzun süreli D tipi vizeler arasında ise Bulgaristan Oturum İzni almak isteyenler, bu ülkede eğitim görecek olanlar veya çalışmaya gidecek olanlar tarafından alınması gerekir.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan’a yapılan vize başvuruları ortalama bir (1) haftada sonuçlanıyor. Schengen Bölgesine dahil olan ülkelerin vatandaşları Bulgaristan’a giderken vize almalarına gerek yoktur. Bu süreyi kapsayan vize türleri ise Turistik, Ticari, Transit, Ziyaret ve Resmi vizelerdir. Bu vizeler ayrıca “kısa süreli C vize” olarak da adlandırılır. Aralarında en hızlı çıkan ise Bulgaristan Turistik vizesidir. Ülkenin turizm potansiyelini değerlendirmek isteyen Bulgaristan, ziyaretçi sayısını artırmayı amaçladığı için bu vize türünü daha hızlı veriyor. Otel rezervasyonu ve Banka Hesap Cüzdanı, Bulgaristan vize başvurusunda bulunmanız için yeterli olacaktır.

Bulgaristan Vize İstiyor mu?

Devlet çalışanlarına verilen Yeşil (Hususi) Pasaport ve Schengen vizesi sahiplerinin Bulgar vizesi almaları gerekmiyor. Ayrıca Romanya ve Hırvatistan’a çok girişli vizesi olanlar da Bulgar vizesi almaları gerekmiyor. Bu şartları karşılayanlar vize olmadan Bulgaristan’a giriş yapabilirler ve vize geçerlilik süreleri kadar Bulgaristan sınırlarında kalabilirler.

Bulgaristan Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan vizesi başvurusu Türkiye’deki resmi temsilcilikleri aracılığıyla yapılmaktadır. Her temsilciliğin kendi görev alanı vardır ve kapsama alanı dışında yaşayan kişilerin başvurularını kabul edilmez. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği sadece uzun süreli vize başvurularını kabul ederken daha çok ülkelerarası diplomasi konusunda görev yapıyor. Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu da vize başvurularını değerlendirme yetkisine sahiptir. Ülkenin Bursa Konsolosluğu ise Türkiye’deki son temsilciliği. Temsilciliklerin çalışma saatleri bellidir ve resmi tatillerde çalışmazlar. Vize başvuru saatleri, pasaport teslim saatleri Bulgar vatandaşlarını kabul etme saatleri bellidir. Fahri Konsolosluk ismi verilen temsilcilikler ise ülkeyi temsil etmekle birlikte görev alanları kısıtlıdır.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Bulgaristan’a gitmek için hazırlanan belgeler Vize Başvuru Formu ile bir anlamda bir araya geliyor. Bulgaristan Başkonsolosluğu tarafından hazırlanan bu belge üzerinde vize başvurusu yapan kişi ile ilgili tüm bilgiler yer alır ve ülkeye ne sebeple gidileceği ve ne kadar kalınacağı gibi bilgiler de bulunması gerekiyor. Bulgaristan Vize Başvuru Formu olmadan hiçbir talep kabul edilmez. Bulgaristan Konsolosluğu'nun vize isteğinde bulunan kişiler hakkında bilgi edinebilmesi için hazırlanan formdaki bilgiler, sunulacak olan diğer talep edilen evraklarla eşleşmesi gerekir. Aynı şekilde doğru olmayan bilgilerin yazılması da Bulgaristan vize başvurusunun reddedilme sebepleri arasında yer alacaktır. Form vize talebinde bulunan kişi tarafından imzalanmalı. Türkiye vatandaşları, formu Türkçe ve büyük harflerle doldurmalı.

Bulgaristan Vizesi Almak İçin Gerekli Belgeler Neler?

Bulgaristan vize başvurusunun ilk adımını hazırlanacak belgeler oluşturmaktadır. Kimlik Örneği veya İkametgâh gibi her vize türünde toplanması istenen evraklar dışında kendilerine özel belgeler de temin edilmesi gerekir. Örneğin, Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi için başvuru yapılacaksa bu ülkenin vatandaşı olan veya oturum hakkı verilen birinin davetiye göndermesi gerekir. Öğrenci olarak Bulgaristan’a gidecek olan ise bu durumunu iki ülkede de kanıtlaması isteniyor. Seyahat masraflarını karşılayan biri olduğunda bu kişinin geliri ilgili yerlerden alınan belgelerle gösterilmeli veya ülkeye ticari bir görüşme için gitmek isteyenler için çalıştığı şirket verdiği görevi antetli kağıdında anlatmalı, işyeri bilgilerini paylaşmalı. Emekli belgesi, 18 yaşından küçükler için ailesi tarafından verilecek muvafakatname, Seyahat Sağlık Sigortası, konaklama yapılacak otel ile ilgili rezervasyon ve yolculuk biletinin gidiş-geliş bilgileri ise diğer istenen bazı evraklar arasında yer alıyor. Bulgaristan Konsolosluğu randevu günü ibraz edilmek üzere hazırlanan belgelerin doğru yerlerden toplanarak, yetkili kişiler tarafından imzalanmaları ve kaşe ile onaylanmaları gerekir. Yanlış hazırlanan evraklar vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olur.  

Bulgaristan Vizesi Aldıktan Sonra Sınırdan Geçmek İçin Nelerin Yapılması Gerekir?

Otel Rezervasyonu: Seyahate çıkılacağı gün otel rezervasyonun alınması tavsiye ediliyor. Zira sınırda geçiş izni vermek için yapılan kontrollerde bu bilgi yolcudan isteniyor. Hatta bazı durumlarda kayıt olunan otel dahi aranarak verilen bilginin doğruluğu kontrol edilebiliyor. 
Bulgaristan Sağlık Sigortası: Balkan ülkesine giderken alınması gereken bir diğer belge de Seyahat Sigortası…  Sigortanın bu ülkede kalınacak süreyi kapsamsı gerekiyor. Aksi durumlarda geçerli sayılmaz.
Yanınızda Euro Bulundurun: Bulgaristan Avrupa Birliği (AB) üyesi olsa da ülke içinde Hala Bulgar Leva’sı kullanılıyor. Yani AB ortak para birimi olan Euro ülkenin resmi para birimi olarak kabul edilmiyor. Ancak elbette Bulgaristan’da Euro kullanılabiliyor. Hatta Türk Lirası’na göre daha avantajlı olacaktır. Bulgaristan’da döviz bürolarında Türk Lirası bozdururken karşılık olarak alınan Bulgar Levası miktarı kur farkı nedeniyle değerinden ucuza verilebilir.

Bulgaristan’a Şahsi Araç ile Nasıl Gidilir?

Bulgaristan’a araç ile gidilecekse dikkat edilmesi gereken birkaç durum bulunuyor. Bunlardan biri ise kullanılan otomobil bir şirket adına veya başkasının adına kayıtlıysa Bulgaristan’a gidecek olan kişi aracı sadece vekâlet ile kullanma hakkı olur. Tabii bu vekâlet ayrıca tercüme de edilmeli. Araç ile seyahat edenler bir de Bulgaristan Yeşil Sigortası yaptırmalı.  Yeni uluslararası Türkiye Cumhuriyeti ehliyeti olmayan ise bu belgeyi yenilemiş olması gerekir. Bulgaristan sınırından otomobil ile geçenler ayrıca otoyolları kullanabilmek için “vignette” ismi verilen taşıt pulu da alması gerekir. Benzincilerden satın alınabiliyor. Bu pullar otoyolları kullanma hakkı verir. Olmadığında ise ceza verilebilir. Yolculuktan Türkiye’ye geri dönerken taşıt pulu olmadan ülkeye giriş yapılamıyor. Bulgaristan’a Otobüs ile Gidecekler: Ülkeye Otobüs ile gidecek olan Bulgar Vizesi olan Türkiye vatandaşları yanlarında seyahat sigortası ve otel rezervasyonu veya davetiye bulundurmalı.

Bulgaristan vizesi için başvuran kişi özel aracı ile seyahat edecekse aşağıdaki belgelere sahip olmalıdır:

Bulgaristan Turistik Vizesi başvuru sahibinin Bulgaristan'a araç ile çıkışı için gereken evraklar talep halinde kurumumuz tarafından sağlanabilmektedir.

  • Araç Ruhsat fotokopisi. 
  • Uluslararası geçerli Araç Sigortası (Yeşil Sigorta - Araç Vizesi ).
  • Bulgaristan'da araç kullanabilmesi için gerekli olan uluslararası geçerli ehliyet (Beynelmilel).

beynelmilel ehliyetyeşil sigorta bulgaristan

Bulgaristan’a Hangi Otobüs Firmaları Gidiyor?

Türkiye’den Bulgaristan’a veya geri dönüşte Avar Turizm, İstanbul Seyahat, Metro Bulgaristan, Has Tur, Nişikli Turizm ve Alpar Turizm şirketlerinden biri tercih edilebilir. Her biri ülkeye düzenli seferler düzenliyor. 

Bulgaristan vize başvurunuzu vakit kaybetmeden başlatmak için ve Bulgaristan vizesine dair soru ve görüşleriniz için +90 (212) 970 05 22  numaralı hattımıza bağlanabilirsiniz. Detaylı sorularınızı bulgaristan@vizemerkezi.com mail adresimize iletebilirsiniz. 

daha fazla göster

Bulgaristan ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
s. yavuz 22/03/19, 14:59
Bulgaristan da emekli oturum kartı alanlar o kartla Avrupa gezisine kaç yıl sonra çıkabiliyor veya ne yapması gerekiyor eyer hiç çıkamıyorsa o kadar masraf yapmanın bir anlamı kalmıyor açıklarsanız memnun olurum teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
m. zeybek 22/03/19, 14:09
Merhaba Babam 78 Bulgaristan göçmeni. Kimliğinde bu yazıyor ve evraklarımız var. Acaba çifte vatandaşlık işlemlerine başlasak evlensem de babam üzerinden olabilir miyim?
Cevabı Görüntüle
m. orhon 13/03/19, 16:15
Bulgaristan vize işlemlerine başlamak istiyorum, ancak hiç bir bilgim yok internetten araştırdıkça da kafam karışıyor. İkamet yerim Adana. Başvuru formunda bilmediğim belgeler isteniyor. Lütfen yardımcı olur musunuz?
Cevabı Görüntüle
e. kaçmaz 13/03/19, 14:35
Bulgaristan turistik vizesi almak istiyorum. Bulgaristan konsolosluğundan bilgi alamadım başka bir şirkete gitmem gerekiyormuş galiba. Vize işlemleri için hangi evraklar gerekir? Bulgaristan vize merkezi olarak bilgi vermenizi rica eder. Şimdiden teşekkür eder ve iyi çalışmalar dilerim.
Cevabı Görüntüle
M. Aslan 19/12/18, 12:30
Eşim Bulgar vatandaşı. Ben de eşim üzerinden Bulgaristan d vizeye başvurmak istiyorum. Evlilik tanıtma işlemlerini Bulgaristan’da yaptırdık ve geldik. Burada bizden 2 tane taahhütname yapmamız gerektiğini söylediler ancak Bulgaristan'daki görevliler böyle bir belgeden bahsetmemişlerdi. Bu evraklar olmadan başvuru yapamaz mıyız?
Telefon