Bulgaristan vizesi başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Bulgaristan Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi İçin Merak Edilenler

Bulgaristan sınırları Covid 19 artışlarından ötürü kapalı mı?

Bulgaristan sınırları kapalı değildir. Başvurular kabul edilmektedir.

Bulgaristan vizesi kaç günde sonuçlanır?

Bulgaristan C tipi kısa süreli vizeler ortalama 10 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Schengen vizesi ile Bulgaristan’a girebilir miyim?

Evet giriş yapabilirsiniz. Fakat ilk Schengen vizesini hangi ülkeden aldıysanız ilk o ülkeye giriş yapıp sonrasında Bulgaristan’a giriş yapma olasılığınız vardır.

Bulgaristan’dan vize aldığımızda Schengen ülkelerine girebilir miyiz?

Bulgaristan Schengen ülkeleri arasında değildir. Sadece Avrupa ülkesidir ve Bulgaristan Vizeniz ile sadece Bulgaristan’da kalabilirsiniz.

Bulgaristan vizesi ile hangi ülkelere giriş yapabilirim?

Bulgaristan vizeniz çift girişli ya da çok girişli ise yalnızca Hırvatistan ve Romanya‘ya girebilirsiniz.

Bulgaristan’da aşı zorunluluğu var mı?

Bulgaristan’da Aşı zorunluluğu yoktur. Eğer aşı olduysanız ikinci doz üzerinden 14 gün geçmiş ise Aşı kartınız ile geçiş yapabilirsiniz.

Bulgaristan hangi aşıları kabul ediyor?

Bulgaristan özellikle belli aşılar değil her aşıyı kabul etmektedir. Ve aşı zorunluluğu yoktur. Sadece 72 saat öncesinden PCR ile geçiş yapabilmektesiniz.

Bulgaristan’a girişte PCR zorunluluğu var mıdır?

Bulgaristan’a girişlerde 72 saat öncesi olmak şartıyla PCR testi yapabilirsiniz.

Bulgaristan’da zorunlu karantina var mı?

Bulgaristan’da zorunlu karantina uygulaması yoktur.

Bulgaristan vizesi için Covid 19 kapsamlı zorunlu seyahat sağlık sigortası zorunlu mudur?

Covid 19 kapsamlı zorunlu değildir. Avrupa yurtdışı zorunlu seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.

Bulgaristan’a gideceğim ve arkadaşımda kalacağım. Otel göstermek zorunda mıyım?

Evet zorunludur. Bulgaristan polisi sizin Otel rezervasyonunuzu görmek isteyecektir. Turistik vizelerde bu kesinlikle zorunludur.

Bulgaristan için önemli ve acil bir konuda konsolosluk ile şahsen iletişime geçebilir miyim?

Bulgaristan Konsolosluğu resmi sitesine girip mail adresine konu hakkında aciliyetiniz hakkında iletişime geçebilirsiniz.

Bulgaristan vizesi başvuru ve seyahat tarihleri için dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Bulgaristan c tipi vizelerde genelde 10 iş gününde sonuçlansa dahi 15 gün sonrasında seyahat tarihi başlatılması önerilmektedir.

Bulgaristan Vize başvurusu sırasında uçak ya da otel satın alma zorunluluğu var mıdır?

Bulgaristan Vize başvurusu sırasında satın alınmış otel uçak zorunluluğu yoktur. Ama satın alınmış bir uçak ya da otel varsa sorun olmayacaktır. Gerçek bir rezervasyon sunabilirsiniz.

Bulgaristan vatandaşlık hizmeti veriyor musunuz?

Bulgaristan vatandaşlık hizmeti vermemekteyiz. Sitemizdeki yazılar sadece bilgi amaçlıdır. Bulgaristan Konsolosluğuna bilgi almak için ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan’a araç ile gideceğim hangi evraklar gerekir?

Araç ile gidiş olacaksa mutlaka, Araç ruhsatı, Yeşil sigorta ve Uluslararası geçerli sürücü belgesi yanınızda bulundurmak zorundasınız.

Bulgaristan Vize Merkezi

Bulgaristan vizesi bizim işimiz! Vize Merkezi Bulgaristan vize işlemleri ve ülke ile ilgili hemen hemen her konuda hizmet veriyor. Uzun yılların tecrübesi ve biriken binlerce deneyimin sonucu edinilen güvenli ve geniş hizmet yelpazemizi sizlere gururla sunuyoruz.

Bulgaristan ile ilgili vize, oturum izni, vatandaşlık ve diğer her türlü mevzuat danışmanlığı hizmetlerini  Bulgaristan vize başvuru işlemlerini kurumumuz aracılığı ile yapabilirsiniz. Bulgaristan vizesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için hazırladığımız web sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Bulgaristan için 90 güne kadar olan vize ve oturum iznine (D Vize) dair her şeyi İstanbul merkez ofisimize başta olmak üzere ikamet ettiğiniz ile göre Ankara, Bursa, İzmir, Edirne, Gaziantep ofislerimizden de yürütebilirsiniz. Bulgaristan için mesleksel durumunuza göre Bulgaristan vize evrakları ve güncel vize ücretini içerir ücretsiz bilgilendirme e-maili size en yakın ofisimizi arayabilirsiniz. 

Değerli ziyaretçilerimiz, Bulgaristan Vize Merkezi kısa ve uzun süreli Bulgaristan vize başvuruları konusunda alanında en önde gelen firmalarından biridir. Vize Merkezi Bulgaristan C Tipi Vize başvurusu, oturum izni, çalışma izni, aile birleşimi, öğrenci vizesi, emeklilik yoluyla oturum izni, Bulgaristan'da şirket kurmak, temsilcilik açmak, pasaport çıkarmak, evliliğin tecil edilmesi, doğum belgesi çıkartmak gibi birçok konuda sizlere uzun yıllardır hizmet vermektedir. 

Bulgaristan Vize Merkezi, Türkiye’deki Bulgaristan Konsoloslukları tarafından verilmiş akreditasyona dayanarak tüm Bulgaristan vize işlemlerinizle ilgili danışmanlık verirken, yerinize vize başvuruları yapmaya, takip etmeye ve sonuç teslim almaya yetkili aracı kurumdur. 

Bulgaristan’a turistik, ticari veya ziyaret amaçlı kısa süreli seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin işlemleri Vize Merkezi aracılığı ile yapılabilmektedir. Başvuruların  tüm "C" tipi (90 günden daha kısa) vizelerde şahsen konsolosluğa gitmeniz gerekli değildir. Dosya hazırlığınız için sizden istenen en güncel evrak listesi hakkında bilgilendirildikten sonra evrak hazırlığı yapmanız gerekli. Evraklarınız bize eksiksiz halde ulaştığı taktirde bekletilmeden hemen işleme alınmaktadır ve bir sonraki iş günü ilgili Bulgaristan Konsolosluğu'nda vize başvurunuz yapılmaktadır.

Kısa süreli (90 güne kadar olan) Bulgaristan vizesi başvuruları ortalama 5 iş gününde sonuçlanmaktadır. Bu süre 3 ila 7 iş günü arasında, işlemi yapan Bulgaristan Konsolosluğu'nun yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bulgaristan turum izinleri veya diğer adıyla ulusal vizeler (D vize) için başvuru süreci daha uzun ve aşamalıdır. Bulgaristan D vize başvuruları konusunda da aynı şekilde danışmanlık dosya hazırlığı ve takip hizmeti verilmektedir, ancak kural gereği başvuruda kişiler şahsen Bulgaristan Konsolosluğu'na gelmelidir.

Seyahatinizden önce vize başvurunuzu yaparken Bulgaristan vize tipini kesin olarak belirlemeniz ve ülke uzmanımıza gerekli evrakları iletmeniz yeterlidir. Bulgaristan Vize Merkezi ekibi olarak en hızlı şekilde başvuru sürecinizi sizin adınıza tamamlamaktan mutluluk duyarız.

Bulgaristan Vize Randevu Nasıl Alınır? 2022

Ziyaret etmekte olduğunuz web sayfamızda Bulgaristan vize istiyor mu, Bulgaristan vize başvuru nasıl yapılır, Bulgaristan vize randevu nasıl alınır, Bulgaristan vize ücreti nedir gibi Bulgaristan vizesi hakkında merak edilen soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz. Bulgaristan vize evraklarını öğrenebilir, vize ücreti detaylarına ve Bulgaristan Konsolosluğu vize randevu ve vize başvuru formları ve Bulgaristan vizesi dilekçe örneklerine ziyaret etmekte olduğunuz sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Tüm bu bilgilere sayfamızın devamındaki "devamını gör" butonunu tıklayarak ulaşabilirsiniz. Öncelikle belirtmek gerekir ki kısa süreli C tipi Bulgaristan vizeleri için Bulgaristan vize randevusu almaya gerek yoktur. Kısa süreli vize Bulgaristan vize başvuru işlemlerinizde herhangi bir acente sizin adınıza randevu alacaklarını söylerse ve bunun için ücret talep ederse bu acentelere itibar etmemenizi öneririz. Bulgaristan için yalnızca D vize başvurularında başvuru sahibi tarafından şahsen Bulgaristan vize randevu alınmaktadır.

Zaman kayıplarını önlemek amacıyla ofisimize gelmeden, en güncel evrak listesini Vize Merkezi temsilcilerimizden ücretsiz e-posta yoluyla temin ettikten sonra evraklarınızı ofisimize gönderebilirsiniz. Bulgar vize işlemlerinde parmak izi uygulaması ve konsolosluğa şahsi başvuru zorunluluğu bulunmadığından, kargo ve kurye yoluyla evraklarınızı bize yollayabilir, Bulgaristan’a dair her konuda Vize Merkezi'ni şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan Vize İstiyor mu?

Bulgaristan vize rejimi çerçevesinde; Bulgaristan’a gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, seyahatleri öncesinde bu ülke için vize almaları gerekmektedir. Bulgaristan vize başvurusu yaparken önce ne için vize istendiğini belirleyip bu karara göre vize başvurusu yapılmalıdır. Dosya için toplanması gereken belgeler bu karara göre hazırlanacaktır. Aksi takdirde başvurunun olumsuz sonuçlanma veya uzama ihtimali bulunmaktadır.

Bulgaristan’ın, Türkiye’nin komşusu olması, gelişen ekonomik yapısı ve ülkede yaşayan yoğun Türk nüfusu nedeniyle sıkça yaz ve kış tatili, yatırım amaçlı veya aile ziyareti için seyahat için tercih edilen bir ülke konumundadır. Avrupa Birliği’ne (AB) üye olan ülkelerden olan Bulgaristan'nın sınırları içerisine girmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almaları gerekir.

Bulgaristan vize ücreti ise; vize türünüze göre ve seyahat sürenize göre değişiklikler göstermektedir. Kişisel durumunuza göre Bulgaristan vize evrakları, 2022 yılı vize ücretlerini öğrenip vize başvurunuzu başlatmak için hemen uzman temsilcimizi arayın. 

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan vizesi nasıl alınır? Vize başvurusunda şahsen bulunmaya gerek var mı? Bulgaristan vize başvuru için şahsen konsolosluklarda bulunmaya gerek var mı? Yeşil pasaport sahipleri Bulgar vizesinden muaf mı? Soruları en çok sorulan soruların başında gelmektedir. 

Bulgaristan vizesi başvuru yapacağınız vize türü kapsamında talep edilen evraklar eksiksiz olarak hazırlandıktan sonra alınmaktadır. Bulgaristan kısa süreli C tipi vize kategorisi altında turistik, ticari, aile ziyareti vize türleri girmektedir. Bulgaristan transit vize kısa süreli vize kategorisindedir, ancak A tipi vizedir. Bulgaristan D tipi vize ise 90 günden fazla kalış gerektiren seyahatler için başvuru yapılan vize türüdür. 

Bulgaristan turistik amaçlı yapılan seyahatlerde vizeler en fazla 15 güne kadar onaylanmaktadır. Ticari, ziyaret ve transit vizeler uzun süreli ve Bulgaristan’a gerçekleştirecek 1’den fazla seyahat gerekçelendirdiği takdirde uzun süreli çok giriş çıkışlı olarak çıkabilmektedir. Ancak eş üzerinden oturum vizesi, Bulgaristan’da şirket kurmak amacıyla oturum vizesi alınmak isteniyorsa D tipi vize başvurusunda bulunulmalıdır. D vize ile Bulgaristan’a giriş yapıldıktan sonra Bulgaristan’da oturum izni alınmalıdır.  Bulgaristan turist vize başvurusu ortalama 5 mesai günü içerisinde neticelenmektedir. 

Bulgaristan Vize Başvurularında Parmak İzi Alınmaz! Bulgaristan için vize işlemlerinde parmak izi kaydı alınmamaktadır. Bu sayede Bulgaristan vize başvurularında konsolosluk ofislerinde veya konsoloslukların yetkilendirdiği vize hizmet merkezlerinde şahsen bulunma zorunluluğu yoktur. Evraklarınızı Türkiye’nin neresinde ikamet ederseniz edin ofisimize iletmeniz halinde işlemlerinizi başlatmaktayız. 

Bulgaristan turist vize işlemlerinizde zorunlu olan hotel konfirme belgesi ve seyahat sağlık sigortası konusunda Vize Merkezi Bulgaristan Derpatmanı müşteri temsilcilerimizden destek alabilirsiniz. 

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Vizeler için genellikle hemen hemen her ülke aynı belgeleri istemektedir. İşte bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vize başvuru formu
 • Pasaport (ancak en az 1 yıllık geçerliliğinin olması gerekmekte)
 • Geçmişte kullanılan, varsa, vize fotokopileri
 • Seyahat edeceğinizi gösteren gidiş dönüş uçak biletleri ve otelin rezervasyonu,
 • Bulgaristan’da bir tanıdığınızın yanında kalacaksanız, oradan aldığınız davetiye,
 • Seyahat ve sağlık sigortası
 • Eğer iş amacı ile gidiyorsanız, mutlaka resmi evraklarınızı da belirtmeniz, göstermeniz gerekmektedir.

Güncel banka dokümanlarınızın da olması gerekmektedir. Aynı zamanda banka hesaplarınızda, son üç ayın dökümü ve Bulgaristan’da kaldığınız süre boyunca size yeterli olacak paranın da olması gerekiyor.

Genel olarak Bulgaristan vize işlemleri için kullanılacak evraklar bu şekildedir. Evrakların sayısı ve çeşitliliği vizenin türüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebeple evraklarınızı kontrol etmeniz önemli. Ancak Bulgaristan konsolosluğu değil de bizleri tercih edecekseniz, bu konu hakkında endişelenmenize gerek yok. Çünkü bizler, sizin için vize işlemlerinin her detayı ile uğraşıyoruz.

Bulgaristan Vize Ücreti Nedir?

Türkiye’de bulunan Bulgaristan Konsoloslukları ve Bulgaristan Büyükelçiliği’ne yapılan tüm vize işlem ücretleri başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik gösterir. Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği İşleyiş olarak ve bazı durumlarda istenen evraklar bakımından farklılık gösterebilmektedir.  Bu bakımdan bazı vizelerin prosedür, evrak ve başvuru süreci değişebilmektedir. Bulgaristan vize ücreti 2022 yılı itibarıyla 80 Euro'du (kısa süreli C tipi vizeler). Ayrıca Bulgaristan vize ücretinin yanı sıra sigorta ücreti dilekçe yazdırma veya otel rezervasyonu gibi başvuru ile ilgili ek hizmetler almanız durumunda Bulgaristan vizesi ücretine ek hizmet bedeli yansıtılmaktadır. 

Çocuklar için Bulgaristan Vizesi Ücreti: 
Bulgaristan Konsolosluğu 0-12 yaş aralığında olan çocuklardan (12 yaşını doldurmasından bir gün öncesine kadar) Bulgaristan vizesi harç bedeli almamaktadır. Ancak başvuru sahipleri yaşlarına bakılmaksızın Vize Başvuru Merkezi hizmet ücreti ve diğer başvuru masraflarını karşılamak zorundadır.

Başvuran kişiler 12 yaş altı ise kısa süreli vize başvurularında Bulgaristan Konsolosluğu vize ücreti talep etmemektedir. 12 yaş altı çocuklar için Bulgaristan vize başvurusunda yapılan ödemelere sadece hizmet bedeli ve varsa ek hizmetler dahil edilmektedir.

Bulgaristan vize fiyatları ile ilgili bazı ülke vatandaşları için tanınmış muafiyetler vardır.  Türkiye’de ikamet iznine sahip olan Makedonya ve Sırbistan vatandaşları yeni çipli pasaport ile Bulgaristan’a seyahat etmeleri durumunda Bulgaristan vizesi harç ücretini ödemek zorunda değildir, sadece hizmet bedeli ve varsa ek hizmetler için ücret ödemektedir.

Yabancılar için Bulgaristan vizesi muafiyeti: 
Türkiye’de ikamet Rusya, Moldova Ukrayna, , Karadağ, Bosna-Hersek, Azerbaycan, Arnavutluk, Ermenistan, Gürcistan ülkeleriyle arasındaki vize anlaşmalarına uygun bir şekilde, bu ülkenin vatandaşlarından alınan Bulgaristan vize fiyatları 35 Euro’dur. 

Vize ücreti Bulgaristan ile ilgili şahsi başvurularda dikkat edilmesi gereken husus banka hesap numaralarıdır. Her konsolosluğun çalıştığı banka ve ilgili hesap numarası farklıdır ve yine başvuru yapılan vizenin tipine göre hesap numarası ve işlem ücreti farklılık göstermektedir. Bu nedenle, özellikle kişisel başvurularda harçları doğru banka hesabına yatırdığınıza emin olmanız gerekmektedir.  Bulgaristan Konsolosluğu yanlış yatırılan harç iadelerini yapmaktadır, ancak iade işlemleri uzun zaman alabilir.

Vize merkezinden yapacağınız vize başvurularında Bulgaristan Vize Ücreti yatırmanıza gerek yoktur. Başvuru ile ilgili yapmanız gereken tüm işlemler bizim tarafından yapılmakta ve takip edilmektedir.

Bulgaristan Vize Başvuru

Bulgaristan vize başvuru rejimi gereğince; kısa süreli C tipi vize başvurularında Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunabilmek için randevu almak zorunluluğu yoktur. Bulgaristan Konsolosluğuna şahsen müracaat yapmak isterseniz sıra ile başvuru kabulü yapılmaktadır. Ancak konsoloslukta yoğunluktan dolayı uzun süre sıra beklemek gerekebilmekte, konsolosluğun yoğun olduğu dönemlerde bir sonraki iş gününe başvuru sarkabilmektedir. Bulgaristan Konsolosluğu parmak izi uygulamasına henüz geçiş yapmadığı için Vize Merkezi olarak başvurularınızı sizler adına "akredite acente" olarak gerçekleştiriyoruz.

Bulgaristan vize işlemlerinize başlamadan önce vize uzmanlarımızla irtibata geçerek güncel evrak listesini talep edin. Sorularınızla ilgili bizleri aramaktan lütfen çekinmeyin. Evraklarınızı bize şahsen, kargoyla ya da üçüncü bir kişi aracılığı ile gönderebilirsiniz. Önemle dikkat etmeniz gereken husus, belgelerin evrak listesine sadık kalarak eksiksiz tarafımıza ulaşmasıdır. Süreç boyunca tecrübelerimiz ve sağladığı öngörü sayesinde, koşullarınız doğrultusunda yönlendirileceğiniz danışmanlık hizmetimizden, evraklar ve bürokratik süreçlerin yönetimi, sizin adınıza gerçekleştireceğimiz Bulgaristan vize müracaatı ve akabinde süreç sonuçlanana kadar sizin adınıza yürüteceğimiz tüm hizmetlerden faydalanmak için bizi aramanız yeterlidir.

Bulgaristan Vizesi İle Avrupa'ya Gidilir mi?

Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan Avrupa Birliği (EU) üyeleri olmalarına rağmen, henüz Schengen bölgesine kabul edilmediler. Bulgaristan Turist Vizesi ile Schengen Bölgesi’ne geçiş yapılamaz. Peki Bulgaristan vizesi nerede geçerli? Bulgaristan vizeniz çok girişli ise Romanya, Hırvatistan ve Karadağ ülkelerine seyahat edilebilirsiniz. Romanya ve Hırvatistan, T.C. Bordo pasaport sahiplerinden vize talep eden ülkelerdir. Çok girişli Bulgaristan vizenizle, ilk ülke girişinizi Bulgaristan'dan yaptıktan sonra bu ülkelere vizesiz seyahat edebilirsiniz. 

Bulgaristan Vizesi Hakkında

Bulgar vize başvurusu ülkenin Türkiye’deki resmi temsilciliklerine yapılıyor. Konsoloslukların çalışma saatleri ve dinlenme günleri belirli olduğu için başvuru öncesinde randevu alınması gerekiyor. Ancak ülkeyle ilgili vize veya pasaport için işlemler şahısların doğrudan buralara başvurmasına izin verilmiyor. Bunun için önce resmi acenteler veya vize hizmeti veren kurumlara başvurmak gerekiyor. Başvurunun içeriği her ne olursa olsun ret cevabı verildiği durumlarda tekrar randevu almak için başvurulması gerekir. Gerekli görüldüğü zaman Bulgaristan’ın Türkiye’deki temsilcilikleri başvuruyu sahibini yüz yüze görüşme için çağırma hakları da bulunuyor. Belgeler veya pasaport ile ilgili işlemler tamamlandığında kişiye veya çalıştığı aracı kuruma bilgisi iletiliyor. Böyle durumlarda randevuya gerek kalmadan belgeler teslim alınabiliyor. Bulgaristan Konsolosluğu randevunuzun alınması Vize Merkezi temsilcilerinin görev alanı içerisindedir.

Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a Giriş Yapılabilir mi?

Schengen vizesi geniş bir kullanım alanına sahip olsa da öncelikle Schengen vizesi alınan ülkeye gidilmesi tavsiye edilmektedir. Yine de belirli kurallara uyulduktan sonra diğer Schengen ülkelerine geçiş yapılabiliyor. Ancak bu durum suistimal edilmemeli. Örneğin, Yunanistan’a alınan üç (3) aylık vize ile bu ülkeye girilince, bir gece veya hiç konaklamadan Bulgaristan’a giriş yapılırsa alınan vize doğru kullanılmamış olur. Bu ise sonraki vize başvurularında talebin geri çevrilmesine veya sürecin uzamasına neden olabilir. Bu uygulama, Bulgaristan vize rejimi tanımında ve resmi yazılarda geçmese de Schengen Kanununun iç yönetmeliğinde, sistem vizelerin bu şekilde kullanılmasına müsaade etmez. Pratikte sorun olmasa da bir ülkeden alınan Schengen vizesi ile birden fazla ülkeye seyahat edilecekse bu duruma dikkat edilmeli.

Bulgaristan Vizesi Hakkında Merak Edilenler

Bulgaristan vizesi hakkında çok fazla konu merak edilmektedir. Bizler de bu noktada merak edilenleri sizler için derliyoruz. Komşu ülkemiz olan Bulgaristan’a gitmek isteyenlerin, ne yazık ki vize alması gerekiyor. Ancak ne yazık ki çoğu kişi Bulgaristan vize ile Schengen vizesini birbiri ile karıştırmaktadır. Bulgaristan da aslında Avrupa Birliğine bağlı bir ülkedir. Ancak bu bölgenin dışında olduğu için, kendine özel vizesi bulunuyor. O da Bulgaristan vizesi! Başvuruları konsolosluklara gidip yapabileceğiniz gibi, internet üzerinden danışman firmalar aracılığı ile de başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için konsolosluklara gitmenize de gerek yoktur. Bulgaristan vize işlemleri için konsolosluklardan başvuruda bulunacaksanız, ne yazık ki, başvuruların sadece öğlene kadar kabul edileceğini belirtebiliriz.İsterseniz, erken saatlerde konsolosluğa giderek, bireysel olarak başvuru yapabilirsiniz. Ancak, firmamızı tercih ederseniz, sabah erken saatlerde bu işler ile uğraşmak durumunda kalmayacaksınız.

Başvuracağınız zamanlar özel zamanlara ya da tatillere denk geliyorsa, biraz daha erken başvurmanızı öneriyoruz. Zira yoğunluklardan ya da tatillerden kaynaklı aksamalar yaşanabilir.

Bulgaristan Vize Reddi

Bulgaristan vizesi ret kararları çeşitli sebeplerle verilebilmektedir. Yapılan her Bulgaristan vize başvurusu bireyseldir ve dosyanız Bulgaristan konsolosluğu tarafından her kişi için ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Başvurularının değerlendirilmesi ve karara bağlanması hususunda tek yetkili merci Türkiye’de bulunan Bulgaristan Konsolosluklarıdır. Bulgaristan vize başvurularında ret verilmesinin belli başlı sebepleri vardır. Bulgaristan vizesi ret sebepleri aşağıdaki gibidir: 

 • Vize adayının başvuruda sunduğu evrakların Bulgaristan’a gidiş sebebiyle örtüşmemesi
 • Vize adayının sunduğu maddi kaynakların yetersizliği
 • Bulgaristan Konsolosluğuna ibraz edilmesi gereken belgelerin veya ek evrakların eksik olması
 • İlk Bulgaristan vize başvurusunun tecrübesizliği ile yetersiz vize başvuru dosyası, eksik veya yanlış form hazırlanmış olması  

Bulgaristan vizesi ret sebeplerinden biri de Bulgaristan Konsolosluğunun vize adayının Bulgaristan’a gidip geri dönmeyeceği kanısına varmasıdır. Vize adayının Schengen bölgesine giriş yasağının bulunması ise kesin olarak Bulgaristan vize ret sebebidir. Bu açıdan Bulgaristan vize başvurularınızı yaparken dosyanın doğru hazırlanması ve dilekçelerinizde gidiş amacınızı açıkça belirtmeniz önem arz etmektedir. Vize başvurularınızı sadece evrak hazırlamaktan ibaret olarak görmemek gerekir. Gözünüzden kaçan ufak bir detay veya tahmin edemediğiniz bir durum, Bulgaristan vizesi ret sebebiniz olabilir. O nedenle vize başvurularınızı danışmanlık alarak veya sizi doğru yönlendirebilecek bir aracı kurumu ile çalışarak yapmanızda fayda vardır. 

Vize reddi Bulgaristan Konsolosluğu tarafından verilirken, ret mektubu kişiye şahsen imza karşılığında verilmektedir.  Bulgaristan Vize Reddi alan kişi işlemin yapıldığı ilgili konsolosluğa bizzat giderek ret mektubunu imzalayarak almaktadır. Ret kararı gerekçeleri kanunun hangi maddesine dayanarak verildiği bu mektupta başvuru sahibine açıklanmaktadır.

Bulgaristan vize başvurusundan ret alan kişi ret kararına itiraz etme hakkına sahiptir. Ret mektubunda karara itiraz hakkı ile ilgili açıklama bulunmaktadır. Kaç gün içinde ve hangi kurumlara başvurarak itiraz edebileceğiniz, ret kararından detaylı bir şekilde yapılmaktadır.

İtiraz etmek isteyen yolcular vize kararına itiraz dilekçesi ve ret kararını ortadan kaldıran kanıtlayıcı belgelerle Bulgaristan konsolosluğuna giderek veya mahkeme açarak şahsen karara itiraz edebilir.

Vize başvurusu aracı kurum vasıtasıyla yapılsa dahi, Vize reddine itiraz başvurusu mutlaka ve sadece şahsen yapılmaktadır.

Bulgaristan vize ücreti

Bulgaristan Vize Başvurularında Sağladığımız Hizmetler

Bulgaristan Vize başvurularınızın gerçekleşmesi için tüm işlemlerin kusursuz bir şekilde sürmesini sağlıyoruz. Bulgaristan vize acentalarından farklı olarak kişisel durumunuza göre başvuru danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bulgaristan Konsolosluğu tarafından verilen tüm vize çeşitleri için başvuru dosyasını hazırlıyoruz ve başvuru sürecinizde aksiliklerin oluşmaması için başvuru sahiplerini en ince ayrıntısına kadar yönlendiriyoruz. Evraklarınızı kontrol ediyor, Bulgaristan Konsolosluğunun güncel vize başvuru şartlarına uygun hale getiriyoruz. Ziyaret amacına göre Bulgaristan’a gitmek için ihtiyaç duyulan Bulgaristan Turist Vizesi, Ticari Vize, Aile Ziyareti Vizesi, Öğrenci Vizesi, Şoför Vizesi ve Transit vizelerin alınması için hizmet veriyoruz. Bulgar vizesi türleriyle ilgili ayrıntılı bilgiye Bulgaristan Vize Merkezi sayfasındaki "Bulgaristan Vize İşlemleri" bölümü ve alt menüden ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Danışmanlığı

Her ne ile ilgili olursa olsun Bulgaristan seyahatiniz öncesi müşteri temsilcilerimiz size hizmet vermekten mutluluk duyacaktır. Bulgaristan için talep edilen farklı vize türleri ile ilgili sorular oluştuğunda Vize Merkezinde yardım etmek için hazır olan mutlaka bir uzmanımız olacaktır. Bulgaristan vizeleri hakkındaki tecrübemiz cevap oranımızı da yükseltiyor, Bulgaristan ile ilgili pek çok konuda çözüm üretiyoruz.

Bulgaristan Vizesi Mevzuat Danışmanlığı

Bulgaristan’da ve Türkiye’de bulunan pek çok hukuk ve mali müşavir danışmanlarımız hangi yasal konu olursa olsun size hizmet vermekten mutluluk duyacaktır. İki ülkede karşı karşıya gelinen bu tür sorunların çözümlerini bulmak, konuyu daha iyi anlamak veya sadece danışmak amacıyla da olsa yardım etmeye hazırız. 

Yatırımcılara Bulgaristan Vatandaşlığı

Bulgaristan, ülkeye yatırım yapan kişilere belirli şartlar karşılandığında vatandaşlık veriyor. Bulgaristan Pasaportu aracılığıyla Avrupa Birliği ülkelerinin tamamına, toplamda ise tüm dünyada 153 ülkeye vize gerekmeden seyahat edilebiliyor. Bu durum ise Bulgaristan vatandaşlığını daha da cazip kılıyor. Vize Merkezi olarak yatırımcılar için sunulan Bulgaristan Vatandaşlığı programının gerçekleştirilmesinde aracılık ediyoruz. Vatandaşlık başvuru sürecinde gerçekleştirilmesi gereken Tahvil Bonosu alımından Yatırımcı Sertifikası çıkarılmasına, Oturum İzni başvurusundan Vatandaşlık başvurusu gerçekleştirmeye kadar tüm sürecin en başından sonuna kadar kusursuz bir şekilde takibini ve tamamlamasını sağlıyoruz.

Bulgaristan’da Temsilcilik Açmak

Bulgaristan hem Avrupa Birliği üyesi olması hem de ekonomik açıdan hızla gelişmekte olan bir ülke olması nedeniyle ticari büyüme için de uygun bir bölge. Vize Merkezi olarak şirketinizin Bulgaristan’da temsilciliğinin kurulmasını sağlıyoruz. Ayrıca temsilcilik üzerinden Oturma İzni almak isteyenlere de anahtar teslim VİP hizmeti veriyoruz.

Bulgaristan’da Şirket Kurmak ve Yatırım Yapmak

Hızla gelişen bir ülke olan Bulgaristan Avrupa ve Asya arasında bağlantıyı sağlayan önemli bir konumda bulunuyor. Ayrıca Avrupa Birliği destekli gelişim stratejisi ülkeyi ticari yatırımlar için de cazip kılıyor. Vize Merkezine başvurduğunuz zaman ülkeye gitmeden verilecek vekâletname ile istenen vasıflarda şirket kuruyoruz. Bu hizmete ek olarak istenen bankada hesap açıyoruz ve fatura işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

Bulgarca Tercüme

Bulgaristan ve Türkiye arasında yapılan resmi işlerde pek çok belgenin bir ülkeden diğerine iletilmesi ve sunulması gerekiyor. Bu ise doğru çeviri yapılmasını mecburi kılıyor. Vize Merkezi’nin sunduğu Bulgarca/Türkçe ve Türkçe/Bulgarca Yeminli Tercümanlık çeviri hizmeti ile bu ihtiyaç en hızlı ve hatasız şekilde sunuluyor. Teknik, bilimsel, tıbbi, mühendislik ve bürokratik terimlerin iki dile aktarılması gerektiği durumlarda çeviri hizmetiyle Türkiye’de ve Bulgaristan’da hizmet veriyoruz.

Bulgaristan Oturum İzni Olanlara Askerlik Tecili

Askerliğini henüz yapmayan şirket sahipleri ve yöneticileri Bulgaristan’da Oturum İzinleri olması durumunda, Türkiye’deki Askerlik Tecili işlemleri için askerlik dosyası hizmeti verilir. Türkiye’de faaliyette olan şirketin Bulgaristan temsilciliğinin kurulması ile başlayan süreç, Bulgaristan Konsolosluğu’ndan alınan ve Oturum Vizesi olarak da bilinen uzun süreli D vize alınması ile devam eder. Bu vize ile Bulgaristan’da alınan Oturum İzni sonrasında Türkiye’de Askerlik Tecil işlemleri için başvuru dosyası hazırlanır.

Bulgaristan’da Emeklilik Oturum İzni

Emekli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları talep ettiklerinde Bulgaristan’da yaşamak için Oturma İzni alabiliyor. Emekli olan her vatandaşın Bulgaristan’da oturma ve yaşama hakkı bulunuyor. Vize Merkezi olarak tüm bu hizmetleri iki ayda veriyoruz. Bulgaristan Emekli Oturma İzni almak isteyenler için talep edilen belgelerin hazırlanmasında ve sürecin ilerletilmesinde yardımcı oluyoruz.

Bulgaristan vizesi almak için öncelikle vize kategorinizi aşağıya tıklayarak seçebilirsiniz.

BULGARİSTAN VİZESİ SIK SORULAN SORULAR

Bulgaristan Schengen Vizesi Veriyor mu?

Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülke olsa da Bulgaristan henüz Schengen Anlaşması olarak bilinen sözleşmeye kısmi olarak iştirak ediyor. Bulgaristan Schengen vizesi vermez, ülkenin sunduğu Bulgar vizesi sadece ülkeye giriş için kullanılabiliyor.Bulgaristan vize başvurusu için Bulgaristan Konsolosluğundan randevu alınmalıdır. Başvuru vize danışmanlı firması ile gerçekleştiriliyorsa, Bulgaristan Konsolosluğu randevusunu vize hizmet merkezi başvurusu sahibine almaktadır. Bulgaristan C vize ve Bulgaristan D vize başvurularınızda Bulgaristan Konsolosluğu randevunuzu sizin adınıza almaktayız. Ancak alınan vize çok girişli ise Türkiye vatandaşları sadece Bulgaristan üzerinden Romanya, Ukrayna ve Hırvatistan’a gidilebiliyor. Bu ülkelerde ise verilen vizenin süresi kadar kalınabiliyor. Schengen Anlaşması’na dâhil olunmasa da Bulgaristan pasaportuna sahip olanların Avrupa Birliği ülkelerinde vizesiz giriş ve oturma hakları bulunuyor. Aynı şekilde AB üyesi ülkelerin vatandaşları da Bulgaristan’a vizeye ihtiyaçları olmadan giriş yapabiliyor. Ancak Herhangi bir Schengen ülkesinden vize alan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Bulgaristan’a girişine izin verilmiyor.

Bulgaristan Vize ve Pasaport İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Bulgaristan vize ve pasaport işlemleri ayrı ayrı yürütülen işlemlerdir. Pasaportunuzu T.C. Nüfus Müdürlüklerinden randevu alarak çıkartabilirsiniz. Pasaport ortalama olarak 7 iş gününde çıkmaktadır. Bulgaristan turist vize başvurularının sonuçlanma süresi ise evraklarınızın ofisimize iletilmesine müteakip 5 iş günüdür. 

Bulgaristan Vize Çeşitleri Nedir?

Temelde iki tür Bulgaristan vizesi bulunuyor. Kısa olanların süresi 90 güne kadar, D vize denilen uzun vize türleri ise bu sürenin üstündeki ülkeye giriş izinlerini kapsıyor. C tipi olarak da adlandırılan kısa süreli vizelerden ilki Turistik amaçlarla veriliyor. Ticari amaçlı bir buluşma, iş görüşmesi, fuar, toplantı veya konferansa katılacak olanlar ise Bulgaristan Ticari Vize başvurusu yapması gerekir. Ülkede yaşayan bir arkadaş, akraba veya aile üyesinin davetiyle Bulgaristan’a seyahat edilecekse de Bulgaristan Ziyaret Vizesi talep etmesi gerekir.
Uzun süreli D tipi vizeler arasında ise Bulgaristan Oturum İzni almak isteyenler, bu ülkede eğitim görecek olanlar veya çalışmaya gidecek olanlar tarafından alınması gerekir.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan’a yapılan vize başvuruları ortalama bir (1) haftada sonuçlanıyor. Schengen Bölgesine dahil olan ülkelerin vatandaşları Bulgaristan’a giderken vize almalarına gerek yoktur. Bu süreyi kapsayan vize türleri ise Turistik, Ticari, Transit, Ziyaret ve Resmi vizelerdir. Bu vizeler ayrıca “kısa süreli C vize” olarak da adlandırılır. Aralarında en hızlı çıkan ise Bulgaristan Turistik vizesidir. Ülkenin turizm potansiyelini değerlendirmek isteyen Bulgaristan, ziyaretçi sayısını artırmayı amaçladığı için bu vize türünü daha hızlı veriyor. Otel rezervasyonu ve Banka Hesap Cüzdanı, Bulgaristan vize başvurusunda bulunmanız için yeterli olacaktır.

Bulgaristan Vize İstiyor mu?

Devlet çalışanlarına verilen Yeşil (Hususi) Pasaport ve Schengen vizesi sahiplerinin Bulgar vizesi almaları gerekmiyor. Ayrıca Romanya ve Hırvatistan’a çok girişli vizesi olanlar da Bulgar vizesi almaları gerekmiyor. Bu şartları karşılayanlar vize olmadan Bulgaristan’a giriş yapabilirler ve vize geçerlilik süreleri kadar Bulgaristan sınırlarında kalabilirler.

Bulgaristan Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan vizesi başvurusu Türkiye’deki resmi temsilcilikleri aracılığıyla yapılmaktadır. Her temsilciliğin kendi görev alanı vardır ve kapsama alanı dışında yaşayan kişilerin başvurularını kabul edilmez. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği sadece uzun süreli vize başvurularını kabul ederken daha çok ülkelerarası diplomasi konusunda görev yapıyor. Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu da vize başvurularını değerlendirme yetkisine sahiptir. Ülkenin Bursa Konsolosluğu ise Türkiye’deki son temsilciliği. Temsilciliklerin çalışma saatleri bellidir ve resmi tatillerde çalışmazlar. Vize başvuru saatleri, pasaport teslim saatleri Bulgar vatandaşlarını kabul etme saatleri bellidir. Fahri Konsolosluk ismi verilen temsilcilikler ise ülkeyi temsil etmekle birlikte görev alanları kısıtlıdır.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Bulgaristan’a gitmek için hazırlanan belgeler Vize Başvuru Formu ile bir anlamda bir araya geliyor. Bulgaristan Başkonsolosluğu tarafından hazırlanan bu belge üzerinde vize başvurusu yapan kişi ile ilgili tüm bilgiler yer alır ve ülkeye ne sebeple gidileceği ve ne kadar kalınacağı gibi bilgiler de bulunması gerekiyor. Bulgaristan Vize Başvuru Formu olmadan hiçbir talep kabul edilmez. Bulgaristan Konsolosluğu'nun vize isteğinde bulunan kişiler hakkında bilgi edinebilmesi için hazırlanan formdaki bilgiler, sunulacak olan diğer talep edilen evraklarla eşleşmesi gerekir. Aynı şekilde doğru olmayan bilgilerin yazılması da Bulgaristan vize başvurusunun reddedilme sebepleri arasında yer alacaktır. Form vize talebinde bulunan kişi tarafından imzalanmalı. Türkiye vatandaşları, formu Türkçe ve büyük harflerle doldurmalı.

Bulgaristan Vizesi Yetkili Acenta Başvuru Nasıl Yapılır?

Bulgaristan vize başvurusu Bulgaristan Konsolosluğuna veya yetkili acentelere yapılabilmektedir. Şahsen konsolosluğa başvuru yapmak isteyenlerin başvuruları bazı durumlarda konsolosluklar tarafından kabul edilmiyor ve yetkili acente ile başvuru yapılması isteniyor. Bulgaristan vize başvurunuzu, Bulgaristan Vize Merkezi ile yapmanız halinde sizin adınıza başvurunuzu tamamlamakta, işlem takibini yapmakta, pasaportunuz işlemden çıktığında konsolosluktan teslim almakta ve tarafınıza iletmekteyiz. Bulgarista turist vize başvurularının sonuçlanma süresi 5 iş günüdür. 

Bulgaristan Vizesi Almak İçin Gerekli Belgeler Neler?

Bulgaristan vize başvurusunun ilk adımını hazırlanacak belgeler oluşturmaktadır. Kimlik Örneği veya İkametgâh gibi her vize türünde toplanması istenen evraklar dışında kendilerine özel belgeler de temin edilmesi gerekir. Örneğin, Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi için başvuru yapılacaksa bu ülkenin vatandaşı olan veya oturum hakkı verilen birinin davetiye göndermesi gerekir. Öğrenci olarak Bulgaristan’a gidecek olan ise bu durumunu iki ülkede de kanıtlaması isteniyor. Seyahat masraflarını karşılayan biri olduğunda bu kişinin geliri ilgili yerlerden alınan belgelerle gösterilmeli veya ülkeye ticari bir görüşme için gitmek isteyenler için çalıştığı şirket verdiği görevi antetli kağıdında anlatmalı, işyeri bilgilerini paylaşmalı. Emekli belgesi, 18 yaşından küçükler için ailesi tarafından verilecek muvafakatname, Seyahat Sağlık Sigortası, konaklama yapılacak otel ile ilgili rezervasyon ve yolculuk biletinin gidiş-geliş bilgileri ise diğer istenen bazı evraklar arasında yer alıyor. Bulgaristan Konsolosluğu randevu günü ibraz edilmek üzere hazırlanan belgelerin doğru yerlerden toplanarak, yetkili kişiler tarafından imzalanmaları ve kaşe ile onaylanmaları gerekir. Yanlış hazırlanan evraklar vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olur.  

Bulgaristan Vizesi Aldıktan Sonra Sınırdan Geçmek İçin Nelerin Yapılması Gerekir?

Otel Rezervasyonu: Seyahate çıkılacağı gün otel rezervasyonun alınması tavsiye ediliyor. Zira sınırda geçiş izni vermek için yapılan kontrollerde bu bilgi yolcudan isteniyor. Hatta bazı durumlarda kayıt olunan otel dahi aranarak verilen bilginin doğruluğu kontrol edilebiliyor. 
Bulgaristan Sağlık Sigortası: Balkan ülkesine giderken alınması gereken bir diğer belge de Seyahat Sigortası…  Sigortanın bu ülkede kalınacak süreyi kapsamsı gerekiyor. Aksi durumlarda geçerli sayılmaz.
Yanınızda Euro Bulundurun: Bulgaristan Avrupa Birliği (AB) üyesi olsa da ülke içinde Hala Bulgar Leva’sı kullanılıyor. Yani AB ortak para birimi olan Euro ülkenin resmi para birimi olarak kabul edilmiyor. Ancak elbette Bulgaristan’da Euro kullanılabiliyor. Hatta Türk Lirası’na göre daha avantajlı olacaktır. Bulgaristan’da döviz bürolarında Türk Lirası bozdururken karşılık olarak alınan Bulgar Levası miktarı kur farkı nedeniyle değerinden ucuza verilebilir.

Bulgaristan Vizesi Nerede Geçerli?

Bulgaristan vizesi nerede geçerli, Bulgaristan vizesi ile Avrupaya gidilir mi? soruları en çok karşılaştığımız soruların başında gelmektedir. Bulgaristan vizesi ile Almanya, Yunanistan, İtalya, Fransa gibi Schengen ülkelerine gidilemez. Ancak Romanya ve Hırvatistan'a Bulgaristan vizenizle (çok girişli ise) gidebilirsiniz. 

Bulgaristan Vize Başvurularında Neden Aracı Firmalar Tercih Edilmelidir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi vizeniz için kendiniz bireysel olarak başvuruda bulunabileceğiniz gibi, aracı firmalar aracılığı ile de başvurularda bulunabilirsiniz. Bizi tercih ederek, güvenilir bir şekilde vizenize kavuşacağınızın garantisini verebiliriz. Cüzi bir ücret karşılığında, karmaşık vize işlemlerinden kurtulacağınızın da garantisini verebiliriz.

Bulgaristan Vize Türleri Hakkında

Bulgaristan vize denilince, çoğu kişinin aklına vize türleri gelmektedir. Vize türleri çok değişkendir. Ortalama 3 tane Bulgaristan seyahat vizesi bulunmaktadır. Bunların türlerini şu şekilde belirtebilir ve ayırabiliriz:
A Vizesi: Havaalanında transit geçişler için kullanılan vize,
C Vizesi: Kısa sürekli ziyaretler ya da turistlik ziyaretler için kullanılan vize,
D Vizesi: Bulgaristan’da uzun süreli kalmak için kullanılan vize şeklindedir.
Bulgaristan vize kaç günde çıkar ve vize nasıl alınır sorusunun cevabını, yazımızın devamında okuyabilirsiniz. 

Bulgaristan Vizesi Hakkında Merak Edilenler

Bulgaristan vize ile en çok karıştırılan konulardan biri olan Schengen vizesine değinmek istiyoruz. Bu iki vize birbirinden çok farklı olan bir durumdur. Eğer Bulgaristan vizeniz varsa, sadece Bulgaristan’a girebilirsiniz. Schengen ülkelerine giriş yapabilirsiniz. Çünkü Bulgaristan Schngen’e üye olan bir ülke değildir. Bu konu ne yazık ki, çoğu kişi tarafından karıştırılmakta ve yanlış bilinmektedir.
Ancak Schengen vizeniz varsa, Bulgaristan’a girebilirsiniz. Bunu karıştırmamak için şu şekilde düşünmekte yarar var: Schengen vizesi Bulgaristan vizesinden biraz daha üstte olan bir vizedir. Bu sebeple Bulgaristan’a giriş yapabilirsiniz. Ancak Bulgaristan’dan başka bir yere bu vize ile geçiş sağlamazsınız.

Yeşil Pasaport İle Bulgaristan’a gitmek
Bulgaristan vize işlemleri konusunu araştıran yeşil pasaport sahipleri de bulunuyor. Yeşil pasaportunuz varsa, kısa süreli seyahat edeceğiniz vize işlemlerinden muaf olduğunuzu belirtebilirsiz. Sadece gerekli olan 1-2 belge ile bu ülkeye kolaylıkla giriş sağlayabilirsiniz. 

Bulgaristan vize kaç günde çıkar?

Bulgaristan vize kaç günde çıkar, orusu da vize alacak kişilerin en merak ettiği soruların başında gelmektedir. Genellikle 5 ila 7 iş günü içerisinde bizler çıkmaktadır. Eğer evraklarınızda herhangi bir eksiklik ya da sorun yoksa 5-7 günde çıkar. Bulgaristan vizesini kaç gün kullanabileceğiniz, tercih edeceğiniz, vize türlerine bağlı olarak değişebilir. Turist vize talacaksanız, size  en fazla 15 günlük vize verilecektir. 

Bulgaristan’a nasıl gidilir?

Bulgaristan vizesi nasıl alınır sorusunun cevabını verdikten sonra, Bulgaristan’a gidebileceğini yollardan bahsetmek istiyoruz. Yukarıda da görüldüğü gibi, vize almak biraz sancılı bir süreç. Hele de bütün işler için kendiniz koşturacaksanız. Ancak aracı bir firma ile işlerin kısa sürede hallolmasını sağlayabilirsiniz. Bizler, Türkiye’nin pek çok ilinde hizmet vererek, Bulgaristan vize işlemlerini daha da kolay bir hale getirebiliyoruz. Aynı zamanda kısa süreli bir seyahatiniz olacaksa, parmak izi uygulamasının olmayacağının da altını çizmek istiyoruz. Başvuruların ise en geç 15 gün öncesinden başlaması da sizlerin ararına olacaktır. Aynı şekilde Bulgaristan konsolosluğu aracılığı ile başvurmak istiyorsanız, kısa süreli bizler için randevu almaya gerek duyulmamaktadır. Evraklar tam ise, 5-7 gün içerisinde vizeniz sonuçlanır. Ancak olumsuz bir sonuç çıkarsa, buna itiraz etme hakkınızda bulunuyor. Eğer ret cevabı aldıysanız, bunu ret mektubunda görebilirsiniz. Mektup elinize ulaştıktan en fazla 14 gün içerisinde mahkemelere itiraz edebilirsiniz. İtiraz için avukat yolunu ya da şahsi yolu kullanabilirsiniz.

Bulgaristan’a Şahsi Araç ile Nasıl Gidilir?

Bulgaristan’a araç ile gidilecekse dikkat edilmesi gereken birkaç durum bulunuyor. Bunlardan biri ise kullanılan otomobil bir şirket adına veya başkasının adına kayıtlıysa Bulgaristan’a gidecek olan kişi aracı sadece vekâlet ile kullanma hakkı olur. Tabii bu vekâlet ayrıca tercüme de edilmeli. Araç ile seyahat edenler bir de Bulgaristan Yeşil Sigortası yaptırmalı.  Yeni uluslararası Türkiye Cumhuriyeti ehliyeti olmayan ise bu belgeyi yenilemiş olması gerekir. Bulgaristan sınırından otomobil ile geçenler ayrıca otoyolları kullanabilmek için “vignette” ismi verilen taşıt pulu da alması gerekir. Benzincilerden satın alınabiliyor. Bu pullar otoyolları kullanma hakkı verir. Olmadığında ise ceza verilebilir. Yolculuktan Türkiye’ye geri dönerken taşıt pulu olmadan ülkeye giriş yapılamıyor. Bulgaristan’a Otobüs ile Gidecekler: Ülkeye Otobüs ile gidecek olan Bulgar Vizesi olan Türkiye vatandaşları yanlarında seyahat sigortası ve otel rezervasyonu veya davetiye bulundurmalı.

Bulgaristan vizesi için başvuran kişi özel aracı ile seyahat edecekse aşağıdaki belgelere sahip olmalıdır:

Bulgaristan Turistik Vizesi başvuru sahibinin Bulgaristan'a araç ile çıkışı için gereken evraklar talep halinde kurumumuz tarafından sağlanabilmektedir.

 • Araç Ruhsat fotokopisi. 
 • Uluslararası geçerli Araç Sigortası (Yeşil Sigorta - Araç Vizesi ).
 • Bulgaristan'da araç kullanabilmesi için gerekli olan uluslararası geçerli ehliyet (Beynelmilel).

beynelmilel ehliyetyeşil sigorta bulgaristan

Bulgaristan’a Hangi Otobüs Firmaları Gidiyor?

Türkiye’den Bulgaristan’a veya geri dönüşte Avar Turizm, İstanbul Seyahat, Metro Bulgaristan, Has Tur, Nişikli Turizm ve Alpar Turizm şirketlerinden biri tercih edilebilir. Her biri ülkeye düzenli seferler düzenliyor. 

Bulgaristan Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulgaristan vizesi AB ülkeleri içinde en kolay alınan vizedir. Gerek istenen evraklar, gerekse başvuru prosedürü olarak süreç hızlı sonuçlanmaktadır ve parmak izi ve şahsi başvuru zorunluluğu yoktur.

Bulgaristan vize işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler genel olarak şu şekilde özetlenebilir:

 • Bulgaristan bir AB ülkesi olması sebebiyle vizesi Schengen vizeleri ile karşılaştırılmaktadır. Bulgaristan vizesi bir Schengen vizesi değildir ve sadece kendi ülkesine giriş hakkı vermektedir, ancak istisnai olarak, çok girişli Bulgaristan vizesi ile Romanya’ya ve Hırvatistan’a da giriş yapılabilmektedir.
 • Bulgaristan vizesi ile Schengen bölgesine giriş yapılamaz ancak çok girişli olmak kaydıyla Schengen vizeleri ile Bulgaristan a giriş yapılabilmektedir.
 • Bulgaristan Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken iki temel husus vardır: pasaport süresi ve gerekli evraklar. Her şeyden önce vizeye başvurduğunuz pasaportunuzun dönüş tarihinizden ileriye en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunmalıdır. 
 • Konsolosluk tarafından istenen evraklarla ilgili ise önemli olan eksiksiz ve gidiş amacına uygun hazırlanmasıdır. Gerekli evraklar başvurulan vize tipine göre değişiklik göstermektedir.
 • Bulgaristan turistik vize başvurularında dikkat edilmesi gereken en önemli evrak, onaylı otel rezervasyonudur.  Seyahat tarihleriniz arasında Bulgaristan’da konaklayacağınız otel rezervasyonu otelin rezervasyon departmanı tarafından onaylanmış rezervasyon belgesi olarak ve ödeme yapıldıysa ödeme makbuzu ile beraber dosyanızda mutlaka yer almalıdır. Turistik vizeler Bulgaristan’ın verdiği en kısa süreli vizelerdir ve genellikle bir seyahat süresi kadar (maksimum 15 gün) geçerlidir.
 • Bulgaristan Aile/Arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunurken, dikkat edilmesi gereken en önemli detay davet eden kişiden gelen orijinal davetiyenin sunulmasıdır.  Davetiye vize başvurunuz değerlendirildikten sonra pasaportunuzla beraber size iade edilmektedir.  Aile / Arkadaş ziyaretine giden yolculardan sınır geçişlerinde vize ile beraber davetiye de kontrol edilmektedir. Bu nedenle orijinal davetiyenizi seyahatiniz boyunca yanınızda bulundurmakta fayda vardır. 
 • Bulgaristan aile ziyareti vizeleri süre bakımından daha uzun süreliğine verilmektedir. Ancak verilen vizenin süresi davet eden kişiyle yakınlık derecenize bakılarak belirlenmektedir. Birinci derece akraba ziyaretlerinde vizeler bir yıllık ve çok girişli olarak verilirken, daha uzak akrabalık veya arkadaş ziyaretlerinde süre genellikle 30 gün dür ve giriş sayısı tektir.
 • Bulgaristan Ticari vizelerine başvururken aynı şekilde Bulgaristan’dan orijinal davetiye ve tüm şirket evrakları, varsa şirket sözleşmesi, faturalar, gümrük beyannameleri vs. sunulmalıdır.   Vize Merkezi aracılığı ile yapılan başvurularda şahsen konsolosluğa gitmeniz gerekmemektedir.  Başvuran kişinin daha önce alınmış Bulgaristan vizesi varsa verilen ticari vize davetiyede belirtilen süre kadardır. (maksimum 1 yıl). İlk defa Bulgaristan vizesi alacak olan kişilere genellikle davetiye süresine bakılmaksızın 30 gün tek girişli vize verilmektedir. Verdiğimiz bilgilerin genel bilgi olduğunu hatırlatır, konu ile ilgili her kararın dosyanızı inceleyen Bulgaristan Konsolosluğu yetkililerine ait olduğunu tekrar belirtmek isteriz.
 • Bulgaristan Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler arasından diğer önemli husus vize başvurularından istenen şahsi Banka hesap dökümüdür. Bu evrakla yolcular Bulgaristan’da kalışları boyunca masraflarını karşılama güçte olduklarını Konsolosluğa beyan etmektedir.  Banka hesabında bulundurulması istenen bakiye miktarı, gün başı ortalama 50 Euro olarak belirlenmiştir. 

Bulgaristan vizesi başvurunuzu vakit kaybetmeden başlatmak için ve Bulgaristan vizesine dair soru ve görüşleriniz için iletişim bölümünde yer alan numaraları ayarak Bulgaristan Vize Hattı'na bağlanabilirsiniz. 

Vize Merkezi Personel

Bulgaristan ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Panodaki Son Yazılar Tümünü Görüntüle Soru/Yorum Yaz

2 Yorum Çalışmayanlar için Bulgaristan Ziyaret Vizesi a. zorbalı 19/01/22, 13:23
Selamlar, Uzun zamandır çalışma hayatında değilim bir hastalık geçirdim ve sakatlık durumum olduğu için açıkçası sabit bir işe sahip değilim. Serbest olarak çalışmaktayım ve paramı bir şekilde sağlamaktayım. Arkadaşım davetiye gönderecek. Çalışmayanlar için Bulgaristan Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunabilirler mi? Nasıl bir süreç beni bekler? Gereken tüm evraklar ve sonuçlanma süresi nedir? İki doz tam aşım var bunun dışında vizem olumlu sonuçlanır da sınırdan girerken nelere dikkat etmem gerekir? Bana tüm detayları iletirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Bulgaristan Transit Vize ile Avrupa’ya Seyahat edilir mi? ü. şanlı 19/01/22, 11:02
Merhabalar, Ukrayna’ya seyahat edeceğim mart ayında ve oradan birçok Avrupa ülkesine çıkıp gezmek istiyoruz yakın arkadaşım ile. Bulgaristan Transit Vize ile Avrupa’ya Seyahat edilir mi? Kendi aracım ile yaklaşık 15-20 gün kadar planım var bu konuda nasıl bir vize türü olması şart? Araştırdığıma göre Transit Vize ile seyahat ediliyormuş ama emin olamadım sizlere danışmak istedim. Konu ile alakalı yardımlarınızı rica edeceğim. Gerekli evraklar ve süreç aynı zamanda araç için hangi belgeler yanımda olmalı? Geri dönüşlerinizi beklemekteyim. Teşekkür ederim.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Kadıköy Bulgaristan vizesi c. barak 17/11/21, 17:11
14 yaşında oğlum ile birlikte turistik vizeye ihtiyacımız var internette Kadıköy Bulgaristan vizesi ile araştırma yapınca sizin firmanız ile karşılaştım oğlum tarafından hazırlamam gereken belge ve ücretler hakkında bilgi verir misiniz? evrakları size elden mi teslim etmeliyim, çalışıyorum ofisinize getirmem zor olabilir.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Bulgaristan Vize İşlemleri Kadıköy d. beyaz gün 17/11/21, 16:05
İyi çalışmalar, Fransa vize başvurumu daha önce kendim yaptım ancak süreç beni çok yordu bu sefer farklı bir vizeye başvuruda bulunacağım Bulgaristan Vize İşlemleri Kadıköy de oturduğum için sizin tarafınızdan gerçekleşmesi halinde benden isteyeceğiniz belgeler nelerdir?
Cevabı Görüntüle
4 Yorum Transit Vize ile Bulgaristan a. ufuk 12/11/21, 15:11
Merhabalar, Önümüzdeki ay Aracım ile Ukrayna’ya gideceğim. Pandemi öncesi araç satın alıp Türkiye’ye dönmüştüm sınırlar kapandı bir türlü gidemedim. Aralık ayında aracımın bakımı ve işlemleri için benim iki haftalık bir seyahatim olacak Ukrayna’ya. Transit Vize ile Bulgaristan üzerinden geçeceğim. Daha önce Schengen vizem ile Bulgaristan’dan geçmiştim ama şuan bu süreyi beklemek istemiyorum. Direk Bulgaristan Vizesi ile geçiş yapmak bana cazip geliyor açıkçası. Gerekli evraklar ve dikkat etmem gereken huşular konusunda bana nasıl yardımcı olabilirsiniz? Geri dönüş sağlarsanız çok sevinirim. Teşekkürler.
Cevabı Görüntüle