Bulgaristan vizesi başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Bulgaristan Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi İçin Merak Edilenler

Bulgaristan sınırları Covid-19 artışlarından ötürü kapalı mı? Bulgaristan vize istiyor mu?

Bulgaristan'a vize var mı en çok merak edilen soruların başında geliyor. Bulgaristan sınırları kapalı değildir. Bulgaristan vizesi için başvurular kabul edilmektedir.

Bulgaristan vizesi kaç günde sonuçlanır?

Bulgaristan C tipi kısa süreli vizeler ortalama 10 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Schengen vizesi ile Bulgaristan’a girebilir miyim?

Evet giriş yapabilirsiniz. Fakat ilk Schengen vizesini hangi ülkeden aldıysanız ilk o ülkeye giriş yapıp sonrasında Bulgaristan’a giriş yapma olasılığınız vardır.

Bulgaristan’dan vize aldığımızda Schengen ülkelerine girebilir miyiz?

Bulgaristan Schengen ülkeleri arasında değildir. Sadece Avrupa ülkesidir ve Bulgaristan Vizeniz ile sadece Bulgaristan’da kalabilirsiniz.

Bulgaristan vizesi ile hangi ülkelere giriş yapabilirim?

Bulgaristan vizeniz çift girişli ya da çok girişli ise yalnızca Hırvatistan ve Romanya‘ya girebilirsiniz.

Bulgaristan’a gideceğim ve arkadaşımda kalacağım. Otel göstermek zorunda mıyım?

Evet zorunludur. Bulgaristan polisi sizin Otel rezervasyonunuzu görmek isteyecektir. Turistik vizelerde bu kesinlikle zorunludur.

Bulgaristan için önemli ve acil bir konuda konsolosluk ile şahsen iletişime geçebilir miyim?

Bulgaristan Konsolosluğu resmi sitesine girip mail adresine konu hakkında aciliyetiniz hakkında iletişime geçebilirsiniz.

Bulgaristan vizesi başvuru ve seyahat tarihleri için dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Bulgaristan c tipi vizelerde genelde 10 iş gününde sonuçlansa dahi 15 gün sonrasında seyahat tarihi başlatılması önerilmektedir.

Bulgaristan Vize başvurusu sırasında uçak ya da otel satın alma zorunluluğu var mıdır?

Bulgaristan Vize başvurusu sırasında satın alınmış otel uçak zorunluluğu yoktur. Ama satın alınmış bir uçak ya da otel varsa sorun olmayacaktır. Gerçek bir rezervasyon sunabilirsiniz.

Bulgaristan vatandaşlık hizmeti veriyor musunuz?

Bulgaristan vatandaşlık hizmeti vermemekteyiz. Sitemizdeki yazılar sadece bilgi amaçlıdır. Bulgaristan Konsolosluğuna bilgi almak için ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan’a araç ile gideceğim hangi evraklar gerekir?

Araç ile gidiş olacaksa mutlaka, Araç ruhsatı, Yeşil sigorta ve Uluslararası geçerli sürücü belgesi yanınızda bulundurmak zorundasınız.

Vize Merkezi ile Hızlı ve Kolay Bulgaristan Vizesi Alın

Bulgaristan vizesi bizim işimiz! Vize Merkezi Bulgaristan vize işlemleri ve ülke ile ilgili hemen hemen her konuda hizmet veriyor. Uzun yılların tecrübesi ve biriken binlerce deneyimin sonucu edinilen güvenli ve geniş hizmet yelpazemizi sizlere gururla sunuyoruz.

Bulgaristan ile ilgili vize, oturum izni, vatandaşlık ve diğer her türlü mevzuat danışmanlığı hizmetlerini Bulgaristan vize başvuru işlemlerini kurumumuz aracılığı ile yapabilirsiniz. Bulgaristan vizesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için hazırladığımız web sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Bulgaristan için 90 güne kadar olan vize ve oturum iznine (D Vize) dair her şeyi İstanbul merkez ofisimize başta olmak üzere ikamet ettiğiniz ile göre Ankara, Bursa, İzmir, Edirne, Gaziantep ofislerimizden de yürütebilirsiniz. Bulgaristan için mesleksel durumunuza göre Bulgaristan vize evrakları ve güncel vize ücretini içerir ücretsiz bilgilendirme e-maili size en yakın ofisimizi arayabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Merkezi, Türkiye’deki Bulgaristan Konsoloslukları tarafından verilmiş akreditasyona dayanarak tüm Bulgaristan vize işlemlerinizle ilgili danışmanlık verirken, yerinize vize başvuruları yapmaya, takip etmeye ve sonuç teslim almaya yetkili aracı kurumdur.

Konsolosluğa Gitmenize Gerek Yok!

Bulgaristan’a turistik, ticari veya ziyaret amaçlı kısa süreli seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin işlemleri Vize Merkezi aracılığı ile yapılabilmektedir. Başvuruların tüm "C" tipi (90 günden daha kısa) vizelerde şahsen konsolosluğa gitmeniz gerekli değildir. Dosya hazırlığınız için sizden istenen en güncel evrak listesi hakkında bilgilendirildikten sonra evrak hazırlığı yapmanız gerekli. Evraklarınız bize eksiksiz halde ulaştığı taktirde bekletilmeden hemen işleme alınmaktadır ve bir sonraki iş günü ilgili Bulgaristan Konsolosluğu'nda vize başvurunuz yapılmaktadır.

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vize İstiyor mu?

Bulgaristan, ülkeye giriş için Türk vatadandaşlarından vize istemektedir. Bulgaristan'a gitmek için Bulgaristan vizesi almak gerekir. Bulgaristan vize çeşitleri arasından size en uygun olanını alarak Bulgaristan ziyaretinde bulunabilirsiniz. 

Bulgaristan Vize Randevu Nasıl Alınır? 2023

Ziyaret etmekte olduğunuz web sayfamızda Bulgaristan vize başvuru nasıl yapılır, Bulgaristan vize randevu nasıl alınır, Bulgaristan vize ücreti nedir gibi Bulgaristan vizesi hakkında merak edilen soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz. Bulgaristan vize evrakları öğrenebilir, vize ücreti detaylarına ve Bulgaristan Konsolosluğu vize randevu ve vize başvuru formları ve Bulgaristan vizesi dilekçe örneklerine ziyaret etmekte olduğunuz sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 • Öncelikle belirtmek gerekir ki kısa süreli C tipi Bulgaristan vizeleri için Bulgaristan vize randevusu almaya gerek yoktur. Kısa süreli Bulgaristan vize başvuru işlemlerinizde herhangi bir acente sizin adınıza randevu alacaklarını söylerse ve bunun için ücret talep ederse bu acentelere itibar etmemenizi öneririz. Bulgaristan için yalnızca D vize başvurularında başvuru sahibi tarafından şahsen Bulgaristan vize randevusu alınmaktadır.
 • Zaman kayıplarını önlemek amacıyla ofisimize gelmeden, en güncel evrak listesini Vize Merkezi temsilcilerimizden ücretsiz e-posta yoluyla temin ettikten sonra evraklarınızı ofisimize gönderebilirsiniz. Bulgar vize işlemlerinde parmak izi uygulaması ve konsolosluğa şahsi başvuru zorunluluğu bulunmadığından, kargo ve kurye yoluyla evraklarınızı bize yollayabilir, Bulgaristan’a dair her konuda Vize Merkezi şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan vize başvurusunda şahsen bulunmaya gerek var mı? Bulgaristan vize başvuru için şahsen Bulgaristan Konsolosluğunda bulunmaya gerek var mı? Yeşil pasaport sahipleri Bulgar vizesinden muaf mı? Soruları en çok sorulan soruların başında gelmektedir.

 • Bulgaristan vizesi, başvuru yapacağınız vize türü kapsamında talep edilen evraklar eksiksiz olarak hazırlandıktan sonra alınmaktadır. Bulgaristan kısa süreli C tipi vize kategorisi altında turistik, ticari, aile ziyareti vize türleri girmektedir. Bulgaristan transit vize kısa süreli vize kategorisindedir, ancak A tipi vizedir. Bulgaristan D tipi vize ise 90 günden fazla kalış gerektiren seyahatler için başvuru yapılan vize türüdür.
 • Bulgaristan turistik amaçlı yapılan seyahatlerde vizeler en fazla 15 güne kadar onaylanmaktadır. Ticari, ziyaret ve transit vizeler uzun süreli ve Bulgaristan’a gerçekleştirecek birden fazla seyahat gerekçelendirdiği takdirde uzun süreli çok giriş çıkışlı olarak çıkabilmektedir. Ancak eş üzerinden oturum vizesi, Bulgaristan’da şirket kurmak amacıyla oturum vizesi alınmak isteniyorsa D tipi vize başvurusunda bulunulmalıdır. D vize ile Bulgaristan’a giriş yapıldıktan sonra Bulgaristan’da oturum izni alınmalıdır. Bulgaristan turist vize başvurusu ortalama 5 mesai günü içerisinde neticelenmektedir.

  Tüm Bulgaristan vizesi çeşitlerini incelemek için tıklayınız.

Bulgaristan Vize Başvurularında Parmak İzi Alınmaz!

Bulgaristan için vize işlemlerinde parmak izi kaydı alınmamaktadır. Bu sayede Bulgaristan vize başvurularında konsolosluk ofislerinde veya konsoloslukların yetkilendirdiği vize hizmet merkezlerinde şahsen bulunma zorunluluğu yoktur. Evraklarınızı Türkiye’nin neresinde ikamet ederseniz edin ofisimize iletmeniz halinde işlemlerinizi başlatmaktayız.

Bulgaristan Vizesi ile Avrupa'ya Gidilir mi?

Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan Avrupa Birliği (EU) üyeleri olmalarına rağmen, henüz Schengen bölgesine kabul edilmediler. Bulgaristan Turist Vizesi ile Schengen Bölgesi’ne geçiş yapılamaz. Peki Bulgaristan vizesi nerede geçerli? Bulgaristan vizeniz çok girişli ise Romanya, Hırvatistan ve Karadağ ülkelerine seyahat edilebilirsiniz. Romanya ve Hırvatistan, T.C. Bordo pasaport sahiplerinden vize talep eden ülkelerdir. Çok girişli Bulgaristan vizenizle, ilk ülke girişinizi Bulgaristan'dan yaptıktan sonra bu ülkelere vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a Giriş Yapılabilir mi?

Schengen vizesi geniş bir kullanım alanına sahip olsa da öncelikle Schengen vizesi alınan ülkeye gidilmesi tavsiye edilmektedir. Yine de belirli kurallara uyulduktan sonra diğer Schengen ülkelerine geçiş yapılabiliyor. Ancak bu durum suiistimal edilmemeli. Örneğin, Yunanistan’a alınan üç (3) aylık vize ile bu ülkeye girilince, bir gece veya hiç konaklamadan Bulgaristan’a giriş yapılırsa alınan vize doğru kullanılmamış olur. Bu ise sonraki vize başvurularında talebin geri çevrilmesine veya sürecin uzamasına neden olabilir. Bulgaristan Schengen vizesi türleri arasında yer almamaktadır.

Bu uygulama, Bulgaristan vize rejimi tanımında ve resmi yazılarda geçmese de Schengen Kanununun iç yönetmeliğinde, sistem vizelerin bu şekilde kullanılmasına müsaade etmez. Pratikte sorun olmasa da bir ülkeden alınan Schengen vizesi ile birden fazla ülkeye seyahat edilecekse bu duruma dikkat edilmeli.

Bulgaristan Vize Reddi

Bulgaristan vizesi ret kararları çeşitli sebeplerle verilebilmektedir. Yapılan her Bulgaristan vize başvurusu bireyseldir ve dosyanız Bulgaristan konsolosluğu tarafından her kişi için ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Başvurularının değerlendirilmesi ve karara bağlanması hususunda tek yetkili merci Türkiye’de bulunan Bulgaristan Konsolosluklarıdır. Bulgaristan vize başvurularında ret verilmesinin belli başlı sebepleri vardır. Bulgaristan vizesi ret sebepleri aşağıdaki gibidir:

 • Vize adayının başvuruda sunduğu evrakların Bulgaristan’a gidiş sebebiyle örtüşmemesi
 • Vize adayının sunduğu maddi kaynakların yetersizliği
 • Bulgaristan Konsolosluğuna ibraz edilmesi gereken belgelerin veya ek evrakların eksik olması
 • İlk Bulgaristan vize başvurusunun tecrübesizliği ile yetersiz vize başvuru dosyası, eksik veya yanlış form hazırlanmış olması

Bulgaristan vizesi ret sebeplerinden biri de Bulgaristan Konsolosluğunun vize adayının Bulgaristan’a gidip geri dönmeyeceği kanısına varmasıdır. Vize adayının Schengen bölgesine giriş yasağının bulunması ise kesin olarak Bulgaristan vize ret sebebidir. Bu açıdan Bulgaristan vize başvurularınızı yaparken dosyanın doğru hazırlanması ve dilekçelerinizde gidiş amacınızı açıkça belirtmeniz önem arz etmektedir. Vize başvurularınızı sadece evrak hazırlamaktan ibaret olarak görmemek gerekir. Gözünüzden kaçan ufak bir detay veya tahmin edemediğiniz bir durum, Bulgaristan vizesi ret sebebiniz olabilir. O nedenle vize başvurularınızı danışmanlık alarak veya sizi doğru yönlendirebilecek bir aracı kurumu ile çalışarak yapmanızda fayda vardır.

Vize reddi Bulgaristan Konsolosluğu tarafından verilirken, ret mektubu kişiye şahsen imza karşılığında verilmektedir. Bulgaristan Vize Reddi alan kişi işlemin yapıldığı ilgili konsolosluğa bizzat giderek ret mektubunu imzalayarak almaktadır. İtiraz etmek isteyen yolcular vize kararına itiraz dilekçesi ve ret kararını ortadan kaldıran kanıtlayıcı belgelerle Bulgaristan konsolosluğuna giderek veya mahkeme açarak şahsen karara itiraz edebilir.

Vize başvurusu aracı kurum vasıtasıyla yapılsa dahi, Vize reddine itiraz başvurusu mutlaka ve sadece şahsen yapılmaktadır.

Bulgaristan Vize Başvurularında Sağladığımız Hizmetler

Bulgaristan Vize başvurularınızın gerçekleşmesi için tüm işlemlerin kusursuz bir şekilde sürmesini sağlıyoruz. Bulgaristan vize acentelerinden farklı olarak kişisel durumunuza göre başvuru danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bulgaristan Konsolosluğu tarafından verilen tüm vize çeşitleri için başvuru dosyasını hazırlıyoruz ve başvuru sürecinizde aksiliklerin oluşmaması için başvuru sahiplerini en ince ayrıntısına kadar yönlendiriyoruz.

Evraklarınızı kontrol ediyor, Bulgaristan Konsolosluğunun güncel vize başvuru şartlarına uygun hale getiriyoruz. Ziyaret amacına göre Bulgaristan’a gitmek için ihtiyaç duyulan Bulgaristan Turist Vizesi, Ticari Vize, Aile Ziyareti Vizesi, Öğrenci Vizesi, Şoför Vizesi ve Transit vizelerin alınması için hizmet veriyoruz. Bulgar vizesi türleriyle ilgili ayrıntılı bilgiye Bulgaristan Vize Merkezi sayfasındaki "Bulgaristan Vize İşlemleri" bölümü ve alt menüden ulaşabilirsiniz.

 • Vize Danışmanlığı

Her ne ile ilgili olursa olsun Bulgaristan seyahatiniz öncesi müşteri temsilcilerimiz size hizmet vermekten mutluluk duyacaktır. Bulgaristan için talep edilen farklı vize türleri ile ilgili sorular oluştuğunda Vize Merkezinde yardım etmek için hazır olan mutlaka bir uzmanımız olacaktır. Bulgaristan vizeleri hakkındaki tecrübemiz cevap oranımızı da yükseltiyor, Bulgaristan ile ilgili pek çok konuda çözüm üretiyoruz.

 • Mevzuat Danışmanlığı

Bulgaristan’da ve Türkiye’de bulunan pek çok hukuk ve mali müşavir danışmanlarımız hangi yasal konu olursa olsun size hizmet vermekten mutluluk duyacaktır. İki ülkede karşı karşıya gelinen bu tür sorunların çözümlerini bulmak, konuyu daha iyi anlamak veya sadece danışmak amacıyla da olsa yardım etmeye hazırız.

 • Yatırımcılara Bulgaristan Vatandaşlığı

Bulgaristan, ülkeye yatırım yapan kişilere belirli şartlar karşılandığında vatandaşlık veriyor. Bulgaristan Pasaportu aracılığıyla Avrupa Birliği ülkelerinin tamamına, toplamda ise tüm dünyada 153 ülkeye vize gerekmeden seyahat edilebiliyor. Bu durum ise Bulgaristan vatandaşlığını daha da cazip kılıyor. Vize Merkezi olarak yatırımcılar için sunulan Bulgaristan Vatandaşlığı programının gerçekleştirilmesinde aracılık ediyoruz. Vatandaşlık başvuru sürecinde gerçekleştirilmesi gereken Tahvil Bonosu alımından Yatırımcı Sertifikası çıkarılmasına, Oturum İzni başvurusundan Vatandaşlık başvurusu gerçekleştirmeye kadar tüm sürecin en başından sonuna kadar kusursuz bir şekilde takibini ve tamamlamasını sağlıyoruz.

 • Bulgaristan’da Temsilcilik Açmak

Bulgaristan hem Avrupa Birliği üyesi olması hem de ekonomik açıdan hızla gelişmekte olan bir ülke olması nedeniyle ticari büyüme için de uygun bir bölge. Vize Merkezi olarak şirketinizin Bulgaristan’da temsilciliğinin kurulmasını sağlıyoruz. Ayrıca temsilcilik üzerinden Oturma İzni almak isteyenlere de anahtar teslim VİP hizmeti veriyoruz.

 • Bulgaristan’da Şirket Kurmak ve Yatırım Yapmak

Hızla gelişen bir ülke olan Bulgaristan Avrupa ve Asya arasında bağlantıyı sağlayan önemli bir konumda bulunuyor. Ayrıca Avrupa Birliği destekli gelişim stratejisi ülkeyi ticari yatırımlar için de cazip kılıyor. Vize Merkezine başvurduğunuz zaman ülkeye gitmeden verilecek vekâletname ile istenen vasıflarda şirket kuruyoruz. Bu hizmete ek olarak istenen bankada hesap açıyoruz ve fatura işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

 • Bulgarca Tercüme

Bulgaristan ve Türkiye arasında yapılan resmi işlerde pek çok belgenin bir ülkeden diğerine iletilmesi ve sunulması gerekiyor. Bu ise doğru çeviri yapılmasını mecburi kılıyor. Vize Merkezi’nin sunduğu Bulgarca/Türkçe ve Türkçe/Bulgarca Yeminli Tercümanlık çeviri hizmeti ile bu ihtiyaç en hızlı ve hatasız şekilde sunuluyor. Teknik, bilimsel, tıbbi, mühendislik ve bürokratik terimlerin iki dile aktarılması gerektiği durumlarda çeviri hizmetiyle Türkiye’de ve Bulgaristan’da hizmet veriyoruz.

 • Bulgaristan Oturum İzni Olanlara Askerlik Tecili

Askerliğini henüz yapmayan şirket sahipleri ve yöneticileri Bulgaristan’da Oturum İzinleri olması durumunda, Türkiye’deki Askerlik Tecili işlemleri için askerlik dosyası hizmeti verilir. Türkiye’de faaliyette olan şirketin Bulgaristan temsilciliğinin kurulması ile başlayan süreç, Bulgaristan Konsolosluğu’ndan alınan ve Oturum Vizesi olarak da bilinen uzun süreli D vize alınması ile devam eder. Bu vize ile Bulgaristan’da alınan Oturum İzni sonrasında Türkiye’de Askerlik Tecil işlemleri için başvuru dosyası hazırlanır.​

BULGARİSTAN VİZESİ SIK SORULAN SORULAR

Bulgaristan Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan vizesi başvurusu Türkiye’deki resmi temsilcilikleri aracılığıyla yapılmaktadır. Her temsilciliğin kendi görev alanı vardır ve kapsama alanı dışında yaşayan kişilerin başvurularını kabul edilmez. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği sadece uzun süreli vize başvurularını kabul ederken daha çok ülkelerarası diplomasi konusunda görev yapıyor.

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu da vize başvurularını değerlendirme yetkisine sahiptir. Ülkenin Bursa Konsolosluğu ise Türkiye’deki son temsilciliği. Temsilciliklerin çalışma saatleri bellidir ve resmi tatillerde çalışmazlar. Vize başvuru saatleri, pasaport teslim saatleri Bulgar vatandaşlarını kabul etme saatleri bellidir. Fahri Konsolosluk ismi verilen temsilcilikler ise ülkeyi temsil etmekle birlikte görev alanları kısıtlıdır.

Bulgaristan Vizesi Yetkili Acente Başvuru Nasıl Yapılır?

Bulgaristan vize başvurusu Bulgaristan Konsolosluğuna veya yetkili acentelere yapılabilmektedir. Şahsen konsolosluğa başvuru yapmak isteyenlerin başvuruları bazı durumlarda konsolosluklar tarafından kabul edilmiyor ve yetkili acente ile başvuru yapılması isteniyor. Bulgaristan vize başvurunuzu, Bulgaristan Vize Merkezi ile yapmanız halinde sizin adınıza başvurunuzu tamamlamakta, işlem takibini yapmakta, pasaportunuz işlemden çıktığında konsolosluktan teslim almakta ve tarafınıza iletmekteyiz. Bulgaristan turist vize başvurularının sonuçlanma süresi 10 iş günüdür.

Bulgaristan Vizesi Aldıktan Sonra Sınırdan Geçmek İçin Nelerin Yapılması Gerekir?

Otel Rezervasyonu: Seyahate çıkılacağı gün otel rezervasyonun alınması tavsiye ediliyor. Zira sınırda geçiş izni vermek için yapılan kontrollerde bu bilgi yolcudan isteniyor. Hatta bazı durumlarda kayıt olunan otel dahi aranarak verilen bilginin doğruluğu kontrol edilebiliyor.

Bulgaristan Sağlık Sigortası: Balkan ülkesine giderken alınması gereken bir diğer belge de Seyahat Sigortası… Sigortanın bu ülkede kalınacak süreyi kapsamsı gerekiyor. Aksi durumlarda geçerli sayılmaz.

Yanınızda Euro Bulundurun: Bulgaristan Avrupa Birliği (AB) üyesi olsa da ülke içinde Hala Bulgar Leva’sı kullanılıyor. Yani AB ortak para birimi olan Euro ülkenin resmi para birimi olarak kabul edilmiyor. Ancak elbette Bulgaristan’da Euro kullanılabiliyor. Hatta Türk Lirası’na göre daha avantajlı olacaktır. Bulgaristan’da döviz bürolarında Türk Lirası bozdururken karşılık olarak alınan Bulgar Levası miktarı kur farkı nedeniyle değerinden ucuza verilebilir.

Bulgaristan Vizesi Nerede Geçerli?

Bulgaristan vizesi ile Avrupa'ya gidilir mi soruları en çok karşılaştığımız soruların başında gelmektedir. Bulgaristan vizesi ile Almanya, Yunanistan, İtalya, Fransa gibi Schengen ülkelerine gidilemez. Ancak Romanya ve Hırvatistan'a Bulgaristan vizenizle (çok girişli ise) gidebilirsiniz.

Bulgaristan Vize Başvurularında Neden Aracı Firmalar Tercih Edilmelidir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi vizeniz için kendiniz bireysel olarak başvuruda bulunabileceğiniz gibi, aracı firmalar (Bulgaristan vize acenteleri) aracılığı ile de başvurularda bulunabilirsiniz. Bizi tercih ederek, güvenilir bir şekilde vizenize kavuşacağınızın garantisini verebiliriz. Cüzi bir ücret karşılığında, karmaşık vize işlemlerinden kurtulacağınızın da garantisini verebiliriz.

Bulgaristan’a Şahsi Araç ile Nasıl Gidilir?

Bulgaristan’a araç ile gidilecekse dikkat edilmesi gereken birkaç durum bulunuyor. Bunlardan biri ise kullanılan otomobil bir şirket adına veya başkasının adına kayıtlıysa Bulgaristan’a gidecek olan kişi aracı sadece vekâlet ile kullanma hakkı olur. Tabii bu vekâlet ayrıca tercüme de edilmeli. Araç ile seyahat edenler bir de Bulgaristan Yeşil Sigortası yaptırmalı. Yeni uluslararası Türkiye Cumhuriyeti ehliyeti olmayan ise bu belgeyi yenilemiş olması gerekir.

Bulgaristan sınırından otomobil ile geçenler ayrıca otoyolları kullanabilmek için “Vignette” ismi verilen taşıt pulu da alması gerekir.

Bulgaristan vizesi için başvuran kişi özel aracı ile seyahat edecekse aşağıdaki belgelere sahip olmalıdır:

 • Araç Ruhsat fotokopisi.
 • Uluslararası geçerli Araç Sigortası (Yeşil Sigorta - Araç Vizesi ).
 • Bulgaristan'da araç kullanabilmesi için gerekli olan uluslararası geçerli ehliyet (Beynelmilel)

Bulgaristan Vignette Nedir?

Vignette Avrupa ülkelerine özel ve aynı zamanda yaygın olarak kullanılan otoyol kullanım ücretlendirme sistemine verilen isimdir. Farklı bir ücretlendirme sisteminin yanı sıra kullanılan mesafenin uzunluğuna göre değil kullanılan zamana (süreye) göre yapılmaktadır. Benzincilerden satın alınabiliyor. Bu pullar otoyolları kullanma hakkı verir. Olmadığında ise ceza verilebilir. Yolculuktan Türkiye’ye geri dönerken taşıt pulu olmadan ülkeye giriş yapılamıyor.

Bulgaristan Vignette ise; Tarifenin Bulgaristan’da uygulanmış halidir. Bulgar Vignette en az 2 gün, 1 hafta, 3 ay ve ya senelik olarak satın alınabilmektedir. Vignette (Vinyet) Bulgaristan’da 1987 yılından günümüze kadar kullanılmaktadır.

Bulgaristan Vignette nereden temin edilebilir hususunda ise; Online olarak alınabilmektedir. Beklemek zorunda olmadan hemen alabilmektesiniz. A1 mağazası ve Posta-Benzin istasyonlarından da temin edilebilmektedir.

Bulgaristan’a Hangi Otobüs Firmaları Gidiyor?

Türkiye’den Bulgaristan’a veya geri dönüşte Avar Turizm, İstanbul Seyahat, Metro Bulgaristan, Has Tur, Nişikli Turizm ve Alpar Turizm şirketlerinden biri tercih edilebilir. Her biri ülkeye düzenli seferler düzenliyor.

Bulgaristan’a Otobüs ile Gidecekler: Ülkeye Otobüs ile gidecek olan Bulgar Vizesi olan Türkiye vatandaşları yanlarında seyahat sigortası ve otel rezervasyonu veya davetiye bulundurmalı.

Bulgaristan Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulgaristan vizesi AB ülkeleri içinde en kolay alınan vizedir. Gerek istenen evraklar, gerekse başvuru prosedürü olarak süreç hızlı sonuçlanmaktadır ve parmak izi ve şahsi başvuru zorunluluğu yoktur.

Bulgaristan vize işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler genel olarak şu şekilde özetlenebilir:

 • Bulgaristan bir AB ülkesi olması sebebiyle vizesi Schengen vizeleri ile karşılaştırılmaktadır. Bulgaristan vizesi bir Schengen vizesi değildir ve sadece kendi ülkesine giriş hakkı vermektedir, ancak istisnai olarak, çok girişli Bulgaristan vizesi ile Romanya’ya ve Hırvatistan’a da giriş yapılabilmektedir.
 • Konsolosluk tarafından istenen evraklarla ilgili ise önemli olan eksiksiz ve gidiş amacına uygun hazırlanmasıdır. Gerekli evraklar başvurulan vize tipine göre değişiklik göstermektedir.
 • Bulgaristan vize işlemlerinde dikkat edilmesi dereken iki temel husus vardır: pasaport süresi ve gerekli evraklar. Her şeyden önce vizeye başvurduğunuz pasaportunuzun dönüş tarihinizden ileriye en az 6 ay daha geçerlilik süresi bulunmalıdır
 • Bulgaristan vize işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler arasından diğer önemli husus vize başvurularından istenen şahsi Banka hesap dökümüdür. Bu evrakla yolcular Bulgaristan’da kalışları boyunca masraflarını karşılama güçte olduklarını Konsolosluğa beyan etmektedir. Banka hesabında bulundurulması istenen bakiye miktarı, gün başı ortalama 50 Euro olarak belirlenmiştir.

Vize Türleri İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bulgaristan turistik vize başvurularında dikkat edilmesi gereken en önemli evrak, onaylı otel rezervasyonudur. Seyahat tarihleriniz arasında Bulgaristan’da konaklayacağınız otel rezervasyonu otelin rezervasyon departmanı tarafından onaylanmış rezervasyon belgesi olarak ve ödeme yapıldıysa ödeme makbuzu ile beraber dosyanızda mutlaka yer almalıdır. Turistik vizeler Bulgaristan’ın verdiği en kısa süreli vizelerdir ve genellikle bir seyahat süresi kadar (maksimum 15 gün) geçerlidir.
 • Bulgaristan Aile/Arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunurken, dikkat edilmesi gereken en önemli detay davet eden kişiden gelen orijinal davetiyenin sunulmasıdır. Davetiye vize başvurunuz değerlendirildikten sonra pasaportunuzla beraber size iade edilmektedir. Aile / Arkadaş ziyaretine giden yolculardan sınır geçişlerinde vize ile beraber davetiye de kontrol edilmektedir. Bu nedenle orijinal davetiyenizi seyahatiniz boyunca yanınızda bulundurmakta fayda vardır.
 • Bulgaristan aile ziyareti vizeleri süre bakımından daha uzun süreliğine verilmektedir. Ancak verilen vizenin süresi davet eden kişiyle yakınlık derecenize bakılarak belirlenmektedir. Birinci derece akraba ziyaretlerinde vizeler bir yıllık ve çok girişli olarak verilirken, daha uzak akrabalık veya arkadaş ziyaretlerinde süre genellikle 30 gündür ve giriş sayısı tektir.
 • Bulgaristan Ticari vizelerine başvururken aynı şekilde Bulgaristan’dan orijinal davetiye ve tüm şirket evrakları, varsa şirket sözleşmesi, faturalar, gümrük beyannameleri vs. sunulmalıdır. Vize Merkezi aracılığı ile yapılan başvurularda şahsen konsolosluğa gitmeniz gerekmemektedir. Başvuran kişinin daha önce alınmış Bulgaristan vizesi varsa verilen ticari vize davetiyede belirtilen süre kadardır. (maksimum 1 yıl). İlk defa Bulgaristan vizesi alacak olan kişilere genellikle davetiye süresine bakılmaksızın 30 gün tek girişli vize verilmektedir. Verdiğimiz bilgilerin genel bilgi olduğunu hatırlatır, konu ile ilgili her kararın dosyanızı inceleyen Bulgaristan Konsolosluğu yetkililerine ait olduğunu tekrar belirtmek isteriz.

Bulgaristan vizesi başvurunuzu vakit kaybetmeden başlatmak için ve Bulgaristan Vize Ücreti gibi Bulgaristan vizesine dair soru ve görüşleriniz için 0212 970 05 22 numarasını ayarak Bulgaristan Vize Hattı'na bağlanabilirsiniz.

Bulgaristan'la İlgili En Çok Merak Edilenler:

-Bulgaristan para birimi nedir?

 • Bulgaristan para birimi levadır.

-Bulgaristan'ın başkenti neresidir?

 • Bulgaristan başkenti Sofya'dır.

-Bulgaristan dili nedir?

 • Bulgaristan dili Bulgarcadır.

-Bulgaristan bayrağı nasıldır?

 • Bulgaristan Cumhuriyeti bayrağı sırayla beyaz, yeşil ve kırmızı kalın çizgiden oluşmaktadır. Tüm bu çizgilerin anlamı vardır: beyaz barışı, yeşil doğayı, kırmızı renk de dökülen asker kanlarını temsil eder.

-Bulgaristan sınır kapıları hangileridir?

 • Kapıkule Sınır Kapısı
 • Hamzabeyli Sınır Kapısı
 • Aziziye-Dereköy Sınır Kapısı

-Bulgaristan şehirleri hangileridir?

 • Sofya Со̀фия / Sofiya
 • Filibe Пловдив / Plovdiv
 • Varna Ва̀рна / Varna
 • Burgaz Бурга̀с / Burgas
 • Rusçuk Ру̀се / Ruse
 • Eski Zağra Ста̀ра Заго̀ра / Stara Zagora
 • Plevne Плѐвен / Pleven
 • İslimiye Слѝвен / Sliven
 • Hacıoğlu Pazarcık До̀брич / Dobriç
 • Şumnu Шумен / Şumen
 • Pernik Пѐрник / Pernik
 • Hasköy Ха̀сково / Haskovo
 • Tatar Pazarcığı Па̀зарджик / Pazarcik
 • Yanbolu Я̀мбол / Yambol
 • Blavgrad Благо̀евград / Blagoevgrad (Го̀рна Джумая̀)
 • Tırnova Велѝко Тъ̀рново / Veliko Trnovo
 • Gabrova Га̀брово / Gabrovo
 • İstanimaka Асеновград / Asenovgrad (Станимака)
 • Vidin Вѝдин / Vidin
 • Kızanlık (Kazanlık) Казанлък / Kazanlk
 • İvraca Вра̀ца / Vratsa
 • Köstendil Кюстендѝл / Kyustendil
 • Kutlu Viçe Монта̀на / Montana (Михайловград / Mihaylovgrad)
 • Kırcaali Къ̀рджали / Krcali
 • Kayacık Димитровград / Dimitrovgrad
 • Tırgovişte Търговище / Trgovişe
 • Lofça Ловеч / Loveç
 • Dupniçe Ду̀пница / Dupnitsa
 • Silistre Силѝстра / Silistra
 • Yukarı Rahova Горна Оряховица / Gorna Oryahovitsa
 • Paşmaklı (Ahi Çelebi) Смо̀лян / Smolyan
 • Hazargrad Ра̀зград / Razgrad
 • Petriç Пѐтрич / Petriç
 • Ziştovi Свищо̀в / Sviştov
 • Samako (Samaku) Са̀моков / Samokov
 • İsveti Vraç Санда̀нски / Sandanski
 • Pulmiye Лом / Lom (Лом паланка)
 • Karlıova Карлово / Karlovo
 • Yeşilayvaz Велинград / Velingrad
 • Yeni Zağra Нова Загора / Nova Zagora
 • Selvi (Servi) Севлѝево / Sevlievo
 • Turyan (Toryan) Троян / Troyan
 • Aydos А̀йтос / Aytos
 • Otlukköy Панагю̀рище / Panagyurişte
 • Orhaniye Ботевград / Botevgrad
Vize Merkezi Personel

Bulgaristan ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Panodaki Son Yazılar Tümünü Görüntüle Soru/Yorum Yaz

2 Yorum Bulgaristan evrak tamamlama süresi nedir e. yazgül 05/07/22, 15:15
Selamlar, Vize merkezine birkaç detaylı sorularım olacak Eşim ile beraber Bulgaristan’a ve oradan bizlere vizesiz olan birkaç ülkeye seyahat etmeyi planlıyoruz yıllık izinlerimizde. Bulgaristan için seyahat planlarken vize için şartlar nedir? Gereken evraklar ve Bulgaristan evrak tamamlama süresi nedir? En az başvurudan kaç gün öncesinden size ulaştırmalıyız? Ve kaç gün içerisinde sonuçlanır? Ve bizler şahsen başvuru esnasında ya da randevu gününde olmak zorunda mıyız? Aslında vize başvurusunda turistik mi yoksa Bulgaristan’da da başka ülkeye çıkacağımız için transit vize mi almamız gerekir? Bizlere yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederiz.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Bulgaristan için en erken randevu ne zaman alınabilir? E. KALKAN 05/07/22, 14:04
Merhaba, Bulgaristan için seyahat planlamaktayım fakat araştırdığıma göre randevu sorunu varmış yaklaşık 1 aydır. Sebebiyetini bilmiyorum ama sizinle daha önce birçok defa çalıştığım için sizlerden bu konuda destek rica edeceğim. Hem ufak bir gezinti aynı zamanda iş sahası araştırması amacı ile gezi planlıyorum ama neresi ile görüşsem randevunun olmadığını söylüyorlar açıkçası bu konuda nasıl ilerleyeceğiz bilmiyorum sizin yapabileceğiniz bir şey var mıdır? Bulgaristan için en erken randevu ne zaman alınabilir? Kaç gün içerisinde sonuçlanır ve ne tür evrakları toparlamam gerekir? Ve son olarak eğer vizem çıkarsa ülke giriş şartında zorunlu aşı durumu var mıdır? Teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Bulgaristan Turistik Vizesi başvurusu S. ERTÜRK 29/06/22, 16:40
Merhabalar, Sizlerden birkaç husus konusunda sizlerden destek rica edeceğim. Bulgaristan’a turistik olarak seyahat planlamaktayım. Bulgaristan Turistik Vizesi başvurusu konusunda hususlar nedir? Gereken evraklar nedir ve kaç gün içerisinde sonuçlanır? Bu arada ben şahsen başvuru yapma istiyordum ama kapıdan geri döndürdüler sanırım şahsen başvuru kabul edilmiyormuş ya başvuru merkezlerinden ya da danışmanlık şirketi ile çalışmamız gerekliymiş. Bu konuda nasıl yardımcı oluyorsunuz? Bir arkadaşım da benimle seyahat edecek onun yeşil pasaportu olduğu için vize gerekli değil ama sınırdan geçerken aşı ya da PCR istenir mi? Bizleri bilgilendirirseniz memnun olurum. Teşekkürler eder, İyi çalışmalar dilerim.
Cevabı Görüntüle
4 Yorum Çalışmayanlar Bulgaristan Ticari Vize alabilirler mi? G. G. 09/06/22, 12:55
Selamlar, Yeni işten ayrıldım şuan çalışma durumum yok ama Bulgaristan’dan benim adıma ticari davetiye geldi nasıl başvuru yapabilirim. Çalışmadığım için bu bir sorun ve engel olur mu bana? Çalışmayanlar Bulgaristan Ticari Vize alabilirler mi? Çünkü sonuçta oraya ticari bir amaçla gideceğim işlerim o yönde olacak. Bu vize türü olmazsa nasıl bir vize türüne başvuru yapabilirim. Aslında kendimi sigortalı gösterebilirim. Hızlı bir şekilde sorun olacaksa şayet. Çünkü araştırdığım kadarıyla bunun sorun olacağı söylenmiş hep nasıl yapalım nasıl ilerleyelim net bir şey sizlerden duymak istiyorum. Geri dönüş sağlarsanız sevinirim teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Bulgaristan vizesi için aşı sertifikası b. özgenç 21/04/22, 16:04
Merhaba, Pandemi öncesinde Bulgaristan’a arkadaşımın yanına ziyarete gidecektim ve hatta davetiyem de gelmişti. Ama hem pandemi ve sağlık durumlarımdan ötürü bir türlü gidemedim ve arkadaşım bana yeniden davetiye iletecek. Orijinal ve imzalı kaşeli olması zorunluydu bildiğim kadarıyla fakat şöyle bir durum var ben aşı olmadım ve olmayacağım büyük ihtimal. Bulgaristan vizesi için aşı sertifikası başvuru esnasında ya da sınırdan geçerken yanımızda bulundurulması zorunlu mudur? Eğer vizeyi alır ve sınırdan geçemezsem aşırı kötü bir durum olur benim için. Vize başvurusu için neler gerekli başvuru için neleri toplamam lazım evrak listesini benimle paylaşır mısınız? Teşekkürler iyi çalışmalar dilerim.
Cevabı Görüntüle
Whatsapp