Bulgaristan Çalışma İzni

Bulgaristan Çalışma İzni

Bulgaristan Çalışma İzni ve beraberinde temin edilen oturma izni diğer ülke vatandaşlarının Bulgaristan’da çalışma ve yaşama hakkını sağlayan izin kategorisidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da Bulgaristan’da çalışabilmeleri ve oturum izni alabilmeleri için çalışma izni kategorisinden başvuru yaparak D-vize sahibi olmaları gerekmektedir.

Türk vatandaşlarına çalışma izni verilebilmesi için işverenin Bulgaristan ilgili kurumlarından bir talep oluşturması gerekmektedir. Devlet organları tarafından belirlenmiş olan ücretin işverence ödenmesi ile Bulgaristan’da çalışma izni alacak kişinin işlemleri başlatılacaktır.

İşveren, eğer bir Türk vatandaşı için ilk kez çalışma izni başvurusunda bulunacaksa Türk vatandaşının Bulgaristan dışında bulunması gerekecektir. Bulgaristan içinde yasadışı ikamet halinde olanların herhangi bir iş yerinde istihdam edilmesi yasaktır.

Bulgaristan Çalışma İzni Türleri

 • Kısa Süreli Çalışma İzni (90 güne kadar)
 • Uzun Vadeli Çalışma İzni
 • 1 Yıllık Çalışma İzni
 • Üçüncü Ülke Vatandaşları İçin Çalışma İzni

Çalışma İzni Başvuru Adımları

 • Bulgaristan’da yasal olarak faaliyet gösteren işveren, yabancı vatandaşın çalışma izni alabilmesi için gerekli evrakları ilgili Bakanlığa bağlı Çalışma Bürosu Müdürlüğü’ne sunar.
 • Söz konusu İdare, ön inceleme için talep edilen evraklar sunulduğunda ek evrak talep edebilir.
 • Çalışma Bürosu, çalışma izni talebine ilişkin görüşlerini ve evrakları İstihdam Ajansı İcra Müdürü’ne iletir.
 • Kişiye Çalışma izni verilmesi ya da verilmemesi hususunda son karar İstihdam Ajansı İcra Müdürü sorumluluğundadır.

Bulgaristan Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Bulgaristan’a çalışmak için gidecekler için ilk adımı Bulgaristan’da faaliyet gösteren firma atmalıdır. İşveren istidamın yüzde onunu geçmemek kaydı ile yabancı işçi çalıştırabilir.

Yabancı işçi istihdamı için kişinin işe uygunluğu ve yeterliliğine yönelik talep edilecek evraklar ve çalışma izni alacak kişinin kişisel dosyası ile başvuru yapılacaktır. Akabinde alınacak D-Vize başvurusu ile kişi kısa ya da uzun süreli çalışma izni başvurusunun genel adımlarını tamamlamış olacaktır. Oturum kartı ve diğer evrakların alımı ise kişi Bulgaristan’a D Vizesi ile giriş yaptıktan sonra gerçekleştirilecektir. Bulgaristan Çalışma vize kaç günde çıkar? sorusunun yanıtı olarak çalışma izni başvurusunun sonuçlandırılması ortalama 45 gün sürmektedir.

Bulgaristan Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar

Çalışma izni için gereken evraklar işin faaliyet ve çalışma izni alınacak kişinin kişisel bilgilerine ve uzmanlığına göre değişkenlik gösterebilir. Ancak, genel evraklar aşağıdaki gibi sıralanacaktır.

 • Çalışma izni başvuru formu
 • Çalışma izni talebinin gerekçisini içeren dilekçe
 • İşverenin noter tasdikli kayıt belgesi ya da özel tanımlama kodu belgesinin fotokopisi
 • Yetkili kurum tarafından tasdiklenmiş diploma, yetki, yeterlilik ve tecrübe seviyesini kanıtlayıcı evraklar
 • İşverenin istihdam ettiği diğer yabancılara ilişkin beyanname
 • İşverenin son 12 ayda istihdam ettiği diğer çalışanlara ilişkin beyanname
 • İş sözleşmesi

Mevzuata göre göreve ilişkin ibraz edilmesi gereken diğer evraklar

Bulgaristan çalışma izni alınacak yabancının en az 7 ay geçerlilik süresi olan pasaportunun fotokopisi

Yabancı şirketlerin üst düzey yönetici ve uzman kadroları için işlem yapılacaksa, yabancının son bir yılda yabancı şirket yapısı içinde üstlendiği görevleri gösterir yetkili kurumdan alınmış onaylı evrak ile izin başvurusunu tamamlayabilirsiniz.

Çalışma Vizesi İçin İstihdam Nasıl Sağlanır?

 • Türk vatandaşı Bulgaristan’da yerel bir işveren tarafından istihdam edildiğinde.
 • Türk vatandaşı Bulgaristan’da görevlendirildiğinde ya da hizmet akdi nedeniyle Bulgaristan’a gönderildiğinde.
 • Türk vatandaşı, aynı kişiye ait şirketler arasında işçi/personel transferi yapılması sebebiyle Bulgaristan’a gönderildiğinde.
 • Türk vatandaşı kişi serbest meslek şartları gereği Bulgaristan’da bulunması gerektiğinde istihdam edilebilir.

Bulgaristan vizesi ve Bulgaristan çalışma izni hakkında tüm soru ve detaylar için uzmanlarımızla iletişime geçebilir, D Vize başvurunuz ile birlikte başvuru sürecinizi danışmanlığımızla tamamlayabilirsiniz. 0212 963 04 50

Bulgaristan Çalışma İzni

Bulgaristan ile ilgili sizden gelen sorular

10 sorudan en popüler 10 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Sigortalı çalışana Bulgaristan'da çalışma izni
  M. KANGAL, 25 Haz 2020, 15:28

  Merhaba, Şirketimizden 8 kişi Bulgaristan'da ki şantiyemize işçi olarak götürmek istiyoruz. Türkiye’de sigortalı çalışıyorlar. Sigortalı çalışana Bulgaristan'da çalışma izni nasıl alınıyor şartları araştırıyoruz, yol gösterirseniz seviniriz. Götüreceğimiz kişilere ne tip bir vize almamamız lazım? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Türk vatandaşları için Bulgaristan'da çalışma izni nasıl alınır?
  O. BALOĞLU, 24 Haz 2020, 14:03

  Merhaba, benim öğrenmek istediğim Türk vatandaşları için Bulgaristan'da çalışma izni nasıl alınır? Çalışma izni alırsam sadece Bulgaristan'da mı çalışabilir, yoksa Avrupa ülkelerinde de çalışabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan çalışma izni olanlara d vize kaç günde çıkar?
  y. Arvaz, 24 Haz 2020, 11:22

  İyi çalışmalar dilerim, Firmam Bulgaristan’dan bana çalışma izni aldı. Buradan vize almamı söylediler. Şimdi bu hafta iznim gelecek ama bundan sonra başka ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. En kısa zamanda işlemlerimi yapmak için nereye başvurmam lazım. Bulgaristan çalışma izni olanlara D vize kaç günde çıkar veya size versem sizin firmanız benim adıma daha kısa sürede çıkarabilir mi?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan'da çalışma izni olmadan kısa süreli çalışma
  h.özkan, 23 Haz 2020, 16:56

  Merhaba, Biz 2 kardeş ve amcaoğlu ile Bulgaristan’da 3 aylığına çalışmaya gidicez, Bulgaristan'da çalışma izni olmadan sezonluk geçici işçi olarak çalışabilir miyiz yoksa Türkiyeden çalışma izni alıp mı gitmemiz, normal vize ile de gidebilir miyiz.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar
  n. kocakaya, 23 Haz 2020, 12:52

  Merhaba, Bulgaristan’da iş buldum ve firmam beni acilen çağırıyor nasıl vize alıcam. Bana Size Bulgaristan Çalışma İzni İçin Gerekli Evrakları teslim edersem daha çabuk sonuçlanır mı, açıkçası bir an önce gitmem gerekiyor benim için ne kadar hızlı oluşa o kadar iyi.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İşçiler için Bulgaristan'da çalışma izni nasıl alınır?
  A. KORKMAZ, 23 Haz 2020, 11:27

  Bulgaristan’da ki ortağımız olan firmada 1 yıl çalışmak üzere Türkiye’den personel götürmek istiyoruz. Başvuru buradan mı yoksa Bulgaristan‘dan mı yapılmalı? İşçiler için Bulgaristan'da çalışma izni nasıl alınır ve hangi evrakları hazırlamamız gerekir konularında bilgi verebilir misiniz? İyi çalışmalar dileriz.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan çalışma şartları
  B. TOPAL, 22 Haz 2020, 17:29

  Kolay gelsin, Uluslararası bir şirketin Türkiye temsilciliğinde çalışmaktayım ve belli bir süre için Bulgaristan temsilciliğine atamam yapılacak. Bulgaristan çalışma şartları nelerdir? Konsolosluk tan şahsen mi başvuru yapmalıyım yoksa şirketim bunu bir yere bildirmesi gerekli mi? Çalışma Vizem için bilgi alabilir miyim. Teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Çalışma Koşulları Nelerdir?
  s. kocaoğlu, 22 Haz 2020, 16:13

  Merhaba, Bulgaristan’a uzun süreliğine çalışmaya gitmek istiyorum. Bulgaristan çalışma koşulları nelerdir? Türkiye’de sigortam yok, ben gidebilir miyim, hangi evrakları hazırlamam gerekir, banka hesabı gerekir mi?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan'da Çalışmak
  A. Fazilet Şenay, 14 Kas 2019, 14:46

  Ben bulgar vatandaşıyım eşimin de liçna kartası ve bulgaristanda oturum izni var. Yeni bir işe başlayacak, şirket eşimin adına Bulgaristan çalışma izni başvurusunda bulundu. İşi gereği ayda bir kez 2-3 günlüğüne Almanya’ya gitmesi gerekiyor sorun olur mu? Her seferinde Almanya vizesi almamız gerekir mi

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Çalışma İzni
  T. Ergin, 14 Kas 2019, 14:23

  Merhaba, master için Bulgaristan’a gideceğim, Bulgaristan’da çalışma izni hakkım da olur mu? Teşekkürler

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Bulgaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp