Ticari vize

Size yakın olan bölgedeki Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak durumunuzu anlatın ve size güncel evrak listesini göndermelerini isteyin. Müşteri temsilcilerimiz size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır. Size gönderdikleri e-mail'de en güncel gerekli evrak listesiyle birlikte vize ücreti, aracı kurum ücreti, seyahat sağlık sigortası ücreti total olarak tarafınıza bildirilecektir.  Acil vize ihtiyaçlarınızda Müşteri Temsilcimize danışın.

Bulgaristan Ticari Vize Evrak Listesi

* Değerli Ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğundan emin olunuz

1. Ticari Davetiyenin Orijinali (Bulgaristan’daki davet gönderen şirketin bulunduğu şehrin Polis Merkezi - Yabancılar Şubesi'nden onaylanmış olmalı )

2. Pasaport -  en az 1 yıl geçerli. 

3. Biometrik fotoğraf - 2 adet 35 x 45 mm ölçülerinde son 3 ay içerisinde çekilmiş.

4. İşlemleriniz için Bulgaristan Vizesi İşlemi Takip Belgesi      
        
5. Bulgaristan Baş konsolosluğu'na hitaben Dilekçe. Şirketinizin kaşeli imzalı antetli kağıdına, gidiş amacınızı ve gorevini belirtilmiş yazı

6. Şirketin faaliyet belgesi

7. Şirketin sicil gazetesi

8. İmza sirküleri

9. Vergi levhası

10.Şirketin Banka Hesap Cüzdanı Fotokopisi (Seyahat ve konaklama masraflarınızı karşılayacak miktarda bakiyenizin olması gerek)

11.Bulgaristan Ticari Vizesi için başvuracak kişi çalışan ise yukarıdakilerine ilaveten:

  • SGK Dökümü (son 3 aya ait). 
  • İşe giriş bildirgesi.
  • Maaş Bordrosu – kaşeli, imzalı.
  • ​Sözleşmeli çalışan ise Noter tasdikli iş sözleşmesinin orjinali. 

12. Var ise Bulgaristan'dan davetiye almış olduğunuz firma ile iş ilişkilerinizi kanıtlayan fatura, gümrük beyannamesi, sözleşme, anlaşma vb. evraklar.

​13. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği  (Nüfus Müdürlüğü'nden alınır)

 

Bulgaristan Vizesi İçin 3 Adım

► Hazırlamış olduğunuz evrakları adresimize kargo ile ulaştırın.

► Evraklarınızın teslim alındığı bilgisini sizlerle paylaşıp, en uygun başvuru gününde vize başvurunuzu gerçekleştirmiş olacağız.

► Başvuru işlemlerinizin sonlanmasının ardından pasaportlarınızı onayınıza sunarak kargo aracılığı ile sizlere ulaştıracağız.

Bulgaristan Ticari Vize

Bulgaristan ticari vizesi almak isteyen şirket sahipleri/ortakları veya şirket çalışanların ticari davetiye almaları gerekmektedir. Bulgaristan ticari vize için gereken evrakların en önemlisi Bulgaristan’daki firmadan gönderilecek olan davet mektubudur. Bulgaristan’dan davet mektubu gönderen şirketin, bulunduğu şehirdeki Yabancılar Şubesine veya Emniyet Merkezine onaylatması ve davetiyenin orijinal halini ticari vize başvurusunda bulunan kişi veya kişilere posta yoluyla göndermesi gerekmektedir. Bulgaristan Ticari Vizesi almak için gerekli olan davet mektubunun geçerlilik süresi en fazla 3 aydır. Eğer Bulgaristan seyahatinizin amacı ticari bir faaliyeti içermiyorsa ticari vize başvurusunda bulunamazsınız.

Uzun süreli ticari vize talebinde bulunuyorsanız Bulgaristan’da ticari ilişki içinde olduğunuz şirketten davet mektubu almanın yanında eğer varsa söz konusu şirketle ticari ilişki içinde olduğunuzu ispat eden anlaşma metni, sözleşme, gümrük beyannamesi gibi ticari faaliyeti belgeleyen evrakları da sunmanız gerekmektedir.

Bulgaristan ticari vizesinin çıkış süresi normal koşullarda 5 gün iş günü olmakla birlikte, Bulgaristan Konsolosluğunun başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunduğu durumlarda ya da Konsolosluğun yoğunluğundan dolayı gecikebilir.

Bulgaristan ticari vize başvurusu işlemleri sırasında Bulgaristan Konsolosluğu gerekli bulduğu durumlarda ek evrak talebinde bulunabilir, vize başvuru sahibini mülakat için konsolosluğa çağırabilir.

Bulgaristan ticari vizesi talebinin Bulgaristan Konsolosluğu tarafından ret ile sonuçlandığı durumlarda Konsolosluk ve vize işlemlerini yürüten acente veya vize merkezi vize harç bedellerini başvuru sahibine geri ödememektedir. Vize sonucu ne olursa olsun, her koşulda vize harç bedellerinin geri ödemesi yapılmaz. Vize sonucuyla ilgili tek karar mercii Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliğine aittir.

Bulgaristan ticari vize sahibi olup, Bulgaristan’a kendi özel aracı ile gidecekseniz Yeşil sigorta yaptırmanız gerekmektedir. Vize Merkezi gerektiği durumlarda Yeşil Sigortayı sizin adınıza çıkartabilmektedir. Ruhsat fotokopisini verdiğiniz taktirde Yeşil Sigortanın size teslim süresi 1 gündür. 

Bulgaristan Vize Başvuru Formu Hakkında

Bulgar vizesi almak isteyenler Bulgaristan vize başvuru formunu doldurmakla yükümlüdürler. Eksiksiz ve diğer vize başvuru evraklarıyla tutarlılık içermesi gereken Bulgaristan vizesi başvuru formu gerçek bilgileri içermelidir. Bulgar konsolosluğunun vize sürecinde başvuru dosyanızda gördüğü çelişkili bilgi veya bilgiler vize talebinizin retle sonuçlanmasına sebebiyet verebilir. Bulgaristan vize başvuru formu Türkçe veya İngilizce dillerinde doldurulabilir. Bütün bilgileri eksiksiz ve gerçeğe uygun şekilde formdaki ilgili yere yazdıktan sonra atacağınız imzanın pasaportunuzdaki ile aynı olması gerekmektedir. Vize başvuru formunda belirttiğiniz ülkeye giriş ve ülkeden ayrılır tarihlerinizin dilekçe yazan tarihlerle uyumlu olduğuna, pasaport numarası, kimlikteki ad soyad gibi ayrıntılara dikkat etmeyi unutmayın. Bulgaristan vize başvuru formunu aşağıdaki linklerden bilgisayarınız indirebilirsiniz.

İstanbul, Edirne, Bursa bölgelerinden yapılan Bulgaristan turistik vize başvuruları için: Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Ankara ve Gaziantep bölgelerinden yapılan Bulgaristan turistik vize başvuruları için:    Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Önemli Notlar:

► Seyahate araçla gidecek iseniz Yeşil Sigorta (Uluslararası Araç Sigortası) ve Uluslararası Ehliyetinizi yaptırmadan yola çıkmayınız,
► Bulgaristan sınırından girerken otel rezervasyon belgenizi yanınızda bulundurunuz,

► Türkiye oturum izni sahibi yabancı vatandaşlar Bulgaristan vizesi başvurularını yalnızca Bulgaristan konsolosluğuna yapabilir,

► Bulgaristan'a kayak için giden kişiler mutlaka 30.000 Euro teminatlı Kayak Sigortası yaptırmalıdır,

► Bulgaristan vize işlemleri 5-7 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. (Bulgaristan ve Türkiye Resmi tatilleri ile konsolosluğun iş yoğunluğunun fazla olduğu döneme denk gelen vize başvurularında bu süre uzayabilmektedir.)

► Bulgaristan vize işlemleri ile ilgili karar yetkisi yalnızca Bulgaristan Konsolosluğu'na ve Bulgaristan Büyükelçiliği'ne aittir.

 

Bulgaristan Ticari Vizesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1 - Bulgaristan Ticari Vizesi için nereye başvurabilirim?

Bulgaristan Ticari Vizesi  akredite olmuş acentelere, Vize Merkezi'ne başvurmanız Konsolosluk ve büyük elçiliklerine vize işlemlerinizi başvuruda bulunabilirsiniz. 

2 - Bulgaristan Ticari Vizesi için başvuruda bulunmak istiyorum, fakat Bulgar firma bana davetiye gönderemiyor. Davetiyesiz Bulgaristan Ticari Vizesi için başvuruda bulunabilir miyim?

Bulgaristan Ticari Vizesi için davetiye şart. Bulgar firma Size davetiye gönderemiyor ise konu ile ilgili müşteri temsilcilerimize danışabilirsiniz.

3 - Bulgaristan Ticari Vizesi için gereken davet mektubu ne kadar süre ile geçerlidir?

Bulgaristan Ticari Vizesi için gereken davet mektubunun geçerlilik süresi maksimum 3 aydır.

4 - Bulgaristan Ticari Vizesi almak Turistik Bulgaristan vizesi almaktan daha mı kolay?

Yabancı ülkelere yapılacak olan seyahatlerde o ülkeden gelen davet yazıları konsolosluklarda her zaman avantaj sağlamaktadırlar. Bulgaristan Ticari Vizesi için en önemli belge ise Bulgaristan’daki şirketten gelen davet yazısıdır.

Daha önce almış olduğunuzu Bulgaristan Ticari Vizesi var ise bir sonraki Bulgaristan Ticari Vizesi uzun süreli olma ihtimali çok yüksek. Daha önceden alınmış Bulgaristan vizeniz yok ise uzun süreli Bulgaristan Ticari Vizesi almanız düşük ihtimal. Konu ile ilgili müşteri temsilcilerimize danışabilirsiniz.

5 - Şirketi olan, BG’yi ziyaret etmek herkes Bulgaristan Ticari Vizesi başvurusunda mı bulunmalı?

Şirketi olan herkes Bulgaristan Ticari Vizesi başvurusunda bulunmak zorunda değil. Seyahat amacınız ticari bir faaliyet içermiyor ise Bulgaristan Ticari Vizesi almanıza gerek yok. Bu durumda Turistik Bulgaristan vizesi başvurusu yapabilirsiniz.

daha fazla göster

Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
+90 (212) 970 05 22
bulgaristan@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 22
ankara@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 05 22
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 23 65
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
Tel: + 90 (242) 255 5510
antalya@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 50 95
gaziantep@vizemerkezi.com