Bulgaristan Turistik Vize

Bulgaristan'a yapılacak turistik amaçlı geziler, AB ülkeleri arasında en kolay verilen vizelerden biridir.

Özet Bilgi: Genel olarak 4 temel belge, pasaport, resim ve başvuru formu Bulgaristan Turistik vize başvurusu yapmaya yeterlidir. Vize Merkezi aracılığı ile yapılan tüm "C" tipi vizelerde şahsen Konsolosluğa gelmeniz gerekmez.  Aracı kurum olarak Vize Merkezi sizin yerinize başvuru yapmaya ve pasaport teslim alamaya yetkilidir. Evraklarınızı size yakın olan ofisimize getirirseniz, size kahve ikram etmekten mutlululuk duyarız. Zamanınız yok ise İstanbul ofisimize Kargo gönderebilirsiniz. Vize başvuru Sonuçlanma süresi ortalama 5 iş günüdür ve konsolosluğa bağlı olarak değişebilir. 

Vip vize ücreti: Konsoloslul vize harcı, Dış Sağlayıcı firma ücreti, Otel Rezervasyonu, Seyahat sigortası, başvuru formu ve Başvuru Dilekçesi, kargo dahil Bulgaristan vize hizmetleri 150€ karşılığı Türk Lirasıdır

İstanbul Bulgaristan Vize Merkezi Ofis Adres:

Rumeli Cad. No:78 Daire:4 Kat:1 Nişantaşı - Şişli / İstanbul  Tel: +90 (212) 970 05 22   e-mail: bulgaristan@vizemerkezi.com

Edirne Bulgaristan Vize Merkezi Ofis Adres:

İstasyon Mh. İstasyon Cd. No: 15 Merkez, Edirne  Tel: 0 850 460 15 22   e-mail: edirne@vizemerkezi.com

Ankara Bulgaristan Vize Merkezi Ofis Adres: 

Kavaklıdere Mah. Beykoz Sok. No:14/5 Çankaya, Ankara Tel: +90 (312) 970 05 22  e-mail: ankara@vizemerkezi.com

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar

Sayfamızın devamında Bulgaristan vize belgelerine, pdf formatında İstanbul, Edirne ve Bursa için gerekli turist vize başvuru formu, Ankara ve Gaziantep için gerekli turist vize başvuru formuna, çocuklar için Bulgaristan turist vizesi bilgilerine, standart vize ve acil vize başvuruları sonuçlanma sürelerine ve Bulgaristan kayak turları için yapılan vize başvuruları hakkında ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz. Bulgaristan için ikamet ettiğiniz bölgeye göre ve mesleksel durumunuza göre hazırlanması gereken ek vize belgeleri olabilir. Bu konuda Bulgar Departmanı vize uzmanlarımızdan destek alınız.  

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar (Turistik)

Turistik amaçlı seyahatlerde Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar mesleksel durumunuza bağlı olarak değişebilir. Başvuru bölgenize göre de hazırlanması gereken evraklarda değişiklikler olabilir. Ücretsiz kişisel evrak listesi için ikamet bölgenize en yakın ofis bilgilerine iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki Bulgaristan vize belgelerini eksiksiz olarak hazırlayınız.

 • Pasaport (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli)
 • Biyometrik Fotoğraf (iki (2) adet, güncel, beyaz fon üzeri)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Güncel, kaşe ve imzalı)
 • Konfirme Edilmiş Hotel Rezervasyonu
 • Banka Hesap Özeti (Seyahat ve konaklama masraflarınızı karşılayacak miktarda bakiyenizin olması gerek)
 • Bulgaristan vize başvuru formu (sayfamızın devamından Bulgaristan vize başvuru formunu indirebilirsiniz.)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçük yolcular için, Noter onaylı)
 • Mesleki bilgilerinizi içerir evraklarınız (Şriket sahipleri için: imza sirküleri, Şirket çalışanları için: son ayın maaş bordrosu, emekliler için: emekli belgesi, öğrenciler için: Öğrenci Belgesi
 • 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigrotası
 • Bulgaristan'a kayak için giden kişiler mutlaka 30.000 Euro teminatlı Kayak Sigortası yaptırmalıdır.

Bulgaristan Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan turist vizesi nasıl alınır sorusunun cevabı olarak başvuru süreci şu şekilde ilerlemektedir; Vize Merkezi Bulgaristan Departmanı temsilcilerimizi arayarak durumunuzu anlatın ve size güncel vize belge listesini göndermelerini isteyin. Müşteri Temsilcilerimiz size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır. Size gönderdikleri e-mail'de en güncel gerekli belge listesiyle birlikte vize ücreti, aracı kurum ücreti, seyahat sağlık sigortası ücreti total olarak tarafınıza bildirilecektir.

Bulgaristan’a gitmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ülkenin sınırları içerisinde belirli bir süre boyunca bulunma hakkı kazanabilmeleri için vize almaları gerekir. 90 günü aşmayan sürelerde Bulgaristan’a gidecek olan kişiler, seyahat amaçlarına uygun bir kısa süreli Bulgaristan turist vizesi talebinde bulunmaları gerekir.

Bulgaristan turistik vize ücreti

Bulgaristan Turist Vize Başvuruları Hakkında Önemli Notlar

Bulgaristan Vizesi Otel Rezervasyonu Nası Yapılır?

Bulgaristan vizesi otel rezervasyonu online olarak yapılmamaktadır. İnternetten yapılan rezervasyonlar Bulgaristan vize başvurularında kullanılamamaktadır. Bulgaristan vize başvurularında otelden onaylı konfirme belgesi temin etmeniz gerekecektir. Bu konuda vize uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz. 

Bulgaristan Otel Konfirmasyon Belgesi Nedir?

Bulgaristan Turist Vizesi için gerekli belgeler arasında dikkat edilmesi gereken husus ise Bulgaristan otel rezervasyon konfirmasyonudur. Başvuru yapılan konsolosluk, otelde kalınacağı beyan edildikten sonra vizeyi verir. Bulgaristan'daki otelden alınan konfirmede (rezervasyonda) hangi tarih aralığında, ülkede kaç gün kalınacağı, ödenen otel ücret miktarı ve rezervasyon numarası yer alır. Otelin, telefon, faks, e-Mail ve bu rezervasyonu yapan kişinin Adı, Soyadı ve imzası da otel rezervasyonu belgesi içindedir. Vize talepleri değerlendirilirken konsolosluk görevlileri otelden onay alırlar ve sınırdan geçerken de otel rezervasyonunun doğruluğu buradaki görevliler tarafından kontrol edilir.

Bulgaristan Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Gerekli Mi? 

Bulgaristan Turist Vize İşlemleri için zorunlu olan vize belgelerinden bir diğeri de uluslararası geçerliliği olan Seyahat Sağlık Sigortası’dır. Bulgaristan Turist Vize başvuru belgeleri arasında bulunması zorunlu olan bu belge, uluslararası geçerlilikte ve en az 30.000 Euro teminatlı ile kişinin Bulgaristan seyahat tarih aralıklarını kapsayacak şekilde hazırlanmalıdır. Bulgaristan vize belgeleri arasında başvuru merkezlerine ibraz edilecek Seyahat Sağlık Sigortası, orijinal belge olarak sunulmalıdır.

Bulgaristan Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan turist vize işlemleri ortalama  5-7 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. (Bulgaristan ve Türkiye Resmi tatilleri ile konsolosluğun iş yoğunluğunun fazla olduğu döneme denk gelen vize başvurularında bu süre uzayabilmektedir.) Otel rezervasyonlarınızı Vize Merkezi ofisimizde yaptırabilirsiniz. Seyahate araçla gidecek iseniz Yeşil Sigorta (Uluslararası Araç Sigortası) ve Uluslararası Ehliyetinizi yaptırmadan yola çıkmayınız.

Acil Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan Konsolosluğu Edirne, Bulgaristan Konsolosluğu Bursa ya da Bulgaristan Büyükelçiliği uygulamalarında Bulgar vizesi bir 1 haftada sonuçlandığını duyurulsa da pratikte 3 günde sonuçlanmaktadır. 1 hafta öngörülen süre olmakla birlikte vizenin çıkışı gecikebilir ya da erken çıkabilir. Ölüm ve önemli sağlık durumlarında Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği, vizeyi 1 günde çıkarabiliyor. Bu tip önemli veya acil hareket gerektiren durumlarda deneyimli temsilcilerden oluşan Vize Merkezi ekibi ile iletişime geçerek durumunuzun önemini bildirdiğiniz takdirde size yardımcı olunacaktır. Acil Bulgaristan Turist vizesi için Vize Merkezi ile iletişime geçmek için bize ulaşın.

Bulgaristan turist vizesi

Bulgaristan Turist Vizesi Başvuru Formu

Bulgar vizesi almak isteyenler kişiler Bulgaristan vize başvuru formunu doldurmakla yükümlüdürler.  Bulgaristan vize başvuru formu Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar arasındaki zorunlu belgelerden biridir. Eksiksiz ve diğer vize başvuru evraklarıyla tutarlılık içermesi gereken Bulgaristan vizesi başvuru formu gerçeği yansıtan, güncel kişisel durumunuzu yansıtan bilgilerle doldurulmalıdır. Bulgar konsolosluğunun vize sürecinde başvuru dosyanızda gördüğü çelişkili bilgi veya bilgiler vize talebinizin ret ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilir.

Bulgaristan vize başvuru formu Türkçe veya İngilizce dillerinde doldurulabilir. Bütün bilgileri eksiksiz ve gerçeğe uygun şekilde formdaki ilgili yere yazdıktan sonra atacağınız imzanın pasaportunuzdaki ile aynı olması gerekmektedir. Vize başvuru formunda belirttiğiniz ülkeye giriş ve ülkeden ayrılır tarihlerinizin dilekçe yazan tarihlerle uyumlu olduğuna, pasaport numarası, kimlikteki ad ve soyadı gibi ayrıntılara dikkat etmeyi unutmayın.

Bulgaristan vize başvuru formunu aşağıdaki linklerden bilgisayarınız indirebilirsiniz.

Bulgaristan vize başvuru formu hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bulgaristan Turist Vize İşlemleri Hakkında Genel Bilgiler

Bulgaristan Turist Vize, Bulgaristan’a turistik içerikli seyahat gerçekleştirecek kişiler için geçerli bir Bulgaristan vize uygulamasıdır. Bulgaristan'da bulunan aile, akraba, arkadaş ziyaretleri için yapılacak seyahatleri kapsamayan bir vize kategorisidir. Ayrıca Bulgaristan’da iş görüşmesi, toplantı, fuar ve ticari bir faaliyetlerde bulunacak kişiler için de geçerli olmayan bir vize türüdür. Bulgaristan Turist Vize başvuru işlemleri, başvuru yapılan tarih itibariyle maksimum 5 ile 7 iş gününde neticelenmektedir. Bulgaristan turist vize başvuru işlemlerine başlamak için yeterli olan ideal süre bir (1) haftadır.

Vize Merkezi, Bulgaristan Turist Vize İşlemlerinde Bulgaristan vize evrakları takibinin yanında seyahat için gereken Otel Rezervasyonu ve Seyahat Sağlık Sigortası işlemlerinde de yardımcı olur. Bulgaristan vize prosedürleriyle ilgili her türlü bilgiye web sitemizden ulaşmakla birlikle, Vize Merkezi temsilcileriyle iletişime geçildiği takdirde şahsa özel koşullar hakkında bilgi alarak, vize işlemlerinin daha sağlıklı bir şekilde yürütülmesinde de yardımcı olabiliriz.

Çocuklar İçin Bulgaristan Turist Vizesi

Bulgaristan Turist Vize işlemlerinde bulunacak 12 yaş altı çocuklar için ise Bulgaristan vize ücreti alınmamaktadır. 12 yaş altı çocuklar için Bulgaristan Turist Vize harç bedeli alınmazken söz konusu kişiler için pasaport, Seyahat Sağlık Sigortası ve Bulgaristan Vize Başvuru formu doldurulması zorunludur.
Bulgaristan turist vize Schengen vizesi değildir. Bulgaristan turist vize ile bu bölgede gidilebilen ülkelere seyahat edilemez. Ancak geçerli Schengen vize ile Bulgaristan’a giriş yapılabilse de dikkat edilmelidir.

Schengen vizesi alarak Schengen’e giriş yapmadan vizenin ilk kullanımını Bulgaristan’dan yaparsanız bir sonraki vize başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilirsiniz. Schengen vizesi alarak vizenin alındığı ülkeden önce vizeyi Bulgaristan için kullanmak doğru değildir. Bu durum seyahatiniz süresince olumsuz bir duruma neden olmasa dahi bir sonraki vize başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir. 

Bulgaristan Kayak Turları İçin Turist Vizesi

Türkiye’den Bansko’ya her yıl pek çok kayaksever kayak yapmak amacıyla seyahat ediyor. Yeşil pasaport sahipleri vizesiz olarak Bulgaristan’a seyahat edebilirken, Bordo pasaport sahipleri 5 gün  içerisinde sonuçlanan Bulgaristan turist vizeleriyle birlikte Bulgaristan Bansko’ya kayak için seyahat edebilirler. 
Kış sezonlarında Bulgaristan Turizm Bakanlığı’nın yaptığı istisnai uygulama ile kayak merkezlerine gitmek amacıyla sezon boyunca 2-3 rezervasyon sunanlar için Nisan 15'e kadar çok girişli vize verilmektedir

Yapılacak olan Bulgaristan gezisi kayak yapmak, yaz tatilini değerlendirmek veya kültürel gezi gibi bir amaçla yapılacağı zaman, istekte bulunulması gereken en uygun kısa süreli vize Bulgaristan Turist Vizesidir. Bu vize ile ülkede kısa süreli olarak ve tek giriş hakkına sahip olarak seyahat edilebilir. Bulgaristan Turist Vize talebinde bulunurken hazırlanacak olan belgeler diğer vize türlerine göre daha standart ve temel evraklardan oluşsa dahi eksiksiz olmaları, doğru şekilde, doğru bilgiler içerecek şekilde ve gerekli yerlerden onaylanarak hazırlanmaları, yapılan başvurunun olumlu sonuçlanmasında etki eder. 

Bulgaristan Turist Vizesi İçin Uzun Süreli Çok Girişli Vize Alınabilir mi?

Bulgaristan Turist Vizesi çoğunlukla tek girişli olarak ve en fazla  15 günlük olarak verilmektedir. Bulgaristan’daki hotelde kalınacağı beyan edildiğinde en fazla 15 günlük bir vize verilmektedir. Kış sezonlarında Bulgaristan Turizm Bakanlığı’nın yaptığı istisnai uygulama ile kayak merkezlerine gitmek amacıyla sezon boyunca 2-3 rezervasyon sunanlar için Nisan 15'e kadar çok girişli vize verilmektedir. 

Bulgaristan Sağlık Turları

Bulgaristan sağlık turları, 60-90 güne kadar ikamet izni çıkabilen Bulgaristan Sağlık Turları'dır. Bunun için Bulgaristan Turist Vizesi için başvuran kişi Bulgaristan’daki Sağlık Turu'na katılacağına dair sanatoryum doktorundan imzalı davet mektubu gerekmektedir. Sağlık turu için temsilcilerimizden yardım alabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesini Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

 • Bulgaristan vizesi alınınca, Bulgaristan'a seyahat edilecek gün hotel rezervasyonu yaparak yola çıkılması tavsiye edilir. Sınırda “nerde kalınacağı” sorulduğunda yaptırılan otel rezervasyonunda ismi yazılan konaklama yeri aranabilir. İlgili otelin onay vermesi gerekir. 
 • Vize başvurularında ibrazı zorunlu seyahat Sigortası’nın Bulgaristan'da kalınan süre boyunca geçerli olması da zorunludur. Bulgaristan’da kalırken vize süresini geçirmemeye dikkat edilmeli. Konaklamanın olacağı otelin yetkililerin tesise gelen yabancı ziyaretçileri emniyete bildirimde zorunlulukları vardır. Bir tanıdığın yanında kalınacaksa ise adres kaydı yaptırılması gerekir.
 • Bulgaristan turist vize işlemleri için vize prosedürleri arasında zaman kaybetmek istemiyor ve sorunsuz bir şekilde en kısa sürede Turistik Bulgaristan Vize başvurusu yapmak için İstanbul, Edirne, Bursa ve Ankara bölgelerindeki size yakın olan Bulgaristan Vize Merkezi şubemizi arayabilirsiniz.

Bulgaristan turist vizesi için başvuru sürecinizi başlatmak, detaylı evrak listesi için ve mesleksel durumunuza uygun evrak listesi için arayınız.

Bulgaristan Turistik Vize Bilgi

Yükleniyor...
POI