Bulgaristan Vize Türleri

Bulgaristan Cumhuriyeti Yabancı Uyruklular Yasası Bulgaristan vize türlerini “havayolu transit vizesi, kısa süreli ve uzun süreli vize” olmak üzere üçe ayırmaktadır. Seyahatinizden önce vize başvurusu yaparken Bulgaristan vize tipini kesin olarak belirlemeli ve müşteri temsilcimize iletmelisiniz. Bulgaristan vize çeşitlerine dair ayrıntılı bilgiler aşağıdadır: 

Bulgaristan Havayolu Transit Vizesi (A Tipi)

Bulgaristan aktarmalı olarak başka bir ülkeye uçak ile seyahat eden kişilere verilen vize tipidir. 

Bulgaristan Kısa Süreli Vize (C Tipi)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Bulgaristan’a seyahat edecek diğer yabancı vatandaşların 180 gün içerisinde 90 günden fazla
kalmamak kaydıyla Bulgaristan’a bir defalık ya da çok sayıda giriş gerçekleştirme hakkına sahiptir. Kısa süreli ikamet için kısa süreli Bulgaristan C tipi vize alınması gerekmektedir. Orta ve uzun vadeli oturumlarda Bulgaristan D tipi vize alınmalıdır

Bulgaristan Uzun Süreli Vize (D Tipi)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Bulgaristan’a seyahat edecek diğer yabancı uyruklu kişilerin oturum izni alabilmesi için Bulgaristan’a giriş yapabilmeleri için gerekli olan vize tipidir. Kişi D vize ile Bulgaristan’a girer ve ardından Bulgaristan’da oturum iznini alabilir. D vizenin geçerliliği 6 aydır ve sahibine 180 güne kadar oturum hakkı tanımaktadır. 
 
Bulgaristan D vize, geçerli olduğu sürece, sahibine Bulgaristan’a çoklu giriş-çıkış hakkı tanımaktadır. D vize 1 yıl geçerlidir ve sahibine 360 güne kadar oturum izni sağlar. Bulgaristan D vize başvuruları Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul, Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara, Bulgaristan Konsolosluğu Edirne, Bulgaristan Konsolosluğu Bursa’ya yapılmalıdır. D vize başvuruları başvuran tarafından şahsen yapılmalıdır. 

Bulgaristan D Vize Başvuru Şartları

1- Bilim araştırmaları gerçekleştiren araştırmacılar,
2- En fazla 1 yıl süren programlar kapsamında Bulgaristan’da eğitim gören öğrenciler;
3- Yüksek lisans öğrencileri veya stajyerler
4- Turizm hizmetleri sözleşmesi kapsamında Türk işveren tarafından Bulgaristan’a kontrol ve koordinasyon görevleri ile getirilenler,
5- Bulgaristan’da bir yatırım ajansına sertifika başvurusunda bulunmuş veya sertifika almış bir Türk yatırımcısı tarafından Bulgaristan’daki yatırım sürecini kontrol etmesi ve takibini sağlaması amacıyla görevlendirilmiş kişiler.

Bulgaristan Oturma İzni Türleri 

Bulgaristan’da 4 tür oturma izni bulunmaktadır. 
  • Kısa vadeli-kısa süreli vize ülkeye giriş tarihinden sonraki 6 aylık süre zarfı içinde 3 aya kadar oturma izni hakkı tanımaktadır. 
  • Orta vadeli-1 yıllık oturma izni ile sağlanır.
  • Uzun vadeli- 5 yıllık oturma izni ile sağlanır.
  • Bulgaristan daimi oturum izni- süresiz oturma izni ile sağlanmaktadır. 
Yükleniyor...
Telefon
x