Bulgaristan Vize Türleri

Bulgaristan Cumhuriyeti Yabancı Uyruklular Yasası tarafından Bulgaristan vize türleri şu şekilde “havayolu transit vizesi, kısa süreli ve uzun süreli vize” olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Seyahatinizden önce vize başvurusu yaparken Bulgaristan vize tipini kesin olarak belirlemeli ve müşteri temsilcimize iletmelisiniz.

Bulgaristan Vize Türleri İçin Ayrıntılı Bilgiler

Bulgaristan Karayolu Transit Vizesi

Bulgaristan'dan başka ülkeye seyahat eden kişilere verilen geçiş vizesidir. Çift girişli olarak verilir ve her girişte 48 saat geçerlilik süresine sahiptir. Ve aynı zamanda Çift girişlinin yanı sıra uzun süreli vize talebinde bulunmanızda mümkündür. Ancak belli şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Asıl gideceğiniz ülkede firma sahibi ve ya çalışan iseniz, Öğrenci ve ya o ülkenin vatandaşı ile evlilik durumunuz varsa uzun süreli vize talebinde bulunabilirsiniz. Ve mutlaka Bulgaristan çok girişli vize ve bunu kanıtlayan belgeler de sunulması zorunludur.1 sene ya da 6 ay 90 gün multi giriş alınma durumu da vardır. Bulgaristan transit vize multi sonuçlanmasının kararını Bulgaristan Konsolosluğu verecektir.

Bulgaristan Kısa Süreli Vizeler (C Tipi)

Bulgaristan vize çeşitleri arasında yer alan kısa süreli Bulgaristan vizesi ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Bulgaristan’a seyahat edecek diğer yabancı vatandaşların, 6 ayda 90 günden fazla kalmamak kaydıyla Bulgaristan’a bir defalık ya da çok sayıda giriş gerçekleştirme hakkına sahiptir. Bu da Bulgaristan C tipi vize nedir sorunun cevabı olmaktadır. Bulgaristan kapıda vize durumu yoktur. Seyahat amacınızı belirleyip kategorileri içerisinde uygun bir vize türüne başvuru yapmanız doğru olacaktır. Örnek vermek gerekirse sadece gezmek görmek amacıyla gidecekseniz Bulgaristan turistik vize başvurusu yapılmalıdır. Süre konusunda ise genelde talep edilen sizin seyahat amacınıza uygun ise bu hususta vizeniz sonuçlanmaktadır. Bulgaristan C vizesi ile gidilebilecek ülkeler; Eğer çoklu giriş ise (Multi) Hırvatistan ve Romanya’ya giriş yapabilir. Fakat tek girişli bir vize ise yalnızca Bulgaristan’da kalabilir.

Kısa süreli konaklama için kısa süreli Bulgaristan C tipi vize alınması gerekmektedir. C vize başvuru kategorileri:

 1. Bulgaristan Turistik vize
 2. Bulgaristan Aile Arkadaş ziyareti
 3. Bulgaristan Ticari vize
 4. Resmi ziyaret vizesi
 5. Bulgaristan vatandaşı eşi vizesi

6 ayda 90 günü aşan kalışlar için ise oturum (D vize) başvurusu yapılmalıdır

Bulgaristan Uzun Süreli Vize (D Tipi)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Bulgaristan’a seyahat edecek diğer yabancı uyruklu kişilerin oturum izni alabilmesi için Bulgaristan’a giriş için verilen vize tipidir. Kişi D vize ile Bulgaristan’a girer ve ardından Bulgaristan’da Dış İşleri Bakanlığı yabancılar şubesine başvurarak oturum iznini alabilir. D vizenin geçerliliği 6 aydır ve sahibine 180 gün içinde Oturum kartına başvuru yapma süresi tanımaktadır.

Aynı zamanda Bulgaristan D vizesi, geçerli olduğu sürece, sahibine Bulgaristan’a çoklu giriş-çıkış hakkı tanımaktadır. D vize ile alınan oturum izni kartı istisnai durumlar hariç 1 yıl geçerlidir ve sahibine 360 güne kadar oturum izni sağlar. Bulgaristan D vize başvuruları Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul, Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara, Bulgaristan Konsolosluğu Edirne, Bulgaristan Konsolosluğu Bursa’ya yapılmalıdır. D vize başvuruları başvuran tarafından şahsen yapılmalıdır.

Bulgaristan D Vizesine kimler başvurabilir?

Bulgaristan D vize (Oturum) adı altında adlandırılan vize türüdür. 90 günden fazla kalışlarda oturum vizesine başvuru yapmalıdır. Ortalama 45 günde sonuçlanma süresi vardır.

 1. Bulgaristan Vatandaşı ile evli olup Bulgaristan'da evliliği tanıtılmış olan kişiler
 2. 3 aydan uzun süren eğitim programlar kapsamında Bulgaristan’da eğitim gören öğrenciler;
 3. Bulgaristan' da şirket temsilcisi olarak atanan kişiler
 4. Bulgaristan'da faaliyet gösteren şirketi olup en az 10 kişi personel çalıştıran şahıslar
 5. Türkiye'de çalıştığı firma tarafından 90 günden daha uzun süre çalışmak üzere görevlendirilen işçiler
 6. Bulgaristan’dan göç etmiş ancak vatandaşlık hakkını kaybetmiş olan kişiler
 7. Türkiye'den SGK dan emekli olmuş kişiler

Bulgaristan Oturma İzni Türleri

Bulgaristan’da 3 tür oturma izni bulunmaktadır.

 • Orta vadeli-1 yıllık oturma izni ile sağlanır.
 • Uzun vadeli- 5 yıllık oturma izni ile sağlanır.
 • Bulgaristan daimi oturum izni- süresiz oturma izni ile sağlanmaktadır.

Bulgaristan vize türleri için bilgi verdik. Türkiye'den Bulgaristan'a gitmek için ne gerekli, Bulgaristan'a vizesiz gidilir mi ya da Bulgaristan'a vize var mı gibi soruıar ile uğraşmadan Vize Merkezi uzmanları arayarak vize başvurunuzu yapabilirsiniz. 0212 970 05 02

bulgaristan-vize-ucretleri

Yükleniyor...