Bulgaristan Vize İşlemleri

Bulgaristan vizesi almak için öncelikle seyahat amacınızı belirleyerek doğru vize kategorisinde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. A, B, C ve D başlıkları altında toplanan Bulgaristan vize çeşitleri arasından seyahatinizin amacına uygun olanını seçerek web sayfamızın sol menüsünden ilgili kategorideki evrak listesini görebilirsiniz.

Bulgaristan Vize İstiyor mu?

Bulgaristan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemektedir. Bordo pasaporta sahip kişilerin mutlaka Bulgaristan vizesi başvurusu yapmaları gereklidir. Kısa süreli olmak kaydı ile Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) pasaporta sahip kişilerin ise ülkeye girişte vize almalarına gerek yoktur. Uzun süreli kalışlarda ise prosedüler değişebilmektedir.

Kısa süreli vize başvuruları C tipi vize diye adlandırılan içerisinde turistik, ticari, aile ziyareti ve Transit vize türlerini barındırmaktadır. D tipi vize (Oturum) ise başvuran kişiye 90 günden fazla kalış hakkı tanımaktadır. Özetlemek gerekirse Bulgaristan Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan vize başvurularını vize hizmet merkezileri ve konsolosluktan akreditasyon almış acenteler üzerinden kabul etmektedir. Vize Merkezi, Bulgaristan vizesi konusunda deneyimli temsilcileriyle, Bulgar vize işlemlerinin takibini yaparak vizenizi almanıza yardımcı olmaktadır.

Hangi tür vizeye başvuruda bulunursanız bulunun Bulgaristan vizesi için gerekli evrakları eksiksiz olarak hazırlamanız gerekecektir. Vize Merkezi temsilcileriyle iletişime geçtiğiniz takdirde kapsamlı ve güncel Bulgaristan vizesi için gerekli evrakların listesine ücretsiz olarak ulaşarak vize başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz.

A tipi Bulgaristan vizesi transit vize niteliğindedir ve Bulgaristan üzerinden başka ülkelere giderken Bulgaristan’dan aktarma yapacağınız sırada kullanılır. Turistik amaçlı seyahatler için gereken Bulgaristan vize çeşitleri B ve C tipi vizelerdir. Bulgaristan oturum izni almak ve/veya Bulgaristan vatandaşlığına geçmek gibi ülkede daha uzun süre kalmayı amaçlıyorsanız D vizesi kategorisinde başvuruda bulunulmalıdır.

Bulgaristan vize başvurularınız ve tüm sorularınız sorularınız için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçmek için +902129700522 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Schengen mi?

Bulgaristan Cumhuriyeti, 2007 yılından beri Avrupa Birliği Üye ülkesi olmasına karşın henüz Schengen üye devletlerinden biri değildir. Dolayısıyla Bulgaristan vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Schengen ülkelerine seyahat etme hakkı vermemektedir.

Bulgaristan seyahatine çıkacak Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus pasaporta (Bordo) sahip kişilerin Bulgaristan vizesi alarak ülkeye giriş yapmaları zorunludur.

Schengen Vizesi ile Bulgaristan'a Gidilir mi?

Geçerli ve çok girişli Schengen vizesine sahip olan kişiler, Schengen bölgesine giriş yaptıktan sonra Bulgaristan'a da vize süreleri dahilinde seyahat edebilirler. Ayrıca Schengen üyesi ülkeler ile birlikte ABD, Kanada, İsviçre ve İngiltere’de oturum iznine hak kazanmış vatandaşlarımız da Bulgaristan’a vizesiz giriş hakkına sahiptirler.

Bulgaristan Vize İşlemleri

Bulgaristan Kapıda Vize Veriyor mu?

Bulgaristan kapıda vize uygulaması yoktur. Umuma Mahsus (Ordinary) pasaporta sahip kişiler geçerli bir Bulgaristan vizesi olmaksızın Bulgaristan’a seyahat edemezler. Bulgaristan Cumhuriyetinin Türkiye’de Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu, Edirne Başkonsolosluğu ve Bursa Konsolosluğu olmak üzere 4 temsilciliği vardır ve bu temsilciliklerden her biri vize değerlendirme yetkisine sahiptir. Bu nedenle vize başvuruları yetkili seyahat acenteleri aracılığıyla Türkiye Bulgaristan temsilciliklerine başvuruda bulunarak gerçekleştirilmelidir.

Bulgaristan Vize Çeşitleri Nelerdir?

Altı (6) aylık süre içerisinde en fazla 90 gün kalış hakkı tanıyan Bulgaristan C Vize ile 90 günden fazla kalış hakkı tanıyan Bulgaristan D Vize/Oturum izni çeşitlerini aşağıda görüntüleyebilirsiniz.

Bulgaristan C Tipi Vize

Bulgaristan vize türleri; Bulgaristan C Vizesi, tek girişli, çift girişli ve istisnai olarak çok girişli türleriyle, Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarına giriş tarihi baz alınarak altı (6) aylık süreç içerisinde en fazla 90 gün kalış izni tanıyan vize türüdür. Aşağıda yer alan vize türleri Bulgaristan C Vizesi kapsamı içinde yer alır.

 • Bulgaristan Turistik Vize
 • Bulgaristan Ticari Vize
 • Bulgaristan Öğrenci Vizesi
 • Sözleşmeli Çalışanlar
 • Şirket Sahibi ve Çalışanlar
 • Bulgaristan’da Temsilciliği Olanlar
 • Eşi Bulgaristan Vatandaşı Olanlar
 • Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Çocuklar İçin
 • Özel Davetiyeler
 • Resmi Davetiyeli Olanlar
 • Bulgaristan Transit Vize

Bulgaristan D Tipi Vize

Bulgaristan D Vizesi, bu vizeyi alan kişiye Bulgaristan’da uzun süreli oturum hakkı tanıyan, tek girişli, çift girişli ve çok girişli kategorileriyle verilişine göre, 6 aylık süreçlerde 180 gün Bulgaristan’da kalma izni tanıyan vize türüdür. Aşağıda yer alan Bulgaristan vize tipleri D Vizesi kapsamı içinde yer alır.

 • Oturum Vizesi
 • Anne ve babalar için
 • Bulgaristan’daki öğrenciler için
 • Bulgaristan'da şirket sahibi olanlar için
 • Emekliler için
 • Evlilik dolayısıyla
 • Erasmus programı çerçevesindeki öğrenciler
 • Bulgaristan'da temsilciliği olanlar
 • 1978 ve daha öncesinde göç edenler
 • Bulgaristan'da aile birleşimi

Bulgaristan Vizesi Başvuru Bölgeleri

Bulgaristan Konsoloslukları yalnızca kendi görev alanları kapsamında bulunan illerde ikamet eden kişilerin Bulgaristan Vizesi başvurularını değerlendirmektedir.

 1. Bulgaristan vize işlemleri ikamet ettiğiniz şehir hangi konsolosluğunun görev bölgesine bağlı olarak yürütülmektedir. İstanbul, İzmit, Kocaeli, Gebze, Sakarya, Silivri, Çanakkale ve Bolu illeri Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğunun görev alanı içindedir. İstanbul Başkonsolosluğu sadece İstanbul Bölgesi'nde ikamet eden kişilerin vize başvurularını kabul eder. Çanakkale, Silivri, İstanbul, İzmit, Kocaeli, Sakarya, Gebze, İzmit ve Bolu illerinde ikamet eden kişiler Bulgaristan vize işlemleri için kendilerine en yakın Vize Hizmet Merkezi İle iletişim kurmalıdır.
   
 2. Ankara Bulgaristan Vizesi işlemleri başta olmak üzere Afyon Bulgaristan vizesi, Aksaray Bulgaristan vizesi, Amasya Bulgaristan vizesi, Ağrı Bulgaristan vizesi, ayrıca Bartın, Antalya, Eskişehir, Ardahan, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir ve Karabük illeriyle bağlantılı olarak Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği'nin yetki alanı içinde gerçekleştirilmektedir. Ege Bölgesi, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu hizmet alanında bulunmaktadır. Dolayısıyla İzmir, Balıkesir, Muğla, Aydın, Manisa, Yalova Bursa, Bilecik ve Denizli illerinden yapılacak olan Bulgaristan vizesi başvuruları Bursa ya da İzmir’de bulunan Vize Merkezleri'nden destek almalıdırlar.
   
 3. Edirne Bulgaristan Konsolosluğu'nun kapsamı alanında Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illeridir. Bu bölgede ikamet eden ve Bulgar vizesi almak isteyenlerin Edirne Bulgaristan Vizesi işlemlerini Vize Merkezi Edirne departmanı üzerinden gerçekleştirebilirler.

Bulgaristan Vize Başvurusu Sonuçlanma Süresi

Bulgaristan vize başvuruları, evraklarınız tarafımızca ilgili konsolosluğa teslim edildiğinden itibaren on (10) iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Oturum vizeleri ise en uzun süreç içerisinde sonuçlanan vize türleridir. Normal şartlarda 45 ile 60 gün arasında değerlendirmesi yapılan "uzun süreli" Bulgaristan vize başvurusu sonuçlanma süresi, konsolosluğun yoğunluğuna veya ek evrak talebi gibi istisnai durumlarda 90 güne kadar uzayabilmektedir.

Bulgaristan vize evraklarının eksik ya da yanlış olup olmadığının kontrol edilmesi ve düzenlenerek konsolosluğa sunulacak hale getirilmesi için başvurudan en az 2-3 gün öncesinde tarafımıza ulaştırılmalıdır. Bulgaristan vize işlemlerini sonuçlandırma yetkisine sahip tek kurum Bulgaristan Konsolosluğu'dur.

Bulgaristan Vize İşlemlerinde İzlenecek Adımlar

1. Adım: Çağrı Merkezi'mizi arayın.

Bulgaristan Vize Departmanı Çağrı Merkezimizi arayarak temsilcilerimizden durumunuza uygun olarak hazırlayacakları evrakların içeren bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin tarafınıza yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım: Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayın.

Bulgaristan Vize Departmanı Çağrı Merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi e-mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak vize başvuruları işlem sürenizin uzamasına hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım: Evraklarınızı kargo yapın.

Bulgaristan Vize Departmanı tarafından durumunuza yönelik yönlendirilmiş bilgi e-mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın şubemize kargo ile gönderin. Kargo takip numaranızı temin ediniz. Kargonuzun merkezimize ulaşımı sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz.

4. Adım: Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme.

Bulgaristan Vize Departmanı, Bulgaristan vize işlemleri sürecinin tamamında ihtiyacınız olan her anda destek sağlamaktadır. Vize uzmanlarımız, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilecek olan e-mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız bildirilecek, Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda onayları alınacaktır.

5. Adım: Pasaport teslimi.

Bulgaristan Vize Departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. Bulgaristan vize işlemleri ortalama 10 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontrol edilecek olup, işlemlerinizin tamamlanması sonrası pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo ile veya merkezimizde şahsi teslim alınarak sağlanacaktır.

Bulgaristan vize başvurunuzu vakit kaybetmeden başlatmak veya Bulgaristan vize işlemleri, Bulgaristan vize ücreti ve Bulgaristan vize evraklarına dair sorularınız için 0212 970 05 22 numarasından arayabilirsiniz.

Yükleniyor...
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2022 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 4563