Bulgaristan Vize İşlemleri

Bulgaristan Vize İşlemleri sayfamıza hoş geldiniz.

Bulgaristan vizesi almak için öncelikle seyahat amacınızı belirleyerek doğru vize kategorinde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. A, B, C ve D başlıkları altında toplanan Bulgaristan vize çeşitleri arasından seyahatinizin amacına uygun olanını seçerek web sayfamızın sol menüsünden ilgili kategorideki evrak listesini görebilirsiniz. 

Bulgaristan kapıda vize uygulaması yoktur, Umuma Mahsus pasaport sahiplerinin vizelerini Türkiye'den alarak seyahat etmeleri zorunlu prosedürdür. Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan vize başvurularını vize hizmet merkezileri ve konsolosluktan akreditasyon almış acenteler üzerinden kabul etmektedir. Vize Merkezi, Bulgaristan vizesi konusunda deneyimli temsilcileriyle, Bulgar vize işlemlerinin takibini yaparak vizenizi almanıza yardımcı olmaktadır.

Hangi tür vizeye başvuruda bulunursanız bulunun Bulgaristan vizesi için gerekli evrakları eksiksiz olarak hazırlamanız gerekecektir. Vize Merkezi temsilcileriyle iletişime geçtiğiniz takdirde kapsamlı ve güncel Bulgaristan vizesi için gerekli evrakların listesine ücretsiz olarak ulaşarak vize başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz. A tipi Bulgaristan vizesi transit vize niteliğindedir ve Bulgaristan üzerinden başka ülkelere giderken Bulgaristan’dan aktarma yapacağınız sırada kullanılır. Turistik amaçlı seyahatler için gereken Bulgaristan vize çeşitleri B ve C tipi vizelerdir. Bulgaristan oturum izni almak ve/veya Bulgaristan vatandaşlığına geçmek gibi ülkede daha uzun süre kalmayı amaçlıyorsanız D vizesi kategorisinde başvuruda bulunulmalıdır.

Bulgaristan için yeşil pasaport sahiplerinin 90 güne kadar olan seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur. Bulgaristan Vize Türleri ile ilgili her türlü sorularınız için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçmek için +902129700522 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. 

Bulgaristan Vizesi Schengen mi?

Bulgaristan vizesi Schengen mi, Bulgaristan vizesiyle Avrupa ülkelerine gidilir mi soruları Bulgaristan vizesine dair en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Bulgaristan Cumhuriyeti, 2007 yılından beri Avrupa Birliği Üye ülkesi olmasına karşın henüz Schengen üye devletlerinden biri değildir. Dolayısıyla Bulgaristan vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Schengen ülkelerine seyahat etme hakkı vermemektedir. Bulgaristan seyahatine çıkacak Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus pasaporta (Bordo) sahip kişilerin Bulgaristan vizesi alarak ülkeye giriş yapmaları zorunludur.Geçerli ve çok girişli Schengen vizesibe sahip olan kişiler, Schengen bölgesine giriş yaptıktan sonra Bulgaristan'a da vize süreleri dahilinde seyahat edebilirler. Ayrıca Schengen üyesi ülkeler ile birlikte ABD, Kanada, İsviçre ve İngiltere’de oturum iznine hak kazanmış vatandaşlarımız da Bulgaristan’a vizesiz giriş hakkına sahiptirler. 

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar 

Bulgaristan Vize Türleri seyahat amacınıza göre Bulgaristan vizesi için gerekli evrakların detaylı listesini aşağıdaki vize türlerine göre kategorize edilmiş bağlantılardan görüntüleyebilirsiniz. Kısa süreli Bulgaristan seyahatleri için talep edilen Bulgaristan vize çeşitleri aşağıdaki gibidir: 

Bulgaristan vize ücreti

Pasaport: Bulgaristan vize kategorilerine ait Bulgaristan vize evrakları ile ilgili ayrıntılar hakkında bilgi sahibi olmak vize sürecini olumlu yönde etkileyecektir. Bulgaristan seyahati için kullanacağınız pasaportun, seyahat dönüş sonrasında üç (3) ay geçerliliği olması, en az iki (2) boş sayfasının olması ve geçen on (10) yıl içinde çıkarılmış olması zorunluluğu vardır. Bulgaristan vize başvurusu sırasında pasaportun orijinal hali ve fotokopisi birlikte sunulmakla birlikte varsa önceki ülke dışı seyahatlerde kullanılan, eski vizeleri de içeren eski pasaportların da aslı ve fotokopilerinin sunulması başvuru sonucunu pozitif yönde etkileyebilecek bir unsurdur.

Biyometrik Fotoğraf: Bulgar vize başvurusunda kullanılacak olan 35x45 milimetre ebatındaki fotoğraf biyometrik olmalıdır. Yüzün net bir şekilde görüldüğü fotoğraf son altı (6) ay içinde çekilmiş, kişinin en güncel halini yansıtmalıdır. Dini nedenler haricinde yüzün görünmesini engelleyen fotoğrafların kullanılmaması tavsiye olunur. Bayanlar için başörtülü  fotoğraflar kabul edilmemektedir.

Başvuru Dilekçesi: Görev alanı başvuru sahibinin bulunduğu bölgeyi kapsayan Bulgar Konsolosluğu'na hitaben yazılan dilekçe gidiş dönüş tarihleri, seyahat amacı, kalınacak yer gibi bilgileri net bir şekilde açıklamalıdır. Dilekçede belirttiğiniz bilgilerin diğer Bulgaristan vize evraklarıyla tutarlı olmalıdır ve her vize başvurusunun en önemli koşullarından birinin evraklar arasındaki tutarlılık olduğu unutulmamalıdır.

Banka hesap hareketlerini gösteren banka hesap cüzdanındaki meblağın Bulgaristan’da geçireceğiniz her günün masraflarını karşılayacak miktarda olmasının yanında para kaynağının belirgin olması da önemlidir. Vize prosedürleri gereği banka hesap cüzdanın bankanın imza sirkülerini taşıması ve yetkili kişi veya kişilerin ıslak imzası olmalıdır.

Şirket İzin Yazısı: Ticari vize başvurularında sunulacak olan şirket evraklarının son 30 günü içeren bir güncelliğe sahip olması gerekir. Şirket çalışanlarının mutlak surette şirket yetkililerinden alınmış, şirketin antetli kağıdına yazılmış, şirket sahibin ıslak imzasını taşıyan izin kâğıtlarının olması ve çalıştıkları şirkete ait diğer güncel evrakların Bulgaristan vize başvurusunda sırasında sunulması gerekir. Şirketten alınacak olan izin belgesinde çalışan kişinin şirketteki pozisyonu ve seyahat amacının yer alması gerekir.

Muvafakatname: Reşit olmayan kişilerin evrak süreci için mutlaka anne ve babanın noter huzurunda karşılıklı beyanda bulunarak imzaladıkları Muvafakatname düzenlenmelidir.

Öğrencilerin kişisel malvarlıkları ya da kendilerine ait gelirleri olmadığından, seyahat masraflarını üstelenecek olan sponsorun birinci dereceden yakın olması gerekmektedir. Sponsorluk yazısında seyahat masraflarının kim tarafından, ne kadar süreyle karşılanacağı belirtilmekle birlikte, ayrıca sponsora ait kimlik, ikamet bilgileri ve mesleki statüyle ilgili evraklar öğrenci vizesi başvuruları arasında olmalıdır. Burada sözü edilen sponsorluk evraklarıyla ilgili hususlar düzenli bir gelire sahip olmayan ev hanımlarının Bulgaristan vizesi başvuru koşulları için de geçerlidir. Bulgar vizesi başvurusunda bulunanlar, seyahat sağlık sigortalarını talep ettikleri vize süresinden daha uzun bir dönemi kapsayacak şekilde yaptırmaları tavsiye olunur.

Otel Rezervasyonu: Vize başvurusunda sunulacak olan otel rezervasyonu bilgileri gerçeği yansıtmalıdır. Bulgaristan konsolosluğu otel rezervasyonu bilgilerinin kontrol etmektedir. Vize Merkezi Bulgaristan vizesi başvurularında otel rezervasyonu işlemlerinizi de gerçekleştirmektedir. Bu konuyla ilgili olarak temsilcilerimizle iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği vize başvurusunda sunulacak otel rezervasyonlarının konfirme edilmiş (onaylanmış) olmasını talep etmekte ve vize başvuru işlemlerini değerlendirme sürecinde söz konusu otelleri arayarak rezervasyonları teyit etmektedir. İnternet aracılığı ile yapılan geçici, göstermelik otel rezervasyonları tespit edildiği takdirde, yapılan vize başvurusunun reddedilmesine yol açmaktadır.   

Bulgaristan vizesinin sonucuyla ilgili bütün kararlar Bulgaristan Konsolosluğunun inisiyatifindedir. Bulgaristan Turistik Vizesi başvuru sahibinin Bulgaristan'a araç ile çıkışı için gereken evraklar talep halinde kurumumuz tarafından sağlanabilmektedir.

Bulgaristan vize reddi

Bulgaristan Kapıda Vize Veriyor Mu?

Bulgaristan kapıda vize uygulaması yoktur. Umuma Mahsus (Ordinary) pasaporta sahip kişiler geçerli bir Bulgaristan vizeleri olmaksızın Bulgaristan’a seyahat edemezler. Bulgaristan Cumhuriyetinin Türkiye’de Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu, Edirne Başkonsolosluğu ve Bursa Konsolosluğu olmak üzere 4 temsilciliği vardır ve bu temsilciliklerden her biri vize değerlendirme yetkisine sahiptir. Bu nedenle vize başvuruları yetkili seyahat acenteleri aracılığıyla Türkiye Bulgaristan temsilciliklerine başvuruda bulunarak gerçekleştirilmelidir.

Bulgaristan Vize Çeşitleri

Altı (6) aylık süre içerisinde en fazla 90 gün kalış hakkı tanıyan Bulgarista C Vize ile 90 günden fazla kalış hakkı tanıyan Bulgaristan D Vize/Oturum izni çeşitlerini aşağıda görüntüleyebilirsiniz. 

Bulgaristan C Tipi Vize

Bulgaristan vize türleri; Bulgaristan C Vizesi, tek girişli, çift girişli ve istisnai olarak çok girişli türleriyle, Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarına giriş tarihi baz alınarak altı (6) aylık süreç içerisinde en fazla 90 gün kalış izni tanıyan vize türüdür. Aşağıda yer alan vize türleri Bulgaristan C Vizesi kapsamı içinde yer alır. Bulgaristan vize tipleri;
 • Bulgaristan Turistik Vize
 • Bulgaristan Ticari Vize 
 • Öğrenciler
 • Sözleşmeli Çalışanlar
 • Şirket Sahibi ve Çalışanlar
 • Bulgaristan’da Temsilciliği Olanlar
 • Eşi Bulgaristan Vatandaşı Olanlar
 • Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Çocuklar İçin 
 • Özel Davetiyeler 
 • Resmi Davetiyeli Olanlar 
 • Transit Vize

Bulgaristan D Tipi Vize

Bulgaristan D Vizesi, bu vizeyi alan kişiye Bulgaristan’da uzun süreli oturum hakkı tanıyan, tek girişli, çift girişli ve çok girişli kategorileriyle verilişine göre, 6 aylık süreçlerde 180 gün Bulgaristan’da kalma izni tanıyan vize türüdür. Aşağıda yer alan Bulgaristan vize tipleri D Vizesi kapsamı içinde yer alır.
 • Oturum Vizesi
 • Anne ve babalar için
 • Bulgaristan’daki öğrenciler için
 • Bulgaristan'da şirket sahibi olanlar için
 • Emekliler için
 • Evlilik dolayısıyla
 • Erasmus programı çerçevesindeki öğrenciler
 • Bulgaristan'da temsilciliği olanlar
 • 1978 ve daha öncesinde göç edenler
 • Bulgaristan'da aile birleşimi

Bulgaristan Vizesi Başvuru Bölgeleri

Bulgaristan vize işlemleri ikamet ettiğiniz şehir hangi konsolosluğunun görev bölgesine bağlı olarak yürütülmektedir. İstanbul, İzmit, Kocaeli, Gebze, Sakarya, Silivri, Çanakkale ve Bolu illeri Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğunun görev alanı içindedir.

Bulgaristan Konsoloslukları yalnızca kendi görev alanları kapsamında bulunan illerde ikamet eden kişilerin Bulgaristan Vizesi başvurularını değerlendirmektedir.

İstanbul Başkonsolosluğu sadece İstanbul Bölgesi'nde ikamet eden kişilerin vize başvurularını kabul eder. Çanakkale, Silivri, İstanbul, İzmit, Kocaeli, Sakarya, Gebze, İzmit ve Bolu illerinde ikamet eden kişiler Bulgaristan vize işlemleri için kendilerine en yakın Vize Hizmet Merkezi İle iletişim kurmalıdır.

Ankara Bulgaristan Vizesi işlemleri başta olmak üzere Afyon Bulgaristan vizesi,  Aksaray Bulgaristan vizesi, Amasya Bulgaristan vizesi, Ağrı Bulgaristan vizesi, ayrıca Bartın, Antalya, Eskişehir, Ardahan, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir ve Karabük illeriyle bağlantılı olarak Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği'nin yetki alanı içinde gerçekleştirilmektedir.

Ege Bölgesi, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu hizmet alanında bulunmaktadır. Dolayısıyla İzmir, Balıkesir, Muğla, Aydın, Manisa, Yalova Bursa, Bilecik ve Denizli illerinden yapılacak olan Bulgaristan vizesi başvuruları Bursa ya da İzmir’de bulunan Vize Merkezleri'nden destek almalıdırlar.

Edirne Bulgaristan Konsolosluğu'nun kapsamı alanında Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illeridir. Bu bölgede ikamet eden ve Bulgar vizesi almak isteyenlerin Edirne Bulgaristan Vizesi işlemlerini Vize Merkezi Edirne departmanı üzerinden gerçekleştirebilirler.

Bulgaristan Vize Başvurusunun Sonuçlanma Süresi

Bulgaristan vize başvuruları, evraklarınız tarafımızca ilgili konsolosluğa teslim edildiğinden itibaren on (10) iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.  Oturum vizeleri ise en uzun süreç içerisinde sonuçlanan vize türleridir. Normal şartlarda 45 ile 60 gün arasında değerlendirmesi yapılan "uzun süreli" Bulgar vize başvurularının sonuçlanması, konsolosluğun yoğunluğuna veya ek evrak talebi gibi istisnai durumlarda 90 güne kadar uzayabilmektedir. Bulgaristan vize evraklarının eksik ya da yanlış olup olmadığının kontrol edilmesi ve düzenlenerek konsolosluğa sunulacak hale getirilmesi için başvurudan en az 2-3 gün öncesinde tarafımıza ulaştırılmalıdır. Bulgaristan vize işlemlerini sonuçlandırma yetkisine sahip tek kurum Bulgaristan Konsolosluğu'dur. 

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar

Bulgaristan Vize İşlemlerinde İzlenecek Adımlar

1. Adım:  Çağrı Merkezi'mizi arayın.

Vize Merkezi – Bulgaristan Vize Departmanı Çağrı Merkezimizi arayarak temsilcilerimizden durumunuza uygun olarak hazırlayacakları evrakların içeren bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin tarafınıza yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım: Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayın.

Vize Merkezi – Bulgaristan Vize Departmanı Çağrı Merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi e-mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak vize başvuruları işlem sürenizin uzamasına hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım: Evraklarınızı kargo yapın.

Vize Merkezi – Bulgaristan Vize Departmanı tarafından durumunuza yönelik yönlendirilmiş bilgi e-mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın şubemize kargo ile gönderin. Kargo takip numaranızı temin ediniz. Kargonuzun merkezimize ulaşımı sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım: Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme.

Vize Merkezi – Bulgaristan Vize Departmanı, Bulgaristan vize işlemleri sürecinin tamamında ihtiyacınız olan her anda destek sağlamaktadır. Vize uzmanlarımız, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilecek olan e-mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız bildirilecek, Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda onayları alınacaktır.

5. Adım: Pasaport teslimi.

Vize Merkezi – Bulgaristan Vize Departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. Bulgaristan vize işlemleri ortalama 10 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre öngörülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, konsolosluk resmi tatil günlerini ve konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamamaktadır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontrol edilecek olup, işlemlerinizin tamamlanması sonrası pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo ile veya merkezimizde şahsi teslim alınarak sağlanacaktır.

Bulgaristan vize başvurunuzu vakit kaybetmeden başlatmak veya Bulgaristan vize işlemleri ve Bulgaristan vize evraklarına dair kişisel soru ve görüşleriniz için iletişim bölümündeki numaralardan destek hattımıza bağlanabilirsiniz. 

Yükleniyor...