Bulgaristan Vize Reddi

Bulgaristan’a vize başvurusu yapan bazı kişilerin, olumsuz yanıt aldığı durumlar görülebilmektedir. Bulgaristan vize reddi ise birçok durum ve gerekçeden kaynaklanır. Çünkü ne yazık ki yalnızca Bulgaristan değil, diğer vize türlerinde de başvuru aşamasında bazı aksaklıkların meydana geldiği gözlemlenmiştir.

İstenmeyen bu olumsuz durumları aşmak ise elbette mümkündür. Fakat bu aşamaya gelmeden önce, henüz başvuru yapmadıysanız; doğru bir destek ve yönlendirme alarak, pozitif sonuçlar elde edebilirsiniz.

Vize merkezi olarak; uzman ekibimiz ile bu noktada sizlere yardımcı oluyor ve ihtiyaçlarınızı gözetiyoruz. Siz de daha kolay bir süreci arzuluyor ve olumlu sonuçlar talep ediyorsanız; internet sitemizde yer alan, iletişim bilgilerimiz aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz!

Bu yazı içerisinde ise Bulgaristan vize ret sebepleri ve detaylarından hatta Bulgaristan vize reddine itiraz konularından bahsediyor olacağız! Detaylı bilgiye erişebilmek adına içerik başlıklarımızı aşağıda sıraladık.

Bulgaristan Vize Reddi

Bulgaristan Vize Ret Sebepleri

  • Kamu Güvenliği nedeniyle Bulgaristan Vizesinin reddedilmesi
  • Kişinin ülkesine dönmesi konusunda şüphe olmasından kaynaklı Bulgaristan vizesi reddi
  • Seyahat şartları ve seyahat amacından kaynaklı Bulgaristan vizesi reddi
  • Ekonomik şartlardan kaynaklı Bulgaristan vize reddi
  • Sağlık sigortası sebebiyle Bulgaristan Vizesinin reddedilmesi

Bulgaristan Vize Reddine İtiraz
Bulgaristan Vize Reddi İtiraz Dilekçesi
Bulgaristan Vize Ret Sebepleri

Bulgaristan vize reddi sebepleri hayli değişkendir. Çünkü yalnızca kişiden değil, eksik bilgi ve belgelerden kaynaklı ret cevapları da alınabilmektedir. Vize reddine neden olan bu gerekçeler arasında; kamu güvenliği, eksik veya yanlış belge ibrazı, talep edilen koşullara riayet etmemek, yeterli finansal kaynağa sahip olmamak ve başvuru aşamalarını başarıyla tamamlamamak gibi türlü maddeler bulunmaktadır.

Bu nedenler içerisinde en sık rastlanan beş sorun ise kamu güvenliğini tehdit eden unsurlara gebe olunması, kişinin ülkesine dönmesi konusunda şüphe duyulması, seyahat şartları ve seyahat amacının uyumsuzluğu, ekonomik şartların yetersizliği ve son olarak seyahat sağlık sigortasının bulunmayışı ya da yetersiz olmasıdır. 

Bu noktada Bulgaristan vize başvurusu için gerekli evraklar nelerdir sorusunu soruyorsanız; ilgili sayfa üzerinden, ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgiye erişebilirsiniz!

Bahsi geçen maddelerle ilgili detaylı bilgi için ise aşağıdaki listeyi incelemeniz yeterli olacaktır. İşte Bulgaristan vizesi ret sebepleri:

Kamu Güvenliği Nedeniyle Bulgaristan Vizesinin Reddedilmesi

Başvuru hamilinin ibraz ettiği adli sicil kaydında, toplumun güvenliğini tehlikeye atacak herhangi bir durum gözlemlendiğinde, kamu güvenliği nedeniyle Bulgaristan vizesinin reddedilmesi sonucu ortaya çıkabilir. Örneğin; Bulgaristan sınırları içerisinde 3 yıldan uzun süreyle hapis cezasına çarptırılmış olmak ya da terör ve kaçakçılık gibi diğer yasa dışı suç örgütlerine üye olmak, başvuru reddine neden olabilecek unsurlardandır. 

Benzer şekilde; başvuru sahiplerinin, vize başvurusundan en az 10 yıl önce Bulgaristan’dan sınır dışı edilmiş olmaları ve/veya talep edilmesine rağmen devlete ait masrafı geri ödememiş olmaları da olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Ek olarak tüm bunlar olmasa bile konsolosluk, kişinin Bulgaristan’a ve topluma zarar verebileceği kanaatindeyse; yine başvuru iptal edilecektir. 

Kişinin Ülkesine Dönmesi Konusunda Şüphe Olmasından Kaynaklı Bulgaristan Vizesi Reddi

Kişinin, başvurusunda beyan ettiği ikamet ülkesinden sınır dışı edilmiş olması da ret sebepleri arasında yer almaktadır. Çünkü böyle durumlarda kişinin ülkesine dönmesi konusunda şüphe olmasından kaynaklı Bulgaristan vizesi reddi gerçekleşmektedir. İkamet ülkesine geri dönme konusunda şüphe yaratan ek nedenlerden bir diğeri de finansal kökenli sorunlardır. 

Seyahat Şartları ve Seyahat Amacından Kaynaklı Bulgaristan Vizesi Reddi

Başvurulacak olan her vize tipi, kendi içerisinde bazı şartları ve evrak beyanlarını zorunlu tutmaktadır. Bu evrakların temini sağlanmalı ve eksiksiz bir şekilde sunulmalıdır. Bu şartların sağlanmadığı veya tutarsız görüldüğü durumlarda ise seyahat şartları ve seyahat amacından kaynaklı Bulgaristan vizesi reddi söz konusu olacaktır. Örneğin; Bulgaristan’da işletme açmayı hedefleyen bir kişi, dosyasında gerekli vergi ve hesap dökümlerine yer vermediğinde bu kusurlu bir hareket sayılır ve vize başvurusu reddedilir. Benzer şekilde; konsolosluğun, seyahat amacını güvenilir ya da gerekli bulmadığı durumlarda da vize reddi söz konusu olabilir.

Ekonomik Şartlardan Kaynaklı Bulgaristan Vize Reddi

Yeterli finansal desteğe ve/veya sponsora sahip olmak, Bulgaristan vize başvurusunda bulunmak için mecburidir. Dolayısıyla kişinin başvurduğu vize tipine göre finansal anlamda yeterlilik sunabiliyor olması gerekmektedir. Örneğin; hesap ve maaş dökümleri, ek gelir belgeleri, sponsor bilgileri gibi çeşitli evraklara mutlaka yer verilmelidir. Bu evraklar sunulamıyorsa veya sunulan kısmı yeterli görülmediyse; ekonomik şartlardan kaynaklı Bulgaristan vize reddi gerçekleşebilir.

Özellikle Bulgaristan, hesap cüzdanı içerisinde en az 20.000 TL bulundurma koşulunu öne sürmektedir. Bu noktada, bu şartın gerekçesi ise kişinin seyahati esnasındaki tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceğinden emin olmaktır.

Sağlık Sigortası Sebebiyle Bulgaristan Vizesinin Reddedilmesi

Çoğu vize ülkesi ve vize tipinde seyahat sağlık sigortası bulundurmak gerekmektedir. Bu sigortanın ise Bulgaristan için düzenlenmiş olması ve tüm seyahat süresini kapsaması zorunludur. Seyahat sağlık sigortasının olmayışı, sürenin yetersiz oluşu veya sigorta bilgilerinin eksik sunulması gibi tüm ilişkin detaylar, sağlık sigortası sebebiyle Bulgaristan vizesinin reddedilmesi sonucunu doğuracaktır. 

Bulgaristan Vize Reddi İtirazı

Bulgaristan vizesine yapılan başvuru reddedildiğinde, kişilerin yeniden başvuru yapma veya itiraz dilekçesi ile karara itiraz etme hakları bulunmaktadır. Ancak başvurunun olumsuz sonuçlanmasının ardından en fazla 14 gün sonra itiraz edilmesi gerekmektedir. Aksi halde vize reddi kararı kesinleşir. 

Peki ama Bulgaristan vize reddine nasıl itiraz edilir? Bu durumu şu şekilde özetleyebiliriz: Vizenin reddedilmesi durumunda ilgili Bulgaristan konsolosluğu, vize ret belgesini başvuru sahibine iletilmektedir. Ret mektubu olarak da bilinen bu belge e-posta ya da kargo yoluyla ulaştırılmaktadır. Ret mektubunun içerisinde; başvuru süreleri, ilgili kısıtlamalar, ilgili yol ve yöntemlerin hepsi belirtilmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda, başvuru sahibinin gerekli belge ve dilekçe ile itiraz etmesi gerekmektedir. 

Bulgaristan Vize Reddi İtiraz Dilekçesi

Bulgaristan vize reddi itiraz dilekçesi, yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı gerekli belgeleri içermelidir. Bunların içerisinde çoğunlukla kişisel bilgiler ve itiraz nedeni ile delilleri yer almaktadır. Kısaca; itiraz dilekçesinin olmazsa olmazı için karar itiraz edilmesinin nedenlerini kanıtlayan belgeler diyebiliriz. Fakat gelin, bir de Bulgaristan vize reddi itiraz dilekçesi nasıl yazılır, bundan bahsedelim:

Bu noktada uyulması gereken stabil bir format bulunmaktadır. Resmi bir evrak hazırladığınızı göz ardı etmemeniz ve bu doğrultuda, gerekli şartların tümünü sağlamanız önemlidir. Ayrıca dilekçeyi sadece Bulgarca ya da İngilizce olarak düzenlemek durumundasınız. Ek olarak ise şu bilgilere yer vermeniz gerekmektedir: 

Vize ret mektubunda bulunan rakam kodu, ad, soyad, doğum tarihi, e-posta adresi, ikamet bilgileri gibi kişisel veriler. Son olarak ise mutlaka başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olan gerekçelere değinen bir açıklama yazısı yazmalı ve bu yazıdaki tüm beyanlarınızı kanıtlayacak belgeleri Bulgaristan vize reddi dilekçesine eklemelisiniz. Ayrıca itiraz sürecinde seyahat planlarınızda bir değişme olduysa, bunları da belirtmeniz önemlidir. Örneğin, konaklama ve ulaşım gibi bilgiler itiraz sürecinde en çok değişen detaylardandır. 

Vize Merkezi aracılığıyla yapacağınız tüm başvurularda belge ve bilgi eksiklerini sizin adınıza yönetiyor olacağız. Ayrıca itiraz sürecinizde de bizden destek almak isterseniz; 0212 970 05 41 numaralı hat üzerinden uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz!

Yükleniyor...
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2022 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 71348