Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul

Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul, Konsolosluk İşlemleri

Değerli yolcularımız Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul bilgi sayfamıza hoş geldiniz.

Sertifikalar ve belge tasdik: Yabancı bir devlet tarafından bir Bulgar vatandaşına Bulgar kurumları tarafından tanınacak belge, ilgili devletin Lahey Sözleşmesine taraf olup olmadığına, iki devlet arasında yasal olup olmadığına bağlı olarak düzenlenir.

Apostil: Lahey Sözleşmesine taraf olan yabancı bir devlette verilen tüm belgelerin Dışişleri Bakanlığı'ndan bir apostillendirilmesi gerekmektedir.

Bulgarca Tercüme: Apostil içeren belgelerin Bulgarca'ya aşağıdaki iki yoldan biriyle çevrilmesi gerekir: Belgenin verildiği ülkedeki bir konsolosluk veya diplomatik yetkili tarafından veya Bulgaristan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir çeviri bürosu tarafından çevrilebilir.

Tercüme Sertifikası: Belgenin çevirisi, Bulgaristan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı "Bulgar ve Yabancı Vatandaşların İdari Hizmeti" Sektörünün “Yasallaştırma ve Sertifikalar” Sektörü tarafından onaylanacaktır. Aynı prosedür, sözleşmeye taraf olan herhangi bir ülkenin topraklarında eylemleri tetikleme amaçlı Bulgar belgeleri için de geçerlidir.

Bulgaristan vize başvurusu için Bulgaristan Cumhuriyeti ile iki taraflı yasal anlaşmalar yapan ülkeler: Bulgaristan Cumhuriyeti'nin, Apostille yasallaşmadan belgelerin muaf tutulmasına ilişkin hükümlerle ikili hukuki yardım anlaşmaları bulunan devletler için, yabancı devlet tarafından verilen belgelerin ikili anlaşmaya göre ilgili yetkili kurumun damgasını taşıması gerekir. Bu nedenle verilen belge Bulgar kurumları tarafından tanınır ve yalnızca belgeli olarak Bulgarca çeviri temin edilir.

Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul Yetki Alanı

İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Çanakkale illerini kapsamaktadır.

Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul, Konsolosluk İşlemleri Başvuru Saatleri

 • Çalışma saatleri :Pazartesi - Cuma ; 09:00 - 17:30 saatleri arasındadır.
 • Bulgar vatandaşları için kabul saatleri : Pazartesi - Cuma ; 09:00 - 12:00
 • Oturum İzni ve D Vizesi kabul saatleri : Pazartesi - Perşembe ; 09:00 - 12:00
 • D Vize kabul Günleri: Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe D Vize başvuruları yapılabilmekte, çıkan D vizelerinin dağıtımı Cuma günleri yapılmakta.
 • Bulgaristan Konsolosluğu acente başvuruları için kabul saatleri: Pazartesi - Cuma ; 09:00 - 12:00
 • İstanbul Konsolosluğu pasaport teslim saatleri: Cuma 09:00-12:00

Bulgaristan Konsolosluğu Randevu

Bulgaristan konsolosluğu İstanbul randevu için konsolosluğun irtibat bilgilerinden, konsolosluk telefon numaraları ya da Bulgaristan konsolosluğu resmi web sitesi aracılığı ile randevu günü ve saati alabilir konsolosluğun Bulgaristan vize başvuru merkezi ya da yetkili acenteler aracılığı ile vize başvurularınızı, çifte vatandaşlık işlemlerinizi, D vize başvurularınızı, pasaport uzatma, öğrenci vizesi başvurusu, ayrıca kırmızı pasaport başvurularınızı da gerçekleştirebilirsiniz.

Bulgaristan Konsolosluğu'ndan aldığınız randevu ücretli olmamakla birlikte yapacağınız başvuru için ödemeniz gereken vize ücretini sizlere verilecek olan hesap no'suna yatırmaktasınız.

Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul vize başvurularını randevu sistemiyle değil sıra sistemiyle kabul etmektedir. Bu nedenle Konsolosluk başvuru saati süresince uzun kuyruklar oluşabilmekte, birçok kişi başvurusunu tamamlayamadan konsolosluktan ayrılmak zorunda kalmaktadır.

Bulgaristan vize başvuru sorgulama, konsolosluğun başvuru merkezleri tarafından, telefon ya da web sitesi aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Bulgaristan Konsolosluğunun talep ettiği evrak listesini tamamlarken Bulgaristan Konsolosluğu resmi web sitesi içinde yer alan Bulgaristan vize başvuru formunu doldurmanız ve başvuru sırasında evraklarınızla birlikte sunmanız gerekmektedir.

Çıkmış pasaportlar başvurunun yapıldığı tarihten itibaren en erken üç (3) ay sonra şahsen veya vekâlet verilen kişi tarafından teslim alınabilir. Başvuru yapan 18 yaşından küçük adaylar Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul evrakları teslim ederken yanlarında ebeveynleri de bulunmalı.

Bulgar pasaportu (Liçna kart) çıkartma ve uzatma işlemleriyle ilgili dilekçeler internette online olarak yapılmaktadır. E-posta gönderildikten sonra bilgiler eksiksiz ve doğru şekilde doldurulup iletildiği taktirde İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu başvuru için belirlenen randevu tarihini vize başvuru sahibine iletir.

Vize Merkezi'nin uzman temsilcileri bu ve benzeri durumlarda, Bulgaristan vizesiyle ilgili her türlü konuda sizlere destek vermekten memnuniyet duyacaktır.

Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Adresi :

Ahmet Adnan Saygun Cad. No:44, 2 Ulus / Levent / İSTANBUL

Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu randevu telefonu

+90 (212) 281 06 01

Bulgaristan Konsolosluğu Ulus Telefon :

+90 (212) 281 01 15 / +90 (212) 279 58 37/ Fax: +90 (212) 264 10 11

Bulgaristan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi :

www.mfa.bg/embassies/turkey/setlang/en

Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul Resmi Tatil günleri 2023

Bulgaristan Konsolosluğu Bulgaristan'da ve Türkiye'de resmi tatillerde hizmet vermemektedir. Lütfen aşağıdaki tatil günleri başvurunuzdan önce Bulgaristan Başkonsolosluğu'nu arayarak teyit ediniz.

1 - 2 Ocak Yeni Yıl
3 Mart Bulgaristan Kurtuluş Günü
14 - 17 Nisan Kutsal Cuma
21 - 23 Nisan Ramazan Bayramı ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
24 - 25 Nisan Paskalya
1 Mayıs İşçi Bayramı
6 Mayıs Bulgar Ordusu Günü
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı
24 Mayıs Slav Alfabesi ve Bulgar Kültür Bayramı
28 Haziran - 1 Temmuz Kurban Bayramı
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
30 Ağustos Zafer Bayramı
06 Eylül Bulgaristan Birleşme Günü
22 Eylül Bulgaristan Bağımsızlık Günü
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
24-28 Aralık Noel

Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu Görevlileri

 • İstanbul Bulgaristan Başkonsolosu: Angel Milev Angelov
 • Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu Yetkilileri Bulgaristan Başkonsolosluğu Vize Bölümü Şefi̇: Nelly Nicolava Simeonova
 • Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi̇: Toshko Borisov Tomov

Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Vize Başvuru Formu

Bulgaristan Konsolosluğu vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş Bulgaristan vize başvuru formu sunmalıdır. Bulgaristan vize başvuru formu (pdf)

İstanbul Bulgaristan Konsolosluğuna Nasıl Gidilir

Aşağıda Bulgar konsolosluğuna ulaşımı sağlayacak olan bazı otobüs numaraları mevcuttur. Bu otobüs numaraları direk olarak Bulgar Başkonsolosluğunun önünde bulunan turizm sitesi durağından geçmektedir,

Bulgaristan Konsolosluğu Nerede/Bulgaristan Konsolosluğundan Geçen Otobüsler

 • İETT DT 2 – Ortaköy – Dereboyu
 • İETT U 1- Beşiktaş – Ulus – Zincirlikuyu
 • İETT U 2 – Beşiktaş – Ulus – Zincirlikuyu
 • İETT 58 UL – Ulus Mahallesi – Kabataş

Bulgaristan Konsolosluğu Nerede

Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul

Yükleniyor...