Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul

Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul, Konsolosluk İşlemleri

Sertifikalar ve belge tasdik: Yabancı bir devlet tarafından bir Bulgar vatandaşına Bulgar kurumları tarafından tanınacak belge, ilgili devletin Lahey Sözleşmesine taraf olup olmadığına, iki devlet arasında yasal olup olmadığına bağlı olarak düzenlenir. 
Apostil: Lahey Sözleşmesine taraf olan yabancı bir devlette verilen tüm belgelerin Dışişleri Bakanlığı'ndan bir apostillendirilmesi gerekmektedir.
Bulgarca Tercüme: Apostil içeren belgelerin Bulgarca'ya aşağıdaki iki yoldan biriyle çevrilmesi gerekir: Belgenin verildiği ülkedeki bir konsolosluk veya diplomatik yetkili tarafından veya Bulgaristan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir çeviri bürosu tarafından çevrilebilir.
Tercüme Sertifikası: Belgenin çevirisi, Bulgaristan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı "Bulgar ve Yabancı Vatandaşların İdari Hizmeti" Sektörünün “Yasallaştırma ve Sertifikalar” Sektörü tarafından onaylanacaktır. Aynı prosedür, sözleşmeye taraf olan herhangi bir ülkenin topraklarında eylemleri tetikleme amaçlı Bulgar belgeleri için de geçerlidir. Bulgaristan Cumhuriyeti ile iki taraflı yasal anlaşmalar yapan ülkeler: Bulgaristan Cumhuriyeti'nin, apostille yasallaşmadan belgelerin muaf tutulmasına ilişkin hükümlerle ikili hukuki yardım anlaşmaları bulunan devletler için, yabancı devlet tarafından verilen belgelerin ikili anlaşmaya göre ilgili yetkili kurumun damgasını taşıması gerekir. Bu nedenle verilen belge Bulgar kurumları tarafından tanınır ve yalnızca belgeli olarak Bulgarca çeviri temin edilir. 

Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul Yetki Alanı

İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Çanakkale illerini kapsamaktadır.

Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul, Konsolosluk İşlemleri Başvuru Saatleri

  • Çalışma saatleri :Pazartesi - Cuma ; 09:00 - 17:30 saatleri arasındadır.
  • Bulgar vatandaşları için kabul saatleri : Pazartesi - Cuma ; 09:00 - 12:00
  • Oturum İzni ve D Vizesi kabul saatleri : Pazartesi - Perşembe ; 09:00 - 12:00
  • D Vize kabul Günleri: Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe D Vize başvuruları yapılabilmekte, çıkan D vizelerinin dağıtımı Cuma günleri yapılmakta.
  • Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul acenta başvuruları için kabul saatleri:  Pazartesi - Cuma ; 09:00 - 12:00
  • İstanbul Konsolosluğu pasaport teslim saatleri: Cuma 09:00-12:00

Bulgaristan Konsolosluğu Randevu

Bulgaristan Konsolosluğu randevu için konsolosluğun irtibat bilgilerinden, konsolosluk telefon numaraları ya da resmi web sitesi aracılığı ile  randevu günü ve saati alabilir konsolosluğun Bulgaristan vize başvuru merkezi ya da yetkili acentalar aracılığı ile vize başvurularınızı, çifte vatandaşlık işlemlerinizi, D vize başvurularınızı, pasaport uzatma, öğrenci vizesi başvurusu, ayrıca kırmızı pasaport başvurularınızı da gerçekleştirebilirsiniz. Bulgaristan Konsolosluğu'ndan aldığınız randevu ücretli olmamakla birlikte yapacağınız başvuru için ödemeniz gereken vize ücretini sizlere verilecek olan hesap no'suna yatırmaktasınız. Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul vize başvurularını randevu sistemiyle değili sıra sistemiyle kabul etmektedir. Bu nedenle Konsolosluk başvuru saati süresince uzun kuyruklar oluşabilmekte, birçok kişi başvurusunu tamamlayamadan konsolosluktan ayrılmak zorunda kalmaktadır. Bulgaristan vize başvuru sorgulama, konsolosluğun başvuru merkezleri tarafından, telefon ya da web sitesi aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu'nun talep ettiği evrak listesini tamamlarken resmi web sitesinde yer alan Bulgaristan vize başvuru formunu doldurmanız ve başvuru sırasında evraklarınızla birlikte sunmanız gerekmektedir.

Bulgaristan vize randevu

Çıkmış pasaportlar başvurunun yapıldığı tarihten itibaren en erken üç (3) ay sonra şahsen veya vekâlet verilen kişi tarafından teslim alınabilir. Başvuru yapan 18 yaşından küçük adaylar konsolosluğa evrakları teslim ederken yanlarında ebeveynleri de bulunmalı. Bulgar pasaportu (liçna kart) çıkartma ve uzatma işlemleriyle ilgili dilekçeler internette online olarak yapılmaktadır. E-posta gönderildikten sonra bilgiler eksiksiz ve doğru şekilde doldurulup iletildiği taktirde İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu başvuru için belirlenen randevu tarihini Bulgaristan vizesi başvuru sahibine iletir. Vize Merkezi'nin uzman temsilcileri bu ve benzeri durumlarda, Bulgaristan vizesiyle ilgili her türlü konuda sizlere destek vermekten memnuniyet duyacaktır. 

Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Adresi :

Ahmet Adnan Saygun Cad. No:44, 2 Ulus / Levent / İSTANBUL

Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu randevu telefonu 

+90 (212) 281 06 01

Bulgaristan Konsolosluğu Ulus Telefon :

+90 (212) 281 01 15 / +90 (212) 279 58 37/ Fax: +90 (212) 264 10 11

Bulgaristan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi : 

www.mfa.bg/embassies/turkey/setlang/en

Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul Resmi Tatil günleri 2021

Bulgaristan Konsolosluğu Bulgaristan'da ve Türkiye'de  resmi tatillerde hizmet vermemektedir. Lütfen aşağıdaki tatil günleri başvurunuzdan önce Bulgaristan Başkonsolosluğu'nu arayarak teyit ediniz.

01.01.2021 Yeni Yıl
03.03.2021 Bulgaristan Kurtuluş Günü
23.04.2021 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23.04.2021 Aziz George Günü (Ordu Günü)
12.05.2021 Ramazan Bayramı Arifesi
13-14.05.2021 Ramazan Bayramı
19.05.2021 Gençlik ve Spor Bayramı
24.05.2021 Aziz Cyril ve Aziz Methodius Günü (Eğitim ve Kültür Günü)
15.07.2021 Demokrasi ve Milli Birlik Günü
19.07.2021 Kurban Bayramı Arifesi
20-23.07.2021 Kurban Bayramı
30.08.2021 Zafer Bayramı
06.09.2021 Bulgaristan Birleşme Günü
22.09.2021 Bulgaristan Bağımsızlık Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 Noel

Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu Görevlileri

İstanbul Bulgaristan Başkonsolosu:  Angel Milev Angelov
Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu Yetkilileri
Bulgaristan Başkonsolosluğu Vize Bölümü Şefi̇:  Nelly Nicolava Simeonova
Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi̇: Toshko Borisov Tomov

Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Vize Başvuru Formu

Bulgaristan Konsolosluğu vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.
Bulgaristan vize başvuru formu (pdf)

Bulgaristan Konsolosluğuna Nasıl Gidilir

Aşağıda Bulgar konsolosluğuna ulaşımı sağlayacak olan bazı otobüs numaraları mevcuttur. Bu otobüs numaraları direk olarak Bulgar Başkonsolosluğunun önünde bulunan turizm sitesi durağından geçmektedir,

Bulgaristan Konsolosluğu Nerede/Bulgaristan Konsolosluğundan Geçen Otobüsler

İETT DT 2 – Ortaköy – Dereboyu

İETT U 1- Beşiktaş – Ulus – Zincirlikuyu

İETT U 2 – Beşiktaş – Ulus – Zincirlikuyu

İETT 58 UL – Ulus Mahallesi – Kabataş

Bulgaristan Konsolosluğu Nerede

Bulgaristan vizesi ofisleri iletişim

daha fazla göster

Yükleniyor...