Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul

Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul

Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul, Konsolosluk İşlemleri

Değerli yolcularımız Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul bilgi sayfamıza hoş geldiniz.

Sertifikalar ve belge tasdik: Yabancı bir devlet tarafından bir Bulgar vatandaşına Bulgar kurumları tarafından tanınacak belge, ilgili devletin Lahey Sözleşmesine taraf olup olmadığına, iki devlet arasında yasal olup olmadığına bağlı olarak düzenlenir.

Apostil: Lahey Sözleşmesine taraf olan yabancı bir devlette verilen tüm belgelerin Dışişleri Bakanlığı'ndan bir apostillendirilmesi gerekmektedir.

Bulgarca Tercüme: Apostil içeren belgelerin Bulgarca'ya aşağıdaki iki yoldan biriyle çevrilmesi gerekir: Belgenin verildiği ülkedeki bir konsolosluk veya diplomatik yetkili tarafından veya Bulgaristan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir çeviri bürosu tarafından çevrilebilir.

Tercüme Sertifikası: Belgenin çevirisi, Bulgaristan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı "Bulgar ve Yabancı Vatandaşların İdari Hizmeti" Sektörünün “Yasallaştırma ve Sertifikalar” Sektörü tarafından onaylanacaktır. Aynı prosedür, sözleşmeye taraf olan herhangi bir ülkenin topraklarında eylemleri tetikleme amaçlı Bulgar belgeleri için de geçerlidir.

Bulgaristan vize başvurusu için Bulgaristan Cumhuriyeti ile iki taraflı yasal anlaşmalar yapan ülkeler: Bulgaristan Cumhuriyeti'nin, Apostille yasallaşmadan belgelerin muaf tutulmasına ilişkin hükümlerle ikili hukuki yardım anlaşmaları bulunan devletler için, yabancı devlet tarafından verilen belgelerin ikili anlaşmaya göre ilgili yetkili kurumun damgasını taşıması gerekir. Bu nedenle verilen belge Bulgar kurumları tarafından tanınır ve yalnızca belgeli olarak Bulgarca çeviri temin edilir.

Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul Yetki Alanı

İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Çanakkale illerini kapsamaktadır.

Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul, Konsolosluk İşlemleri Başvuru Saatleri

 • Çalışma saatleri :Pazartesi - Cuma ; 09:00 - 17:30 saatleri arasındadır.
 • Bulgar vatandaşları için kabul saatleri : Pazartesi - Cuma ; 09:00 - 12:00
 • Oturum İzni ve D Vizesi kabul saatleri : Pazartesi - Perşembe ; 09:00 - 12:00
 • D Vize kabul Günleri: Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe D Vize başvuruları yapılabilmekte, çıkan D vizelerinin dağıtımı Cuma günleri yapılmakta.
 • Bulgaristan Konsolosluğu acente başvuruları için kabul saatleri: Pazartesi - Cuma ; 09:00 - 12:00
 • İstanbul Konsolosluğu pasaport teslim saatleri: Cuma 09:00-12:00

Bulgaristan Konsolosluğu Randevu

Bulgaristan konsolosluğu İstanbul randevu için konsolosluğun irtibat bilgilerinden, konsolosluk telefon numaraları ya da Bulgaristan konsolosluğu resmi web sitesi aracılığı ile randevu günü ve saati alabilir konsolosluğun Bulgaristan vize başvuru merkezi ya da yetkili acenteler aracılığı ile vize başvurularınızı, çifte vatandaşlık işlemlerinizi, D vize başvurularınızı, pasaport uzatma, öğrenci vizesi başvurusu, ayrıca kırmızı pasaport başvurularınızı da gerçekleştirebilirsiniz.

Bulgaristan Konsolosluğu'ndan aldığınız randevu ücretli olmamakla birlikte yapacağınız başvuru için ödemeniz gereken vize ücretini sizlere verilecek olan hesap no'suna yatırmaktasınız.

Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul vize başvurularını randevu sistemiyle değil sıra sistemiyle kabul etmektedir. Bu nedenle Konsolosluk başvuru saati süresince uzun kuyruklar oluşabilmekte, birçok kişi başvurusunu tamamlayamadan konsolosluktan ayrılmak zorunda kalmaktadır.

Bulgaristan vize başvuru sorgulama, konsolosluğun başvuru merkezleri tarafından, telefon ya da web sitesi aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Bulgaristan Konsolosluğunun talep ettiği evrak listesini tamamlarken Bulgaristan Konsolosluğu resmi web sitesi içinde yer alan Bulgaristan vize başvuru formunu doldurmanız ve başvuru sırasında evraklarınızla birlikte sunmanız gerekmektedir.

Çıkmış pasaportlar başvurunun yapıldığı tarihten itibaren en erken üç (3) ay sonra şahsen veya vekâlet verilen kişi tarafından teslim alınabilir. Başvuru yapan 18 yaşından küçük adaylar Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul evrakları teslim ederken yanlarında ebeveynleri de bulunmalı.

Bulgar pasaportu (Liçna kart) çıkartma ve uzatma işlemleriyle ilgili dilekçeler internette online olarak yapılmaktadır. E-posta gönderildikten sonra bilgiler eksiksiz ve doğru şekilde doldurulup iletildiği taktirde İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu başvuru için belirlenen randevu tarihini vize başvuru sahibine iletir.

Vize Merkezi'nin uzman temsilcileri bu ve benzeri durumlarda, Bulgaristan vizesiyle ilgili her türlü konuda sizlere destek vermekten memnuniyet duyacaktır.

Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Adresi :

Ahmet Adnan Saygun Cad. No:44, 2 Ulus / Levent / İSTANBUL

Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu randevu telefonu

+90 (212) 281 06 01

Bulgaristan Konsolosluğu Ulus Telefon :

+90 (212) 281 01 15 / +90 (212) 279 58 37/ Fax: +90 (212) 264 10 11

Bulgaristan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi :

www.mfa.bg/embassies/turkey/setlang/en

Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul Resmi Tatil günleri 2024

Bulgaristan Konsolosluğu Bulgaristan'da ve Türkiye'de resmi tatillerde hizmet vermemektedir. Lütfen aşağıdaki tatil günleri başvurunuzdan önce Bulgaristan Başkonsolosluğu'nu arayarak teyit ediniz.

1 - 2 OcakYeni Yıl
3 MartBulgaristan Kurtuluş Günü
14 - 17 NisanKutsal Cuma
21 - 23 NisanRamazan Bayramı ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
24 - 25 NisanPaskalya
1 Mayısİşçi Bayramı
6 MayısBulgar Ordusu Günü
19 MayısGençlik ve Spor Bayramı
24 MayısSlav Alfabesi ve Bulgar Kültür Bayramı
28 Haziran - 1 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzDemokrasi ve Milli Birlik Günü
30 AğustosZafer Bayramı
06 EylülBulgaristan Birleşme Günü
22 EylülBulgaristan Bağımsızlık Günü
29 EkimCumhuriyet Bayramı
24-28 AralıkNoel

Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu Görevlileri

 • İstanbul Bulgaristan Başkonsolosu: Angel Milev Angelov
 • Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu Yetkilileri Bulgaristan Başkonsolosluğu Vize Bölümü Şefi̇: Nelly Nicolava Simeonova
 • Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi̇: Toshko Borisov Tomov

Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Vize Başvuru Formu

Bulgaristan Konsolosluğu vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş Bulgaristan vize başvuru formu sunmalıdır. Bulgaristan vize başvuru formu (pdf)

İstanbul Bulgaristan Konsolosluğuna Nasıl Gidilir

Aşağıda Bulgar konsolosluğuna ulaşımı sağlayacak olan bazı otobüs numaraları mevcuttur. Bu otobüs numaraları direk olarak Bulgar Başkonsolosluğunun önünde bulunan turizm sitesi durağından geçmektedir,

Bulgaristan Konsolosluğu Nerede/Bulgaristan Konsolosluğundan Geçen Otobüsler

 • İETT DT 2 – Ortaköy – Dereboyu
 • İETT U 1- Beşiktaş – Ulus – Zincirlikuyu
 • İETT U 2 – Beşiktaş – Ulus – Zincirlikuyu
 • İETT 58 UL – Ulus Mahallesi – Kabataş

Bulgaristan Konsolosluğu Nerede

Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul

Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul

Bulgaristan ile ilgili sizden gelen sorular

9 sorudan en popüler 9 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Bulgaristan D Vize Randevu
  E. Sözer, 13 May 2019, 09:39

  Türk vatandaşı ve emekliyim Bulgaristan D vize randevu nasıl alınıyor? Bulgaristan da oturum kartımı alsam Türkiye ye giriş çıkışlarımı bu oturum kartı ile yapabilir miyim yoksa her seferinde vize mi almam gerekir, teşekkürler şimdiden

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Vize Politikası
  E. Yüksel, 09 May 2019, 11:32

  Bulgaristan C vize başvurusu yapmıştım 3 ay önce. Ret yemiştim. Şu anda banka hesabımdaki para da arttı. Tekrar başvuru yapmalı mıyım ? Yoksa belli bir süre beklemek mi daha iyi olur ? Bulgaristan vize politikasına göre yeterli miktarda meblağ içeren banka hesap dökümünü diğer evraklarla birlikte eksiksiz olarak hazırlasam vize başvurum olumlu sonuçlanır mı?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Vize Konsolosluk
  O. Arda, 08 May 2019, 12:21

  İstanbul’da öğrenciyim. Bulgaristan vize konsolosluk işlemleri nasıl kaç gün sürüyor, başvurumu Ulus’taki konsolosluğa yapabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Vatandaşı Pasaport İşlemleri
  C. Mutlu, 18 Haz 2018, 07:21

  Merhaba,1983 doğumluyum ve 1989 göçmeniyim. 2009 yılında çifte vatandaşlık aldım fakat 2014 yılında pasaportumun süresi doldu ve yenilemedim. Ayrıca Bulgaristan kimlik kartım da yok, hiç almadım. Bulgaristan'a hiç giriş çıkış yapmadım. Bu durum da pasaportumu yenilemek için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Buradan yani Türkiye'den pasaportumu yenileyebilir miyim yoksa Türk pasaportu alıp Bulgaristan'a gitmem mi gerekiyor? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan'daki dedenizden kalan miras
  K. güzel, 17 Şub 2018, 02:39

  Bulgaristan’dan Dedem 1950 yıllarında göç etmiş,oradaki mirasını hak talep edebiliyormuyuz

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • BULGARİSTAN PASAPORTU VE KİMLİĞİ NASIL ALINIR ?
  A.Sayıcı, 08 Ağu 2017, 17:46

  Merhaba, Ben çocuğuma pasavan alıp, Bulgaristan kimliği ve Bulgaristan pasaportu almak istiyorum. Ne gibi evraklar gerekli ? Ayrıca nereden başvuru yapabilirim ? Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • BULGARİSTAN KONSOLOSLUĞU İSTANBUL PASAVAN
  İBRAHİM, 15 Haz 2017, 10:38

  Merhaba kendim ve eşim bulgaristan vatandaşıyız ve pasaportlarımız var 2 cocugumuz var ve Türkiye doğumlu bulgaristana hiç gitmediler ve pasaportları yok bana Türk pasaportu ve vize yolu ile cıkabileceği söğlenmişti dün Türk pasaportu başvurusunda bulundum bu günde vize randevusu almak için vize şirketini aradığımda cocukların akzarajdaneleri olduğu için vize veremiyoruz dedi. Türk Pasaportla Bulgaristana nasıl gidebilirler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Konsolosluğu vekalet verme
  E.ÜMİT, 13 Şub 2017, 10:43

  Bulgaristan'da ikamet eden birine vekalet vermek istiyorum izlemem gereken yol nedir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Konsolosluğundan pasaport çıkartmak
  E. Ibrahim, 31 Oca 2017, 20:03

  Merhaba, EGN'm var, ama 89dan beri licna karta ve pasaport cikartmadim, akt za rajdane ve udostoverenie za postoyanen adres var. konsolosluktan pasaport ve licna karta çıkartmak istiyorum ama akraba şahit istiyorlarmış sanırım, ama hiç akrabam yok istanbulda. nasıl yardımcı olabilirsiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Bulgaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp