14 Yaş Altı Bulgaristan Doğumlular İçin,

Değerli ziyaretçimiz, Bulgaristan vatandaşlık prosedürlerine dair telefonda hiçbir bilgi aktarımı yapmamaktayız. Bulgar vatandaşlığıyla ilgili sorularınız için bizi aramamanızı rica ediyoruz.  Bulgar vatandaşlığına geçme hususu, vize prosedürlerinden çok daha komplike ve sabır gerektiren bir süreçtir. Her başvuru sahibinin kişisel durumuna göre başvuru evrakları ve başvuru prosedürleri değişiklik göstermektedi Aşağıda yer alan bilgiler genel Bulgar vatandaşlığı mevzuatına aittir. Bulgaristan vatandaşlığınız için hangi mevzuata göre ilerleyeceğimizi belirlemek için aşağıdaki belgeler ile birlikte randevu olarak  ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.  Bulgar vatandaşlığı işlemlerinize dair danışmanlık hizmetini 400 TL olan hizmet bedelimiz dâhilinde cumartesi günleri saat 10:00-14:00 arasında ofisimizde vermekteyiz. Bulgar vatandaşlığı danışmanlık hizmetimizden faydalanmak isterseniz; vatandaşlık talebinde bulunacak başvuru sahibinin tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve isim denklik belgesiyle birlikte cumartesi günleri 10:00-14:00 mesai saatleri içerisinde ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. İsim denklik belgesiyle ilgili detaylı bilgi için tıklayınız. Denklik belgesine dair detaylı bilgiyi ilgili bağlantıda bulabilirsiniz. İsim denklik belgesine dair sorularınız için de bizi aramamanızı rica ediyoruz. İsim denklik belgenizi temin ettikten sonra nüfus kayıt örneği ile birlikte ofisimizi ziyaret ederek danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Belgelerinizle ilgili araştırmayı yaptıktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilme hakkınızı tespit etmekteyiz. Bulgar vatandaşlığı hakkınız mevcutsa firmamıza vekâlet vermenizle birlikte vatandaşlık başvurunuzu gerçekleştirmekteyiz. 

14 yaşından küçük Bulgaristan doğumlu, ilk defa Bulgaristan pasaportu çıkartmak isteyenlerin hazırlaması gereken evraklar,

 1. BG Vatandaşlığı başvuru formüleri (Zayavlenie).
 2. Bulgaristan’ da doğduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğünden alınmış, yeni tarihli (Slujba “GRAO” – Grajdanska Registratsiya i Administrativno Obslujvane)  Doğum Tasdik Belgesi (Akt za Rajdane).
 3. Anne ve ya Babanın Bulgar Kimlik Kartı ve Pasaport fotokopileri.
 4. Anne ve ya Baba TC Vatandaşı ise TC Kimlik fotokopisi.
 5. Pasaport Harç ücreti.
   

 Bulgaristan Pasaport başvurusu için izlenmesi gereken adımlar,

 • Bulgaristan Vatandaşlığınızı geri alabilmek, Pasaport uzatma, Kendinize ve ya çocuklarınıza Pasaport çıkartma için Zayavlenieyi doldurmak.
 • Bu Zayavleniyeyi alabilmek için Bulgar Konsolosluk ve ya Büyükelçilik telefonlarından görevli memurları 14 00 – 16.00 arası arayarak Zayavleniye doldurmak için randevu alacaksınız. Size verilen tarih ve saatte Bg Konsolosluğuna gelerek Zayavlenieyi alacaksınız.
 • Bu zayavlenieyi aldıktansonra dolduracaksınız ve Bulgar memurlarının Size verdiği başka bir tarih ve saatte gelip Bulgaristan Pasaportu başvurusunda bulunabileceksiniz.

Önemli Notlar,

 • Konsolosluk telefonlarınıza ısrarlı aramalarınıza rağmen cevap vermiyor ise, Bulgar Konsolosluk ve ya Büyükelçilik Yetkililerine ulaşamıyor iseniz,
 • Bu işler ile uğraşacak zamanınız yok ise, Probleminizi çözmek, Sizin adınıza Bulgaristan Konsolosluklarından Randevu alıp Zayavlenienizi doldurup zaman kaybetmeden başvurmanızı yapmanıza yardımcı olmamızı istiyorsanız müşteri temsilcilerimizi aramaktan çekinmeyin. Başvuru, bu Zayevlenie doldurulduktan sonra yapılır.

Pasaportunuzu Konsolosluktan başkasının almasını isterseniz Bulgar pasaportu başvuru esnasında Pasaportu teslim alacak kişiyi bildirmelisiniz.

 

Yükleniyor...
İletişim
İstanbul
+90 (212) 970 05 22
bulgaristan@vizemerkezi.com
Ankara
+90 (312) 970 05 22
ankara@vizemerkezi.com
İzmir
+90 (232) 970 05 22
izmir@vizemerkezi.com
Edirne
+90 (284) 236 24 24
edirne@vizemerkezi.com
Bursa
+90 (224) 322 2073
bursa@vizemerkezi.com
Antalya
+90 (242) 255 5068
ayko@vizemerkezi.com
Gaziantep
+90 (342) 255 50 95
gaziantep@vizemerkezi.com