Çocuklara Bulgaristan Vatandaşlığı

VİZE MERKEZİ DANIŞMA HATLARI:

Bulgaristan vatandaşlığına geçme hususu, vize prosedürlerinden çok daha komplike ve sabır gerektiren bir süreçtir. Göç yılına göre ve kişinin durumuna göre soy üzerinden vatandaşlık alma prosedürü değişiklik göstermektedir. Örneğin 1989 göçmenleri ile 1951 göçmenlerinin hakları ve işlemleri farklılık göstermektedir. Her başvuru sahibinin kişisel durumuna göre başvuru evrakları ve başvuru prosedürleri değişiklik göstermektedir.

Aşağıda yer alan bilgiler eski  Bulgaristan göçmenlerinin çocuklarına soy üzerinden verilen genel Bulgar vatandaşlığı mevzuatına aittir. Bulgaristan vatandaşlığınız için hangi mevzuata göre ilerleyeceğimizi belirlemek için 0212 970 05 22 den randevu olarak, 200 tl hizmet bedeli karşılığında Bulgaristan vatandaşlığı prosedürleri ve şahsi işlemlerinize dair danışmanlık alabilirsiniz. Göç eden kişinin vatandaşlık sorgulamasını yaptıktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilme hakkınızı tespit etmekteyiz. Bulgar vatandaşlığı hakkınız mevcutsa firmamıza vekâlet vermenizle birlikte vatandaşlık başvurunuzu gerçekleştirmekteyiz. 

Annesi ve/veya babası 1989 göçü ile gelmiş olan Türkiye doğumlu 18 yaşından küçük çocuklar, doğrudan vatandaşlık hakkına sahiptir. Çocuklara Bulgaristan Vatandaşlığı resmileşebilmesi için için yapılması gereken Bulgaristan'da doğum kaydı yaparak doğum belgesi ve vatandaşlık numarası ( EGN ) çıkartmaktır. EGN numarası bulunan 18 yaş altı çocuklar bulundukları ildeki Bulgaristan konsolosluğundan pasaport ve kimlik kartı veya aciliyet duruma göre pasavan alabilirler.  Konsolosluktaki yoğunluktan dolayı randevu beklemeye zamanı olmayan kişiler tek girişli  geçici pasaport ( pass a one) müracaatı yapabilirler. Bulgaristan'a ilk girişi pasavan ile yapan kişiler  Bulgaristan'da yaşadıkları ildeki MVR den 5 yıllık pasaport başvurusu yapabilirler.

Bulgaristan vatandaşlığı bilgi

Yükleniyor...