Çocuklara Bulgaristan Vatandaşlığı

Çocuklara Bulgaristan Vatandaşlığı

VİZE MERKEZİ DANIŞMA HATLARI:

Bulgaristan vatandaşlığına geçme hususu, vize prosedürlerinden çok daha komplike ve sabır gerektiren bir süreçtir. Göç yılına göre ve kişinin durumuna göre soy üzerinden vatandaşlık alma prosedürü değişiklik göstermektedir. Örneğin 1989 göçmenleri ile 1951 göçmenlerinin hakları ve işlemleri farklılık göstermektedir. Her başvuru sahibinin kişisel durumuna göre başvuru evrakları ve başvuru prosedürleri değişiklik göstermektedir.

Aşağıda yer alan bilgiler eski Bulgaristan göçmenlerinin çocuklarına soy üzerinden verilen genel Bulgar vatandaşlığı mevzuatına aittir. Göç eden kişinin vatandaşlık sorgulamasını yaptıktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilme hakkınızı tespit etmekteyiz. Bulgar vatandaşlığı hakkınız mevcutsa firmamıza vekâlet vermenizle birlikte vatandaşlık başvurunuzu gerçekleştirmekteyiz.

Annesi ve/veya babası 1989 göçü ile gelmiş olan Türkiye doğumlu 18 yaşından küçük çocuklar, doğrudan vatandaşlık hakkına sahiptir. Çocuklara BulgarVatandaşlığı resmileşebilmesi içiniçin yapılması gereken Bulgaristan'da doğum kaydı yaparak doğum belgesi ve vatandaşlık numarası ( EGN ) çıkartmaktır. EGN numarası bulunan 18 yaş altı çocuklar bulundukları ildeki Bulgaristan konsolosluğundan pasaport ve kimlik kartı veya aciliyet duruma göre pasavan alabilirler.

Konsolosluktaki yoğunluktan dolayı randevu beklemeye zamanı olmayan kişiler tek girişli geçici pasaport ( pass a one) müracaatı yapabilirler. Bulgaristan'a ilk girişi pasavan ile yapan kişiler Bulgaristan'da yaşadıkları ildeki MVR den 5 yıllık pasaport başvurusu yapabilirler.

Bulgaristan ile ilgili sizden gelen sorular

29 sorudan en popüler 20 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Boşanma sonrası çocuk üzerinden Bulgaristan vatandaşlığı
  P. S., 15 Ara 2020, 15:19

  Merhaba, Ben 6 sene Bulgaristan vatandaşı ile evliydim. Çocuklarımız da vatandaş oldu ben ise oturum iznine sahiptim. Şu an boşandık. Boşanma sonrası çocuk üzerinden Bulgaristan vatandaşlığı alabilir miyim, şartlar nelerdir, aydınlatırsanız sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Alt soydan Bulgaristan vatandaşlığı alabilir miyim
  H.Yikar, 20 Şub 2018, 15:10

  E devletten aldığım Alt üst soy bilgilerim ışığında annem-babam-annemin babası,annesi--bababın babası annesinin doğum yerleri Varna ve Hasköy olarak görünmektedir.Hepsi vefat etmiş durumdadır.Çifte Vatandaşlık şansım varmıdır. Saygılar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan doğumlu anne üzerinden vatandaşlık nasıl alınır
  F.Ö., 17 Şub 2018, 23:30

  Annem 1930 tarihinde Silistre'de doğmuş olup, 1934 te Türkiye'ye gelmiştir. Anneannem ve dedem ise 1896 tarihinde Silistre'de doğmuşlar ve Bulgaristan'dan 1934 yılında Türkiye'ye gelmişlerdir. Bu durumda Bulgaristan vatandaşlığına başvurabilir miyim ? Bunun için ne yapmam gerekir ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Vatandaşı çocuklarına vatandaşlık almak
  C. Uluyürek, 24 Oca 2018, 13:05

  Merhaba, Annesi bulgar vatandaşı olan Türkiye doğumlu yeni doğan bebek için Bulgar vatandaşlığına başvuruda nasıl bir prosedür izlememiz gereklidir? Bütün işlemleri sizin aracılığınızla gerçekleştirmemizin toplam ücreti nedir? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çocuklara Bulgaristan doğum kaydı
  İ.Akay, 26 Ara 2017, 15:11

  Merhaba; Ben TC vatandaşı aynı zamanda da BG vatandaşıyım. Eşim TR de doğum yaptı ve kendisi sadece TC vatandaşı yeni doğan bebeğimizi eşimin de rızası olarak Bg vatandaşı olduğumdan dolayı BG vatandaşı olmasını istiyoruz ne yapmalıyız ? İkinci bir soru olarak ta bebeğimiz bg vatandaşı olduktan sonra eşimin BG vatandaşlığı alması kolaylaşırmı ekstra bir kolaylık sağlanırmı ?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan doğumlu kişilerin çocuklarına vatandaşlık
  L.Güler, 14 Ara 2017, 19:03

  Annem ve Babam Bulgaristan Şumnu doğumlu 1951 senesinde Türkiye ye göç etmişler ben eşim ve çocukların Türkiye doğumluyuz.Çifte vatandaşlık alabilir miyiz? Teyzemde Dedemin ve Annemin Bulgar Uyruklu olduğuna dair bir belge var.Bu belge nin bize faydası olurmu ve toplamda kaç lira masrafımız olur teşekkürler

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgar vatandaşı baba üzerinden vatandaşlık
  B. Özen, 21 Ağu 2017, 15:06

  Merhaba, Babam Bulgaristan vatandaşı. Ben de babamdan dolayı vatandaşlık almak istiyorum. Hizmet bedeliniz ve harçlar vesaire bana maliyeti nedir bunu öğrenmek isterim. Saygılarımla,

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • 1950 Bulgaristan göçmenleri çocuklarına vatandaşlık hakkı
  O.TOPUZLU, 04 Ağu 2017, 01:07

  1950-1951 göçmeniyiz annem ve babam vefat etti. Ben 1961 Bursa doğumluyum. Annemin TCK no ulaştım ama babam 1963'te öldüğü için TCK nosuna nüfus müdürlüğünde bulunamadı. 2 ablam Bulgaristan doğumlu. 1 ablam ve 1 abim ve ben Bursa doğumluyuz. Diğerleri şu an düşünmüyorlar galiba ama ben çifte vatandaş olup hem oradaki akrabalarımı görmek ve çocuklarıma AB vatandaşı olarak ufuklarının ve geleceklerinin daha açık olmasını istiyorum. Prosedür nedir ve ne yapabilirim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • TC DOĞUMLU ÇOCUK İÇİN BULGAR VATANDAŞLIĞI EVRAKLARI
  F.KURT, 03 Ağu 2017, 16:32

  Merhaba, Ben ve eşim Bulgaristan doğumluyuz ve Bulgaristan vatandaşlığımız da var. Çocuğumuzu Bulgaristan vatandaşı yaptırmak için gerekli evraklar hangileridir ? Teşekkür ederim...

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • TÜRKİYE DOĞUMLU ÇOCUĞUMUZU NASIL BULGARİSTAN VATANDAŞI YAPABİLİRİM?
  Cevat, 01 Ağu 2017, 00:50

  Merhaba, Anne baba çift vatandaş olup da, 18 yaşından büyük çocuğa vize alınıp, Bulgaristan' a seyahat edilebilinir mi? (Çocuk çifte vatandaş değildir) iyi günler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan vatandaşı çocuklarına vize
  D. Çakmak, 28 Tem 2017, 19:04

  Merhaba . Ben ve 1 buçuk yaşındaki kızım için İzmir Karşıyaka'dan Bulgaristan vizesi almak istiyoruz . Eşim Bulgaristan vatandaşı , orada nikahımız var , kızımın Doğum belgesi de onaylandı . Ben kamu görevlisiyim. (Öğretmen ) vize ücreti ve gerekli evrakları öğrenmek istiyorum ben ve kızım için . Bir de benim vatandaş olabilme durumum var mı ? Şimdiden teşekkür ederim .

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgar vatandaşı baba üzerinden vatandaş olma
  S.yazçayır, 06 Tem 2017, 13:49

  Merhabalar benim babaannem bulgaristan dogumlu genc kizliginda turkiyeye gelmis birkac yil once bulgaristan vatandasligini cikartti babamin saglik sorunlari ve daha sonra vefatindan dolayi babama vatandaslik cikartamadik simdi ben ve ablam babaannem uzerinden vatandaslik alabilirmiyiz

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • EBEVEYNİ BULGAR VATANDAŞI OLAN ÇOCUKLARIN VATANDAŞLIK HAKKI
  V. Hanım, 13 Haz 2017, 14:20

  Merhaba; ebeveynlerden birinin çift vatandaş olması halinde çocukların çift vatandaş olabilmesi için hangi evraklar gerekiyor? Vatandaşlık başvurusu Türkiye'de mi Bulgaristan'da mı yapılmalı? Ne kadar zamanda yapılabilir? Bunun için hangi prosedürler uygulanır? Yukarıdaki sorularıma yanıt verebilir misiniz? İyi çalışmalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • TC DOĞUMLU ÇOCUKLARA BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI ALMA
  H.Can, 12 Haz 2017, 23:35

  Merhaba, Ben Bulgaristan vatandaşıyım ama oğlum Türkiye doğumlu. Bu sebeple onu da vatandaş yapmak istiyorum. Evrak listesini okudum, evraklarım mevcut ( biri hariç) Eşimle boşandığım için buradan nasıl bir evrak almam gerekiyor ? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgar Göçmenlerinin Çocuklarına Vatandaşlık hakkı
  S.V, 06 Haz 2017, 21:22

  Merhaba, Babamın TC kimliğinde Doğum Yeri Bulgaristan yazıyor. Ben Türkiye'de doğdum. Bulgaristan vatandaşlığı için yapmam gerekenler nelerdir? Yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Doğumlu Anne Baba Üzerinden Vatandaşlık Nasıl Alınır?
  N. Hanım, 26 Nis 2017, 17:02

  İyi günler. Annem ve babam 1954 Bulgaristan göçmeni. Biz Türkiye'de doğduk. Annem babam Bulgaristan'ın Eskicuma (tirgovişte) şehrinde doğmuşlar. Benim Bulgar vatandaşlığı almam söz konusu mu? Yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çocuklar için Bulgaristan vizesine nasıl başvurulur
  s.kahraman, 13 Nis 2017, 20:54

  Merhabalar; ben çifte vatandaşım.temmuz ayında eşim ve çocuklarımla birlikte bulgaristana gitmem gerekmekte.eşim ve çocuklarım için ne gibi bir yol izlemem gerekmektedir yardımcı olursanız sevinirim.(gidiş sebebim aile ziyareti ve düğün olmasıdır)

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • TÜRKİYE DOĞUMLU KIZIMI NASIL BULGARİSTAN VATANDAŞI YAPABİLİRİM?
  G.K, 04 Nis 2017, 17:35

  Merhabalar; Ben Bulgaristan çifte vatandaşıyım. Kızım Türkiye’de doğdu. Kızımın Bulgaristan vatandaşı olması için ne yapmam gerekiyor?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • 1955 Bulgaristan göçmeni çocuklarına vatandaşlık nasıl alınır?
  İ. YILMAZ, 01 Mar 2017, 16:17

  Annem ve babam 1955 de Türkiye'ye gelmişler herhangi bir Bulgaristan vatandaşlıkları yok onları vatandaş yapmadan ben Bulgaristan vatandaşı olabilir miyim? Eğer mümkün ise tahmini süre ve ücreti öğrenebilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan vatandaşı baba üzerinden vatandaş olmak
  M.Oyvat, 13 Şub 2017, 15:24

  Sayın yetkili, Vefat eden babam Bulgaristan doğumludur. 1921 doğumlu olan babam 1934 yılında Türkiye' ye gelmiştir. Bulgaristan vatandaşlığı için ne yapmam gerekmektedir. Konsolosluktan randevu alıp bu konuda detaylı bilgi almayı düşünmekteyim. Ön bilgi verebilirseniz sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Bulgaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp