Türkiye Doğumlular İçin Bulgaristan Vatandaşlığı

BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI ONLINE SORGULAMA FORMU İÇİN TIKLAYINIZ!

Bulgaristan Vatandaşlık İşlemleri

Değerli ziyaretcimiz, Vize Merkezi her kategorideki Bulgaristan vizesi, Bulgaristan oturum izni ve Bulgaristan vatandaşlık işlemleriyle ilgili deneyimiyle sizlere yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bulgaristan vatandaşlık başvurusu; Ebeveyni Bulgaristan vatandaşı olan, Türkiye doğumlu çocukların Bulgar vatandaşlığına geçişiyle ilgili gerekli evrakları sayfamızda bulacaksınız.

Size en yakın Vize Merkezi şubesi ile irtibat kurduğunuz taktirde temsilcilerimiz e-posta yoluyla size en güncel evrak listesini ve prosedürü aktaracaklardır. Bulgaristan vatandaşlık işlemleri hakkında detaylı bilgi için iletişim bölümünde yer alan numaralardan danışma hattımıza bağlanabilirsiniz.

Türkiye Doğumlular İçin Pasavan ve Pasaport Çıkartma Süreci 

Konsolosluk telefonlarınıza ısrarlı aramalarınıza rağmen cevap vermiyor ise, Bulgar Konsolosluk veya Büyükelçilik Yetkililerine ulaşamıyor iseniz,Bu işler ile uğraşacak zamanınız yok ise, Probleminizi çözmek, Sizin adınıza Bulgaristan Konsolosluklarından Randevu alıp Zayavlenienizi doldurup zaman kaybetmeden başvurmanızı yapmanıza yardımcı olmamızı istiyorsanız müşteri temsilcilerimizi aramaktan çekinmeyin.

Başvuru, Zayevlenie doldurulduktan sonra yapılmaktadır. Pasaportunuzu Konsolosluktan başkasının almasını isterseniz Bulgar pasaportu başvuru esnasında Pasaportu teslim alacak kişiyi bildirmelisiniz.
Sol tarafta yer alan Şubelerimiz bölümünün olduğu butonu tıklayıp İstanbul, Ankara, Bursa, Edirne  Telefon / Adres bilgilerimizi görebilirsiniz.

Türkiye'den Pasaport  alma süresi: Bulgaristan pasaportunu başvurmak için Edirne, Bursa, Ankara ya da İstanbul bölgenize bağlı olarak konsolosluktan online randevu alınarak pasaport için başvurulmaktadır. İstanbul'da randevu ortalama 3 ay sonraya verilir, pasaport da ortalama 3 ayda gelir. Başvurudan sonra işlem 6-7 ayda sonuçlanır.

Pasavan randevu: Pasavan için herhangi bir randevuya gerek yoktur. Bulgaristan Konsolosluklarına gittiğiniz takdirde pasavana başvurabilirsiniz. Pasavan başvurusu için doldurmanız gereken zayevlenie formunu ilgili linkten indirebilirsiniz. Yalnızca pasavan için biyometrik pasaport almamış olanlar için adresna registratsia istenir. 

Pasavan ücreti 350 TL'dir.Pasavan ücretini Bulgaristan Başkonsolosluğu kredi kartı ile ödemesini almaktadır. Bulgaristan pasavanı 1-2 gün içerisinde verilir. Biyometrik pasaportu olmayan ilk defa pasavan alacak olan kişilerin Bulgaristan İçişleri Bakanlığı onayı bekleyeceği için bu süre 1 aya kadar uzayabilir.

Muvafakatname: Bulgaristan vatandaşı ile evli olup Bulgaristan vatandaşı çocuğunun pasaport süresini uzatmak isteyen veya pasavan almak isteyen kişiler anne ve babası eşliğinde veya anne ve babadan muvafakatname alınarak yapılabilir. Anne ve babadan biri başvuruya gelemeyecek veya boşanmış iseler gelemeyecek ebeveynden muvafakatname alınması gerekmektedir.

Boşananlar için: Velayetin tamamı (babanın çocuğu hiç görme hakkı olmadığı durumda) diğer ebeveynde olmadığı sürece muvafakatname gerekmektedir. Velayet annedeyse ve yılın belirli günleri babanın görme hakkı varsa muvafakatnamesiz pasaport veya pasavan başvurusu yapılmamaktadır. 

Pasavan işlemleri için konsolosluğa ya da elçiliğe başvurmadan önce ikamet yerinize en yakın (İstanbul, Ankara, Bursa, Edirne, İzmir, Konya, Antalya, Adana) ofisimizden evraklarınızı hazırlattırabilir, doğru bir başvuru yapmak için destek alabilirsiniz. 

Çocukların Bulgaristan Vatandaşlığına Geçebilmesi İçin Gerekli Evraklar (2020)

Aşağıdaki evraklar ile Türkiye’deki Bulgaristan Büyükelçiliği veya Konsolosluğa başvurulmaktadır. Başvuru sonuçlanma süresi 6 aydır. Türkiye doğumlu olan çocuğun Anne ve ya Babasından dolay Bulgaristan Vatandaşlık Başvurusu geçebilmesi için gereken evrakların listesi:

 • Türkiye doğumlu, Bulgaristan Vatandaşı olan Anne ve ya Babasından dolayı BG Vatandaşlığı için başvuruda bulunacak çocuğun Doğum Kayıt Örneği (Form A);
 • Valilikte veya Kaymakamlık Tasdik Şerhi (Apostille) tatbik ettirmelidir.
 • Anne ve Babaya ait Evlilik Kayıt Örneği;
 • Valilik veya Kaymakamlık tarafından Apostilli.
 • Anne ve baba evli değilse Babalık Tanıma Belgesi düzenlenmeli.
 • Ebeveynlerden TC Vatandaşı olana ait TC Pasaportu ve Nufüs Cüzdanı fotokopisi.
 • Ebeveynlerden Bulgaristan Vatandaşı olana ait BG Pasaportu ve Liçna Karta fotokopisi.
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,Tüm aile görülecek şekilde Valilik ve ya Kaymakamlık tarafından Apostilli.
 • BG Vatandaşlığı da olan ebeveyne ait İsim Denklik Belgesi,Ankara Nüfus ve Vatandaşlık işleri Gen. Müdürlüğünden alınmış.Valilik veya Kaymakamlık tarafından Apostilli.
 • Başvuruya ebeveynlerden biri gelmeyecek ise başvuru yapacak olana Taahhütname vermeli.Valilik veya Kaymakamlık tarafından Apostilli.
 • Türkiye doğumlu olan çocuğun anne veya babasından dolay Bulgaristan Vatandaşlığına geçebilmesi için hazırlanan bu evraklar yeminli tercüman tarafından tercüme edilir.
 • Türkiye doğumlu olan çocuğun anne veya babasından dolay Bulgaristan Vatandaşlığına geçebilmesi için Türkçeden Bulgarcaya tercüme edilmiş bu evraklar ilk önce Bg Noterden Tasdik edilir. Sonra, Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı tarafından tasdik edilir.

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar

Çocuklar İçin Bulgaristan Vatandaşlığına Geçiş Aşamaları

Türkiye doğumlu çocuklar için Bulgaristan vatandaşlık işlemleri aşamaları aşağıdaki gibidir;

1. Bulgaristan'a gidip, Bulgaristan Vatandaşı ebeveynin bağlı bulunduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğüne (Slujba “GRAO” – Grajdanska Registratsiya i Administrativno Obslujvane) başvuruda bulunmalı.
2. Bulgaristan Adalet Bakanlığı (Ministersyvo na Pravosıdieto) BG Vatandaşlığı almak isteyen çocuğa BG Kimlik No (Edinen Grajdanski Nomer) verir.
3. EGN ile BG Vatandaşı olan ebeveynin bulunduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğü (Slujba “GRAO” – Grajdanska Registratsiya i Administrativno Obslujvane) çocuğa Doğum Tasdik Belgesi düzenleyecek (Udostovereniye za Rajdane).
4. Udostovereniye za Rajdane ile İç İşleri Bakanlığı İlçe Emniyet Müdürlüğü (Pasaportna Slujba) pasaport için başvurulur.
5. Bütün bu işlemleri Sizin adınıza yürütebilir, problemsiz sonuca ulaştırabiliriz. Bulgaristan Vatandaşlığı alması adına yapılması gereken işlemleri yapabilmemizi yetkili kılacak Vekâletname örneği ektedir.
Türkiye'den Bulgaristan Büyükelçilik veya Konsolosluklara çocuğunuza Bulgar Pasaport başvurusu yapabilmeniz için izlenmesi gereken adımlar:

Çocuklarınıza Pasaport çıkartma için Zayavlenieyi doldurmak

Zayavleniyeyi alabilmek için Bulgar Konsolosluk ve ya Büyükelçilik telefonlarından görevli memurları 14 00 – 16.00 arası arayarak Zayavleniye doldurmak için randevu alacaksınız. Size verilen tarih ve saatte bg Konsolosluğuna gelerek Zayavlenieyi alacaksınız.
Bu Zayavlenieyi aldıktan sonra dolduracaksınız ve Bulgar memurlarının Size verdiği başka bir tarih ve saatte gelip Bulgaristan Pasaportu başvurusunda bulunabileceksiniz.

Çocuklar İçin Bulgaristan Vatandaşlığı İşlem Ücretleri

Türkiye doğumlu olan çocuğun anne veya babasından dolay Bulgaristan vatandaşlığı başvurusu ücreti aşağıdaki hizmet bedellerini kapsamaktadır.

 • Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı evraklar ve Vekâletname tercüme ve tasdik ücretleri.
 • BG Evlilik Tasdik Belgesi (Udostoverenie za sklyuçen Grajdanski Brak).
 • Bulgar Resmi Kurumlarına ödenecek tüm masraflar.
 • Danışmanlık, hizmet bedeli olarak temin edilecek güncel ücret bilgisini iletişim bölümündeki numaralardan öğrenebilirsiniz.

bulgaristan vizesi iletişim

daha fazla göster

Yükleniyor...
ALT MENÜ
× Bulgaristan Pasaportu Uzatma
Bulgaristan Vatandaşlığı Başvuru
Evlilikten Dolayı Bulgaristan Vatandaşlığı
TC Doğumlular İçin BG Vatandaşlığı
Bulgar Vatandaşı ile Evli Olanlara
1978 Bulgaristan Göçmenlerine Vatandaşlık
1951 Bulgaristan Göçmenlerine Vatandaşlık
Yatırımcılara Bulgar Vatandaşlığı
Çocuklara Bulgaristan Vatandaşlık
14 Yaş Altı Bulgaristan Doğumlular İçin
Bulgaristan Pasaportu Yenileme
İsim Denklik Belgesi
Online Vatandaşlık Sorgulama Formu
Whatsapp
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2020 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 5140
Telefon
x