Türkiye Doğumlular İçin Bulgaristan Vatandaşlığı

Bulgaristan Vatandaşlık İşlemleri

Değerli ziyaretcimiz, Vize Merkezi her kategorideki Bulgaristan vizesi, Bulgaristan oturum izni işlemleriyle ilgili deneyimiyle sizlere yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Bulgaristan vatandaşlık başvurusu; Ebeveyni Bulgaristan vatandaşı olan, Türkiye doğumlu çocukların Bulgar vatandaşlığına geçişiyle ilgili ise detaylı bilgi ve gerekli evrakları sayfamızda bulabilirsiniz.

Türkiye Doğumlular İçin Pasavan ve Pasaport Çıkartma Süreci 

Konsolosluk telefonlarınıza ısrarlı aramalarınıza rağmen cevap vermiyor ise, Bulgar Konsolosluk veya Büyükelçilik Yetkililerine ulaşamıyor iseniz, bu işler ile uğraşacak zamanınız yok ise, Probleminizi çözmek, Sizin adınıza Bulgaristan Konsolosluklarından Randevu alıp Zayavlenienizi doldurup zaman kaybetmeden başvurmanızı yapmanıza yardımcı olmamızı istiyorsanız müşteri temsilcilerimizi aramaktan çekinmeyin.

Başvuru, Zayevlenie doldurulduktan sonra yapılmaktadır. Pasaportunuzu Konsolosluktan başkasının almasını isterseniz Bulgar pasaportu başvuru esnasında Pasaportu teslim alacak kişiyi bildirmelisiniz.
Sol tarafta yer alan Şubelerimiz bölümünün olduğu butonu tıklayıp İstanbul, Ankara, Bursa, Edirne  Telefon / Adres bilgilerimizi görebilirsiniz.

Türkiye'den Pasaport  alma süresi: Bulgaristan pasaportunu başvurmak için Edirne, Bursa, Ankara ya da İstanbul bölgenize bağlı olarak konsolosluktan online randevu alınarak pasaport için başvurulmaktadır. İstanbul'da randevu ortalama 3 ay sonraya verilir, pasaport da ortalama 3 ayda gelir. Tüm işlemler başvurudan sonra yaklaşık 6-7 ayda sonuçlanır.

Pasavan randevu: Pasavan işlemleri şahsen yapılmaktadır ve herhangi bir randevuya gerek yoktur. Bulgaristan Konsolosluklarına gittiğiniz takdirde pasavana başvurabilirsiniz. Pasavan başvurusu için doldurmanız gereken zayevlenie formunu ilgili linkten indirebilirsiniz. Yalnızca pasavan için biyometrik pasaport almamış olanlar için adresna registratsia istenir. 

Pasavan ücreti 2020 yılı itibarıyle 400 TL'dir.Pasavan ücretini Bulgaristan Başkonsolosluğu kredi kartı ile ödemesini almaktadır. Bulgaristan pasavanı aciliyet durumuna göre 1-2 gün veya 1 hafta içerisinde verilir. Biyometrik pasaportu olmayan ilk defa pasavan alacak olan kişilerin Bulgaristan İçişleri Bakanlığı onayı bekleyeceği için bu süre 1 aya kadar uzayabilir.

Muvafakatname: Bulgaristan vatandaşı ile evli olup, Bulgaristan vatandaşı çocuğununa pasaport süresini uzatmak isteyen veya pasavan almak isteyen kişilerin şahsen konsolosluğa gidememesi durumunda işlemleri için eşine noterden vekalet çıkartmalıdır. Anne ve babadan biri başvuruya gelemeyecek veya boşanmış iseler gelemeyecek ebeveynden noter tasdiklşi vekalet alınması gerekmektedir.

Boşananlar için: Velayetin tamamı (babanın çocuğu hiç görme hakkı olmadığı durumda) diğer ebeveynde olmadığı sürece noter vekaleti gerekmektedir. Velayet annedeyse ve yılın belirli günleri babanın görme hakkı varsa vekaletsiz pasaport veya pasavan başvurusu yapılmamaktadır. 

Çocukların Bulgaristan Vatandaşlığına Geçebilmesi İçin Gerekli Evraklar (2021)

1989 yılı ve sonrasında göç eden vatandaşların çocukları için Bulgraistan vatandaşlık işlemleri sadece Bulgraistan nüfusuna kayıt yapılarak tamamlanmaktadır. 1989 ve sonraki yıllarda gelenlerin Türkiye doğumlu çocukları Anne ve/veya Babasından dolay Bulgaristan Vatandaşlık Başvurusu geçebilmesi için gereken evrakların listesi:

 • Türkiye doğumlu, Bulgaristan Vatandaşı olan Anne ve ya Babasından dolayı BG Vatandaşlığı için başvuruda bulunacak çocuğun apostilli Doğum Kayıt Örneği (Form A)
 • Anne ve Babaya ait Evlilik Kayıt Örneği; Valilik veya Kaymakamlık tarafından Apostilli.
 • Anne ve baba evli değilse Babalık Tanıma Belgesi düzenlenmeli.
 • Ebeveynlerden TC Vatandaşı olana ait TC Nufüs Cüzdanı fotokopisi.
 • Ebeveynlerden Bulgaristan Vatandaşı olana ait BG Pasaportu ve Liçna Karta fotokopisi.
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,Tüm aile görülecek şekilde Valilik ve ya Kaymakamlık tarafından Apostilli.
 • BG Vatandaşlığı da olan ebeveyne ait İsim Denklik Belgesi,Ankara Nüfus ve Vatandaşlık işleri Gen. Müdürlüğünden alınmış.Valilik veya Kaymakamlık tarafından Apostilli.
 • Başvuruya ebeveynlerden biri gelmeyecek ise başvuru yapacak olana noterden vekalet vermeli Valilik veya Kaymakamlık tarafından Apostilli.
 • Türkiye doğumlu olan çocuğun anne veya babasından dolay Bulgaristan Vatandaşlığına geçebilmesi için hazırlanan bu evraklar yeminli tercüman tarafından tercüme edilir.
 • Türkiye doğumlu olan çocuğun anne veya babasından dolay Bulgaristan Vatandaşlığına geçebilmesi için Türkçeden Bulgarcaya tercüme edilmiş bu evraklar ilk önce Bg Noterden Tasdik edilir. Sonra, Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı tarafından tasdik edilir.

Çocuklar İçin Bulgaristan Vatandaşlığına Geçiş Aşamaları

Türkiye doğumlu çocuklar için Bulgaristan vatandaşlık işlemleri aşamaları aşağıdaki gibidir;

1. Bulgaristan'a gidip, Bulgaristan Vatandaşı ebeveynin bağlı bulunduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğüne (Slujba “GRAO” – Grajdanska Registratsiya i Administrativno Obslujvane) başvuruda bulunmalı.
2. Bulgaristan Adalet Bakanlığı (Ministersyvo na Pravosıdieto) BG Vatandaşlığı almak isteyen çocuğa BG Kimlik No (Edinen Grajdanski Nomer) verir.
3. EGN ile BG Vatandaşı olan ebeveynin bulunduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğü (Slujba “GRAO” – Grajdanska Registratsiya i Administrativno Obslujvane) çocuğa Doğum Tasdik Belgesi düzenlemektedir (Udostovereniye za Rajdane).
4. Udostovereniye za Rajdane ile İç İşleri Bakanlığı İlçe Emniyet Müdürlüğü (Pasportna Slujba) pasaport için başvurulur.

Bütün bu işlemleri Sizin adınıza yürütebilir, problemsiz sonuca ulaştırabiliriz. Bulgaristan Vatandaşlığı alması adına yapılması gereken işlemleri yapabilmemizi yetkili kılacak Vekâletname örneği müşteri temsilcilerimiz tarafından size iletilecektir.

Türkiye'den Bulgaristan Büyükelçilik veya Konsolosluklara çocuğunuza Bulgar Pasaport başvurusu yapabilmeniz için izlenmesi gereken adımlar:

Çocuklarınıza Pasaport çıkartma için Randevu almak ve başvuru formu (Zayavleniye) doldurmak

02129700522 den Bulgaristan Müşteri temsilcilerimizden Konsolosluk  Randevusu alınmasını talep edebilirsiniz. Randevunuz en yakın tarih için alınarak barkondlu formunuz doldurularak mail ile tarafınıza ulaştırılacaktır.

Çocuklar İçin Bulgaristan Vatandaşlığı İşlem Ücretleri

Türkiye doğumlu olan çocuğun anne veya babasından dolay Bulgaristan vatandaşlığı başvurusu ücreti aşağıdaki hizmet bedellerini kapsamaktadır.

 • Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı evraklar ve Vekâletname tercüme ve tasdik ücretleri.
 • BG Evlilik Tasdik Belgesi (Udostoverenie za sklyuçen Grajdanski Brak).
 • Bulgar Resmi Kurumlarına ödenecek tüm masraflar.
 • Danışmanlık, hizmet bedeli olarak temin edilecek güncel ücret bilgisini iletişim bölümündeki numaralardan öğrenebilirsiniz.

Bulgaristan vatandaşlığı bilgi

Yükleniyor...