Türkiye Doğumlular İçin Bulgaristan Vatandaşlığı

BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI ONLINE SORGULAMA FORMU İÇİN TIKLAYINIZ!

Değerli ziyaretcimiz, Vize Merkezi her kategorideki Bulgaristan vizesi, Bulgaristan oturum izni ve vatandaşlık işlemleriyle ilgili deneyimiyle sizlere yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Ebeveyni Bulgaristan vatandaşı olan, Türkiye doğumlu çocukların Bulgar vatandaşlığına geçişiyle ilgili gerekli evrakları sayfamızda bulacaksınız. Size en yakın Vize Merkezi şubesi ile irtibat kurduğunuz taktirde temsilcilerimiz e-posta yoluyla size en güncel evrak listesini ve prosedürü aktaracaklardır. Detaylı bilgi için  0212 287 73 33 numaralı danışma hattımıza bağlanabilirsiniz.

Konsolosluk telefonlarınıza ısrarlı aramalarınıza rağmen cevap vermiyor ise, Bulgar Konsolosluk veya Büyükelçilik Yetkililerine ulaşamıyor iseniz,Bu işler ile uğraşacak zamanınız yok ise, Probleminizi çözmek, Sizin adınıza Bulgaristan Konsolosluklarından Randevu alıp Zayavlenienizi doldurup zaman kaybetmeden başvurmanızı yapmanıza yardımcı olmamızı istiyorsanız müşteri temsilcilerimizi aramaktan çekinmeyin.

Başvuru, Zayevlenie doldurulduktan sonra yapılmaktadır. Pasaportunuzu Konsolosluktan başkasının almasını isterseniz Bulgar pasaportu başvuru esnasında Pasaportu teslim alacak kişiyi bildirmelisiniz.
Sol tarafta yer alan Şubelerimiz bölümünün olduğu butonu tıklayıp İstanbul, Ankara, Bursa, Edirne  Telefon / Adres bilgilerimizi görebilirsiniz.

Çocukların Bulgaristan Vatandaşlığına Geçebilmesi İçin Gerekli Evraklar (2019)

Aşağıdaki evraklar ile Türkiye’deki Bulgaristan Büyükelçiliği veya Konsolosluğa başvurulmaktadır. Başvuru sonuçlanma süresi 6 aydır. Türkiye doğumlu olan çocuğun Anne ve ya Babasından dolay Bulgaristan Vatandaşlığına geçebilmesi için gereken evrakların listesi:

 • Türkiye doğumlu, Bulgaristan Vatandaşı olan Anne ve ya Babasından dolayı BG Vatandaşlığı için başvuruda bulunacak çocuğun Doğum Kayıt Örneği (Form A);
 • Valilikte veya Kaymakamlık Tasdik Şerhi (Apostille) tatbik ettirmelidir.
 • Anne ve Babaya ait Evlilik Kayıt Örneği;
 • Valilik veya Kaymakamlık tarafından Apostilli.
 • Anne ve baba evli değilse Babalık Tanıma Belgesi düzenlenmeli.
 • Ebeveynlerden TC Vatandaşı olana ait TC Pasaportu ve Nufüs Cüzdanı fotokopisi.
 • Ebeveynlerden Bulgaristan Vatandaşı olana ait BG Pasaportu ve Liçna Karta fotokopisi.
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,Tüm aile görülecek şekilde Valilik ve ya Kaymakamlık tarafından Apostilli.
 • BG Vatandaşlığı da olan ebeveyne ait İsim Denklik Belgesi,Ankara Nüfus ve Vatandaşlık işleri Gen. Müdürlüğünden alınmış.Valilik veya Kaymakamlık tarafından Apostilli.
 • Başvuruya ebeveynlerden biri gelmeyecek ise başvuru yapacak olana Taahhütname vermeli.Valilik veya Kaymakamlık tarafından Apostilli.
 • Türkiye doğumlu olan çocuğun anne veya babasından dolay Bulgaristan Vatandaşlığına geçebilmesi için hazırlanan bu evraklar yeminli tercüman tarafından tercüme edilir.
 • Türkiye doğumlu olan çocuğun anne veya babasından dolay Bulgaristan Vatandaşlığına geçebilmesi için Türkçeden Bulgarcaya tercüme edilmiş bu evraklar ilk önce Bg Noterden Tasdik edilir. Sonra, Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı tarafından tasdik edilir.

Çocuklar İçin Bulgaristan Vatandaşlığına Geçiş Aşamaları

1. Bulgaristan'a gidip, Bulgaristan Vatandaşı ebeveynin bağlı bulunduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğüne (Slujba “GRAO” – Grajdanska Registratsiya i Administrativno Obslujvane) başvuruda bulunmalı.
2. Bulgaristan Adalet Bakanlığı (Ministersyvo na Pravosıdieto) BG Vatandaşlığı almak isteyen çocuğa BG Kimlik No (Edinen Grajdanski Nomer) verir.
3. EGN ile BG Vatandaşı olan ebeveynin bulunduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğü (Slujba “GRAO” – Grajdanska Registratsiya i Administrativno Obslujvane) çocuğa Doğum Tasdik Belgesi düzenleyecek (Udostovereniye za Rajdane).
4. Udostovereniye za Rajdane ile İç İşleri Bakanlığı İlçe Emniyet Müdürlüğü (Pasaportna Slujba) pasaport için başvurulur.
5. Bütün bu işlemleri Sizin adınıza yürütebilir, problemsiz sonuca ulaştırabiliriz. Bulgaristan Vatandaşlığı alması adına yapılması gereken işlemleri yapabilmemizi yetkili kılacak Vekâletname örneği ektedir.
Türkiye'den Bulgaristan Büyükelçilik veya Konsolosluklara çocuğunuza Bulgar Pasaport başvurusu yapabilmeniz için izlenmesi gereken adımlar:

Çocuklarınıza Pasaport çıkartma için Zayavlenieyi doldurmak

Zayavleniyeyi alabilmek için Bulgar Konsolosluk ve ya Büyükelçilik telefonlarından görevli memurları 14 00 – 16.00 arası arayarak Zayavleniye doldurmak için randevu alacaksınız. Size verilen tarih ve saatte bg Konsolosluğuna gelerek Zayavlenieyi alacaksınız.
Bu Zayavlenieyi aldıktan sonra dolduracaksınız ve Bulgar memurlarının Size verdiği başka bir tarih ve saatte gelip Bulgaristan Pasaportu başvurusunda bulunabileceksiniz.

Çocuklar İçin Bulgaristan Vatandaşlığı Ücretleri

Türkiye doğumlu olan çocuğun anne veya babasından dolay Bulgaristan Vatandaşlığına geçme işlemleri ücreti aşağıdaki hizmet bedellerini kapsamaktadır.

 • Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı evraklar ve Vekâletname tercüme ve tasdik ücretleri.
 • BG Evlilik Tasdik Belgesi (Udostoverenie za sklyuçen Grajdanski Brak).
 • Bulgar Resmi Kurumlarına ödenecek tüm masraflar.
 • Danışmanlık, hizmet bedeli olarak temin edilecek güncel ücret bilgisini  0212 287 73 33  numaralı hattımızdan öğrenebilirsiniz.

 

bulgaristan oturum izni

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon