Türkiye Doğumlular İçin Bulgaristan Vatandaşlığı

Türkiye Doğumlular İçin Bulgaristan Vatandaşlığı

Bulgaristan Vatandaşlık İşlemleri

Değerli ziyaretçimiz, Vize Merkezi her kategorideki Bulgaristan vizesi, Bulgaristan oturum izni işlemleriyle ilgili deneyimiyle sizlere yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Bulgaristan vatandaşlık başvurusu; Ebeveyni Bulgaristan vatandaşı olan, Türkiye doğumlu çocukların Bulgar vatandaşlığına geçişiyle ilgili ise detaylı bilgi ve gerekli evrakları sayfamızda bulabilirsiniz.

Türkiye Doğumlular İçin Pasavan ve Pasaport Çıkartma Süreci

Konsolosluk telefonlarınıza ısrarlı aramalarınıza rağmen cevap vermiyor ise, Bulgar Konsolosluk veya Büyükelçilik Yetkililerine ulaşamıyor iseniz, bu işler ile uğraşacak zamanınız yok ise, Probleminizi çözmek, Sizin adınıza Bulgaristan Konsolosluklarından Randevu alıp Zayavleniyenizi doldurup zaman kaybetmeden başvurmanızı yapmanıza yardımcı olmamızı istiyorsanız müşteri temsilcilerimizi aramaktan çekinmeyin.

Başvuru, Zayavlenie doldurulduktan sonra yapılmaktadır. Pasaportunuzu Konsolosluktan başkasının almasını isterseniz Bulgar pasaportu başvuru esnasında Pasaportu teslim alacak kişiyi bildirmelisiniz. Sol tarafta yer alan Şubelerimiz bölümünün olduğu butonu tıklayıp İstanbul, Ankara, Bursa, Edirne Telefon / Adres bilgilerimizi görebilirsiniz.

Türkiye'den Pasaport alma süresi: Bulgaristan vatandaşlık Pasaport başvurusu yapmak için Edirne, Bursa, Ankara ya da İstanbul bölgenize bağlı olarak konsolosluktan online randevu alınarak pasaport için başvurulmaktadır. İstanbul'da randevu ortalama 3 ay sonraya verilir, pasaport da ortalama 3 ayda gelir. Tüm işlemler başvurudan sonra yaklaşık 6-7 ayda sonuçlanır.

Pasavan randevu: Pasavan işlemleri şahsen yapılmaktadır ve herhangi bir randevuya gerek yoktur. Bulgaristan Konsolosluklarına gittiğiniz takdirde pasavana başvurabilirsiniz. Pasavan başvurusu için doldurmanız gereken zayevlenie formunu ilgili linkten indirebilirsiniz. Yalnızca pasavan için Biyometrik pasaport almamış olanlar için Adresna Registratsiya istenir.

Pasavan ücreti: Pasavan ücretini Bulgaristan Başkonsolosluğu kredi kartı ile ödemesini almaktadır. Bulgaristan pasavanı acili yet durumuna göre 1-2 gün veya 1 hafta içerisinde verilir. Biyometrik pasaportu olmayan ilk defa pasavan alacak olan kişilerin Bulgaristan İçişleri Bakanlığı onayı bekleyeceği için bu süre 1 aya kadar uzayabilir.

Muvafakatname: Bulgaristan vatandaşı ile evli olup, Bulgaristan vatandaşı çocuğuna pasaport süresini uzatmak isteyen veya pasavan almak isteyen kişilerin şahsen konsolosluğa gidememesi durumunda işlemleri için eşine noterden vekalet çıkartmalıdır. Anne ve babadan biri başvuruya gelemeyecek veya boşanmış iseler gelemeyecek ebeveynden noter tasdiklisi vekalet alınması gerekmektedir.

Boşananlar için: Velayetin tamamı (babanın çocuğu hiç görme hakkı olmadığı durumda) diğer ebeveynde olmadığı sürece noter vekaleti gerekmektedir. Velayet annedeyse ve yılın belirli günleri babanın görme hakkı varsa vekaletsiz pasaport veya pasavan başvurusu yapılmamaktadır.

Çocukların Bulgaristan Vatandaşlığına Geçebilmesi İçin Gerekli Evraklar (2024)

1989 yılı ve sonrasında göç eden vatandaşların çocukları için Bulgaristan vatandaşlık aşamaları sırasında işlemler sadece Bulgaristan nüfusuna kayıt yapılarak tamamlanmaktadır. 1989 ve sonraki yıllarda gelenlerin Türkiye doğumlu çocukları Anne ve/veya Babasından dolay Bulgaristan Vatandaşlık Başvurusu geçebilmesi için gereken evrakların listesi:

 • Türkiye doğumlu, Bulgaristan Vatandaşı olan Anne ve ya Babasından dolayı BG Vatandaşlığı için başvuruda bulunacak çocuğun apostilli Doğum Kayıt Örneği (Form A)
 • Anne ve Babaya ait Evlilik Kayıt Örneği; Valilik veya Kaymakamlık tarafından Apostilli.
 • Anne ve baba evli değilse Babalık Tanıma Belgesi düzenlenmeli.
 • Ebeveynlerden TC Vatandaşı olana ait TC Nüfus Cüzdanı fotokopisi.
 • Ebeveynlerden Bulgaristan Vatandaşı olana ait BG Pasaportu ve Liçna Karta fotokopisi.
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Tüm aile görülecek şekilde Valilik ve ya Kaymakamlık tarafından Apostilli.
 • BG Vatandaşlığı da olan ebeveyne ait İsim Denklik Belgesi, Ankara Nüfus ve Vatandaşlık işleri Gen. Müdürlüğünden alınmış. Valilik veya Kaymakamlık tarafından Apostilli.
 • Başvuruya ebeveynlerden biri gelmeyecek ise başvuru yapacak olana noterden vekalet vermeli Valilik veya Kaymakamlık tarafından Apostilli.
 • Türkiye doğumlu olan çocuğun anne veya babasından dolay Bulgaristan Vatandaşlığına geçebilmesi için hazırlanan bu evraklar yeminli tercüman tarafından tercüme edilir.
 • Türkiye doğumlu olan çocuğun anne veya babasından dolay Bulgaristan Vatandaşlığına geçebilmesi için Türkçeden Bulgarcaya tercüme edilmiş bu evraklar ilk önce Bg Noterden Tasdik edilir. Sonra, Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı tarafından tasdik edilir.

Çocuklar İçin Bulgaristan Vatandaşlığına Geçiş Aşamaları

Türkiye Doğumlular İçin Bulgaristan Vatandaşlığı başvuru işlem aşamaları aşağıdaki gibidir;

 1. Bulgaristan'a gidip, Bulgaristan Vatandaşı ebeveynin bağlı bulunduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğüne (Slujba “GRAO” – Grajdanska Registratsiya i Administrativno Obslujvane) başvuruda bulunmalı.
 2. Bulgaristan Adalet Bakanlığı (Ministerstvo na Pravosıdieto) Bulgaristan Vatandaşlığı almak isteyen çocuğa BG Kimlik No (Edinen Grajdanski Nomer) verir.
 3. EGN ile BG Vatandaşı olan ebeveynin bulunduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğü (Slujba “GRAO” – Grajdanska Registratsiya i Administrativno Obslujvane) çocuğa Doğum Tasdik Belgesi düzenlemektedir (Udostovereniye za Rajdane).
 4. Udostovereniye za Rajdane ile İç İşleri Bakanlığı İlçe Emniyet Müdürlüğü (Pasaportuna Slujba) pasaport için başvurulur.

Bütün bu işlemleri Sizin adınıza yürütebilir, problemsiz sonuca ulaştırabiliriz. Bulgaristan Vatandaşlığı alması adına yapılması gereken işlemleri yapabilmemizi yetkili kılacak Vekâletname örneği müşteri temsilcilerimiz tarafından size iletilecektir.

Türkiye'den Bulgaristan Büyükelçilik veya Konsolosluklara çocuğunuza Bulgar Pasaport başvurusu yapabilmeniz için izlenmesi gereken adımlar:

Çocuklarınıza Bulgaristan Pasaport çıkartma için Randevu almak ve başvuru formu (Zayavlenie) doldurmak

02129700522'den Bulgaristan Müşteri temsilcilerimizden Konsolosluk Randevusu alınmasını talep edebilirsiniz. Randevunuz en yakın tarih için alınarak barkotlu formunuz doldurularak mail ile tarafınıza ulaştırılacaktır.

Çocuklar İçin Bulgaristan Vatandaşlığı İşlem Ücretleri

Türkiye doğumlu olan çocuğun anne veya babasından dolay Türkiye Doğumlular İçin Bulgaristan Vatandaşlığı başvurusu ücreti aşağıdaki hizmet bedellerini kapsamaktadır.

 • Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı evraklar ve Vekâletname tercüme ve tasdik ücretleri.
 • BG Evlilik Tasdik Belgesi (Udostoverenie za sklyuçen Grajdanski Brak).
 • Bulgar Resmi Kurumlarına ödenecek tüm masraflar.
 • Danışmanlık, hizmet bedeli olarak temin edilecek güncel ücret bilgisini iletişim bölümündeki numaralardan öğrenebilirsiniz.

Bulgaristan ile ilgili sizden gelen sorular

4 sorudan en popüler 4 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Bulgaristan doğumlu kişiler üzerinden vatandaşlık
  Mine.G, 21 Ara 2020, 16:53

  Merhaba, benim ailemde Bulgaristan doğumlu kişiler var. Bulgaristan doğumlu kişiler üzerinden vatandaşlık alabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Babaanne üzerinden Bulgaristan vatandaşlığı
  H.Kurt, 17 Ara 2020, 16:27

  Merhaba, Babaannem Bulgaristan Plevne doğumlu. E devlette bu görünüyor. Ben babaanne üzerinden Bulgaristan vatandaşlığı alabilir miyim

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Vatandaşlığı Kanunu
  ş. kurt, 11 Eyl 2018, 23:16

  merhabalar ben kendim,eşim,ve iki kızım için bulgaristan çifte vatandaşlık almak istiyoruz, eşimbulgaristan doğumlu 1976 yılında doğmuş 1978 yılında türkiyeye yerleşmişler,benim babam bulgaristan 1952 doğumlu olup 1969-70 yıllarında Türkiye ye yerleşmişler ben 1975 izmir doğumlu olup İç işleri bakanlığına bağlı sahil güvenlik komutanlığı/müdürlüğünde kamu çalışanı adı altında çalışmaktayım, Bulgaristan vatandaşlığı kanunu hakkında bilgi verir misiniz.Teşekkürler iyi akşamlar

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Doğumlu Babadan Vatandaşlık Başvurusu
  G. G., 22 Şub 2018, 10:33

  Merhaba, 1987 ve 2003 doğumlu İki kız çocuğum var. Eşinden ayrılmış bir anne olarak kızlarımın Bulgaristan vatandaşı olmasını arzu ediyorum. Babaanneleri Varna doğumlu olmakla birlikte babalarının vatandaşlığı yok. Bu koşullarda kızlarımın vatandaşlık hakkı elde etmesi için ne yapmalıyım. Saygılarımla,

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Bulgaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp