Bulgaristan Pasaportu Uzatma

Bulgaristan Pasaportu Uzatma

Bulgaristan Cumhuriyeti, sınırları dışında yaşayan her Bulgar vatandaşına pasaport çıkartmak veya uzatmak hakkı vermektedir. Türkiye’de ikamet eden Bulgaristan vatandaşları, Bulgaristan pasaport çıkartma ve uzatma işlemleri için Türkiye'de bulunan Bulgaristan yetkili makamlarına başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru için iletişime geçilmesi gereken resmi makamlar Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bursa Bulgaristan Konsolosluğu’na başvuru gerçekleştirebilirler. Sayfamızın devamında Bulgaristan Pasaportu Uzatma ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Bulgaristan Kırmızı Pasaport ve Kimlik Kartı ile İlgili Yasal Mevzuat

Bulgaristan pasaportu almak için yapılan kırmızı pasaport başvurularında doldurulması zorunlu olan Zayavlenie belgesi (dilekçe) başvuruda bulunan kişi tarafından bizzat ilgili kuruma teslim edilmelidir.

Pasaport başvurusu işleminin şahsi olarak yapılma zorunluluğu başvuru sahibinin parmak izinin, yüzünün ve imzasızın dijital olarak kayıt altına alınmasından kaynaklanmaktadır.

Bulgaristan Liçna Kartı (Kimlik Kartı) başvurularında dilekçe ile birlikte Biyometrik fotoğrafın da başvuru evrakları arasında olması gerekmektedir.

Bulgar pasaport süresi doldu ne yapmalıyım?

Bulgar yasalarına göre her Bulgar vatandaşının tek bir pasaport sahibi olması zorunluluğu vardır. Bu durumda yeni pasaport alındıktan sonra eskisinin Bulgaristan resmi yetkililerine teslim edilmelidir. Süresi dolan pasaport 3 ay içinde Bulgaristan’ın Türkiye’de bulunan Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu temsilciliklerine teslim edilmeli. Pasaport ancak bazı özel durumlarda ve koşullarda geçici surette sahibinde kalabilir.

Kırmızı Pasaport ve Kimlik Kartı (Liçna Karta) Kaç Günde Çıkar?

Türkiye'de bulunan Bulgaristan Konsolosluklarından yapılan Bulgaristan Pasaportu uzatma ve kimlik (Liçna karta) uzatma ve Bulgaristan pasaport yenileme başvuruları ortalama 1-3 ay içinde hazırlanmaktadır. Teslimat başvurunun olduğu gibi şahsen yapılmaktadır.

Bulgaristan pasaport yenileme nasıl yapılır?

Bulgaristan vatandaşları pasaport yenileme ve pasaport uzatma işlemlerini Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Konsolosluğu, Bulgaristan Bursa Konsolosluğu’ndan yapabilir. Bulgar pasaportu yenileme başvuru işlemler için öncesinde e-pasaport randevusu alınması gerekir. Pasaport yenileme için lütfen Bulgaristan dışişleri bakanlığı web sitesinde yer alan e-pasaport başvuru bölümünden randevu alınabilir. E-pasaport başvurusu "[email protected]" adresinden gerçekleştirilebilir.

Bulgaristan ile ilgili sizden gelen sorular

3 sorudan en popüler 3 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Bulgar Pasaportunun Süresini Uzatma
  A.A, 01 Tem 2017, 03:35

  Merhaba Vize Merkezi size bir sorum olacaktı. Kızım 9 yaşında pasaport süresi doldu. Bulgaristan’a nasıl götürebilirim. Teşekkürler...

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgar Pasaportu Çıkartma, Yenileme ve Uzatma İşlemleri (2020)
  s.saraykoylu, 24 Şub 2017, 21:58

  bulgaristan da pasaport kac gunde cikartılir ve ücreti ne kadardır

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgar Pasaport Süresi Uzatma
  S. Kurtoglu Özenbaş, 29 Oca 2017, 23:28

  Suresi dolan bulgar pasaportumun suresini uzatmak icin konsoloslukdan nasil randevu alabilirim? Turk vatandasi olan esimin ve kizimin bulgar vatandasligi alabilmesi icin prosedur nedir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Bulgaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp