Bulgaristan Pasaportu Uzatma

Bulgaristan Cumhuriyeti, sınırları dışında yaşayan her Bulgar vatandaşına pasaport çıkartmak veya uzatmak hakkı vermektedir. Türkiye’de ikamet eden Bulgaristan vatandaşları, Bulgaristan pasaport çıkartma ve uzatma işlemleri için Türkiye'de bulunan Bulgaristan yetkili makamlarına başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru için iletişime geçilmesi gereken resmi makamlar Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bursa Bulgaristan Konsolosluğu’na başvuru gerçekleştirebilirler. Sayfamızın devamında Bulgaristan Pasaportu Uzatma ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Bulgaristan Kırmızı Pasaport ve Kimlik Kartı ile İlgili Yasal Mevzuat

Bulgaristan pasaportu almak için yapılan kırmızı pasaport başvurularında doldurulması zorunlu olan Zayavlenie belgesi (dilekçe) başvuruda bulunan kişi tarafından bizzat ilgili kuruma teslim edilmelidir.

Pasaport başvurusu işleminin şahsi olarak yapılma zorunluluğu başvuru sahibinin parmak izinin, yüzünün ve imzasızın dijital olarak kayıt altına alınmasından kaynaklanmaktadır.

Bulgaristan Liçna Kartı (Kimlik Kartı) başvurularında dilekçe ile birlikte Biyometrik fotoğrafın da başvuru evrakları arasında olması gerekmektedir.

Bulgar pasaport süresi doldu ne yapmalıyım?

Bulgar yasalarına göre her Bulgar vatandaşının tek bir pasaport sahibi olması zorunluluğu vardır. Bu durumda yeni pasaport alındıktan sonra eskisinin Bulgaristan resmi yetkililerine teslim edilmelidir. Süresi dolan pasaport 3 ay içinde Bulgaristan’ın Türkiye’de bulunan Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu temsilciliklerine teslim edilmeli. Pasaport ancak bazı özel durumlarda ve koşullarda geçici surette sahibinde kalabilir.

Kırmızı Pasaport ve Kimlik Kartı (Liçna Karta) Kaç Günde Çıkar?

Türkiye'de bulunan Bulgaristan Konsolosluklarından yapılan Bulgaristan Pasaportu uzatma ve kimlik (Liçna karta) uzatma ve Bulgaristan pasaport yenileme başvuruları ortalama 1-3 ay içinde hazırlanmaktadır. Teslimat başvurunun olduğu gibi şahsen yapılmaktadır.

Bulgaristan pasaport yenileme nasıl yapılır?

Bulgaristan vatandaşları pasaport yenileme ve pasaport uzatma işlemlerini Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Konsolosluğu, Bulgaristan Bursa Konsolosluğu’ndan yapabilir. Bulgar pasaportu yenileme başvuru işlemler için öncesinde e-pasaport randevusu alınması gerekir. Pasaport yenileme için lütfen Bulgaristan dışişleri bakanlığı web sitesinde yer alan e-pasaport başvuru bölümünden randevu alınabilir. E-pasaport başvurusu "consul.istanbul@mfa.bg" adresinden gerçekleştirilebilir.

Bulgaristan Pasaportu Uzatma
Yükleniyor...
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2022 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 12154