Bulgaristan Pasaportu Uzatma

Bulgaristan Cumhuriyeti, sınırları dışında yaşayan her Bulgar vatandaşına pasaport çıkartmak veya uzatmak hakkı vermektedir. Türkiye’de ikamet eden Bulgaristan vatandaşları, pasaport çıkartma ve uzatma işlemleri için Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bursa Bulgaristan Konsolosluğu’na başvuru gerçekleştirebilirler.

 

Bulgaristan Kırmızı Pasaport ve Kimlik Kartı ile İlgili Yasal Mevzuat

Bulgaristan pasaportu almak için yapılan kırmızı pasaport başvurularında doldurulması zorunlu olan zayavleniye belgesi (dilekçe) başvuruda bulunan kişi tarafından bizzat ilgili kuruma teslim edilmelidir. Pasaport başvurusu işleminin şahsi olarak yapılma zorunluluğu başvuru sahibinin parmak izinin, yüzünün ve imzasızın dijital olarak kayıt altına alınmasından kaynaklanmaktadır. 

Bulgaristan Liçna Kartı (Kimlik Kartı) başvurularında dilekçe ile birlikte biyometrik fotoğrafın da başvuru evrakları arasında olması gerekmektedir.   

Bulgar yasalarına göre her Bulgar vatandaşının tek bir pasaport sahibi olması zorunluluğu vardır. Bu durumda yeni pasaport alındıktan sonra eskisinin Bulgaristan resmi yetkililerine teslim edilmelidir.
Süresi dolan pasaport 3 ay içinde Bulgaristan’ın Türkiye’de bulunan Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu temsilciliklerine teslim edilmeli. Pasaport ancak bazı özel durumlarda ve koşullarda geçici surette sahibinde kalabilir.

Bulgaristan Kırmızı Pasaport ve Kimlik Kartı (Liçna Karta) Kaç Günde Çıkar?

Türkiye'de bulunan Bulgaristan Konsolosluklarından yapılan Bulgraistan Pasport uzatma ve kimlik (liçna karta) uzatma ve yenileme başvuruları ortalama 1-3 ay içinde hazırlanmaktadır. Teslimat başvurunun olduğu gibi şahsen yapılmaktadır.

Bulgaristan pasaportu yenileme

Yükleniyor...
ALT MENÜ
× Bulgaristan Pasaportu Uzatma
Bulgaristan Vatandaşlığı Başvuru
Evlilikten Dolayı Bulgaristan Vatandaşlığı
TC Doğumlular İçin BG Vatandaşlığı
Bulgar Vatandaşı ile Evli Olanlara
1978 Bulgaristan Göçmenlerine Vatandaşlık
1951 Bulgaristan Göçmenlerine Vatandaşlık
Yatırımcılara Bulgar Vatandaşlığı
Çocuklara Bulgaristan Vatandaşlığı
14 Yaş Altı Bulgaristan Doğumlular İçin
Bulgaristan Pasaportu Yenileme
İsim Denklik Belgesi
Whatsapp
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2021 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 12154
Telefon
x
POI