Bulgaristan Pasaportu Uzatma

Bulgaristan Cumhuriyeti, sınırları dışında yaşayan her Bulgar vatandaşına pasaport çıkartmak veya uzatmak hakkı vermektedir. Türkiye’de ikamet eden Bulgaristan vatandaşları, pasaport çıkartma ve uzatma işlemleri için Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu’na başvuru gerçekleştirebilirler.

Size yakın olan bölgedeki Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak durumunuzu anlatın ve size güncel evrak listesini göndermelerini isteyin. Müşteri temsilcilerimiz size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır. Size gönderdikleri e-mail'de en güncel gerekli evrak listesiyle birlikte vize ücreti, aracı kurum ücreti, seyahat sağlık sigortası ücreti total olarak tarafınıza bildirilecektir.  Acil vize ihtiyaçlarınızda Müşteri Temsilcimize danışın.

BULGARİSTAN KIRMIZI PASAPORTU VE KİMLİK KARTI İLE İLGİLİ YASAL MEVZUAT

 • Bulgaristan pasaportu almak için yapılan kırmızı pasaport başvurularında doldurulması zorunlu olan zayavleniye belgesi (dilekçe) başvuruda bulunan kişi tarafından bizzat ilgili kuruma teslim edilmelidir. Pasaport başvurusu işleminin şahsi olarak yapılma zorunluluğu başvuru sahibinin parmak izinin, yüzünün ve imzasızın dijital olarak kayıt altına alınmasından kaynaklanmaktadır. Teknik ihtiyaçlar yetersizliklerden dolayı Bulgaristan Konsolosluklarında bu işlem yapılamamaktadır.  
 • Bulgaristan Liçna Kartı (Kimlik Kartı) başvurularında dilekçe ile birlikte biyometrik fotoğrafın da başvuru evrakları arasında olması gerekmektedir.   
 • Bulgar yasalarına göre her Bulgar vatandaşının tek bir pasaport sahibi olması zorunluluğu vardır. Bu durumda yeni pasaport alındıktan sonra eskisinin Bulgaristan resmi yetkililerine teslim edilmelidir.
 • Süresi dolan pasaport 3 ay içinde Bulgaristan’ın Türkiye’de bulunan Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu temsilciliklerine teslim edilmeli. Pasaport ancak bazı özel durumlarda ve koşullarda geçici surette sahibinde kalabilir.

BULGARİSTAN KIRMIZI PASAPORTU VE KİMLİK KARTI (LİÇNA KARTA) İLE İLGİLİ İŞLEMLER

 • Hizmeti veren temsilcilik, başvuru sahibini pasaportun 5 iş günü içerisinde çıkarılacağına dair bilgilendirir.
 • Belgelerde ve belgelerin içeriğinde eksikler veya hatalar tespit edildiğinde, temsilcilik gerekli düzeltmelerin gerçekleştirilmesi için başvuru sahibine 7 iş günü içinde bilgilendirme yapar.  
 • Eksik ve hatalarla ilgili bilgilendirme yapılan tarihten itibaren, söz konusu hatalar başvuru sahibi tarafından belirli bir süre düzeltilmediği taktirde pasaportla alakalı bütün işlemler sonlandırılır.
 • Bulgaristan’da bulunan ilgili resmi kurum pasaporta dair işlemlerin tamamlandığına dair doğrulama işlemini yapmasını müteakiben Bulgaristan’ın Türkiye’deki temsilcilikleri (Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu) başvuru sahibine işlemlerin doğrulanmasıyla ilgili olarak 7 iş günü içinde bilgilendirme yapar.
 • Bulgaristan’ın resmi temsilciliklerine eksiksiz ve prosedüre uygun şekilde yapılan pasaport ve kimlik kartı çıkartma ve uzatma başvuruları 90 gün içinde sonuçlanır. Bu süre, konsoloslukların veya ilgili kurumların yoğunluğuna, eksik veya hatalı evraklarla ilgili düzeltmelerin yapılma durumuna göre uzayabilmektedir.
 • Pasaportun kullanılmayacak duruma gelecek şekilde zarar görmüş olması veya kaybedilmesi halinde yerel kolluk kuvvetlerine bilgilendirmenin yapılması ve bu kurumlardan alınacak durumu açıklayan belgelerle Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu temsilciliklerinden birine 3 gün içinde bilgi verilmesi gerekmektedir. Bu çeşit durumlar ortaya çıktığında yeni veya geçici bir pasaport alınmasına dair bir başvuru yapılabilmektedir.

BULGARİSTAN GEÇİCİ PASAPORTU

 • Bulgaristan geçici pasaportu sadece Bulgaristan dışında yaşayan ve seyahatlerde kullanılan kimlikle ilgili gerekli resmi evrakları olan Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşlarına verilir.
 • Geçici pasaportun geçerlilik süresi 12 ay olup Bulgaristan’a dönülmesi gereken süre ile tutarlılık içerir.

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon