Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Sayfamızın devamında Bulgaristan aile ve arkadaş ziyaret vizesi için gerekli evraklar, aile ve arkadaş vize başvurularında zorunlu olan davet belgesi, davetiyesiz vize başvuru şartları, , çocuklar için yapılan vize başvurularında gerekli evraklar hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz. 

Bulgaristan’da bir aile üyesi veya arkadaşı yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yanlarına 90 günden az sürecek ziyaretler öncesinde Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi almaları gerekir.

İkamet edilen bölgeye en yakın Vize Merkezi temsilcimizi arayarak mesleğinize veya statünüze uygun güncel evrak listesini talep edin. Vize Merkezi temsilcilerimiz memnuniyetle size yardımcı olacaktır. Vize Merkezi temsilcimizden alacağınız e-postada Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi için gerekli evrak listesiyle birlikte vize ücreti, aracı kurum ücreti, Seyahat Sağlık Sigortası ücretini toplu olarak tarafınıza bildirilecektir. 

Bulgaristan'da yaşayan aile üyesini, arkadaşınızı ve akrabanızı kısa süreli ziyaret etmek amaçlı yapılan vize başvuru sürecini başlatmak ve prosedür hakkında ayrıntılı bilgi almak için iletişim bölümündeki numaralardan destek hattımızı arayabilir, ayrıntılı soru ve görüşlerinizi bulgaristan@vizemerkezi.com mail adresimize iletebilirsiniz. 

Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2021

Değerli Ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğundan emin olunuz. 

 • Pasaport - Seyahat sonrasında en az bir (1) yıl geçerli olmalı.
 • Biometrik Fotoğraf - İki (2) adet 35x45 milimetre ölçülerinde son üç (3) ay içerisinde çekilmiş olmalı.
 • Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi - Eksiksiz doldurulmuş, Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunan kişi tarafından imzalanmış olmalı. 
 • Davetiye: Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunacak kişi veya kişiler adına düzenlenmiş olmalı. Davetiyeyi gönderen kişinin bulunduğu şehrin Polis, Yabancılar Şubesi’nden (Migratsiya) onaylı olmalı.
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunacak kişinin Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.
 • Banka Hesap Cüzdanı fotokopisi. Bulgaristan’a aile ziyaretine gidecek kişiye ait Banka Hesap Cüzdanı fotokopisi. (Hesapta seyahat ve konaklama masraflarınızı karşılayacak miktarda bakiyenizin olması gerekir)
 • Liçna Karta fotokopisi: Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi başvurusu yapacak kişinin Bulgaristan’da ailesi veya eşi var ise: Yakınına ait Bulgaristan Kimlik Kartı (Liçna Karta) fotokopisi. Bulgaristan’dan Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi gönderen kişi, davet ettiği kişinin Bulgaristan’da bulunduğu sürece tüm masraflarını ve bakımını üstleneceğine dair bir Bulgaristan Noteri tarafından tasdiklenmiş Taahhütname (Deklaratsiya) gönderebilirse yukarıda sayılı olan evraklar da olmak şartıyla Uzun Süreli Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi başvurusu yapılabilir.
 • Muvafakatname:  Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunacak kişi 18 yaşından gün almamış ise: Bulgaristan seyahatine ebeveynleri ile birlikte gidiyor olsa bile, anne ve baba bu seyahati gerçekleştirecek on sekiz (18) yaşından küçük olan çocuklarına bu seyahati yapmasına izin verdiklerine dair bir Türkiye Cumhuriyeti Noterinden tasdikli Muvafakatname (Her ikisi tarafından imzalanmış) almak zorundalar.

Bulgaristan Aile ve Arkadaş Vizesi Başvuru

Davetiyesiz Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan Aile Ziyareti Vize başvurularınızda davetiyeniz yoksa aşağıdaki belgeleri ofisimize ulaştırarak davetiyesiz başvuru yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için arayınız.

 • Pasaport - Seyahat sonrası en az altı (6) ay geçerli olmalı.
 • Biyometrik Fotoğraf – İki (2) adet 35x45 milimetre ölçülerinde. Son üç (3) ay içerisinde çekilmiş olmalı.
 • Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi: Eksiksiz doldurulmuş, Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunan kişi tarafından imzalanmış olmalı. On sekiz (18) yaşından gün almamış olanların Bulgaristan Vize Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği - Son bir haftada Nüfus Müdürlüğü'nden alınmış. Kaşeli ve imzalı olmalı.   

18 Yaş Altı Kişiler İçin Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunacak kişi on sekiz (18) yaşından gün almamış ise:
 • Bulgaristan seyahatine anne ve babası ile birlikte gidiyor olsa bile, anne ve baba bu seyahati gerçekleştirecek on sekiz (18) yaşından küçük olan çocuklarına bu seyahatin yapmasına izin verdiklerine dair T.C. Noterden tasdikli Muvafakatname (Her ikisi tarafından imzalanmış) almak zorundalar.
 • Anne veya babaya ait Bulgaristan pasaportlarının fotokopisi.
 • Anne veya babaya ait Bulgaristan Kimlik Kartı olan Liçna Karta’nın fotokopisi.
 • Anne veya babaya ait Ankara Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü’nden alınmış İsim Denklik Belgesi.
 • Anne veya babaya ait en aza 5.000 TL bakiye olan Banka Hesap Cüzdanı fotokopisi.
 • Anne ve babaya ait Nüfus Cüzdanı Fotokopisi.
 • Doğum Kayıt Örneği.
 • Evlilik Kayıt Örneği / Türkiye Evlilik Cüzdanı fotokopisi.
 • Vize başvuru formu

Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi Başvuru Formu

Vize başvuru formu, Bulgaristan aile ziyaret vizesi için gerekli evrak listesinin başında gelmektedir. Bulgaristan vize başvuru formunu aşağıdaki linklerden bilgisayarınız indirebilirsiniz.

Bulgar Vizesi almak isteyenler Bulgaristan Vize Başvuru Formunu doldurmakla yükümlüdürler. Eksiksiz ve diğer vize başvuru evraklarıyla tutarlılık içermesi gereken Bulgaristan vizesi başvuru formu gerçek bilgileri içermelidir. Bulgar Konsolosluğu’nun vize sürecinde başvuru dosyanızda gördüğü çelişkili bilgi veya bilgiler vize talebinizin retle sonuçlanmasına sebebiyet verebilir. Bulgaristan Vize Başvuru Formu Türkçe veya İngilizce dillerinde doldurulabilir. Bütün bilgileri eksiksiz ve gerçeğe uygun şekilde formdaki ilgili yere yazdıktan sonra atacağınız imzanın pasaportunuzdaki ile aynı olması gerekmektedir. Vize başvuru formunda belirttiğiniz ülkeye giriş ve ülkeden ayrılır tarihlerinizin dilekçe yazan tarihlerle uyumlu olduğuna, pasaport numarası, kimlikteki ad ve soyadı gibi ayrıntılara dikkat etmeyi unutmayın.

Bulgaristan Aile ve Arkadaş Vizesi Gerekli Evraklar

Eşi Bulgaristan Vatandaşı Olanlar için Bulgaristan Ziyaret Vizesi Evraklar 2021

 • Pasaport – Vizeye başvuracak kişiye ait ve seyahat sonrası en az altı (6) ay geçerli olmalı.
 • Biyometrik fotoğraf – İki (2) adet 35x45 milimetre ölçülerinde son üç (3) ay içerisinde çekilmiş olmalı.
 • Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi - Eksiksiz doldurulmuş, Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunan kişi tarafından imzalanmış olmalı. On sekiz (18) yaşından gün almamış olanların Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi velisi tarafından imzalanmaktadır.    
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği - Nüfus Müdürlüğü'nden alınmış. Kaşeli ve imzalı olmalı.
 • Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi için Bulgaristan’da evliliğin yapıldığı şehrin belediyesinden alınmış Evlilik Cüzdanı (Grajdanski Brak ot Obştinata).
 • Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi için başvuran kişiye ait en fazla on beş (15) gün önceye ait Banka Hesap Dökümü fotokopisi: İmzalı ve kaşeli. İmzayı atan banka görevlisinin imzasını da içeren İmza Sirküsü. Son bakiye en az 5.000 TL olmalı.
 • Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi için başvuruda bulunan kişinin Bulgaristan vatandaşı olan eşine ait Bulgaristan pasaportunun ve Bulgaristan Kimlik Kartı’nın (Liçna Karta) fotokopileri.
 • Bulgaristan vatandaşı olan eşin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı da varsa ve vatandaşı olduğu ülkelere ait pasaportlardaki isimleri farklı ise Ankara Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğünden alınmış İsim Denklik Belgesi.
 • Doğum Kayıt Örneği.
 • Evlilik Kayıt Örneği / Türk Evlilik Cüzdanı fotokopisi.

Bulgaristan Ziyaret Vizesi Hakkında Güncel Bilgiler

 • Bir Türk vatandaşı Bulgaristan’da yaşayan bir aile üyesi, akrabası veya arkadaşının yanına gidebilmesi için bu ülkenin Türkiye’deki resmi temsilciliklerinden vize alması gerekir. 90 günden az sürmesi planlanan Bulgaristan seyahatlerde kullanılmak üzere pek çok farklı sebep gösterilerek Kısa Süreli Bulgaristan vizesi çeşidi alınabiliyor. Eğer Bulgaristan’da ziyaret edilecek olan aile üyesi, akraba veya arkadaşın bu ülke vatandaşlığı veya Oturum İzni bulunuyorsa, kendilerinden alınacak bir davetiye aracılığı ile Bulgaristan Ziyaret Vize başvurusu yapılabilir. Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi Başvuru Dosyasına eklenecek olan davetiyenin, gönderen kişinin yaşadığı şehrin bağlı olduğu yerdeki yetkili resmi kurumlar tarafından onaylanmaları da gerekir. Bu evrak onaylı olmadığı takdirde yapılacak olan başvuru kabul edilmez. Vize için sunulacak olan tüm belgelerin eksiksiz olması gerekir. Ayrıca doğru bir şekilde, doğru bilgilerle doldurulmaları da önemlidir. Yanlış, eksik ve tutarsız belgelerin olduğu başvuru dosyaları işleme alınmaz.      
 • Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi almak isteyen Türk vatandaşları, bu ülkeden alınması gereken bir davet mektubu alması gerekir. Davetiyeyi gönderecek olan kişinin Bulgaristan vatandaşı veya Bulgaristan Oturum İzni sahibi olması gerekir. Bu belge Türkiye’ye gönderilmeden önce yetkili bir Bulgaristan devlet dairesi tarafından onaylanması gerekir. Bu birim ise kişinin yaşadığı şehrin Polis Merkezinin, Yabancılar Şubesi’dir. Hazırlanacak olan Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi Davetiyesinin orijinali vize başvuru dosyasına dâhil edilmeli. Bu evrak belirli bir süre geçerli olduğu için, güncelliği bitmeden kullanılması gerekir.
 • Bulgaristan’a yapılan vize başvuruları belirli bir nedene göre talep edilebildiği için hazırlanacak olan diğer evraklarda da farklılıklar olabiliyor. Ayrıca alınan her farklı vize türü ülkede yapılabilecek şeylerin durumu da değişebiliyor. Örneğin, Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi ile Bulgaristan’da ticari faaliyetlerde bulunulamaz.   
 • Tüm Bulgaristan vize talepleri ile ilgili değerlendirmeler vizenin başvurusunun yapıldığı Türkiye’deki resmi Bulgaristan Konsolosluğu/Büyükelçiliği tarafından yapılır. Vizenin değerlendirme süresi belirli olmasına rağmen ilgili temsilciliğin ek evrak isteme veya değerlendirme süresini uzatma hakkı bulunur. Gecikme olabilecek durumlardan bir diğeri ise teslim edilen Bulgaristan Vize Başvuru Dosyasında bulunan eksik belgeler veya hatalı doldurulmaları olabilir. Konsolosluk başvuru sahibini gerekli gördüğü durumlarda mülakata da çağırabilir. 

Bulgaristan aile ve arkadaş ziyaret vizesi için ayrıntılı bilgi için bizi arayarak destek alabilir, detaylı soru ve görüşlerinizi bulgaristan@vizemerkezi.com adresimize yazabilirsiniz. Bulgaristan Departmanı yetkililerimiz en kısa sürede size geri dönüş yapacaklardır. 

Yükleniyor...