Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

BULGARİSTAN ZİYARET VİZESİ

Bulgaristan’da bir aile üyesi veya arkadaşı yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yanlarına 90 günden az sürecek ziyaretler öncesinde Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi almaları gerekir.

Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyaret Vize Evrak Listesi 2019:

 • Pasaport - Seyahat sonrasında en az bir (1) yıl geçerli olmalı.
 • Biometrik Fotoğraf - İki (2) adet 35x45 milimetre ölçülerinde son üç (3) ay içerisinde çekilmiş olmalı.
 • Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi - Eksiksiz doldurulmuş, Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunan kişi tarafından imzalanmış olmalı.           
 • Davetiye: Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunacak kişi veya kişiler adına düzenlenmiş olmalı. Davetiyeyi gönderen kişinin bulunduğu şehrin Polis, Yabancılar Şubesi’nden (Migratsiya) onaylı olmalı.
 • Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunacak kişinin Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.
 • Bulgaristan’a aile ziyaretine gidecek kişiye ait Banka Hesap Cüzdanı fotokopisi. (Hesapta seyahat ve konaklama masraflarınızı karşılayacak miktarda bakiyenizin olması gerekir)
 • Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi başvurusu yapacak kişinin Bulgaristan’da ailesi veya eşi var ise: Yakınına ait Bulgaristan Kimlik Kartı (Liçna Karta) fotokopisi. Bulgaristan’dan Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi gönderen kişi, davet ettiği kişinin Bulgaristan’da bulunduğu sürece tüm masraflarını ve bakımını üstleneceğine dair bir Bulgaristan Noteri tarafından tasdiklenmiş Taahhütname (Deklaratsiya) gönderebilirse yukarıda sayılı olan evraklar da olmak şartıyla Uzun Süreli Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi başvurusu yapılabilir.
 • Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunacak kişi 18 yaşından gün almamış ise:Bulgaristan seyahatine ebeveynleri ile birlikte gidiyor olsa bile, anne ve baba bu seyahati gerçekleştirecek on sekiz (18) yaşından küçük olan çocuklarına bu seyahati yapmasına izin verdiklerine dair bir Türkiye Cumhuriyeti Noterinden tasdikli Muvafakatname (Her ikisi tarafından imzalanmış) almak zorundalar.

Davetiye Olmadan Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi için Gerekli Evraklar Listesi 2019:

 • Pasaport - Seyahat sonrası en az altı (6) ay geçerli olmalı.
 • Biometrik Fotoğraf – İki (2) adet 35x45 milimetre ölçülerinde. Son üç (3) ay içerisinde çekilmiş olmalı.
 • Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi - Eksiksiz doldurulmuş, Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunan kişi tarafından imzalanmış olmalı. On sekiz (18) yaşından gün almamış olanların Bulgaristan Vize Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği - Son bir haftada Nüfus Müdürlüğü'nden alınmış. Kaşeli ve imzalı olmalı.       
 • Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunacak kişi on sekiz (18) yaşından gün almamış ise:
 • Bulgaristan seyahatine anne ve babası ile birlikte gidiyor olsa bile, anne ve baba bu seyahati gerçekleştirecek on sekiz (18) yaşından küçük olan çocuklarına bu seyahatin yapmasına izin verdiklerine dair TC Noterden tasdikli Muvafakatname (Her ikisi tarafından imzalanmış) almak zorundalar.
 • Anne veya babaya ait Bulgaristan pasaportlarının fotokopisi.
 • Anne veya babaya ait Bulgaristan Kimlik Kartı olan Liçna Karta’nın fotokopisi.
 • Anne veya babaya ait Ankara Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü’nden alınmış İsim Denklik Belgesi.
 • Anne veya babaya ait en aza 5000 TL bakiye olan Banka Hesap Cüzdanı fotokopisi.
 • Anne ve babaya ait Nüfus Cüzdanı Fotokopisi.
 • Doğum Kayıt Örneği.
 • Evlilik Kayıt Örneği / Türk Evlilik Cüzdanı fotokopisi.

Eşi Bulgaristan Vatandaşı Olanlar için Bulgaristan Ziyaret Vizesi Evrak Listesi 2019:

 • Pasaport – Vizeye başvuracak kişiye ait ve seyahat sonrası en az altı (6) ay geçerli olmalı.
 • Biometrik fotoğraf – İki (2) adet 35x45 milimetre ölçülerinde son üç (3) ay içerisinde çekilmiş olmalı.
 • Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi - Eksiksiz doldurulmuş, Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunan kişi tarafından imzalanmış olmalı. On sekiz (18) yaşından gün almamış olanların Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi velisi tarafından imzalanmaktadır.    
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği - Nüfus Müdürlüğü'nden alınmış. Kaşeli ve imzalı olmalı.
 • Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi için Bulgaristan’da evliliğin yapıldığı şehrin belediyesinden alınmış Evlilik Cüzdanı (Grajdanski Brak ot Obştinata).
 • Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi için başvuran kişiye ait en fazla on beş (15) gün önceye ait Banka Hesap Dökümü fotokopisi: İmzalı ve kaşeli. İmzayı atan banka görevlisinin imzasını da içeren İmza Sirküsü. Son bakiye en az 5000 TL olmalı.
 • Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi için başvuruda bulunan kişinin Bulgaristan vatandaşı olan eşine ait Bulgaristan pasaportunun ve Bulgaristan Kimlik Kartı’nın (Liçna Karta) fotokopileri.
 • Bulgaristan vatandaşı olan eşin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı da varsa ve vatandaşı olduğu ülkelere ait pasaportlardaki isimleri farklı ise Ankara Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğünden alınmış İsim Denklik Belgesi.
 • Doğum Kayıt Örneği.
 • Evlilik Kayıt Örneği / Türk Evlilik Cüzdanı fotokopisi.

Değerli Ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğundan emin olunuz.

İkamet edilen bölgeye en yakın Vize Merkezi temsilcimizi arayarak mesleğinize veya statünüze uygun güncel evrak listesini talep edin. Vize Merkezi temsilcilerimiz memnuniyetle size yardımcı olacaktır. Vize Merkezi temsilcimizden alacağınız e-postada Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi için gereken evrak listesiyle birlikte vize ücreti, aracı kurum ücreti, Seyahat Sağlık Sigortası ücretini toplu olarak tarafınıza bildirilecektir. Acil vize ihtiyacınız söz konusu olduğunda Müşteri Temsilcimizi arayarak ayrıntılı bilgi ve belgelere ulaşabilirsiniz.

BULGARİSTAN ZİYARET VİZESİ 2019

Bir Türkiye vatandaşı Bulgaristan’da yaşayan bir aile üyesi, akrabası veya arkadaşının yanına gidebilmesi için bu ülkenin Türkiye’deki resmi temsilciliklerinden vize alması gerekir. 90 günden az sürmesi planlanan Bulgaristan seyahatlerde kullanılmak üzere pek çok farklı sebep gösterilerek Kısa Süreli Bulgaristan vizesi çeşidi alınabiliyor. Eğer Bulgaristan’da ziyaret edilecek olan aile üyesi, akraba veya arkadaşın bu ülke vatandaşlığı veya Oturum İzni bulunuyorsa, kendilerinden alınacak bir davetiye aracılığı ile Bulgaristan Ziyaret Vize başvurusu yapılabilir.

Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi Başvuru Dosyasına eklenecek olan davetiyenin, gönderen kişinin yaşadığı şehrin bağlı olduğu yerdeki yetkili resmi kurumlar tarafından onaylanmaları da gerekir. Bu evrak onaylı olmadığı takdirde yapılacak olan başvuru kabul edilmez.
Vize için sunulacak olan tüm belgelerin eksiksiz olması gerekir. Ayrıca doğru bir şekilde, doğru bilgilerle doldurulmaları da önemlidir. Yanlış, eksik ve tutarsız belgelerin olduğu başvuru dosyaları işleme alınmaz.      

BULGARİSTAN AİLE ZİYARET VİZESİ İŞLEMLERİ

Bulgaristan Ziyaret Vizesi almak isteyen Türk vatandaşları, bu ülkeden alınması gereken bir davet mektubu alması gerekir. Davetiyeyi gönderecek olan kişinin Bulgaristan vatandaşı veya Bulgaristan Oturum İzni sahibi olması gerekir. Bu belge Türkiye’ye gönderilmeden önce yetkili bir Bulgaristan devlet dairesi tarafından onaylanması gerekir. Bu birim ise kişinin yaşadığı şehrin Polis Merkezinin, Yabancılar Şubesi’dir. Hazırlanacak olan Bulgaristan Ziyaret Vizesi Davetiyesinin orijinali vize başvuru dosyasına dâhil edilmeli. Bu evrak belirli bir süre geçerli olduğu için, güncelliği bitmeden kullanılması gerekir.

Bulgaristan’a yapılan vize başvuruları belirli bir nedene göre talep edilebildiği için hazırlanacak olan diğer evraklarda da farklılıklar olabiliyor. Ayrıca alınan her farklı vize türü ülkede yapılabilecek şeylerin durumu da değişebiliyor. Örneğin, Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi ile Bulgaristan’da ticari faaliyetlerde bulunulamaz.   

Tüm bulgaristan vize talepleri ile ilgili değerlendirmeler vizenin başvurusunun yapıldığı Türkiye’deki resmi Bulgaristan Konsolosluğu/Büyükelçiliği tarafından yapılır. Vizenin değerlendirme süresi belirli olmasına rağmen ilgili temsilciliğin ek evrak isteme veya değerlendirme süresini uzatma hakkı bulunur.  Gecikme olabilecek durumlardan bir diğeri ise teslim edilen Bulgaristan Vize Başvuru Dosyasında bulunan eksik belgeler veya hatalı doldurulmaları olabilir. Konsolosluk başvuru sahibini gerekli gördüğü durumlarda mülakata da çağırabilir.  

Bulgaristan Ziyaret Vizesi Kısa Süreli bir vize türü olduğu için başvurular doğrudan şahıslar tarafından yapılamıyor. Başvuru dosyasının ilgili Bulgaristan Konsolosluğuna teslim edilmesi için vize işlemleri yürüten yetkili bir acente veya vize danışmanlığı faaliyeti olan bir şirketin hizmeti kullanılmalı. Yapılan başvuruların sonucu olumlu veya olumsuz olması fark etmeden verilen harç ücretleri iade edilmez.

BULGARİSTAN VİZE BAŞVURU FORMU HAKKINDA

Bulgar Vizesi almak isteyenler Bulgaristan Vize Başvuru Formunu doldurmakla yükümlüdürler. Eksiksiz ve diğer vize başvuru evraklarıyla tutarlılık içermesi gereken Bulgaristan vizesi başvuru formu gerçek bilgileri içermelidir. Bulgar Konsolosluğu’nun vize sürecinde başvuru dosyanızda gördüğü çelişkili bilgi veya bilgiler vize talebinizin retle sonuçlanmasına sebebiyet verebilir. Bulgaristan Vize Başvuru Formu Türkçe veya

İngilizce dillerinde doldurulabilir. Bütün bilgileri eksiksiz ve gerçeğe uygun şekilde formdaki ilgili yere yazdıktan sonra atacağınız imzanın pasaportunuzdaki ile aynı olması gerekmektedir. Vize başvuru formunda belirttiğiniz ülkeye giriş ve ülkeden ayrılır tarihlerinizin dilekçe yazan tarihlerle uyumlu olduğuna, pasaport numarası, kimlikteki ad ve soyadı gibi ayrıntılara dikkat etmeyi unutmayın.

Bulgaristan vize başvuru formunu aşağıdaki linklerden bilgisayarınız indirebilirsiniz.
İstanbul, Edirne, Bursa bölgelerinden yapılan Bulgaristan turistik vize başvuruları için: Bulgaristan Vize Başvuru Formu
Ankara ve Gaziantep bölgelerinden yapılan Bulgaristan turistik vize başvuruları için:    Bulgaristan Vize Başvuru Formu

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon