Bulgaristan Konsolosluğu

Değerli yolcularımız Bulgaristan Konsolosluğu başvuru esnasında Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili vatandaşı iseniz (pasaportunuzda geçerli Schengen vizeniz yoksa) ya da Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşı iseniz, Bulgaristan Cumhuriyeti’ne seyahat etmek için Bulgaristan vize işlemlerine müracaat etmeniz gerekecektir.

Bulgaristan Konsolosluğu doğrudan yapılan vize başvurularını 1 Ocak 2015 tarihinden bu yana kabul etmemektedir. Bu nedenle Bulgaristan vizesi işlemleri ve Bulgaristan konsolosluğu randevu işlemleri için Vize Başvuru Merkezleri ve Turizm/ Seyahat Acenteleri aracılığı ile yapmanız gerekmektedir.

Bulgaristan Konsoloslukları Görev Bölgeleri

Bulgaristan Konsoloslukları yetki alanları birbirlerinden farklıdır. Bulgaristan vize başvuruları Bulgaristan Konsolosluklarının yetki alanlarına göre yapılmalıdır. Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Bursa Bulgaristan Konsolosluğu tüm Türkiye'den yapılan vize başvurularını değerlendirme yetkisine sahipken Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu'nun yetki alanları dahilindeki iller aşağıdaki gibidir.

Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği Görev Alanına Dahil Olan İller

Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, Iğdır, Karaman, Kastamonu, Kars, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Konya, Kilis, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Uşak, Yozgat, Zonguldak gibi şehirlerde ikamet eden kişiler işlemleri için Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği ile iletişime geçebilir.

Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu Görev Alanına Dahil Olan İller

Edirne Başkonsolosluğu ise Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli ili ve ilçelerinden başvuru kabul etmektedir.

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu Görev Alanına Dahil Olan İller

Bursa Konsolosluğu ise her bölgeden başvuru kabul etmektedir.

Bulgaristan Konsolosluğu Vize Türleri

TC Bulgaristan Konsolosluğu Bursa, Edirne, Ankara ve İstanbul Konsoloslukları, Bulgaristan vize türlerini A,B, C ve D olarak 4 başlık altında kategorize edilmiştir. Başka bir ülkeye giderken Bulgaristan üzerinden yapacağınız transit geçişlerde A türü Bulgaristan vizesi, kısa süreli turistik seyahatleriniz için B ve C tipi Bulgaristan vizesi, iş kurmak, oturum, vatandaşlık gibi işlemler için alınan uzun süreli vizeye ise D tipi Bulgaristan vize prosedürü uygulanmaktadır.

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu Hizmet Bölgeleri

Tüm Türkiye için hizmet vermektedir.

Bulgaristan Vizesi ile Hangi Ülkelere Girilir?

Bulgaristan Cumhuriyeti 1 Ocak 2007 tarihinden bu yana Avrupa Birliği (AB) tam üyesidir. Ancak Bulgaristan Anlaşmasına taraf ülkelerden değildir. Bu nedenle Schengen üyesi ülkeler (Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre) ülkelerine seyahat edememektedirler. Bulgaristan Konsolosluğu Çok girişli Bulgaristan vizesiyle Romanya ve Hırvatistan’a giriş yapılabilmektedir. Diğer taraftan, Schengen vizesine sahip olanlar Bulgaristan’a vizesiz seyahat edebilmektedir.

Ankara Büyükelçiliği, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu, Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu, İstanbul Başkonsolosluğu tüm vize türlerini işleme alma ve değerlendirme yetkisine sahiptir. C vize başvurularında konsolosluk bölge sınırlaması yoktur.

LÜTFEN aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanarak bize ulaşınız…..

İstanbul

Rumeli Cad. No:78 D:4 Nişantaşı, Şişli, İSTANBUL

+90 (212) 970 05 22

Ankara

Cinnah Cad. Bükreş Sok. No:19/8 Çankaya, ANKARA

+90 (312) 970 05 01

Edirne

İstasyon Mah. İstasyon Cad. No:15 Merkez, EDİRNE

+90 (850) 460 15 33

İzmir

Mithatpaşa Cad. No:1114 D:1 Güzelyalı/ İZMİR (Magella Travel Agency)

+90 (232) 970 05 01

Bursa

+90 (224) 322 20 26

Gaziantep

+90 (342) 255 50 95

Antalya

+ 90 (242) 255 5510

.

Yükleniyor...