Bulgaristan Konsolosluğu

Bulgaristan Konsolosluğu

Değerli yolcularımız Bulgaristan Konsolosluğu başvuru esnasında Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili vatandaşı iseniz (pasaportunuzda geçerli Schengen vizeniz yoksa) ya da Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşı iseniz, Bulgaristan Cumhuriyeti’ne seyahat etmek için Bulgaristan vize işlemlerine müracaat etmeniz gerekecektir.

Bulgaristan Konsolosluğu doğrudan yapılan vize başvurularını 1 Ocak 2015 tarihinden bu yana kabul etmemektedir. Bu nedenle Bulgaristan vizesi işlemleri ve Bulgaristan konsolosluğu randevu işlemleri için Vize Başvuru Merkezleri ve Turizm/ Seyahat Acenteleri aracılığı ile yapmanız gerekmektedir.

Bulgaristan Konsoloslukları Görev Bölgeleri

Bulgaristan Konsoloslukları yetki alanları birbirlerinden farklıdır. Bulgaristan vize başvuruları Bulgaristan Konsolosluklarının yetki alanlarına göre yapılmalıdır. Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Bursa Bulgaristan Konsolosluğu tüm Türkiye'den yapılan vize başvurularını değerlendirme yetkisine sahipken Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu'nun yetki alanları dahilindeki iller aşağıdaki gibidir.

Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği Görev Alanına Dahil Olan İller

Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, Iğdır, Karaman, Kastamonu, Kars, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Konya, Kilis, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Uşak, Yozgat, Zonguldak gibi şehirlerde ikamet eden kişiler işlemleri için Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği ile iletişime geçebilir.

Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu Görev Alanına Dahil Olan İller

Edirne Başkonsolosluğu ise Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli ili ve ilçelerinden başvuru kabul etmektedir.

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu Görev Alanına Dahil Olan İller

Bursa Konsolosluğu ise her bölgeden başvuru kabul etmektedir.

Bulgaristan Konsolosluğu Vize Türleri

TC Bulgaristan Konsolosluğu Bursa, Edirne, Ankara ve İstanbul Konsoloslukları, Bulgaristan vize türlerini A,B, C ve D olarak 4 başlık altında kategorize edilmiştir. Başka bir ülkeye giderken Bulgaristan üzerinden yapacağınız transit geçişlerde A türü Bulgaristan vizesi, kısa süreli turistik seyahatleriniz için B ve C tipi Bulgaristan vizesi, iş kurmak, oturum, vatandaşlık gibi işlemler için alınan uzun süreli vizeye ise D tipi Bulgaristan vize prosedürü uygulanmaktadır.

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu Hizmet Bölgeleri

Tüm Türkiye için hizmet vermektedir.

Bulgaristan Vizesi ile Hangi Ülkelere Girilir?

Bulgaristan Cumhuriyeti 1 Ocak 2007 tarihinden bu yana Avrupa Birliği (AB) tam üyesidir. Ancak Bulgaristan Anlaşmasına taraf ülkelerden değildir. Bu nedenle Schengen üyesi ülkeler (Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre) ülkelerine seyahat edememektedirler. Bulgaristan Konsolosluğu Çok girişli Bulgaristan vizesiyle Romanya ve Hırvatistan’a giriş yapılabilmektedir. Diğer taraftan, Schengen vizesine sahip olanlar Bulgaristan’a vizesiz seyahat edebilmektedir.

Ankara Büyükelçiliği, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu, Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu, İstanbul Başkonsolosluğu tüm vize türlerini işleme alma ve değerlendirme yetkisine sahiptir. C vize başvurularında konsolosluk bölge sınırlaması yoktur.

LÜTFEN aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanarak bize ulaşınız…..

İstanbul

Rumeli Cad. No:78 D:4 Nişantaşı, Şişli, İSTANBUL

+90 (212) 970 05 22

Ankara

Cinnah Cad. Bükreş Sok. No:19/8 Çankaya, ANKARA

+90 (312) 970 05 01

Edirne

İstasyon Mah. İstasyon Cad. No:15 Merkez, EDİRNE

+90 (850) 460 15 33

İzmir

Mithatpaşa Cad. No:1114 D:1 Güzelyalı/ İZMİR (Magella Travel Agency)

+90 (232) 970 05 01

Bursa

+90 (224) 322 20 26

Gaziantep

+90 (342) 255 50 95

Antalya

+ 90 (242) 255 5510

Bulgaristan ile ilgili sizden gelen sorular

21 sorudan en popüler 20 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Pasavan Başvurusu İşlemleri
  D. Alioğlu, 27 Haz 2018, 11:39

  Merhaba iyi günler Ben Bulgaristan Vatandaşıyım. Yeni çocuğum oldu ona ne vize ne de pasaport çıkartabiliyorum. Pasavan diye bir belge veriliyormuş. Bu belgeyi nasıl çıkartabilirim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Kayıp Bulgaristan Pasaportumu Nasıl Çıkartabilirim?
  S.Dinçer, 08 Eki 2017, 15:00

  Merhaba Vize Merkezi, Bulgar pasaportumu kaybettim. Konsolosluktan pasaport çıkarabilir miyim ? İşlemlerin ortalama süresi ne kadardır ? İyi günler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan pasaportu yenileme
  Ö.Kurtulmuş, 05 Ağu 2017, 21:36

  Merhaba, Ben Bulgar vatandaşıyım ve bulgar pasaportumun tarihi doluyor. Yenilemek için Bulgaristan'a gitmek istemiyorum. Bu yenileme işlemiyle ilgileniyor musunuz? Mümkünse İstanbul da yaşıyorum, burdan halletmek için ne kadar para harcamam gerekir bana söyleyebilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Pasaportumun süresi geçti, yeni pasaportumu nasıl alabilirim ?
  N.Özgür, 26 Tem 2017, 23:42

  Merhaba Vize Merkezi, Benim pasaportumun süresi geçti, yeni pasaportumu nasıl alabilirim ?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • PASAPORTUMUNU SÜRESİ DOLDUYSA NE YAPMALIYIM ?
  N.K, 11 Tem 2017, 11:47

  Merhaba, Bulgaristan pasaportumun süresi doldu, ama kimliğimin süresinin dolmasına daha 4 yıl var. Ailemle Bulgaristan'a tatile gitmek ve gittiğim zaman pasaportumu yeniletmek istiyorum. Ama bu şekilde sınırdan geçiş yapabilir miyim bilmiyorum. Arkadaşlarım giriş yapabileceğimi söyledi ama emin olamadım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Kayıp Bulgaristan Kimliğini Nasıl Çıkartabilirim?
  M. Hanım, 01 May 2017, 16:17

  İyi günler. Vize Merkezi’ne bir sorum olacaktı. Bulgaristan kimliğimi kaybettim yenisini Vize Merkezinin aracılığıyla konsolosluktan çıkartabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Pasaportunun Süresi Nasıl Uzatılır?
  MESUT, 17 Nis 2017, 21:02

  Merhabalar, Çifte vatandaşım, Bulgaristan pasaportumun süresi 19.Nisan.2017 tarihinde dolmaktadır. İstanbul Konsolosluğuna başvuruda bulunmak istiyorum, formu doldurdum, sitelerde konsolosluğa mail atılması gerektiği konusunda bilgiler var ancak formun gönderilmesi gereken mail adresi ile ilgili bilgi yok. Hangi mail adresine göndermem gerekiyor, bilginiz var mı? Teşekkürler...

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgar Kırmızı Pasaportu Yenileme İçin Gerekli Evraklar
  R.M, 03 Mar 2017, 14:18

  Merhabalar; Ben Bulgaristan vatandaşıyım fakat kırmızı pasaportum süresi dolalı 1 yıl oldu. Tekrar kırmızı pasaportumu yenilemek için ne yapmam gerekiyor? Bilgi verebilir misiniz? İyi çalışmalar…

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgar pasaprt başvurusu
  s.kıray, 21 Şub 2017, 19:05

  Süresi dolan Bulgar pasaportumu uzattırmak istiyorum. elektronik başvuru için belgelerimi tarattırıp göndereceğim e-mail adresini bulamıyorum. Ayrıca soyadı değişikliğinden dolayı hangi evrakla başvuru yapmalıyım? yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan evlilik belgesi alma
  C. Koç, 15 Şub 2017, 23:35

  selamlar, eşimle 2 yıl kadar önce türkiyede evlendik, kendisi aynı zamanda bulgar vatandaşı. evliliğimizin bulgaristanda da geçerli olabilmesi için gerekli nikahı, bulgaristana gitmeden, türkiyeden de yapabiliyor muyuz acaba? şimdiden teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Liçna karta ve Bulgar pasaportumu nasıl yenileyebilirim?
  V. Mutlu, 13 Şub 2017, 14:09

  Merhaba Bulgaristan vatandaşıyım. Lichna karta'mın süresi doldu. Pasaportumun ise yakında dolacak. kartımın ve pasaportumun yenilenmesi için radevu talep etmekteyim. Ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Konsolosluğundan Vatandaşlık Başvurusu
  K. Güneş, 29 Oca 2017, 20:55

  Merhaba Çocuklarımın EGN'si çıktı İstanbuldan randevu Nisanın sonuna veriyorlar Edirneden yaptırabilirmiyim vatandaşlık işlemlerini

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Kayıp Bulgaristan Pasaportunu Yenilemek için Yapılması Gerekenler
  Şenol, 25 Kas 2016, 11:35

  Merhaba, Bulgaristan vatandaşıyım. Pasaportum kayıp. Yeni Bulgaristan pasaportu çıkartmak istiyorum. Nasıl bir süreç izlemem gerekiyor?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Pasaportu Yenileme ve Liçna Karta çıkarma
  Caner, 29 Eki 2016, 21:12

  Bulgaristan, Tervel doğumluyum. Kırmızı pasaportum var. Süresi 10 yıl önce bitti. Ayrıca Liçna Karta'm da yok. Pasaport ve Liçna Karta çıkartıp, Bulgaristan'a giriş-çıkış yapma hakkımı tekrar kazanmak istiyorum. Hangi adımları atmam gerekiyor. Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çocuk İçin Bulgaristan Pasaportu
  İsmail, 28 Eki 2016, 22:49

  Ben Türk vatandaşıyım eşim Bulgaristan vatandaşı evlilikten dolayı geçici Liçna Kartım var. Çocuk olunca direk Bulgaristan pasaportu çıkar mı?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Pasaportunun Süresini Uzatma
  Osman, 03 Eki 2016, 23:07

  2001 yılında süresi dolan bir Bulgaristan pasaportum var. Pasaportu yenilemek ve Bulgaristan'a gitmek için ne yapmam gerekiyor?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Pasaportu Yenilemek İçin Konsolosuktan Randevu Almak
  ALİ, 19 Eyl 2016, 00:25

  Merhabalar, Ben ve eşim Bulgaristan vatandaşıyız. Eşimin pasaportunun süresi 2016 yılının Aralık ayında sona ermek üzere. Bundan dolayı İstanbul Konsolosluğundan pasaportu yenilemek istiyoruz. Fakat telefon yoluyla aradığımda Bulgarca konuşan biri çıkıyor ve iletişim kuramıyorum. Online başvuru varmış... Bir de "Zayavlenie" örneği mevcut mudur? Benim online randevu almak için bilgisayarım uygun değil. Evrak tarattıracak tarayıcım da yok. Siz ücret karşılığında bu hizmeti veriyor musunuz?Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgar Evlilik Cüzdanı Nasıl Alınır?
  Hasibe, 24 Ağu 2016, 15:44

  Merhaba, Ben 1 ay önce Türkiye'de bir Türk vatandaşı ile evlilik yaptım. Kendim çift vatandaşım. Eşimi de Bulgaristan'a götürmek istiyorum. Sanırım orada nikah kıyılması gerekiyormuş. Bunun için gerekli evraklar nelerdir? Ayrıca eşim adına hesap açmam da gerekiyormuş, Hesapta da 3000 Leva para olması gerekiyormuş. Bunun doğruluk payı nedir. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Konsolosluğundan Bulgar pasaportu yenileme işlemleri?
  Habib, 18 Ağu 2016, 09:53

  Merhaba , Bulgaristan Bursa Konsolosluğu'ndan randevu almayı çözemedim. Nasıl alırım? Siz benim yerime alır mısınız? Çünkü Bulgar pasaportumun süresi doluyor ve onu Bursa'dan yenilemek istiyorum. Konsolosluktan randevu alınamıyor ve yetkililere ulaşılamıyor. Arıyorum Türkçe konuşan da yok. Ayrıca bu pasaport ile tatile de çıkmak istiyorum. Dönüş yapabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Vatandaşlık ve Pasaport Başvurusu Sonuçlanma Süresi
  Ümit, 07 Ağu 2016, 17:45

  27.05.2016 tarihinde vatandaşlık ve pasaport başvurusunda bulundum. Fakat hala haber alamadım. Ne yapmam gerekiyor?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Bulgaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp