Bulgaristan Vatandaşı Eş Ziyaret Vizesi

BULGARİSTAN VATANDAŞI EŞ ZİYARET VİZESİ

Bir Bulgaristan vatandaşı ile evli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bu ülkeye gidebilmek için vize talebinde bulunurken eşinin vatandaşlığını neden olarak göstererek Bulgaristan Eş Ziyareti Vizesi başvurusu yapabilir.

Bulgaristan Vatandaşı Eş Ziyaret Vize Evrak Listesi:

 • Bulgaristan’dan Tasdikli Evlilik Cüzdanı (Grajdanski Brak).
 • Bulgaristan vatandaşı olan eşin Bulgaristan Pasaportu ve Bulgaristan Kimlik Kartının (Liçna Karta) fotokopisi.
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.
 • İki (2) yıl geçerli Pasaport
 • İki (2) Adet Biometrik fotoğraf - Arka fonu beyaz, 35x45 milimetre boyutlarında.
 • Banka Hesap Cüzdanı veya Bankadan kaşeli ve imzalı Banka Hesap Dökümü - Hesabınızda en az 4.000 TL bakiyesi bulunması gerekir.

Değerli Ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğundan emin olunuz.

Size yakın olan bölgedeki Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak durumunuzu anlatın ve size güncel evrak listesini göndermelerini isteyin. Müşteri Temsilcilerimiz size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır. Size gönderdikleri e-Mail'de en güncel gerekli evrak listesiyle birlikte vize ücreti, aracı kurum ücreti, Seyahat Sağlık Sigortası ücretinin tamamı tarafınıza bildirilecektir.  Acil vize ihtiyaçlarınızda Müşteri Temsilcimize danışın.

Önemli Notlar:

 • Vize işlem süreci beş (5) iş günüdür.
 • Bulgaristan Konsolosluğu’na şahsen gitme zorunluluğu yoktur.
 • Belgeler kurye ile tarafımıza yollanabilir.
 • Vize başvurusu olumlu sonuçlanırsa bir (1) yıllık, 90 gün ikamet hakkı veren vize verilir.
 • Bu vize Bulgaristan’a çok girişli olup, her altı (6) ay içinde 90 gün ülkede kalınabileceği anlamına gelir. 
 • Eğer araç ile seyahat edilecekse ve bu araç çalışılan şirkete aitse, şirketin kişiye verdiği vekâletname ile
 • Bulgaristan seyahati gerçekleştirilebilir. (Vekâletnamenin İngilizce veya Bulgarca tercüme edilmesinde fayda vardır)
 • Seyahate araçla gidecekse ayrıca Yeşil Sigorta, yani Uluslararası Araç Sigortası ve Uluslararası Ehliyetin sahibi olmak da gerekir.

BULGARİSTAN VATANDAŞI EŞ ZİYARET VİZESİ

Bir Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşı ile evli olan Türkiye vatandaşları, bu ülkeye gitmek istediklerinde yapmaları gereken vize başvurusunun temelini evliliklerine dayandırabilir. Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluklarından en yakınındakine yapılabilen bu başvuru ile verilen Bulgaristan Vatandaşı Eş Ziyaret Vizesi bir yıllık geçerliliği olsa dahi Kısa Süreli vizeler arasında değerlendiriliyor. Altı aylık bir sürede toplamda en fazla 90 gün ikamet edilebiliyor. Vize ülkeye çoklu giriş hakkı da veriyor.

Ancak bu vize için başvurmanın ve almanın en önemli şartı evliliği kanıtlamaktır. Bu tür bir vizeye bir Türk vatandaşının başvuru yapılabilmesi için öncelikle Bulgaristan’da evliliğin onaylatılmış ve Bulgaristan’dan evlilik cüzdanın alınmış olması gerekmektedir. Her türdeki Bulgaristan vizesi için talep edilen evraklar değişebiliyor. Evlilik nedeniyle yapılan başvurularda hazırlanması gereken en önemli belge ise evliliğin geçerliliğidir.

Hazırlanacak olan tüm evrakların doğru yerlerden temin edilmesi ve gerektiği gibi imza ve kaşe ile onaylatılması zorunluluktur. Aksi durumlarda yapılan başvurular olumsuz sonuçlanır. İletilecek belgelerde evliliği kanıtlayacak bazı dokümanların Bulgaristan’dan temin edilmesi gerekecek. Bunlar arasında Bulgaristan’da yaşayan eşin pasaportu ve Bulgaristan Kimlik Kartının fotokopileri de bulunuyor.

BULGARİSTAN VATANDAŞI EŞ ZİYARET VİZE İŞLEMLERİ

Eşi Bulgaristan vatandaşı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye gidebilmeleri için bazı şartlara uymaları gerekir. Öncelikle Türkiye’de bulunan Bulgaristan Konsolosluğu’na evlilik nedeniyle ülkeye gidebilmek için vize başvurusu yapmak gerekir. Bu başvuru nedeni hazırlanması gereken belgelerin hangileri olacağını da belirler. Her farklı vize başvurusu bazı farklı evrakların temin edilmesini gerektirebilir.

Bulgaristan Vatandaşı Eş Ziyareti Vizesi için hazırlanması gereken en önemli belgeler ise evliliği kanıtlayanlardır. Elbette başvuru dosyasına eklenecek olan tüm belgelerin doğru yerlerden temin edilmesi, içeriklerinin de doğru bilgilerle hazırlanması gerekir. Ayrıca her birinin yetkili bir resmi kurum tarafından onaylanması da zorunluluktur. Her evrak güncel olmalıdır ve geçerlilik süreleri içerisinde kullanılmalıdırlar. Aksi durumlarda Türkiye’deki ilgili Bulgaristan Konsolosluklarına iletilen başvurular değerlendirmeye alınmaz. Alınan her vize türü farklı izinler verir. Bulgaristan’a eş ziyareti için talep edilen ve kullanılan bir vize ile ülkede iş amaçlı faaliyetlerde bulunulamaz.

Bulgaristan’a yapılacak olan tüm Kısa Süreli Vize başvuruları yetkilendirilmiş aracı acenteler tarafından veya bu konuda danışmanlık hizmeti veren vize merkezleri tarafından yapılabiliyor. Ülkeye 90 günden az ziyaret planlanan durumlarda yapılacak başvurular şahsi olarak kabul görmüyor. Ayrıca talebin iletileceği Bulgaristan temsilciliğinin yeri de önemlidir. Çünkü her farklı konsolosluğun sorumlu olduğu kendi görev bölgesi vardır ve kendi bölgesi dışından gelen hiçbir başvuruyu değerlendirmezler.

Türkiye’de yapılan tüm Bulgaristan Vize başvuruları ile ilgili tek karar yetkisi de bu konsoloslukta bulunur. Olumlu veya olumsuz hiçbir karar bu kurumların dışındaki kişiler ve şirketler tarafından verilemez. Başvuru dosyasının değerlendirme süresi talep edilen vize türüne göre belirlidir ve değişiklik gösterebilir, ancak bazı durumlarda sürenin uzaması da olasılık dâhilindedir. Bu durumlar ise eksik belge, hatalı veya yanlış bilgi veya benzeri durumlarda oluşabilir. Başvurunun yapıldığı yetkili Bulgaristan Konsolosluğu’nun ek belge isteme veya talep sahibi ile mülakat yapma hakkı da bulunuyor.

Vize başvurusu ile ilgili verilen karar her ne olursa olsun talep ile ilgili ödenen vize harçları geri ödenmez.  Ayrıca evrakları ileten aracı kurumların hizmet bedellerinin de ayrı olduğu unutulmamalı. İstenen vizenin reddedilmesi durumunda eksiklerin tamamlanıp tekrar başvurulması tavsiye olunur.

Türkiye’de Bulgaristan Vatandaşı Eş Ziyareti için başvuru yapılabilecek resmi Bulgaristan temsilcilikleri Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu, Bulgaristan Bursa Konsolosluğu ve Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği’dir.

BULGARİSTAN VİZE BAŞVURU FORMU HAKKINDA

Bulgar Vizesi almak isteyenler Bulgaristan Vize Başvuru Formunu doldurmakla yükümlüdürler. Eksiksiz ve diğer vize başvuru evraklarıyla tutarlılık içermesi gereken Bulgaristan vizesi başvuru formu gerçek bilgileri içermelidir. Bulgar Konsolosluğu’nun vize sürecinde başvuru dosyanızda gördüğü çelişkili bilgi veya bilgiler vize talebinizin ret ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilir. Bulgaristan Vize Başvuru Formu Türkçe veya İngilizce dillerinde doldurulabilir. Bütün bilgileri eksiksiz ve gerçeğe uygun şekilde formdaki ilgili yere yazdıktan sonra atacağınız imzanın pasaportunuzdaki ile aynı olması gerekmektedir. Vize başvuru formunda belirttiğiniz ülkeye giriş ve ülkeden ayrılır tarihlerinizin dilekçe yazan tarihlerle uyumlu olduğuna, pasaport numarası, kimlikteki ad ve soyadı gibi ayrıntılara dikkat etmeyi unutmayın.

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon