Bulgaristan Vatandaşlığı

Değerli ziyaretçimiz,

Bulgaristan vatandaşlık prosedürlerine dair telefonda hiçbir bilgi aktarımı yapılmamaktadır.  Aşağıda yer alan bilgiler genel Bulgar vatandaşlığı mevzuatına aittir. Bulgaristan vatandaşlığınız için hangi mevzuata göre ilerleyeceğimizi belirlemek için, başvuru sahibinin isim denklik belgesi ve vukuatlı nüfus kayıt örneği ile birlikte randevu alarak ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. Bulgar vatandaşlığı işlemlerinize dair danışmanlık hizmetini 50 Euro olan hizmet bedelimiz dâhilinde cumartesi günleri saat 10:00-14:00 arasında Edirne ofisimizde vermekteyiz.

İsim denklik belgesi ile ilgili detaylı bilgi için ilgili bağlantıyı ziyaret ederebilirsiniz. Denklik belgesi hususunda detaylı bilgiyi ilgili bağlantıda bulabilirsiniz. Belge ile ilgili yetkili birimler İlçe Nüfus Müdürlükleridir. Randevu gününde belgelerinizle ilgili araştırmayı yaptıktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilme hakkınızı tespit etmekteyiz. Firmamıza vekâlet vermenizle birlikte Bulgar vatandaşlığı başvurunuzu tamamlamaktayız. 

Randevu Almak İçin

İstanbul   +90 212 970 05 33         

Ankara:   +90 312 970 05 33

İzmir:       +90 232 970 05 33             

Edirne:    +90 850 460 15 33

 

Bulgaristan vatandaşlığı bilgi

Bulgaristan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Bulgaristan vatandaşlığı, Türkiye’de yaşayan Bulgar Türklerini yakından ilgilendirmekte olan bir konudur. Bulgaristan ve Türkiye devleti arasında bulunan yüzlerce yıllık ilişkinin neticesinde Türkiye’ye yerleşmiş çok sayıda Bulgaristan doğumlu Türkiye vatandaşı bulunurken özellikle 1989 ve 1978 göçü sonrası Bulgaristan göçmenlerinin gündemini Bulgar vatandaşlığı meşgul etmektedir.
Bulgar vatandaşlığına geçmek isteyen Türkiye vatandaşları için ise birden fazla vatandaşlığa geçme prosedürü mevcuttur.  Sayfamızın devamında Bulgaristan vatandaşlığı almak için gerekenlerin detaylı listesini bulabilirsiniz. 

Bulgaristan vatandaşlığına geçmek için gerekenler uzun bir süreci kapsamaktadır. Vatandaşlık başvurunuzu hangi gerekçeye dayandırarak yapacaksanız ona göre belirli evraklar hazırlamanız ve ilgili birimlere sunmanız gerekecektir. Sayfamızda çocuklarınız için Bulgar vatandaşlığı ve evlilik yolu ile Bulgar vatandaşlığı ile bilgileri bulabilirsiniz. 

Bulgaristan Vatandaşlığı Alma Aşamaları

1 – Türkiye doğumlular için Bulgaristan vatandaşlığı alma
2 – 78 göçmenlerinin Bulgaristan vatandaşlığı alma
3 – Bulgaristan vatandaşı ile evlilik yolu ile Bulgar vatandaşlığı alma

Bulgaristan Vatandaşlığı Alma Şartları (Genel)

  • Bulgaristan vatandaşlığı için öncelikle kişinin kesintisiz olarak Bulgar’da 5 yıl süresiz oturma izni olması gerekmekte
  • Bulgar vatandaşlığı alımında bulunacak olan Türkiye vatandaşları veya yabancılar hüküm giymemiş olmalı
  • Bulgaristan çifte vatandaşlık alımında bulunacak olan Türkiye vatandaşlarının Bulgaristan eğitim bakanlığı onaylı Bulgarca bildiğine dair belgesi olmalıdır.
  • Türkiye doğumlu kişiler için Bulgaristan vatandaşlığı prosedürleri çok çeşitlidir. 14 veya 18 yaşından küçük olan kişiler için Bulgar vatandaşlığı hakkına sahiptir.

Bulgaristan Vatandaşı ile Evlilik 

Bulgaristan vatandaşı ile evlilik gerçekleştirmiş olan kişilerin Bulgaristan vatandaşlığı alımı için öncelikle bu kişinin evlilik sonrası Bulgaristan D vize alması gerekmektedir. Bulgaristan D vize ile Bulgaristan’a giriş yapılması sonrası yine bu kişi eşinin Bulgaristan adres kaydının olduğu mahalledeki yabancılar şubesine gidip evlilikten dolayı geçici oturum dilekçesi vermesi gerekmektedir. Bulgaristan Yabancılar Şubesine verilmiş olan bu Bulgaristan geçici oturum dilekçesi maksimum 7 mesai gününde neticesi açıklanacaktır. Açıklanmış olan bu netice ise Bulgar Polisinin inisiyatifine göre 3 – 6 – 12 ay süreli geçici oturum izni verilecektir. Bulgaristan vatandaşı ile evlilik yolu ile Bulgaristan geçici oturum izni ise maksimum 5 yıldır. Geçici oturum izni ile beş yılın devam etmesi halinde Bulgar devleti söz konusu evliliği göz önünde bulundurarak sabit oturum izni verecek aynı zamanda verilmiş olan Bulgar sabit oturum izni (postoyanno prebivavane) ise Bulgaristan vatandaşlığının alınmasını da sağlayacaktır

Bulgaristan Pasavan Nedir?

Tek sayfalı pasaport - seyahat belgesidir
Sadece bulgaristan konsolosluğundan alınabilir. Sadece Bulgaristan'a seyahat edebilir.

Hangi durumlarda pasavan verilir?

1-  Pasaportun suresi bitmiş açil bulgaristan gitmesi gerekene
2- Pasaportu Türkiye’de çalınmış olanlara verilir
Pasaportu Türkiye’de Kaybolan Kişinin Pasavan Çıkarması İçin Hangi Evraklar Gerekmektedir?
1 - TC Emniyet Müdürlüğü'nden ya da karakolda pasaportu çalındığına dair tutanak
2 - Pasaport ve liçna kart fotokopisi
3 - 3 adet resim

Bulgaristan Konsolosluğundan Nasıl Pasavan Alınır?

1-Pasavan almak için öncelikle konsololuğu arıyarak randevu alıcaz. saat 14:00 den sonra 0212 281 01 14-15ya da 281 05 42  randevuyu ortalama 1 ila 5 gun sonraya vericekler (yoğunluk durumuna gore değişiyor)
Pasavan için randevu aldığınız gun bulgaristan konsolosluguna geldiğinizde size doldurmak üzere 1 zaevlenie vericekler Zaevlenieyi doldurup üzerinde başvuru yapabileceğiniz tarih yazmakta,
O tarihte  tekrar konsolosluğa gelicek konsolosluğa girebilmeniz için biraz kuyrukta içeri girerek evraklarınızı tam ve eksiksiz ise başvurunuzu kabul edicekler . pasavanı 3ila 10 gun içinde yoğunlu durumuna göre verecekler.

Pasavan için hangi belgeler gerekli?

18 yaşından küçük ise:
1- Akt za rajdane
2- Biradet biometrik fotoğraf
3- Anne babanın Bulgaristan kimlik kartı fotokopi ve aslı (liçna kart) TC vatandaşı ise  birisi TC kimlik kartı
4- Anne baba çocuk ile birlikte Bulgaristan Konsolosluğuna gelmek zorundadır. Boşanmış yada  ebeveynlerden biri yok ise Bulgaristan Konsolosluklar makamlarınca vekalet vermesi gerekir...
Pasavan için Bulgaristan Konsolosluğun taleb ettiği ücretler:
1 - 2 şahit için 150 tl noter ücreti.
2 - Pasavan ücreti 175 tl
Bulgaristan'dan 1989'da gelmiş  ise eski aktza rajdanesi olan pasavan:
1)Akt za rajdane
2) Biometrik fotoğraf
3) Bulgaristan vatandaşı olup geçerli pasaportu olan  1. derece akrabası 2 şahit getirmesi gerekmektedir
Pasavan için Bulgaristan Konsolosluğun talep ettiği ücretler
1 - 2 şahit için 150 tl noter ücreti.
2 - Pasavan ücreti 175 tl

Bulgaristan Pasavan Hangi Şartlarda ve Kimlere Verilir?

Bulgaristan konsolosluğu Pasavan'ı aşağıdaki durumlarda verir.
1- Bulgaristan vatandaşı olup hiç Bulgaristan’a gitmemiş iseniz Bulgaristan’da pasaport çıkartmanız için size pasavan verilir
2- Bulgaristan vatandaşı olup pasaportunu kaybeden kişi Bulgaristan Konsolosluğu’ndan pasavan alabilir
3- Türkiye’de doğmuş olup anne ya da baba Bulgar vatandaşı ise Bulgaristan’dan akt za rajdane dedikleri Bulgaristan doğum belgesi ya da diğer adı ile EGN belgesi olanlar Bulgaristan Konsolosluğu’ndan Pasavan alabilirler. 

Bulgaristan Konsolosluğu Pasaport İşlemleri (2021)

1.Bulgaristan pasaportu almak için öncelikle konsololuğun aranarak randevu alınması gerekmektedir. saat 14:00 den sonra 0212 281 01 14-15 ya da 281 05 42 numaralı hattan randevu alabilirsiniz. Bulgaristan pasaport alımı için Bulgaristan Konsolosluğu randevuyu ortalama 1 ila 5 gün sonraya vermektedir. Randevu tarihi Bulgaristan Konsolosluğunun randevu tarihine göre değişmektedir. 
2. Bulgaristan pasaport alımın ikinci adımı olarak pasaport için Bulgaristan Konsolosluğu randevu gününüzde, Bulgaristan Konsolosluğu’na geldiğinizde size doldurmak üzere 1 zaevlenie verilecektir.
Zaevlenieyinin üzerinde başvuru yapılacak tarih yazacaktır. Söz konusu tarih 1-3 ay arasıdır. Belirtilmiş olan tarihte tekrar Bulgaristan Konsolosluğuna gelmeniz gerekecektir. Bulgaristan Konsolosluukları önlerinde konsolosluğun yoğun olduğu zamanlarda sıra olabilmektedir. Sıra size geldiğinde evraklarınız belirlenen formatlara uygun olarak hazırlanmış ve tam olarak hazırlanmış ise başvurunuz işleme alınacaktır. Bu işlemin ardından pasaport takibini yapabilmeniz için size tarafınıza takip fişi verilecektir. 
3. Tüm bu işlemlerin ardından Bulgaristan Pasaportu ortalama olarak 2 ila 4 ay içerisinde yoğunluk durumuna göre çıkmaktadır. 

Bulgaristan vatandaşlığı iletişim

Bulgaristan Pasaportu Çıkartmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir

Başvuru sahibi 18 yaşından küçükse: 
1- Akt za rajdane
2- 3 adet biometrik fotoğraf
3- Anne babanın Bulgaristan kimlik kartı fotokopi ve aslı (liçna kart) T.C. vatandaşı ise birisi T.C. kimlik kartı
4- Anne baba çocuk ile birlikte Bulgaristan konsolosluğuna gelmek zorundadır. boşanmış yada  ebeveynlerden biri yok ise Bulgaristan konsolosluklar makamlarınca vekalet vermesi gerekmektedir.
Pasavan İçin Bulgaristan Konsolosluğunun talep ettiği ücretler
2 şahit için 150 TL noter ücreti.
Pasavan ücreti 175 TL

1989 Göçmenleri Pasaport İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan'dan 1989’da gelmiş  ise eski aktza rajdanesi olan pasaport
1) Akt za rajdane
2) 3 adet biometrik fotoğraf
3) Bulgaristan vatandaşı olup geçerli pasaportu olan  1. derece akrabası 2 şahit getirmesi gerekmektedir
4) Bulgaristanda oturduğunuz ikamet belgesi (adresna registratsya)
 Pasaport İçin Bulgaristan konsolosluğun talep ettiği ücretler
2 şahit için 150 tl noter ücreti.
pasaport ücreti 200 tl

Türkiye’de Çocuğu Olan Bulgar Vatandaşlarının Çocukları İçin Bulgar Vatandaşlığı 

Çocuğunuz için Bulgar vatandaşlığı başvurusunda bulunacaksanız ilk olarak Bulgaristan Doğum Kayıt Belgesi (EGN) çıkartmanız gerekecektir. 

Türkiye Doğumlu 14 – 18 Yaş altı Çocuklar İçin Bulgar Vatandaşlığı Alma Şartları?

Türkiye doğumlu 18 yaşından küçük çocukların Bulgaristan vatandaşlığı alımının gerçekleşebilmesi için söz konusu çocuğun ebeveynlerinden birinin Bulgar vatandaşlığının olması gerekmektedir. Ebeveynlerden birinin Bulgar vatandaşı olması halinde bu kişi Bulgaristan vatandaşlığına geçebilirken ancak iki ebeveyninde yazılı izni olması gerekmektedir. Anne veya babanın yazılı izni olmaksızın söz konusu kişilerin Bulgaristan vatandaşlığı alması ise söz konusu değildir.

Çocuklar için Akt Za Rajdane (EGN) Belgesi Çıkartmak

Çocuğunuz için ilk defa Bulgar Pasaportu veya Pasavan (geçici pasaport) başvurusunda bulunuyorsanız, EGN bulundurulması gereken önemli bir belgedir. Bulgaristan Doğum Belgeniz yok ise Bulgar vatandaşlığı başvurusu gerçekleştirilememektedir. Çocuklar için EGN Belgesi için aşağıdaki belgelerle birlikte Bulgaristan’a gidilmelidir. Belgeler Bulgar yeminli tercüman tarafından tercüme ettirilmeli ve akabinde noterden tasdik ettirilmelidir ve akabinde Sofya Dışişleri Bakanlığı’na onay ve apostil yaptırılmalıdır. Apostil işlemi ortalama 1 hafta sürmektedir. Ardından ikamet edilen ildeki belediyeye başvuru yapılmalıdır. İşlem süreci 1 hafta 10 gün sürmektedir. Tüm bu koşuşturmaca ile uğraşmak istemiyorsanız veya uğraşacak vaktiniz yok ise Bulgaristan’a gitmenize gerek kalmadan sizin adınıza tüm işlemlerinizi Vize Merkezi olarak halletmekteyiz. Yetkilimize vereceğiniz vekaletname ile tüm bu koşuşturmacayı sizin adınıza biz yapmaya hazırız.
 Aşağıdaki belgeleri Vize Merkezi Bulgar departmanı yetkililerine iletmeniz halinde sizin adınıza çocuğunuz için EGN başvurusu yapmakta ve tüm süreci takip etmekteyiz. 

  • Kaymakamlıktan alınan Apostilli vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
  • Kaymakamlıktan apostilli alınan çocuğunuzun Doğum Kayıt Belgesi   ( 50€)
  • Bulgar Vatandaşlığına sahip olan velinin Apostilli İsim Denklik Belgesi(50€)
  • Bulgar Vatandaşlığına sahip olan velinin Bulgar Pasaportu ve Bulgar Kimlik kartı (liçna karta) fotokopisi
  • Bize vermeniz gereken vekaletname  (Şenay Türkay’dan alacaksınız ) apostilli

Çocuklarınız İçin Bulgaristan Vatandaşlığı Başvurunuzu Yapıyoruz

Yukarıda yer alan belgeler bize ulaştığında, acentemiz bu evrakların Bulgarca tercümesini ve Bulgar Noteri tarafından onaylatma işlemini gerçekleştirmekte. Bulgar Velinin(annenin) Bulgaristan’da ikamet ettiği il veya ilçede acentemizin yetkili kıldığı avukatlar aracılığı ile Akt Za Rajdandane –EGN başvurusu yapılmakta ve sonuçlandığında sizlere ulaştırılmaktadır.
Acentemizin bu işlem için talep ettiği hizmet bedeli:
Tercüme ve apostil evrak başı 50 €
Bağlı olduğunuz ile  giderek doğum kağıdı almak  250 € ( bağlı olduğunuz ile 2 defa ulaşım ,devlet harçları,başvuru ücreti )
Vekaletname, tercüme ve tasdiki 70 €

İşlemlerinizi kurumumuz aracılığıyla yaptırmak istiyorsanız bizleri arayabilirsiniz.

Bulgaristan vatandaşlığı vize iletişim

Yükleniyor...