Bulgaristan Vatandaşlığı

Bulgaristan Vatandaşlığı

Değerli ziyaretçimiz, Bulgaristan vatandaşlık prosedürlerine dair telefonda hiçbir bilgi aktarımı yapılmamaktadır. Aşağıda yer alan bilgiler genel Bulgar vatandaşlığı mevzuatına ve Bulgaristan vatandaşı nasıl olunur sorularına kısmen de olsa yanıt vermek ve bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Bulgar vatandaşlığı şartları güncel bilgisini Bulgaristan Konsolosluklarından öğrenebilirsiniz.

İsim denklik belgesi ile ilgili detaylı bilgi için ilgili bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. Denklik belgesi hususunda detaylı bilgiyi ilgili bağlantıda bulabilirsiniz. Belge ile ilgili yetkili birimler İlçe Nüfus Müdürlükleridir.

Bulgaristan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Bulgaristan vatandaşlığı nasıl alınır konusu merak edilen konuların başında geliyor. Bulgaristan vatandaşlığı, Türkiye’de yaşayan Bulgar Türklerini yakından ilgilendirmekte olan bir konudur. Bulgaristan ve Türkiye devleti arasında bulunan yüzlerce yıllık ilişkinin neticesinde Türkiye’ye yerleşmiş çok sayıda Bulgaristan doğumlu Türkiye vatandaşı bulunurken özellikle 1989 ve 1978 göçü sonrası Bulgaristan göçmenlerinin gündemini Bulgar vatandaşlığı meşgul etmektedir.

Bulgar vatandaşlığına geçmek isteyen Türkiye vatandaşları için ise birden fazla vatandaşlığa geçme prosedürü mevcuttur. Sayfamızın devamında Bulgaristan vatandaşlığı almak için gerekenlerin detaylı listesini bulabilirsiniz.

Bulgaristan vatandaşlığına geçmek için gerekenler uzun bir süreci kapsamaktadır. Vatandaşlık başvurunuzu hangi gerekçeye dayandırarak yapacaksanız ona göre belirli evraklar hazırlamanız ve ilgili birimlere sunmanız gerekecektir. Sayfamızda çocuklarınız için Bulgar vatandaşlığı ve evlilik yolu ile Bulgar vatandaşlığı ile bilgileri bulabilirsiniz.

Bulgaristan Vatandaşlığı Alma Aşamaları

1 – Türkiye doğumlular için Bulgaristan vatandaşlığı alma 2 – 78 göçmenlerinin Bulgaristan vatandaşlığı alma 3 – Bulgaristan vatandaşı ile evlilik yolu ile Bulgar vatandaşlığı alma

Bulgaristan Vatandaşlığı Alma Şartları (Genel)

 • Bulgaristan vatandaşlığı için öncelikle kişinin kesintisiz olarak Bulgar’da 5 yıl süresiz oturma izni olması gerekmekte
 • Bulgar vatandaşlığı alımında bulunacak olan Türkiye vatandaşları veya yabancılar hüküm giymemiş olmalı
 • Bulgaristan çifte vatandaşlık alımında bulunacak olan Türkiye vatandaşlarının Bulgaristan eğitim bakanlığı onaylı Bulgarca bildiğine dair belgesi olmalıdır.
 • Türkiye doğumlu kişiler için Bulgaristan vatandaşlığı prosedürleri çok çeşitlidir. 14 veya 18 yaşından küçük olan kişiler için Bulgar vatandaşlığı hakkına sahiptir.

Bulgaristan Vatandaşı ile Evlilik

Bulgaristan vatandaşı ile evlilik gerçekleştirmiş olan kişilerin Bulgaristan vatandaşlığı alımı için öncelikle bu kişinin evlilik sonrası Bulgaristan D vize alması gerekmektedir. Bulgaristan D vize ile Bulgaristan’a giriş yapılması sonrası yine bu kişi eşinin Bulgaristan adres kaydının olduğu mahalledeki yabancılar şubesine gidip evlilikten dolayı geçici oturum dilekçesi vermesi gerekmektedir. Bulgaristan Yabancılar Şubesine verilmiş olan bu Bulgaristan geçici oturum dilekçesi maksimum 7 mesai gününde neticesi açıklanacaktır. Açıklanmış olan bu netice ise Bulgar Polisinin inisiyatifine göre 3 – 6 – 12 ay süreli geçici oturum izni verilecektir. Bulgaristan vatandaşı ile evlilik yolu ile Bulgaristan geçici oturum izni ise maksimum 5 yıldır. Geçici oturum izni ile beş yılın devam etmesi halinde Bulgar devleti söz konusu evliliği göz önünde bulundurarak sabit oturum izni verecek aynı zamanda verilmiş olan Bulgar sabit oturum izni (postoyanno prebivavane) ise Bulgaristan vatandaşlığının alınmasını da sağlayacaktır

Bulgaristan pasavan

Bulgaristan Pasavan Nedir?

Tek sayfalı pasaport - seyahat belgesidir. Sadece Bulgaristan konsolosluğundan alınabilir. Sadece Bulgaristan'a seyahat edebilir.

Hangi durumlarda pasavan verilir?

 1. Pasaportun suresi bitmiş acil Bulgaristan gitmesi gerekene
 2. Pasaportu Türkiye’de çalınmış olanlara verilir

Pasaportu Türkiye’de Kaybolan Kişinin Pasavan Çıkarması İçin Hangi Evraklar Gerekmektedir?

 1. TC Emniyet Müdürlüğü'nden ya da karakolda pasaportu çalındığına dair tutanak
 2. Pasaport ve liçna kart fotokopisi
 3. 3 adet resim

Bulgaristan Konsolosluğundan Nasıl Pasavan Alınır?

1-Pasavan almak için öncelikle konsolosluğu arayarak randevu almaktayız. saat 14:00 den sonra 0212 281 01 14-15 ya da 281 05 42 randevuyu ortalama 1 ila 5 gün sonraya verecekler (yoğunluk durumuna gore değişiyor) Pasavan için randevu aldığınız gün Bulgaristan konsolosluğuna geldiğinizde size doldurmak üzere 1 zaevlenie verecekler zaevlenieyi doldurup üzerinde başvuru yapabileceğiniz tarih yazmakta, O tarihte tekrar konsolosluğa gelecek konsolosluğa girebilmeniz için biraz kuyrukta içeri girerek evraklarınızı tam ve eksiksiz ise başvurunuzu kabul edecekler pasavanı 3 ila 10 gün içinde yoğunluk durumuna göre verecekler. Daha fazla bilgi için Bulgaristan Vatandaşlığı sayfamızı devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Pasavan için hangi belgeler gerekli?

18 yaşından küçük ise:

 1. Akt za rajdane
 2. Bir adet biometrik fotoğraf
 3. Anne babanın Bulgaristan kimlik kartı fotokopi ve aslı (liçna kart) TC vatandaşı ise birisi TC kimlik kartı
 4. Anne baba çocuk ile birlikte Bulgaristan Konsolosluğuna gelmek zorundadır. Boşanmış yada ebeveynlerden biri yok ise Bulgaristan Konsolosluklar makamlarınca vekalet vermesi gerekir.

Pasavan için Bulgaristan Konsolosluğun talep ettiği ücretler: 1 - 2 şahit için noter ücreti. 2 - Pasavan ücreti

Bulgaristan'dan 1989'da gelmiş ise eski aktza rajdanesi olan pasavan:

 1. Akt za rajdane
 2. Biometrik fotoğraf
 3. Bulgaristan vatandaşı olup geçerli pasaportu olan 1. derece akrabası 2 şahit getirmesi gerekmektedir

Pasavan için Bulgaristan Konsolosluğun talep ettiği ücretler

 1. 2 şahit için noter ücreti.
 2. Pasavan ücreti

Bulgaristan Pasavan Hangi Şartlarda ve Kimlere Verilir?

Bulgaristan konsolosluğu Pasavan'ı aşağıdaki durumlarda verir.

 1. Bulgaristan vatandaşı olup hiç Bulgaristan’a gitmemiş iseniz Bulgaristan’da pasaport çıkartmanız için size pasavan verilir
 2. Bulgaristan vatandaşı olup pasaportunu kaybeden kişi Bulgaristan Konsolosluğu’ndan pasavan alabilir
 3. Türkiye’de doğmuş olup anne ya da baba Bulgar vatandaşı ise Bulgaristan’dan akt za rajdane dedikleri Bulgaristan doğum belgesi ya da diğer adı ile EGN belgesi olanlar Bulgaristan Konsolosluğu’ndan Pasavan alabilirler.

Bulgaristan Konsolosluğu Pasaport İşlemleri (2024)

 1. Bulgaristan pasaportu almak için öncelikle konsololuğun aranarak randevu alınması gerekmektedir. saat 14:00 den sonra 0212 281 01 14-15 ya da 281 05 42 numaralı hattan randevu alabilirsiniz. Bulgaristan pasaport alımı için Bulgaristan Konsolosluğu randevuyu ortalama 1 ila 5 gün sonraya vermektedir. Randevu tarihi Bulgaristan Konsolosluğunun randevu tarihine göre değişmektedir.
 2. Bulgaristan pasaport alımın ikinci adımı olarak pasaport için Bulgaristan Konsolosluğu randevu gününüzde, Bulgaristan Konsolosluğu’na geldiğinizde size doldurmak üzere 1 zaevlenie verilecektir.
 3. Zaevlenieyinin üzerinde başvuru yapılacak tarih yazacaktır. Söz konusu tarih 1-3 ay arasıdır. Belirtilmiş olan tarihte tekrar Bulgaristan Konsolosluğuna gelmeniz gerekecektir. Bulgaristan Konsoloslukları önlerinde konsolosluğun yoğun olduğu zamanlarda sıra olabilmektedir. Sıra size geldiğinde evraklarınız belirlenen formatlara uygun olarak hazırlanmış ve tam olarak hazırlanmış ise başvurunuz işleme alınacaktır. Bu işlemin ardından pasaport takibini yapabilmeniz için size tarafınıza takip fişi verilecektir.
 4. Tüm bu işlemlerin ardından Bulgaristan Pasaportu ortalama olarak 2 ila 4 ay içerisinde yoğunluk durumuna göre çıkmaktadır.

Bulgaristan Vatandaşlığı sayfamızda pasaport ile ilgili bilgiler alt kısımda yer almaktadır.

Bulgaristan Pasaportu Çıkartmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir

Başvuru sahibi 18 yaşından küçükse:

 1. Akt za rajdane
 2. 3 adet biometrik fotoğraf
 3. Anne babanın Bulgaristan kimlik kartı fotokopi ve aslı (liçna kart) T.C. vatandaşı ise birisi T.C. kimlik kartı
 4. Anne baba çocuk ile birlikte Bulgaristan konsolosluğuna gelmek zorundadır. boşanmış yada ebeveynlerden biri yok ise Bulgaristan konsolosluklar makamlarınca vekalet vermesi gerekmektedir.

Pasavan İçin Bulgaristan Konsolosluğunun talep ettiği ücretler

 1. 2 şahit için noter ücreti.
 2. Pasavan ücreti

1989 Göçmenleri Pasaport İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan'dan 1989’da gelmiş ise eski aktza rajdanesi olan pasaport

 1. Akt za rajdane
 2. 3 adet biometrik fotoğraf
 3. Bulgaristan vatandaşı olup geçerli pasaportu olan 1. derece akrabası 2 şahit getirmesi gerekmektedir
 4. Bulgaristanda oturduğunuz ikamet belgesi (adresna registratsya)

Pasaport İçin Bulgaristan konsolosluğun talep ettiği ücretler

 1. 2 şahit için noter ücreti.
 2. pasaport ücreti

Türkiye’de Çocuğu Olan Bulgar Vatandaşlarının Çocukları İçin Bulgar Vatandaşlığı

Çocuğunuz için Bulgar vatandaşlığı başvurusunda bulunacaksanız ilk olarak Bulgaristan Doğum Kayıt Belgesi (EGN) çıkartmanız gerekecektir.

Türkiye Doğumlu 14 – 18 Yaş altı Çocuklar İçin Bulgar Vatandaşlığı Alma Şartları?

Türkiye doğumlu 18 yaşından küçük çocukların Bulgaristan vatandaşlığı alımının gerçekleşebilmesi için söz konusu çocuğun ebeveynlerinden birinin Bulgar vatandaşlığının olması gerekmektedir. Ebeveynlerden birinin Bulgar vatandaşı olması halinde bu kişi Bulgaristan vatandaşlığına geçebilirken ancak iki ebeveyninde yazılı izni olması gerekmektedir. Anne veya babanın yazılı izni olmaksızın söz konusu kişilerin Bulgaristan vatandaşlığı alması ise söz konusu değildir.

Çocuklar için Akt Za Rajdane (EGN) Belgesi Çıkartmak

Çocuğunuz için ilk defa Bulgar Pasaportu veya Pasavan (geçici pasaport) başvurusunda bulunuyorsanız, EGN bulundurulması gereken önemli bir belgedir. Bulgaristan Doğum Belgeniz yok ise Bulgaristan vatandaşlığı başvurusu gerçekleştirilememektedir. Çocuklar için EGN Belgesi için aşağıdaki belgelerle birlikte Bulgaristan’a gidilmelidir. Belgeler Bulgar yeminli tercüman tarafından tercüme ettirilmeli ve akabinde noterden tasdik ettirilmelidir ve akabinde Sofya Dışişleri Bakanlığı’na onay ve apostil yaptırılmalıdır. Apostil işlemi ortalama 1 hafta sürmektedir. Ardından ikamet edilen ildeki belediyeye başvuru yapılmalıdır. İşlem süreci 1 hafta 10 gün sürmektedir. Tüm bu koşuşturmaca ile uğraşmak istemiyorsanız veya uğraşacak vaktiniz yok ise Bulgaristan’a gitmenize gerek kalmadan sizin adınıza tüm işlemlerinizi Vize Merkezi olarak halletmekteyiz. Yetkilimize vereceğiniz vekaletname ile tüm bu koşuşturmacayı sizin adınıza biz yapmaya hazırız. Aşağıdaki belgeleri Vize Merkezi Bulgar departmanı yetkililerine iletmeniz halinde sizin adınıza çocuğunuz için EGN başvurusu yapmakta ve tüm süreci takip etmekteyiz.

 • Kaymakamlıktan alınan Apostilli vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Kaymakamlıktan apostilli alınan çocuğunuzun Doğum Kayıt Belgesi ( 50€)
 • Bulgar Vatandaşlığına sahip olan velinin Apostilli İsim Denklik Belgesi(50€)
 • Bulgar Vatandaşlığına sahip olan velinin Bulgar Pasaportu ve Bulgar Kimlik kartı (liçna karta) fotokopisi
 • Bize vermeniz gereken vekaletname (Şenay Türkay’dan alacaksınız ) apostilli

Bulgaristan Vatandaşlığı

Bulgaristan ile ilgili sizden gelen sorular

282 sorudan en popüler 20 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Aile bağları olmadan Bulgaristan Vatandaşlığı almak
  L.G, 15 Ara 2020, 17:22

  Bulgaristan vatandaşlığı almak istiyorum. Aile bağları olmadan Bulgaristan Vatandaşlığı almak mümkün mü? Türk vatandaşı olarak ben ne şekilde Bulgaristan vatandaşlığı alabilirim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çocuk üzerinden Bulgaristan vatandaşlığı
  L.KARA, 15 Ara 2020, 09:30

  Merhaba, eşim Türk ve Bulgaristan vatandaşı. Bulgaristan‘da evliliğimizi tanıttık. Çocuklarım da vatandaş oldu. Ben çocuk üzerinden Bulgaristan vatandaşlığı alabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Emekli vatandaşlar Bulgaristan'da oturum alabilir mi?
  Y.T, 14 Ara 2020, 15:07

  Ben emekli TC vatandaşıyım. Emekli vatandaşlar Bulgaristan'da oturum alabilir mi veya vatandaşlık almak için başka bir şart var mıdır? Ne gibi belgeler gerekli, Oturum alınca ne kadar süre ile orda yaşayabilirim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Vatandaşlık Avukat Ücreti
  E. Vural, 26 Nis 2019, 11:14

  Merhaba, babam bulgaristan cifte vatandası ben 25 yaşındayım ve bekarım bulgaristan vatandaslıgına nasıl basvurabilirim bulgaristanda evrak yapmamız gerekir mi.vatandas olmam kaç yıl sürer, bulgaristan vatandaşlık avukat ücreti ne kadar

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Vatandaşlık Avukat
  E. Alkan, 03 Nis 2019, 11:19

  Bulgaristan 1972 Razgrat göçmeniyim, Bulgaristan vatandaşlık almak istiyorum, ancak ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Avukatlar aracılığı ile yapıldığını duydum. Ancak Bulgaristan’da tanıdığım bir avukat yok, avukat danışmanlığında vatandaşlık prosesini tamamlamak istiyorum. Ayrıca süreç hakkında da bilgilendirirseniz sevinirim. İnternette çok fazla bilgi kirlilği var ve birinde yazan, diğerinde yazmıyor. Aydınlatırsanız sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Vatandaşlık Mülakatı
  S. Çınar, 01 Nis 2019, 11:57

  Babam 1950’li yıllarda Bulgaristan’dan göç etmiş. Bulgaristan vatandaşlığı hakkının korunmadığını öğrendik. Bulgaristan vatandaşlığına başvurularda 2019 yılında yasa değişikliği oldu mu? Bulgaristan vatandaşlığı mülakatına ne zaman giriliyor, oturum izni başvurusundan sonra mı giriliyor, mülakata girdikten ne kadar süre sonra başvuru sonuçlanıyor, mülakatta ne gibi sorular soruluyor? İnternette doğru düzgün kaynak bulamadım yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Eşim Bulgaristan'da Doğum Yaparsa Bebeğimiz Vatandaş Olur Mu?
  m. sait açar, 26 Haz 2018, 15:41

  Eşim Bulgaristan'da doğum yaparsa doğacak bebek Bulgaristan vatandaşlığı kazanır mı?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Vatandaşlık Hakkı Kimlere Verilir?
  İ. BÖCEK, 26 Haz 2018, 15:33

  Merhaba benim dedem Bulgaristan doğumlu ve 1950 senelerinde Türkiye ‘ye göç etmişler. Dedem şuan vefat etti. Mirasçısı olarak babam dedem yerine vatandaşlık başvurusu yapabilir mi? Yardımcı olabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Soy Bağı Vatandaşlık Hakkı
  Ö. özyaman, 26 Haz 2018, 09:20

  Merhaba benim dedem Bulgaristan Şumlu doğumlu, 7 yaşındayken babaannesi ve kardeşiyle Bursa’ya göç etmişler. Kendisi 2013 yılında vefat etti. Annem dedem üzerinden Bulgar vatandaşlığı hakkına sahip olabilir mi?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Vatandaşlık İşlemleri için Doğum Belgesi
  A. Zurnacı, 25 Haz 2018, 15:37

  Bulgaristan'dan 1951 yılında göç eden annem Kıymet Konyalı (Akmanova), 2012 de vefat etti. Şimdi biz çifte vatandaşlık almak istiyoruz. Annemin doğum belgesini nasıl alabiliriz?Bulgar Konsolosluğu'na dilekçe yazıp istesek olur mu?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Vatandaşlık Hakkı Nasıl Elde Edilir?
  F. DUMRAL, 22 Haz 2018, 00:28

  Merhaba, Babam ve annem Bulgaristan doğumlu fakat ikisi de vefat etti. 1951 göçmeni ikisi de. Ben İSTANBUL'DA doğdum, bu durumda izlemem gereken yol nedir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan'da Çifte Vatandaşlık
  S. Yanardağ, 20 Haz 2018, 17:30

  Merhaba, Anneannemin babası Bulgaristan doğumlu.Anneannem ise 1938 yılında Türkiye'de doğmuş. Anneanneme vatandaşlık alma ve onun üzerinden çocuklarının ya da bizim torunları olarak vatandaşlık alma şansımız var mıdır? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Vefat eden babanın Bulgaristan Vatandaşlık Hakkı çocuğa aktarılır mı?
  a. yelekci, 20 Haz 2018, 14:34

  Merhaba Kayınpederim Bulgaristan doğumlu olup, yasal olmayan yollardan 1945 yılında Türk sınırını geçip yaşantısına İstanbul da devam etmiştir. İstanbul'da evlenmiş çocukları olmuş ve vefat etmiştir. Kayın pederim üzerinden onun çocukları Bulgaristan Vatandaşlığı alabilirler mi? İyi Çalışmalar Ahmet yelekci

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Üzerinden Çifte Vatandaşlık
  elif, 20 Haz 2018, 13:54

  Çifte Vatandaşlık başvurusu için soy ağacından kimin Bulgaristan doğumlu olması gerekiyor?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Vatandaşlık İşlemleri Nasıl Yürütülür?
  A. Erdil, 19 Haz 2018, 18:41

  Merhaba anneannem ve anneannemin babası ve annesi Bulgaristan doğumlu. Benim annem ve biz torunları olarak Bulgaristan vatandaşlığı alabiliyor muyuz? Avrupa'da oturma, çalışma hakkı gibi haklarımız oluyor mu? Bunun belli bir süresi var mı ve gerekli şartlar nelerdir? Teşekkür ederim. İyi çalışmalar....

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Vatandaşlık Alma Hakkı
  o. çetin, 18 Haz 2018, 14:01

  merhaba, Anneannem ve dedem Rusçuk doğumlu ama vefat ettiler. Annemin Bulgaristan'dan vatandaşlık alabilmesi için ne yapması gerekiyor ve buna istinaden annemden sonra kızı olarak bende hak ediyor muyum?.Bu konuda yardımınızı rica ediyorum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Vatandaşlık İşlemleri Hakkında
  ö. durmuş, 17 Haz 2018, 15:41

  Merhabalar. Dedelerimin babaları, dedeleri 93 harbi zamanı Türkiye'ye göç etmişler. Şu an Bulgaristan'da uzaktan da olsa hala akrabalarımız var. Bende vatandaşlık almak istiyorum. Bulgaristan vatandaşlığı alma hakkım var mıdır acaba? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Vatandaşlık Hizmetleri
  K. Ergin, 16 Haz 2018, 19:08

  Merhabalar, Benim anneannem Bulgaristan doğumlu ancak sağ değil ve kimlik belgesi elimizde bulunmamakta. Şayet konsolosluk üzerinden kayıtlarına ulaşabilirsek. Bu durumda annem ve ben Bulgaristan vatandaşlığı hakkı elde etme şansımız var mı ?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Soy Bağı Üzerinden Çifte Vatandaşlık
  H. Aydın ÖNCEL, 12 Haz 2018, 14:56

  Merhaba, Kayınpederimin babasının babası Bulgaristan doğumlu. Kayınpederimin dedesinin soy bağına istinaden Bulgaristan vatandaşlığı için başvuru yapabilir mi ? Saygılarımla.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Vatandaşlığı nasıl alınır
  ONUR, 12 Nis 2018, 13:36

  Merhaba, Babaanne Eskicuma doğumlu olup göç ile Türkiye'ye gelmiştir. Ayrıca babaanne tarafından üst soylar da Eskicumalıdır. Ancak babaanne dahil hiçbiri hayatta değildir. Ben de Türkiye doğumluyum. Çifte vatandaşlık alma durumu nedir? Teşekkürler

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Bulgaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp