Emekli vatandaşlar Bulgaristan'da oturum alabilir mi?

Bilgi Sayfasına Dön
 • Y.T 14 Ara 2020, 15:07
  Ben emekli TC vatandaşıyım. Emekli vatandaşlar Bulgaristan'da oturum alabilir mi veya vatandaşlık almak için başka bir şart var mıdır? Ne gibi belgeler gerekli, Oturum alınca ne kadar süre ile orda yaşayabilirim?
  Bu yorumu faydalı buldunuz mu ? Yanıt Ver
 • Vize Merkezi 14 Ara 2020, 15:07

  İyi günler, Türkiye’den SGK'dan emekli olmuş kişiler D vizesi için başvuru yapabiliyor. Bulgaristan D vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ya da Bulgaristan’a seyahat edecek yabancı uyruklu kişilerin oturum izni almaları için Bulgaristan giriş için verilen vize türüdür. Kişi D vizesiyle ülkeye girer ve ondan sonra Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı Yabancılar şubesinden başvurarak oturum izni alır.

  Bulgaristan D vizesi geçerlilik süresi 6 aydır ve 180 gün içerisinde kişiye oturum kartına başvuru yapma süresi verilmektedir. D vizesiyle alınan oturum izni 1 yıl geçerlidir. Alacağınız Bulgaristan oturma izni ile Bulgaristan’da 3,6 veya 1 yıl süreyle kalabilirsiniz. Bunu Yabancılar şubesi değerlendirdikten sonra size ne kadar süreyle oturum vereceğini kararlaştırıyor. 

  Bulgaristan D vizesi için hazırlamanız gereken evraklar

  • Emekli olduğunuzu ispatlayan belge ve tahsis numaranız
  • Emekliliğe ayrıldığınız tarih
  • Emekliliğinizin maaş tutarınızın belirtilmiş olması
  • İki adet biyometrik fotoğraf
  • Adli sicil kaydı- apostilli olacak
  • Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği son bir hafta içeresinde alınmış olmalı. Bu evrakların tamamı Valilik yada Kaymakamlıktan apostilli olması gerekiyor.

  Bundan sonra Bulgaristan’a tercüme için gönderip Bulgaristan Sofya  Dış İşleri Bakanlığı tarafından tasdiklenmesi lazım .Bu evrakların tamamı geldiği zaman Bulgaristan konsolosluğuna Bulgaristan Emekli oturum vizesi için başvuru yapabilirsiniz.

  Bulgaristan vizesi işlem takip formu eksiksiz doldurulması lazım (Bulgarca dilinde olmalı) ve imzalanmış olması gerekiyor.Vize başvurusunda bulunan kişi adına Bulgaristan'da da kalacak adresin kira kontratı, kira kontratı var ise taahhütnameye gerek yok. Vizeye başvuran kişiler akraba veya tanıdık birinin yanında kalacak ise kira kontratına gerek yok sadece kalacağı kişi tarafından beyan edilen taahhütname gerekecek.

  Bulgaristan bankasından alınacak banka referans mektubu (kişi adına hesap açması lazım ve en az 3000 EU bulunması gerekir) Oturum vizesi için bütün evrakların orijinal ve aslı olması lazım noterden tasdiklenip iki nüsha şeklinde teslim etmeniz gerekmektedir. Bu evraklar tamamlandıktan sonra  Bulgaristan vizesi işlem süreniz ortalama 1 ayda sonuçlanır. Emekli vatandaşlar Bulgaristan'da oturum alabilir mi sorunuza yanıt vermeye çalıştık. Vize Merkezi müşteri temsilcilerimizi 0212 970 05 22 arayabilir detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Sağlıklı günler dileriz...

  Sezgül .K/Vize Merkezi

  Emekli vatandaşlar Bulgaristan vatandaşlığı alabilir mi

  Bu yorumu faydalı buldunuz mu ? Yanıt Ver
Bilgi Sayfasına Dön
Yorum Ekle

Soruya Yanıt Ver

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp