Evlilikten Dolayı Bulgaristan Vatandaşlığı

Vize Merkezi aşağıda ayrıntılarını göreceğiniz "Evlilikten Dolayı Bulgaristan Vatandaşlığına Geçiş" konusu ve her kategorideki Bulgaristan vizesi, oturum izni ve vatandaşlık işlemleriyle ilgili deneyime sahip bir kuruluştur. Evlilikten dolayı Bulgar vatandaşlığına geçişle ilgili sık sorulan soruları sayfamızda bulacaksınız. Güncel evrak listeleri ve durumunuza özel konularla ilgili olarak Vize Merkezi danışmanlarına iletişim bölümümüze tıklayarak ulaşabilirsiniz. Size en yakın Vize Merkezi şubesi ile irtibat kurduğunuz taktirde temsilcilerimiz e-posta yoluyla size en güncel evrak listesini ve prosedürü aktaracaklardır.

Bulgaristan Vatandaşı İle Evlilik Konusunda Sık Sorulan Sorular

1. Bulgaristan Vatandaşı ile Evlilik  yapabilmem için ne  yapmam gerekli. Bulgaristanda Bulgar vatandaşı olan eşimle evlenmek istiyoruz izlememiz gereken yol nedir?

Cevap: Türk vatandaşı Bulgaristan’da Evlilik yapabilmesi için Türkiye’den Nüfus Müdürlüğünden evlilik kayıt örneği  (bekarlık belgesi) Nüfus kayıt örneği ile, Bulgaristan Vizesi alarak , Bulgaristan’da da apostille Bulgar yeminli tercüman tarafından noter tastikli tercüme edilmiş evrakla, Bulgaristan’da eşin bağlı olduğu nikah dairesinden randevu alarak, Bulgar vatandaşı eşiniz ile evlenebilirsiniz. Bulgar evlilik cüzdanınızı 2 gün içinde alabilirsiniz.

Tebrikler Avrupa birliği vatandaşı ile Evliliğiniz onaylandı. bundan sonra tüm Avrupa'ya seyahat edebilirsiniz. Herhangi bir Schengen Ülkesine vize başvurusunda bulunurken o ülkenin diline tercüme etmeniz yeterli. Evlenmeden önceki prosedür tercüme apostil Sofya dış işleri bakanlığından onaylanma  işlemini sizin adınıza yapabilir hatta Evlenme dairesinden size randevu bile alabiliriz.  

2. Evlendikten sonra biz Bulgaristan’da yaşamaya karar verdik. Bulgar oturuma izni almak için Türkiye’ye dönmeden Bulgaristan’a almış olduğum Bulgaristan turistik vizemi oturum vizesine çevirebilir miyiz?

Cevap: Bulgaristan’da evlendiniz Bulgaristan oturum izni almak istiyorsunuz. Türkiye’ye dönmeden oturma izni alamazsınız (istisnai durumlar hariç). Bulgaristan’dan hazırlamanız gereken evrakların içinde, adınıza yapılmış bir kira kontratı Bulgar bankasında açılmış hesap ve içinde 3000 Euro para olması gerekir. Ayrıca Bulgar noterine giderek eşiniz ile birlikte 2 adet taahütname yaptırmanız gerekir. Bu taahütnamenin birisini Bulgar vatandaşı olan eş: "Benim eşimdir Bulgaristan’da şu adreste yaşayacağız ve yaşadığımız süre boyunca Eşimin tum bakım ve masraflarının tarafımdan karşılanacağını taahhüt ederim" şeklinde yazar ve imzalar

Unutulmaması gereken başka bir konu da diğer taahhütnameyi 2 eşin birden verecek olmasıdır. Birlikte yaşayacağız evliliğimiz sahte oturum alma amaçlı yapılmamıştır. Birlikte yapacağız Türkiye’den de sabıka kaydı nüfüs kayıt örneği alarak Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul, Bulgaristan Ankara Büyükelçiliğinden ya da Bulgaritan Edirne Başkonsolosluğundan veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğundan başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Taahütname örnekleri, Bulgaritan Vize başvuru Formu, Gereken Bulgaristan vizesi belgelerin listesi, vize harç ücretleri, seyahat salık sigortası ve evraklarınızı düzenlememiz için bize mail adresinizi verin izlemeniz gereken yolu adım adım anlatarak, örneklerini size mail atalım. 

3. İzmit,Gebze,Kocaeli civarında oturuyorum burada Bulgar vize başvuru merkezi yada konsolosluk yok Bulgaristan İstanbul Baş Konsolosluğundan D vize başvurusunda mı bulunacağım? D vize için vize başvurusu kaç gün sürüyor nelere dikkat etmem gerekli? 

Cevap: Evlilik vizesi / D vizesi / Aile Birleşimi Vizesi  İstanbul Bulgaristan Baş Konsolosluğundan yapmalısınız. Evlilik üzerinden aile birleşimi oturum izni başvurduğunuzda Bulgar Konsolosluğu size 30 iş günü sonrasına tarih yazan başvurunuzu kontrol etmeniz için fiş veriyor.  Evlendiğiniz şehrin emniyeti tarafından evliliğinizin doğruluğu araştırılıyor, eşiniz oradaysa eşinize sizin hakkınızda sorular soruluyor, komşulardan sizin hakkınızda bilgi alınıyor. Ev sahibiniz araştırılıyor, evinizin yaşanabilecek durumda olup olmadığına bakılıyor. Sizi kimse tanımaz ise siz Türkiye’de eşiniz Avrupa’da ise , eviniz de göstermelik olup içinde eşya da yok ise veya evin içinden çıkan yaşlı teyze ya da amca  - Onlar burada oturmayacaklar derse, Başvurduğunuz Bulgar oturum vizesi süreciniz uzayabilir/ sorun yaşanabilir .

4.  Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğundan yaptığı Aile birleşimi başvurusu  6 hafta oldu vizem çıkınca Bulgaristan’da izlenmesi gereken yol nedir?

Cevap: İstanbul'daki Başkonsolosluktan D vize başvurusunu yaparken evraklarınızın fotokopisini verdiniz. Orjinalleri sizde kaldı. O belgeler ile birlikte Bulgaristan vatandaşı Eşin bağlı olduğu yabancılar şubesine  giderek oturum kartı başvurusunda bulunacaksınız. Bulgar Aile birleşimi oturum kartı başvurusunda bulunduktan sonra elinize ortalama 20 gün içinde alacaksınız, aile birleşimi kartı aksi bir durum yoksa 1 yıllık geçerlilik suresi verilmekte Tebrikler artık Avrupa birliği ülkesinde oturumunuz mevcut artık Avrupa oturumunuz var.
Her yıl kartın süresi bitmeden 1 ay kala aynı belgelerinizi güncelleyerek emigration büroya başvuruda bulunmalısınız 5 yılın sonunda toplam kalma süresinin yani 54 ay kesintisiz kalmış iseniz Avrupa sınırlarında süresiz oturum alma hakkını kazandınız demektir.Süresiz oturum aldıktan sonra  Bulgaristan Vatandaşlığı başvurusun da bulunabilirsiniz.

5. Bulgar vatandaşı Türkiye'de evlenecek ise de aynı prosedür geçerli midir?

Cevap: Bulgar vatandaşı Türkiye'de evlenecek ise de yukarıda sözü edilen prosedür geçerlidir. Bulgar vatandaşı ülkesinden apostilli bekarlık belgesi alacak. Bekarlık belgesini İstanbul Başkonsolosluğuna veya Büyükelçiliğine getirecek dilekçe dolduracak ve Konsolosluktan evlenebilir yazılı Türkçe belge alacak. Bu belge ile evlenme dairesine giderek Türkiye’de evlenebilirsiniz. 
Oturum almak için de yine evlilik kayıt örneğini apostilli alarak Bulgaristan’da tercüme ederek Bulgaritan vatandaşı olan eşinizin bağlı olduğu belediyeye evliliğinizi Bulgaristan’da Tescilleyebilirsiniz. 15 gün sonra Türkiye’deki evliliğiniz Bulgaristan’da tescillenmiş olur ve Bulgar evlilik cüzdanınızı elinize almış olursunuz. 1 yıl süreli çok girişli vize alabilirsiniz.

bulgaristan konsolosluğu

Bulgaristan Evlilik Cüzdanı Çıkartmakla ilgili Sık Sorulan Sorular

1-Soru: Bulgar ve Türk vatandaşıyım Türkiye’de doğdum. Türk vatandaşı ile evlilik yaptım.Evlilik cüzdanı çıkarttırmak için isim denklik belgesi almaya gittim ancak kaymakamlık vermedi, bu belge olmadan evlilik cüzdanı çıkartabilir miyiz?

Cevap : Bulgar ve Türk isimleriniz farklı ise evliliğinizi Bulgar makamlarında onaylayabilmeniz için isimlerinizin aynı kişiye ait olduğunu ispatlayabilmeniz için gerekli. bize Bulgar pasaportunuz ve Bulgaristan doğum belgenizi ve Türk kimliğinizi getirdiğiniz taktirde sizin yerinize isim denklik belgenizi alabiliriz.Türkiye’de doğduysanız Bulgar pasaportunuzu da Türk adınızla çıkarttırmışsınız. 2 isminiz de aynı ise Dolayısıyla isim denklik belgesine gerek kalmadan evlilik cüzdanı çıkartma işlemleriniz yaptırabilirsiniz.

2-Soru: Eşim Bulgar vatandaşı ve 12 yıldır evliyiz, eşim üzerinden oturum almak istiyorum, şimdiye kadar hiçbir işlem yaptırmadık, ne yapmamız gerekir?

Cevap: Öncelikle evliliğinizi Bulgaristan’da onaylatmanız gerekmekte, firmamıza vekâlet verdiğinizde bu işlemi sizin Bulgaristan’a gitmenize gerek kalmadan gerçekleştirebiliyoruz. Evlilik cüzdanınız çıktıktan sonra oturum vizesi işlemlerine geçebilirsiniz.Vize Merkezi Bulgaristan oturum işlemleriniz takibini yapmak konusunda alanında yetkin bir kuruluştur. Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçmak için buraya tıklayın.

3-Soru: Ben Bulgar vatandaşıyım, eşime de Bulgar vatandaşlığı almak istiyoruz, ne yapmamız gerekir?

Cevap : Aile birleşimi başvurusunda bulunur 5 yıl boyunca avrupa sınırlarında oturur suresiz oturum aldıktan sonra Bulgaristan vatandaşlığı başvurusunda bulunabilirsiniz. Bulgarca yeterlilik sınavına girersiniz kazanırsanız alırsınız
Bulgaristan’da evliliğinizi onaylatıp Bulgaristan’dan da bir evlilik cüzdanı çıkartmışsanız, öncelikle eş üzerinden oturum başvurusu yapmanız gerekiyor.

4- Soru: Eşim Bulgar vatandaşı, Türkiye’de imam nikâhıyla evliyiz. Ben Bulgar vatandaşlığı için eşimden faydalanabiliyor muyum? 3 yaşında bir oğlumuz var onu da vatandaş yapabiliyor muyuz?

Cevap: Türkiye’de resmi nikâhınız olmadığı için siz eş durumundan herhangi bir hak sahibi olamıyorsunuz. Ancak oğlunuzu, Bulgar vatandaşı olabilir. bulgar vatandaşı oğlunuz üzerinden babalık haklarınızı kullanarak oturum izni alabilirsiniz

5-Soru:  Geçen yıl Bulgar vatandaşı biriyle evlendim. Eş üzerinden sırasıyla Evlilik cüzdanı çıkarttık, Oturum D vizesi aldık ve oturum kartımı aldım. Eşimle boşanmam durumunda oturumum iptal olur mu?

Cevap: Eşinizden boşandıysanız  oturumunuzu uzatma şansınız yoktur. oturum iptal olur.

6-Soru: Eşim Bulgar vatandaşı ben Türk vatandaşıyım, Bulgaristan’dan evlilik cüzdanı çıkartmıştık, bu evlilik cüzdanı ile direk sınırdan Bulgaristan’a geçiş yapabilir miyim?

Cevap: Sadece Bulgaristan evlilik cüzdanı ile çıkış yapamazsınız. Bulgaristan’dan çıkartmış olduğunuz evlilik cüzdanı ile konsolosluktan vize başvurusunda bulunup vize alarak geçiş yapabilirsiniz.

7- Soru: Bulgaristan’dan evlilik cüzdanı çıkartabilmek için buradan aldığımız evrakları bir yere onaylatmak gerekir mi?

Cevap: Evet, Türkiye’den aldığınız evrakların Bulgaristan’da da geçerliliği olabilmesi için Kaymakamlıktan Apostil yaptırmanız gerekiyor. Bulgaristan dış işleri bakanlığı elinizdeki belgelerin apostiline istinaden onaylar Bulgar yeminli tercuman tercume eder ve noter tastikledikten sonra bağlı olduğunuz belediyeye evlilik cuzdan (Grajdanski Brag) alabilirsiniz

8- Soru: Bulgaristan’dan 78 göçmeniyim  2012 yılında Bulgaristan Vatandaşlığımı geri aldım. eşime evlilikten dolayı d vize alacağız  ancak evlilik cüzdanı sonradan vatandaş olduğumdan dolayı verilmiyor. eşime d vizesi evlilik cuzdanı olmadan nasıl başvuracağım.

Cevap: Evet sonradan Bulgaristan vatandaşı olduğundan GRAU size bg evlilik cüzdanı vermiyor. D vizeye evlilik cüzdanı olmadan başvuru yapabilirsiniz. İstisnai durum olduğundan herkes bilmez. Bulgaristan konsolosluğuna durumu izah etmeniz gerekir.

Bulgaristan'da yapılan Evlilikten dolayı Bulgaristan Vatandaşı olmayan eşe Bulgaristan Oturum Vizesi başvurusu için gereken

1. Pasaport -  Evlilikten dolayı Bulgaristan Oturum Vizesi için en az 2 yıl geçerli
2. Biometrik fotoğraf - 2 adet 35 x 45 mm ölçülerinde son 3 ay içerisinde çekilmiş.
3. Bulgaristan Oturum İzni Vizesi için gerekli olan Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi. Eksiksiz doldurulmuş, Bulgar Oturum İzni Vizesi başvurusunda bulunan kişi tarafından imzalanmış olmalı.   
4. Adliyelerden alınmış Adli Sicil Kaydı Sorgulaması Sonucu. Adliyeden apostilli.
5. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. Son bir hafta içerisinde Nüfus Müdürlüğü'nden alınmış.
6. Bulgaristan Oturum Vizesi başvurusu için gerekli olan çiftin Bulgar Evlilik Cüzdanı.
7. Bulgaristan Oturum Vizesi başvurusu için gerekli olan Bulgar vatandaşı olan eşin Bulgar pasaport ve Bulgar kimlik kart (Liçna karta) fotokopileri.
8. Bulgaristan Oturum Vizesi başvurusu için gerekli olan Bulgar vatandaşı olan eşin yapacağı Taahhütnameler:
a. Türk eşin bakım ve masraflarını karşılayacağını, oturacakları adresi beyan eden taahhütname​
b. Evliliğin sahte olmadığını, birlikte yaşadıklarını beyan eden her iki eş tarafından yapılan taahhütname
9. Türk eşin adına Bulgaristan Bankasından alınan Banka Referans Mektubu / Bulgaristan evlilik Oturum Vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişinin adına herhangi bir Bulgar bankasında açılmış, minimum 2900 € bakiyesi olan hesap gösteren Banka Referans Mektubu.

Bulgaristan Oturum Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bulgaristan Oturum Vizesi nedir?

Bulgaristan Oturum Vizesi Evlilikten dolayı Oturum Kartı alma hakkına sahip olduğunuzu gösteren bir vizedir.

Bulgaristan Oturum Vizesi ile hangi haklara sahip olursunuz?

Bulgaristan oturum Vizesi alan kişi Bulgar Vatandaşı eşinin bağlı bulunduğu şehrin Polis Merkezi – Yabancılar şubesine giderek, Konsolosluğun verdiği orijinal evraklar ile Bulgar Kimlik Kartı olan Liçna Kartayı almak üzere başvuruda bulunabilir. Bulgar kimlik kartı olan Liçna Kartayı -  Bulgar vatandaşı olan eşinizin bulunduğu şehrin Polis Merkezi Yabancılar Şubesinden (Migratsiya) 10 iş günü içerisinde alabilirsiniz.
Bulgaristan Oturum Vizesi ile almaya hak kazandığınız Bulgar Kimlik Kartı olan Liçna Karta ile Bulgaristan Vatandaşı olan eşiniz yanınızda olması şartı ile EU üyesi olan ülkelerine serbest dolaşım hakkına sahip oluyorsunuz.

Önemli Not: Oturum Vizesinden dolayı alınan Liçna Karta ile EU (Schengen)  Bölgesine Vizesiz girilebilmesi için eşlerden birinin Bulgaristan Vatandaşı olması gerekir.
Bulgaristan oturum vize işlemleriniz için vize prosedürleri zaman kaybetmek istemiyor ve sorunsuz bir şekilde en kısa sürede ticari Bulgar vizenizi edinmek istiyor iseniz İstanbul Bulgaristan D vize işlemleriniz için Vize Merkezi danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Bulgaristan oturum izni (d vize) başvuruları hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

bulgaristan oturum izni

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon
x