Bulgaristan Vatandaşı Olan Kişinin Ailesine Oturum

Bulgaristan Vatandaşı Olan Kişinin Ailesine Oturum

Bulgaristan Vatandaşı Olan Kişinin Ailesine Oturum sayfamıza hoş geldiniz.

Vize Merkezi, Bulgaristan ile ilgili yapılan tüm konsolosluk işlemlerinde hizmet veriyor. 90 güne kadar olan Bulgaristan Turistik Vize, Ticari ve Ziyaret vizeleri ile Bulgaristan “D” vize kategorisine giren Çalışma, Öğrenci ile Aile Birleşimi Oturum İzni başvurularında süreci en başından en sonuna kadar yönlendiren Vize Merkezi Bulgaristan Departmanı, hizmetlerini en güncel konsolosluk işlemleri bilgileri ile destekliyor.

Her türlü Bulgaristan vizesi ile ilgili takibi yapan Vize Merkezi müşteri temsilcilerine Çağrı Merkezi üzerinden telefonla veya randevu talep ederek en yakın ofiste yüz yüze yapılacak görüşmeler ile bizlere ulaşabilirsiniz. Bulgar vatandaşı olan çocuk üzerinden Bulgaristan Aile Birleşimi için 0212 970 05 22 numaralardan bize ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Vatandaşı olan kişinin ailesine Oturum için Gerekli Evraklar

Bulgaristan vatandaşı olan çocuğun annesi olmaktan (Annelikten) veya babası (Babalıktan) olmaktan dolayı Bulgaristan Oturum Vizesi almak için gereken evraklar:

 • Kişisel Bilgi Formu.
 • Bulgar vatandaşı çocuğun Bulgaristan doğum belgesi. (Akt za rajdane)
 • Bulgarca tercüme esilmiş Apostilli Sabıka kaydı
 • Arkası beyaz fonlu iki (2) adet biometrik fotoğraf. (Formatı: 35x45mm)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (aile bilgilerini içerir)
 • Yabancı vatandaş ebeveynin Bulgaristan bankasından hesap cüzdanı. Hesapta minimum 4000 € veya karşılığı Leva olmalı.
 • Yabancı vatandaş çocuğunun kalacak yerini, bakım ve masraflarını karşılayacağına dair Taahhütname Deklaratsiya.
 • Bulgar vatandaşı olan ebeveyn, eşin çocuğu ile beraber yaşamasına bakım ve masraflarını karşılamasına itirazı olmadığına dair Taahhütname
 • T.C. Pasaportu (Geçerlilik süresi en az iki (2) yıllık )
 • Başvuru sahibi adına düzenlenmiş Bulgaristan kira kontratı (Bulgaristan noter onaylı)
 • Ev sahibinden noter tastikli taahhütname (Bulgaristan noter onaylı)

Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar

Bir çocuğu Bulgaristan Vatandaşı olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşı, Başvuru sürecine başlamadan önce talep nedeniyle istenen belgeleri hazırlaması gerekir. Bu sürecin ilk aşamasında Bulgaristan’a normal Turistik Bulgaristan Vizesi ile gidip çocuğun Doğum Belgesi (Ak Za Rajdane) alınmalı. Ülkedeyken tamamlanması gereken başka işlemler de bulunuyor. Bunlar arasında bir Bulgaristan bankasında hesap açmak da var. Tabii içerisine belirlenen para miktarı da yatırılmalı. Başvuru sahibinin kalacağı adresin noter tarafından onaylanan kira kontratı da Bulgaristan’dayken hazırlanmalı. Türkiye vatandaşı olan başvuru sahibi ayrıca çocuğunun kalacağı yerin ücretini, kişisel bakım ve masraflarını da karşılayacağını taahhüt etmesi gerekir.

Sonraki süreçte Bulgaristan “D” vize için yapılacak başvuru için Türkiye’de hazırlanacak olan bazı kişisel belgeler vardır.Türkiye’de hazırlanacak olan belgeler arasında başvur sahibi hakkında bilgi veren evraklar bulunuyor. Bunlardan bazıları Sabıka Kaydı, Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Seyahat Sağlık Sigortası bulunuyor.
Tüm bu evraklarla birlikte pasaportunuz, uzun süreli oturum için başvuru yapılacağı için en az iki yıllık geçerliliği olmalı. Elbette hasarsız ve vize basılabilmesi için boş sayfaları da olmalı.

“D” vize başvurusunda kullanılacak olan ve Bulgaristan Vize Başvuru Formuna yerleştirilecek olan fotoğraflar konsolosluk talebine uygun olmalı. Bu fotoğraf türü biometrik olarak adlandırılır. Bulgaristan için istenen özellikler, boyutunun 35x45 milimetre büyüklükte, arka fonunun beyaz olması, kişinin yüzünün tam görünmesi ve güncel olması, yani son üç ay içerisinde çekilmesidir.

Bulgaristan Oturma İzni başvurusunda yer alması gereken bir başka evrak da Bulgaristan vatandaşı olan eş tarafından hazırlanmalı. Bulgaristan vatandaşı ebeveyn, vereceği izin ile gelecek olan eşin çocuğu ile beraber yaşamasına ve bakım ile masraflarını karşılamasına itirazı olmadığın onaylı bir belge ile belirtmeli. Bu evraka taahhütname denir.

Adım Adım Bulgaristan Aile Birleşimi

 1. Öncelikle C vize alarak Bulgaristan’a gidip, çocuğunuzun Bulgar Doğum Belgesi, banka ve taahütnameleri yaptırmalı ve D vize başvurusunda bulunmalısınız. Bulgaristan vize için pasaport fotoğraf ve banka hesap cuzdanı, nüfus kaydı getirmeniz yeterli. 3-4 günde 10 günlük vize çıkar.
 2. Yukarıdaki belgelerinizi düzenledikten (Form, Sigorta, Harç, iki (2) nüsha belge) D vize başvurunuzu Bulgaristan Konsolosluğu Edirne, Bursa, İstanbul ya da Bulgaristan Ankara Büyükelçiliğine gerçekleştirdikten sonra ortalama iki (2) ay sonrasına konsolosluktan pasaportunuzu geri almak üzere D vize teslim fişi verilecektir. Dilerseniz pasaportunuz sizde kalabilir.
 3. Konsolosluk ya da Büyükelçiliğe başvurduktan ortalama 20 gün sonra Bulgaristan’da oturacağınızı beyan ettiğiniz eve emigrasyon (göç) polisi sorgulamaya giderek evdeki büyükleriniz, komşunuz, ev sahibinize sorularak o evde oturup oturmayacağınız araştırılacak. Aynı zamanda çocuğun eğitim aldığı kurum da sorabilir. Bu aşamada alınan bilgiler il e dosyanızda yer alan beyanların örtüşmesi gerekmektedir. Çelişkili bulunan durum ve ifadeler oturum başvurusundan ret alma sebebidir
 4. Bulgaristan oturum izni başvurularının değerlendirmesi yaklaşık 2 ay sürmektedir. Bulgaristan oturum izni başvurunuzun takipçisi olmamış için yukardaki belgelerle Vize Merkezine başvuruda bulunabilirsiniz.
 5. Bulgar vatandaşı çocuğunuzun ebeveyni olarak verilen Bulgaristan D vizesi altı (6) ay, yani 180 gün geçerliliğe sahiptir. Altı (6) aylık çok girişli vize olarak kullanabileceğiniz bu vize ile bu süre zarfında oturacağınızı beyan etiğiniz yerin Bulgaristan Yabancılar Şubesine, Bulgaristan oturma izni/geçici Oturum İzni almak için başvurmanız gerekir.

Bulgaristan Vatandaşı Olan Çocuğun Anne ve Babası İçin Oturum İzni Hakkında Genel Bilgiler

Bulgaristan vatandaşı olan bir çocuğun Türkiye vatandaşı ebeveynleri, Bulgaristan'da uzun süreli kalma hakkına sahipler. Çocukları ile birlikte kalmak amacıyla yapacakları Bulgaristan Aile Birleşimi başvurusu sonrasında Bulgaristan vatandaşlığı olmayan anne veya baba, oturum alma hakkı kazanır. Bulgaristan vatandaşı çocuğun ebeveynleri bu haklarını kazanmak için özel statülü bir vize türü olan Bulgaristan “D” vizeye başvuru yapmaları gerekir. Bu izin türü aslında ülkeye girişlerde 90 günden fazla kalma hakkı verir. Bir başka ismi Bulgaristan Oturum İzni Vizesi de olan “D” vize alındıktan sonra ülkeye gidildiğinde gerekli resmi kurumlar yapılacak başvuru ile Bulgaristan Oturma İzni ve Bulgaristan Oturum Kartı da alınmış olur.

Bu yolla başvuru yapabilmek için Türkiye vatandaşı olan aile üyesi öncelikle bu durumunu belgelerle kanıtlaması gerekir. Gerçekleştirilmesi gereken bu zorunluluk yapılan başvurunun sebebi ile ilgili. Bulgaristan’da uzun süreli kalma imkânı veren Bulgaristan “D” vizeler farklı sebeplerle talep edilebiliyor. Dolayısıyla talep sebebine göre de hazırlanması gereken evraklarda değişiklikler ortaya çıkabiliyor. Bir Bulgaristan vatandaşı ile evli olan ve bu ülkenin vatandaşlığı çocuğunda da varsa, Türk vatandaşı olan ebeveyn onlarla birlikte yaşamak istiyorsa yapması gereken Bulgaristan Aile Birleşimi Vize başvurusu da bu sebeple olmalı. “D” vize türleri Bulgaristan’ın Türkiye’deki resmi Konsolosluk veya Büyükelçilik temsilciliğine yapılabiliyor. Teslim edilmeleri için bir aracı yetkili kurum gerektiren Kısa Süreli Bulgaristan Vizelerinin aksine, Uzun Süreli Bulgaristan Vizelerine başvurular kişisel olarak yapılıyor.

Bulgaristan Aile Birleşimi Oturum İzni Nasıl Alınır?

Aile birleşimi vizesi kimlere verilir ve Aile birleşimi ne kadar sürer? Çocuğu Bulgaristan vatandaşı olan Türk vatandaşı olan kişiler Bulgaristan Oturum İzni alabilmeleri için işlemlere Bulgaristan’da başlar. Zira Başvuru Bulgaristan Aile Birleşimi talebiyle yapılacağı için başvuru dosyası hazırlanırken öncelikle bunun için gerekli olan belgelerin hazırlanması gerekir. Talep edilen bazı belgeler Bulgaristan vatandaşı olan çocuk için olduğu gibi öncelikle bu ülkeye gitmek gerekir. Buradan çocuğun doğum belgesi ile diğer gerekli olan taahhütname ile banka hesabı açmak gibi işlemler tamamlanıp alınacak olan onaylı belgelere Türkiye’ye dönülüp işlemlere bu ülkeden devam edilir. Tüm gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde tamamlanıp, içerikleri doğru bilgilerle doldurulduktan sonra Ebeveynlik sebebiyle Aile Birleşimi “D” vize başvuru dosyası Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluğuna sunulur.

Talep sürecinin ikinci aşaması ise değerlendirme süreci sonuçlandığında başlar. Olumlu veya olumsuz her türlü cevap için tek yetkili olan Bulgaristan Konsolosluklarından “D” vize verildiğinde artık Bulgaristan’a seyahat yapılabilir. Ülkeye gidildiğinde önce çocuğun yaşadığı yerin bağlı olduğu Emniyet Müdürlüğünün ilgili birimine Bulgaristan Oturma İzni başvurusu yapılır. Burada da olumlu sonuç çıkarsa artık Bulgaristan vatandaşı olan eş ve çocuk ile birlikte yaşamaya hak kazanılır. Başvuru yapan kişi, aldığı Bulgaristan Oturum İzni ile birlikte bir Bulgaristan Oturum Kartına da sahip olur. Bu kart belirli bir süre için geçerli olsa da kanunlar tarafından belirlenen şartlar karşılandığı zaman yenilenmesi için başvuru yapılabiliyor. Oturma Kartı sahibi bu kart ile geçeri olduğu sürece ülkeye vizesiz giriş ve çıkış hakkına sahiptir.

Bulgaristan Aile Birleşimi Hakkında Önemli Notlar

 • Bulgaristan Oturma İzni için yapılacak başvurularda hazırlanan belgeler düzenlendikleri tarihten itibaren 6 aylık geçerlilik süresine sahiptir. Bu süre kısıtlı olduğu için belgeler geçerlilik tarihleri içerisindeyken kullanılmalı ve vize başvurusu yapılmalı.
 • Bulgaristan “D” vizesi özel bir vize türüdür ve talep edildiği neden ile düzenlendiğinde üzerine hangi kanunun maddesine göre düzenlendiği belirtilir.
 • Bulgaristan “D” vize başvuruları Türkiye’deki Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu ve Ankara Bulgaristan Büyükelçiliğine yapılır. Her temsilciliğin kendi görev alanları vardır ve bu alanların dışından gelen başvurular değerlendirilmez.
 • Bulgaristan aile birleşimi ortalama 45 iş gününde sonuçlanır. Bu süre başvuru yapılan Bulgaristan Konsolosluğun değerlendirmesine göre uzayabilir. Gerekli görüldüğü takdirde yetkililer ek evrak isteme hakkını kullanabilir, bu da sürecin uzamasına neden olabilir.
 • “D” vize başvuruları randevu ile yapılır. Randevu saatleri başvurulardan önce belirlenir.
 • Talep edilen Bulgaristan “D” Vizesi, Bulgaristan’da başvurusu yapılacak olan Oturma İzni türünü de etkiler. Hangi amaçla “D” vize alınmışsa, Bulgaristan Oturum İzni başvurusu da bu sebeple yapılmalı.
 • “D” vizesi ile Bulgaristan’a gidildikten sonra öncelikle Oturma İzni ve Oturum Kartı başvurusu yapılmalı. Çünkü bu hak vizenin bitim süresine kadar kullanılmazsa işlemlere yeniden başlamak gerekecek.
 • Yapılan başvurularla ilgili değerlendirme ve olumlu/olumsuz cevap verme hakkı sadece başvuru yapılan Bulgaristan Konsolosluğu/ Büyükelçiliği’nin yetkisindedir. Olumsuz cevaplarda başvuru sahibi eksikliklerini tamamlayıp tekrar başvuru yapabilir.
 • Verilen Bulgaristan Oturum izinlerinin geçerlilik süreleri belirlidir. Bulgaristan vatandaşı olan bir çocuğun ebeveyni olarak alınan Oturum Kartı ilk iki yılda bir yıl geçerlilik süresi ile verilir. Daha sonraki başvurularda ise bu süre uzayabilir.
 • Bulgaristan Oturum Kartı alındıktan sonra da denetimler devam edebilmektedir. Bu ülkede yaşanacak olan adrese polis denetimlere gelebilir ve evin büyükleri, ev sahibi veya komşulardan bilgi alarak durum araştırması yapabilir.

Bulgaristan Vatandaşı Olan Kişinin Ailesine Oturum için bilgi verdik. 2024 yılı Bulgaristan Vatandaşı Çocuk Ailesi vizesi için güncel başvuru koşulları, aile birleşimi işlemi ücreti ve gerekli evraklar hakkında daha fazla bilgi için arayınız.

Bulgaristan Vatandaşı Olan Kişinin Ailesine Oturum

Bulgaristan ile ilgili sizden gelen sorular

5 sorudan en popüler 5 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • 1989 Göç edenler Bulgaristan vatandaşlığı
  Sena.R, 22 Ara 2020, 14:02

  Benim annem 1989 göçmeni, babam sadece Türk vatandaşı. Ben Türkiye de doğdum. 1989 göç edenler Bulgaristan vatandaşlığı nasıl alır? Annem ve ben nasıl vatandaşlık alabiliriz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çocukluğunda göç eden kişilerin Bulgaristan vatandaşlığı
  Suzan.K, 17 Ara 2020, 11:13

  İyi günler, Çocukluğunda göç eden kişilerin Bulgaristan vatandaşlığı almak için nerelere başvurması gerekiyor? Ben 1991 de 2 yaşındayken Türkiye’ ye göç etmişiz. Hangi evrakları hazırlamam gerekir ve ne kadar zamanda pasaportum elime geçer? Teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Vatandaşı Çocuk Üzerinden Alınacak Oturum İzni Süresi
  Z. Bodur, 11 Nis 2019, 17:18

  Eşim ve çocuğum Bulgaristan vatandaşı. Çocuğum üzerinden ne kadar süreli oturum izni alabilirim? Teşekkürler

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çocuk üzerinden, anne vatandaşlık alabilir mi?
  Ayşegül, 26 Haz 2018, 15:34

  17 yaşındaki oğlumun çift vatandaşlığı var. Onun üzerinden Bulgar vatandaşlığına başvurabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Vatandaşları Anne ve Babasına Vize
  N. Özkan, 04 Mar 2018, 12:31

  Ben eylül 2017 tarihinde Bulgaristan vatandaşlığı hakkını ve liçna kartımı aldım.Anne ve Babam henüz vatandaş olamadılar.Benim üzerimden nasıl vize alabilirler,kaç gün süreli vize alabilirler.Teşekkürler...

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Bulgaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp