Bulgaristan Vatandaşı Çocuk Ailesi

Bulgaristan vatandaşı olan çocuğun annesi olmaktan (Annelikten) veya babası (Babalıktan) olmaktan dolayı Bulgaristan Oturum Vizesi almak için gereken evraklar: 

  • Kişisel Bilgi Formu.
  • Bulgar vatandaşı çocuğun Bulgaristan doğum belgesi. (Akt za rajdane)
  • Apostilli Sabıka Kaydı. 
  • Arkası beyaz fonlu iki (2) adet biometrik fotoğraf. (Formatı: 35x45mm) 
  • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.
  • Yabancı vatandaş ebeveynin Bulgaristan bankasından hesap cüzdanı. Hesapta minimum 2300 € veya karşılığı Leva olmalı.
  • Yabancı vatandaş çocuğunun kalacak yerini, bakım ve masraflarını karşılayacağına dair Taahhütname Deklaratsiya. (Örneğini kurumumuzdan alın)
  • Bulgar vatandaşı olan ebeveyn, eşin  çocuğu ile beraber yaşamasına  bakım ve masraflarını karşılamasına  itirazı olmadığına dair Taahhütname (Örneğini kurumumuzdan alın)
  • TC Pasaportu (Geçerlilik süresi en az iki (2) yıllık olacak)


BULGARİSTAN VATANDAŞI ÇOCUĞUN AİLESİ İÇİN BULGARİSTAN OTURUMU

Vize Merkezi, Bulgaristan ile ilgili yapılan tüm konsolosluk işlemlerinde hizmet veriyor. Kısa ve uzun süreli Bulgaristan vizelerinde uzman personelinin profesyonel bir yaklaşımla sunduğu danışmanlık hizmetleri, yapılan taleplerin en sorunsuz şekilde sonuçlanmasında yardım ediyor.

90 güne kadar olan Bulgaristan Turistik, Ticari ve Ziyaret vizeleri ile Bulgaristan “D” vize kategorisine giren Çalışma, Öğrenci ile Aile Birleşimi Oturum İzni başvurularında süreci en başından en sonuna kadar yönlendiren Vize Merkezi Bulgaristan Departmanı, hizmetlerini en güncel konsolosluk işlemleri bilgileri ile destekliyor.

Her türlü Bulgaristan vizesi ile ilgili takibi yapan Vize Merkezi müşteri temsilcilerine Çağrı Merkezi üzerinden telefonla veya randevu talep ederek en yakın ofiste yüzyüze yapılacak görüşmeler ile ulaşılabiliyor.   
Vize Merkezi web sitesinin Bulgaristan bölümünde bulunan ülkenin sunduğu vizeler ile ilgili bilgiler yeterli olmadığında cevapsız sorulara en ayrıntılı yanıtları vermek için her zaman görevdeyiz.

BULGARİSTAN AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ NEDİR?

Bulgaristan vatandaşı olan bir çocuğun Türkiye vatandaşı ebeveynleri, bu ülkede uzun süreli kalma hakkına sahipler. Çocukları ile birlikte kalmak amacıyla yapacakları Bulgaristan Aile Birleşimi başvurusu sonrasında Bulgaristan vatandaşlığı olmayan anne veya baba, oturum alma hakkı kazanır. Bulgaristan vatandaşı çocuğun ebeveynleri bu haklarını kazanmak için özel statülü bir vize türü olan Bulgaristan “D” vizeye başvuru yapmaları gerekir. Bu izin türü aslında ülkeye girişlerde 90 günden fazla kalma hakkı verir. Bir başka ismi Bulgaristan Oturum İzni Vizesi de olan “D” vize alındıktan sonra ülkeye gidildiğinde gerekli resmi kurumlar yapılacak başvuru ile Bulgaristan Oturma İzni ve Bulgaristan Oturum Kartı da alınmış olur.

Bu yolla başvuru yapabilmek için Türkiye vatandaşı olan aile üyesi öncelikle bu durumunu belgelerle kanıtlaması gerekir. Gerçekleştirilmesi gereken bu zorunluluk yapılan başvurunun sebebi ile ilgili. Bulgaristan’da uzun süreli kalma imkânı veren Bulgaristan “D” vizeler farklı sebeplerle talep edilebiliyor. Dolayısıyla talep sebebine göre de hazırlanması gereken evraklarda değişiklikler ortaya çıkabiliyor. Bir Bulgaristan vatandaşı ile evli olan ve bu ülkenin vatandaşlığı çocuğunda da varsa, Türk vatandaşı olan ebeveyn onlarla birlikte yaşamak istiyorsa yapması gereken Bulgaristan Aile Birleşimi Vize başvurusu da bu sebeple olmalı.

“D” vize türleri Bulgaristan’ın Türkiye’deki resmi Konsolosluk veya Büyükelçilik temsilciliğine yapılabiliyor. Teslim edilmeleri için bir aracı yetkili kurum gerektiren Kısa Süreli Bulgaristan Vizelerinin aksine, Uzun Süreli Bulgaristan Vizelerine başvurular kişisel olarak yapılıyor.

BULGARİSTAN VATANDAŞI ÇOCUĞUN ANNE-BABASI NASIL OTURUM İZNİ ALIR?

Çocuğu Bulgaristan vatandaşı olan Türk vatandaşı olan kişiler Bulgaristan Oturum İzni alabilmeleri için işlemlere Bulgaristan’da başlar. Zira Başvuru Bulgaristan Aile Birleşimi talebiyle yapılacağı için başvuru dosyası hazırlanırken öncelikle bunun için gerekli olan belgelerin hazırlanması gerekir. Talep edilen bazı belgeler Bulgaristan vatandaşı olan çocuk için olduğu gibi öncelikle bu ülkeye gitmek gerekir. Buradan çocuğun doğum belgesi ile diğer gerekli olan taahhütname ile banka hesabı açmak gibi işlemler tamamlanıp alınacak olan onaylı belgelere Türkiye’ye dönülüp işlemlere bu ülkeden devam edilir. Tüm gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde tamamlanıp, içerikleri doğru bilgilerle doldurulduktan sonra Ebeveynlik sebebiyle Aile

Birleşimi “D” vize başvuru dosyası Türkiye’deki Bulgaristan elçiliğine sunulur.
Talep sürecinin ikinci aşaması ise değerlendirme süreci sonuçlandığında başlar. Olumlu veya olumsuz her türlü cevap için tek yetkili olan Bulgaristan temsilciliklerinden “D” vize verildiğinde artık Bulgaristan’a seyahat yapılabilir. Ülkeye gidildiğinde önce çocuğun yaşadığı yerin bağlı olduğu Emniyet Müdürlüğünün ilgili birimine Bulgaristan Oturma İzni başvurusu yapılır. Burada da olumlu sonuç çıkarsa artık Bulgaristan vatandaşı olan eş ve çocuk ile birlikte yaşamaya hak kazanılır.

Başvuru yapan kişi, aldığı Bulgaristan Oturum İzni ile birlikte bir Bulgaristan Oturum Kartına da sahip olur. Bu kart belirli bir süre için geçerli olsa da kanunlar tarafından belirlenen şartlar karşılandığı zaman yenilenmesi için başvuru yapılabiliyor. Oturma Kartı sahibi bu kart ile geçeri olduğu sürece ülkeye vizesiz giriş ve çıkış hakkına sahiptir.

ANNE-BABA AİLE BİRLEŞİMİ OTURUM İZNİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Bir çocuğu Bulgaristan Vatandaşı olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşı, Başvuru sürecine başlamadan önce talep nedeniyle istenen belgeleri hazırlaması gerekir. Bu sürecin ilk aşamasında Bulgaristan’a normal Turistik Bulgaristan Vizesi ile gidip çocuğun Doğum Belgesi (Ak Za Rajdane) alınmalı. Ülkedeyken tamamlanması gereken başka işlemler de bulunuyor. Bunlar arasında bir Bulgaristan bankasında hesap açmak da var. Tabii içerisine belirlenen para miktarı da yatırılmalı. Başvuru sahibinin kalacağı adresin noter tarafından onaylanan kira kontratı da Bulgaristan’dayken hazırlanmalı. Türkiye vatandaşı olan başvuru sahibi ayrıca çocuğunun kalacağı yerin ücretini, kişisel bakım ve masraflarını da karşılayacağını taahhüt etmesi gerekir. Diğer tüm belgeler gibi bu evraklar da kendi kurumlarından temin edilip gerekli yerlerden imza, kaşe veya apostilli olarak onaylanması zorunluluktur.

Sonraki süreçte Bulgaristan “D” vize için yapılacak başvuru için Türkiye’de hazırlanacak olan belgeler ise ayrıca Bulgaristan’da yeminli bir tercüman tarafından Bulgarcaya çevrilip ilgili resmi kurumlarda onaylanmaları da gerekir.  Türkiye’de hazırlanacak olan belgeler arasında başvur sahibi hakkında bilgi veren evraklar bulunuyor. Bunlardan bazıları Sabıka Kaydı, Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Seyahat Sağlık Sigortası bulunuyor.

Tüm bu evraklarla birlikte vize alabilmek için geçerli bir pasaport sahibi olmak da gerekir. Bu pasaport, uzun süreli oturum için başvuru yapılacağı için en az iki yıllık geçerliliği olmalı. Elbette hasarsız ve vize basılabilmesi için boş sayfaları da olmalı.
“D” vize başvurusunda kullanılacak olan ve Bulgaristan Vize Başvuru Formuna yerleştirilecek olan fotoğraflar da talep edildiği gibi çekilmeli. Bu fotoğraf türü biometrik olarak adlandırılır. Bulgaristan için istenen özellikler, boyutunun 35x45 milimetre büyüklükte, arka fonunun beyaz olması, kişinin yüzünün tam görünmesi ve güncel olması, yani son üç ay içerisinde çekilmesidir. Banka hesabında en az 2900 Euro olmalıdır. 

Bulgaristan Oturma İzni başvurusunda yer alması gereken bir başka evrak da Bulgaristan vatandaşı olan eş tarafından hazırlanmalı. Bu ebeveyn, vereceği izin ile gelecek olan eşin çocuğu ile beraber yaşamasına ve bakım ile masraflarını karşılamasına itirazı olmadığın onaylı bir belge ile belirtmeli. Bu evraka taahhütname denir.

BULGAR VATANDAŞI ÇOCUĞUN AİLESİNE VERİLEN OTURMA İZNİ BİLİNMESİ GEREKEN AYRINTILAR

Bulgaristan Oturma İzni için yapılacak başvurularda hazırlanan belgeler düzenlendikleri tarihten itibaren belirli bir geçerlilik süresi vardır. Bu süre kısıtlı olduğu için de belgeler geçerlilik tarihleri içerisindeyken kullanılmalı ve vize başvurusu yapılmalı.

Bulgaristan “D” vizesi özel bir vize türüdür ve talep edildiği neden ile düzenlendiğinde üzerine hangi kanunun maddesine göre düzenlendiği belirtilir.

Bulgaristan “D” vize başvuruları Türkiye’deki Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu ve Ankara Bulgaristan Büyükelçiliğine yapılır. Her temsilciliğin kendi görev alanları vardır ve bu alanların dışından gelen başvurular değerlendirilmez.  

Bulgaristan D vize işlemleri ortalama 45 iş gününde sonuçlanır. Bu süre başvuru yapılan Bulgaristan Konsolosluğun değerlendirmesine göre uzayabilir. Gerekli görüldüğü takdirde yetkililer ek evrak isteme hakkını da kullanabilir. Bu ise sürenin uzamasına neden olabilir.
“D” vize başvuruları randevu ile yapılır. Randevu saatleri önceden yapılan başvurulardan önce belirlenir.
Talep edilen Bulgaristan “D” Vizesi, Bulgaristan’da başvurusu yapılacak olan Oturma İzni türünü de etkiler. Hangi amaçla “D” vize alınmışsa, bulgaristan Oturum İzni başvurusu da bu sebeple yapılmalı.

Alınan “D” vizesi ile Bulgaristan’a gidildikten sonra öncelikle Oturma İzni ve Oturum Kartı başvurusu yapılmalı. Çünkü bu hak vizenin bitim süresine kadar kullanılmazsa işlemlere yeniden başlamak gerekecek.
Yapılan başvurularla ilgili değerlendirme ve olumlu/olumsuz cevap verme hakkı sadece başvuru yapılan Bulgaristan Konsolosluğu/ Büyükelçiliği’nin yetkisindedir. Olumsuz cevaplarda başvuru sahibi eksikliklerini tamamlayıp tekrar başvuru yapabilir.

Verilen Bulgaristan Oturum izinlerinin geçerlilik süreleri belirlidir. Bulgaristan vatandaşı olan bir çocuğun ebeveyni olarak alınan Oturum Kartı ilk iki yılda bir yıl geçerlilik süresi ile verilir. Daha sonraki başvurularda ise bu süre uzayabilir.

Bulgaristan Oturum Kartı alındıktan sonra da denetimler bitmez. Bu ülkede yaşanacak olan adrese polis denetimlere gelebilir ve evin büyükleri, ev sahibi veya komşulardan bilgi alarak durum araştırması yapabilir.

Bulgaristan Aile Birleşimi prosedürü şöyle ilerliyor:
Öncelikle bir vize alarak Bulgaristan’a gidip, çocuğunuzun Bulgar Doğum Belgesi, banka ve taahütnameleri yaptırmalı ve D vize başvurusunda bulunmalısınız. Bulgaristan vize için pasaport fotoğraf ve banka hesap cuzdanı, nüfus kaydı getirmeniz yeterli. 3-4 günde 10 günlük vize çıkar. 

Yukarıdaki belgelerinizi düzenledikten (Form, Sigorta, Harç, iki (2) nüsha belge) D vize başvurunuzu Bulgaristan Konsolosluğu Edirne, Bursa, İstanbul ya da Bulgaristan Ankara Büyükelçiliğine gerçekleştirdikten sonra ortalama iki (2) ay sonrasına konsolosluktan pasaportunuzu geri alacak ve D vize teslim fişi verilecektir.

Konsolosluk ya da Büyükelçiliğe başvurduktan ortalama 20 gün sonra Bulgaristan’da oturacağınızı beyan ettiğiniz eve emigrasyon (göç) polisi sorgulamaya gidecek evdeki büyükleriniz, komşunuz, ev sahibiniz ve o evde oturup oturmayacağınız araştırılacak. Çocuğun nerede okuyacağını bile sorabilirler. Bulgaristan'da okumayacak demesinler.

25'inci gün itibari ile Bulgaristan Konsolosluğu ya da Büyükelçiliğine vizenizi sorgulayacağıziki (2) aya kadar sürse de her gün takip edeceğiz çıktığı an size haber vereceğiz.  
Bulgar vatandaşı çocuğunuzun ebeveyni olarak Bulgaristan D vizesi alacaksınız. Bu D vizesi altı (6) ay, yani

180 günlük olacak. Altı (6) ay çok girişli vize olarak kullanabileceğiniz bu vizeyi bu süre içerisinde Bulgaristan’a oturacağınızı beyan etiğiniz yerin Bulgaristan Yabancılar Şubesine, Bulgaristan oturma izni/geçici Oturum İzni almak için başvurmanız gerekir.

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon