Bulgar Vatandaşı ile Evli Olanlara

Bulgaristan vatandaşı kişi ile evlilik gerçekleştirmiş olan Türk vatandaşları, Bulgaristan vatandaşlığına başvuru yapmaya hak kazanabilmeleri için belli bir Bulgaristan oturum sürecinden geçerek, istenen şartları ve başlı prosedürleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bulgar Vatandaşı ile Evli Olanlara yapılan oturum ve vatandaşlık işlemler sırasıyla şu şekildedir:

Evlilik resmi olarak Bulgaristan'da tanıtıldıktan sonra, Türk vatandaşı olan eşin D vize, yani Bulgaristan oturumu alması gerekmektedir. Vize Merkezi kısa süreli Bulgaristan vizelerinin yanında Bulgaritan D Vizesi konusunda da uzman kadrosuyla D Vize işlemlerinizi gerçekleştirme konusunda size yardımcı olur. Sitemizin sol tarafında yer alan iletişim bilgilerimizden size en yakın şubemizi arayabilirsiniz. Güncel evrak listesi için temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz

Bulgaristan D Vize ile Bulgaristan’a giriş yapılması sonrası yine bu kişi eşinin Bulgaristan adres kaydının olduğu mahalledeki yabancılar şubesine giderek Bulgaristan vatandaşı ile evlilik bulunulmasından dolayı geçici oturum başvurusu yapması gerekmektedir. Bulgaristan Yabancılar Şubesine verilmiş olan Bulgaristan geçici oturum başvuru evrakların neticesi ortalama 30 gün içinde sonuçlanmaktadır. Verilen kartla geçici oturum süresi Bulgaristan Yabancılar Şubesi inisiyatifine göre 3 – 6 – 12 ay süreli olarak verilmektedir.

Evlilikten dolayı Bulgaristan geçici oturum izni maksimum 5 yıldır. Geçici oturum izni ile beş yılın 55 ayı Bulgaristan'da yaşayarak geçirmeniz halinde Bulgaristan devleti söz konusu evliliği göz önünde bulundurarak size sabit oturum izni vermektedir. Size verilen süresiz oturum izni, (postoyanno prebivavane) aynı zamanda Bulgar vatandaşlığı başvuru yapmaya hak kazanmanız demektir. Evlilikten dolayı Bulgaristan'da süresiz oturum hakkı kazanmış olan Türk vatandaşları Bulgaristan vatandaşlığı almak için mülakat başvurusu yapabilir. Bulgarca mülakat sınavına girdikten sonra vatandaşlık verilmesi konusu Bulgaristan yetkili merciler tarafından değerlendirilecektir.

Bulgar Vatandaşı ile Evli Olanlara D vizesi evrakları kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. D Vize Başvurusuyla ilgili güncel evrak listesine ulaşmak için temsillerimizle iletişime geçiniz:

Bulgaristan vatandaşlığı bilgi

Yükleniyor...