Yatırımcılara Bulgaristan Vatandaşlığı

Yatırımcılara Bulgaristan Vatandaşlığı

Değerli Ziyaretçimiz, Bulgaristan'da şirket kurma ve yatırımcıların Bulgar vatandaşlığına geçişiyle ilgili bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz. Vize Merkezi Bulgaristan vize, şirket kurma yoluyla Bulgaristan vatandaşlığı ve oturum izni alanındaki bilgi uzmanlığını sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyar. Güncel evrak listesine Vize Merkezi temsilcimizle iletişim kurarak ulaşabilirsiniz. Yatırımcılar için Bulgaristan Oturum İzni Hakkında Detaylı Bilgi İçin Arayınız.

Bulgaristan’da Şirket Kurulumu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bulgaristan’da iş kuracak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle kurulacak olan şirketin amaç, konu ve şirketin kuruluş tüzüğünü belirlemesi gerekmektedir. Bulgaristan ticaret kanunu, Bulgaristan’da şirket kurulumu prosedürlerine dair en önemli göstergelerin başında bu maddeler gelirken tüzüğü, konusu ve amacı net bir şekilde belirlenmemiş Bulgaristan şirket kurulumu başvuruları kabul edilmeyecektir. Bulgaristan şirket kurulumu işlemlerinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını yakından ilgilendiren bir diğer konu ise Türkiye’de geçerli bir uygulama olmayan ancak Bulgar şirket kurulumu için geçerli olan uygulama tek kişilik anonim şirketi açılabilme avantajıdır. Söz konusu bu durum Türkiye şirket kurulumu prosedürleri için geçerli değildir.

Bulgaristan şirket kurulumu için 10 kişi istihdam etme zorunluluğu var mı?

Bulgaristan şirket kurulumunda bulunan özel kişiler sigortalı bir şekilde 10 kişiyi istihdam etmek zorunluluğundadır. Bulgar şirket kurulumunda bulunmuş tüzel kişilerin ise sigortalı 10 kişiyi istihdam etme zorunluluğu bulunmaz. Bulgaristan şirket kurulumunda bulunacak olan kişilerin Bulgaristan’da kalma zorunluluğu yoktur. Bulgar şirket kurulumu prosedürlerinde bulunan kişiler verecekleri vekâlet ile şirket kurulumu işlerini yürütebilirler. Bulgar şirket kurulumu prosedürleri için Bulgar vatandaşı ortağınızın bulunma zorunluluğu ise yoktur.

Yatırımcılara Bulgaristan Vatandaşlığı Hakkında Önemli Güncelleme

5 Aralık 2016’da Bulgaristan Cumhuriyeti Yabancılar Kanunu’nun 24’ncü Madde, 1’nci Fıkra, 2’nci Bendinde yapılan güncelleme ile bu ülkede faaliyet gösteren yabancı şirketlerin sahipleri, bu ülkenin Oturum İznini alabilmek için yeni şartları yerine getirmesi gerekecek. Buna göre, ülkede ticari faaliyet gösteren bir şirkette ortaklığı olan kişiler, kurumun ülkedeki ticari faaliyetleri devam ettiği sürece geçerli olacak Bulgaristan Oturum İzni alabilmeleri için her kişi başına 10 Bulgaristan vatandaşını tam zamanlı ve sigortalı olarak çalıştırmaları gerekiyor. Aynı şart şirketin yöneticileri için de geçerlidir. Daha önce tüm şirket ortakları, bu kurumda sadece 10 çalışan olduğu zaman Oturum İzni için başvuru yapabiliyordu. Bu durumda örneğin beş (5) ortaklı bir şirkette her kişi Bulgaristan Oturumu alabilmesi için toplam 50 kişi çalıştırması gerekiyor.

Bulgaristan’da Şirket Kurmak İçin Ne Kadar Sermayeye Sahip Olmak Gerekir

Bulgaristan’da A.Ş. kuracak Türkiye vatandaşları Bulgar A.Ş. kuruluş sermayesi 50 bin Leva’dır (yaklaşık 25 bin Euro) Bulgaristan’da LTD şirketi kuracak Türkiye vatandaşları için Bulgar LTD şirket kuruluş sermayesi ise 5000 Levadır (yaklaşık 2500 Euro)

Bulgaristan’da kaç günde şirket kurulur?

Bulgaristan’da şirket kurulumu ve temsilcilik açma adli mahkeme kayıtlarının tamamlanması ile birlikte sonuçlanmamaktadır. Bulgar şirket kurulumu ve temsilcilik açma işlemleri mahkeme, noter ve adli kayıtlarının ardından maksimum 10 ila 15 günlük bir süreye tekabül eden istatistik, vergi ve sigorta kaydı yaptırma işlemleri olacaktır.

Bulgaristan’da Şirket Kurma İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Bulgar şirket kurulumu prosedürleri sırasında yapılacak olan bütün işlemleri noter önünde olmalıdır.
 • Bulgaristan şirket kurulumu sonrası şirket ortakları Bulgar polis müdürlüğü ve yabancılar şubenin inisiyatifine bağlı olarak 3 – 6 – 12 aylık geçerli olma koşuluyla ikame izni alacaklardır.

Önemli Not: Bulgaristan’da şirket kurmuş olan Türklerin Bulgar vatandaşlığı alabilmeleri ise söz konusu değildir.

Bulgaristan ile ilgili sizden gelen sorular

4 sorudan en popüler 4 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Bulgaristan Yatırım Yoluyla Oturum İzni
  s. patan, 21 Haz 2018, 16:47

  Merhabalar; ben Türk Vatandaşıyım ve ayrıca Bulgaristan'da yer alabilirim. Ayrıca vatandaş olunabilir mi? Türk Halkı'na vize uygulama var mıdır? Bulgaristan'da bir köyde 3 ile 10 bin Euroluk yer alsam olabilir miyim? Küçük bir işletme açsam. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Yatırımcı Vizesi Nasıl Alınır?
  M.Mehmedov, 13 Eki 2017, 21:26

  Merhaba Vize Merkezi, Türk vatandaşı olan bir arkadaşım, Bulgaristan'dan ev satın alıp, bu şekilde Bulgaristan'dan oturma izni alabilir mi ? Bu amaçla alınacak taşınmaz mülkiyetin veya yatırımın fiyatının belli bir miktarda olması gerekir mi ? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan’da Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Alma
  A. Hanım, 23 Oca 2017, 21:44

  : Merhabalar; ben ve ailem Bulgaristan yatırımcı olarak golden visasına başvurmak istiyoruz. Bildiğim kadarı ile belli bir miktar (500.000 Euro kadar) devlet tahviline konuluyor ve 5 sene oturma ve çalışma izninden sonra vatandaşlığa başvuru hakkı doğuyor. Bu konuda kimden yardım alabileceğimi bildirirseniz çok sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Yatırımcılara Bulgaristan Vatandaşlığı
  Mustafa, 28 Eki 2016, 14:53

  Türkiye doğumlu T.C. vatandaşıyım. İs adamıyım. Üst düzeyde bir yıllik gelirim var. Avrupa Birliği üyesi olduğu için Bulgar vatandaşlığı almak istiyorum. Lütfen bana yardımcı olun.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Bulgaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp