Yatırımcılara Bulgaristan Vatandaşlığı

Değerli Ziyaretçimiz, Bulgaristan'da şirket kurma ve yatırımcıların Bulgar vatandaşlığına geçişiyle ilgili bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz. Vize Merkezi Bulgaristan vize, şirket kurma yoluyla Bulgaristan vatandaşlığı ve oturum izni alanındaki bilgi uzmanlığını sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyar. Güncel evrak listesine Vize Merkezi temsilcimizle iletişim kurarak ulaşabilirsiniz. Yatırımcılar için Bulgaristan Oturum İzni Hakkında Detaylı Bilgi İçin Arayınız.

Bulgaristan’da Şirket Kurulumu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bulgaristan’da iş kuracak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle kurulacak olan şirketin amaç, konu ve şirketin kuruluş tüzüğünü belirlemesi gerekmektedir. Bulgaristan ticaret kanunu, Bulgaristan’da şirket kurulumu prosedürlerine dair en önemli göstergelerin başında bu maddeler gelirken tüzüğü, konusu ve amacı net bir şekilde belirlenmemiş Bulgaristan şirket kurulumu başvuruları kabul edilmeyecektir. Bulgaristan şirket kurulumu işlemlerinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını yakından ilgilendiren bir diğer konu ise Türkiye’de geçerli bir uygulama olmayan ancak Bulgar şirket kurulumu için geçerli olan uygulama tek kişilik anonim şirketi açılabilme avantajıdır. Söz konusu bu durum Türkiye şirket kurulumu prosedürleri için geçerli değildir.

Bulgaristan şirket kurulumu için 10 kişi istihdam etme zorunluluğu var mı?

Bulgaristan şirket kurulumunda bulunan özel kişiler sigortalı bir şekilde 10 kişiyi istihdam etmek zorunluluğundadır. Bulgar şirket kurulumunda bulunmuş tüzel kişilerin ise sigortalı 10 kişiyi istihdam etme zorunluluğu bulunmaz. Bulgaristan şirket kurulumunda bulunacak olan kişilerin Bulgaristan’da kalma zorunluluğu yoktur. Bulgar şirket kurulumu prosedürlerinde bulunan kişiler verecekleri vekâlet ile şirket kurulumu işlerini yürütebilirler. Bulgar şirket kurulumu prosedürleri için Bulgar vatandaşı ortağınızın bulunma zorunluluğu ise yoktur.

Yatırımcılara Bulgaristan Vatandaşlığı Hakkında Önemli Güncelleme

5 Aralık 2016’da Bulgaristan Cumhuriyeti Yabancılar Kanunu’nun 24’ncü Madde, 1’nci Fıkra, 2’nci Bendinde yapılan güncelleme ile bu ülkede faaliyet gösteren yabancı şirketlerin sahipleri, bu ülkenin Oturum İznini alabilmek için yeni şartları yerine getirmesi gerekecek. Buna göre, ülkede ticari faaliyet gösteren bir şirkette ortaklığı olan kişiler, kurumun ülkedeki ticari faaliyetleri devam ettiği sürece geçerli olacak Bulgaristan Oturum İzni alabilmeleri için her kişi başına 10 Bulgaristan vatandaşını tam zamanlı ve sigortalı olarak çalıştırmaları gerekiyor. Aynı şart şirketin yöneticileri için de geçerlidir. Daha önce tüm şirket ortakları, bu kurumda sadece 10 çalışan olduğu zaman Oturum İzni için başvuru yapabiliyordu. Bu durumda örneğin beş (5) ortaklı bir şirkette her kişi Bulgaristan Oturumu alabilmesi için toplam 50 kişi çalıştırması gerekiyor.

Bulgaristan’da Şirket Kurmak İçin Ne Kadar Sermayeye Sahip Olmak Gerekir

Bulgaristan’da A.Ş. kuracak Türkiye vatandaşları Bulgar A.Ş. kuruluş sermayesi 50 bin Leva’dır (yaklaşık 25 bin Euro) Bulgaristan’da LTD şirketi kuracak Türkiye vatandaşları için Bulgar LTD şirket kuruluş sermayesi ise 5000 Levadır (yaklaşık 2500 Euro)

Bulgaristan’da kaç günde şirket kurulur?

Bulgaristan’da şirket kurulumu ve temsilcilik açma adli mahkeme kayıtlarının tamamlanması ile birlikte sonuçlanmamaktadır. Bulgar şirket kurulumu ve temsilcilik açma işlemleri mahkeme, noter ve adli kayıtlarının ardından maksimum 10 ila 15 günlük bir süreye tekabül eden istatistik, vergi ve sigorta kaydı yaptırma işlemleri olacaktır.

Bulgaristan’da Şirket Kurma İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Bulgar şirket kurulumu prosedürleri sırasında yapılacak olan bütün işlemleri noter önünde olmalıdır.
  • Bulgaristan şirket kurulumu sonrası şirket ortakları Bulgar polis müdürlüğü ve yabancılar şubenin inisiyatifine bağlı olarak 3 – 6 – 12 aylık geçerli olma koşuluyla ikame izni alacaklardır.

Önemli Not: Bulgaristan’da şirket kurmuş olan Türklerin Bulgar vatandaşlığı alabilmeleri ise söz konusu değildir.

Bulgaristan vatandaşlığı bilgi

Yükleniyor...