Türk vatandaşları için Bulgaristan'da çalışma izni nasıl alınır?

O. BALOĞLU 24/06/20, 14:03
Merhaba, benim öğrenmek istediğim Türk vatandaşları için Bulgaristan'da çalışma izni nasıl alınır? Çalışma izni alırsam sadece Bulgaristan'da mı çalışabilir, yoksa Avrupa ülkelerinde de çalışabilir miyim?

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

Merhaba Onur Bey,

Bulgaristan’dan çalışma izni alacak olan Türk vatandaşlarının izlemesi gereken bir kaç aşamalı bir prosedür vardır. Bu prosedürlerin bir kısmı Bulgaristan Çalışma bakanlığı tarafından, diğer kısmı da Bulgaristan hükümetinin Türkiye’de yetkilendirdiği İstanbul Konsoloslukları ve Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği tarafından yürütülmektedir. Türkiye’den başvuru yapacak Türk vatandaşları ve Türkiye’de oturum sahibi olan yabancı vatandaşların bu prosedürlere uyması zorunludur.

Bulgaristan çalışma izni başvuru aşamaları genel olarak özetlemek gerekirse:

1. İşverenin Bulgaristan da çalıştırmak istediği yabancı vatandaş için Çalışma bakanlığına başvuru yapması

2. Türk vatandaşın Ülkesindeki Bulgaristan Konsolosluğundan D vize başvurusu

3. Bulgaristan Yabancılar şubesinden çalışma izni kartı çıkması

Bulgaristan Çalışma izni alabilmek için öncelikle Bulgaristan da bir firma ile iş görüşmenizi yapmış ve karara bağlamış olmalısınız. Başvuru belgeleri arasında noter tasdikli iş sözleşmeniz istenecektir. Çalışma kararı aldığını firma Yabancı uyruklu işçi çalıştırma şartlarını yerine getirerek istenen belgelerle Bulgaristan çalışma bakanlığından sizin adınıza çalışma izni başvurusu yapmalıdır.  Türk vatandaşları Bulgaristan'da nasıl çalışma izni alır konusunda web sitemizde 'Oturumlar' başlığı altında konu ile ilgili daha detaylı bilgi bulabilirisiniz.

Yaklaşık 20 günde sonuçlanan çalışma izni kararı sizin pasaport numaranız çıkarılmaktadır.  Aynı pasaport ve Türkiye’den sizden istenen D vize evraklarınızla bağlı adresinizin bağlı olduğu Bulgaristan Konsolosluğundan Çalışma izni ile D vize başvurusu yapılmalıdır. Bu aşamada Vize Merkezi olarak sizinle çalışmaktan mutluluk duyarız. Evrak kontrolünüz, randevu almak, dosyanızın hazırlığı, form doldurma, harç yatırma ve seyahat sağlık sigortanız bizden alacağınız hizmetlere dahildir.

Türk vatandaşları için Bulgaristan'da çalışma izni nasıl alınır üçüncü ve son aşaması verilen D vize ile 180 gün içinde Bulgaristan’a giderek çalışma kartınızı çıkartmanız. Bulgaristan çalışma kartınızı aldıktan sonra firmanızla yaptığınız sözleşme ye de bağlı olarak yaklaşık bir yıl süre ile çalışabilirsiniz. Bir yıllık çalışma süresi sona ermeden dilerseniz yabancılar şubesine giderek uzatma için başvuru yapabilirsiniz.

Saygılarımızla

Nejla B.

VİZE MERKEZİ İSTANBUL

Türk vatandaşlarına Bulgaristan Çalışma izni nasıl alınır
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Whatsapp
Telefon
POI