Bulgaristan Öğrenci Oturum İzni

Bulgaristan Öğrenci Oturum İzni

Profesyonel bir kadro ile hizmet veren Vize Merkezi, tüm dünya ülkeleri için olduğu gibi Bulgaristan Öğrenci Oturum İzni gibi Bulgaristan konsolosluk işlemleri konusunda da biriktirdiği tecrübe ile çok yönlü danışmanlık hizmeti sunuyor. Vize Merkezi Bulgaristan Departmanı’nın uzman kadrosu, pek çok Bulgaristan konsolosluk işleminde en güncel bilgilerden yola çıkarak çözümler sunuyor ve müşterilerini yönlendiriyor. Bulgaristan’a eğitim amacıyla seyahat edecek öğrencilerin eğitim süresine bağlı olarak Bulgaristan C vize veya D tipi vize verilmektedir. 90 günden uzun süreli öğrenim süreleri için Bulgaristan D Vize başvurusu yapılmalıdır.

Bulgaristan öğrenci vize başvurunuzu vakit kaybetmeden yapmak veya vize ücreti, seyahat sağlık sigortası, gerekli evraklar hakkında daha fazla bilgi için arayınız.

Bulgaristan için alınabilen tüm vize çeşitlerinin ayrıntılı ve güncel bilgilerine web sitemizin sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Sabıka Kaydı, Apostilli
 • 2 adet biometrik fotoğraf (35x45 mm ebatlarında, güncel, beyaz fon üzeri)
 • Okul Kabul Belgesi (Udostovorenie, Bulgaristan M.E.B.'dan alınan belge)
 • Öğrenci Belgesi (Udostovorenie, okuldan alınan belge)
 • Bulgaristan Yurt Kabul Belgesi (Evde kalınacak olması halinde Bulgaristan noterinden onaylı kontrat)
 • Muvafakatname (Kişi 18 yaşından küçük ise, anne ve baba onaylı, orijinal belge sunulmalıdır)
 • Anne ya da babadan Taahhütname, noter onaylı (Aile bireyi masrafları karşılayacağını belirtmelidir)
 • Pasaport (Geçerlilik süresi en az 2 yıllık olmalıdır)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile bilgilerini içerir, kaşe ve imzalı)

Bulgaristan'da Üniversite Okumak

Yukarıdaki evrakları tarafımıza ulaştırdığınız taktirde Vize Merkezi, öğrenci vizesiyle ilgili işlemlerinizin takibini yapmaya hazırdır. Vize Merkezi temsilcimizden güncel evrak listesini talep etmek için iletişime geçiniz. Bulgaristan Öğrenci Oturum İzni başvurusunda bulunabilmeniz için Bulgaristan'da okula kayıt olduğunuzu ispatlamanız gerekir.

Bulgaristan’a eğitim görmek için gidecek olan kişiler, Bulgaristan Öğrenci Vizesi için başvuru yapmaları gerekir. Ülkede 90 günden fazla kalmaları gerektiği için “D” tipi vizeye başvurmaları gereken öğrenciler, ancak bu vize türünü aldıkları zaman Bulgaristan’da eğitim görebiliyor. Özel statülü bir vize türü olan “D” vize, ülkede oturum almak için atılması gereken ilk adımdır. Bulgaristan Öğrenci Oturum Vizesi alabilmek için bazı özel belgelerin hazırlanması gerekir. Bunların arasında ise öğrenci olduğunuzu kanıtlayan belgeler mutlaka bulunmalı. Zira yapılacak olan vize başvurusu Bulgaristan’a gitme sebebine göre talep edilmeli. Bu talep üzerine alınacak olan “D” vize ile birlikte Bulgaristan’da eğitim görme de kazanılır.

Kısa Ve Uzun Süreli Eğitim Vizesi

Bulgaristan’a gitmek için talep edilen vize çeşitleri türlerine olduğu gibi sürelerine göre de ayrılır. Ülkede 90 günden az sürecek olan ziyaretler için Kısa Süreli Bulgaristan Vize çeşitlerine başvuru yapılır. Daha fazla konaklama olacağı zaman ise Bulgaristan Uzun Süreli Vize çeşitlerinden birine başvuru yapılır. Bu vizelerden birini de Bulgaristan’da bir okula kayıt yaptıranlar alması gerekir. Bulgaristan Öğrenci Vizesi aslında uzun süreli vizelere verilen teknik isim olan Bulgaristan “D” vizenin bir çeşididir. Bu şekilde tanımlanmasının sebebi ise vize başvurularının ülkeye gidiş sebebine göre talep edilmesi gerektiği için kullanılır.

Örneğin bir yabancı ülkeye çalışmak için gidecek olan biri Çalışma Vizesi alması gerekir. “D” vizeler, sahiplerine bir ülkede 90 günden fazla kalmaya hak verir. Bu gereklilik ise Bulgaristan’da eğitim görecek olan kişiler için de gerekli. Böylece vize ile belirlenen süre kadar sadece birkaç gün değil, birkaç ay orada kalabiliyorlar. “D” vize, özel türde bir ülkeye giriş iznidir. Çünkü Oturum İzni alınmasını sağlar. Bu durum Bulgaristan Öğrenci “D” vizesi için de geçerli. Bu vizeyi aldıktan sonra Bulgaristan’a gidenler gerekli yerlere başvurularını yaptıklarında Bulgaristan Oturum İzni ve beraberinde Bulgaristan Oturum Kartı alabilirler. Bu oturum kartı, sahip olan kişiye bazı ek haklar da verir. Bunlardan biri kendi ülkesine çoklu gidiş ve geri dönüştür. Ayrıca bazı komşu ülkelere de ikili anlaşmaların izin verdiği şartlarda vize almasına gerek kalmadan giriş yapabiliyor. Bulgaristan Öğrenci Oturum İzni sadece bu ülkede bir okula kayıt yaptıran ve her iki ülkede de öğrenci olduklarını kanıtlayan kişilere verilir.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Evraklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bulgaristan öğrenci vizesi için işlemler Türkiye’de bulunan Bulgaristan’ın resmi ülke temsilciliklerinden birine yapılacak başvuru ile başlar.
 • Bulgaristan’a eğitim amaçlı gidileceği için başvurulması gereken uzun süreli Bulgaristan “D” vizesinin talep dilekçesinde bu neden özellikle belirtilmeli. Bu vize için hazırlanması istenen belgeler arasında Adliyeden alınmış Adli Sicil Kaydı Sorgulaması Sonucu ve Nüfus Müdürlüğü'nden alınması gereken Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği gibi standart belgeler bulunuyor. Her iki belge, aynı diğerleri gibi yetkili kurumlar tarafından imza, kaşe veya apostilli olarak onaylanması gerekir.
 • Elbette vize başvurusu yapabilmek için pasaport sahibi de olmak gerekir. Yurtdışına çıkışta Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bilgilerinizi kanıtlayan bir belge olan pasaportun da talep edilen şartlara uyması gerekir. Bunlar ise eski olmaması, bitimine talep edildiği kadar daha süre için geçerliliğini koruması, yıpranmamış ve hasarsız olması ile vize basabilmek için yeteri kadar boş sayfasının bulunması.
 • Bulgaristan için bu koşullardan en önemlileri biometrik olmaları, 35x45 milimetre ölçülerinde ve son 3 ay içerisinde olmaları.
 • Bulgaristan’da öğrencinin kabul edildiği okuldan alınmış kaşeli ve imzalı okul kabul belgesi, yani Bulgarcadaki ismi ile “Udostovorenie” temin etmek gerekir.
 • Ülkede kalınacağı süre boyunca yaşanacak olan yerin neresi olduğu da belirlenmeli. Eğer bir eğitim görülecek okulun bir yurdunda kalınacaksa Yurt Kayıt Belgesi, bir evde kalınacaksa ise bu evin Kira Kontratı ve/veya Tapusu da hazırlanmalı.
 • Bulgaristan’a okula kayıt olan her kişi 18 yaşın üstünde olmayabilir. Bu gibi durumlarda Bulgaristan Öğrenci Oturum İzni Vizesi için ebeveynlerinin bir onay vermesi gerekir. Öğrencinin Bulgaristan’a gidebilmesi için annesi ve babası Türkiye’de noter onaylı “Muvafakatname” hazırlamaları gerekir.
 • Bulgaristan Öğrenci Vizesi için başvuruda bulunacak olan bu çocuğun bakım masraflarının da karşılanacağı da beyan edilmeli. Bunun için öğrencinin ebeveynlerinden bir çocuğun Bulgaristan’da okuduğu süre boyunca tüm bakım ve masraflarının kendisinin karşılayacağını belirttiği noter onaylı Taahhütname de hazırlaması gerekir.

Başvuru dosyası için hazırlanacak olan tüm belgelerin içeriklerinin doğru olması, yapılan talebin olumlu sonuçlanmasında etki eder.

Adım Adım Bulgaristan Oturum İzni Başvurusu

Türkiye’de hazırlanıp bir Bulgaristan Konsolosluğu veya Bulgaristan Büyükelçiliği’ne sunulan Bulgaristan Öğrenci Vize başvuru dosyası olumlu olarak sonuçlandığında kişi Bulgaristan’a gitme hakkı da kazanır. Ancak tamamlanması gereken işlemler bu ülkede de devam eder. Alınan “D” vize aşamaların ilk adımıdır ve Bulgaristan Oturum İzni almak için ülkeye gidildiğinde ayrıca işlem yapılması gerekir.

Bulgaristan’a giriş yapıldıktan öğrenci önce uzun süreli oturum izni başvurusunu yapması gerekir. Bunun için ülkede ikamet edilecek şehirdeki ilgili devlet kurumlarına başvurulması gerekir. Bu yerler ise Polis Merkezi’nin Yabancılar Şubesi’dir. Buraya alınan “D” vize ve konsolosluktan alınan diğer belgelerle birlikte Bulgaristan Oturma İzni başvurusu yapılır. Başvuru yapılırken sunulacak olan tüm evrakların orijinal ve güncel olması gerekir. Bu izin verildikten sonra ise Bulgaristan Oturum Kartına sahip olunur.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulgaristan öğrenciler için oturum izni “D” Vize başvuruları Türkiye’de İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu veya Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği'ne yapılabilir. Başvuru öncesinde randevu alınması gerekir. Başvurular şahsi olarak yapılır. Bulgaristan Öğrenci Oturum İzni Vizesi ile ilgili işlemler yaklaşık 1-2 aylık sürede, yani 45 iş gününde sonuçlanır. Tamamlanma zamanı başvuru yapılan Bulgaristan Konsolosluğu’nun değerlendirmeyi tamamlama sürecine bağlıdır. Eksik veya yanlış doldurulmuş evrakların olması gibi durumlarda sürecin uzamasına neden olabilir. Alınan Bulgaristan Oturum İzninin süresi belirlidir. Bu süre ise genel olarak altı (6) aylıktır. Bazı durumlarda oturum izni bir yıllık da verilebiliyor. Bu iznin süresi bitmeden yenilenmesi gerekir. Yenilenmesi için de Bulgaristan’da öğrenci olma durumunun devam etmesi gerekir. Yani öğrencisi olunan okuldan Öğrenci Belgesi almak gerekir.

Bulgaristan Öğrenci Oturum Kartı sahibine ülkeye birden fazla giriş ve çıkış hakkı verir. İznin sahibi ayrıca Bulgaristan’ın bazı komşu ülkelerine de vize almasına gerek kalmadan girişine izin verir.
Bulgaristan "D" vize işlemleriniz için vize prosedürleri zaman kaybetmek istemiyor ve sorunsuz bir şekilde en kısa sürede ticari Bulgar vizenizi edinmek istiyorsanız İstanbul Bulgaristan "D" vize işlemleriniz için Vize Merkezi’nin Bulgaristan oturum vize işlemleri departmanını arayabilirsiniz.

Bulgaristan Öğrenci Oturum İzini D Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bulgaristan Öğrenci Oturum İzni Vizesi nedir?

Bulgaristan Öğrenci Oturum Vizesi, Oturum Kartı alma hakkına sahip olduğunuzu gösteren bir "D" tipi vizedir.

Bulgaristan Öğrenci Oturum İzni Vizesi hangi haklara sahip olur?

Bulgaristan'da öğrenci olma hakkına isnaden Bulgaristan Öğrenci Oturum Vizesi ile Bulgaristan Kimlik Kartı olan Liçna Kartayı almaya hak kazanırsınız. Bulgaristan'da öğrenci olma hakkına isnaden Bulgaristan Öğrenci Oturum Vizesi alan öğrenci Bulgaristan'da okuyacağı okulun bulunduğu şehrin Polis Merkezi, Yabancılar Şubesi'ne giderek, Konsolosluğun verdiği orijinal evraklar ile Bulgar Kimlik Kartı olan Liçna Kartayı almak üzere başvuruda bulunabilirsiniz. Bulgar Kimlik Kartı olan Liçna Karta başvurusu yaptığınız Polis Merkezi Yabancılar Şubesi'nden (Migratsiya) 10 iş günü içerisinde alabilirsiniz.

Bulgaristan öğrenci Vizesi Ücreti

Bulgaristan öğrenci Vizesi ücreti güncel bilgisi için Vize Merkezi uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Bulgaristan Oturum İzni İle Avrupa'ya Gidilir Mi?

Öğrencilere verilen Bulgaristan D vize ile Avrupa'ya gidilememektedir. Çok girişli (multi) Bulgaristan vizesiyle Hırvatistan ve Romanya'ya gidilebilmektedir.

Bulgaristan öğrenci vizesi (d vize) başvuruları hakkında ayrıntılı bilgi, soru ve görüşleriniz için arayınız. 0212 970 05 22

Bulgaristan Öğrenci Oturum İzni

Bulgaristan ile ilgili sizden gelen sorular

7 sorudan en popüler 7 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Öğrenciler için Bulgaristan oturum izni
  s. günaydın, 26 Haz 2020, 15:29

  Merhaba, Bulgaristan da üniversiteye kaydımı yaptırdım şu an belgelerimin gelmesini bekliyorum. Gitmek için Konsolosluktan kaydımı nasıl yapıcam, hangi evrakları hazırlamam gerekir. Gittiğimde Kira kontratı yapamadım bu sorun olur mu? Son sorum da benim kendi banka hesabım yok. Annem babam bana sponsor olabilir. Onlar adına banka versem olur mu? Evraklarımı hazırlayınca size gelmeyi düşünüyorum, sonuç kaç günde çıkar. Okul başlayacağı için hızlı işlem yapmam gerekiyor. Bana bu konuda yardımınız olursa sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Arnavutluk Vatandaşları İçin Bulgaristan Vizesi
  A. Baran, 13 Haz 2019, 13:31

  Merhaba, İstanbul’da yaşayan Arnavutluk vatandaşı bir arkadaşım Bulgaristan’daki teknik üniversitede master yapmak istiyor. Birkaç üniversiteye müracaat yaptı sonuç bekliyor. Sonraki süreç nedir, teşekkürler

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Üniversite Vizesi
  A. Küskün, 31 May 2019, 10:49

  Merhaba Sofya Teknik Üniversitesi'nde üniversite eğitimi almak istiyorum. Bulgaristan üniversite vizesi için ne gerekli, başvuru nasıl oluyor, Sofya'da abim yaşıyor. Onunla birlikte yaşayacağım bilgi verir misiniz lütfen

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Araştırmacı Vizesi
  C. Bakıcı, 17 May 2019, 10:20

  Merhabalar. Araştırma Görevlisi olarak Bir üniversitede görev yapmaktayım. Bulgaristan Stara Zagorada bulunan Trakya üniversitesindeki bir hocanın yanına "davetli" olarak 6 ay süresünce kalmak istiyorum. Davet mektubumu hoca gönderecek fakat D tipi vizeye başvurmam gerektiği elçilik tarafından söylendi. bYeşil pasaport daha alamıyorum. Gerekli olan tüm belgeler nelerdir acaba? Bulgaristan araştırma vizesi nasıl alınır? (pasaport, saglık sigortası, adli sicil belgesi...) Ve bu belgelerin tamamını bulgarcaya çevrilmesi vs gerekiyor mu?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Varna Vizesi
  M. Altınay, 14 May 2019, 13:16

  Merhaba 21 yaşındayım. eylül ayında Varna Denizcilik Üniversitesi'nde eğitim alacağım. Bulgaristan Varna vizesi nasıl alınır, pek bir fikrim yok daha önce hiç vize almadım

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Öğrenci Vizesi 2019
  S. Yücel, 03 Nis 2019, 14:56

  Merhaba, Eylül ayında Erasmus için Bulgaristan'a gideceğim. Kabul mektubu gelmeden başvuru yapabiliyor muyum? Bir de mvv aldığım zaman ayrıca schengen için başvurmama gerek var mı? Erasmus programıyla Bulgaristan öğrencisi vizesi için izlemem gereken adımlar nedir, teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bulgaristan Öğrenci Vizesi
  t. özgür argun, 02 Oca 2017, 13:10

  iyi günler. 2 yıl önce Bulgaristan Varna Nikola Vaptsarov Naval Academy'de okuyorken okulu dondurdum bu sene 2. dönemde devam etmek istiyorum.Dondurduğum süre 2 yılı geçmediği için hala öğrenci gözükmekteyim.Elimde öğrenci belgem ve okul kabul mektubum var. D Tipi Vize için gerekli belgelerin tam listesi ve hangi belgeleri bulgarcaya tercüme ettirmem gerektiğiyle ilgili öğrenim dönemine yetişebilmem adına en kısa zamanda bilgi verirseniz sevinirim.Şimdiden tesekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Bulgaristan için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp