Öğrenciler için Bulgaristan oturum izni

s. günaydın 26/06/20, 15:29
Merhaba, Bulgaristan da üniversiteye kaydımı yaptırdım şu an belgelerimin gelmesini bekliyorum.
Gitmek için Konsolosluktan kaydımı nasıl yapıcam, hangi evrakları hazırlamam gerekir. Gittiğimde Kira kontratı yapamadım bu sorun olur mu? Son sorum da benim kendi banka hesabım yok. Annem babam bana sponsor olabilir. Onlar adına banka versem olur mu? Evraklarımı hazırlayınca size gelmeyi düşünüyorum, sonuç kaç günde çıkar. Okul başlayacağı için hızlı işlem yapmam gerekiyor. Bana bu konuda yardımınız olursa sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

Merhaba,
Vize merkezini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bulgaristan’da 90 günde daha uzun süren eğitim alacak olan öğrencilerin Bulgaristan oturum iznine başvurmaları gerekmektedir. Bulgraistan’da öğrenci olanlara oturum izni başvurusu Türkiye’de bulunan Bulgaristan konsolosluklarına yapılmaktadır. D tipi vize ile Bulgaristan’a giriş yapılarak öğrenim tamamlana kadar Bulgaristan da oturum izni veren oturum kartı yabancılar şubesinden yapılmaktadır.

D vize başvurusu yapabilmeniz için mutlaka Bulgaristan’da ki üniversiteye (veya öğrenim göreceğiniz kuruma) kabul edilmiş olmanız gerekmektedir. Bunun için öncesinde Bulgaristan’a gidecek okul kaydınızı tamamlamış ve okul kabul belgenizi almış olmanız gerekmektedir.

Öğrencilerin D vize başvurusu için isten en önemli evraklar:

Bulgaristan Milli Eğitim bakanlığından Okul Kabul Belgesi, Bulgaristan’da ki okuldan Öğrenci Belgesi, Bulgaristan’da ki Yurt Kabul Belgesi, 18 yaş altında iseniz noter tasdikli Muvaffakatname, Anne veya babadan masrafların karşılanacağına dair noterden Taahhütname  ve Veliye ait banka hesap dökümüdür. Dilerseniz, varsa kişisel banka hesabınızı da ekleyebilirsiniz. 
Bulgraistan’da öğrenci olanlara oturum izni başvurusu yaparken pasaport süresi önemlidir. Pasaportunuzun süresi ileriye 2 yıl geçerliliği olmalıdır. Geçerlilik süresi yetersiz olan pasaportlarla belgeler eksiksiz olsa dahi başvurusu yapılamaz.

Yukarıda belirtilen evrakları tarafımıza ulaştırdığınız taktirde Vize Merkezi, Bulgaristan’dan öğrenci oturumu alma konusunda Konsolosluk başvurunuzu takibini yapmaya hazırdır. Bulgaristan müşteri temsilcilerimizde daha detaylı evrak listesi talep etmek için iletişime geçebilirsiniz.
Öğrenciler için bulgaristan oturum izni ile ilgili tüm sorular için 0212 970 05 22

Saygılarımızla
Nejla B.
VİZE MERKEZİ İSTANBUL

Öğrencilere Bulgaristan oturma izni

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
s. özdemir 01/04/21, 10:34

Selamlar, Pandemiden ötürü Bulgaristan’a gidememiştim. Orada bir üniversiteye başlayacaktım. Okul kaydım ve kira kontratımı herşeyimi ayarlamıştım ama başlayamadan geçen yıl sınırlar kapanmıştı ve gidememiştim. Evden online olarak devam etmiştim. Tabi okula kayıt ve ev tutmak için ailemle ben turistik vizeye başvuru yapıp gitmiştim ama ben Öğrenciler için Bulgaristan oturum izni vizesine başvuru yapmak istiyorum. Bu konuda neler gerekiyor hangi belgeler evraklar gereklidir? Ve ücret nedir herhangi bir öğrenci indirimi yapıyor musunuz? Ben Ağustos ayının son haftası Bulgaristan’a gitmeyi planlıyorum. Ona göre ne zaman başvuru yapmam gerekli? Bana bu sorularım hakkında yardımcı olursanız sizinle çalışmak isterim. Geri dönüşlerinizi beklemekteyim. Teşekkür ederim.

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi 01/04/21, 10:57

Merhaba, Size yardımcı olacağız sormuş olduğunuz soru hakkında. Vize merkezini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bulgaristan’da 90 günden daha uzun sürecek olan eğitim alacak öğrencilerin, Öğrenci oturum izni Bulgaristan vizesine başvuru yapması gerekmektedir. Öğrenciler için D vize ile Bulgaristan’a giriş yapılarak eğitim tamamlanana kadar Bulgaristan’da oturum izni veren oturum kartı yabancılar şubesinden yapılmaktadır.

Öğrenci oturum izni Bulgaristan başvurusu yapabilmeniz için ilk etapta okul kaydınızın yapılmış olup ve okula kabul belgenizin olması gerekmektedir. Zaten sizin de belirttiğiniz üzere tüm kayıt işlemlerini tamamlamışsınız. Bu sebeple daha rahat bir şekilde Öğrenciler için D vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Gerekli evraklar ise;

 • Sabıka kaydı (Apositilli)
 • 2 adet biyometrik Fotoğraf (35,45 mm) ebatlarında olmalı ve güncel beyaz arka fon üzeri olmalı
 • Okul kabul belgesi
 • Öğrenci belgesi (Bu belge öğrenim görülecek okuldan alınmalı)
 • Bulgaristan Yurt kabul belgesi ya da evde kalınacaksa mutlaka noter onaylı kira kontratı gereklidir)
 • Muvafakatname
 • Anne veya babadan Taahütname ( Noter onaylı aile bireyi masraflarını karşılayacağına dair)
 • Pasaport ( 2 sene geçerliliği olmalı)
 • Tam vukuatlı Nüfus kayıt örneği (Kaşe ve imzalı olmalı)

Öğrenciler için Bulgaristan Oturum izni başvuru süreçleri ortalama 45 iş gününü bulmaktadır. Konsolosluğun yoğunluk günlerine ve resmi tatil günlerine göre de değişiklik göstermektedir. Ücretsiz danışmanlık almak ve detaylı bilgi almak isterseniz. İletişim:0212 970 05 22 numaralı hattan Müşteri Temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Vize Merkezi

Sümeyye Akyüz

Öğrenciler için Bulgaristan Oturum izni

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
l. soygazi 07/05/21, 17:53

Merhaba, İsmim Lale Geçen yıl Sofya’da bir üniversiteye kabul edilmiştim. Araya pandemi süreci girdi maalesef bir sene boyunca online devam etmek durumunda kaldım ve hala devam etmekteyim. Okulum bu sene yüz yüze eğitim için tarih verdi Eylül 2021’de başlaması planlanıyor. Bende araya pandemi girdiği için yarım kalan d vizemi başlatmaya karar verdim. Başvuru yapmamıştım ama eksik birçok evraklarım mevcut. Sizden rica etsem bana evrak listesini atar mısınız? Öğrenciler için Bulgaristan Oturum izni başvurusuna bulunabilmem için belli başlı şartlar var mı ya da dikkat etmem konusunda beni uyaracağınız? Teşekkür ederim Geri dönüşlerinizi beklemekteyim.

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi 07/05/21, 18:00

Merhaba Lale Hanım, Vize Merkezini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sorularınız hakkında size yardımcı olmayı çok isteriz. Öncelikle Pandemi birçok alanı etkilediği gibi Eğitim- Öğretim alanında da birçok kısıtlama getirdi hayatımıza. Eylülde açılacağı için biraz daha zamanınızın olduğunu görmekteyim. Bulgaristan’da 90 günden daha uzun sürecek olan eğitim alacak öğrencilerin, Oturum izni Bulgaristan vizesine başvuru yapması gerekmektedir. Bulgaristan’da öğrenci olanlara oturum izni alınarak ülkeye giriş yapılarak eğitim tamamlanana kadar Bulgaristan’da oturum izni veren oturum kartı yabancılar şubesinden yapılmaktadır. Oturum izni Bulgaristan başvurusu yapabilmeniz için ilk etapta okul kaydınızın yapılmış olup ve okula kabul belgenizin olması gerekmektedir.

Gerekli evraklar ise;

 • Sabıka kaydı (Apositilli olmalı)
 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf (35,45 mm) ebatlarında olmalı ve güncel beyaz arka fon üzeri olmalı
 • Okul kabul belgesi
 • Öğrenci belgesi (Bu belge öğrenim görülecek okuldan alınmalı)
 • Bulgaristan Yurt kabul belgesi ya da evde kalınacaksa mutlaka noter onaylı kira kontratı gereklidir)
 • Muvafakatname (Anne veya babadan Taahütname ( Noter onaylı aile bireyi masraflarını karşılayacağına dair)
 • Pasaport ( 2 sene geçerliliği olmalı)
 • Tam vukuatlı Nüfus kayıt örneği (Kaşe ve imzalı olmalı)

Sizi Bulgaristan’da öğrenci olanlara oturum izni konusunda bilgilendirmeye çalıştık. Öğrenciler için Bulgaristan Oturum izni başvuru süreçleri ortalama 45 iş gününü bulmaktadır. Konsolosluğun yoğunluk günlerine ve resmi tatil günlerine göre de değişiklik göstermektedir. Ücretsiz danışmanlık almak ve detaylı bilgi almak isterseniz. İletişim: 0212 970 05 22 numaralı hattan Müşteri Temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Vize Merkezi

Sümeyye Akyüz

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Whatsapp
Telefon
POI